Na Oscara nominovaný Harrison Ford se ve snímku Indiana Jones a nástroj osudu naposledy vrací ve své ikonické roli pohotového a rafinovaného archeologa, aby prožil své poslední napínavé dobrodružství, které ho jako tradičně zavede do nejrůznějších koutů světa. (Falcon)

kajas

Mangold podle mě dokázal skvěle navázat a snímek není v rámci série s Indym žádný propadák, ale má rozhodně své mouchy. Mezi ty nejzásadnější samozřejmě patří věk titulního hrdiny, kdy při každé akční scéně divák prostě musí vnímat pomoc kaskadérů a digitálních triků (ne nadarmo se rozpočet filmu blíží astronomickým 300 milionům dolarů). S digitálním omlazením Forda v prvních dvaceti minutách jsem ale problém neměla, tato část koneckonců patřila k tomu nejlepšímu z celého filmu. Mnohem více rozporuplně vnímám hlavní ženskou postavu v podání méně známé Phoebe Waller-Bridge - Indyho kmotřence a jejím motivacím prostě nejde dost dobře rozumět. Ačkoli má film dvě a půl hodiny (kratší hollywoodský biják už asi nikdy neuvidím, achjo), rozhodně nenudí, bohužel jeho vyvrcholení působí trochu uspěchaně. Abych ovšem jenom nekritizovala, byla jsem spokojená s hlavním záporákem i s vedlejšími postavami a Ford má i v 80 letech charisma na rozdávání (a o 10 let starší John Williams svými melodiemi nikdy nezklame). Na rodinnou kinozábavu určitě doporučuji, v televizi si ale raději připomenu původní trilogii. ()

kinderman

Když jsem v roce 1985 poprvé viděl v místním kině Dobyvatele ztracené archy, bylo mi 12. Nejlepší věk. Za pár dnů mi bude 50, a ačkoli jsem viděl spoustu filmů, Indiana Jones zůstane jedním z mých nejoblíbenějších hrdinů. Přesto mi nikdo nevymluví, že na symbolický závěr Poslední křížové výpravy se už nemělo navazovat. A když už ano, tak úvodních dvacet minut Nástroje osudu jsem chtěl vidět v devadesátých letech se skutečným Fordem na skutečném vlaku. ()

tufr

Nechci zatím spoilerovat, takže jenom napíšu, že to bylo dojemné, veselé, akční a dobře natočené ()

BoredSeal

Nejblbější je na novém Indym asi ta snaha nějak pořád tahat inspiraci z předchozích dílů, honička na motorkách, chodba plná brouků, útrpná recitace dialogů s vnucenou manželkou, jen jsou ty okoukané fígle únavně digitální. Ford za rozpačité pocity nemůže, omlazené scény z minulosti jsou mi úplně fuk a na efektech mi vadí jen to, že většina akčních scén je okatě digitální a natočená tak nějak hůř. Mads Mikkelsen jako Werner von Braun s vyššími ambicemi je dobrý a budete mu fandit, protože všechny postavy jsou scénáristicky tak nějak vlažné a některé jen tak zmizí, když poslouží účelu (CIA postavy ze začátku). Pochválit jde taky atmosféra New Yorku a okouzlující nápad ke konci, který ale zadupe otravný závěr. Doporučuji nechat to v klidu na doma a při čekání na VOD premiéru si třeba můžete zahrát Uncharted 2 nebo Uncharted: Lost Legacy pro víc šťavnatější akční scény s vlakem, než je ta v IJ5. Mangold je prostě flákač. ()

Lexonka97

Indiana Jones patří mezi jedny z mých nejoblíbenějších sérií. Série nás už doprovází spoustu let a už původně poslední čtvrtý díl byl velice kontroverzní a rozděloval fanoušky do dvou táborů. U páté tomu není jinak a zatímco se někdo přiklání k názoru, že se jedná o průměrný, ne-li podprůměrný film, který kazí celou sérii, tak někdo zase tvrdí, že jde o kvalitní zábavný film, který sice nepřekoná předchozí díly, ale i přesto je zábavný a utkne v hlavě. James Mangold je skvělým režisérem a tentokrát si opět vybral pořádný oříšek na zpracování. Líbí se mi, jak zde znovu přidává své vyprávění kamerou, které využíval například u Le Mans a kdy vám kolikrát samotný záběr dokáže nastínit další posun v příběhu. A když ani to ne, alespoň to vypadá dobře. Předpokládám a beru v potaz, že stejně jako hudbu, tak ani herce nemusím zmiňovat. Ford, Bandera, či Mikkelsen jsou prostě skvělými herci a to bez debat! Co se týče příběhu, musím se přiklonit k většině, když řeknu, že je to nejméně připomínající Indiana Jones díl, ale upřímně mi to zase tolik nevadí. Jen je mi líto, že přes skvělý začátek filmu se skvělou atmosférou film někdy v cca půlce trochu zpomalí a nabere trochu jiné tempo, obzvlášť konec je tak trochu podivuhodný, ale co už. V celku jde o slušnou zábavu. Ne každému fanouškovi to sedne, ale najdou se tací, kteří si to velmi užijí. ()

ilemas

Sice Indy už dávno není moje parketa, ale kupodivu přes vlažné recenze se mě poslední díl líbil tak jako kdysi v mládí. Dnes už tento druh filmů nevyhledávám, ale ze zvědavosti a abych byl v obraze jsem ho shlédl. Asi jsem měl tu správnou momentální náladu, jinak si to nedovedu představit. Líbilo se mi, jak ho v úvodu omladili. ()

Lenka.Vilka

Bylo to jenom o fous! Asi takhle....tolik špatných slov a špatných recenzí, až jsem se skoro bála vůbec jít do kina. Příběhově je to moc fajn a motivace hlavního zaporáka pochopitelná. Artefakt byl vlastně moc fajn. Konec je...prostě svůj. A pointa všeho taková na vnitřní pousmátí. Přeci jen, tohle je sen každého archeologa! A když už to je teda ta poslední jízda, tak ve velkém. Měla jsem ale trochu problém s tempem vyprávění. A možná bych to zvládla jednou, ale tady to bylo víckrát: postava se z bodu A do bodu B dostane podezřele rychle a nedává to smysl. Nebo se tam dostane za pár vteřin, přestože cesta jako hodně dlouhá. 4,5/5. ()

vydumnica

Môj prvý Indiana Jones na veľkom plátne🙂. Som milo prekvapená. Toto bol určite najnapínavejší film zo všetkých piatich. Pravdupovediac po mojom sklamaní zo štvorky som nemala vysoké očakávania, ale som naozaj spokojná. Tá krásna hudba, to sa v tom kine tak dobre počúva. Harrison Ford zvládol Indyho opäť na jednotku a potešilo ma, že digitálne omladzovanie bolo použité len minimálne. Film má dobré tempo, nenudí, zaujme aj poteší. Môj najobľúbenejší Indiana Jones ostáva ten tretí v poradí, ale aj Indiana Jones and the Dial of Destiny sa mi páčil. Žeby osud? Pôvodne som dnes prišla do kina na niečo iné a skončila pri Indym🙂. [Cineplex Mannheim, dabing]. A prečo vlastne nerežíroval zase Spielberg? ()

M.i.k.e

Pátý a definitivně poslední Indy trpí spoustou neduhů. Jednak to je Mangoldova režie, která ani zdaleka nepřináší to Spielbergem chtěné oživení a jede na autopilotní jistotu. Dalším v řadě je přepálená stopáž, kdy dvě a půl hodiny je zbytečně moc a prostříhání na dvě hodinky by dost pomohlo celkové dynamice. V neposlední řadě je to pak chybějící duše původní trilogie (jejíž zbytky měla i čtyřka), kdy TO tam v mnoha ohledech prostě není. Na druhou stranu nutno uznat, že Mangold se nijak nesnaží vyrovnat původní trilogii a jen se snaží aby se s námi Indy rozloučil se ctí a to se navzdory kritice a tomu, že o tohle pokračování nejspíš vůbec nikdo nestál, daří nad očekávání slušně. Ač sem výše vyjmenoval ty (za mě) největší neduhy a osobně sem se dost bál jak Ford ve svém věku ustojí další dobrodružství,přiznávám, že Nástroj osudu je pro mě jako uzavření a rozloučení s legendou úplně ok a ve finále s ním nemám ani zdaleka takový problém jaký sem čekal. Indy tu je prostě starý, moc dobře to o sobě ví, do poslední akce se mu vůbec nechce, ale je k ní nakonec donucen okolnostmi, což je uvěřitelné a sympatické. Závěr je sice trochu zvláštní a i v rámci celé série poměrně přestřelený, ale když vezmeme v potaz co všechno má Indy za sebou a že se tady nikdy nešetřilo "nadpřirozenými" prvky, tak  i to nakonec beru.,,70% ()

Martin741

Reziser James Mangold /Le Mans 66, Walk the line 2005/ natocil ciry priemer. Rezisersky bol vzdy inde ako Spielberg, ktoreho rukopis tu proste chyba. Mangold nie je Spielberg, ne, ne. Este v stvorke  roku 2008 som Indiana Jonesovi akciu zral, mal 66, tu ma 81, a aspon posobil ako stary zlomeny muz  -k uznaniu by mu patrilo, keby si uznal ze uz patri do muzea ako pan CiernyCernoch v Expendables 2. Na 80 -ku Ford stale uznava auta, vlaky, lietadla, akdejaku faunu /kon/, no vidno, ze sceny si doslova odbil. Klasickym prikaldom bola scena - Ford ako sofer za autom, nackovia sa ani nestarali ovyhodeneho svojho sofera, spolu s Fordom asi chceli, aby sa cim skor skoncila nielen dana scena, ale aj cely film. Prilis poznat, ze filmari sa spoliehali na CGI efekty - miestami az hnuse. Febe Murova- Mostova bola sexica na urovni, videl som aj Johna Rhys- Daviesa /Lord of the Rings 1 -3/- ten na 79 -ku ,moze byt rad ze chodi a vladze. Banderas /Expendables 3/ bol len do poctu. Tiez patrim do kategorie ludi, ktorym sa zver 4 -ky s mimozemstanmi pacil, tuna  je zo vsetkych dielov serie zaver najslabsi. Holt, Terminator ako seria nabral smer prdel, s Indym to nie je o nic lkepsie.  Trzby slabe, ani sa to nezaplatilo - ledva ledva naskrabem na priemer   : 69 % ()

Vyhy

Zcela jistě nejslabší díl celé série. A to se asi čekalo. Když pominu digitální bordel, který se taky asi čekal, tak už to jednoduše nemá tu atmosféru předcházejících dílů. Hlavně samotný příběh mě nezaháčkoval a dle mého nebyl tím, co dělá Indiana Jonese tou legendární postavou. Spíše jsem měl pocit, že koukám na agenta 007, kde jsou jen honičky a přestřelky. A ani to moc netlačilo na nostalgii a na slzy diváků, což jsem rozhodně čekal. Je to škoda, protože Harrison na to stále má a důstojné rozloučení coby starší hrdina by si zasloužil. Zde to nebyl průšvih, ale rozhodně vás film nebude nutit, abyste si ho pustili ještě znovu. ()

cariada

Já se dobře bavil, a to je nejdůležitější. Křištálová lebka se mě líbí víc , ale tohle bylo taky pěkný. Úvodní nacistická scéna byla vynikající. Fajn bylo vidět zase nějaké staré známé. Snad jen menší výtky mám k závěru se skokem v čase, ale na druhou stranu ve všech dílech bylo nějaké nadpřirozeno. Další díl už naštěstí nevznikne. Zbytečně nabubřelý rozpočet, který se nezaplatí. Uvidíme při další projekci jak to bude působit, když už budu vědět co čekat a budu si všímat zase jiných věcí. ()

Streeper

Proč se vracet k Indymu, když Království křišťálové lebky bylo vcelku povedené, akční a rodinné drama, které Indianovi dalo syna a návrat ke skvělé Marion? Zašla jsem si na to do kina, ale jsem hodně zklamaná z výsledku. Bylo na tom hodně cítit, že to netošil Spielberg, i když se Mangold fakt snažil, tak to prostě Spielberg není. Některé scény tam byly nadbytečné nebo zbytečně zdlouhavé, že až nudili. Antonio Banderas totálně zbytečný, nechápu, proč tam vůbec byl. A celý ten příběh /POZOR SPOILER/ s návraret do minulosti pomocí rádoby stroje času byl už prostě na mě trochu moc. Na tohle už se znovu nepodívám, ale pokud vznikne nějaký spin-off s Phoebe, tak mu možná šanci dám, ale fakt doufám, že Indianu už nechají odpočívat. ()

BarryLyndon

Přidávám se k mírně spokojeným reakcím. V podstatě bych tomu vyčetl přílišnou plytkost příběhu a úplně zbytečnou digitalnost. A trochu mne zklamal Mikkelsen a jeho linka, tam měli přitlačit na pilu a líp využít Banderase. Ale jinak to bylo moc fajn nostalgické setkání se starým známým  6-7/10 úplně v klidu.  Ano, kdybych dostal task, at to rozstrilim, tak to objektivními argumenty sundam, ale proč bych to dělal ? ()

Rocky88

Když se řekne Kuba Chlapzlato, každému se vybaví Logan nebo Le Mans '66. A tak to i zůstane, neb jeho Indy je ze škatulky "vidět, bacit se do čela a zapomenout". Bez posledních 20ti minut by to fungovalo aspoň jako průměrný dobrodružný film, ale to by na nás že všech stran nesměl civět green screen. Proto ani dobré nápady nemají takový efekt, jaký by mohly mít. Ten zmiňovaný závěr je potom totální chujovina. Spousta lidí si nepochvalovala závěr předešlého filmu, jenže tam to aspoň nějaký smysl mělo. Tady je to absolutní průjem. Co se týče Indyho samotného, je tu upozadněn, moc toho nenamluví a pokusy o hlášky jsou trapné, to ale u všech. A Zďová-Mostová je castingový fail. Mikkelsen a Holbrook bodují. Hudba standardní. Ztráta času a smutné rozloučení s legendou. ()

Ondatra

Někdy v roce 2018, když jsem se dozvěděl, že se bude točit pátý Indiana Jones, tak jsem si říkal, co tam proboha ten stařík bude ještě dělat. Ale v momentě, co přišel první trailer, tak ve mě propukla naděje a začal jsem doufat, že by to nemuselo být propadák. A ono se to ve skutečnosti fakt povedlo!! Indiana Jones naposledy nasadil klobouk, zapráskal bičem a osedlal nejenom koně. Pátý díl nás opět zavedl do všemožných koutů světa a celý film je jedno velké dobrodružství. Co se týče herců, tak musím pochválit výběr záporáka, protože Mads Mikkelsen mi na nácka prostě sedí. Zároveň jsem uvítal zapojení herců a postav z minulých dílů. Na konci při poslední scéně mi dokonce málem ukápla slza a přivalila se na mě vlna nostalgie. Celý film opět jinak doprovází hudba Johna Williamse, která je sice od prvního dílu pořád stejná, ale vždy mě potěší. Jediná věc, která mě na filmu trochu štvala, je použité CGI. Chápu, že nějak to udělat museli, aby Indy vypadal mladě a že někteří tady tvrdí, že to vypadá dobře, ale když se trochu zadíváte, tak to jde poznat, že se jedná o počítač. Ale to je asi jediné, co můžu tomuto filmu vytknout. 7,5/10 ()

Adaamos21

Tenhle film není pocta. Tenhle film je prostě další naprosto svébytné Indyho dobrodružství, dokonale se držící mustru a všech postupů starších dílů. A že to netočil Steven ale James? Nepoznal jsem to. Maximálně jsem si film užil a řadím ho dokonce jako třetí nejlepší za Archu a Chrám. Absolutní respekt pro Harrisona Forda v požehnaném hereckém věku. ()

Ani Furiosa nezabrala, lidé do kin nechodí

Ani Furiosa nezabrala, lidé do kin nechodí