Cizinka (TV seriál)

Outlander

Cudzinka

Drama / Romantický / Sci-Fi

USA, 2014 - 2018, 55 h 55 min (Minutáž: 57–66 min)

Tvůrci:

Ronald D. Moore

Předloha:

Diana Gabaldon (kniha)

Bear McCreary

Caitriona Balfe, Sam Heughan, Tobias Menzies, Duncan Lacroix, Stephen Walters, Graham McTavish, Bill Paterson, Nell Hudson, Gary Lewis, Lotte Verbeek, Annette Badland, James Fleet, Douglas Henshall, Laura Donnelly, Francis Magee, Tim McInnerny, Jamie Kennedy, John Sessions, Simon Callow, Adam Smith, Nicholas Aaron, Diana Gabaldon, Bryan Larkin, Ian Hanmore, David Elliot, Blair Cunningham, Brian McCardie, Nick Gordon, Anna Foerster, Rosie Day, Stanley Weber, Robert Cavanah, Lionel Lingelser, Andrew Gower, Dominique Pinon, Frances de la Tour, Marc Duret, Romann Berrux, Robbie McIntosh, Niall Greig Fulton, Gaia Weiss, Margaux Châtelier, Clive Russell, Oscar Kennedy, Paddy Wallace, Julian Wadham, Robert Curtis, Brendan Patricks, Steven Cree, Jakub Hajner, Richard Rankin, Chris Kyle, Patrick Macnee, Diana Rigg, Prentis Hancock, Valerie Edmond, Frazer Hines, Tom Brittney, Kevin Mains, Andrew Whipp, Simon Meacock, John Heffernan, Kimberley Nixon, Roger Ringrose, Colin Stinton, Sam Hoare, Wil Johnson, Geoffrey McGivern, James Allenby-Kirk, Murray McArthur, Sophie Skelton, Hannah James, Rupert Vansittart, Beth Goddard, Mitchell Mullen, William Meredith, Douglas Reith, Rufus Wright, Emma Campbell-Jones, Nigel Betts, Kola Krauze, Daniel Kerr, Herbert Forthuber, Laurence Dobiesz, Sera-Lys McArthur, Ed Speleers, César Domboy, Lauren Lyle, Tim Downie
  • Torpid

Pokud máte ženskou duši a daří se vám sladce se dojímat nad romantikou čevené knihovny, bude se vám seriál líbit. Bohatá výprava, v mlžných oparech snímané krajiny, dlouhé záběry na krásné zjizvené tělo mladíka ve svitu plamenů krbu, podmanivá hudba, lehká erotika, mystika druidů a tančících žen za úplňku, zvířecí nezkrotnost a ušlechtilost duší neupravených horalů a mnoho dalšího, co tvoří "tajné" snění /alespoň u některých - podle celkem vysokého hodnocení na ČSFD /. V první řadě se tu předkládají romantické výjevy určitého typu, které jsou až následně a dost lopotně spojovány do příběhu. To ale nebude vůbec vadit těm, kteří mají v mozku lalok spouštějící emoci slasti z výše zmíněného.(3.10.2015)

Nový historický seriál od Starz. Opět jde poznat, že je to od nich. Docela se mi to líbí. Caitriona Balfe je vážně okouzlující. ;) Hraje Claire Bechump, která se po konci 2. světové války vydá se svým manželem na dovolenou do Skotska. Tam se záhadným způsobem dostane do roku 1743 přímo mezi bojiště. Je odchycena skotskými rebely a vydává se s nimi na cestu. Protože je zdravotní sestra, uplatní své dovednosti. Občas dochází k docela vtipným scénám, kdy muži neví, co je to například dezinfekce. Je to podle světového bestselleru, tak jsem zvědavý. Máme se ještě na co těšit. Jinak taky musím pochválit nádhernou skotskou přírodu. :) Občas se tu i mluví skotsky. Je to docela zvláštní jazyk. Jinak je to opravdu hodně zajímavé nahlédnutí do života tehdejších prostých lidí, jejich zvyků s kultury. Claire se dostane do mnoha nepříjemných situací. Claire a Jamie se opět dostávají do problémů a kapitán Jack Randall jim neustále dělá problémy. Finále končí trochu otevřeně. Spoiler: 2. série se přesouvá do Francie, kde bude pokračovat plánování Jakobínského povstání. Dostaneme se i do děje během postrání a bojů. Končí to dost překvapivě a objevuje se tam i jejich dcera Briana. 3. série nás přivádí opět do Skotska za Jamiem a do Ameriky za Claire a Frankem. Opět se stane spousta věcí a Claire se potká s Jamiem. Nakonec se dostanou až do Karibiku, kde děj končí. "Nejsem kojná sestra!" :D(6.8.2014)

Zatím lehké nadšení. Ron Moore je zpět a po dlouhých letech opět uzavřel spojenectví s Medvědem McCrearym, se kterým se zná od Battlestar Galacticy. Výsledkem je visuálně (výprava, kostýmy, příroda, hlavní herečka) skvostný a hudebně podmanivý pilot se sympatickými postavami (hlavní herečka, Edmure Tully, Dwalin...). Knihy jsem nečetl, takže jsem v očekávání dalšího děje velmi natěšený. PS.: Je převelice zajímavé sledovat postupný vývoj McCrearyho hudby napříč různými díly. Edit: Po první polovině první řady paráda. Sice je to taková historicko(18. st.)-historická(20. st. po 2. sv. v.) lehce mystická konverzačka (i když i akce by se našla a napětím se také nešetří), ale s parádně vystavěnými postavami, výbornou atmosférou obou historických období a neméně výbornou hudbou. Vlastně to co platilo pro pilot platí i nadále a jen a jen lépe. Dokonce i to klišoidní přenesení časem typu těch německých trapných volovin, jejichž název si ani nepamatuji, je tady jaksi... netrapné a zabalené do hávu folklóru (viz E08). A na to, že je to Starz, je tam i té nahoty vcelku pomálu.(10.8.2014)

• Shakaar

Od R.D. Moora, člověka který je odpovědný za vzestup Deep Space Nine, nebo BSG bych čekal něco jiného, opravdu. Nebudu zakrývat, on byl hlavně důvodem proč jsem u toho vydržel aspoň první řadu, než jsem přišel na to, že to asi pro mě nebylo. Vyjma slušné hudby a scenerií Skotska jsem doufal, že uvidím něco z tématiky scifi, zvláště v cestování v čase a důvodu proč se tak děje. Nejen že se tomuto tvůrci nevěnovali (asi ani nemohli pokuď je tak strašná předloha), ale v podstatě v průběhu serie to vyplynulo tak, že cestování není zbožné přání, ale hlavně volba jestli cestovat nebo ne. Co se týče postav, ústřední dvojící jsem asi od 8. dílu mi pomalu začali klesat na oblíbenosti, až ve finále řady jsem je nemohl vystát. Ono obecně ty postavy celkem jsou nevyrovnané a děj taky. Máme tu plno Skotska, ale to co se děje v časovém období Franka (Tobias Menziens), tak se odbude pouhou jednou epizodou, kterou jsem si jako jednu z mála užil. Jinak jak tu mnozí píšou mi to připadalo jako červená knihovna, akorát kvalitněji udělaná. Opravdu jsem z první řady byl vcelku zklamaný a když jsem viděl úvod druhé řady, tak jsem si řekl definitivně že ne, že to není můj šálek čaje. A neřekl bych že je to škoda, Moore se podle všeho řídí v serii hodně knihami, zacílil na určitou cílovou skupinu a fanoušky si to najde. Budu tedy muset zkusit něco jiného. Jen je škoda, že takové scénaristy jako Moore nebo Behr nemá takový nový Star trek Discovery. 2*. Za první řadu po které nebudu už pokračovat.(12.11.2017)

Seriál, kterej mně chytnul za srdce jako už žádnej dlouho ne, to je Cizinka. Když jsem začínala číst knížku, kde se hlavní hrdinka Claire, bývalá zdravotní sestra, zcela náhodou na svých opožděných líbánkách ve Skotsku "propadne" z roku 1945 na stejné místo,ale o 200 let zpátky, říkala jsem si WTF, jak tohle bude fungovat? O pár stránek dál jsem byla chycená, zamilovaná do hlavních postav, zamilovaná do příběhu, zamilovaná do líčení skotské vysočiny a místních poměrů. Nepamatuju si, kdy naposled se povedlo vybrat tak dokonale přesnou ústřední dvojici, kdy všechno co tak fungovalo v knížce, funguje ještě o 100% líp v televizi, stejně tak jako se povedlo absolutně dokonale vykreslit dobu, ve které se děj odehrává a najít úžasné a dechberoucí lokace ať už ve Skotsku nebo jinde, pařížská část se natáčela i v Praze. Caitriona Balfe přinesla do postavy Claire přesně tu správnou dávku ženskosti, moudrosti a zároveň odvahy a paličatosti jako knižní Claire a Sam Heughan jako Jamie kromě toho že je sexy jak blázen, je neskutečně čistá duše, statečné srdce a silný charakter a v některých scénách předvádí nejen oni opravdu neuvěřitelné herecké výkony, až se vám srdce chce rozskočit na milion kousků..... Chemie mezi nimi je neuvěřitelná a je to opravdu krásný příběh lásky a odvahy, kterou nerozdělí ani několik století.... 1.serie 110%, 2. serie 90% a aktuálně běží 3.serie, která zatím vypadá víc než dobře.(28.9.2017)

• - Caitriona Balfe se musela kvůli roli Claire Randall naučit základy ježdění na koni a zorientovat se v bylinkářství. Od chvíle, kdy získala roli a začátkem natáčení, uběhly pouhé tři týdny. (Monicas)

• - Druhá série se natáčela mimo jiné i v Praze, která má představovat Paříž. Vyskytují se tu prostory Strahovské knihovny, schody v Nerudově ulici a mnoho dalších. Kompars si většinou zahrály české fanynky. (leafi)

• - První díl knižní série, která má 8 dílů, byl uveden v USA již v roce 1991. (Zdroj: en. wikipedia.org) (Jolinar)