Cizinka (TV seriál)

Outlander

Cudzinka

Drama / Romantický / Sci-Fi

USA, 2014–2020, 68 h 31 min (Minutáž: 53–90 min)

Tvůrci:

Ronald D. Moore

Předloha:

Diana Gabaldon (kniha)

Bear McCreary

Caitriona Balfe, Sam Heughan, Tobias Menzies, Duncan Lacroix, Stephen Walters, Graham McTavish, Bill Paterson, Nell Hudson, Gary Lewis, Lotte Verbeek, Annette Badland, James Fleet, Douglas Henshall, Laura Donnelly, Francis Magee, Tim McInnerny, Jamie Kennedy, John Sessions, Simon Callow, Nicholas Aaron, Diana Gabaldon, Bryan Larkin, Ian Hanmore, David Elliot, Blair Cunningham, Brian McCardie, Nick Gordon, Anna Foerster, Rosie Day, Stanley Weber, Robert Cavanah, Lionel Lingelser, Andrew Gower, Dominique Pinon, Frances de la Tour, Marc Duret, Romann Berrux, Robbie McIntosh, Niall Greig Fulton, Gaia Weiss, Margaux Châtelier, Clive Russell, Oscar Kennedy, Paddy Wallace, Julian Wadham, Robert Curtis, Brendan Patricks, Steven Cree, Jakub Hajner, Richard Rankin, Chris Kyle, Patrick Macnee, Diana Rigg, Prentis Hancock, Valerie Edmond, Frazer Hines, Tom Brittney, Kevin Mains, Andrew Whipp, Simon Meacock, John Heffernan, Kimberley Nixon, Roger Ringrose, Colin Stinton, Sam Hoare, Wil Johnson, Geoffrey McGivern, James Allenby-Kirk, Murray McArthur, Sophie Skelton, Hannah James, Rupert Vansittart, Beth Goddard, Mitchell Mullen, William Meredith, Douglas Reith, Rufus Wright, Emma Campbell-Jones, Nigel Betts, Kola Krauze, Daniel Kerr, Herbert Forthuber, Laurence Dobiesz, Sera-Lys McArthur, Ed Speleers, César Domboy, Lauren Lyle, Tim Downie, John Bell, Leon Herbert, Rainer Sellien, Geoffrey Newland, Maria Doyle Kennedy, Colin McFarlane, James Barriscale, Lee Boardman, Jerome Holder, Ciaron Kelly, Jamie Scott Gordon, Tantoo Cardinal, Colin Michael Carmichael, Simona Brown, Wesley French, Crystle Lightning, Grant O'Rourke, Cyrielle Debreuil, Paul Brightwell, Richard Dillane, Karl Thaning, Nick Fletcher, Morne Visser, Mark Elderkin, Claire Sermonne, Kirsty Strain, Tanya Reynolds, Urs Rechn, Nicola Ransom, David Christopher Roth, Stuart McQuarrie, Albert Welling, Denise Di Novi, Alec Newman, Samuel Collings, Duncan Airlie James, Billy Boyd, Carmen Moore, David Berry, Caitlin O'Ryan, Rachel Jackson, Ryan Fletcher, Kim Allan, Chris Donald, Seylan Baxter, John Scougall, Laura Ferries, Colin McCredie, Jay Villiers, Yan Tual, Richard Ashton, James Groom, Lorn Macdonald, Ross Mann, Brian Ferguson, Grace Calder, Hugh Ross, Jon Tarcy, Jamie Anders, Gilly Gilchrist, Stephen McCole, Chris Larkin, Ned Dennehy, Muireann Bird, Bronwyn James, Christopher Fairbank, James Doherty, Anja Karmanski, Paul Gorman, Michael Xavier, Elysia Welch, Miles Richardson, Tam Dean Burn, Aislín McGuckin, Alexis Rodney, Richard Gadd, Brett Williams

Takový příjemný seriál nejen pro ženy. Prostředí je nádherné a seriál si drží slušné tempo po celou dobu. Přílišnou romantiku tam brzdí občasné drsnější scény, které to vše vyvažují. Jediné co jsem opravdu nezkousl byl hlavní kladný hrdina, drsný horal, který se během chvilky změní v plačící dítě, aby vzápětí ani necekl při bičování do krve... ale jo, dá se to překousnout, každý ví, pro koho je seriál určen a těm ostatním vadit určitě nebude. ;) 4*(3.6.2015)

První díl byl více než dobrý. Cestování časem do 18. století, typická Skotská krajina, sem tam akce a dost zajímavý námět. Další díly se poté poněkud zadrhly a prozatím to vypadá na mírně táhnoucí se historické drama na jednom hradě už bez časových dimenzí nebo něčím nápaditým. Nemám přečtenou předlohu, nevím jak dost se to liší, děj se v prvních dílech moc nehrne kupředu. Za první díly lehce nad průměrem, ale s potencionálem jít k plnému počtu. (85%, 65%, 40%, 40%, 70%, 75%). Druhá polovina sezóny se nesla ve vyrovnané kvalitě okolo 75%. 2. série mírně slabší a 3. po definitivním opuštění Skotska a přesunu na vodu ještě více. Přesto to sále rád sleduju. (hodnocení za 1.-3. sérii)(15.9.2014)

I když je skotská příroda čarokrásná a Caitriona velmi půvabná, s lítostí v hlase tenhle seriál (zatím) odkládám na neurčito. Jednak kvůli mému nabitému kalendáři a pak hlavně k pocitu, který mě málokdy zklame. A ten mi radí, abych přestal a nekazil tohle vysoké hodnocení, které bych po pár dnech nejspíš srazil trošičku dolů. Takže výjimečně poslechnu a kdo ví, třeba se za pár týdnů, měsíců, nebo let někdy vrátím.(16.1.2019)

Nový historický seriál od Starz. Opět jde poznat, že je to od nich. Docela se mi to líbí. Caitriona Balfe je vážně okouzlující. ;) Hraje Claire Bechump, která se po konci 2. světové války vydá se svým manželem na dovolenou do Skotska. Tam se záhadným způsobem dostane do roku 1743 přímo mezi bojiště. Je odchycena skotskými rebely a vydává se s nimi na cestu. Protože je zdravotní sestra, uplatní své dovednosti. Občas dochází k docela vtipným scénám, kdy muži neví, co je to například dezinfekce. Je to podle světového bestselleru, tak jsem zvědavý. Máme se ještě na co těšit. Jinak taky musím pochválit nádhernou skotskou přírodu. :) Občas se tu i mluví skotsky. Je to docela zvláštní jazyk. Jinak je to opravdu hodně zajímavé nahlédnutí do života tehdejších prostých lidí, jejich zvyků s kultury. Claire se dostane do mnoha nepříjemných situací. Claire a Jamie se opět dostávají do problémů a kapitán Jack Randall jim neustále dělá problémy. Finále končí trochu otevřeně. Spoiler: 2. série se přesouvá do Francie, kde bude pokračovat plánování Jakobínského povstání. Dostaneme se i do děje během postrání a bojů. Končí to dost překvapivě a objevuje se tam i jejich dcera Briana. 3. série nás přivádí opět do Skotska za Jamiem a do Ameriky za Claire a Frankem. Opět se stane spousta věcí a Claire se potká s Jamiem. Nakonec se dostanou až do Karibiku, kde děj končí. 4. série se celá odehrává v Americe a zaměřuje se hlavně na Rogera a Briannu, kteří si k sobě nakonec přes všechny překážky najdou cestu. "Nejsem kojná sestra!" :D(6.8.2014)

• Tirion

Jak tak koukám, nejsem jediný Čech, milující Skotsko. Ale rozhodně ne takto zmrvené. Dramaturgicky je to fakt špatné a hrdinové až nesympatičtí. Téměř neustále nafrněná Claire se mění tu v sufražetku, tu v děvku, tu ochránkyni práv tuleňů. Hlavně se téměř všechny postavy chovají velice nelogicky a iracionálně. To ubírá celé sérii na důvěryhodnosti, pokud už to tedy vlastně nedělá prosouložená půlka celé série. Nebýt různým romancím na kožešině, tak je to o půlku kratší. Rozhodně však celé vyprávění neposiluje nutnost posouvat děj skrze voice-over Claire. Díky často opravdu hloupým dialogům by se totiž děj rozhodně neposunul. Takže vstoupí do hry svým hlasem Claire a stylem deus ex machina nám všechno hezky vysvětlí, páč režisér to ze scénáře vyčíst nedokázal (měl-li z čeho). Prostě, krásně to vypadá, ale to je tak všechno. I když i kostýmní kreace hlavní hrdinky vypadají všelijak, jen ne jako z doby jako Jakobitské. Dvě hvězdy kvůli Skotsku, krásné úvodní písni a pěknému zadečku Claire.(10.2.2016)

• - Druhá série se natáčela mimo jiné i v Praze, která má představovat Paříž. Vyskytují se tu prostory Strahovské knihovny, schody v Nerudově ulici a mnoho dalších. Kompars si většinou zahrály české fanynky. (leafi)

• - Ústřední píseň nazpívaná zpěvačkou Raye Yarbrough nese melodii skotské lidové písně „The Skye Boat Song“, která byla písemně zaznamenána kolem roku 1800 a jejíž originální text vypráví o útěku prince Karla Eduarda Stuarta po bitvě u Cullodenu. Text písně ve znělce je však upravenou verzí básně Roberta Louise Stevensona „Sing Me a Song of a Lad that is Gone“ – „Zpívej mi o chlapci, který zmizel“. Slovo „chlapec“ je v tomto případě nahrazeno „dívkou“, což odkazuje na příběh hlavní hrdinky seriálu. Znělka končí v každé epizodě trochu jinak, podmalovává pokaždé jiné pozadí titulků s názvem epizody. [Zdroj: Diana Gabaldon, Tara Bennett – kniha Jak se točí Cizinka: oficiální průvodce sériemi 1 a 2] (PenelopaW)

• - Při natáčení 2. řady seriálu strávili autoři v natáčecích lokacích mnohem méně času, než by se dalo čekat. Kupříkladu v Praze se natáčelo pouze jeden týden, čistě kvůli exteriérům. [Zdroj: Diana Gabaldon, Tara Bennett – kniha Jak se točí Cizinka: oficiální průvodce sériemi 1 a 2] (PenelopaW)