Vikingové

Irsko / Kanada, (2013–2020), 66 h 51 min (Minutáž: 44–51 min)

Tvůrci:

Michael Hirst

Scénář:

Michael Hirst

Hudba:

Trevor Morris

Série(6) / Epizody(89)

Recenze uživatele Necrotongue k tomuto seriálu (75)

Volba (2014) (S02E09)

Tak dobře to vypadalo, nad epizodou se vznášela jasná pětka jako orel nad Jarlem Borgem, protože jsem dostal skvělou akci, výborně intrikujícího krále Egberta, stále chtivou Kwinthrith a navíc už nebudu muset sledovat Athelstana, jak pracuje na iluminacích, stíhán halucinacemi, ale pak přišla pověstná pěst na oko. V rekvizitárně zřejmě zůstaly přebytky po filmu o třicetileté válce, tak proč ty přilby nenarvat na hlavy komparzu, bitva je to velká, ono se to ztratí. Neztratilo. ()

Modlitba Páně (2014) (S02E10)

Fakt nevím, jak bych dokázal odůvodnit nižší hodnocení. Závěrečná epizoda druhé sezóny obsahovala všechno to, co mám na tomto seriálu rád, takže jsem kromě kvalitní akce dostal i spoustu intrik a manipulací, plány narážely na protiplány, důvěru pohřbili dvojití agenti, mělo to prostě grády. ()

Série 3 (2015) (S03)

Třetí sezóna začala, a pak i pokračovala velmi rozpačitě, takže jsem byl dost zklamán. S šestou epizodou přišla výrazná změna k lepšímu, a ta už vydržela až do konce řady. Nejvýraznějším dílem byl pro mě osmý, který přinesl útok na Paříž a zatím nejlepší akci seriálu. Velmi mě bavila postava Wessexského krále Egberta, některé epizody by byly bez jeho intrik a manipulací poněkud mdlé. ()

Žoldnéř (2015) (S03E01)

První epizoda třetí série mě příliš nenadchla. Sice jsem se nenudil, ale měl jsem pocit, že tvůrci jen recyklují starší zápletky, aby mohli předstírat, že se něco dělo. Začal jsem se znovu bavit až u dvora krále Egberta a těšil jsem se na tažení do Mercie, ale netrvalo to příliš dlouho. Myslím, že člověk nemusí studovat vojenskou taktiku, aby přišel na to, že když velitelé rozdělí armádu na dvě části, které se navzájem nemohou podpořit, je to jasný projev stupidity. A nemůžu si pomoct, ale ta výstroj mi fakt vadí. ()

Poutník (2015) (S03E02)

Druhý díl byl velmi klidný, děj se v podstatě nikam nepohnul, a aby bylo čím vyplnit čas, začaly se v Kattegatu snít společné sny a Athelstan opět sklouzával k náboženskému vytržení, obojí mi lezlo na nervy, a proto hodnotím za tři hvězdičky. ()

Osud bojovníka (2015) (S03E03)

Tak nevím, něco je špatně, když už mě nedostane do nálady ani bitevní vřava. Boj jako takový byl opět zvládnut na slušné úrovni, ale jeho úvod s jednorukým banditou jsem příliš nepobral. Chápu, že důležitou postavu chtěli tvůrci nechat odejít tak, abych si to zapamatoval, ale jaký v tom byl jiný význam? Kdyby za sebou alespoň táhl provaz a dvojím škubnutím dal signál, že po něm jdou, fajn, ale takhle? Telepatie? Opravdu zajímavý byl pro mě jen obřad před první setbou. ()

Zjizvení (2015) (S03E04)

Hlavním pozitivem čtvrté epizody byl Harbardův odchod z Kattegatu, předpokládám, že šlo o severského Rasputina. Příliš mě nanadchla scéna na jezeře ani zjištění, že Ragnarův syn Ivar, na rozdíl od Flokiho dcery Angrbody, nestárne. Opět mě dokázala pobavit princezna Kwenthrith (desinfekce, jed). ()

Uchvatitel (2015) (S03E05)

Tento díl by byl výborný na dobrou noc, byl totiž takový uspávací. Nic velkého se nedělo, neřešilo a nepřipravovalo, pokud nepočítám Ragnarův epický monolog o Paříži. Zřejmě už tehdy to byla oblíbená destinace všech romantických duší. Nebýt krále Egberta a jeho famózního závěru, byl bych těžce zklamán. ()

Znovuzrozený (2015) (S03E06)

Konečně přišli tvůrci s epizodou, která stála ve třetí sezóně za to. Přestože mi často leze Flokiho i Athelstanovo náboženské vytržení na nervy, epizodu jsem si užil, protože jsem se opět ujistil o tom, že účel světí prostředky a že křesťanská láska k bližnímu se často projevuje dosti barbarsky. ()

Paříž (2015) (S03E07)

Výsledná známka mohla jít až na maximum, ale na to děj před Paříží příliš stagnoval, mnohem zábavnější bylo Egbertovo politikaření v Anglii. Egbert se jasně drží mezi mými nejoblíbenějšími postavami. ()

Před branami (2015) (S03E08)

Běžné používání kuší je ve Francii doloženo až od roku 947, zatímco k obléhání Paříže došlo v letech 841- 45, ale to je má jediná kritická poznámka k této epizodě. Jinak se jednalo o skvělou akci, při níž jsem se celou dobu výborně bavil. Do šestého dílu jsem měl o třetí řadu velké obavy, ale teď se situace radikálně změnila. ()

Obrat (2015) (S03E09)

Přestože mě zklamalo, že Athelstanovy vize podědil Ragnar, nemohl jsem snížit hodnocení. Akce sice ubylo, ale zůstala kvalitní, to, co chybělo na bojových scénách, mi plně vynahradil král Egbert, tato postava mě s každým dílem baví o něco víc, doufám, že dostane více prostoru. ()

Mrtvý (2015) (S03E10)

Závěrečná epizoda sympaticky zakončila zprvu rozpačitou třetí sezónu a odkazuje na historickou postavu Gaange Rolfa, zakladatele normanské dynastie. Zatímco Řekové přišli s trojským koněm, Vikingové si vystačili s pařížskou rakví a výsledek byl v podstatě stejný:-) Díky Odově koníčku jsem se taky dozvěděl, že depilace má ve Francii opravdu dlouhou tradici. ()

Série 4 (2016) (S04)

Čtvrtou sezónu vidím zatím jako nejslabší a samotného mě překvapilo, že se průměrná známka nakonec vyšplhala až na čtyři hvězdičky. Byl jsem docela rád, když se definitivně rozloučil Ragnar, protože bylo utrpením sledovat rozpad jeho osobnosti, který navíc odporně zpomaloval tempo příběhu. Potom, co se scénárista dostal z těžké krize, začal děj opět fungovat, o to horší zklamání mi přinesla závěrečná epizoda. Ukázalo se, že dvojnásobný počet dílů nebyl šťastným rozhodnutím. ()

Dobrá zrada (2016) (S04E01)

Start čtvrté sezóny na mně zanechal stejný dojem jako začátek třetí řady- rozpačitý. Události v Kattegatu mi nepřišly zvlášť zajímavé, dřívější intriky se někam vytratily, takže příběhu jaksi chyběla šťáva. Čtvrtou hvězdičku jsem přidal jen kvůli událostem ve Frankreichu, Rollo se postaral o nějaké ty humory (svatba a svatební noc) a následně i o nejdůležitější dění první epizody. ()

Zabijte královnu (2016) (S04E02)

Zatímco dění v Kattegatu mě příliš neoslovilo, události ve Francích a v Anglii mě opravdu bavily. Rollova dějová linie mě dokázala opět kvalitně rozesmát, Aethelwulfova záchranná výprava do Mercie se postarala o slušnou akci, na obou místech se navíc opět daří intrikám, a proto hodnotím pěti hvězdičkami. ()

Milost (2016) (S04E03)

Třetí epizoda mě spíše zklamala, příběh v podstatě stagnoval a tvůrcům bych doporučil pohádku "Jak se budí princezny", tam byl souboj s falešným medvědem zajímavější i bez digitálních triků. Kromě rozšíření sexuálních vztahů nepřišel s ničím novým ani Wessex, jen Rollo byl zase vtipný, čtenář jeden. ()

Jól (2016) (S04E04)

Tak jsem se zase jednou u Vikingů docela nudil. V předchozích komentářích jsem si několikrát stěžoval na otravné náboženské vize, a teď se k nim přidal ještě drogový rauš, to jsem měl ale radost... Děj byl fakt neslaný, nemastný a nemohl to zachránit jeden drsný souboj zakončený vykucháním, ani další vtipné pařížské okénko. ()

Přísliby (2016) (S04E05)

Ani tentokrát nedošlo k žádným velkým událostem, ale proti předchozímu dílu došlo alespoň k nějakým intrikám (na všech frontách), znovu mě po čase dokázala pobavit Lagertha a první zabití si ze všech mladších Ragnarových synů překvapivě připsal spratek Ivar, což jsem fakt nečekal. ()

Co se mohlo stát (2016) (S04E06)

Ano, náboženských vizí a jiného fantazírování nebylo zřejmě dost, takže teď bude Ragnar ještě věčně v rauši- super. Tady naprosto souhlasím s 0verseerem, Číňanka a její zboží jsou úplně zbytečným natahováním děje. Po celou dobu se téměř nic nedělo, a když už mělo dojít ke srážce s předsunutými hlídkami Franků, sledoval jsem místo toho mého "oblíbence" Harbarda. Jestli to tak půjde dál, půjdu s hvězdičkami dolů. ()

Nejstahovanější seriály za rok 2020

Nejstahovanější seriály za rok 2020

06.01.2021

Vikingové míří do Valhally

Vikingové míří do Valhally

20.11.2019

Vikingové míří do finále, co je nahradí?

Vikingové míří do finále, co je nahradí?

04.01.2019

Živí mrtví nejpirátěnějším seriálem roku