Cizinka (TV seriál)

Outlander

Cudzinka

Drama / Romantický / Sci-Fi

USA, 2014–2020, 68 h 31 min (Minutáž: 53–90 min)

Tvůrci:

Ronald D. Moore

Předloha:

Diana Gabaldon (kniha)

Bear McCreary

Caitriona Balfe, Sam Heughan, Tobias Menzies, Duncan Lacroix, Stephen Walters, Graham McTavish, Bill Paterson, Nell Hudson, Gary Lewis, Lotte Verbeek, Annette Badland, James Fleet, Douglas Henshall, Laura Donnelly, Francis Magee, Tim McInnerny, Jamie Kennedy, John Sessions, Simon Callow, Nicholas Aaron, Diana Gabaldon, Bryan Larkin, Ian Hanmore, David Elliot, Blair Cunningham, Brian McCardie, Nick Gordon, Anna Foerster, Rosie Day, Stanley Weber, Robert Cavanah, Lionel Lingelser, Andrew Gower, Dominique Pinon, Frances de la Tour, Marc Duret, Romann Berrux, Robbie McIntosh, Niall Greig Fulton, Gaia Weiss, Margaux Châtelier, Clive Russell, Oscar Kennedy, Paddy Wallace, Julian Wadham, Robert Curtis, Brendan Patricks, Steven Cree, Jakub Hajner, Richard Rankin, Chris Kyle, Patrick Macnee, Diana Rigg, Prentis Hancock, Valerie Edmond, Frazer Hines, Tom Brittney, Kevin Mains, Andrew Whipp, Simon Meacock, John Heffernan, Kimberley Nixon, Roger Ringrose, Colin Stinton, Sam Hoare, Wil Johnson, Geoffrey McGivern, James Allenby-Kirk, Murray McArthur, Sophie Skelton, Hannah James, Rupert Vansittart, Beth Goddard, Mitchell Mullen, William Meredith, Douglas Reith, Rufus Wright, Emma Campbell-Jones, Nigel Betts, Kola Krauze, Daniel Kerr, Herbert Forthuber, Laurence Dobiesz, Sera-Lys McArthur, Ed Speleers, César Domboy, Lauren Lyle, Tim Downie, John Bell, Leon Herbert, Rainer Sellien, Geoffrey Newland, Maria Doyle Kennedy, Colin McFarlane, James Barriscale, Lee Boardman, Jerome Holder, Ciaron Kelly, Jamie Scott Gordon, Tantoo Cardinal, Colin Michael Carmichael, Simona Brown, Wesley French, Crystle Lightning, Grant O'Rourke, Cyrielle Debreuil, Paul Brightwell, Richard Dillane, Karl Thaning, Nick Fletcher, Morne Visser, Mark Elderkin, Claire Sermonne, Kirsty Strain, Tanya Reynolds, Urs Rechn, Nicola Ransom, David Christopher Roth, Stuart McQuarrie, Albert Welling, Denise Di Novi, Alec Newman, Samuel Collings, Duncan Airlie James, Billy Boyd, Carmen Moore, David Berry, Caitlin O'Ryan, Rachel Jackson, Ryan Fletcher, Kim Allan, Chris Donald, Seylan Baxter, John Scougall, Laura Ferries, Colin McCredie, Jay Villiers, Yan Tual, Richard Ashton, James Groom, Lorn Macdonald, Ross Mann, Brian Ferguson, Grace Calder, Hugh Ross, Jon Tarcy, Jamie Anders, Gilly Gilchrist, Stephen McCole, Chris Larkin, Ned Dennehy, Muireann Bird, Bronwyn James, Christopher Fairbank, James Doherty, Anja Karmanski, Paul Gorman, Michael Xavier, Elysia Welch, Miles Richardson, Tam Dean Burn, Aislín McGuckin, Alexis Rodney

Genius Loci udeří jak palice, když konečně dojde k přenosu do 18. století, což pomáhá vykreslovat i poutavá hudba. Pár dílů je zpočátku velmi slušných, přestože červená knihovna z Cizinky sálá na všechny strany již od prvních minut první epizody. Možná to není špatně, seriál se tak, se svým zacílením na převážně ženské publikum, staví mimo jiných historických seriálů, které se svou spletí intrik, vražd a sexu mají vyšší ambice. Logika však pokulhává, příběh se nikam neposouvá a z obsazení zaujmou snad jen Graham McTavish a Tobias Menzies. Zapíchnuto po šestém dílu, na ty, co vyšly později už jsem se neodhodlal, jelikož zřejmě do cílovky nepatřím...(14.3.2015)

--- PRVNÍ SÉRIE --- Zatímco pilotní díl mě navnadil (atraktivní námět, nádherná krajina, skotská svéráznost), dalších několik epizod mé nadšení docela výrazně srazilo. Mohlo za to především utahané tempo a tak trochu fakt, že se seriál (prý) věrně drží předlohy, která je (prý) nefalšovanou červenou knihovnou. Někde v půli série jsem byl přesvědčen, že seriál ode mě více jak 3 hvězdičky nedostane a to i přesto, že mě fascinovala parádní výprava a božská hudba mistra McCrearyho (která mě na seriál nalákala). Pořád jsem se nemohl zbavit dojmu, že jsem od toho čekal trošičku něco jiného. Postupem času se ale tento zápor převrátil v pozitivum, protože jsem si uvědomil, že je to jeden z mála (rádoby) historických seriálů, který se nezabývá primárně bojem či pletichařením a naopak docela dobře funguje jako náhled do poměrně neznámé, ale o to více zajímavé části historie a kultury. A v tomhle ohledu jde Outlander překvapivě dost do hloubky, byť samotný děj je poměrně často rozmělňován vztahovými peripetiemi. Naštěstí je hlavní dvojice dostatečná zajímavá a i když bych Caitrionu Balfe nezařadil mezi nějak zvlášť atraktivní ženy a tedy i důvod, proč seriál sledovat, něco na ní přeci jen je a člověk ji musí fandit. Za to Sam Heughan je sympaťák každým coulem a jeho skotský akcent a smysl pro humor mě upřímně bavil. Smeknout klobouk musím ale především před výkonem Tobiase Menziese, který umí přeskakovat z milujícího manžela na sadistickou svini s takovou grácií, že by mu mohl závidět leckterý hollywoodský herec. O čtvrté hvězdě mě přesvědčily především finální díly série, které jdou po stránce brutality až na dřeň. V tomto ohledu Game of Thrones hadr. Hodnocení série: 4/5 --- DRUHÁ SÉRIE --- Druhá řada začíná poměrně odlišně. Skotsku můžeme dát na chvíli sbohem a první polovina série diváka seznámí s historickou Francií (ve skutečnosti je to ale Praha s trochou CGI), která je oproti skotské Vysočině něčím úplně jiným. Barevné prostředí, pařížská smetánka, nadýchané kostýmy a vzletně i prasácky působící Francouzi. Změna je to zprvu osvěžující, ale po čase se to začne dost zajídat a to především kvůli příšerně pomalému tempu vyprávění. Outlander je především (opravdu hodně) červena knihovna a barevnost Francie je pro to ideální. Jelikož nejsem pro tenhle seriál zrovna cílovkou, občas jsem se chtě nechtě docela nudil. Zlom nastává až v závěru francouzské linky, po které se děj přesouvá zpátky do Skotska. Vrací se původní opening a s ním i to, co mě na Outlanderu bavilo ze všeho nejvíce: krásná krajina, svérázné skotské charaktery, rozjíždějící se a pomalu gradující dějová linie. To, co ale předvedlo finále série, jen tak nezapomenu. Už jen kvůli emocionální smršti, kterou ono finále na diváka přenese, doporučuju občas ujoudané tempo překousnout. Všechny linky se najednou spojí a je jasné, že veškeré dění směřovalo právě k tomuto momentu. Parádní vyvrcholení a jeden z nejsilnějších seriálových zážitků za poslední dobu. Hodnocení série: 4/5 --- TŘETÍ SÉRIE --- První polovina je pomalejší a vzhledem k obsahu komorní a dramatická. Jakmile se ale Claire vrátí zpátky a společně s Jaimiem vyřeší své problémy, seriál nabere zcela nový směr. Nové prostředí, nová zápletka, snad ještě vyšší produkční kvality. Perfektní vizuál, boží hudba. Scény na moři lahůdka. Místy jsem až se slzou zavzpomínal na o poznání akčnější Black Sails. Na scénáři se bohužel stále dost často odráží původ a pořád je to v první řadě vztahovka. A že někdy jsou ty četné milostné scény fakt neúnosně dlouhé, hotové Fifty Shades of Fraser... akorát ale, uznávám, pro svou cílovku určitě done right. I přes výhrady bavilo i napotřetí, dobrodružná druhá polovina především. Hodnocení série: 4/5 --- ČTVRTÁ A PÁTÁ SÉRIE --- Nová etapa. Přesouváme se už nadobro do koloniální Severní Ameriky. A přišlo mi, že stejně jako hlavní hrdinové, i seriál dospěl. Ubylo intenzivních milostných scén. Naopak je větší důraz kladen na rodinu. Děj se kupředu posouvá pomaleji, ale pořád nechybí tempo a zvraty. A stále se tvůrci nebojí po stránce brutality jít občas až na dřeň. Outlander je vskutku hodně specifická dobovka. Nepojednává o žádných královských rodinách, o žádných velkých historických momentech, o žádných slavných hrdinech. Je to příběh jedné rodiny žijící v nejistých a nepříliš bezpečných dobách. Občas to působí až moc telenoveloidně, je to hodně propletené, hodně věcí se děje vlivem náhody a postavy si toho prožívají opravdu neskutečně moc. Ale v rámci žánru je to hodně svěží kousek, který baví a který se vrývá pod kůži každou sérii více a více. Hodnocení sérií: 4/5(17.9.2015)

Takový příjemný seriál nejen pro ženy. Prostředí je nádherné a seriál si drží slušné tempo po celou dobu. Přílišnou romantiku tam brzdí občasné drsnější scény, které to vše vyvažují. Jediné co jsem opravdu nezkousl byl hlavní kladný hrdina, drsný horal, který se během chvilky změní v plačící dítě, aby vzápětí ani necekl při bičování do krve... ale jo, dá se to překousnout, každý ví, pro koho je seriál určen a těm ostatním vadit určitě nebude. ;) 4*(3.6.2015)

1. série: 55%. Není to úplná tragédie, nakonec se mi povedlo dokoukat celou sérii o šestnácti dílech, i když místy se sebezapřením. Že by mě to ale nějak bavilo se říct nedá. Děj se dost vleče a jednotlivé postavy nejsou dostatečně zajímavé. Technicky je to slušně odvedená práce, atmosféru 18. století se tvůrcům navodit podařilo. Ale jak už tu spousta lidí napsalo, je to klasická červená knihovna, takže nuda. Caitriona Balfe by pro dobro seriálu měla méně mluvit a více se svlékat, protože v tom jsou její hlavní přednosti. A hlavní poučení pro ženy? Bacha na to, koho si berete. I když si najdete slušnýho inteligentního manžela, vždycky je tu šance, že jeho prapředek byl bezpáteřní sadistická buzna. Pak už stačí se jen dotknout nějakýho šutru a to 200 let starý prase vám udělá ze života peklo.(30.5.2016)

• erased

Přestože je Outlander od začátku do konce dokonalou definicí kýče, do jisté míry funguje tak, jak má. Tu míru ale dalece překračuje v druhé polovině první série, kde se namísto přijatelného seznamování a přizpůsobování se době na pozadí zajímavých historických událostí veškerý děj prakticky vytratí, kde se většina jednotlivých dílů věnuje jen nesmyslným epizodickým tahanicím, a kterou už zachraňuje jen víceméně sympatická hlavní hrdinka Claire. Ta, potažmo samotný děj, už sice hned v úvodu dokáže zdvihnout obočí instantním zaláskováním do prvního a jediného holobrádka na skotské Vysočině, nicméně je napsaná obstojně, obsazená a zahraná velmi dobře, takže udrží pozornost i přes ty největší propady seriálu (na mysl přicházejí hlavně epizody o svatbě a vymýtání čarodějnic, ale ty bohužel nejsou ani jediné, ani nejhorší). To však bohužel úplně neplatí o zbytku zdejšího osazenstva, které je průhledností svých jednorozměrných charakterů až k pláči, popř. na ránu v případě tak nebo onak zdeptaného Jamieho, či postupně víc a víc domrveného charakteru Randalla. Jak jsem ale zmínil hned v úvodu, na většinu toho kýče (nejen) červených knihoven jsem přes veškerou skepsi přistoupil. Takto pěkně zpracované Skotsko se totiž jen tak neokouká. Otázkou ale je, jestli si Cizinka udrží pozornost i ve Francii.(9.6.2015)

• - Při scéně bičování mrzlo, takže natáčení bylo pro Sama Heughana hrajícího do pasu vysvlečeného Jaimeho velmi náročné. Jako krev byl použit kukuřičný sirup, který byl velmi kluzký, takže na něm představitel Black Jacka Randalla (Tobias Menzies) uklouznul. Tato scéna, stejně jako hercova improvizace, kdy na shromážděný dav křičí, aby ztichnul, byla v seriálu ponechána. [Zdroj: Diana Gabaldon, Tara Bennett – kniha Jak se točí Cizinka: oficiální průvodce sériemi 1 a 2] (PenelopaW)

• - Natočit celou sekvenci mučení Jaimeho (Sam Heughan) trvalo asi týden a půl. Herec se každý den před natáčením připravoval několik hodin, a stejně tak trvalo několik hodin v noci, než mu byla všechna protetika a líčidla odstraněna. [Zdroj: Diana Gabaldon, Tara Bennett – kniha Jak se točí Cizinka: oficiální průvodce sériemi 1 a 2] (PenelopaW)

• - Seriál je natočen na motivy knižní série "Outlander" od Diany Gabaldon. První díl byl v tuzemsku uveden pod názvem "Cizinka", druhý pak "Vážka v jantaru", třetí "Mořeplavec", čtvrtý "Bubny podzimu" a pátý "Hořící kříž", další se distribuce prozatím nedočkaly. V roce 2014 autorka uvedla již 8. pokračování knižní série. Knih bylo celosvětově prodáno více než 25 milionů. (mi.sa)