Laře Croft (Alicia Vikander) je 21 let a právě zdědila obrovské obchodní impérium. Její otec, bohatý šlechtic a známý dobrodruh, Lord Richard Croft (Dominic West), zmizel beze stopy před sedmi lety, když byla ještě dítě. Od té doby se marně snaží najít nějaký smysl svého života. Když si přečte záhadný vzkaz, který jí otec zanechal, rozhodne se opustit Londýn a vyrazit do neznáma, aby přišla na to, co se jejímu otci doopravdy stalo. Vydá se po jeho stopách hledat legendární hrobku na mýtickém ostrově někde poblíž japonského pobřeží. Tato mise ale nebude jednoduchá – už jen dostat se na záhadný ostrov stojí Laru velké úsilí. Loď, která ji měla dopravit na pevninu ztroskotá v silné bouři a Lara se ocitá sama uprostřed neznáma, vybavená jen ostrým nožem, pevnou vírou a vlastní tvrdohlavostí. Pokud se jí podaří překonat své vlastní limity a přežít toto nebezpečné dobrodružství, stane se z ní skutečný Tomb Raider. (Forum Film CZ)

Yoshimitsu

Lara v podání Angeliny byla především více sexy, akčnější a líp se na ni dívalo o tom není pochyb, ale to že i Alici triumfuje hranatá Lara s pořádnými přednostmi z první PlayStation hry, tak to je už moc. Dávám 55% ()

terunka003

Akční, pohodové, koukatelné, příjemné, nenásilné. Pohodový film, který ničím nenarušuje, na Alicii se krásně kouká, scény plné akce, děj má smysl, taková odpolední pohodovka. Jasný, pár scén je úsměvných, ale jelikož je Lara tak trochu jako super hrdinka, tak se jí musí nechat, že její neustálé visení někde za ruce jí nezpůsobilo vytahané paže jako u opičáků a pořád u toho vypadala přirozeně. Za mě dobrý. Sem s dalším dílem. ..tak osvěžující dívat se konečně v klidu na filmy.. ()

Playman

S filmem jsem počkal až po zahrání stejnomenné videohry z roku 2013, kterou jsem zrovna dohrál a jíž je tento film adaptací. A musim uznat, že díky tomu na mě ten film funguje asi mnohem líp, než kdybych si ho pustil nezávisle na hře. Člověk v něm chtě nechtě vidí vrstvy, které v něm ani nejsou. Vlastně jsem si díky tomu uvědomil proč jsou některé knižní adaptace tak populární, ačkoliv se mnohdy nejedná o dobré filmy. :D Člověk je naočkovanej na určitou frančízu a vidí pak věci trochu jinak než nezaujatej člověk. Nicméně, myslim si, že film funguje i sám o sobě. A samotnej příběh a děj je vystavenej a hlavně zahranej líp než ve hře (ještě, že tak...). Alicia Vikander je výborná v roli Lary. A dobrodružnejch filmů nikdy neni dost.. vlastně.. ono jich moc poslední dobou nevzniká. Takže filmu rád přidám tu jednu hvězdičku k dobru. A taky proto, že se jedná definitivně o nejlepší adaptaci videohry, která kdy vznikla. ()

anli

Filmy podle počítačových her zatím žádnou díru do světa filmu neudělaly a jsem zvědav ,kdy udělají.Tomb Raider je herní kllasika ,hrál jsem všechny díly a je to opravdu skvělý a perfektní herní zážitek bez jediné vady na kráse.Prostě Indiana Jones v sukních.Oproti tomu tenhle film má vady téměř všechny.Nijak zvlášť mě neoslovily ani ty původní s Angelinou Jolie a ani tentokrát se to nepovedlo.Takže od začátku.Po hodině nudného vysvětlování kdoi je kdo a kde je co a proč ,což se musí ,protože se předpokládá ,že ne všichni hru hráli a to je bohužel hlavní úskalí předělávek her na film-zavděčit se hráčům i neznalým divákům ,což prostě nejde.Tady se tvůrci snaží ,ale taky selhávají.Hlavní hrdinka je nezajímavá a skoro vůbec jí divák nedrží palcxe a nebojí se o ní a to už je v základu špatně.Scénář je slabý ,bez nápadu a čehokoliv zajímavého.Alicia Vikander nemá co hrát a pořád někam utíká a divák neví proč ,ani kam.Trochu zajímavá je poslední dvacetiminutovka filmu ,která trochu připomene Indyho a to ,jak by měl film vypadat celý.Jinak ale srovnání s Indianou Jonesem vůbec není na místě ,protože tohle mu nesahá ani po kotníky.Kamera se snaží seč může ,ale moc toho nezachrání ,stejně jako hudba.Je tu velmi málo scén ,na které si divák vzpomene.Pro mě to jsou dvě a to je ta v řece a konec filmu ,jinak bohužel velmi rychle zapomenete ,o čem to bylo a to je pro film špatně.Jakoby do toho tvůrci nedali ani srdce ,ani mozek.Škoda ,Tomb Raider svůj potenciál má ,to je jasné.Dávám 40% za ty dvě scény ,kameru a hudbu a příště prosím víc koukat na hru a míň si vymýšlet ,nebo Laru nechat jen hrám. ()

oveckaoa

Z těch 3 Tomb Raiderů co vyšly mě tenhle přijde nejlepší má to nejlepší příběh a hlavně se mě líbí, že to není tak uvalené jak předchozí 2 tady Lara krvácí,dostane přes držku,padá z výšek a kolikrát přežije tak tak. Je škoda , že ta část v hrobce není delší klidně bych zmenšil stopáž toho hledání na úkor stopáže v té hrobce. Strašně se mě líbí i pointa a pokud to bude mít někdy další díly za mě říkám sem s tím. Bohužel 5 nedám kvůli několika zásadním chybám první je řečeno, že na ten ostrov se těžko dostává a ještě hůře dostává z něj a ona , když tam ztroskotá tak tam narazí na celou kolonii lidí (pochopím ještě ty vojáky jak se tam dostaly, ale ty domorodce už ne to nemluvím o tom vrtulníku a mobilním signálu) a druhé na to, že je to prequel (pokud to chápu dobře) tak je jaksi moc chytrá vše ví a na vše hned přijde. ()

haj

Překvapivě opatrný a "komorní" origin story Lary, na kterém je vidět snaha vyhnout se přílišným chybám a taky menší rozpočet. Příběh je na poměry žánru slušný, částečně se drží videoherní předlohy a částečně jde svojí cestou, nic světoborného sice nenabízí, ale rozhodně nenudí a nebije do očí žádnými velkými nesmysly. Jak už to bývá poslední dobou běžné, příběh musí být více osobní, což je dáno pátráním po ztraceném otci a dokončením toho, co on začal, ale funguje to překvapivě dobře a flashbacky dávají civilnějšímu pojetí Lary více lidský rozměr. Alicia hraje Laru dobře a do role se hodí, těžko jí něco vytknout. Co se týče velkoleposti filmu, tak je nižší rozpočet v porovnání s komiksovými filmy od Marvelu a DC či jinou áčkovou hollywoodskou velkoprodukcí jasně znát, lokací je jen pár a prakticky nedojde na žádné bombastické výpravné exteriéry či interiéry, asi nejvíc potěšila část v řece a polorozpadlém letadle (i když před zeleným pozadím), což je asi jediná okázalejší akční scéna, jinak se film drží výrazně při zemi, možná až trochu moc, což se týká i celého závěru. Co mě ale naopak hodně potěšilo, bylo minimum počítačových efektů, které jsou využívány na úpravu prostředí, ale do akce až na pár výjimek příliš nezasahují. Přímo jsem se děsil závěrečného digitálního chaosu, na který díkybohu nedošlo a i když bych ocenil velkolepější akčnější v reálu natočený závěr, tak raději takovéto na hollywoodské poměry komorní vyústění než další hollywoodský digitálně přestřelený odpad. Ve výsledku se jedná o velmi důstojné převedení videoherního rebootu Tomb Raidera, který hře rozhodně ostudu nedělá a doufám, že si vybojuje v pokladnách kin pokračování, které se nebude držet tak při zemi jak co se týče výpravnosti, tak akční stránky, ale zároveň bude pokračovat v jedničkou nastoleném trendu reálnější akce bez nadbytku efektů podobně jako třeba u bondovek. 70% ()

Hennesy

Slabučké. Mala to byť vraj údajne najlepšia herná adaptácia. Ale takí už tu boli a Tomb Raiderka Vikanderka sa medzi nich spokojne zaradí, pretože zázrak sa nekonal. Aspoň keby sa konal poriadný dobrodružný nebezpečný film. Kdeže! Všetko je tendenčné, nezaujímavé, predvídateľné a s takým tým všadeprítomným pocitom bezpečia, že aj keď na Laru strieľajú, visí nad vodopádom alebo pláva v oceáne všetci vieme, že sa jej nič nestane. Veĺmi laxne natočené bez štipky invencie či štýlu. Tomu nepomáhajú ani digitálne triky tretej akosti. Keď padal John Rambo zo stromu boleli ma všetky kosti. Keď padala Lara Croft s padákom vedel som si predstaviť to upravené štúdio, kde sa to natáčalo a lacnú postprodukciu. A čo je na tom najsmutnejšie, že s dnešnými možnosťami to mohla byť úplne iná liga ako ten trapas s Angelinou Jolie. Ale v skutočnosti si nemajú čo závidieť a my môžeme počkať pár rokov na zase inú Laru. Hádam, že výživnejšiu, dospelejšiu a ženskejšiu. ()

hroubek

Je to tam. Tomb Raider znám už dlouho, ale nikdo jsem ho nehrál. Předchozí filmy s Angelinou jsem viděl, ale beru je spíše jako takový akční výplach. Ale nový Tomb Raider je jiná kapitola. A popravdě řečeno, mnohem zábavnější. Mám rád civilnější pojetí hrdinů a jejich akce, a toto mě v tomto filmu sedlo. Civilnější a vážnější přístup filmu jen prospěl. Trochu mě mrzí, že zde nebyl skoro žádný humor na odlehčení situace, ale na druhou stranu by zde byl rušivým elementem. Velkou pochvalu si zaslouží režisér Roar Uthaug, který odvedl velmi dobrou práci a krásně prodává postavu Lary Croft i lidem co hry, filmy a nebo komiksy vůbec neznají. Svým způsobem stvořil velmi dobrý dobrodružný film, který zde léta chyběl. Velkou zásluhu na tom mají i scénáristé, kteří krásně vystihly podstatu všech dobrodružných filmů o hledání pokladů. Alicia Vikander je jako Lara výborná a já jsem jí to věřil během pár minut. Není dokonalá, dělá chyby, musí se učit a vše odmakat, a o to více mě bavilo jí fandit. A je jediné co mě mrzí, že se tvůrci neinspirovali Batmanem začíná, jelikož pak by byl film mnohem lepší. Dominic West je dobrý a rozhodně si svoje odehraje. Totéž platí i o Waltonovi Gogginsovi, jenž si svého záporáka užívá, ale není to jen jednorázový padouch. Mile mě potěšil Daniel Wu, který má co hrát a je dobrým přihrávačem Alicii. Z filmu jsem si užil civilní úvod, honičku na kolech v Londýně, honičku po Hongkongu, ztroskotání lodě, útěk a samozřejmě všechny scény v hrobce. Asi největší můj nedostatek s filmem je, že je místy trochu nudnější, a chybí mu jedná velká akční scéna. Prakticky všechno co vidíme, jsme už někde jinde viděli, a ve většině případů i mnohem lépe. Přesto to nic nemění na tom, že film je velmi svižný a zábavný, a poslední půlhodina šlape velmi dobře. A hned po konci jsem si řekl, že chci druhý díl. Tomb Raider je fajn dobrodružný film, který si na nic nehraje a zvládne dobře pobavit. ()

VasaX

Upřímně, nic moc. Neurazí ani nenadchne. Sám vlastně moc nevím, co o tom napsat. Drží se kostry i klišé všech těchto dobrodružných-"archeologických" filmů a nepokouší se o nějaké vlastní inovace. Jediné, co mě potěšilo, byla rolička Nicka Frosta a to, že tam Laře nenaroubovali ještě románek, i když očividně měli tu příležitost. ()

Timak

Inspirace hrou je tu hodně cítit, ale škoda, že toho nebylo více. Pokud by se film držel víc předlohy, bavilo by mě to víc. Takhle jsem dostal takovou průměrnou dobrodružnou výpravu s pár nelogickými prvky - asi špatnej scénář a s celkem sympatickou hlavní hrdinkou. Indiana Jonese v ženském podání rozhodně nehledejte. ()

Trustme

Vzpomínáte, když v Casinu Royale řekne Daniel Craig na úplném konci filmu: "Jmenuji se Bond ...James Bond". Tak je to ta absolutně nejsilnější scéna. A právě na celém tomhle Tomb Raideru je takovou impozantní a divácky nejsilnější scénou posledních deset vteřin. ()

Eleanor05

Přemýšlím, zda je pro diváka výhodou, pokud si "Laru" někdy v životě sám zahrál nebo je lepší, když k filmu přišel jako "slepý k houslím", popřípadě před lety viděl ty hrůzy s Ančou Jolie... Jakožto člověk, který hrál Tomb Raidera už na Playstationu 1, jsem s nejslavnější archeoložkou světa seznámena celkem zevrubně, velmi se mi líbil i první díl "restartu" herní série a přesto mě nový filmový Tomb Raider nebavil. Netřeba vinit Aliciu Vikander, protože ona je naopak hlavní výhrou snímku, a ačkoli nemá Lařiny tělesné proporce, vynahrazuje to hereckým talentem a nadšením. Její Lara je sympatická, citlivá, hodná, ale soběstačná a schopná zároveň, tedy přesně taková, jaká nová Lara po restartu má být. Dokonce tato filmová Lara mi připadala většinu času i sympatičtější, než její herní předloha. Ani japonský parťák vůbec nebyl na obtíž a popravdě řečeno jsem si k němu, jakožto divák, vypěstovala daleko větší cit, než Lařinu otci. Scénář je průměr, hudba je průměr, efekty jsou dobré - to, co jednoznačně táhne Tomb Raidera dolů, je především nedostatek jakékoli atmosféry. Zatímco první herní díl restartu série je survival krvavá, mnohdy hororová záležitost, kde se Lara doslova brodí potoky krve na deštivém ostrově plném vojáků a obětin bohyni, po poněkud nešťastném rozhodnutí propojit filmem příběhově Tomb Raider i The Rise of Tomb Raider (a oboje do značné míry překopat) vznikla podivná patlanice trablů s bohyní, trablů s otcem a trablů s Trinity, která je ve výsledku daleko fádnější, než kdyby tvůrci poctivě pracovali s každým z námětů zvlášť. Kdyby se postupně budovala atmosféra, hloubka postav a film by měl R rating, mohl z toho pod schopným vedením vzniknout klidně i výborný film. V současné podobě má sice Tomb Raider slušný rozjezd, ale po ztroskotání Lary a jejího parťáka na ostrově jde veškerá atmosféra do háje a příběh začne být plný klišé, která jsme už viděli tisíckrát. Tohle je Tomb Raider pro děti. Tomb Raider bez krve, Tomb Raider bez atmosféry. Sice lepší, než předchozí adaptace s Angelinou Jolie, (které se Tomb Raiderem dají ale nazvat hodně těžko) ale od poloviny filmu hodně nezajímavá podívaná, bez pocitu epičnosti, strachu, či čehokoli nového, co jsme ještě neviděli. Dobrá je na tom jenom Alicia Vikander a scéna s hlavolamem, rozpadající se podlahou a barevnými sklíčky. Kdybych tomuhle dala víc, než dvě hvězdičky, musela bych zvednout Wonder Woman na čtyři a Logana pak minimálně na pět. :D ()

lykan9

Pro fanouška kultovní hry Tomb Raider je toto zpracování slastí pro oko. Tvůrci se poměrně věrně drží tématu hry a člověku místy připadá jako by se díval na útržky mezi herními sekvencemi. Bohužel celku chybí ještě dost samotné filmové tvorby, na což tvůrci jako by zapomněli. Přesto pro ty, kteří film viděli v kině, musel být zážitek více než obstojný. ()

bizz_mjc

Fajn mix gamesovky a filmového dobrodrůža, postupné sblížení s hlavní postavou, jen prostředek trošku zvolnil. Ale hrobka a letadlo parádní, i Alicia mi citlivější a ne tak razantně feminní postavou sedla. ()

VanTom

Nevýrazným origin příběhem výpravné "indianajonesovské" dobrodružství bohužel nestrhne, v čemž vidím nejzásadnější problém (jinak jich snímek až tolik nemá). Já moc chtěl být nadšen, už kvůli neodolatelné Alicii, která Laru perfektně zosobňuje jako přirozeně inteligentní, atletickou, půvabnou mladou dívku. Jen její přerod do "terminator-like" módu proběhl velmi náhle a nepříliš uvěřitelně. Taktéž přepálené nástrahy / pasti v tajemné hrobce se mohly držet víc při zemi a nepřipomínat tolik, ehm, digitální videohru. Solidní 3* a nezužitkovaný potenciál, pokračování bych uvítal. ()

sskrblik odpad!

Jak jsem jen mohl vydržet hodinu tohoto nesmyslu? Zbytek jsem přeskakoval a usoudil, že tohle je totální ztráta času. Hlavně naprosto nevhodně zvolená herečka, hnusný CGI efekty a děj o ničem. To i Lara, v době kdy ji hrála Angelina, ačkoliv byla těžce béčková, je proti tomuto milionová. Je to jakoby kdyby někdo → takový hrál Ramba. To přeci musí každého bít do očí, že na to nemá vlohy ztvárnit Laru Croft - natož jí pak věřit nějakou sílu. ()

Sany33

Ak si uvedomíme, že ide o film nakrútený podľa hry, tak je jasné, že kvalitatívne vysoko prekonáva väčšinu filmov podľa hier, ak nie rovno všetky. Veď väčšina z nich je takmer nepozerateľná. Plusom nového Tomb Raidra je aj to, že sa drží pri zemi. Žiadne prepálené akčné scény, rozumné využívanie CGI a najmä sympatickí hrdinovia. Okrem Lary aj Lu Ren, syn námorníka, ktorý sa kedysi vydal na ostrov spolu s jej otcom. O jeho minulosti prakticky nič nevieme, takže jeho priam až stoický pokoj aj v silne vypätých situáciách, odvahu a zručnosť v streľbe nebudem spochybňovať. Ale aj to, čo dokáže zoči voči ohrozeniu Lara, je na dnešnú dobu trochu prekvapujúce. Vždy sa rýchlo zotaví aj z vážnych zranení, napriek svojej subtílnej postave si dokáže v boji poradiť aj s násobne väčšími a silnejšími súpermi, ktorí narozdiel od nej majú aj bojový výcvik a skúsenosti. A práve to je asi hlavný mínus snímky. Mohla byť trochu inteligentnejšia a lepšie prepracovať zápletku i záporákov. Ak sa však bude v sérii pokračovať a vráti sa Alicia Vikander aj s Danielom Wo po boku, nebude to márne. 70% ()

Imune

Příběh dost mimo herní linku, ale prostředí a atmosféra dost podobná. Obsazení hlavní role opět trochu mimo, ale přesto Alicia zahrála bravůrně. Nějaký to cliché, ale čert to vem. Pro fanoušky herní série můžu doporučit, ale objektivně vzato těžkej průměr. U mýho subjektivního hodnocení, jakožto herního fanouška, klidně tu hvězdu přidám. 75 % ()

fabecc1222

Psal se rok 2018, a přišel čas na další reboot slavné značky. Tentokrát zpropagované hlavně pomocí série PC her. V rámci filmů vlastně jen jedno provedení skrze Angelinu Jolie, kdy první film byl paráda, druhý už byl bída. Tenhle je kvalitou tak někde mezi. První půlka nestojí za nic, až moc dlouho se buduje samotný děj. Jakmile se přejde k samotné akci, tak už to šlape v rámci zaběhnutých kolejí Indy filmů. Alicia v roli sedí velmi dobře, je vlastně škoda, že se už s ní nebude pokračovat. ()

Vary přivítají Alicii Vikander a Ewana McGregora

28.01.2023

Druhý Tomb Raider je mrtvý

Druhý Tomb Raider je mrtvý

29.07.2022

Adaptace herní série Tomb Raider se bude oficiálně znovu rebootovat. Chystané pokračování s Aliciou Vikander (Jason Bourne) se tak bohužel ruší, jelikož studio MGM, které bylo nedávno koupeno… (více)