Cizinka (TV seriál)

Outlander

Cudzinka

Drama / Romantický / Sci-Fi

USA, 2014 - 2017, 43 h 16 min (Minutáž: 16x64 min)

Předloha:

Diana Gabaldon (kniha)

Bear McCreary

Caitriona Balfe, Sam Heughan, Tobias Menzies, Duncan Lacroix, Stephen Walters, Graham McTavish, Bill Paterson, Nell Hudson, Gary Lewis, Lotte Verbeek, Annette Badland, James Fleet, Douglas Henshall, Laura Donnelly, Francis Magee, Tim McInnerny, Jamie Kennedy, John Sessions, Simon Callow, Adam Smith, Nicholas Aaron, Diana Gabaldon, Bryan Larkin, Ian Hanmore, David Elliot, Blair Cunningham, Brian McCardie, Nick Gordon, Anna Foerster, Rosie Day, Stanley Weber, Robert Cavanah, Lionel Lingelser, Andrew Gower, Dominique Pinon, Frances de la Tour, Marc Duret, Romann Berrux, Robbie McIntosh, Niall Greig Fulton, Gaia Weiss, Margaux Châtelier, Clive Russell, Oscar Kennedy, Paddy Wallace, Julian Wadham, Robert Curtis, Brendan Patricks, Steven Cree, Jakub Hajner, Richard Rankin, Chris Kyle, Patrick Macnee, Diana Rigg, Prentis Hancock, Valerie Edmond, Frazer Hines, Tom Brittney, Kevin Mains, Andrew Whipp, Simon Meacock, John Heffernan, John Bell, Kimberley Nixon, Roger Ringrose, Colin Stinton, Sam Hoare, Hannah James

Historický klenot, který mě zavedl zpátky do 90. let, kdy ještě existovaly kvalitní dobové romantické filmy. Scénář a kamera jsou úžasné, ale seriálu dává duši ústřední dvojice, z které mi nejednou vlhlo oko.... Při druhé polovině řady mi oči bohužel vlhly z toho, jaký patos se z toho stal. Tragic. Díly 1-8: 100%. Díly 9 - 16: 70%.(30.9.2014)

Nádhera kaledonské krajiny, gaelština, dudáci, barety, kilty.......prostě SKOTSKO a to mám rád. A k tomu cestování v čase a šmrncovní mladší vydání Cate Blanchett a řada dalších herců, kteří jsou se skotskou vrchovinou jakoby srostlí. Vím, že to je strašná, místy až moc pomalá, romanťárna, ale pro mě je prostě vše, co je spojené s modrou vlajkou a křížem svatého Ondřeje fascinující. 80%(1.9.2014)

Jsem z tohohle seriálu poměrně nadšená, až tak, že mám v plánu si přečíst knihu :D Británie a historie, to bylo vždy moje, a Skotsko 18. století je pro je ještě poměrně neprobádaná oblast, takže si to užívám. Co si budeme povídat, nejlepší postava je Jamie a zbytek se může jít zahrabat :D Claire je poměrně nemastná, neslaná, na zdravotní sestru ze 40. let je nějak znalá, ale rozhodla jsem se to přehlédnout.(7.5.2015)

• Gurtha

Velkolepá dějepisná šou jejíž průvodkyně prochází všemi možnými životy, aby nám předvedla, jak moc drsná byla skotská realita 18. století, ale žádný z těchto životů ji není dáno prožít, neboť záhy postoupí do dalšího levelu příšernosti. Co oceňuji snad nejvíce byla hradní slavnost hned na začátku a taky zajímavé vedlejší postavy – ty hlavní v čele s Aye, aye Jamiem byly k pláči.(31.5.2016)

1. série: 55%. A ty další už mě nezajímají. Není to úplně špatné, nakonec se mi povedlo dokoukat celou sérii o šestnácti dílech, i když místy se sebezapřením. Že by mě to ale nějak bavilo se říct nedá. Děj se dost vleče a jednotlivé postavy nejsou dostatečně zajímavé. Technicky je to slušně odvedená práce, atmosféru 18. století se tvůrcům navodit podařilo. Ale jak už tu spousta lidí napsalo, je to klasická červená knihovna, takže nuda. Caitriona Balfe by pro dobro seriálu měla méně mluvit a více se svlékat, protože v tom jsou její hlavní přednosti. A hlavní poučení pro ženy? Bacha na to, koho si berete. I když si najdete slušnýho inteligentního manžela, vždycky je tu šance, že jeho prapředek byl bezpáteřní sadistická buzna. Pak už stačí se jen dotknout nějakýho šutru a to 200 let starý prase vám udělá ze života peklo.(30.5.2016)

• - Do role Jamieho Frasera byl jako první obsazen herec Sam Heughan.  Autorka knižní předlohy Diana Gabaldon se k tomu později vyjádřila: "Ó můj bože, tenhle muž je Skotem do morku kostí a Jamiem Fraserem celým svým srdcem. On Jamieho pouze nehraje, on jím je." (Zdroj: en.wikipedia.org) (Jolinar)

• - Autorka knižní předlohy Diana Gabaldon se rozhodla děj zasadit do Skotska poté, co viděla Frazera Hinese v sérii epizod šesté řady Pána času (od r. 1963) nazvané "The War Games", který zde nosil kilt a ztvárnil postavu Doktorova společníka Jamieho McCrimmona. Podle jeho postavy také pojmenovala hlavního mužskou postavu - Jamieho Frasera (Sam Heughan). (Pria)

• - Seriál je natočen na motivy knižní série "Outlander" od Diany Gabaldon. První díl byl v tuzemsku uveden pod názvem "Cizinka", druhý pak "Vážka v jantaru", třetí "Mořeplavec", čtvrtý "Bubny podzimu" a pátý "Hořící kříž", další se distribuce prozatím nedočkaly. V roce 2014 autorka uvedla již 8. pokračování knižní série. Knih bylo celosvětově prodáno více než 25 milionů. (mi.sa)