Zjizvená tvář

USA, 1983, 170 min (Alternativní 163 min)

Režie:

Brian De Palma

Předloha:

Armitage Trail (kniha)

Scénář:

Oliver Stone, Howard Hawks (původní scénář) (více)

Kamera:

John A. Alonzo

Al Pacino, Steven Bauer, Michelle Pfeiffer, Mary Elizabeth Mastrantonio, Robert Loggia, Miriam Colon, F. Murray Abraham, Paul Shenar, Harris Yulin (více)

Na mrtvolách svých konkurentů chtěl vybudovat americký sen... Klasické drama Howarda Hawkse Zjizvená tvář (1932), inspirované osudem proslulého chicagského gangstera Ala Caponea, se po více než padesáti letech dočkalo nového zpracování. Scenárista Oliver Stone a režisér Brian De Palma ovšem děj posunuli do současnosti, italského zločince nahradili kubánským emigrantem a pašování alkoholu distribucí drog. V létě roku 1980 emigrovalo z kubánského přístavu Mariel se souhlasem Fidela Castra 125 000 lidí. Zhruba pětina z nich měla kriminální záznam, neboť Castro se potřeboval zbavit „nežádoucích" osob. Asi polovina utečenců se usídlila v Miami a jeho okolí. Tato událost tvoří prolog nové verze Zjizvené tváře. Jeden z emigrantů Tony Montana (Al Pacino) se velmi rychle adaptuje v nových podmínkách svobodného světa. Se svým přítelem Mannym (Steven Bauer, jediný rodilý Kubánec mezi hlavními herci) vykonávají příležitostné práce v místním podsvětí a při jedné předávce drog skončí v jejich rukou ukradené peníze, za něž Montana vybuduje vlastní drogové impérium. S mocí a bohatstvím ovšem roste i jeho ego a především paranoia, že jej o jeho výdobytky připraví někdo stejným způsobem, jako to udělal on... Režisér De Palma svůj snímek natočil efektním, rozmáchlým stylem, v němž se opřel o téměř maniakální výkon Ala Pacina. Spíš než u původní Zjizvené tváře hledal inspiraci u Coppolova Kmotra, což je zřejmé už z Pacinova obsazení. Mezi dalšími herci zaujmou tehdy ještě málo známé Michelle Pfeifferová (Montanova žena Elvira) a Mary Elizabeth Mastrantoniová (Montanova sestra Gina). (Česká televize)

motyka52

Tony Montana je totální magor a buran, ale Al Pacino ho hraje brilantně. A na tom taky tento film z velké míry stojí. Příběh je to sice jednoduchý, ale Montana právě takový byl. Přímočaré to mělo být a přímočaré to je. Odpustím tomu i to, že někdy mi ten gangsterský svět přišel přece jen trochu naivní a laciný (proč měl například ten Loggiův mafián po pokusu o atentát u sebe jen jednoho bodyguarda a mohl k němu napochodovat kdokoliv s kvérem?). To už je ale jen takové vyzobávání chybiček. ()

Kronis

Pravdupovediac ma všetky gangsterské/mafiánske filmy celý život obchádzajú, takže som vôbec nevedel čo od tohto kúsku očakávať. No po dopozeraní, som nemohol uveriť, že tento 40 ročný film je tak neskutočne zaujímavý a vôbec nie nudný, aj napriek tomu, že má necelé 3 hodiny. Práve naopak, celé 3 hodiny som sedel a nemohol som odtrhnúť zrak. Al Pacino ako Tony Montana to zahral na výbornú, príbeh perfektný, postavy sympatické a kamera excelentná. Fakt nemám čo vytknúť. Jedine možno trošku pomalší stred filmu, ale mne to nevadilo. Otvorilo mi to veľkú bránu do tohto žánru a nemôžem sa dočkať na ďalšie. 10/10 ()

Ferguson

Hrozně dlouhé. Kdyby ten film byl jen o vzestupu drogového barona, bylo by to super. Ta závěrečné část, která je evidentně předem čitelná (rodinná idyla s Pfeiffer se mění v partnerskou krizi, zapojení skutečné rodinny-sestry do děje, rozepře s kámošem atd.) je zcela zbytečná. Ukončil bych to ve chvíli, kdy Pacino kouká ze svého nového bytu (domu), kam si právě nastěhoval Pfeiffer. ()

Johny666

Celý film jsem shlédl s otevřenými ústy - dost lidí se mnou asi nebude souhlasit, ale tenhle film u mě překonal Kmotra. Skvělý pohled na vzestup a pád. Zajímavé je sledovat jak Tony postupně zapomíná na rady, které mu byly řečeny v první polovině filmu. ()

o.d.y.

80. léta zažívají velký nárůst výroby drog, a mladý kubánec Tony se stane jejich hlavní součástí. Al Pacino se zaplete se špatnými lidmi a pomalu se vypracovává na místo hlavního dealera, kdy nikdo neví co od něj čekat nebo nečekat. Závěrečné rozuzlení + kokainová střílečka podle mě dostatečně uzavíra adrenalinový život T. Montany a jeho nejbližších. ()

Kritik83

Srdcovka. Tahle gangsterka, i přes svou dlouhou stopáž Vás vtáhne do děje, že se budete na ulici ohlížet :) I přes banální příběh je Al Pacino prostě vynikající, drogové prostředí je vykresleno věrohodně (při scéně s motorovkou jsem měl husinu), a výborná muzika dobarvuje opus o sviňákovi, který se dostal až na vrchol. V závěrečné scéně mi srdce plesalo. Na film jsem se díval někdy před 3-4 lety, a i když byl natočen v roce 83, nemá to absolutně žádný vliv na jeho kouzlo. - 95% ()

TommyBella

nejlepsi moment - zaver, kdy se zhrzena gina nabizi tonymu, aby se jej posleze pokusila zabit, je vsak zabita vrahem najatym na likvidaci tonyho (doplneno uzasnou hudbou) ()

Vandislav

Prijemna zalezitost s naramne vyvedenou atmosferou. Konec byl dle meho moc natahly a film mohl skoncit uz po zastreleni Mannyho, pri zaberu na Tonyho znicenou tvar nad hromadou heroinu. ()

honza1

Pro mě je Scarface jeden z nejlepších filmů co jsem kdy viděl. Al Pacino je můj oblíbený herec a tady se ukázal ve velkém stylu. ()

PedroRosa

Tvrdý film o tvrdých chlapoch. Skvelý Al Pacino a mladučka Michelle Pfeifer. Skĺbenie vymysleneho príbehu s historickým okamihom migrácie kubáncov do USA je dokonale premyslené. Z každej scény cítiť De Palmu a na konci je človeku až ľúto že Pacino skončí na dne bazénika. Proste antihrdina ktorého som si zamiloval, už od úvodnej scény na policajnej stanici...klobúk dole za dobový hudobný podklad... ()

iamblichos

Tak 65-70%. Al Pacino ako Tony Montano bol dobry, ale zdaleka nie tak dobry ako Michael Corleone, Scarface bol dobry film, ale rozhodne nie tak dobry ako Goodfellas a de Palma ako reziser je zrucny, ale isto nie tak ako Scorsese. Pribeh gansgtra, tentokrat primitivneho a akychkolvek vyssich citov zbaveneho kubanca, az po jeho zasluzeny, avsak neskory koniec. ()

Rammer

V tomto filme hrá jeden herec - Al Pacino. On je ten, kvôli ktorému 170 minút neodtrhnete oči od obrazovky. Nechcem zhadzovať ostatných hercov, ktorí boli mimochodom vynikajúci, ale Al je Al. ()

sun.eagle

Fascinující. Rychlí vzestup a ještě rychlejší nevyhnutelný pád, drogy ktere člověka zničí vechno už tady bylo ale tady je to natočeno famozně. Al Pacino jako vždy perfekt. Ta ironie na konci....World is.... ()

cUtOR

Tak táto gangsterka na mňa urobila ešte väčší dojem ako Krstný Otec a to je už čo povedať. Netajím sa, že Al Pacino je môj veľký miláčik a hlášky typu "Say Hello To My Little Friend" vie nadeliť ako správny mafián. K príbehu Tonyho Montanu ako chladného a ničoho sa nebojáceho prisťahovalca z Kuby nie je čo dodať. Možno len zacitovať jeho pasáž "In this country, you gotta make the money first. Then when you get the money, you get the power. Then when you get the power, you get the woman." a hneď viete o čom v tomto filme beží. ()

disstanda

Kult, kult, kult a nic jiného než kult! Famózní AlPacino a necelé 3 hodiny čistokrevné gangsterky. Kokain, zbraně a mafie v jednom z nejlepších filmů všech dob.. ()

Ondrish

Mal tam haldu kokaínu, že si z nej mohol stavať hrady ako na pieskovisku a aj tak nebol šťastný... ináč super gangsterka. Zaslužene v Top 200. ()

anuki

Určitě nejsem jediný, kdo tvrdí, že je to jeden z nejlepších filmů, jaký byl natočen. Brian de Palma dokázal hodit téma 70-tých a 80-tých let v Americe (to téma je kokain..kokain..a zase jenom kokain) na plátno, za co byl americkou vládou odměněn cenou nejvyšší, stažením ze všech kin. Scénář Oliver Stone a vystihující hudba Georgio Moroder ()

Zemřel herec Mark Margolis

29.12.2022

Remake Zjizvené tváře našel režiséra

Remake Zjizvené tváře našel režiséra

15.05.2020

O remake Zjizvené tváře se v průběhu let snažilo několik tvůrců, těmi posledními jsou zatím scenáristé a režiséři bratři Coenovi. Ti teď napsali nový scénář, jehož děj by se měl odehrávat v dnešním… (více)

De Palma se vrací za kameru

De Palma se vrací za kameru