Laře Croft (Alicia Vikander) je 21 let a právě zdědila obrovské obchodní impérium. Její otec, bohatý šlechtic a známý dobrodruh, Lord Richard Croft (Dominic West), zmizel beze stopy před sedmi lety, když byla ještě dítě. Od té doby se marně snaží najít nějaký smysl svého života. Když si přečte záhadný vzkaz, který jí otec zanechal, rozhodne se opustit Londýn a vyrazit do neznáma, aby přišla na to, co se jejímu otci doopravdy stalo. Vydá se po jeho stopách hledat legendární hrobku na mýtickém ostrově někde poblíž japonského pobřeží. Tato mise ale nebude jednoduchá – už jen dostat se na záhadný ostrov stojí Laru velké úsilí. Loď, která ji měla dopravit na pevninu ztroskotá v silné bouři a Lara se ocitá sama uprostřed neznáma, vybavená jen ostrým nožem, pevnou vírou a vlastní tvrdohlavostí. Pokud se jí podaří překonat své vlastní limity a přežít toto nebezpečné dobrodružství, stane se z ní skutečný Tomb Raider. (Forum Film CZ)

Lukyn007

Norský režisér Roar Uthaug zaslouží poklonu. Lara Croft se dočkala filmových zpracování od akčních klasiků Simona Westa a Jana de Bonta, ve kterých zářila Angelina Jolie, ale až tento snímek nabídl smysluplný příběh a dobrou akci. Oscarová Alicia Vikander navíc vtiskla Laře Croft emoce, což filmu neskutečně pomohlo. Nejedná se sice o nějaký milník v žánru, nicméně jde o jednu z nejlepších adaptací počítačové hry. 70 % ()

vyfuk

Dostali jsme při nejmenším něco důstojného. Dílo, které jde hezky v šlépějích nové hry jako takové a snaží se uspokojit právě diváky jako takové. V dnešní době. Když se člověk poohlédne zpět rozhodně to bylo zajímavější než filmy s Angelinou. Už jenom kvůli tomu, že teatrálnost mladších sester a hlavně i její vyložená béčkovost bila do očí. Zde bylo tvrdě vidět jak se tvůrci alespoň snaží z toho vytřískat co možná nejvíce za každou cenu. Což bilo do očí tady. Reakce postav bývají neúplné nebo ukvapené a příběh sám o sobě dost vyzní hrozně tak, že se snaží vytřískat max. Nemusí to být vyloženě špatně, ale jelikož mělo jít o první film, co bude podle hry trochu kvalitnější, tak zde bylo silné břemeno. Fanoušci asi určitě potěšilo, neznalce asi také, ale nepůjde o něco, o čem se bude mluvit jako o nějakém skvělém díle. K prolomení kletby špatných filmů podle videoher už není daleko. ()

Jaro.Krafcik

Možem povedať že sa jedná o zatiaľ najkvalitnejšiu hernu adaptáciu spoločne s Warcraftom. Herečka síce už nieje Angelina ale zahrala si svoje a dokázala že z predošlých nie priliš vydarených filmoch sa dá poučiť a vytvoriť úplne iný film. Ak ste hrali hru z roku 2013 budete spokojný až až ale aj kto nehral a je filmovým fanúšikom si určite film vychutná, lebo toto je ženská verzia indiana Jones. Jednoznačne plný počet. Videl v kine. 5* ()

JustMeeKatie

Za mě to tedy byl horší průměr. Laru mám hrozně ráda už asi od šesti let, kdy jsem poprvé viděla Tomb Raidera s Angelinou, který byl můj vůbec první nejoblíbenější film. Cestu jsem si našla i ke hrám, takže o Croftovic rodince něco vím a rebootovanou verzi z roku 2013 jsem hrála několikrát. Proto mě tolik mrzí, že zde vůbec nebyl využit ten obrovský potenciál na kompletní změnu v myšlení, když se řekne "film natočený na motiv hry". Začnu asi od Alicie. Chápu, že tahle role pro ni musela být velice lákavá (hlavně teda nejspíš ta fyzická výzva) po všech těch dramatech, ale já v ní tu Laru prostě neviděla. Zde se bohužel projevuje moje beranská tvrdohlavost, která má jasně danou představu o tom, jak by tahle slavná archeoložka měla vypadat (vždycky říkám, že by se mi do té role docela hodila Gal Gadot - vyhledejte si její fotku s copem a snad pochopíte). Co se týče zbytku obsazení, tak to mi bylo upřímně vcelku ukradené, protože původní herní příběh ochudili o tolik skvělých a komplexních postav. Přišli jsme o dvě ženské postavy - jedna byla černoška, druhá Asiatka (a navíc Lařina kamarádka) - podrazáckého profesora, mentora, několik přátel a celou sektu lidí, kteří se snažili zavděčit Himiko, aby jim dovolila ostrov opustit. A víte kdo byl jejich vůdce? Mathias! Zde ztvárněný jako poskok spolku Trinity (ten si mimochodem mohli nechat až do případného pokračování a netahat to sem), ve hře jako totální magor, který udělá úplně vše proto, aby se z ostrova dostal. Musím konstatovat, že herní příběh je teda razantně temnější (Lara se například musí vykoupat v krvi) a tenhle film si k tomu ani nečuchne. Kde byla scéna s Larou, jak se musela dostat z kukle, jak si SAMA musela vypálit zranění, jak se musela postavit armádě nemrtvých, jak viděla umřít několik svých přátel, jak musela zabít Himiko... Docela mě pobavilo, že ve filmu z Himiko udělali v podstatě kladnou postavu, přičemž ve hře se měla obětovat právě Lařina kamarádka, aby Himiko mohla zpátky na svět. A to ani nebudu mluvit o celé té problematice s otcem, která se ani v těch hrách tolik neřeší. Přidejte k tomu ještě poměrně pomalé tempo (co měla být ta honička na kolech?!) a vyjde vám z toho průměr, který sice využil potenciál o něco víc než filmy s Angelinou, ale porovnáme-li příběh herní a příběh filmu, dostaneme sto a jedna. Závěrem ještě musím dodat, že mě naštvala scéna, jak Lara vlastně přišla k těm dvoum pistolím. Zatímco ve filmu si je vyhlédla v "zastavárně", ve hře je získala ve finální scéně, kdy zabila Mathiase a mohla tak nadobro zničit Himiko - působilo to tedy víc symbolicky než tady. Jako fanynka her bohužel nedokážu být objektivní a štve mě, že příběh o tolik osekali a připravili. Pokud dojde na pokračování (a vypadá to, že minimálně na jedno nejspíš dojde), tak doufám, že dostanou tvůrci víc peněz a volnosti a vytvoří příběh, který nám důstojněji objasní, jak se z nesebevědomé Lary stala Lara Croft. ()

blackJag

Progres na půli cesty. Lara působí lidsky, při běhu se cecky nemlátí do zubů a prameny vlasů nemá uměle aranžovány do ksichtu. Tím ale tato skoro parodie na invenci končí a následuje standardní vrstvení plochého děje, bez špetky nadhledu nebo aspoň trochu zajímavého nápadu. A jeden postřeh, když se Lara chystá skákat, místo toho, aby se normálně odrazila, začne se vznášet - je tohle trend, kterým se tvůrci snažili jít? Bylo-li by pokračování, vyšlo by najevo, že má Lara superschopnosti? Nakonec přeci jen invence? :-) 50% ()

Killda

To je zase tuctovej výblitek z rukou impotentních scenáristů a neinvenčního režiséra, přitom herní předloha a sexy Alicia Vikander byly velkým příslibem... 4/10 ()

dragon94

Jedna z nejpoveděnějších herních adaptací? To rozhodně ne. Alicia roli zahrála dobře, i když se mi do té role vůbec nehodí. Spokojený jsem tak nějak se vším. Dokonce i s příběhem, který v polovině trošku pokulhává a bere si pomyslnou berličku, aby se co nejrychleji posunul vpřed a vše se do těch téměř dvou hodin vlezlo. Doufám, že se dočkáme dalšího dílu. Nebo alespoň nějaká jiné série ve stylu Indiana Jonese, protože tenhle žánr mě vždycky dost bavil. Třeba Uncharted? 3* 60% ()

JohnSmith

Nová Lara je mnohem lepší než předchozí dva pokusy s Angelinou. Alicia je sympatická, nehraje si na machra a celkově působí film mnohem pohodověji a civilněji. Jen se bere až moc vážně. Chybí tomu odlehčení jako u Indyho nebo letošní Jumanji. Nebylo to vůbec špatné, ale že by mě to uchvátilo říct nemůžu. ()

Autogram

Musím uznať, že toto je tá lepšia Lara Croft. Pritom nemusí mať výzor podľa hry, nemusí mať pohupujúce štvorky, aby mohla rýchlo bežať, visieť na jednej ruke alebo na počkanie premôcť stádo zabijakov. Že je každá akcia spravne prehnaná, som očakaval a nesklamal som sa. Menej som už očakával opakovanie neviem ktorej epizódy Stratenej archy. Ale viac ma mrzí, že (spoiler) na rozdiel od filmu, niekto tú Hiniko nakoniec našiel, nákazu vypustil do sveta, širi sa nielen dotykom ruky, a tak tu chodíme ako ninjovia a bojíme sa blížnemu podať ruku. –––– Ak to vnesieš do sveta, spáchaš genocídu. – Stačí, aby som zobral len maličký kúsok. ()

drackula

Jednoduchá a priamočiara akčná jednohubka. Nemal som veľké očakávania, ale príjemne ma to prekvapilo. Kostru príbehu som poznal zo skvelej hry a občasné žmurknutia na hráčov oceňujem. Alicia Vikander je sympatická a úloha jej sadla. Pokračovanie, ktoré sa pripravuje, si určite pozriem. 70% HBO GO ()

stitch7

/// Počáteční nadšení z poctivosti, hravosti a toho správného tombraidího zkoumání bohužel vyprchalo s přesunem na ostrov, tedy kolem druhé poloviny. Lary tatínek se mi zdál zahraný nepřesvědčivě, jako by ničemu co pronáší ani pořádně nevěřil (ke konci se ale přeci jen snažil). Největší mínus je ovšem v kupě nelogičností, tupé akci a tom, že je to fakt až MOC přitažené za vlasy (úvod souboje na žebříku přes propast si odnáší pomyslné první místo). Je to škoda, kdyby Tomb Raider v tomhle ohledu trochu zklidnil, mohl získat čtyři hvězdičky, takhle uděluji TŘIII. Oceňuji, že do toho studio šlo s plnou parádou, zdá se ale, že kolem dvojky je takové ticho, že to byla paráda až moc velká. ()

DeathTheKid

Možná lehce nadhodnocuji, ale nová Lara si 4* docela zaslouží. Chybí jí pouze větší kozy a "více herně" laděný příběh. Silikony asi od Alicie očekávat nemůžeme, takže nedostatek tkví v režii a scénáři. Pořád si představuji, že opravdu skvěle zpracovaná herní adaptace potřebuje více zvratů a větší rozmanitost, kterou vám hra poskytne. Trvá alespoň 10 hodin, sype vás z lokace do lokace, z akce do akce, posouvá napříč dějem (dobře, ne všechny, ale většina her ano). Tohle ale transformovat do filmu je oříšek. S tolika herními aspekty, které jsem vypsal, by film musel být dlouhý alespoň dvě a půl hodiny, ALE musel by být brutálně dynamický. Absolutní minimum hluchých míst, akci střídá zvrat, nové prostředí, jednoduše zhuštěná hra do 2,5 hodin. Laře se to dařilo, byla velmi uvěřitelná, akční, měla Tomb-Raiderovské zvraty, jen tomu chybělo trochu víc toho herního "wow", které my panici od kompu tak zbožňujeme. Zajistěte na druhý díl zručnějšího režiséra i scénáristu a překoná to i doposud nejlepší herní adaptaci, která je. Warcraft. ()

tommmy89

Angelina Jolie už zapadla prachom,...novú predstaviteľku stvárnila Alicia Vikander a myslím si, že kvalitne a s prevahou,... Veľa nadšencov hernej ságy Tomb Raider si neprišlo na svoje, pretože im tam Angelina proste chýbala, no mne práve naopak Alicia dala do filmu nový nádych a novú krv. Chcelo to zmenu a tie predošlé Tomb Raiders s Angelinou boli podľa mňa "sračky". Od filmu sa dá čakať fajn dobrodružstvo, dávka adrenálinu, akcie a humoru. Oplatí sa pozrieť. P.S.: Alicia sa mi viac fyzicky podobá postavičke z hry Tomb Raider, než Angelina. (pozreté v kine) ()

Hugo01

Jakožto fanda starších filmů s Angelinou Jolie jsem se trošku bál, jak bude nové ztvárnění Lary Croft pojmuto. Po první ukázce mi ale bylo jasné, že Alicia jako by herní Laře z oka vypadla a já budu happy až na půdu. To jsem také byl. ()

P1tr

Tomb Raider je jedna z lepších videoherních adaptací, což ale není samo o sobě příliš velká pochvala. Jde určitě o solidní snímek ctící svojí předlohu, ale bohužel je vidět, že se na věrnost vzoru tvůrci soustředili až příliš a zapomněli přitom obohatit příběh vlastními filmařskými ingrediencemi. Film je ve svém pojetí a zpracování velmi staromilský a výrazně odkazuje k dobrodružným filmům 80. a 90. let. Tím mám na mysli, že příběh je velice jednoduchý a předvídatelný, sloužící pouze jako základní kostra pro napojení akčních scén. Těch je ve snímku celkem hodně, jenomže jsou nasnímány velmi neobjevně a často i zmatečně, tudíž je občas těžké se v nich orientovat a rozhodně nejsou vizuálně zajímavé, což jim ubírá na atraktivitě a vynikají díky tomu ony příběhové nedostatky. Alicia Vikander je v titulní roli skvělá a často tahá snímek nahoru, ale bohužel to na nějaký výraznější výsledek nestačí. Tomb Raider je solidní a nenápadný řemeslný standard, který nenudí, ale nedokáže výrazněji vtáhnout do dění a po odchodu z kina se velmi rychle vytratí z paměti. ()

fiLLthe3DD

Byť se jedná o snímek, ve kterém nesmyslná „klíšé" hrají prim takřka v každé scéně (v Londýně je "Lara" za „smolařku," kdežto na ostrově se z ní stává neohrožená bojovnice téměř z minuty na minutu, dále „nebezpečí," z něhož se hrdinka vždy nějak záhadně dostane, podivné hádanky...) a soundtrack působí trochu nevýrazně (oproti boží skladbě z traileru), musím uznat, že jsem se skvěle bavil. O dost lepší než nestravitelný první díl z roku 2001 a jeho následné pokračování (které se mi však velmi líbilo) - Alicia Vikander působí v roli poměrně přesvědčivě (byť Jolie se do role hodila též) a byla pro mne uvěřitelnou hrdinkou - zbytek obsazení sice méně výrazný, ale příjemný... Kamera byla velmi dobrá a efekty též (byť amatérský film "Croft" z roku 2013 v tomto působil mnohemlepším a násilnějším dojmem). Příběh sice nijak nepřekvapil, ale byl dobře vylíčen (scéna na kole nemá chybu) a SPOILER! zápletka s nákazou z hrobu mrtvé Himiko přiměřená - rozhodně jsem ke konci čekal větší a hlavně horší fantasy úlet... Na pět hvězd to zdaleka není, ale filmů s ženskými hrdinkami mnoho není, obzvlášť ne takových... A film spíš uvítám - ty hry s Larou totiž fakt nedávám. Alicia rozhodně největší překvapení celého filmu :) 75% ()

Hollohlaway

Alicia Vikander rozhodně filmu dává něco navíc. Ale ač je například scéna s letadlem výborná, v podstatě od vstupu do kobky je to více méně slepenec prapodivných scénáristických nápadů, včetně naprosto nesmyslných soubojů a akce. Ukňouranej starej Croft to jenom dorazil. Nemám nic proti klišé, ale druhá polovina filmu...tam je jich i na mne moc. ()

greath

Presne takto som si predstavoval pôvodný film o Lare Croft z roku 2001, keď bolo najväčšie halo okolo hry Tom Raider. Veľká škoda, že film prišiel s oneskorením 17 rokov. ()

Vary přivítají Alicii Vikander a Ewana McGregora

28.01.2023

Druhý Tomb Raider je mrtvý

Druhý Tomb Raider je mrtvý

29.07.2022

Adaptace herní série Tomb Raider se bude oficiálně znovu rebootovat. Chystané pokračování s Aliciou Vikander (Jason Bourne) se tak bohužel ruší, jelikož studio MGM, které bylo nedávno koupeno… (více)