Star Wars: Klonové války (TV seriál)

Star Wars: The Clone Wars

Animovaný / Sci-Fi / Akční / Dobrodružný

USA, 2008–2020, 48 h 58 min (Minutáž: 22–23 min)

Moje seriálové guilty pleasure. Pilotním filmem nepoznamenaný, tudíž předem neznechucený, zkusil jsem pár dílů bez většího očekávání nějaké super zábavy, prostě jenom něco na odreagování. Chyba lávky! Klonové války mě neskutečným způsobem chytly, sjížděl jsem jednu epizodu za druhou a fakt, že průměrně díl trval cca 20 minut to ještě zvýraznil. Zhltnul jsem všech 6 sérií, a přestože byli tvůrci limitováni faktem, že některé filmové hrdiny jaksi zabít nemohou, dokázali „předalekou galaxii“ vcelku nenásilně rozšířit o spoustu nových planet a postav. Dále už však Klonové války natahovat nešlo a musí se nechat, že dojezd byl slušný, hodně atmosférický, navíc v závěrečných dílech dostala moje nejoblíbenější postava (Yoda) hodně prostoru, takže o to větší spokojenost. Jako divák zbožňující fenomén SW jsem si tento seriál obrovsky užil a hodnotím ho (čistě neobjektivně) 5*, i když chápu, že animace mohla být propracovanější a hlášky droidů či některé dějové a charakterové (kupříkladu Anakin byl jiný než jak ho známe z hraných filmů) přehmaty zkazily skalním fandům celkový dojem z tohoto počinu.(21.5.2011)

TO ANSWER POWER WITH POWER, THE JEDI WAY THIS IS NOT. IN THIS WAR, A DANGER THERE IS OF LOSING WHO WE ARE! Nedíval jsem se na tento seriál až do dnešních dnů, protože jsem si myslel, že je to čistě dětská záležitost, ale co jsem shlédl film Han Solo, kde se k mému úžasu vynořil Darth Maul, rozhodl jsem se, doplnit si vzdělání. K mému překvapení mě seriál vtáhl velice rychle, protože těch 20 minut je opravdu natřískaných akcí. Klony jsou sice jen do počtu a netrefili by ani Jabba Hutta, kterej by na sobě měl namalovanej terč a ačkoli jsou droidi to samé, tak aspoň jsou vtipnou vložkou. Ze začátku jsem měl problém s Ashsokou, ale postupem času jsem "falling in love" a doufám, že má v tom seriálu aspoň šestnáct, jinak bych si připadal divnej. Navíc jsme díky seriálu pochopil Anakina a jeho postoj k řádu Jedi.(3.10.2018)

Díl, kterej pro mě do jistý míry charakterizuje seriál, je Pursuit of Peace – 11. díl 3. série. Ten totiž perfektně skloubil přesně to, co jsem od The Clone Wars čekal – příběhy, který by se do filmu nehodily, ale který tak nějak vykreslujou život v pozadí války. Expanded Universe v plný síle. Celý to pletichaření, politika, která se vyskytla už v dřívějších dílech, ale tady je poprvý tak hezky promyšlená a zabalená do zábavnýho dílu. A přísahám, že jsem při řeči Padmé byl úplně dojatej. Tohle člověk od EU chce – ne další z milionů příběhů Obi-Wana a Anakina, ale ukázat, že ta galaxie je prostě větší, než těch hlavních pár postav. Neskutečně mě bavila hromada dílů o klonech, neskutečně mě bavilo hledat rasy, roboty, postavy i z jinejch sfér, než je hlavní (tehdy ještě) šestice filmů. A ačkoliv jsou některý díly takový dobrodružství pro kidy, a ačkoliv se někdy mrzačí lore starších příběhů (dnes už legend), už jsem to jednou ohodnotil pěti hvězdami, a jen protože je to Star Wars, tak to tak prostě nechám.(15.1.2009)

The Clone Wars je seriál, který skalní fandy SW nejspíš kdovíjak nenadchne, protože mj. dělá nepořádek v dosud uznávaném kánonu, ale pro mě je to příjemná oddechovka, na kterou se každý týden těším. Kromě setkání se známými postavami (Anakin, Obi Wan, generál Grievous) se setkáme i s novými tvářemi, které si už stihly najít spoustu fanoušků (Ahsoka Tano). Akce je tu dost, dokonce by mi ani nevadilo kdyby jí bylo míň, ale pro vyvážení slouží díly věnující se politice a dění v senátu, takže určitá snaha o balanc projevena byla, i když se sporným výsledkem. Tak jako tak se dočkáme pěkných lightsaberových soubojů i vesmírných přestřelek. Osobně se mi dále hodně líbilo, že tvůrci zaměřili víc pozornosti na samotné klonové vojáky, kteří v seriálu nejsou jenom anonymní chlapíci v bílých zbrojích. A kapitán Rex je doteď jedna z mých nejoblíbenějších postav. ----- Nejpozoruhodnější je však mnohdy obrovský rozdíl mezi jednotlivými díly, co se kvality týče. Jsou díly, které jsou pětihvězdičkové i díly, které by si zasloužily zařazení mezi odpad. Podobný rozdíl, i když ne tak markantní, existuje i mezi jednotlivými sériemi. Ta první je hodně dobrá a sama o sobě by si zasloužila vyšší hodnocení, naproti tomu ta třetí už kvalitativně dost pokulhává a zbývá jenom doufat, že čtvrtá série to napraví. ----- Ve výsledku je to ale dobrý seriál, který ačkoliv je určený spíše pro větší děcka, bavil i mě, která má do dětských let bohužel už daleko. Update ke čtvrté sérii: Podle mého se jedná vedle první série o to nejlepší, co nám chlápci pod vedením Davea Filoniho nabídli. Nejen já jsem si všimla, že jednotlivé díly jsou temnější a mnohem vážnější, než tomu bylo v předchozích sériích. Což mně osobně velmi vyhovuje. Jsem zvědavá na pátou sérii, která startuje tenhle víkend.(8.11.2011)

--- PRVNÍ SÉRIE --- Star Wars univerzum na mě vždycky působilo strašně zajímavě, leč v rámci filmů poměrně nevyužitě. Bohatá historie, množství ras, potenciál pro desítky příběhů různých žánrů. I když mám celou ságu opravdu hodně rád, vždycky jsem chtěl i něco víc než jen klasický černobílý boj dobra proti zlu. To se mi částečně splnilo v dvojici RPG her Knights of the Old Republic (buďme upřímní, Kreia a její filozofie je to nejlepší, co tohle universum potkalo) a doufal jsem, že Klonové války budou vzhledem k seriálovému formátu celý svět rozvíjet více do hloubky. V první sérii se tomu nestalo. Nejvíce jsem se sice bál animace, ale na tu se dá po několika dílech zvyknout a navíc se díl od dílu zlepšuje (např.: otravně trhané souboje se světelnými meči jsou jen v cca první polovině série). Největší problém však vidím ve scénáři a dialozích. Jsou tu díly dobře napsané a chytlavé, ale jsou tu bohužel také epizody, které jsem měl občas i problém dokoukat. V první sérii vítězí především epizodické zápletky, které jsou však ale dost na jedno brdo a během 20 minut seriál nemá šanci proniknout více do hloubky a odvyprávět něco, co by stálo za řeč. Ve výsledku tedy některé epizody svým writingem připomínají klasické zkratkovité animáky pro děcka, co vysílá TV Nova o víkendech a to je velká škoda. Nejlepší jsou rozhodně zápletky, které se táhnou přes několik dílů a u těch bych i pro příště zůstal. Hodnocení série: 2,5/5 --- DRUHÁ SÉRIE --- V druhé sérii se dočkáváme citelného zlepšení a souvislejších dějových linek, které jsou tu lepší, tu slabší, ale celkově nejsou tak generické, jako v případě řady první. Epizodu s klonovým vojákem u rodiny na farmě bych dokonce označil za výbornou a rád bych viděl podobných dílů víc. Trochu mi zároveň schází nějaká větší vesmírná bitva, o kterou si tenhle animák přímo říká. Hodnocení série: 3,5/5 --- TŘETÍ SÉRIE --- První polovina série se opět nese na epizodické vlně plné otravných droidů a zápletek, které jsou střídavě nezáživné až nudné. U 11. dílu však jakoby nastal obrat. Seriál potemní a dostáváme várku trojdílů s poměrně zajímavými dějovými liniemi. I ty za uši tahající děsně basic (bez dvojsmyslu) dialogy jako kdyby postupně mizely. Patnáctá epizoda dokonce přináší do universa něco úplně nového a v tuhle chvíli jsem konečně pocit, že má tenhle seriál smysl i jako něco víc, než jen nouzová výplň. Okolo prstu si mě však omotal až závěrečný dvojdíl, ve kterém jsem konečně cítil tu pravou atmosféru Hvězdných válek tak, jak jsem ji vždycky měl rád. Kéž by to vydrželo. Hodnocení série: 4/5 --- ČTVRTÁ SÉRIE --- Problémem téhle série, ale vlastně i celého seriálu je ten, že i přes stoupající kvalitu mě některé dějové linky prostě moc nebaví a připadají mi i na tohle universum přehnané - například i ty všeobecně dobře přijímané díly s nightsisters. I přes velkou dávku fantazie mi přijde, že to jede na půl plynu a to i z toho důvodu, že celé Klonové války jsou jen dějová vata. Důležité postavy mají jakýsi plot armor a když už dojde ke konfrontaci, tak je jasné, že ve výsledku jedna ze stran z boje zdrhne. A stane se tak mnohokrát za celý seriál. Člověk z toho prostě tu osudovost nějak necítí, není v napětí a nemá strach o postavy. Nehledě na to, že já osobně z toho ani nijak zvlášť necítím tu charakteristickou atmosféru Hvězdných válek. Celková kvalita animace se ovšem stále zvyšuje - a to jak po stránce obrazové, tak i co se týče pohybů postav, což je vidět především na soubojích, které jsou s každou sérií plynulejší a ladnější. Hodnocení série: 3/5 --- PÁTÁ SÉRIE --- První půlka páté série je taková klasická. Máme tu lepší epizody, máme tu horší epizody, často za hranicí infantilnosti. Tentokrát jsou všechny linky docela vyrovnaně zábavné, ale pořád tomu jakože něco chybí. A ani návrat známého rudoxichta to úplně nevytrhne. V poslední třetině se ale objevuje nenápadný twist, který rozjede doposud bezkonkurenčně nejlepší linku seriálu a dost možná i jeden z nejzajímavějších momentů celých Star Wars. A v to jsem snad ani nedoufal. Veškeré mé výtky tady víceméně odpadly (i když určitá zkratkovitost scén daná stopáží je i tady) a dostal jsem přesně to, co jsem od začátku chtěl. Atmosférickou emocionální jízdu. Hodnocení série: 4/5 --- ŠESTÁ SÉRIE --- Šestá řada mi přišla svou kvalitou nejkonzistentnější. Slabé epizody chybí úplně a i ta vatová linka s Jar Jarem byla fajn, minimálně po stránce hudební. Závěrečná třídílná cesta mistra Yody za poznáním je pro mě druhým vrcholem celého seriálu. Kdyby nebyla sedmá série prakticky za rohem, řekl bych, že i velice důstojnou tečkou za celými Klonovými válkami. Hodnocení série: 4/5 --- SEDMÁ SÉRIE --- Oj, kdo by to byl čekal, že dostaneme ještě jeden - naprosto a zcela finální run. Po skvělých trailerech jsem očekával dost. Prvních 8 dílů jsou klasické Clone Wars, kde se střídají lepší, i horší momenty, ale už tady jsem si začal všímat soustředěnějšího writingu a faktu, že tvůrci daleko více pracují s postavami a atmosférou a nehrne se všechno tak překotně kupředu. Zklamán jsem tedy zas až tak nebyl. No a pak přijde 4dílné finále jedoucí paralelně s třetí epizodou Skywalkerovic ságy a já musím říct: wow. Tahle čtveřice epizod nejenže udělala celý seriál, ale dost významně prohlubuje i samotnou Epizodu III. S Clone Wars jsem to měl těžké. Ze začátku mě to moc nebavilo, postupně se to zvedlo a dostali jsme, i přes hromadu fakt špatných dílů, řadu dost dobrých příběhů. Ale že tvůrci finále přetaví v jeden z nejlepších, nejepičtějších a nejemotivnějších momentů celého universa, v to jsem si ani snad netroufal doufat. Vizuálně, hudebně a především režijně to šlape od začátku až do konce. Naprostá spokojenost a důkaz pro věčně ubrečený fandom, že Star Wars sága s nepovedeným TRotS ještě neřekla své poslední slovo... Hodnocení série: 5/5 (26.4.2016)

• - Jednou z oblíbených taktik hlavních postav je předstírat kapitulaci a následně nepřítele překvapit nebo aspoň získat čas na provedení další části plánu. V reálném světě je takové jednání podle Ženevských konvencí válečný zločin, neboť se jedná o zneužití dobré vůle nepřítele a brání přijímání vážně míněných kapitulací. (vojtaruzek)

• - I když je tato epizoda až ve druhé sérii, tak chronologicky je to první epizoda Klonových válek. (TR4XY_CZ)

• - Spoiler: Elektro-protonový výbuch probudí obrovskou Zillo-Bestii, kterou útočné tanky RX-200 omráčí a transportéry přemístí na planetu Coruscant (40. díl), kde se monstrum vzbudí a ničí vše kolem sebe (41. díl). To nápadně odkazuje na původní Gojiru (1954) a pookénkového King Konga (1933). (Darth Revan)