Cizinka

USA, (2014–2024), 92 h 10 min (Minutáž: 51–90 min)

Tvůrci:

Ronald D. Moore

Předloha:

Diana Gabaldon (kniha)

Hudba:

Bear McCreary

Caitríona Balfe, Sam Heughan, Tobias Menzies, Duncan Lacroix, Stephen Walters, Graham McTavish, Bill Paterson, Nell Hudson, Gary Lewis, Lotte Verbeek (více)

Série(7) / Epizody(91)

Píše se rok 1945 a právě skončila válka. Claire Randallová, bývalá britská válečná zdravotní sestra, je se svým manželem Frankem na líbánkách. Jako místo své svatební cesty si vyberou malebnou skotskou vesničku opředenou dávnými pověstmi a mýty. Frank zde nachází stopy, které ho přivedou až k jeho předkovi, kapitánu Jonathanu Randalovi, který byl v polovině 18. století velitelem anglické vojenské základny Fort William. Během jedné z procházek se Clair po doteku záhadných menhirů ocitá o dvě stě let zpět, do doby kapitána Jonathana "Black Jacka" Randalla, kdy vrcholí snahy Stuartovců o znovuzískání skotského trůnu a do boje jsou vtaženy i skotské rodinné klany. Bezcitný, krvežíznivý a drsný Jack je pravým opakem Franka z roku 1945. Claire je pod vlivem krutých okolností přinucena provdat se za Skota jménem Jamie Fraser, ale její srdce touží po jiných dvou mužích žijících ve dvou různých časových dimenzích – po Frankovi z dvacátého století a Jackovi z osmnáctého. (AXN)

erased

Přestože je Outlander od začátku do konce dokonalou definicí kýče, do jisté míry funguje tak, jak má. Tu míru ale dalece překračuje v druhé polovině první série, kde se namísto přijatelného seznamování a přizpůsobování se době na pozadí zajímavých historických událostí veškerý děj prakticky vytratí, kde se většina jednotlivých dílů věnuje jen nesmyslným epizodickým tahanicím, a kterou už zachraňuje jen víceméně sympatická hlavní hrdinka Claire. Ta, potažmo samotný děj, už sice hned v úvodu dokáže zdvihnout obočí instantním zaláskováním do prvního a jediného holobrádka na skotské Vysočině, nicméně je napsaná obstojně, obsazená a zahraná velmi dobře, takže udrží pozornost i přes ty největší propady seriálu (na mysl přicházejí hlavně epizody o svatbě a vymýtání čarodějnic, ale ty bohužel nejsou ani jediné, ani nejhorší). To však bohužel úplně neplatí o zbytku zdejšího osazenstva, které je průhledností svých jednorozměrných charakterů až k pláči, popř. na ránu v případě tak nebo onak zdeptaného Jamieho, či postupně víc a víc domrveného charakteru Randalla. Jak jsem ale zmínil hned v úvodu, na většinu toho kýče (nejen) červených knihoven jsem přes veškerou skepsi přistoupil. Takto pěkně zpracované Skotsko se totiž jen tak neokouká. Otázkou ale je, jestli si Cizinka udrží pozornost i ve Francii. ()

Arsenal83

Seriál, ktorý vymenil excelentný nápad s presúvaním sa v čase a dvojakým životom v rozdielnych dobách za červenú knižnicu. V prvej sérii boli len náznaky, v druhej to už šlo jasne do romantickej roviny, v tretej už skrátili časti a zo 45 minút bola polovica len o posteľných scénach. Vôbec sa neriešili presuny v čase, dané postavy mali slabý rozvoj, niektorým sa ani poriadne nevenovali aj celú sériu (napr. dcéra z roku po 1945) alebo ju rovno odstránili len tak (Hank ako hlavná postava zrazu nič). Celkovo seriál vyznel ako autorkin mokrý sen. ()

JohnCZ

--- PRVNÍ SÉRIE --- Zatímco pilotní díl mě navnadil (atraktivní námět, nádherná krajina, skotská svéráznost), dalších několik epizod mé nadšení docela výrazně srazilo. Mohlo za to především utahané tempo a tak trochu fakt, že se seriál (prý) věrně drží předlohy, která je (prý) nefalšovanou červenou knihovnou. Někde v půli série jsem byl přesvědčen, že seriál ode mě více jak 3 hvězdičky nedostane a to i přesto, že mě fascinovala parádní výprava a božská hudba mistra McCrearyho (která mě na seriál nalákala). Pořád jsem se nemohl zbavit dojmu, že jsem od toho čekal trošičku něco jiného. Postupem času se ale tento zápor převrátil v pozitivum, protože jsem si uvědomil, že je to jeden z mála (rádoby) historických seriálů, který se nezabývá primárně bojem či pletichařením a naopak docela dobře funguje jako náhled do poměrně neznámé, ale o to více zajímavé části historie a kultury. A v tomhle ohledu jde Outlander překvapivě dost do hloubky, byť samotný děj je poměrně často rozmělňován vztahovými peripetiemi. Naštěstí je hlavní dvojice dostatečná zajímavá a i když bych Caitrionu Balfe nezařadil mezi nějak zvlášť atraktivní ženy a tedy i důvod, proč seriál sledovat, něco na ní přeci jen je a člověk ji musí fandit. Za to Sam Heughan je sympaťák každým coulem a jeho skotský akcent a smysl pro humor mě upřímně bavil. Smeknout klobouk musím ale především před výkonem Tobiase Menziese, který umí přeskakovat z milujícího manžela na sadistickou svini s takovou grácií, že by mu mohl závidět leckterý hollywoodský herec. O čtvrté hvězdě mě přesvědčily především finální díly série, které jdou po stránce brutality až na dřeň. V tomto ohledu Game of Thrones hadr. Hodnocení série: 4/5 --- DRUHÁ SÉRIE --- Druhá řada začíná poměrně odlišně. Skotsku můžeme dát na chvíli sbohem a první polovina série diváka seznámí s historickou Francií (ve skutečnosti je to ale Praha s trochou CGI), která je oproti skotské Vysočině něčím úplně jiným. Barevné prostředí, pařížská smetánka, nadýchané kostýmy a vzletně i prasácky působící Francouzi. Změna je to zprvu osvěžující, ale po čase se to začne dost zajídat a to především kvůli příšerně pomalému tempu vyprávění. Outlander je především (opravdu hodně) červena knihovna a barevnost Francie je pro to ideální. Jelikož nejsem pro tenhle seriál zrovna cílovkou, občas jsem se chtě nechtě docela nudil. Zlom nastává až v závěru francouzské linky, po které se děj přesouvá zpátky do Skotska. Vrací se původní opening a s ním i to, co mě na Outlanderu bavilo ze všeho nejvíce: krásná krajina, svérázné skotské charaktery, rozjíždějící se a pomalu gradující dějová linie. To, co ale předvedlo finále série, jen tak nezapomenu. Už jen kvůli emocionální smršti, kterou ono finále na diváka přenese, doporučuju občas ujoudané tempo překousnout. Všechny linky se najednou spojí a je jasné, že veškeré dění směřovalo právě k tomuto momentu. Parádní vyvrcholení a jeden z nejsilnějších seriálových zážitků za poslední dobu. Hodnocení série: 4/5 --- TŘETÍ SÉRIE --- První polovina je pomalejší a vzhledem k obsahu komorní a dramatická. Jakmile se ale Claire vrátí zpátky a společně s Jaimiem vyřeší své problémy, seriál nabere zcela nový směr. Nové prostředí, nová zápletka, snad ještě vyšší produkční kvality. Perfektní vizuál, boží hudba. Scény na moři lahůdka. Místy jsem až se slzou zavzpomínal na o poznání akčnější Black Sails. Na scénáři se bohužel stále dost často odráží původ a pořád je to v první řadě vztahovka. A že někdy jsou ty četné milostné scény fakt neúnosně dlouhé, hotové Fifty Shades of Fraser... akorát ale, uznávám, pro svou cílovku určitě done right. I přes výhrady bavilo i napotřetí, dobrodružná druhá polovina především. Hodnocení série: 4/5 --- ČTVRTÁ A PÁTÁ SÉRIE --- Nová etapa. Přesouváme se už nadobro do koloniální Severní Ameriky. A přišlo mi, že stejně jako hlavní hrdinové, i seriál dospěl. Ubylo intenzivních milostných scén. Naopak je větší důraz kladen na rodinu. Děj se kupředu posouvá pomaleji, ale pořád nechybí tempo a zvraty. A stále se tvůrci nebojí po stránce brutality jít občas až na dřeň. Outlander je vskutku hodně specifická dobovka. Nepojednává o žádných královských rodinách, o žádných velkých historických momentech, o žádných slavných hrdinech. Je to příběh jedné rodiny žijící v nejistých a nepříliš bezpečných dobách. Občas to působí až moc telenoveloidně, je to hodně propletené, hodně věcí se děje vlivem náhody a postavy si toho prožívají opravdu neskutečně moc. Ale v rámci žánru je to hodně svěží kousek, který baví a který se vrývá pod kůži každou sérii více a více. Hodnocení sérií: 4/5 () (méně) (více)

Sammya

Jsem z tohohle seriálu poměrně nadšená, až tak, že mám v plánu si přečíst knihu :D Británie a historie, to bylo vždy moje, a Skotsko 18. století je pro je ještě poměrně neprobádaná oblast, takže si to užívám. Co si budeme povídat, nejlepší postava je Jamie a zbytek se může jít zahrabat :D Claire je poměrně nemastná, neslaná, na zdravotní sestru ze 40. let je nějak znalá, ale rozhodla jsem se to přehlédnout. Druhá řada byla trochu slabší, hlavně díky poměrně nudné pařížské lince. Třetí řada je zatím výborná a začínám mít crush na Rogera :D Edit: Řada 7, Jamie ani Claire mě nezajímají, tým Bree a Roger forever :D ()

DwayneJohnson

I když je skotská příroda čarokrásná a Caitriona velmi půvabná, s lítostí v hlase tenhle seriál (zatím) odkládám na neurčito. Jednak kvůli mému nabitému kalendáři a pak hlavně k pocitu, který mě málokdy zklame. A ten mi radí, abych přestal a nekazil tohle vysoké hodnocení, které bych po pár dnech nejspíš srazil trošičku dolů. Takže výjimečně poslechnu a kdo ví, třeba se za pár týdnů, měsíců, nebo let někdy vrátím. ()

Galerie (2 771)

• Stanley Weber, který v seriálu ztvárnil hraběte St. Germain, se původně ucházel o roli Ludvíka XV., kterého několik let zpátky hrál ve francouzském televizním filmu Louis XV, le soleil noir (2009). Než byl obsazen do role St. Germaina, výběrová porota dlouho diskutovala o tom, že je pro tuto roli až moc hezký. [Zdroj: Diana Gabaldon, Tara Bennett – kniha Jak se točí Cizinka: oficiální průvodce sériemi 1 a 2] (PenelopaW)
  • Ústřední píseň nazpívaná zpěvačkou Raye Yarbrough nese melodii skotské lidové písně „The Skye Boat Song“, která byla písemně zaznamenána kolem roku 1800 a jejíž originální text vypráví o útěku prince Karla Eduarda Stuarta po bitvě u Cullodenu. Text písně ve znělce je však upravenou verzí básně Roberta Louise Stevensona „Sing Me a Song of a Lad that is Gone“ – „Zpívej mi o chlapci, který zmizel“. Slovo „chlapec“ je v tomto případě nahrazeno „dívkou“, což odkazuje na příběh hlavní hrdinky seriálu. Znělka končí v každé epizodě trochu jinak, podmalovává pokaždé jiné pozadí titulků s názvem epizody. [Zdroj: Diana Gabaldon, Tara Bennett – kniha Jak se točí Cizinka: oficiální průvodce sériemi 1 a 2] (PenelopaW)
  • První díl knižní série, která má 8 dílů, byl uveden v USA již v roce 1991. (Zdroj: en. wikipedia.org) (Jolinar)