Cizinka (TV seriál)

Outlander

Cudzinka

Drama / Romantický / Sci-Fi

USA, 2014 - 2019, 55 h 57 min (Minutáž: 57–66 min)

Tvůrci:

Ronald D. Moore

Předloha:

Diana Gabaldon (kniha)

Bear McCreary

Caitriona Balfe, Sam Heughan, Tobias Menzies, Duncan Lacroix, Stephen Walters, Graham McTavish, Bill Paterson, Nell Hudson, Gary Lewis, Lotte Verbeek, Annette Badland, James Fleet, Douglas Henshall, Laura Donnelly, Francis Magee, Tim McInnerny, Jamie Kennedy, John Sessions, Simon Callow, Adam Smith, Nicholas Aaron, Diana Gabaldon, Bryan Larkin, Ian Hanmore, David Elliot, Blair Cunningham, Brian McCardie, Nick Gordon, Anna Foerster, Rosie Day, Stanley Weber, Robert Cavanah, Lionel Lingelser, Andrew Gower, Dominique Pinon, Frances de la Tour, Marc Duret, Romann Berrux, Robbie McIntosh, Niall Greig Fulton, Gaia Weiss, Margaux Châtelier, Clive Russell, Oscar Kennedy, Paddy Wallace, Julian Wadham, Robert Curtis, Brendan Patricks, Steven Cree, Jakub Hajner, Richard Rankin, Chris Kyle, Patrick Macnee, Diana Rigg, Prentis Hancock, Valerie Edmond, Frazer Hines, Tom Brittney, Kevin Mains, Andrew Whipp, Simon Meacock, John Heffernan, Kimberley Nixon, Roger Ringrose, Colin Stinton, Sam Hoare, Wil Johnson, Geoffrey McGivern, James Allenby-Kirk, Murray McArthur, Sophie Skelton, Hannah James, Rupert Vansittart, Beth Goddard, Mitchell Mullen, William Meredith, Douglas Reith, Rufus Wright, Emma Campbell-Jones, Nigel Betts, Kola Krauze, Daniel Kerr, Herbert Forthuber, Laurence Dobiesz, Sera-Lys McArthur, Ed Speleers, César Domboy, Lauren Lyle, Tim Downie, John Bell, Leon Herbert, Rainer Sellien, Geoffrey Newland, Maria Doyle Kennedy, Colin McFarlane, James Barriscale, Lee Boardman, Jerome Holder, Ciaron Kelly, Jamie Scott Gordon, Tantoo Cardinal, Colin Michael Carmichael, Simona Brown, Wesley French, Crystle Lightning, Grant O'Rourke, Cyrielle Debreuil, Paul Brightwell, Richard Dillane, Karl Thaning, Nick Fletcher, Morne Visser, Mark Elderkin, Claire Sermonne

Jsem z tohohle seriálu poměrně nadšená, až tak, že mám v plánu si přečíst knihu :D Británie a historie, to bylo vždy moje, a Skotsko 18. století je pro je ještě poměrně neprobádaná oblast, takže si to užívám. Co si budeme povídat, nejlepší postava je Jamie a zbytek se může jít zahrabat :D Claire je poměrně nemastná, neslaná, na zdravotní sestru ze 40. let je nějak znalá, ale rozhodla jsem se to přehlédnout. Druhá řada byla trochu slabší, hlavně díky poměrně nudné pařížské lince. Třetí řada je zatím výborná a začínám mít crush na Rogera :D(7.5.2015)

Seriál, kterej mně chytnul za srdce jako už žádnej dlouho ne, to je Cizinka. Když jsem začínala číst knížku, kde se hlavní hrdinka Claire, bývalá zdravotní sestra, zcela náhodou na svých opožděných líbánkách ve Skotsku "propadne" z roku 1945 na stejné místo,ale o 200 let zpátky, říkala jsem si WTF, jak tohle bude fungovat? O pár stránek dál jsem byla chycená, zamilovaná do hlavních postav, zamilovaná do příběhu, zamilovaná do líčení skotské vysočiny a místních poměrů. Nepamatuju si, kdy naposled se povedlo vybrat tak dokonale přesnou ústřední dvojici, kdy všechno co tak fungovalo v knížce, funguje ještě o 100% líp v televizi, stejně tak jako se povedlo absolutně dokonale vykreslit dobu, ve které se děj odehrává a najít úžasné a dechberoucí lokace ať už ve Skotsku nebo jinde, pařížská část se natáčela i v Praze. Caitriona Balfe přinesla do postavy Claire přesně tu správnou dávku ženskosti, moudrosti a zároveň odvahy a paličatosti jako knižní Claire a Sam Heughan jako Jamie kromě toho že je sexy jak blázen, je neskutečně čistá duše, statečné srdce a silný charakter a v některých scénách předvádí nejen oni opravdu neuvěřitelné herecké výkony, až se vám srdce chce rozskočit na milion kousků..... Chemie mezi nimi je neuvěřitelná a je to opravdu krásný příběh lásky a odvahy, kterou nerozdělí ani několik století.... 1.serie 110%, 2. serie 90% a aktuálně běží 3.serie, která zatím vypadá víc než dobře.(28.9.2017)

Prvni poznamka - posledni veta z popisu tady na CSFD je hovadina. Nekde jsem cetl, ze je to serial pro zenske (mozna jsem si to ale myslel proto, ze hrdinkou je zena a je to romanticke). Kazdopadne jsem cely serial sledoval s pocitem, ze je to serial pro zensky. A bylo to dost zajimavy :-) Skotsko je tu nadherne, ale ponekud nerealne - prselo asi jen jednou, jinak bylo hrozne hezky. Sexu bylo vic nez v Strike Back (ktery jsem videl pred timto serialem) a to uz je dost rict a celkove byly sceny delsi a vic takove jakoze romanticke. Nejvic romanticky byl ale hlavni hrdina, (krome toho, ze to byl pravdepodobne hezoun), tak mel hrozne pochopeni pro svou zenu a uplne bezmezne ji miloval (no, aspon, ze ji narezal na holou...). Kazdopadne to byl hodne dobry serial, jen jsem cekal vic interakce mezi pritomnosti a minulosti (Claire se pokusila jen jednou "dostat zpatky"). Co me ale dost zklamalo, byl posledni dil, ten byl dost o necem jinem, nez ty predchozi a mam z neho hodne pocit, ze to byla hovadina...(3.2.2016)

• Lavinia

Co se vleče, neuteče, ale uteče divák, a to hezky rychle. Od samého začátku vše křišťálově jasné, průzračné, kam to tak asi povede, pokleslá milostínská fantasy s neustálými komentáři ukecané hrdinky, která tedy zrovna mladě ani přitažlivě nevypadala. Miluji historizující brak, ale čeho je příliš ...(20.5.2015)

1. série - Pro mne až příliš romantický seriál. Naštěstí je zde spousta odreagování v podobě soubojů, soudů, krásné skotské krajiny, bohaté výpravy a hezké hudby. Překvapen jsem byl také dosti detailním vyobrazením brutality a sexu. Seriál je vyprávěn v pomalejším tempu tudíž jsem se občas nudil, zvláště v pasážích, kdy si hlavní postavy vylévali svá srdce. Očekával jsem větší využití cestování v čase, avšak druhé série se obávám, že jeho využité bude až příliš velké. Zklamán jsem byl herci, kdy se hlavní postavy snaží hrát o deset let mladší role. Tomu zrzkovi by se jakž takž věřit dalo, ale ji ne.(6.1.2016)

• - Autorka knižní předlohy Diana Gabaldon se rozhodla děj zasadit do Skotska poté, co viděla Frazera Hinese v sérii epizod šesté řady Pána času (od r. 1963) nazvané "The War Games", který zde nosil kilt a ztvárnil postavu Doktorova společníka Jamieho McCrimmona. Podle jeho postavy také pojmenovala hlavního mužskou postavu - Jamieho Frasera (Sam Heughan). (Pria)

• - Caitriona Balfe se musela kvůli roli Claire Randall naučit základy ježdění na koni a zorientovat se v bylinkářství. Od chvíle, kdy získala roli a začátkem natáčení, uběhly pouhé tři týdny. (Monicas)

• - Autorka knižní předlohy Diana Gabaldon je Američanka, která má tři akademické tituly z přírodních věd. Skotsko navštívila až poté, co napsala knihy jen díky studiu skotských reáliích v knihovně. (Zdroj:dianagabaldon.com)  (Jolinar)