poster

Texaský masakr motorovou pilou

 • anglický

  The Texas Chain Saw Massacre

 • anglický

  The Texas Chainsaw Massacre

Horor / Thriller / Mysteriózní

USA, 1974, 83 min

Komentáře uživatelů k filmu (460)

 • POMO
  *****

  Čistokrvná, priama, nikoho nešetriaca reflexia násilia a hrôzy v tej najnaturalistickejšej podobe. Síce bez myšlienky, ale tiež bez trapných klišé a lacných nechutností. A unikátne vygradované. V meradlách žánru absolútny vrchol.(9.9.2003)

 • kleopatra
  ****

  Byl jednou jeden domeček a "... kdo do něj vejde, tomu hlava sejde, ať je to ten nebo ten ... přefiknem ho motorovou pilou". Chtěla jsem se bát, to se stalo, a i když to nebyla moje filmová tophrůza, taková scénka "dědo, bouchni" měla něco do sebe. Vlastně nemám moc co vytknout, přesto se mi slovo "lahůdka" staví v krku, takže si pomyslím JENOM "ňamka".(4.11.2005)

 • Lima
  ****

  I přes absenci krvavě naturalistických detailů naprosto brutální kousek, který nedoporučuji slabším povahám. Poslední čtrthodina je zřejmě ta nejděsivější pasáž, kterou jsem v hororovém žánru viděl. Žádné makobrozní orgie, žádné ulétávající končetiny, ale něco mnohem horšího - na samé hranici snesitelnosti koncentrovaná směs hrůzy, zděšení a jistého pocitu znechucení z toho, vidět lidskou úchylnost v té nejhrůznější podobě. Podobně intenzivní zážitek jsem měl naposledy při sledování slavné násilnické scény v Boormanově Vysvobození....(16.11.2003)

 • Gemini
  ****

  Žádná schematická vyvražďovačka, ale perfektní studie hrůzy, která s člověkem dovede (především zásluhou filmařů) zamávat i v dnešní době.(18.5.2006)

 • Matty
  ****

  Říká se, že děsivější než prvních 50 minut Texaského masakru je jenom posledních 30 minut Texaského masakru… Pozvolný úvod mě málem přesvědčil, že tenhle horůrek je zdegenerovaný nejen tématem, ale vlastní podstatou. Ukolébán do stavu potěmkinského bezpečí, sledoval jsem „starý neškodný horor“, když v tom na scénu se samozřejmostí zkušeného řezníka nastoupil Leatherface a můj z přiblblý úsměv ztuhnul. V porovnání s dnešními horory nic moc nevidíme, zato cítíme a slyšíme i to, co bychom nejraději necítili a neslyšeli. Vedro k nesnesení… Staré, trouchnivějící dřevo, mrtvolný zápach… Rozvrzaná postel, matrace nasáklé krví… Bzukot, hukot, skřípot… Kdosi v pozadí startuje motorovou pilu… Jekot! Tobe Hooper jde po zcela jiné pěšině než o třicet let později Marcus Nispel – kašle na nějakou vizuální vycizelovanost, maximálně těží ze skromných prostředků, jež měl k dispozici. Tj. nějakých 140 tisíc dolarů, 16 mm kamera, obeznámenost s případem Eda Gainea a dávná myšlenka, kterak si v panickém záchvatu proklestit cestu nacpaným obchoďákem (Hooperův pohled tehdy utkvěl na vystavených motorovkách). Neřekl bych přímo dokumentaristické, ale stejně dost syrové, nehezké a tak nějak upřímnější než současné vyvražďovačky. Tvůrci neusilují o přiblížení k hrdinům, přesněji kusům chodícího masa. Od začátku si od nich udržují odstup – myšleno obrazně i doslovně, neboť kameraman budoucí oběti s chutí sleduje z dálky, jakoby perspektivou „lovce“. Závěrečné mučení patří k těm nejméně příjemným scénám, jaké znám a byť jsem se oné nesmírné brutalitě místy bránil znechuceným smíchem, při zpětné vzpomínce mi dvakrát do smíchu není. Texaský masakr netřeba vidět vícekrát, abyste si vzpomínku na něj odnesli až do hrobu. 75% Zajímavé komentáře: Superpero, Mr.Apache, choze, Lhurgoyf(10.5.2009)

 • Isherwood
  ***

  Je to zvláštní, ale mnohem více napětí a děsivé atmosféry se odehraje ve dne. S nástupem noci totiž nastoupí i psychotický sled scén, které místo nervů drásají spíše mozek a zdravý rozum. Zmatené pobíhání po lese za rachotu „řetězovky“ snad ani tak ne, ale večeře u rodinného stolu patří k tomu nejdivnějšímu, co lze vůbec ve filmu spatřit. Střih nejen obrazu, ale i zvuku, společně s detailními záběry na oko hlavní hrdinky působí téměř až halucinogenním dojmem a výsledný efekt, kterým zřejmě mělo být znechucení diváka, je dosažen beze zbytku. Celkově pak Texas chainsaw massacre vypadá jako dvě navzájem k sobě nepasující epizody, jejichž pojítko v podobě společného názvu jaksi dostává svému významu, ale pocit vzájemné nekompaktnosti stále visí v mysli a nelze ho jenom tak odbýt.(16.12.2005)

 • J*A*S*M
  *****

  Velice intenzivní film plný násilí a špíny v osobitém pojetí Toba Hoopera. Hodně mě udivilo, že v porovnání s remakem je tohle úplně jiný film, sázející na atmosféru, která je sice vyvolávána násilným chováním kanibalské rodinky, ale na tak prvoplánově jako v remaku (všude samá krev a vnitřnosti), nýbrž pouze náznaky brutality. Tudíž divák nic přesně nevidí a fantazie může pracovat na plné obrátky, a to je mnohem horší, než když jsou nám ta střeva a krev přímo ukázána. Horror movie of the year(8.6.2008)

 • T2
  *

  To budem asi jeden z mála, čo sa pri tom nehorázne nudil, že po celý čas my to pripadlo vo svojej jednoduchosti maximálne nezáživne, moc dejovo plytké, napätie sa tiež ťažko hľadá, scénky v tme sú len scénky v tme kde skoro nič nevidieť, takže pri tom si možno treba len podriemať a po tomto vzhliadnutí si začínam doceňovať Nispelov Texaský masaker z 2003. "Jednoduché strohé až zbytočne priamočiare točenie, bez náznaku tvorenia aspoň základného konštrukčného deja." Na film som sa moc tešil a strašne moc ma sklamal. ║Rozpočet $83,532Tržby USA $30,859,000Tržby Celosvetovo $-(13.4.2008)

 • Marigold
  ****

  Neortodoxní vegetariánský horor s vůbec nejlepším hereckým výkonem starého Brůny.(4.4.2013)

 • Superpero
  ***

  Tak nevim, asi jsem divnej, ale mě to tak dechberoucí a koulervoucí nepřišlo. Samozřejmě je to lepší než ten remake. Nejsem nějakej nebojsa a u hororů made in Japan jsem většinou posranej strachy, ale tady jsem se párkrát leknul a dobrý. Prostě nechápu jak se někdo může bát když je tam minutu zabíranej oltář z kostí nebo když holku nemotorně honí v lese asi 2 minuty magor s pilou (chápu že se bojíte když ste ta holka). Všemi opěvovaných posledních 15 minut "u oběda" mi taky nic neřeklo. Prostě se jen 3 magoři furt chlámaj a dělaj držky a holka do toho řve. Tím ovšem neříkám že jsem nebyl u závěru napjatý a nefandil jí. Samozřejmě jsou tu ale i skvělé pasáže (říkám hlavně lekačky se povedly a "děda" taky není k zahození). Nejlepší ale je zvukový doprovod, něco tak nepříjemného a znepokojujícího se k filmu tohoto typu neuvěřitelně hodí. Herci jsou docela v pohodě (až na toho vozejčkáře) a ty dvě holky jsou opravdu kočky a maj takový sexy oblečení ve stylu 70. let. Ano ty dvě holky jsou největšim kladem filmu. Chápu že je tohle pro někoho neotřesitelný kult a nechci to nikomu znevažovat, jen mě to prostě minulo. Toť vše.(1.1.2006)

 • Shadwell
  *****

  Dominantní formální znaky tohohle filmu jsou následující: 1, Falešné hlediskové záběry, kdy objektiv kamery jakoby zastupuje samotného záporáka, přestože ve skutečnosti nezastupuje (proto jsou falešné). Přesto mají tyto záběry moc vytvářet napětí, protože nevíme, kdy je záběr falešný a kdy je už opravdový (kdy už se záporák skutečně dívá a každou chvíli vybafne). Na tom je postaveno spousty hororů, na strachu, monstrum je pouhým vyvrcholením („zklamáním"), jen takovou exploatační atrakcí, která rozbíjí obrané mechanismy ega (vytěsněnou hrůzu z osamocených domů v lese). 2, Dalším znakem filmu jsou detaily v momentě, kdy bychom se potřebovali zorientovat, protože probíhá nějaká znepokojivá událost, a my prosíme kameramana, aby nám zprostředkoval celek, abychom viděli celou událost z dálky nebo nějak přehledně, ale on nám to chytře neumožní, a dostává nás tím do stejné situace, v jaké jsou postavy - tím se s nimi identifikujeme, respektive s tím, v jaké prekérní situaci se nachází. 3, Některé střihy u konce (hlavně „andaluské“ oči svázané hrdinky) nemají daleko k promyšlené montáži ze slavné scény ve sprše z Psycha. 4, Film poskytuje dostatek znepokojivých úhlů kamery a neustále něčím překvapuje (např. různé podhledy za jdoucími postavami), třebaže máme zřetelně co do činění s lacinější 16 mm technologií. Tím uděluje lekci všem filmařům, kterak vytěžit z mála hodně. 5, Film pracuje nadvakrát s dvojitou komunikací (interakcí) s divákem – (i) plátno nás chce ovládnout a vyzývá k návštěvě, (ii) ale zároveň nám tvrdí, že události filmem popisované jsou podivné a svým způsobem neobvyklé. To divák (iii) touží přirozeně proniknout do příběhu, ale (iv) stejně tak se tomu brání (kdo by se chtěl octnout v prostředí naštvaných hixploitationerů, rozuměje svérázných amerických buranů). 6, Horory bývají pokládány za cosi pokleslého, třebaže se řada z nich na rozdíl od apolitického idylického mainstreamu angažovaně vyjadřuje k okolnímu dění (Vietnam, zrovnoprávnění černochů, konzumerismus). Tenhle říká něco ve smyslu, že pokud se nepřestaneme chovat špatně ke zvířatům, skončíme jako oni (v druhým plánu vypovídá o kapitalistické spotřební jateční ekonomice) - a ty jatka budou o to bolestnější.(6.10.2008)

 • mandes

  rozpočet : ? tržby americke : $30,859,000(23.1.2007)

 • Bluntman
  *****

  LFŠ 2009 Jednou provždy a naposled: je to EXPLOITATION, přesněji HIXPLOITATION. Je nesmyslné filmu vyčítat, že nemá atmosféru a nevyvolává strach, "pouze" pocit znechucení a šoku, když to jsou základní charakteristiky exploitationu. A ty naplňuje Hooperův první a zároveň nejlepší film dokonale, až natolik, že se stal základní protézou celého jednoho žánru - exploitationu - a jednoho z jeho mnoha subžánrů - hixploitationu, ve kterém hrozbu představují burani z Jihu. Není pravda, že TEXASKÝ MASAKR MOTOROVU PILOU nermá myšlenku, jen to chce znát dobový kontext (válka ve Vietnamu, republikáni u moci, liberálové - hippies), protože se vypovídá néco o strachu z neznámého, nebezpečí, které může přijít z Jihu a subkultuře hippies, která si blízkost a nebezpečnost hrozby pořádně neuvědomuje. Nebýt ideologického pozadí, i tak dám plné hodnocení, protože se jedná o velice nepříjemný zážitek, který nejdřív diváka téměř ukolébá pomalým tempem filmu (úvodní půlhodina), aby pak onen kontrast a probuzení se do noční můry bylo působivější, přestože se s explicitním hnuse nepracuje, ale nevolnost vyvolává především paradokumentární forma (blízká dokumentárním záběrům vídaným v televizi) s roztřesenou kamerou s vysokým zrnem a posílenou zvukovou stopou. Jen škoda toho, že dnešní diváci - posíleni jistými substancemi - vnímají TCM jako trash, jak dokázala půlnoční projekce s francouzským dabingem a českým voice-overem do sluchátek. Myslím, že by potřebovali střet s ikonou žánru - Leatherfacem. 10/10(18.2.2007)

 • tron
  ****

  „Proste to musíme robiť, aj keď sa nám to nepáči.“ Tobe Hooper, Leatherface, Kim Henkel, vozíčkar, cintorín, bitúnok, večera, dedko cucajúci krv, kladivo, šofér kamiónu, metla, šéfkuchár... Kultová, ale neatraktívna, vyčerpávajúca a nepríjemná exploitation/hixploitation záležitosť o tom, že Texas je plný šialencov, kanibalov a šialených kanibalov. Nízky rozpočet je až priveľmi nízky, proste to vyzerá lacno a odpudzujúco. Paradoxne ale práve enormná nízkorozpočtovosť tomu dáva nezameniteľnú naturalističnosť, živočíšnosť, naliehavosť. Každopádne, nikdy som tomuto filmu neprišiel na chuť a videl som ho len raz v živote. Je pôsobivý, ale moja srdcovka to vážne nie je. Trojka s Kenom Foreem (1990) a Nispelov remake (2003) ma bavili o čosi viac, ale dávam im "len" 60%, kým originálu dávam 80%, hoci ma bavil menej. Tých 20% navyše je za jeho kultový status a za to, že je viac "psycho" a dlhšie mi trvalo dostať ho preč z hlavy. Alibizmus? Neviem... Možno.(25.6.2006)

 • movie
  ****

  Poměrně dost dost drsný, ale zvyknete si a pak se na tek film začnete koukat i z trošku jiný stránky.(11.6.2002)

 • Flipnic
  *****

  Rozhodně jeden z nejlepších horrorů všech dob, zakládající vlnu exploitation. Parta mladých lidí se dostane do spárů šílené rodiny s hlavní ikonou i dalších pokračování a verzí, Leatherfacem. Osobně si myslím, že se jednalo o zázrak, že se Hooperovi tento film natolik povedl spíš nějakolu náhodou, protože nikdy již nic takového nezopakoval. Každopádně věk-stáří filmu, úchvatná vizuální stránka filmu, temná a realistická atmosféra, závěrečné nekonečné týrání poslední oběti ... to vše dělá z filmu kult svého žánru. Film působí dojmem skutečnosti a realističnosti a i když brutálních scén přímo před kamerou není příliš, násilí a teror zmnohonásobují dechberoucí dojem z tohoto kdysi těžce kritizovaného filmu, který je dnes inspirací mnoha horrorových tvůrců. Poslední dvě verze se sice podle mne povedly, ale původní Texasský masakr je a bude jen jeden...(12.12.2007)

 • Slasher
  *****

  Možná největší psycho v hororové historii... buranská rodinka, jištěná zaostalým, pomateným a neohrabaným dementem pobíhajícím s motorovou pilou a něčí skalpovanou tváří přes obličej? Paráda.(15.7.2006)

 • DaviD3141
  ****

  „RÁD DOSVEDČÍM SPOLOČENSKÝ VÝZNAM TOHTO FILMU NA KTOROMKOĽVEK SÚDE.“ – Stephen King. ___ Príbeh, voľne spočívajúci na brutálnych zločinoch sériového vraha Eda Geina, nemôže byť jednoduchší. Jedno po druhom odchádzajú deti do susedného domu, kde podstupujú strašnú smrť v rukách Leatherfacea, jediného tradičného hororového psychopata, ktorého hrozivú prítomnosť nezmenšuje ani zverejnenie portrétu v populárnych novinách. On však nie je jediným psychopatom vo filme. Nezvyčajne (ale nie výnimočne) tu vraždí celá rodina. Hoci to vyzerá prehnane, je to v dokonalom súlade s extrémnou a nekompromisnou víziou režiséra Toba Hoopera, ktorý vytvoril početnú rovnováhu (hoci iba na krátky čas) medzi lovcami a korisťou. Dôležitejšie však je, že film autoritatívne ohlasuje prítomnosť takých miest v Amerike, kde podobní vrodení úchylní šialenci môžu prežiť celý život v štruktúrovanom sociálnom poriadku. Blázni na úteku, či sérioví vrahovia sa musia zo spoločnosti buď celkom vyčleniť, alebo musia zatajiť svoje vlastnosti. Hooper tu vytvára funkčnú otvorenú skupinu, ale natoľko vychýlenú od našej predstavy spoločnosti, že si neuvedomuje základné pravidlá; preto jej členovia nemajú slabosti vrodené iným vrahom, ako je potreba ostať neidentifikovaným alebo zabiť niekoho špecifického. Ak neberieme do úvahy jeho technické nedostatky, ešte stále predstavuje najmučivejší a najdesivejší film, aký sa kedy nakrútil. ___ Uvedenie The Texas Chain Saw Massacre - snímke kľúčovej pre ďalší vývoj hororového žánru, rovnako ako komerčne nesmierne úspešného podniku - prebudilo mnohé spory a následné zákazy, a to najmä vo Veľkej Británii, kde sa práve rozbiehala kampaň proti brutalite a obscénnostiam vo videofilmoch. Hooperov snímok je esenciou vizuálneho násilia jednej éry. Bol uvedený v Cannes, kópiu drží vo svojich zbierkach Múzeum moderného umenia v New Yorku a kritičku Carol Cloverovú inšpiroval k slávnemu knižnému premietaniu (Men, Women, and Chain Saws; 1992). Preslávenosť filmu určilo niekoľko vecí. The Texas Chain Saw Massacre otvára prehlásenie, že snímka je založená na skutočných udalostiach, čo jej dodáva punc dokumentu. Tobe Hooper v niektorých scénach (spravodajstvo o vykrádačoch hrobov, obrazy zmätených obetí prchajúcich sporadicky presvetľovanou nocou) skutočne narážal na „kariéru“ sériového vraha Eda Geina, ktorý inšpiroval tiež Psycho (1960) a The Silence of the Lambs (1991). Hneď prvá akčná scéna filmu naznačuje, že pôjde o kombináciu dvoch subžánrov „slasher“ a „splatter“; avšak Hooper oboje prekračuje. 85%(30.12.2011)

 • EdaS
  *****

  Největší síla původního Texaského masakru je v jeho realističnosti a naléhavosti - podobně jako v Boormanově Vysvobození. Náhlý atak hrozivého monstra je stejně nečekaný jako uvěřitelný, děsivý a krutý. Žádná sofistikovaná zápletka, žádné neuvěřitelné zvraty, jen masakr. Tenhle film je jako rána palicí mezi oči.(17.1.2007)

 • RHK

  Jeden z 500 největších filmů všech dob časopisu Empire.(17.11.2009)

 • zputnik

  Tobe Hooper mě bohužel/naštěstí (nehodící se škrtněte) nepřesvědčil. Masakr to sice byl, ale ona jakási absence hlubšího rozpracování příběhu a psychologie jednotlivých postav ve mě jen a jen utvrzovala pocit, že násilí bylo ve filmu ztvárněno jaksi zbytečně samoúčelně a jaksi na efekt. Je to podle mého mínění velká škoda, protože tento drastický, bizarní a ve svých důsledcích šíleně smutný příběh inspirovaný skutečnou (resp. podobnou) událostí mohl být něčím víc. Takhle mi pouze připadal jako snímek, který staví na neštěstí druhých a chce vytěžit maximum akce z šíleného námětu. Na film dle skutečné/podobné události mi to celé prostě přišlo jaksi nepatřičné.(20.6.2004)

 • pan Hnědý
  ****

  Ostré jako žiletka. Exploatace, hra s divákem, kdy se násilné a brutální scény neodehrávají přímo na plátně, ale v našich myšlenkách, tenhle geniální tah Tobeho Hoopera perfektně fungoval a má těžký dopad na divákovu psychiku. Dokonalá učebnice strachu a násilí v té nejdokonalejší formě. Může být milion remake Hoopera díla, ale nikdy se to nevyrovná ani nepřiblíží k tísnivému strachu, hrůzy, úzkosti, panice, psychickému transu a všech psychicky zdrcujících složek, které obsahují TEXAS CHAIN MASSACRE. Každý detail, který nám Hooper připravil, je nedostižný a další hororový tvůrci ho nebudou moct jakkoliv následovat. ******* Útěk v lese (hrůzou jsem nedýchal), večeře (detail s okem, psychopatické úsměvy) a nepopsatelný závěr (kamion, útěk). TEXAS CHAIN MASSACRE je hororový klenot. In total exploitation genre the best horror.(29.2.2012)

 • Mr.Apache
  *****

  Easy Rider horrorového žánru. - Srovnání mezi kultovní road movie ze 60. let a debutem Tobe Hoopera možná neobstojí, ale jsem přesvědčen, že je zde více paralel než by se mohlo zdát. Každopádně by jejich výčet byl pěkně dlouhý. Texaský masakr je absolutní klasikou s výbornou atmosférou a gradací, je příjemně poznamenán dobou vzniku a přes jeho syrovost je vidět, že tvůrci filmu byli intelektuálové (i když evidentně na drogách). První zjevení retardovaného řezníka je esencí děsu, kanibalská hostina, které se (pochopitelně nedobrovolně) účastní hlavní hrdinka, je úžasně zinscenovaná freak show. Snímku dodává na vyjímečnosti také realistický dokumentární styl, který jej jasně odlišuje od pozdějších veselých vyvražďovaček 80. let. Film má spoustu pokračování, remaků a napodobenin. Z tehdy inovačního vražedného nástroje (motorové pily) se časem stalo dokonce jakési klišé, ale originální Texaský masakr je udělán tak dobře, že nemůže být nikdy žádným klonem překonán.(22.4.2005)

 • Jara.Cimrman.jr
  ***

  Při porcování lidí nemám příliš velký zájem být krájeným, krájícím ani tím, kdo krájení sleduje z bezpečného křesla v zamčeném domě se staženými okenicemi a nabitou brokovnicí v rukou. Zkrátka se neumím předpisově bát, takže mi většina hororů připadá směšně zábavných, ale tentokrát nebudu zastírat, že tato na koleni stlučená klasika obsahuje několik pasáží, nad kterými musí úchylovo srdce radostně zaplesat.(28.8.2014)

 • Shit
  ****

  Teda trošku mě tady u tohohle zarazilo, že remake je naprosto jinej a dokonce jsou i jiný postavy a jinej průběh, ale to mi nikterak nebránilo abych se pěkně dostal do příběhu a do pěkný atmosféry, kterou ty nový horory dneska už holt nemaj. Nicméně mi to čekání, kdy se v podstatě nic moc neděje, začínalo mírně vadit, protože to trvá hezkou řádku minut, než se začne opravdu něco dít a následující honička v lese mi přišla zase mírně přetáhnutá, ale i tak se jedná o nadprůměrnej starší horor, kterej sice ten novější remake nepředčí v trikách a krvavejch scénách, ale atmosféru určitě už jo(12.8.2007)

 • Dadel
  ****

  Přes poněkud neuspokojivý rozjezd se v poslední půlhodině jedná o naprosto nekompromisní masakr! Tohle by měli povinně shlédnout všichni fanoušci Vřískotů a podobných změkčilých slátanin, aby poznali, jak má vypadat zdařilé dílo žánru! :-)(7.6.2004)

 • Segrestor

  Je fakt, že krom toho chlapíka, co tam visel a měl "to celé" na háku a do ran mu ten bodrý vesnický retard Leatherface chodil plácat posypovou sůl, si z filmu moc nepamatuju. Zdálo se mi to takové nemastné neslané (ale jak říkám, soli tam přitom bylo dost), jakoby tvůrci nevěděli kudy kam a tak se zaměřili především na brutalitu a tu tzv. slasherovost, která jak známo spočívá v tom, že někdo velmi fyzicky pomalý a dosti často i duševně, prohání po lese či starém domě nějakou roztomilou dívku, která jinak běhá jako laňka. Že je dotyčný šouravý retard vždy dívce v patách, ač ona letí lesem jako šíp, nechme odborníkům a zdatným wikipedistům. Jako lajk hodnotím spíše záporně. Nebylo to nic, co bych si pustil k štědrovečerní večeři a ani v jiný temný večer, kdy bych se chtěl bát.(11.10.2012)

 • choze
  ***

  TEXAS CHAIN SAW MASSACRE jsem shlédl až po I SPIT ON YOUR GRAVE a LAST HOUSE ON THE LEFT, což mu sice v mých očích ubralo na výlučnosti, ale zase jsem věděl co mám čekat. Pomalá a nudná první třetina filmu ale hned zkraje zchladila moje očekávání, obzvlášť když všemi (včetně mě) proklínaný remake začíná parádní scénou stopařčiny sebevraždy. Atmosféra nízkorozpočtového amatérského hororu syrových, úchylných 70. let, kdy se točily filmy jako PŘÁNÍ SMRTI, TAXIKÁŘ, HALLOWEEN, ŠÍLENÝ MAX či výše zmíněná exploitation, je nicméně dokonalá, kamera a hudba skvělé a od první vraždy začíná snímek dostávat své pověsti. Scéna, v níž jeden z hrdinů nic zlého netuše přichází do místnosti se zakrvácenými háky, kde byli před chvíli zabiti jeho kamarádi a z mrazáku u zdi se ozve nějaký šramot, to je pro mě čistokrevný horor. A "poslední večeře" je až na přestřeleného dementního dědu upíra opravdu psycho na kvadrát a člověk při pohledu na strachy pološílenou dívku v rukou trojice prvotřídních psychopatů jen bezmocně zatíná pěsti.(22.7.2006)

 • Morien
  ****

  (1001) Well, I'm never... something ever again. Intenzivní existenciální drama, během kterého mě napadalo přání žít někde hodně daleko od všech lidí smíchané s hořkým pocitem, že by to ničemu nepomohlo.(25.3.2019)

 • Psema
  ****

  Do poloviny vesměs nesympatické čekání krav a volů na porážku. Jenže jakmile zahřmí nocí motorovka a hladová rodinka zasedne k večeři, je to jedna z nejlépe zrežírovaných žánrověk široko daleko, na jejíž atmosféru se chytá máloco. Sugestivní až kost.(21.8.2012)

 • Tuxedo
  *****

  Přímé, nenucené, brutální. Neexistuje moc hororů, které by vám dokázaly zprostředkovat tu hrůzu v poslední půlhodině.(15.8.2006)

 • Bebacek
  ****

  Asi si hodně dlouho nedám klobásu.(31.12.2007)

 • Gilmour93
  **

  Kdyby si Leatherface občas doma zaběhal kolem kukuřičného pole, neměl by tak tragickou fyzickou kondici.. Nízkorozpočtový Hooperův kult, co nastavil standardy slasherového žánru, mě minul jak ústřední texaskou rodinku základy stolování. Denní část je díky znepokojivým náznakům ještě obstojná, neexplicitní druhá polovina už spíše psychedelická až groteskní. Last supper s dědečkem, co patří na přebal CD Pražského výběru a dýchavičné pobíhání retarda s ohlušující motorovkou tak zanechaly spíše rozpačitý dojem, než nějaké pocity hrůzy, či zneklidnění a z toho hlučného nářadí, hysterického jekotu a "jezdění nehtů po tabuli" mě akorát rozbolela hlava. Vlastně se dá říct, že s tichem závěrečných titulků jsem zažil slast srovnatelnou s opuštěním několikahodinové předváděcí akce na mezinárodním veletrhu křovinořezů..(28.2.2012)

 • Hakha
  ****

  Po zhlédnutí remaku (který se mi velice líbil) mohu doporučit i tuto americkou hororovou klasiku, kde je schéma samozřejmě podobné, ale každý z těchto filmů je natočen odlišným způsobem (remake není přesný kopírák). Tuto atmosférickou podívanou, která je na svou dobu kvalitně natočená hodnotím 4 hvězdičky…(19.3.2011)

 • genetique
  ****

  Trošku nezvyčajná šablóna vyvražďovacieho horroru sa dočkala nečakaného úspechu nie len u mňa. A vyzerá asi takto. Ale pozor, možný spoiler! Prvú polhodinku nič, no aj tak je atmošká hustá ako sviňa. Potom behom pätnástich minút chainsaw-monster vyvraždí štyroch z partie piatich a zvyšok filmu je to naháňačka s poslednou žijúcou. Na pohľad nereálne, no skutočnosť je iná a podľa filmu hrozivá, desivá, mrazivá, nechutná. Veľká škoda viditeľnosti nízkeho rozpočtu. 80%.(21.10.2007)

 • Aluska88
  ****

  Tato originální verze se mi do rukou dostala o hodně let později od doby, kdy jsem zhlédla remake. Již od začátku jsem s ním proto začala neúmyslně srovnávat, ale pak jsem si řekla, že to nemá smysl a postupně jsem od myšlenek na masakr z roku 2003 upouštěla. Úvod filmu je poměrně poklidným a bezstarostným, chvílemi možná až lehce nezáživným. To vše však diváky připravuje na to, co přijde potom. V jednu chvíli se vše zvrtne a místo horkého texaského slunce a vířícího písku nás čeká to pravé texaské šílenství. Film má pár opravdu vydařených lekaček, drsných momentů a odporných zjevů a vjemů. Obdivuji hlavní blonďatou hrdinku a její hlasivky. Právě možná díky nim dosáhl tento masakr na nejvyšší možnou úroveň šílenství. Společně ještě s ostatními prvky, jakými jsou Leatherface a jeho šílená rodina, živý - mrtvý dědeček a jejich vkusné bytové dekorace:) Také mne potěšilo vkusné množství černého humoru, který trochu odlehčil jinak krvavou podívanou. Neustále jsem přemítala nad tím, jaký poprask asi muselo toto dílo v roce ´74 vzbudit. A mám dojem, že Ed Gein by byl tímto filmem potěšen, protože inspirace v jeho osobnosti je zde zřejmá. "Neměj strach, dědeček je z nás nejlepší..."(27.2.2010)

 • sniper18
  ***

  Je to úplne priemerný horor. Má jednoduchý príbeh, ktorý ničím neprekvapí a tak hlavne kvôli krátkej stopáži moc nenudí. Pomerne veľkým prekvapením určite môže byť neprítomnosť krvi, ktorá sa od tohto typu filmu očakáva, ale to nemusí byť problém, pretože dobrý horor by mal byť v prvom rade o napätí a dobrej hororovej atmosfére, ale to sa tohto filmu vôbec netýka. Aspoň od naháňačky s motorovou pílou za chrbtom by som očakával aspoň náznak nejakého napätia alebo nepríjemného pocitu, ale vôbec nič. Vôbec nechápem ako sa tento film mohol stať kultom. Celý čas som mal pocit, že sa pozerám na nejaký priemerný diel nejakého priemerného hororového seriálu. A nepomáhajú ani herci, ktorí sú dosť trápni. Ked´ som videl remake, tak som bol celkom sklamaný, lebo to bol iba priemerný film, ale ako som teraz zistil, tak originál nebol o nič lepší. Priemerné hodnotenie dávam preto, lebo sa na to dalo bez väčších problémov pozerať a z úcty, že sa jedná o klasiku, ale ako fanúšik hororu som veľmi sklamaný. 50%(10.2.2009)

 • Sarkastic
  ***

  Dříve se mi do ruky dostal remake z roku 2003, který ve mně však nezanechal silnější dojem a hodně z něho bylo mnou pozapomenuto. Po zhruba 3 letech jsem si konečně pustil originál, ale přestože se mi líbil víc než jeho pozdější verze, nějaká pecka se nekonala. Od cca 36. minuty začalo vlastní vyvražďování, hrůzně činy však nebylo moc vidět (což na druhou stranu nebyl až tak špatný tah, protože fantazie některých diváků mohla pracovat na vlastní režim a taky se celkem dobře vyrušila možnost nekvalitních triků), ale hlavně, vůbec jsem nefandil hlavním postavám. Ne že bych jim přál smrt, to ne, ale bylo mi docela jedno, co se s nima stane, protože film mě do sebe/kůže hrdinů vůbec nevtáhnul. Záporáci až na starého dědu mi nijak strašidelní nepřišli a Sally mě svým ječením brzo začala štvát. Třeba bych na jejím místě taky křičel jak potrefená husa, ale v podání Sally by normální člověk musel za chvíli přijít o hlas. Celkem paradox, protože je to snad jediná nereálná věc v jinak celkem uvěřitelném hororu. Takže stejně jako v případě předělávky to vidím pouze na průměr.(29.8.2011)

 • psy.cho
  ****

  Kľúčový film pre ďalší vývoj tohto hororového žánru. Celý film je drsný ako celá pojašená rodina. Motorová píla je proste nesmrtelný nástroj nielen na pílenie dreva, ale aj na vraždenie.(6.10.2011)

 • Dan9K
  odpad!

  Co to proboha bylo? A takové hodnocení? Vtip? Lidi, to nebyl horor. V druhé půlce je to pouze nepříjemný pocit, srovnatelný s neustálým škrábáním nože o talíř. Neplést prosím se strachem! Scénář je neuvěřitelně čitelný a trapný. Pomo, klišé tu jsou...a jaké. Ta nejnechutnější třešnička na dva roky zkaženém dortu je až neuvěřitelně typická "hororová" rozdělovačka: "Jdu se na ně podívat, ty tu počkej". Logiku ten film nemá žádnou. Nic tam pořádně nedává smysl. Pozitivním momentem byla pouze scéna ze začátku s nožem a docela zajímavá úchylná rodinka, ovšem jediný takovýto kladný moment brzy vystřídají ukrutně debilní herecké kreace představitelů. Celý děj je vyprávěn naprosto protivným způsobem, přičemž doufám, že to někdo nepovažuje za umění, pokud před to nedá předponu "pseudo". Ocenil bych větší detaily násilí, je trapné skrývat zrovna toto, když jakákoliv jiná přítomnost neznáma je zapovězena. Žánr horor miluju, ale 99% filmů do něj spadajících, nesnáším.(11.2.2006)

 • MM_Ramone
  ****

  Mne osobne sa dosť pozdával aj remake tohto filmu z roku 2003, od režiséra Marcusa Nispela. Táto pôvodná verzia Tobe Hoopera, ktorú natočil ešte v roku 1974, je síce o poznanie plytkejšia, ale zato výrazne bizarnejšia a nechutnejšia. Občasné nelogické správanie niektorých postáv je zatienené vskutku nepríjemnou atmosférou, ktorá z tohto snímku takmer sála. Ťažko môže niekto spochybniť, že ide o jedno z klasických horrorových diel. "Texas Chain Saw Massacre" priviedol na svet ďaľšiu filmovú horrorovú ikonu, menom Leatherface. ****(15.9.2008)

 • Faustka
  **

  „To musíte vidět-žánrovka“ ze který se mi vybaví, vřískající Sally(výrazné staccato), únavně drmolící Franklin a mumifikovanej dědouš s cumlajícím šidítkem. Z „Koženáče s motorovkou“ mi holt třasničky nenaskočily…a to sem se tolik snažila.:))(27.2.2010)

 • FlyBoy
  *****

  Mäso!!!!! Bez veľkých úprav, ale za to varené na najväčšom ohni. Krvavý roastbeef, ktorého každé sústo stojí za poriadne rozkúsanie. Doješ a bez odvrávania zaplatíš. O tom som presvedčený. Inak priam materské lono hixploitationu.(3.8.2009)

 • Xmilden
  **

  V 70. letech možná kultovní film, ale mě to ve 21. století nic neříká. Dokonce musím smutně konstatovat že remake z roku 2003 mě bavil mnohem více.(11.1.2008)

 • D.Moore
  **

  Dnes už klasická vyvražďovačka, která mimo jiné názorně ukazuje, že i správný maniak by měl mít dobrou kondici. Co jsem určitě nečekal, bylo rychlé a nekompromisní odstraňování všech hrdinů. Za úvodní scénu se sdrátovanými kostrami a závěr s večeří a vším tím po ní (obzvlášť s tancem s pilou) by si film zasloužil pět hvězd. Pořád mu ale "něco" schází. A toho "něčeho" je docela dost.__P.S. Ták, a já se teď můžu v klidu podívat na ten remake, ať jsem v obraze.(9.5.2010)

 • kinej
  ****

  Masakrózní krvák, který sice není tak krvavý jako jeho remake, zato je o to napínavější. Jeden z těch skoro až minimalistických a zároveň dobrých hororů ze 70-tek. Samozřejmě nežeru, že se někdy něco podobného stalo, ale když se na tuhle promo povznesu, tak vidím jeden z piílřů moderního hororu.(20.10.2006)

 • Wacoslav1
  ***

  Tak chapu ze je to klasika ve svy dobe asi z toho byly lidi lehce vypleskly a na svou dobu je to kazdopadne nadcasovej horor ale kultem bych to nenazyval protoze ani ty vsechny legendy kterymy je film obestren nezakryjou fakt ze Hooper proste neni dobry reziser a dneska uz to pusobi lehce srandovne jinak ja patrim mezi megaotrle divaky a nic tak extra nechutnyho nebo sokujiciho jsem proste na to filmu neshledal kazdopadne o parnik lepsi nez remake to rozhodne!(20.11.2012)

 • Hrabka
  ***

  Když nejdřív vidíte nový TMMP a potom teprve ten starý, tak z toho nejste až tak nadšeni. Bylo to sice napínavé a drsné (možná až moc), ale nový masakr se mi líbí víc. 65%(27.1.2009)

 • liborek_
  ****

  Název je trochu zavádějící. Motorová pila tu hlavně vrčí, než řeže do živého, ale i přesto je to masakr pořádný a vskutku stylotvorný. Tato hororová lahůdka z poloviny sedmdesátých let - z časů, kdy se klasiky žánru nekopírovaly, ale naopak vznikaly - nabízí pořádnou porci všech přísad, které hororový gurmán vyžaduje. Je děsivá, krvavá, s hutnou atmosférou, která však i přes takřka dokumentární formu leckdy dostává až surrealistickou příchuť. Soukromou "kostnici" v čemsi jako "obýváku" oné vyvedené rodinky doplňuje bizarní přítomnost slepice v mrňavé klícce zavěšené ke stropu, retardovaný Leatherface se z fanatického zabijáka mění pod rákoskou člena své vypečené famílie v neškodného beránka s pisklavým hláskem... Pomyslným vrcholem je pak závěrečná večeře, jejíž absolutní zvrácenost nemá příliš obdob. Film spíš než na vyvražďovačkách sází na psychický nátlak, který v kombinaci s děsivou atmosférou vytváří napětí, které by se dalo měřit neé v giga-, ani tera-, ale minimálně petapascalech... :-) Je to prostě úchylné a obtížně napodobitelné...(20.5.2009)

 • Indiana
  **

  Atmosféru to má sice úchvatnou a nebylo k tomu potřeba ani moc krve a ke konci už je to opravdu psycho, ale na druhou stranu už nemám chuť se na ten film podívat nikdy v životě.(7.1.2006)

 • juta
  **

  No, když jsem viděl jako první masakr z roku 2003, tak je jasné, že tato prvotina mě nemůže nikterak oslovit. To se prostě nedá srovnávat, ale jsem rád, že ve své době se to chytlo, protože by to moje milované pokračování ani nevzniklo. Uřezávání končetin nebylo to nejpříjemnější ve filmu, ale překvapivě to byla ječící holka, která mi drásala svým řevem nervy. :D(29.11.2018)

 • Madsbender
  *****

  Keďže je zo svojej podstaty pôvodný The Texas Chain Saw Massacre filmom natoľko extrémnym a vo svojom prapovestnom základe tak primitívnym, považujem za svoju povinnosť aspoň čiastočne objasniť, prečo je natoľko významným, žáner definujúcim, kritikmi plošne uznávaným a dokonca mnohými inštitúciami považovaným za zásadné umelecké dielo, ktoré sprevádza status nesmrteľného kultu. ////////// V poradí druhý celovečerný snímok Tobe Hoopera z roku 1974 je od prvého pohľadu poloamatérskym žánrovým príspevkom, ktorý by poľahky mohol zapadnúť prachom, nebyť viacero význačností. Jeho spracovanie, potažmo technická úroveň nie je vysoká a produkčné zázemie minimálne. Obsadenie je zložené výlučne z nehercov. Formát kamery je 16mm a je charakteristické, že si kameraman drží odstup od diania, čím vyvoláva nielen efekt falošného stotožnenia s loviacim vrahom, ale zároveň takmer dokumentaristické pojatie. Hudba vo filme je minimalizovaná na najnižšiu možnú úroveň, vďaka čomu ešte ostrejšie vyniká diegetický zvuk motorovej píly, zarezávajúci sa do divákovho mozgového tkaniva. Scenár príbehu, čiastočne vychádzajúci z reálií skutočného prípadu neslávne známeho sériového vraha, pravdepodobne nekrofila a kanibala Eda Geina, zaberá len približne 20 stránok písaného textu a nijak si nezadá s žánrovými filmami podobného razenia, ako sú I Spit on Your Grave, Cannibal Holocaust alebo The Hills Have Eyes. Je teda definovateľný ako slasher, splatter a exploatačný paradokument (film otvára správa o nálezoch vykradnutých hrobov a hrozivých výtvorov z mŕtvych tiel), na ktorom sa dá ilustrovať priezračná ontogenéza žánru, a ktorý vykresľuje vízie a predstavy Tobe Hoopera o vražednej rodine kongenitálne zdegenerovaných potomkov oblastných vidieckych buranov, idiotov pochádzajúcich z dekád manželstiev s vlastnými sesternicami, násilníkov a kanibalov, ktorí po generácie vlastnia mäsiarstvo a vyrábajú mäsové výrobky zo svojich ľudských obetí. Do ich rúk sa dostáva skupina typických amerických tínedžerov, ktorí, nič netušiac, idú na prehliadku domu, patriacemu zosnulému príbuznému jedného z nich. Príbeh sa tak dostáva do relatívne prekvapivej početnej rovnováhy medzi protagonistami a antagonistami. ////////// Film veľmi obozretne pracuje s prvkom násilia, ktoré sa častejšie odohráva mimo obraz daný uhlom kamery, čím ešte silnejšie pôsobí na psychiku diváka. I keď sú samotní členovia mäsiarskej rodiny prezentovaní ako jedinci vymykajúci sa akýmkoľvek spoločenským normám, napriek tomu zostávajú okolitým svetom nepovšimnutí a pokračujú vo svojej činnosti. Napriek iracionalite ich desivého chovania je v spôsobe postupného vyraďovania tínedžerov badateľná akási metodika, vychádzajúca zo skúseností ich rodinného povolania a divákovi znázornená rýchlym a nekompromisným usmrtením a odstránením jednotlivých postáv filmu, a zároveň podmienená rodinnou hierarchiou, na ktorej vrchole stojí ten najrozumnejší z nich. ////////// Ďalším zásadným aspektom je takzvaná estetika škaredosti, umelecká kategória majúca za význam protest proti spoločnosti prostredníctvom jej znechutenia. Toho je dosahované prostou prezentáciou objektu, ktorý recipient pri nazeraní naň prijíma podľa klasických kritérií určených spoločnosťou ako čosi škaredé, zhnusujúce, resp. pohoršujúce. Škaredosť sa ako všeobecný pojem môže prejavovať ako v oblasti vizuálnej, tak aj morálnej. The Texas Chain Saw Massacre ju prezentuje v oboch podobách, a to vo viacerých formách. Vizuálne sa prejavuje prostredníctvom tvorby "umenia" z častí ľudských tiel a kostier (silne inšpirované práve prípadom Eda Geina), samotnými vraždami a nakladaním s obeťami, a v neposlednej rade špinavosťou a neučesanosťou samotného filmu, ktorý pôsobí ako surová, prílišne nespracovaná látka. Z morálneho hľadiska je to pestrá škála perverzných úchyliek rodiny, spoločenských abnormalít, zvrátenosti ich často pudovo riadeného jednania, tiež však praktikami mučenia ešte živých obetí, ale aj aspektom spoločenského šoku, ktorý film samotný rozpútal naprieč Spojenými štátmi. Ako povedal samotný Stephen King, film má nepopierateľný spoločenský význam, pretože svojou podvratnosťou nielen vyvolal rýchlo sa šíriacu vlnu kontroverzie, ktorá čoskoro dosiahla globálnych rozmerov, ale, čo je dôležitejšie, priamo poukázal na možnú existenciu takýchto narušených jedincov takpovediac v našom susedstve (a ako dokladajú početné zdokumentované prípady, o pravdivosti tohoto tvrdenia nie je možné pochybovať). Nech je teda akokoľvek poburujúci, práve v tomto spočívajú jeho kvality a nadčasový význam. Dokonca je známe, že boli mnohí po zhliadnutí filmu presvedčení, že Leatherface skutočne existoval, a pre potreby remaku z roku 2003 bol vytvorený falošný dokumentárny záznam, na ktorom sa objavuje, a na ktorom stojí novodobý mýtus o "mäsiarovi z Texasu". ////////// Keď pominieme všetko vyššie spomínané, zostáva nám v rukách aj o 40 rokov neskôr rovnako funkčný a desivý horor, u ktorého nie je problém pochopiť, prečo vo svojej dobe spôsobil taký poprask. Jeho triumfálnym víťazstvom nad divákom je postupné pomalé budovanie napätia, ktoré sa pohráva s diváckym očakávaním a buduje dojem zdanlivej neškodnosti, ktorá sa s príchodom Leatherfacea mení v nefalšovanú hrôzu enormných rozmerov, ktorú striedajú mučivé útoky na vaše nervy, vrcholiace v scéne rodinnej večere. Záverečný zbesilý útek vyznieva svojim spôsobom v istých momentoch smiešne, čo je v kombinácii s jeho brutalitou veľmi nebezpečný obrat a obžaloba diváka, ktorý si dej náhle začne užívať. Zároveň je kľúčovým postrehom pre doloženie efektu, ktorým film pôsobí - strach sa po filme vytratí, ale ona znepokojivosť jeho faktického zdelenia ostáva. Po zhliadnutí filmu vám už vždy, keď budete prechádzať podobnými miestami, prebehne mráz po chrbte, keď vám na chvíľu v mysli skrsne otázka: Čo ak...? ////////// Apendix: Správne krvavý a šťavnatý surový steak, ktorý tepelnú úpravu nepotrebuje. ////////// Mimotextová poznámka: Osobne sa domnievam, že je to dosť možno vôbec najlepší horor, aký som kedy videl; minimálne z mojej dosavadnej žánrovej selekcie žiadny sugestívnejší kúsok nevyčuhuje. Geniálne a dokonalé, ale hlavne desivé - pokiaľ to teda pozeráte za správnych podmienok (tma a absolútne ticho sú vhodnými spoločníkmi). Tiež film, ku ktorému sa budem, z hľadiska interpretačného, teoretického, ale i subjektívnej príťažlivosti spracovania vracať.(24.10.2014)

 • SNCIS
  ****

  Když jsem byl ještě špunt, tak byl tento film - mezi T O P horory! Doba vzniku na tom, už jde jde znát (Už to bude 50 let staré). Kladní herci nevýrazní, ale to moc nevadí. Kamera zabírá herečkám věčně zadečky to také nevadí. Prvních 35 minut je vyloženě nuda! Potom Hooperovi nemám co vyčítat. Má to děsivou atmosféru, hororový soundtrack a zkrátka je to T O P horor i dnes. Hooper stvořil originální a kultovní záležitost, která díky dalším a dalším pokračování žije dodnes. - 70%.(14.1.2018)

 • JohnnyD
  *****

  Zo začiatku to pôsobí ako komédia (psychopat si reže ruku, v rádiu ide nejaký hippie-popík a všetci majú na tvári grimasy), ale potom to príde. Od prvého napichnutia na hák. I keď tam nie je skoro ŽIADNA krv, je to asi najbrutálnejší film, aký som videl. Po dopozeraní som mal takú chuť zapnúť si nejakú pozitívnu komédiu ako nikdy predtým. Tento film je fascinujúci, jeho atmosféra je úžasne brutálna a je nakrútený neuveriteľne realisticky. Majstrovstvo vo svojej kategórie a jeden z najlepších filmov všetkých čias.(12.10.2005)

 • Ruut
  *****

  Hrůza, hnus, děs, nechutnosti na 100%. Žánrový vrchol se všemi klady i nešvary.(1.12.2007)

 • Pilda17
  ****

  Povedená rodinka z Texasu v plné nefalšované kráse. Atmosféra hodně slušná a i postavy fungují, celá šílená rodina působí doslova šíleně. Tempo od začátku dobré, ale postupně daleko lepší. Nejlepší však na Texaském masakru je poslední půl hodinovka, kde si rodinka psychicky pohrává s poslední ženskou. V její kůži bych vážně být nechtěl... 8/10 = 87%(6.1.2013)

 • sullafelix
  ***

  horror s kategórie slabších a nudnejších s absenciou napätia a krvavých scén... vhodný skôr pre odporcov hodnotného talianskeho horroru 80 tych rokov....(9.2.2006)

 • Webb
  **

  Velké zklamání. Jednoduchá konstrukce s velkou dějovou plytkostí, atmosféra jen místy a ještě minimální. Postavy nezáživné a žádný strach tento horor nebudí. Už to nikdy nechci vidět. P.S. Před zhlédnutím jsem opravdu netušil že Nispelův remake z 2003 je lepší. [5/10] (Vortex) (Barevný /// Produkce: Tobe Hooper, Lou Peraino /// Scénář: Kim Henkel, Tobe Hooper /// Kamera: Daniel Pearl /// Hudba: Wayne Bell, Tobe Hooper, John Lennon) [1001 FILMŮ, KTERÉ MUSÍTE VIDĚT, NEŽ UMŘETE](17.2.2010)

 • S.Quentin QUALE
  ****

  Hororová klasika Tobe Hoopera, která je i dnes stále aktuálním tématem díky kvantům remaků. Zatímco v dnešní době se vsází převážně na brutalitu a gore, originál se soustředil na freak atmosféru a freak postavy, které musím uznat, fungují i po skoro čtyřiceti letech. 75%(22.1.2013)

 • Javert
  *****

  Zcela poprávu kult jak mezi slashery, tak mezi horory vůbec. A ač tento žánr dvakrát nemusím, Texas Chain Saw Massacre mě uchvátil svojí propracovaností do nejmenších detailů. Napětí je nepřetržité od setkání se stopařem až po závěrečné titulky. Nebojím se říct, že se jedná o jeden z nejlepších hororů vůbec. Dědeček rules.(27.6.2009)

 • 2-Xtreme
  ***

  Priama, reflexia násilia a hrôzy v naturalistickej podobe, aj tak sa to dá nazvať, ale...Po začiatku kde sa nám do hlavy vtĺka, že film je podľa skutočnej udalosti(ale tie kecy o tom stoja zato) prichádza na rad dlháááá nudná pasáž v časťami niečoho čo nás môže zaujať v podobe asi tak jednej hodiny- Nudné pasáže tipu, že pozeráme ako sa skupinka ľudí "rozpráva" so stopárom na ktorom je vidno že je dosť mimo :) nie že by ho vyhodili, urobia to až potom keď začne šermovať s britvou. Potom nudná pasáž, keď skupinka ľudí obdivuje dom a "krásy v ňom". Možno si vám poviete, že sú to iba dve scény, ale oni sú dobovo dlhé asi hodinu. Potom na rad prichádzajú scény už so spomínaním Hewittom, ktorý svoje obete nešetrí a budeme mať možnosť si to vychutnať. Vo filme neuvidíme skoro žiadnu krv ale tie akcie ktorá nám ukazuje Thomas stoja zato. Škoda, že to tiež nie je na lepšej úrovni. Už aj v 74-tom platilo, že obete sú sprosté a namiesto toho aby utekali v dome smerom von, tak sa obeť rozbehne na poschodie a vyskočí z okna. No má to logiku? Tento záber nám režisér ukazuje zámerne len kvôli tomu, aby sme uvideli dve telá v štádiu rozkladu. Možno to je pre niektorých priamočiary masaker ale je totálne bez myšlienky a s kopou nudných pasáží so zábleskami niečoho čo by malo byt to pravé orechové. V mnohých scénach je vidieť ešte nedokonalosť režiséra Tobe Hoopera. Ale čo by sme chceli čakať v roku v ktorom bol film natočený? Aj keď je to film taký aký je, jedno nemôže nikto zaprieť, tento film sa stal prevratom v hororovom žánre. Samotný názov film Texaský masaker už vzbudzuje rešpekt. Hooper nám ponúkol mystiku, úchylnosť, skoro žiadnu krv, nechutnosť, ale aj nedokonalosť a nezmyselné scény. Celá recenzia: TU(15.7.2007)

 • lamps
  *****

  Vrchol žánru, laskomina pro fajnšmekry. Ultra naturalistucké filmové umění bez jediného tvůrčího zaváhání, které vás psychologicky i fyzicky rozloží a nedá spát. První polovina nonstop napínavé, ukrutně dusné a uvěřitelné zobrazení nejnižších lidských pudů a morálního zapadákova, druhá půlka neuvěřitelně nepříjemná reflexe dříve naťuknutých a gradovaných hrůz. Geniálně nasnímané i ozvučené. Film, bez něhož by slovo horor vydatně ztrácelo na významu..(21.5.2019)

 • hladass
  *****

  Nekompromisní horor s dokonalou atmosférou strachu, který nepotřebuje hektolitry krve a tuny vnitřností, aby vás vyděsil... Pusťte si tento kousek sami v noci na slušné aparatuře a garantuju vám, že většina z vás bude posraná až na záda...(3.11.2008)

 • kingik
  ***

  Nikdy jsem tomuto exploitation hororu nepřišel na chut. Pro mě je to slabota. Víc keců než se to k něčemu dopracuje. Když jsem si ho nedávno pustil zděsil jsem se hlavně toho, jak na tom zapracoval zub času. Jak to má pomalý rozjezd, a když se to rozjede, tak taky žádná sláva. Krev prakticky žádná a to je řeč o exploitation subžánru, který na něčem takovém staví. Tady asi ani na umělou krev nebyly prostředky a tak se celou dobu o slovo hlásí skoro až nuda. Napodruhé tento horor u mě prošel hlavně tím, že se snaží o syrové ztvárnění a Tobe Hooper se ukázal v dobrém, ale nikoliv však nějak perfektním režijním světle. Na tu dobu docela hezké holky, ale dneska už to nemá čím šokovat. 50%(11.2.2011)

 • Fingon
  ****

  Hnusný film... ale naprosto úžasně natočený.(12.3.2007)

 • mzss1
  ***

  Tenhle texaský masakr není vůbec žádnou peckou. Pochválit můžu ještě větší šílenost hlavního padoucha s pilou a ostatních herců v záporné roli. Film je brutální, ale příběh, spracování a tak mě nějak nenadchlo. Film ubíhal pomalu, což na krátkou stopáž filmu je průšvih. Jinač to šlo a je to klasika no. U mě ale jen 52% = ***(20.11.2012)

 • misterz
  ****

  Škoda toho pomalého rozjazdu, okrem krátkej mini dusnej atmosféry v spojitosti s čudáckym stopárom, ktorý všetkých v dodávke poriadne nastrašil a znechutil, sa tu vlastne nestalo nič, čo by stálo za zmienku a čo by dostálo kvalít tejto hororovej hádam už aj legendy. Snáď okrem vzniku nesympatií k postave invalidného vozíčkara. Druhá polovica je však už iná káva. Oproti remakom a pokračovaniam síce menej krvavé, zato však dusnota s napätím by sa tu dali krájať, veľmi nepríjemné, veľmi hmatateľné, veľmi uveriteľné. Naozaj podarená rodinka, ktorej celý život v niekoľkých generáciách po sebe sa točí iba okolo zabíjačky, žiaľ hlavne tej ľudskej. To všetko spolu sa divákovi postará o pár nezabudnuteľných chvíľ, momentov búšiaceho srdca a o držanie palcov hlavnej hrdinke. 75/100(31.10.2015)

 • dr.horrible
  *****

  Texaský masaker som videl prvý krát, zhruba sedem rokov dozadu a moc sa mi nepáčil. Ani už neviem prečo. Dnes, približne o štvrtej ráno som dostal chuť na niečo drastického, tak som oprášil staré DVD, skúsil ho znovu a uznávam: Je to veľmi veľmi nepríjemná, drsná, odporná depka - vrchol svojho subžánru. Prototyp snímku, len pre silné nervy. Takú hnusnú, špinavú atmosféru nemá žiadny film(16.6.2013)

 • swamp
  *****

  Bratránka to moc nebavilo, já si to ale užil naplno. Podivné kreatury, sexy holky a čistokrevná přímočará řežba. Mňamka. :)(6.4.2010)

 • InJo
  *****

  Horor, kterému uvěříte... Svým způsobem strohá, ale přesto velmi působivá a děsivá studie zvrhlosti a hrůzy, jaká se jen tak nevidí. Poslední čtvrtina je ve své prezentaci lidské zrůdnosti a úchylnosti vskutku fascinující a v posledních minutách i prvotřídně vystupňovaná. Čistokrevná lahůdka, kterou nazývat "teenagerovskou vyvražďovačkou“ je skoro urážka... 90 %(22.5.2006)

 • Tomco
  ****

  Pre fajnšmekrov žánru lahôdka, ktorá pripúta pevne do sedačky a nepustí až do poslednej sekundy. Svojím spôsobom jednoduché a primitívne, zároveň však aj veľmi vydarené a efektné.(5.5.2008)

 • Hellblazer
  *****

  Nechutne naturalistické násilie a ku koncu neskutočne vygradované. Čo viac si človek môže od hororu priať.(13.8.2005)

 • Rocky62
  **

  Musím uznat, že jsem se chvílemi i bál. Na horory moc nejsem, tenhle je ovšem po atmosférické stránce zdařilý, ale do pořádného hororu mu toho ještě hodně chybí. Chyběl mi propracovanější děj, chování postav je místy ulítlé a už z názvu filmu jsem očekával i nějakou tu brutální scénu, dočkal jsem se však řezání větví motorovou pilou, měl jsem dát asi přednost lesnickému dokumentu.(10.1.2011)

 • Vančura
  ****

  Hodnotit tento film v rámci žánru je jediná cesta, která vznik takové úchylárny může ospravedlnit. Osobně tomuto typu filmů vážně neholduji a konkrétně tento mi přijde skoro až zvrácený, nechutný a vrcholně zlý. Mluvit v souvislosti s tímto filmem o jeho "fanoušcích" či "kultu" mi přijde téměř bizarní, než aby se to schovalo za okřídlené "sto lidí, sto chutí", ale s tím holt nic nenadělám. Skutečnost, že jsem osobně zhlédnutí tohoto neblahého snímku prožil jako soukromé divácké peklo, nutně neznamená, že jiní v tomtéž nenajdou nemalé uspokojení, byť to podle mě hraničí s jistou cynickou zvráceností. Podobné pocity jsem naposledy prožíval snad jen u Záhady Blair Witch - způsob, jakým tyto filmy gradují, osobně shledávám téměř nesnesitelně drásavý, a vlastně se divím, že na to vůbec vydržím koukat. A v skrytu duše i pošetile doufám, že se tím nějaký chorý mozek nebude jednou inspirovat - nemůžu si pomoci, ale existence podobných filmů podle mě zavání otevřenou Pandořinou skříňkou.(14.4.2013)

 • klerik
  ****

  No, začiatok je nudný ako hrom. PIATOK 13 je oveľa hlúpejší, ale dokázal baviť od začiatku. Keď sa však TCM rozbehne, je jasné, prečo sa stal klasikou. Nekompromisnosť mordov, neprestávajúci vresk, zábery na očné buľvy... Trochu mi vadilo malé zainteresovanie vedľajších (zlých) postáv, ale nakladačka je to poriadna... síce značne nedotiahnutá, ale vie presvedčiť...(18.4.2008)

 • iamek
  ****

  Skvělý horor o týpcích kteří se pravděpodobně nudí a tak si pro legraci zabíjejí. Čekal jsem pořadné jatka, litry krve, uřezané končetiny nebo hlavy. Ale opak byl pravdou. Dočkat se můžeme atmosférického hororu, kde téměř neukapne jediná kapka krve a přitom je film zábavný.(7.11.2008)

 • Snorlax
  odpad!

  Kdyby to mělo alespoň dva řádky scénáře, mno tak alespoň jeden, dobrá tedy klidně žádný, ale kdyby to nebylo tak otřesně primitivní, tak by se snad na to dalo dívat. Já se chci u hororu bát, ne se smát na celé kolo. Ne, ne a stokrát ne. Když krev stříká proudem jen proto, aby krev stříkala proudem, a nikdo v široširém okolí vlastně vůbec neví, proč, tak se nemohu smířit s tím, že toto má být film. Klidně mě kamenujte, ale tenhle film je prostoduchý a nezábavný.(20.9.2011)

 • PetrPan
  ****

  Povinnost pro fandu hororů konečně splněna a shlédl jsem pravý Texaský masakr. Exploze násilí a skvělá hororová atmosféra, Hooperův originál je minimalistický v krvi, maximalistický v brutalitě. Plný počet nedám kvůli trochu komickému konci, který mi moc nesedl.(26.10.2011)

 • Slarque
  ****

  Je pozoruhodné, jak hustou atmosféru dokázal Tobe Hooper vytvořit v tomhle velmi levném filmu. Díky tomu, že nebyly peníze na triky, se jatka odehrávají mimo záběr, ale to neznamená, že by byl film málo děsivý. Tvůrci od začátku vytvářejí chorobnou atmosféru (mimo jiné velmi nechutná výprava), která určitě turistickému ruchu v odlehlých koutech Texasu neprospěla. Viděl jsem už pár novějších verzí téhož, ale žádná kvalit originálu ani z daleka nedosahuje.(27.2.2010)

 • Adam Bernau
  ****

  Překvapení. Na klasické bázi hloupého béčkového horůrku s typicky nemožně jednajícími postavami tvořícími ústřední partičku obětí nabízí TMMP nejednu scénu krásné obrazové poetiky (např. vstup do domu), celkovou dějovou kompozici orientovanou na centrum tvořené domem, skvěle provedený závěr a mimořádně silnou scénu se stopařem - je přímo hmatatelně cítit, že stačí jeden magor s kudličkou a čtyři lidi jsou najednou obludně bezmocní. Nejlepší komentář: fleker.(30.10.2015)

 • SeBig
  ***

  Správně ujetej horurek.(17.12.2017)

 • heyda
  odpad!

  Samozřejmě jsem viděl dřív remake a zajímalo mě, jaký byl vlastně tento původní snímek. Jestli uměl alespoň trochu vybudovat nepříjemnou atmosféru nebo něčím překvapit. Bohužel jsem byl překvapený jen v tom špatném slova smyslu. První polovinu jsem se nudil a nechápavě kroutil hlavou nad stupidním scénářem i chováním postav, jenže to bylo nic, pak přišla druhá polovina a to jsem začal být nepříjemně podrážděný až vytočený tím jekotem té blondýny. To byla hodně velká zátěž na moje nervy. Něco jako strach nebo napětí? Tady? Ale kdepak. V porovnání s remakem prohrává TMMP 1974 na všech frontách (jak filmových, tak hororových). A když vidím zdejší hodnocení? Nedám nakonec ani jednu hvězdičku, kterou si objektivně tento horor za celkem zdařený konec zaslouží. Takže sorry, ale odpad!(18.1.2011)

 • fleker
  ***

  Hlava, ramena, kolena, palce, kolena, palce, kolena, palce, hlava, ramena, kolena, palce, čelo, uši, pu-sa nos...(16.2.2009)

 • Chrustyn
  ****

  Tobe Hooper, který založil svou kariéru na hororech všeho druhu svou poměrně úspěšnou kariéru začal první verzí "Texaského masakru", který se stal legendou a vzniklo i jeho pokračování a řada remaků. Tato verze je však rozhodně nejlepší a ačkoliv si neujíždím na horororech o pošahaných rodinách, kde jsou rodiče zároveň strýci a tetami pochybných děcek, tento film se opravdu povedl. Jedná se o depresivní a na svou dobu neskutečně odvážný a drsný horor, který jede neustále dopředu a je v něm minimum míst, které by vyloženě nudily a i přes fakt, že se druhá půlka odehrává za zvuků otravného křiku hlavní hrdinky a motorové pily musím ho ohodnotit více než kladně. Chce to silný žaludek a pevné nervy ale stojí to za to. I dnes dokáže překvapit a vyděsit a perfektně nastolil atmosféru, kdy si divák říká "nechtěl bych být v jejich kůži".(24.6.2010)

 • VenDulin85
  ****

  Brala jsem ty Masakry dost reverzně, nejprve nejslabší a nejnejapnější 3D šmasakr (2013), pak dosti slušný remake z roku 2003 a u tohoto zrodu legendy jsem doufala, že budu moct vrazit s plnou zodpovědností plný počet a prohlásím, že to byl masakr nad masakry (+ zalezu pod stůl pokaždé, když se ozve zvuk byť jen vzdáleně připomínající motorovku, ještě měsíc poté). Nicméně zůstávám u čtyř*, jelikož mi originál i remake přijdou podobné, čili vydařené s doprovodným rčením "kdo chce kam, pomozme mu tam".(27.10.2014)

 • jonyyy
  ***

  Děda byl opravdu těžký humusák. Celkem slušně natočená klasika. 65%(18.2.2010)

 • Thomick
  ***

  Docela pěkná exkurze do domu hrůzy, úplně jak v Mirabilandii. :) Ne, teď vážně. Začnu asi pozitivy, těch je míň. Zaujala mě symbolika Franklinova vyprávění o jatkách a kravách v souvislosti s pozdějším vražděním - že to, co jeho dědeček/strýček dělával "jenom" zvířatům, tady lidé dělají lidem. Dále bylo příjemnou změnou neposlouchat čvachtání melounu nebo něčeho takového namísto skutečného zabodnutí nože do lidského masa. To ticho tady, kdy člověk neví, jestli se teda vrahoun trefil nebo ne, jsem shledal zajímavou inovací ... teď ale k negativům. Zaprvé nemůžu přehlédnout ten očividný kalkul scénáristy. Do domu jako by bylo zakázáno vcházet po dvou, Sally může křoví klidně podběhnout, kdežto "pilař" si to všechno musí řádně prosekat. No samozřejmě, udělejme si to jednodušší. Zadruhé závěr připomínal spíš grotesku než vrchol nějakého hororu. Zatřetí, a to je ze všeho nejdůležitější, absolutně mě to nedokázalo vtáhnout. Jestli jsem se bál, tak ... tak nějak nezaujatě. Jo, detaily na oko a scéna s dědečkem nenutí do radostného juchání, ale tu povrchnost jsem tam cítil pořád, nemůžu si pomoct. 60%. P.S. Nechci vidět remake, pokud má být ještě povrchnější než tohle.(29.8.2010)

 • matestlust
  *****

  Dlouho mi tenhle skvost unikal.Konečně se mohu pochlubit,že jsem to viděl a z jasnou hlavou konstatovat,že se vůbec nedivím,proč je tenhle snímek takovou klasikou.Ten původní,který začal celou škálu příběhů o úchylné rodince Hewittů v čele s ,,koženou tváří´´ Thomasem.Klenot!!!(30.8.2009)

 • Pítrs85
  *****

  Nejlepší slasher (nebo hixploitation, exploitation... kurva, vždyť je to jedno), kterej nastavil laťku a ukázal cestu svým následovníkům a chlapcům ve zbrani (a už je fuck, jestli je tou zbraní nůž, mačeta nebo holý ruce... i když ta motorovka, to je nářez). Tobe Hooper si se svým Masakrem ve svý době užil svoje, až po letech filmovej divák tenhle kousek opravdu docenil. Všechny ostatní Masakry (včetně docela dobrýho remaku) si můžou jít přeleštit motorovku, Leatherface je prostě enem jeden.(8.6.2016)

 • Fleur6
  ****

  Keď došlo na varenie večere vo filme, tak sa to v kine zvrhlo na takú zábavu, že menšie hodnotenie skutočne nie je možné :-)(2.8.2009)

 • Earl_23
  **

  Chápu, proč je film dnes kult a vysoce hodnocený kult. Prostě byl první a má super atmosféru. Ale to je asi tak všechno. Já teda nevím, ale krom večerní části v domě mi přišel Texaský masakr celkově slabý. Okleštěný velkého počtu brutálních scén (ale chápu, byla jiná doba) a hlavně hereckých výkonů. Kdysi jsem slyšel že děsivějších než prvních 50 minut Texaského masakru už je jenom zbylých 30 minut tohle filmu. To opravdu nikoliv.(9.11.2014)

 • BoPo
  **

  Hororová legenda, ktorá predstavuje povinnú jazdu pre každého fanúšika tohto žánru. Dej jednoduchý, ale všetko je vynahradené šarmom miestnych obyvateľov. Vraždiaca rodinka je stvárnená takým spôsobom, že Vám v pamäti zostane ešte dlho. Ale na môj vkus priveľmi ukričané a nízka koncentrácia výraznejších momentov.(18.4.2010)

 • ARI50
  ***

  První krvavá pila v akci první snaha o pravdu a přiblížení divákovi ono nepříjemného zabijáka. Určitě chválím film ve všech směrech ale přece jenom to bylo hrozně pomalé slabé a hudba se mi vůbec nelíbila.(4.9.2018)

 • MontyBrogan
  ****

  Zaujímavé je, že Texaský masaker na jednej strane disponuje podobne dekadentnou atmosférou ako iné pôvodné horory/exploitation (The Last House on the Left, I Spit on Your Grave), ale s tým rozdielom, že zatiaľ čo ich to privádzalo k amaterizmu, v prípade masakru to pôsobí ako perfekcionisticky autentické a naturalistické dielo. A k tomu dopomáha napríklad aj kamera a herecké výkony, ktoré sú úplne v pohode na nehercov. Dve veci by som vytkol, ale ani jedna z nich nie je nejakou veľkou do očí bijúcou chybou. Za prvé, niektoré násilné scény sú v podstate niečo ako opak goru. Málo je vidieť a aj počuť. No a za druhé, ku koncu mi niektoré pasáže pripadali príliš naťahované na efekt. Ale možno práve to malo na divákov požadovaný pohoršujúci účinok. A v takých momentoch odchádzali z kina alebo odvracali tvár od plátna v dobe vzniku. Pre mňa medzi 4, 5... Filthy fucking pleasure! ;)(15.9.2013)

 • maseer2
  **

  nezáživná a nudná podívaná bez napětí a bez strachu, v níž se příliš řve a která možná ve své době způsobila poprask, ale dnes je spíš k smíchu.. až si říkám, zda bych neměl přehodnotit můj pohled na remake, který jsem viděl před bezmála 10 lety.. P.S.: nerozumím tomu, jak mohl být film v některých zemích zakázán (zajímavosti)(20.9.2014)

 • HateBreeder
  *****

  Co k tomuhle horrorovému unikátu ještě dodat? V 74 roce, když šel tento film do kin musel způsobit menší zemětřesení, protože tu předtím nic podobného nebylo. Narozdíl od jiných filmů, které se objevily krátce před nebo po Texaském masakru, je tento výjimečný a to originálním pojetím hrůzy. První setkání s Leatherfacem je toho jasným důkazem. Tohle celé na diváka působí spíše jako nějaký dokument, nějaké zvrhlé domácí video, které si pak Hewittovy pouští na rodinné sešlosti. To je síla Texaského masakru - uvěřitelnost, fenomenální práce s kamerou a děsivé rekvizity. Remake z roku 2003 je jen jakousi průměrnou a krvavou reklamou na nepřekonatelný originál. Určitě jeden z mnoha milníku žánru.(18.11.2006)

 • Richie666
  ****

  Dědo, bouchni! Podej mi to kladivo! áááááááá. Cože? :D(14.3.2008)

 • anderson
  ***

  ČESKÁ DVD PREMIÉRA: MIDO FILM = 18.2.2010 --- Dočkali sme sa po 36 rokoch !!! Ale stálo to čakanie za to ? (28.12.2008)(28.12.2008)

 • HellFire
  ****

  Ve svém žánru jednoznačně top.(21.2.2009)

 • MrCreosote
  ****

  Portrét typické texaské rodiny se Tobu Hooperovi náramně vydařil. Sice moc nechápu, za jakým účelem byl vlastně tenhle masakr stvořen - snad meditace nad stavem tehdejší společnosti? - a místy to vypadá, že si režisér pouze plnil své úchylné sadistické choutky, nicméně se mu podařilo na výbornou vyvolat pocity strachu a napětí, základní to prvky každého dobrého hororu. Je krásně vidět, jak se tento subžánr exploitation (nebo hixploitation?) filmů krásně vyvíjel - nejdřív Boormanovo Vysvobození, pak Peckinpahovi Strašáci a nakonec vrchol v podobě "Texaského masakru rukou Leatherface ovládanou a sakra nabroušenou motorovou pilou, které nikdy při vší smůle pronásledované oběti nedojde benzín".(20.2.2010)

 • moviesfan
  ***

  Je dobré se podívat na starší horory, které se nevyžívají v krvavých detailech jako jejich remaky. Sice je tohle i řežba, ale psycho taky.(21.1.2011)

 • Anderton
  *****

  Ak by som mal vybrať najlepší slashový horor všetkých čias, neváhal by som ani sekundu a označil túto klasiku. Ak by som mal vybrať najlepší horor všeobecne, Masaker by bol minimálne v prvej päťke. Ako je možné, že po takmer 40tych rokoch tento film nepôsobí v žiadnom smere ani trochu smiešne a vyvoláva zdesenie omnoho väčšie, ako súčasné prefabrikáty? Výborne napísané a ešte lepšie zrežírované gore scény. Najlepšia a najdusnejšia záverečná pasáž v hororovom žánri vôbec. Na londýnskom filmovom festivale bol Masaker označený za najlepší film roku 1974.(8.8.2012)

 • Mordenroth
  ****

  Druhá polovica filmu (cca posledných 35 minút) je však za 5*.(11.4.2007)

 • Stanislaus
  ****

  Staré horory zrovna nijak dvakrát nemusím, ale u Texaského masakru motorovou pilou jsem prostě nemohl odolat. Viděl jsem film z roku 2003, který mě až zase tak neohromil, respektive nevyděsil. Původnímu filmu nelze odepřít vytvoření autentické atmosféry jakéhosi amerického zapadákova, kde je parta mladých lidí vydána napospas šílencům se zvrhlými choutkami. Chvílemi mě tam velmi iritovala postava toho invalidy, ale to je jen můj názor. Zkrátka solidně natočený horor, který je sice na začátku trochu sušší, ale druhá část tento fakt kladně vyvažuje.(16.8.2012)

 • Skrk
  ****

  Není to ani jako slasher, ale jako film, který má nahnat hrůzu a že to zabralo. U mě největší psycho byl konec, tedy "večeře", pak pobíhání po louce s dívkou, která měla za zády též pobíhacího Leatherface s motorovkou v ruce. Opravdu síla, i když totálně amatérská.(7.4.2009)

 • fishki
  ****

  Brilantná kamera, dokonalý strih, krásna hudba. To všetko a k tomu aj najkrajších posledných 30 minút v histórií hororu :o)(17.1.2004)

 • eraserhead666
  *****

  Do prdele, tak to je fakt masakr!!!! Po tomhle už vůbec nemusely následovat žádné další díly, remaky a remaky remaků. Tohle je prostě brutal, chtěl bych to ve svý době zažít v kině (ale to už jsem tu u jednoho filmu psal, no tak dvojprogram). První tři vraždy nic moc, odehrajou se během pár minut, ale pak to teprve začně. Poslední půlhodinu tam vříská buď ženská nebo motorová pila a do toho se chechtá jeden geniálně totálně vymaštěnej magor. Tuhle rodinku bych fakt nechtěl potkat. Nic moc extra brutálního, ale spíše syrového a to je mnohem horší a působivější, než ty dnešní gore slátaniny...... Pro mě opravdu velmi milé překvapení a i když rok teprve začal, počítám, že zážitek roku.....(3.1.2009)

 • ChArLeNe
  ****

  Kultový horor s pro-veganskými motívmi.(24.12.2014)

 • Bubble74
  ***

  Tuhle úchylnou famílii bych v sousedství mít nechtěla. Jejich rodinné tradice nejsou příliš bezpečné pro okolí a interiér jejich doupěte nehýří dvakrát útulností. Kultovní horor sedmdesátých let oprávněně působil ve své době jako hrůzunahánějící, nevídaná řežba, ale dnes už více méně zanechává pouze dojem nechutné, uječené komedie.(16.5.2011)

 • Ouwen
  *****

  Lidi, řeknu vám. Nikdy jsem neviděl, tak brutální psycho horor. Kašlu na názor ostatních. Někteří mi říkají, že tu chybí krev, ale na tom jsem ohled nebral. Skusil jsem se vmísit do těch chvil, do toho, co museli ty lidi prožít. A připadal jsem si, jako kdybych na to koukal. Nejzvrácenější na tomhle všem je, že se to doopravdy stalo a to dělá tenhle film nejlepším, ve svém žánru. Bál jsem se. Začátek v pohodě, ale od doby, co zmizel jeden z těch studentů sem prožíval to, co ty lidi, kteří se setkali s tímhle cvokem. A docela prdel je, když se na to člověk dívá v noci a sám doma a krev mi rozhodně nechyběla. Takže ti, kteří píšou, že tenhle horor je sračka, tak nepoznají pravou legendu. Nechci brát ostatním názor, ale tohle se fakt stalo a lekacích scén má film nespočet, navíc si zkuste hodit veškeré pocity do filmu, jako kdybyste to prožívali. PS: Asi půl roku po filmu jsem měl noční můry a někdy mívám do teď. To asi hovoří za vše. Ne?! Za mně 100%!(29.12.2012)

 • schizmo
  *****

  Velký milník řetězové kinematografie! :)(15.1.2013)

 • pornogrind
  *****

  Netřeba dalších komentářů.Geniální dílo.(4.5.2015)

 • Revanx

  Jeden z 1001 filmů, které musíte vidět, než umřete.(15.2.2009)

 • Goldbeater
  *****

  Syrový, brutální a jedinečný - to, a ještě něco navíc, je Texaský masakr. Ačkoli se Tobe Hooper už nikdy později moc nepředvedl, tak se tímto jedinečným snímkem zapsal do hororové historie dosti tučným písmem. Natočil horor, který již skoro 50 let baví a děsí diváky po celém světě, kvůli němuž vznikají remaky a pokračování (které ovšem nesahají původnímu filmu ani po chodidla) a jehož kultovní status stále stoupá. Je to jeden z nejintenzivnějších hororů, které jsem viděl. Od té chvíle nemám rád motorové pily.(6.6.2011)

 • Terva
  *****

  Původní brutální příběh. Za pět zubů na pile.(9.4.2013)

 • Frajer42
  ****

  Spoilery! Přímočaře plynoucí slasher z bodu A do bodu B. Jednotlivé vraždičky nejsou nic pro fajnšmekry, protože se na snímku přeci jen vyřádil čas. Ve filmu nejsou žádné debilní odbočky od děje, a tak zkrátka nedovede ani na okamžik nudit. Ústřední postavy jsou sympatické. Zejména ta ženská část. Jedna z dívek je až do své smrti oblečená opravdu velmi letně a pozorný divák ji může několikrát nahlédnout téměř až do kuchyně. Na druhé straně vraždící trio je správně psychopatické. Postrádal jsem snad jen zrnko děsivosti. Nicméně snímek je to kvalitní. O tom teda žádná. Opět se na hodnocení ukazuje, že je tato databáze plná kreténů, kteří neumí docenit kvalitu, i když ji mají přímo před očima. Výjimku tvoří mojí oblíbenci, ti se prostě je překlikli při hodnocení.(28.11.2017)

 • DDT
  ****

  Jeden z praotců poslední léta tak oblíbených teenagerských vyvražďovaček. Dodnes přesvědčivý svou "věrohodností" (možná až na ten poněkud neuspokojivý konec). Některé nápady (slepice v kleci ...) mají až surrealistickou sílu. Za těch pár peněz to snad ani dokonaleji natočit nešlo.(5.10.2003)

 • Seabeast
  ***

  Postupný rozjezd a zhruba od poloviny až do konce, totální úzkost s děsivou atmosférou. Nemůžu si pomoct, ale střídavě se také dostavovaly i pocity nudy. Hrůznost je především v tom, že se později přímo ocitáme v domě velmi divné rodinky a v coby roli pozorovatele jsme všeho součástí. I seschlý děda zastrčený na půdě si rád cucne a bouchne, jen už nemá chudák tolik síly. :-D Ne, zas tak žertovat nehodlám, i když pár momentů bylo poněkud "žertovných", ale pak se našlo dost scén při kterých tuhla krev v žilách (v dobrém slova smyslu takřka nekonečný noční útěk před magůrkem s pilou). Výsledný dojem pro mě bohužel není tak bombastický a ani hodný obdivu, protože mě tahle hororová klasika nějak prosvištěla uchem tam i ven.(14.4.2014)

 • baribal
  ****

  Na jednu stranu je to kultovní film, který má velkou řadu fanoušků, na druhou stranu je v něm, alespon pro mě, několik nedostatků. Po pomalejším rozjezdu přichází na řadu podivné setkání s bláznem. Já někoho takovýho bych ani do auta nevzal, ale nevadí. Celej příběh je jednoduchej, ale ve filmu je to silná stránka. To co mi vadilo nejvíc je nepoměr křiku a krve. Nejsem nějak krvelačnej, ale scéna kdy leatherface rozřezává Franklina mohla bejt přece jen krvavější. Myslim že by to pak bylo mnohem lepší, stejně tak scéna kdy na hák pověší tu první holku a jejího přítele řeže. V tý scéně mohlo bejt taky víc krve. Na druhou stranu je to z roku 1974 a to třeba nešlo s takovym množstvim krve natočit a přístupnost by byla možná až pro důchodce:D... Myslim že **** sou odpovídající už jen pro to, jak to celý dopadlo...(4.10.2008)

 • Filmmaniak
  *****

  Libovka! Za čtyřicet let neztratil původní Texaský masakr motorovou pilou nic ze své působivosti a baví od začátku do konce. Brutálně přímočará podívaná, úderná jako prase a perfektně gradující. Až jsem se podivil, že to skončilo tak rychle.(10.7.2014)

 • mysiak
  ***

  Syrové, kruté...to je prvý Texaský Masaker...rok vydania je tu dosť vidieť a režisér si mohol dovoliť experimentovať, a podľa toho to aj vyzerá...pošahaná rodina, inovatívna kamera...celkom psycho záver na môj vkus, ale celkovo fajn začiatok..ale preferujem remake(17.3.2010)

 • GodComplex
  ***

  Hororova legenda, kterou sice po desitkach let cas citelne nahlodal, ale to napeti prvni pulky i nekompromisni teror, ktery nasleduje zustava stale efektivni. Vyborna atmosfera buranskeho Texasu, rodina totalnich magoru a nabroousena motorova pila. Funguje to, ale ten kult v tom necitim, navic nocni chaoticke pobihani opravdu nic moc. Odsuzovany remake mi paradoxne prisel minimalne srovnatelny. 6/10(20.10.2010)

 • LV.Helter
  *****

  Nekorunovaná učebnica špiny, strachu a násilia. Primočiare naturalisticke psycho prelinanie exploitatu a slasheru, bez večšiej logiky, ale za to s obrovskou dávky sebakrutosti. Texaský masaker je len jediný original, ktorému sa žiaden remake nemože ani z polovice približiť aneb keď je pre kresťanov posvetná Biblia, tak pre fanúšikov hororu Texaský Masaker.(10.5.2013)

 • Marek1991
  ***

  Kanibalizmus a rituály sa tu spojili zrejme s inšpiráciou z filmu Psycho a žáner horor rozšírili o nové motívy a prvky. Väčšina filmu sú zbytočné reči a texaská nuda. Film má chybu, že partička kamarátov sa rozhodne zostať akurát blízko miesta, kde žije rodina blázna, ktorého vyhodili z dodávky. Hystérie je v nej až priveľa, čo nerobí strašidelnú atmosféru, ale skôr stresovú, no to s tou blondínkou vymysleli celkom dobre. Ak sa vegetariánstvo a vegánstvo dá považovať za dobé, tak v tomto to na mnohých mohlo mať ten dobrý dopad, na pár šialencov však asi skôr naopak. Komercia si tiež počas rokov zgustla a točia sa obdoby tohto celkom priemerného hororu o šialenej rodine.(22.7.2013)

 • SOLOM.
  ****

  Co se Texaského masakru týče, tak jsem do dnešního dne viděl (asi) jen remake z roku 2003, takže jsem se na tuto starou Hooperu klasiku docela těšil a rozhodně neodcházím zklamán. Sice nesouhlasím s tvrzením (kterým se mnozí ohánějí), že jde o první zářez do tohoto subžánru (hororového odvětví), ale zcela určitě se stal jedním z jeho základních kamenů a za to mu určitě patří velké díky. Nejen odvětví hixploitation – potažmo celý exploiatation se následně dočkali velkého třesku a mnozí režiséři se začali doslova předhánět, aby natočili co možná „nejbizarnější/nejzvrácenější“ kousky a rozšířili tak dnes již početnou „rodinu“ filmů, kterým spousta puritánů nemůže přijít na jméno a označují je za žumpu filmařského průmyslu. Pro správné hororové fandy je to však balzám na duši a pro mou zvrácenou osobnost jakbysmet… S minimálním rozpočtem ale za to s obrovským kusem štěstí a hlavně zápalem se Hooper nesmazatelně zapsal do podvědomí hororového žánru a statisíců diváků. Přestože začátek je dost vlažný a svým způsobem i trochu nudný, postupem času se mu podařilo stvořit něco nezapomenutelného. Syrový – špinavý obsah filmu sice mladší generaci dnes už tak okouzlující nepřijde – vždyť oni jsou zvyklí na stříkající gejzíry krve, digitální triky a pořádné mrzačení těl, ale toho se zde nedočkají. Hooper se totiž snažil diváky „znechutit“ hlavně po psychologické stránce a naservíroval nám rodinku psychopatických kanibalů, kteří diváka šokují hlavně svým zevnějškem, obydlím a úchylností, než aby se vyžíval v mučení nebohých obětí. Na to ostatně neměl ani prachy. I proto většina mordů proběhne v rychlém sledu a více méně i mimo záběr kamery. O to víc se nám to snažil vynahradit v závěrečné půlhodince při honu na hlavní hrdinku. Ač to místy vypadalo dost směšně a konečně vím, kde vzali inspiraci ostatní tvůrci při všech těch honičkách po lese s vřískajícími ženskými (které dnes už tak rádi označujeme mnohými oblíbeným slovem „klišé“). Věřím však, že ve své době z toho byli mnozí PAF. Atmosféru to mělo slušnou, zvuk motorové pily nikdy nepatřil k mým oblíbeným ani v reálném životě, takže jsem při něm měl vážně divný pocit. 70%(3.12.2017)

 • suicide
  ***

  Jak se vyrovnáme s tvrzením remejku, že jde o film podle skutečné události v kontrastu s tvrzením autora tohoto prvního originálního masakru, kterého velmi jednoduchý námět filmu údajně napadnul obchodu s nářadím? Nijak! Ledaže remejk vzniknul dle události inspirované filmem. Ale dosti spekulacím a zpět k masakru. Ale že to byl ale masakr? V sedmdesátých letech minulého století měli úplně jiné představy o napětí a drámu. Nedá se říci, že byly špatné. Kdo ví, jaké budou mít představy ve čtyřicátých letech našeho století. Ale alespoň nedělali kolem všeho velké cavyky, ačkoli závěr s honičkou, pobíháním sem a tam a jekotem mě více než zmátl. Před dvaceti lety bych pravděpodobně hodnotil o hvězdičku víc, ale hodnocení je vždy z velké části subjektivní hodnocení a ne vždy se můžu zabývat tolik objektivní stránkou věci.(9.11.2009)

 • Cimr
  *****

  Ukázka, jak důležité je pro film režisérské vedení. Texaský masakr je v podstatě stejný jako béčka 70. a 80. let - brutální, krvavý, jednoduchý, bez pointy, bez myšlenky, hrají v něm neherci a vše snímá nekvalitní kamera. Přesto se nedá s těmito béčky absolutně srovnávat, protože.. No, vlastně ani nevím proč. Protože je prostě jiný. Je to nářez. Rána palicí. Klidně bych věřil tomu, že se při projekci filmu pár lidí zbláznilo, protože ta scéna rodinné večeře je stokrát morbidnější, než to nejmorbidnější, co si vůbec dokážete představit! Mezi vyvražďovacími horory absolutní klenot.(7.12.2009)

 • Orlau32
  ***

  Vydržela jsem to, ale též naposled. Nemiluji tento druh filmu a vůbec nechápu k čemu to je dobré. Pro mě moc naturalismu až se z toho obrací žaludek.(15.9.2011)

 • Sokka_
  *****

  Zřejmě první starý horor, který se mi líbil :)(1.5.2012)

 • Padme_Anakin
  **

  Texaský masakr mě téměř minul. A s politováním konstatuji, že mohl zcela. Příliš mnoho řevu, žádná sympatická postava, přehršel mentálů. Divný. Divný film. Challenge Tour Horror, 2016. (9.1.2016)

 • milicjant
  ****

  Jedno z děl, jejichž tzv. „kultovnost“ se mi na míle vyhnula. Největším pomocníkem filmu byl, po celou dobu promítaní, zřejmě můj vlastní strach. Dlouho předlouho jsem s napětím očekával okamžik, kdy to na mě tvůrci konečně vybalí a zároveň se ho tak trochu obával. Nakonec zbytečně. Úrovně zobrazeného násilí je překvapivě dost nízká, dost možná, že i nejnovější texaský remake je do počtu krvavých scén bohatší. Největší kvalita filmu spočívá především v atmosféře, v tom otřepaným slovíčku, které však tady dodává celému počinu dost specifickou příchuť „bezprostřední znepokojivosti“. Hodně tomu pomáhá velká lacinost a častá improvizace jak ze strany herecké, tak i z té tvůrčí. Je velkou škodou, že stylovost započatá první polovinou nevydrží až do konce. Takový závěr na mě působil už znatelně podprůměrně.(čti komicky) Slabší 4*.(27.9.2005)

 • rykardo
  *****

  Neoddiskutovatelnej kult a naprosta nezbytnost pro kazdeho, kdo sebe sama vidi jako horroroveho fandu !!!!!!! Ackoliv ubehlo vic jak tricet let od natoceni, nema to chybu.., fakt hodne dobre investovanejch 70000 tvrdejch americkejch penez ve sve dobe....Film, z kteryho vychazi rada soucasnejch rejzu a neni se co divit !!!!! Nebudu to natahovat.., proste brat vsema deseti !!!!!(27.12.2005)

 • adamo_znk
  *****

  No DOPRDELE ! Tak tomuhle říkám ultimátní horor. Nejsyrovější a nejsurovější film, co jsem snad kdy viděl. Dokonalé propojení atmosféry, obrazu a minimalistické hudby a zvuků. Takhle klasika Toba Hoopera tisíckrát překonala moje očekávání. Dokonalá záležitost přátelé. Jsem v ŠOKU.(21.3.2012)

 • Womanizer
  ***

  Sledoval jsem to poprvé v roce 2015. A bohužel už mi to nepřišlo vůbec strašiselné/hororové, ale dokážu si představit, že v 80. letech to byl hukot. Nicméně film je koukatelný, občas nudný, ale nejvíce zajímavých je posledních 20-25minut. Ten její strach byl jak reálný.(29.1.2015)

 • JASON_X
  *

  To, že je tenhle film opěvovaný jako "klasika" ještě neznamená, že k němu budu patolízalsky uctivý. Popravdě přiznávám, že jeho o bezmála třicet let mladší remake se mi líbí neporovnatelně víc. Horrory ze sedmdesátek mě až na výjimky ničím neoslovují - nemožně nudné a nenápadité scénáristické postupy, mizerné "herecké" výkony a naprosto zoufalé "akční" scény jsou zpravidla jejich hlavní charakteristikou. A tady mi ještě navíc dlouho pil krev exhibující oligofrenik na vozíku. Zajímavá byla jen scéna se stopujícím šíleným řezníkem se zálibou v nožích a amatérské fotografii, no a taky mě trochu pobavil dědeček. Ale samotný závěr připomínal spíš hodně nepodařenou parodii natočenou za účasti ochotnického souboru složeného z chovanců nějakého vesnického blázince. Nikdy víc. / Šmarjá jak teď čtu některé komentáře, začínám mít pocit, že jsem snad viděl jiný film se stejným názvem - absolutně nechápu, jak může na téhle amatérské a podřadné ultradebilitě spatřovat někdo něco děsivého...(21.2.2014)

 • Zayl
  *****

  Konečně jsem měl možnost vidět tuto perličku mezi horory, pod níž se podepsal Tobe Hooper. Nutno říct, že nemohl začít svou kariéru lépe. Dokonale nám znázornil tu pravou špinavou atmosféru texaského venkova a syrovou reflexi hrůzy a násilí. Při svých kvalitách je ještě o to více udivující, že snímek vznikl v roce 1974. Ve své době, ale i dnes, atmosférický snímek, jenž světu dal motorovou pilu a hororovou ikonu Leatherface.(25.3.2009)

 • Wolodja
  *****

  Maso!! Sice je to strasne blby, ale svoji kvalitu to proste nezapre. Celej film to za me bylo bud 5* nebo 0*, nakonec prevazil pozitivizmus..(19.8.2014)

 • de_FACTO
  *****

  Bravurní. Nechápu, jak tohle někdo mohl natočit v roce 1974, protože v té době to muselo být něco tak...slovně nepopsatelného. Sofistikovaně budovaný pocit hnusu, šílenství, buranství a perverze podaný na svou dobu inovátorským způsobem (rychlé střihy, nepřirozené zvuky, detailní záběry, zazoomování, odzoomování - všechno dohromady za účelem dosažení co nejintenzivnějšího - požadovaného - zážitku). A poslední dvě minuty jsou možná tím nejgeniálnějším koncem, který jsem kdy v hororu viděl. Ne prvoplánový, naopak - pečlivě promyšlený a útočící. Nechápu, jak nad tímhle v roce 2008 můžu ztrácet slova. Nechápu, jak se tomuto filmu povedlo všechno perfektně vybudovat a udělat z posledních třiceti, dvaceti minut peklo na zemi ve filmu. Nechápu, jaktože je ve srovnání s ostatními horory relativně přehlížen. Slovně nepopsatelný i dnes. Nevím, co mám říct.(14.11.2008)

 • Freemind
  *****

  V rámci žánru plný počet bodů - je to totiž jeden z prvních a taky nejlepších slasherů. Pak už to šlo z kopce. Když se podívám na rok výroby, tak mám chuť dodatečně srazit dolů body všem Romerovým zombíkům. Texaský masakr je z technického hlediska áčkový film, který se dodnes nemá za co stydět jak vizuálně, tak hudebně (vynikající industriální tepot), a nakonec ani herecky. Je to psychárna, ale bez pitvoření. Plus atmosféra 70tek a amerického jihu - dlouhovlasé kočky, džíny, zaprášená auta.(14.12.2010)

 • CageDepp
  ****

  První vražda přišla nějak rychle, že jsem se ani nestačil leknout, ale líbilo se mi, jak pěkně zaklepal nohama. Potom chvilku taková klasika, až do doby, když přišla na řadu vražda motorovou pilou a to jsem se fakt hodně lek a potom začal psychomasakr s překážkovým během na 600m s puštěnou motorovou pilou, který byl doprovázen neustálým křikem. Po dokoukání filmu jsem měl docela stáhnutej hrudník. To by mě zajmalo co dělali diváci v 80 letech, když to dokoukali? Se z toho museli probírat ještě tejden po tom.(4.2.2011)

 • K.I.N.G.
  ****

  Absolutní kult. Co tě napadne, když slyšíš slovo Texas? Na co pomyslíš, když vidíš motorovou pilu? Když ti někdo řekne, at' vyjmenuješ deset nejdůležitějších hororových snímků všech dob, vzpomeneš právě tento mezi prvními pěti. Bohužel se mezi lidmi šíří virus, myslím tím remake z roku 2003, který bohužel trochu zastiňuje a hanobí legendu tady tohoto díla. I když to není úplně přesná kopie, není to ani úplně blbý film, přesto v porovnání s klasikou, jestliže je to srovnání vůbec možné, je remake slušně řečeno sračka. Úsměv na mých rtech navozují i pokračování. The Texas Chainsaw Massacre 2, Kožená tvář 3, Masakr v Texasu = komediantské báchorky pro děti. No, jelikož jsem právě tady tuto veškerou stoku viděl dřív než originál, nutně jsem se musel obávat, že budu nemile překvapen i u Texaského masakru motorovou pilou (1974). Naštěstí se tak nestalo a postavu Leatherface i já můžu zařadit mezi nejděsivější a nejcharismatičtější (to je krásné slovo) postavy hororových filmů. Na závěr přikládám takové lákadlo na tento film, které to vlastně všechno shrňuje... http://www.youtube.com/watch?v=im74bBeOT74(7.1.2012)

 • GILLWANDER
  *****

  V čisto pointovanej zásade film síce nič neponúkne a ani dej nemá nič spoločné s plnohodnotnou dejovou líniou ale! Od úvodu chladnokrvná rezačka, "odnímačka" končatín a crazy výsmechy jednej, čo to bizarne prežila. A Grandpa je proste nechutnosť sama o sebe. Kamerové bližšie pohľady na výtvory s kostí a nie len zvieracích boli wow! Pohovka s ľudských kosti mala vlastný desivý potenciál. A kto to prežil? Určite nie ten najlepšie fyzicky stavaný... Horor podľa môjho gusta. 90%(11.9.2014)

 • peter12
  ****

  Šialenstvo nieje neobvyklým javom v tomto filme. Postavy sa chovali dokonale sprosto.Ma v sebe krutosť a surovosť ale nie prehnanú ale dôkladne vyváženú.Je tu všetko čo od poriadneho slasheru očakávam,všade samá špina,hnus,brutalita,šialenstvo,krutosť a to všetko potiahnuté gore omáčkou.Tej herečke a aj jej prenasledovateľovi z motorovou pílou by mali dostať ocenenie za beh roku. Nemôžem dať 5* lebo chovanie a sympatickosť postáv mi dosť vadila a aj príbeh bol strašne jednoduchý.(25.12.2014)

 • Laurent
  ***

  Co k tomu dodat?! Herecké výkony ponechám raději bez komentáře. Scénář byl podprůměrbéčko. Režie velmi a velmi samoúčelná. Tohle prostě nelze ocenit lépe. 2,5*(18.2.2007)

 • AlistairMir
  ***

  V tomto filmu jsem ocenil dvě věci a to atmosféru (do cca půlky filmu byla hustá jako krupicová kaše) a úžasného zabijáka Leatherface (do doby než se převlékne). Zbytek pošahané rodinky je mi spíše k smíchu a jak všichni nadšeně vzpomínají na úžasnou scénu při večeři tak naopak já se modlil ať tahle konkrétní blbá scéna skončí a u zvolání "dědo bouchni" jsem doufal že děda místo aby bouchnul hlavní hrdinku tak mi udělá radost a vybouchne. Bohužel neudělal. Však i milej Leatherface na konci vypadá jako tlustá babka a jeho roztáčení pilky při sluníčku mě tak dostalo že jsem se zhroutil....SMÍCHY...jinak dodatek : absolutně nic proti vozíčkářům ale tenhle byl fakt na zabití takže děkuju Kožeňákovi že měl stejný názor. Ony vůbec postavy klaďáků jsou snad ještě otravnější než buranští ňamňamové. Přes to všechno uznávám je to kult a právem už díky našemu kámošovi s motorovkou jen bez mučení říkám že pozdější remake se mi líbil více a nestydím se za to.(15.1.2013)

 • stration
  *****

  Šílená texaská rodinka poprvé v akci. Určitě jedno z přelomových děl hororového subžánru. Taková normální rodinka.(23.11.2008)

 • peiton
  **

  Drvivú väčšinu filmov, ktoré sa mi nepáčia, nedopozerám. Asi jedinou výnimkou je texaská klasika z roku 1974. Nabažená a hlavne zvedavá, zároveň hladná po ďalšom napätí som siahla po tomto, sľubujúc si opäť neopakovateľný zážitok. Ten sa aj dostavil, no žial v tom negatívnom ponímaní a dúfam, že to bude aj neopakujúci sa zážitok. Neviem prečo, ale stalo sa mi to asi prvýkrát, že som film síce dopozerala, ale len z toho dôvodu, aby som mala už od neho pokoj a spravila si vlastný úsudok.Tak si predstavte-jednotlivé kapitoly filmu som nehltala, naopak, postupom času som ich ani poriadne nevnímala, len zbežne pozrela a keď zistila, že sa nič zvláštne neudialo, posunula o krok dalej. Už dávno ma film tak strašne nebavil, úplná nechuť, zdalo sa mi to celé zlé, nezaujímavé, žiadne napätie, nudila som sa, priala som si, aby už bol koniec, skrátka úplne o ničom, čize vrelo neodporúčam :) A asi nie som stavaná na tak starú školu a patrím skôr k tej fanúšikovskej základni novodobých texaských masakrov po roku 2003.Ale s touto diagnozou už nič nezmôžem :)(17.6.2013)

 • topi
  *****

  Klasika ve svém žánru! Nepřekonatelné, nenapodobitelné! KULT!(30.6.2016)

 • Colonist
  *****

  Drsné. Úchylné. Brutální. Tak silný zážitek, jakého se mi dostalo u "Texas Chain Saw Massacre", jsem snad u hororu ještě nezažil. Béčkové vyvražďovačky mě dokáží pobavit, u klasických hororů mě zase mrazí a občas se i vyděsím, ale tohle bylo něco jiného. Neklepal jsem se strachy, ale divný pocit v žaludku jsem měl. Proudy krve tu sice netečou, ale atmosféra je zatraceně silná a zvěrstva páchající rodinka představuje spojení šílenství a zvrhlosti v té nejčistší a zároveň nejodpornější formě. V závěrečné pasáži jsem pocítil skutečnou hrůzu. Tobe Hooper natočil za malý peníz film, který se vám dostane pod kůži. 5 hvězdiček, je to opravdu silný zážitek. Ale není pro každého...(7.3.2009)

 • Meridius
  ***

  V tomto případě dám radši výjimečně přednost remaku.(11.2.2010)

 • corpsy
  *****

  Surové a nekompromisné. Legendárna klasika.(9.8.2010)

 • kusper
  *****

  35. LFŠ Rozmasírujte si bránice, přichází --- SMÍCH.(3.8.2009)

 • Petoss1
  **

  Som dosť rozčarovaný, pretože z tejto žánrovej "ikony" sa pre mňa, po jej zhliadnutí stala nudná, veľmi nezaujímavá záležitosť. Naozaj nechápem, toto zakazovali v kinách, toto má byť brutálne?! Prepáčte, buď som vyrastal v čudnej dobe a neviem to doceniť, alebo "čaro" tohto snímku sa po rokoch vytratilo. Remake sa mi zdal o dosť lepší. 50%(19.9.2009)

 • salalala
  ***

  Velmi sexy název, který vypovídá o všem. Budu tady v menšině, ale mě tenhle film nějak nezasáhl. Začátek je pomalej až běda, postavy jsou nesympatický a jejich jednání jsem vůbec nepobíral (toho stopaře bych vykopl po dvaceti metrech, pokud bych mu vůbec zastavil) a dneska už ten film podle mýho názoru zastaral. Herci tu ani nemají moc co hrát. První půl hodinu se neděje nic a jen jsem čekal, kdy se to rozjede. Závěr je ale rozhodně zajímavější a stojí za to. Všichni jsou teda vyvraždění velmi rychle a nakonec zůstává slečna, ze které si podivná rodinka z neznámých důvodů chce udělat večerní atrakci. Přivedou dědu (velmi dobrá maska), kterej ale chudák neudrží kladivo. A ta slečna už jen řve, křičí a vříská, až jsem si řikal, kdy už ji konečně picnou a bude klid. Zajímalo by mě, co na to hlasivky tý holčiny. Rozhodně mě Hooper ke konci překvapil dobrou režií a některými záběry (u mě vládne rozhodně záběr na oko, to se moc nevidí) a poměrně nepříjemnou a povedenou výpravou. Nicméně ten film už vidět nemusim a je to rozhodně (v dobrým slova smyslu) ten nejbizarnější horor, co jsem kdy viděl. Chvilkama mi to přišlo jako parodie, což je špatně a ani ten leatherface mě nijak neohromil. 65%(9.4.2010)

 • d-fens
  *****

  o tomto filme by som radšej nikdy nepočul, aj keď mu dávam 5*... hrôza, krutosť, mäso, rozklad, hnilobno-tráviaci proces, kafilérny zápach - toť prvé dojmy .... ak by sa mi v roku vzniku dostal do rúk originál, asi by som neváhal posledných 30 minút filmového pásu spáliť, zahrabať o polnoci na rozcestí a pokropiť svätenou vodou.... Ale z tejto krátkej reflexie je asi vidieť, že horor nie je zrovna moja šálka kávy, pretože nepochybujem, že dnes existuje mnoho ešte "mäsitejších", expresívnejších hororov. V tomto priekopníckom však zďaleka nejde o expresiu - detailné zábery na porcovanie ľudských tkanív, ale o impresiu - o vytvorenie maximálne surreálnej atmosféry šialeného desu a "humanoidnej neľudskosti". Detailné zábery na vytreštené Sallyne očné bulvy alebo jatočné kladivo opakovane padajúce do plechového vedra čakajúceho na potoky krvi ostávajú neokopírovateľné.... a paralela medzi jatkami dobytčími a ľudskými môže byť vcelku dobrým námetom na uvažovanie o vegetariánstve(3.12.2011)

 • Abes
  ***

  Tak jsem se pustil do klasiky žánru, dokonce jsem si k tomu udělal bouchací kukuřici. Nemám nic chytrého, co bych řekl. Bavil jsem se, ale na tohle jsem už asi moc mladej.(29.9.2012)

 • JohnMiller
  *****

  Veľmi zaujímavý a dosť netradičný hxploitaton z môjho pohľadu. Vyvraždovačka ktorá ma na mnohých miestach neuveriteľne prekvapila. Film má zopár hrôzostrašných lakačiek kde (priznám sa) som sa zľakol aj ja. Absolútne autentické prostredie, dosť dobré herecké výkony a dej bol podľa mňa nečakaný. Zvraty pri konci naozaj prekvapili. Takto natočené scény sa mi zdali byť autentické. Jediné mínus bolo to že tu bolo pomenej gore. Kakofonické zvuky pri pohľadoch na nechutné výlohy kosti boli tiež parádne. S prižmúrením okom plný počet.(29.6.2013)

 • zdenotvor
  ****

  Pôvodný texaský masaker je dosť brutálna záležitosť aj napriek absencii krvavých detailov. Veľmi realistický a desivý. Páčili sa mi aj výkony hercov,ktorí sa chovali veľmi prirodzene aj keď dosť nelogicky. Šialená rodina bolo naozaj riadne šialená a všetci členovia nesmierne uveriteľní. No nebudem tajiť že som skôr fanúšik riadnych detailov a rád vidím v horore krv, osobne ma potešil remake z roku 2003 ktorý som si viac užil. Ale som si samozrejme vedomí veľkého rozdielu v kvalite,takže ostanem pri štyroch hviezdičkách(31.7.2013)

 • Jino
  *****

  Dost dobrý, fakt opravdu dobrý. Začátek vypadá sice nevinně, ale pak se to rozjede. Od první oběti atmosféra zhoustne a vyvrcholí až na konci filmu. Herecké výkony jsou dobré, ale nejpřesvědčivejší výkon předvedla Marilyn Burns, která filmu dodává tu pravou šťávu a její utíkaní před Leatherfacem mi zůstane hodně dlouho v paměti - to se mi ostatně jeví jako nejsilnější zážitek z filmu.(7.1.2007)

 • Biggy
  *****

  Vynikajici, brilatni a naprosto vyborcńe tocene na tuto dobu, nejlepsi ze vsech dosud vydanych zprostredkovani tohoto masakru.(27.5.2007)

 • starbrejkr
  ***

  Byl jsem z filmu dost rozpolcený. První půlka byla parádní, hned úvodní scéna v autě vás hned přiková na sedačku a i další minuty vás udržují v obrovském napětí. Ve chvíli, kdy se však zbylí dva v noci vydají hledat ztracenou trojici, film se mění spíš v komedii a na konci už je to přímo groteska - neříkám, že jsem se nebavil, ale prostě to k první půlce strašně nesedělo. Rozhodně ve mě ale film nechal velký dojem.(17.8.2008)

 • Amroth666
  *****

  Nevěděl jsem, že i v roce 1974 byly tak krásný baby. Že já vůl se nenarodil dřív. Tenhle film se může jenom obdivovat. Výraz KULT zde náležitě zasahuje. Myslím si, že kdyby to bylo tak o 15 let později natočeno, hodnocení by šlo do černa. Tohle má ale skvělou, pravou hororovou a originální atmosféru, hlavně ta zatraceně dobrá motorová pila tomu dodává zatraceně hodně šťávy. Společně s Vymítačem ďábla natočeným o rok dřívě, tedy z roku 1973 jsou oba moje neoblíbenější, nekrutější a nejlepší staré horory , jaké jsem měl možnost poznat. Na těchto dvou peckách, kultech, klasikách, jak chcete se mi nejvíce líbí, jak se polovinu filmu děje hovno a pak se všechna zlost, nenávist naplní, vyvrcholí, začne to člověka úzce svazovat, deprimovat a člověk si pak připadá jako v nekonečné depce. Yeees!!! ____ Uvidíme se asi za hoďku! ____(20.12.2010)

 • Wheelcrusher
  *****

  Docela sranda, že jsem si to náhodou pustil přesně na den údajnýho čtyřicátýho výročí onoho masakru. Perfektně hrůzostrašná klasika! Moc mi sice nejni jasný, jak by takovej sešívanej vepř s motorovkou mohl ve hře na honěnou stačit mladej hubenej holce nadopovaný adrenalínem... ale tak už to halt ve správnejch nájghtmérech bejvá. Totiž vzhledem k pozdějším filmům, kterejm bylo tohle průkopníkem se jiný nelogičnosti ani nekonaj a veškerý zhrození fakt nejni žádná plytká faleš. Takže smekám svou zhnusenou tvář, s cynickym úšklebkem leč:)(19.8.2013)

 • Mefistofelle
  *****

  Klasika, jeden ze základních kamenů hororové historie, který byl napodobován mnohokrát, ale nikdy nebyl překonán. Mrtvoly, násilí, bezmoc hlavních postav a osobitý zabiják Leatherface, co víc si přát? Prostředí bohem zapomenutého texaského venkova je zde zachyceno takovým způsobem, že skoro nemáte problém uvěřit, že takové věci se zde opravdu dějí. Skoro na cokoliv, na co zde hlavní hrdinové narazí, je tak trochu jako z jiného světa a takovým divným způsobem znepokojující. Na rozdíl od remaku se zde nesází na explicitní násilí a brutalitu, ale na pocity diváka a atmosféru, což je nepochybně další plus. Jo a mimochodem, scéna se stopařem je jeden z nejlepších hororových momentů vůbec.(4.8.2011)

 • pufina
  ***

  Vidět to v té době, kdy to bylo natočené, pak bych asi byla víc v šoku. Vraždy byly nějaké rychlé (jsem ráda, že jsem byla ušetřená detailů), tak jsem se nestačila ani bát, natož něco dalšího dalšího.. Noční běh při měsíčku, kdy slečně za zády vrčela motorová pila, byl až zbytečně moc dlouhý. Abych to shrnula, atmosféra mě moc nepřesvědčila, většinu filmu jsem se nudila, ale závěrečných 15 minut už stálo za to! A ještě teď mi hučí v hlavě ten její věčný křik..(13.1.2012)

 • DruidKarel
  ****

  1274. hodnocený film:(31.8.2012)

 • ExpertRaptor
  ***

  Priemerný film. 60% -- Keď som to raz videl dávno tak som dal 5* no druhé pozretie už nebolo ono tak znižujem na 3*. Výborný slasher so slušnou atmosférou, v pohode dejom ale neskutočne nudnými pasážami ktoré zrážajú film na zem. Takto vyzerá že film je vhodný iba na jedno pozretie.(26.3.2018)

 • destroy83
  *****

  Hooperův surový exploitation, který divákovi naservíruje pomalu se rozjíždějící vyvražďovačku pěti kamarádů, kteří si vyrazí na výlet po Texasu. Samotný děj, jak je již naznačeno výše, se pomalu posouvá vpřed v jakési road movie, která se po první vraždě změní v geniálně gradovaný masakr, jehož finální scény posadí na zadek každého fanouška hororu. Špinavý, lidskými ostatky vyzdobený dům Hewittů spolu s mrazícími pulty, zakrvaveným stolem a polomrtvým dědou Hewittem vytváří perfektní podhoubí pro nekompromisní krvavé psycho scény, které se na diváka valí a nenechají ho na okamžik vydechnout. Navíc závěračné vzteklé máchání Thomase Hewitta motorovou pilou je opravdu nezapomenutelné. U mě jasných pět hvězd.(27.9.2008)

 • Fallen_One
  *****

  Tenhle originál i jeho remake přímo žeru. Obě dvě díla jsou vskutku kvalitní horory, které mně dostaly do kolen. A to tenhle je nějakých třicet let starý a stejně si mne dokázal získat. Smekám. Výborné dílo, které bude mít u mně vždycky pozici mezi nejlepšími. Skvělá atmosféra, šmejdská zvrácená rodinka a několik nápadů = dokonalý filmový a stále se vracející orgasmus (uznávám, sex je lepší ;-) .(13.2.2009)

 • fugazi
  ****

  Jakmile ve filmu přijde čas večeře, nastane jedna z největších psycho scén jakou jsem zažil.(26.11.2010)

 • MrPierc
  *****

  Šílená řeznická rodina, která má ráda maso. Všichni rádi mlsají, o lidské oběti nouzi nemají. Zdrcující nálada nemohoucnosti bojovat proti šílencům. Řev hlavní hrdinky se mi zařezával do uší svým děsem a hrůzou. Nečekejte ale nechutnosti, které si dovolí dnešní zvrhlí tvůrci, spíše náznaky a zvrácenost. Atmosféra má ale váhu slona !!!(30.1.2011)

 • dubinak
  *****

  Jsem velice ráda, že to bylo úplně něco jiného než remake, který jsem zhlédla dříve než původní film. Vážně tohle sázelo více na fantazii diváka a neukázalo to hned něčí prsty v zavařovací sklenici. Film moc sází na atmosféru a na napětí, ale ne tolik jako spíš na choutky kanibalské rodinky, a na první vraždu se nečeká dlouho. Všechno to jde krásně hladce a mrtvá místa tu také nejsou. Velmi vyvážený snímek, kde se na Leatherface moc nenačekáte. :-)(27.12.2012)

 • zorro
  ****

  70%(12.5.2013)

 • zette
  ****

  Misty neskutecne desivy a ohavny film, ktery jde temer od zacatku rovnou na vec. Ne tedy tak vrazdenim jako stisnenou atmosferou a pocitem uzkosti. Ve svem zanru se jedna o spickovy film. Krome silene rodiny za nejvetsi klad filmu hodnotim zvuk, ten byl genialni a zaslouzil by Oscara.(22.3.2015)

 • Aquarius
  ****

  "Ten film nieje zas taký znepokojujúci a drsný, ako sa o ňom nesú zvesti", hovoril som si počas sledovania. Ale potom prišla posledná polhodina a hlavne neuveriteľne drásajúca scéna s vrieskajúcou hlavnou hrdinkou, ktorá ma dostala na kolená.(10.2.2007)

 • Doudis19
  ****

  Jistě, po vizuální a technické stránce žádný zázrak. Krev růžová, co se týče brutality masakr se nekoná a od roku 1974 se i nároky na vzbuzení strachu výrazně zvýšily. Ovšem tenhle dědeček všech "vybíjených" ani po tolika letech neztrácí na své působivosti. Co se týká autentičnosti některých scén a zděšení v očích hlavní oběti, nemá konkurenci ani v dnešní době. Navíc senzačně vygradované finále s nezapomenutelnou scénou máchání motorové pily uprostřed silnice v pozadí se zapadajícím sluncem nad Texaským horizontem je opravdovým vrcholem, této po zásluze hororové klasiky.(15.6.2012)

 • classic
  *****

  Dobre si spomínam,čo sa mi honilo hlavou pri pozeraní tohoto „milého filmíku”,že malí zasrani by mali doživotnú traumu,tak púšťať im to nebudem,mohli by mať brutálne nočné mory,ďalej dôchodci by sa nemuseli dožiť dôchodku,tak ak by mali chuť pri nedeľnej polievke,nech sa páči... Teraz už viac menej vážnejší tón,jedná sa o čistý brutál,nešetriaci nikoho,pre silné žalúdky,neskoršie remaky sa musia ešte veľa učiť,ja a brácho sme sa po konečnej projekcii pozreli na seba,mlčali,pozerali do steny,postavili sme sa a mali sme čo robiť,aby sme sa spamätali z horroru,ktorý nás zložil na kolená. Atmosféra je taká dusná,že je ju možne celý čas krájať,riadne psycho. Dokumentárny prístup ešte zväčšuje beznádej a finále je vcelku„ príjemné ukončenie” doterajších minút...(16.3.2014)

 • Stallone
  ***

  Tak pro mě byl tento horor zklamáním. Jsem velký fanda Texaského masakru motorovou pilou 2003 a 2006. Považuji je za jedny z nejlepších slasher hororů. Co k tomuhle filmu no. To budování atmosféry v první třetině filmu super. Líbil se mi tam nápad vozíčkáře a hodně jsem se těšil, jaký tu bude mít dál smysl ho tam mít a jak tento fakt režisér využije. Využití= 0. Úplně zahozený potenciál. Vlastně do doby, než zaútočí Kožená tvář je to solidní a otázky typu: Nenajde si nás? Mě bavili. Budoval se strach a napětí. Potom bohužel přišlo mnoho chyb, které tu ani nebudu vypisovat, to je na delší povídání, ale zkušený režisér by si dokázal poradit. Zklamalo mě ztvárnění Kožené tváře. Ta postava má budit strach, respekt. Má to být místy až mýtická postava, kdy si jak kladné postavy ve filmu, tak samotný divák mají pokládat otázky, je to vůbec skutečné? Je to šok, ten masakr vůbec reálný? Zde působila Kožená tvář spíš vtipně a trapně. Vadil mi neustálý křik ženské postavy. Byl až otravný. Pana režiséra nenaučili na vysoké filmové škole, že ženský řev v takovém podání a frekvenci je spíše otravný, rušivý a nezajímavý? Konec filmu už nedokáže vyděsit. Ono po těch různých Domech tisíce mrtvol apod. tady ta rodinka u večeře působila spíše jako vzorná femily. Možná ten pokus toho dědka praštit hlavní hrdinku byl dobrý nápad. Možná. Z jakého důvodu v závěru filmu neodjedou s kamionem pryč a místo toho druhými dveřmi utíkají ven jsem nechápal. Je tam prostě hrozně moc chyb. Můžu o nich sepsat několik stránek A4. Pokud bude mít někdo zájem? Vadil mi také špatný výkon herců, dvě stejné zabití obětí je na takový počet mrtvých opravdu moc velký luxus (má to být vždy nové, zajímavé). Způsoby, jakým Kožená tvář ve filmu zneškodní hlavní hrdiny také nestojí za nic. Už na tu dobu to mělo být lepší. Už mě nebaví pořád bránit starší filmy, že to bylo natočení dřív, málo prostředků, málo zkušeností, je to revoluce, dřív nic takového nebylo viz, tento film, Lesní duch apod. nebo že je to jeden z prvních explitaition horrorů... To už nebudu brát jako argument. Tak to nemají točit. Dávám 3*. Do doby než zaútočí poprvé Kožená tvář je to nadprůměrné. Škoda. Režisér to nezvládnul.(17.9.2017)

 • gjjm
  *****

  Klasika béčkových hororů, nemůžu nedat plné hodnocení. Sice na tom dohromady nic zajímavého není, ale ještě nikdy mi 83 minut neuteklo tak rychle.(29.10.2008)

 • LeoH
  ****

  I když mi pořád uniká důvod, proč má lidstvo potřebu navozovat si pohyblivými obrázky stavy zde ani ne tak děsu, jako spíš nevěřícného odporu a nevolnosti, Hooperovi musím přiznat, že to pochybné řemeslo dělá dobře, ba chytře, víceméně bez krve a explicitních nechutností v obraze (když pominu četný výskyt, ehm, primitivních artefaktů z organického materiálu) i zvuku (ano, „mráz nahání již samotná zvuková stopa“, ale mnohem méně přímočarými metodami, než by jeden čekal) a zároveň bez okaté hry na umění nebo závažné společenskokritické výpovědi (i když mu tam ledacos z paranoidní post-hippie atmosféry poloviny 70. let stejně prolezlo, možná právě díky té nehledané přímočarosti). Já si to snad nakonec budu někdy chtít dát znovu.(13.7.2015)

 • Tereza666
  *****

  Absolutní psycho mezi horory. Po prvním schlédnutí jsem tak trochu váhala co si o tom mám myslet. Je to vážně síla. Takovejhle masakr jsem ani v nejmenším nečekala. Rodinka s malinko ujetým synáčkem byla vážně odporná. Jestli jsem někdy měla možnost vidět vážně kvalitní a mrazivý horor, tak je to právě tento! 100% překvapení ve všech směrech. Jednoduše, NEJLEPŠÍ!(22.2.2010)

 • Danny F.
  ***

  Trochu jiný film než jeho remaky. Věřím že v té době to byl šokujíci thriller. Brutalita zde není v tak velkém měřítku. 65%(13.12.2011)

 • Mishqo
  ***

  Na druhé pozretie tomu musím priznať trochu viac kreditu. Aj keď to na mňa celé pôsobilo amatérsky, predsa len treba brať do úvahy že je to béčko, a ako béčko veľmi slušné. Napätia kopec, šialenci vychytaní do poslednej bodky a nepríjemná hudba, to všetko dopomáha k zaujímavému hororovému zážitku.(26.9.2012)

 • WolfR
  *****

  Legendární hororová klasika, čistá hrůza v té nejryzejší podobě. Perfektně vygradovaný film s velkým psychotickým finále a s úděsnou rodinou psychopatických kanibalů. Nervydrásající kousek, 5 hvězd.(18.11.2012)

 • karlik4801
  **

  Jsem tak zklamanej. Já se těšil na "starou" dobrou podívanou ze sedmdesátek. Sakra zažil jsem celkem nudu. Postavy pro mě byly otravné a nezajímavé. Já čekal úplně úžasný starý horor, na který nezapomenu. Co ale cením je originalita na tu dobu a je to celkem krvák. Nic víc.(31.12.2012)

 • Martin741
  *****

  Uz roku 1972 vznikol dost husty a brutalny film Deliverance, ktory o dva roky bol nasledovany Texaskym Masakrom od rezisera Tobe Hoopera. Atmosfera sa da krajat nozom, k tomu kvalitna rezia pana Hoopera a cela texaska sceneria so starym osarpanym domom, kde sa odohrava cista hroza. Filmu chybaju ultrakrvave brutalne sceny, ale o to je naturalistickejsi. 98 %(2.3.2013)

 • -Bomba-
  *****

  Leatherface, šíleně pobíhající s motorovou pilou nad hlavou a snad nekonečný útěk hrdinky před tímto maniakem. Lahůdka pro každého fajnšmekra horroru...(23.2.2010)

 • danoo
  ****

  Legendárna esencia násilia a brutality.(13.7.2010)

 • Nivenx
  ****

  Tento film nelze srovnávat s remakem z roku 2003, protože je úplně jiný a jinak pojatý. Tobe Hooper si moc dobře uvědomoval co v roce 1974 lze natočit a pustil se do toho. Moc krve, ani moc viděných přímo vražd tam není, ale celkově má první Texaský masakr moc pěknou vizuální stránku a hutnou atmosféru, která je na té nejvyšší úrovni. 80%(18.11.2012)

 • PKD
  **

  Remake z r.2003 je pro mě hodně děsivý a tak jsem se dlouho bál si pustit originál,který je (jak se ukázalo,zcela chybně nazýván,jedním z nejděsivějších hororů v dějinách),protože to,co jsem dostal byla bohapustá šaškárna,kterou (jinak výborný),Hooper,nemohl myslet vážně. Syrové,nízkorozpočtové snímky mám jinak rád,ale tady ten velmi nízký rozpočet,trčel,jak sláma z bot a celkově filmu spíše ublížil,než by mu pomohl. Alespoň pro mě,neb jsem si samozřejmě vědom faktu,že tento nenáročný filmeček,měl mega úspěch a vyplodil řadu,opravdu obskurních pokr.,jedno pitomější,než druhé. Až na tu 2003. A ten závěrečný taneček na silnici,to už jsem se svíjel smíchy. Jako fan film,natočený o výkendu s přáteli,super. Jako vážně míněný slasher-eh,to si snad děláte prdel,ne??? I ty nejhorší/nejslabší Pátky 13 či Halloweeny jsou proti tomuto klenotu,mistrovskými díly. Suma sumárum-jeden z nejvíce nadhodnocených hororů za posledních 40 let. A hl.zde,ale to by mě už nemělo překvapovat.(17.9.2017)

 • Sfinkter
  ****

  Další perlička mezi horory. Mnoho originálních detailů, výborná sugestivní podívaná, u monitoru jsem cítil smrad z motorovky. Na druhou stranu hodně slabý rozjezd a zbytečně protrahované scény. Škoda, že přirozené krásky zdobí pouze první polovinu filmu.(9.7.2008)

 • KimmyJ
  ****

  Tyto staré horory já prostě žeru. V dobách, kdy ještě nebyla normální jatka v přímém přenosu (Hostel, atd.), zaměřili se filmaři na atmosféru, strach, napětí a to je pro mě nepoměrně lepší než horory dnešní (teda s výjimkou těch duchařských). Nejinak je tomu i v původním snímku Texaský masakr. Je mi celkem jedno, že je scénář tak jednoduchý, že bych ho snad vymyslel i já. V hororech o žádné promáklé děje nejde. Jde o to, aby byl člověk napjatý, aby se sem tam lekl a to mi tento film poskytl.(29.10.2009)

 • Yoshimitsu
  ***

  Na tu dobu určitě slušnej horor, ale já prvně viděl remake, které se mi líbilo více.Když už do někoho zajel motorovou pilou, tak by tam měla cákat krev a lis od motorové pily mohl být aspoň od krve.Což jsem postrádal.Společná večeře byla opravdu děsivá než chaotické nahánění oběti po lese s motorovkou.Kladivo mělo větší úspěch.(5.11.2012)

 • Compadre
  ****

  Kultovní, takřka průkopnickej počin, kterej odstartoval tuny a tuny podobných kousků na téma "parta jede do lesa, a v tom lese je domek plnej sadistickejch úchylů." Texaský masakr z roku 74 je vskutku nízkorozpočťák jak stehno, ale k čemu taky v hororu miliony dolarů, že..stačí stará motorovka, les, pár lidí a to je celkem všechno. Nejděsnější je určitě scéna večeře, která byla ulítlá z celýho filmu nejvíc..co mě trochu rozčílilo byl podivnej konec, kde ten tlusťoch jen tak z principu mával motorovkou a ožná tam s ní mává dodnes..rozhodně to ale stojí za zkouknutí..i když asi jak pro koho :))(26.7.2013)

 • animaxis
  ****

  Nedívejte se na to kvůli brutalitě,pokud nemáte dobrou fantasii.Jsou tu totiž scény,kde nevidíte co se děje,ale tím pádem si to pžedstavujete.A pokud si to představíte dobře,tak teprve pak pochopíte legendární hrůznou stránku tohoto filmu.Dávám čtyři hvězdičky za to,že si o nás autoři nemyslí,že jsme tupci bez představivosti a nechávají naši představivost pracovat na plné obrátky.(5.8.2013)

 • HorrFi
  *****

  Myslim že Tobe Hooper je bud perfektní režisér nebo trochu ujetej bastard. Ne dělam si legraci ale tenhle film je prostě legenda. Remake z roku 2003 je taky super ale tahle stará verze je mnohem lepší.(29.4.2014)

 • fefee
  ****

  Nechutné, zvrátené naturálne násilie vygradované do bezvedomia...tfuj to bol ale explicitne reálne nechutný zážitok!(25.3.2016)

 • Specs
  ***

  Hláška: úvodní text: - "Film, který se teď chystáte shlédnout, je zasvěcený tragédií, která postihla pět mladých lidí, zvláště pak Sally Hardestyovou a jejího invalidního bratra Franklina. Nejtragičtější je to, že šlo o mladé lidi. I kdyby ale žili velice dlouho, nikdy by nečekali a ani by si nepřáli vidět tolik hrůzy a děsu, jako toho dne. Pro ně se to idylické letní odpoledne změnilo v noční můru. Události z toho dne vyústily do jednoho z nejbizarnějších zločinů v análech americké historie známého jako: TEXASKÝ MASAKR MOTOROVOU PILOU."(18.1.2008)

 • s.e.p.p
  ****

  Hodně syrový film, který hlavně v posledních 35 minutách vyvolává dost nepříjemné pocity. Všechny ty kosti, křik, skřípavé zvuky, špinavé prostředí a seschlý dědeček cucající krev z prstu. To všechno vás nutí kontrolovat čas a přát si, aby už byl proboha konec. Vyčerpávající zážitek, nic co bych v blízké době chtěl vidět znovu.(22.7.2009)

 • HomeAlone
  ***

  K zhliadnutiu tohto skvostu som sa dostal len nedavno , no cakal som nejaku kultovu a hlavne sokujucu pecku . Mozno je to aj tym ze ten film uz dnes nieje taky aky bol pre publikum drsny v case vzniku , ale mne to aj tak nedalo nic viac ako priemernu zabavu , ktora na zaner posobila miestami az smiesne(19.5.2010)

 • Jello Biafra
  *****

  Film, ktorý sa zaradil medzi najdesivejšie a najbrutálnejšie horory histórie nám predstavuje partiu mladých ľudí, ktorí zablúdia uprostred zapadákova a minie sa im benzín. Dvaja z nich sa preto vydajú do najbližieho baráku pre pomoc a tu sa začínajú tie pravé jatky u ktorých režisér absolútne nedodržiava nejaký divácky prístup a je to film skutočne len pre otrlých. Niektoré scény sú tak brutálne, že u nich musíte zatvárať oči. Nehovoriac o dusnej psycho atmosfére a rozklepanej kamere, ktorá pôsobí až dokumentaristicky. Zlatou korunkou je záverečné inferno.(20.6.2011)

 • Bl00dsuck3r
  ****

  Oproti remaku je toto velmi slušný filmový počin, který rozhodně stojí za zhlédnutí.(19.1.2013)

 • Terzeus
  *****

  Masaker, ktorý okrem vizuálu ani po takmer 40 rokoch nestratil nič zo svojej sily. Tobe Hooper zrežíroval vynikajúci obraz násilia, strachu a dramatickej podlosti bez toho aby sa vyžíval v krvi alebo sa snažil používať lacné naratívne klišé. Zmysel tu dáva jednoducho všetko, vyústenie bez pointy paradoxne najviac, ako čerešnička na torte. Historicky nadčasový horor. 100%(30.6.2013)

 • venca163
  *****

  Neskutečná nálož hrůzy a děsu podaná delikátním stylem sedmdesátek. Nevim, co vychválit dřív, jestli šílenost a zvrácenost postav a scén, autentičnost (nemůžu si pomoct), práci s kamerou a barvou, perfektní gradaci (exponenciální růst), hrůznou (v pozitivním smyslu) hudbu...Absolutně špičkový závěr (scéna u stolu s dědou)! Bez debat jeden z vrcholů celýho žánru. PS: Půlnoční projekce ve Varech stála za to! (90%)(23.7.2013)

 • Ichabod
  **

  Tenhle fiml má až nečekaně pomalý rozjezd a i potom to není nic extra. Tobe Hooper umí v první řadě vybrat sličné herečky, až v té druhé navodit pořádnou atmosféru a tady se mu to vlastně ani moc nedaří. Pokud mám srovnat tento originál a jeho remake, tak nová verze je lépe natočená, obsazená, stylovější, brutálnější, děsivější a tedy zábavnější. Nerad bych tu nějak až přehnaně vychvaloval Bayův remake, ale originál je proti němu i neskutečně plytký a díky špatným a nesympatickým hercům není moc zábavně se na něj dívat.(13.12.2008)

 • wasillisa
  ****

  při odmyšlení si francouzského dabingu by šlo hodnocení jistě výš. všechno má svůj čas.(2.8.2009)

 • Ragdoll
  *

  Velká slabota, většina účinkujících nehraje dobře, film má úplně pitomý střih a z věčného vřískání a šíleného chechotu, hlavně ke konci, mě postihla nemalá migréna. Žádný kult to pro mě není, zhlédl jsem ho poprvé dnes a podruhé nehodlám, a to se mi horory ze zlaté éry sedmdesátek zamlouvají více, než kterékoli jiné. Nelíbil se mi tupý scénář, opět příšerné logické chyby všech postav, kvůli kterým jsou, pouze jejich vlastní vinou zavražděni. Hudba povedená, jinak otřes. A jestliže je tenhle díl údajně nejlepší ze všech pokračování a remaků, tak to ty ostatní asi musely spadnout do pěkných sraček. 20%.(17.1.2012)

 • mrx.friend
  ***

  Další z těch cool filmů, kterej byl po léta cenzurován a zakazován? Ale sim vás! Je mi líto, i s přihlédnutím k době vzniku filmu jsem se necítil nijak pohoršenej nebo znechucenej. Za což sice možná může fakt, že si nás hororoví tvůrci za ty roky stačili pořádně vychovat v odolnosti ke kdejakým zvrácenostem, ale svoje hodnocení dávám především proto, že Texaskej masakr už je strašně profláknutý a omletý téma a když vezmu v potaz i jeho veškerá pokračování a remaky (všechny jsem viděl), tak originál už bohužel neměl čím překvapit, protože všechny díly de facto jedou podle jedné a té samé šablony, akorát jsou obměněni herci. Škoda, ale nálepku klasiky a kultu v hororovym žánru tomu rozhodně upírat nechci ;)(13.7.2012)

 • Gyorgy
  *****

  Vůbec se nedivím, že tenhle kousek patří mezi legendy hororového žánru. Dokázal vytvořit úžasnou atmosféru a nikde nesklouzl do trapnosti. Obdivuhodný je taky to, jak dokázal skvěle vystihnout úchylnost celé rodiny a to prakticky bez špetky gore. A skotačení Leatherface ke konci je nezapomenutelné.(15.6.2013)

 • Kosmik 1
  ****

  No vidět tohle v roce natočení v kině, tak se asi poseru strachy. Ta atmosféra jde skutečně cítit a tady je Leatherface dost nebezpečný. :-) Originál se mi líbil mnohem víc než pozdější remake. Sice na můj vkus moc jekotu, musel jsem snížit volume, abych nevzbudil celej barák. Ale jinak parádní podívaná. Nechtěl bych potkat podobně šílenou rodinku! 85%(13.12.2013)

 • Anticque
  *****

  Tak poté co jsem viděl průměrný Texaský masakr z roku 2003, jsem byl zvědavý jaký je vůbec ten originální masakr no a divil jsem se to musím uznat. Když jsem četl anglický časopis Total Film a viděl jsem žebříček Top 50 horrorů ve Velký Británii a na prvním místě byl právě Texaský masakr z roku 1974 tak mi nedalo se nepodívat. Celý film je opravdu šílenej, každou chvíli někdo řve, každou minutou člověk umírá, a po pár minutách už zbývá už jen jedna živá osoba, člověk se nestačí rozkoukat a už je všude motorová pila a krev. Dobrá scéna je z uschlým dědečkem, který se snaží s pomocí rodiny rozbít poslední osobě hlavu a nemá sílu udržet kladivo, a taky jakým brutálním způsobem jsou zabity hlavní postavy. Několik ran obrovským kladivem nebo stačí chvilka a motorová pila se podívá co měli k jídlu. Tobe Hooper má můj obdiv, neboť jeho originální verze je a zůstane tou nejlepší. Ještě se musím někde podívat po druhým dílu, který asi jen tak neseženu, takže uvidím. Moje hodnocení je 97%.(9.2.2006)

 • The Viper
  odpad!

  Jeden z nejhorších "hororů" co jsem kdy viděl.(28.6.2011)

 • Forsberg11
  *****

  V porovnaní s Nispelovým remakeom z roku 2003 pôsobí takmer o 30 rokov starší originál pomerne neseriózne a v niektorých momentoch dokonca smiešne. Ale sakra na tú dobu je to úžasné. Dnes už jeden z najkultovejších hororov všetkých čias a základný kameň exploitation/hixploitation subžánru jednoducho nemôžem podnodnotiť. A to nie len z čistej povinnosti hororového fanúšika ale aj celkom objektívne z pohľadu diváka. Na to že som pôvodný texaský masaker videl až v roku 2013 je to pre mňa skvostný zážitok. Perfektný, či nejak prepracovaný film to rozhodne nie je (niektoré dlhé dialógy a naťahované ne-hororové scény ma nudili) ale je to zážitok, akých je v hororovom košíku málo. Určite jeden z top hororov histórie, ktorý zaraďujem do svojej topky. 90 %!(23.12.2013)

 • vitekpe
  *****

  Legenda. Kazdy zna. Dobra role pro Marilyn Burns, ktera tam pouze silene jeci a rve. To dostaly asi hlasivky zabrat... :)(14.2.2016)

 • provitamin
  **

  Mám rád horory, ale toto mi nesadlo. Každopádne mokrý sen vidieť takúto vecičku v parlamente ako hladí kravatky sociálnej demokracie :)(6.10.2017)

 • herr_carter
  ***

  Konečně jsem si taky udělal čas a tuhle, dá se říct nutnost, taky shlédl. Nejsem ani nadšený, ale ani zklamaný - je pravda, že v rámci hororové, nebo spíše psychologické tématiky se jedná o klasiku a nadprůměr, ale některé situace už byly přes čáru. Přesně jak tu tvrdí mnozí, běhání s nastartovanou motorovkou, kvílení v masce a především kulisy jsou fakt hnusné a dokonale autentické, ale na druhou stranu pak zase to zdlouhavé přeblikávání mezi záběry, řev jedné z aktérek, nebo zabírání detailu kamerou (lidské oko) v rámci jedné až dvou minut, tam se pro mě zase ten správný hnus vytrácel...kolem a kolem ale rozhodně průkopnické dílo v mnoha ohledech..................moje hodnocení = 6,5 z 10.(19.11.2018)

 • bari68
  ***

  Klasika hororu a predchodca podžánru, ktorému dneska hovoríme teenagerovské vyvražďovačky , béčkové filmy.Namiesto prehnaných nechutností , Tobe Hooper vsadil na viacej skľučujúciu atmosféru a strach.Nemôžem si pomôcť ,ale Nispelov remake bol viacej dynamickejší,aj keď o vedľajších faktorov ,či už v originále, alebo v predelávke sa dá polemizovať.(4.3.2009)

 • Fatanya
  ****

  Granpa is da best...škoda le, že tú blondýnu nezabila na môj vkus až moc jačala ...(2.8.2009)

 • svorad
  **

  Asi to bylo tím, že jsem při filmu slyšel překlad do sluchátek, ale ... vyřízení všech tří postav hned na začátku, aby si ta úchylná rodina mohla pořádně užít jen s tou jednou a aby ta jedna přeživší postava mohla neustále utíkat a vracet se zpátky ... vybíhání při vypjatých situacích z auta, aby jeden z úchyláků zhasnul světla v domě, protože plýtvat elektřinou, to se přece nedělá ... nucení starého, mrtvolného zombie dědka, aby už konečně pořádně stiskl kladivo, které mu neustále vypadává z ruky a tu jednu postavu už konečně zabil ... a závěrečný taneček s motorovou pilou ... to bylo zkrátka něco!(3.8.2009)

 • LEATHERFAC
  *****

  Vážení přátelé... Rozbor pro fajnšmekry - bacha na SPOILEŘI !!! Původní originál jsem viděl v pořadí až jako čtvrtý film v sérii... Nejdřív to byl nový remake, potom jeho pokračování (vlastně Počátek) jako třetí to byla původní trojka a teprve teď tedy jednička - dlouho jsem ji totiž nemohl sehnat - konečně tedy vyšla a velký dík za to... už to byla ostuda. Nuže vzhledem k existenci nových verzí se nelze nevyhnout srovnání - na DVD vlastním kromě nového Počátku všechny jmenované a právě jsme je všechny zkoukli v rozmezí 14ti dnů - lze je tudíž objektivně srovnat: a pro mě z tohoto srovnání vychází o fous nejlíp nová verze od Nispela, přesto že ji mnozí dost haní...podle mě zcela neprávem. Hned za ní původní jednička (oběma dávám za 5), pak trojka a nakonec trochu slabší dvojka, nikoliv úplně špatná...Původní jednička je naturální brutální - především v atmosféře a zcela bestiální a temné hudbě. Začátek je oproti nové verzi poněkud pozvolnější, o to větší ale je to pecka do hlavy (doslova) od chvíle, kdy se na scéně objeví brutální řezník v krvavé zástěře s koženou maskou - Leatherfaceuv nástup je opravdu grandiozní. Co považuji za mínus oproti nové verzi je prostinký scénář - hlavně pak to, že 4 z 5 obětí jsou zlikvidovány asi během deseti minut a zbytek filmu už je jen o nahánění poslední slečny bez větších zvratů...nová verze je scénáristicky určitě rafinovanější. Další mínus je samotný Leatherface (LF), který je ve starších verzích pojatý jako dementní chudáček - skoro otloukánek, sice velký a silný, ale hloupý jako malé děcko. Ne tak v nových verzích, kde je Leatherface obrovské silné prasisko, brutální a nekompromisní - žádný chudáček - ale bestie - proto daleko hrozivější a nebezpečnější. I co se týče samotné masky, tak v nové verzi je rozhodně daleko brutálnější a jde z něj větší strach. A LF na konci původní verze, zmalovaný jako klaun, či co to má být...působí místy spíš směšně než hrozivě...což je velké mínus. Jinak nová verze má podle mě lepší celkový vizuál - především tedy barák Hewittových je daleko zlověstnější už napohled...a pak herecké obsazení...partička mladých je celkem nezajímavá v obou verzích, ovšem tady jde spíš hlavně o záporáky a v tomto ohledu vedou rozhodně nové verze. V původní jedničce jsou kluci sice divní ale ne až tolik. Trojka je na tom už lépe - rodinka doplněná o živou matku je už zajímavější, snad jen na "mladého Aragorna" který se tam bohužel vyloženě nehodí, seč se snaží jak může - ale typově prostě není dost divnej. Nicméně rodinná sestava je jednoznačně "nejdivnější" v nových verzích: skvěle zahraný sarkastický šerif, samotný LF, matka, protivný děda na vozíku, matka, i nové postavy v obytňáku plus malý ušmudlaný klučina. Podtrženo sečteno - Hooper natočil brutální a syrovou klasiku nejlépe jak mohl a udělal to moc dobře - Nispel natočil velmi úctyhodný remake, ve kterém se pokusil vylepšit slabší místa původní verze a podle mě se mu to zadařilo opravdu skvěle...(23.2.2010)

 • dopita
  ***

  Docela humáč. Výrazně hnusnější a sirovější (myšleno pozitivně v rámci žánru) než jalovej Nispelův remake. Stáří je na filmu znát, ale ve svej době to mohlo s lidma docela zamávat.(12.3.2010)

 • Sociopath
  odpad!

  S väčšinou kultových hororov je to ako so slávnymi maliarmi. Namaľujú obraz, o ktorý niekoľko rokov (v horšom prípade niekoľko storočí) nikto ani len nezakopne, no neskôr ho vyhlásia za umelecké dielo. Neskoro, že? Pri filmoch je to podobné - istý Tobe Hooper natočil kedysi lacnú a otrasnú p*čovinu, prešlo však 20-30 rokov a už je to "kult". Tento film je neskutočne dementný, postavy sú nesympatické a smiešne (smrť hipisákom!), Leatherface ručí ako dvanástorák v ruji a dialógy nemajú ani kúsok logiky. Takisto je tu absencia akéhokoľvek deja a poriadnej zápletky, či rozuzlenia. Najhorší je však ten vozíčkár... Ikona hororu Tobe Hooper ma zas raz nepresvedčil. A pozitívne recenzie ma mylne presvedčovali, že pôjde o ľahôdku. Oveľa radšej si pozriem remake.(19.5.2010)

 • pavlikv
  ****

  Velmi dobrý snímek který měl velký ohlas ale ještě tomu pro mě něco chybělo. Jinak Hooper umí.(27.7.2010)

 • Schuldiner
  **

  Další klasika z níž jsem zklamán. Vadí mi, když ve filmu nastane kritická nebo krizová situace a lidi se najednou chovají jinak, jinak se hýbají, jinak gestikulují, jinak jednají, jinak a nelogicky. Nelogicky vzhledem k situaci (aby bylo jasno). Všechno najednou dlouho trvá, ale naštěstí vrahovi to trvá ještě déle... Možná bych byl i schopen udělit tři hvězdy, ale vrah s pilou mi přišel směšný, v některých chvílích docela dost. Směšný filmově. A to prostě pak už přestává být horor.(26.6.2011)

 • Šakalík
  ****

  Původní Texaský masakr je dílo velmi zvláštní. Začíná docela fádně, postupně najede na tradiční koncept „ve špatný čas na špatném místě“, aby ve finále doslova mučil diváka svým surovým pojetím a hlavně teda hlasitým křikem, kterým Sally rozhodně nešetří (až mi tím lezla na nervy). Film má úžasnou hororovou atmosféru, kdy především scény v Leatherfacově domě jsou velmi silné. Nicméně film jako celek na mě působí takovým hrubě neotesaným dojmem. V pasážích, ve kterých se naplno projevuje skutečný „společenský profil“ záporáků, je zřejmé, že herci víceméně improvizovali, což dobře vystihuje pošahaný a naprosto zvrácený charakter těchto postav, a právě tyhle scény (stopař v autě, večeře s dědou) jsou natolik znepokojivě nenormální, že mi při nich běhal mráz po zádech. Samotné finále na cestě je přímo famózní. Scéna, ve které se rozzuřený Leatherface dobývá do kabiny kamionu, je prostě skvělá a plným právem zařazuje chlápka s motorovkou mezi nejsvéráznější filmové zabijáky.(27.12.2011)

 • ElizabethBay
  ****

  Opravdu povedený horor, s výbornou atmosférou a hereckým obsazením. Trikově na vyšší úrovni než spousta filmů, které vznikly i o více než pár desítek let později. Opravdu příjemné překvapení. Po té, co jsem viděla jakousi novou předělávku, která nebyla vůbec povedená, jsem se bála vůbec na originál kouknout. Nakonec jsem opravdu ráda a snímek doporučuji každému k doplnění základního vzdělání v oblasti hororu!(31.7.2012)

 • korndaddy
  ****

  Částečně se i stydím za to, že jsem dával přednost remakeům před originálem. Tohle ale každopádně mění vše. Původní díl je o něco rychlelší, ušetřen od rádoby napínavých scén a mnohem reálněji působící, než ony remaky. Stoprocentně napínavější a zábavnější podívaná.(10.9.2013)

 • vorry
  *****

  Tohle je prostě kultovní film. Na to, že je to 40 let starý, tak to má náboj a přemíru napětí. Na tu dobu to musel být opravdu nářez, dneska už to tolik povyku nesklidí. Sice dávám přednost remaku z roku 2003, ale jeho by nebylo bez tohoto skvělého filmu.(27.8.2014)

 • BlueZero
  ****

  Myslím, že na tú dobu to bol dosť výnimočný horor. Dnešný divák by čakal viac krvavé scény a detaily. Atmosféra bola vytvorené dobre, čomu pomohla aj hudba.(6.10.2004)

 • ditechi
  **

  LFŠ 2009: Neviem, či to bolo smejúcim sa kinom, ale znižujem hodnotenie zo 4* na 2*. Texaský masaker rozhodne nedosahuje úrovne niektorých ostatných kúskov zo 70- a 80-tych rokov a, úprimne povedané, skôr im robí hanbu. Príklad: Typicky vrieskajúca utekajúca žena, ktorá sa občas zastaví, aby sa presvedčila, že za ňou naozaj stále uteká (tiež celkom vtipný) psychopat s motorovou pílou. Navyše, prvá polovica filmu sa strašne vlečie. Záverečná polhodina nie je tak napínavá, ako tu niektorí prezentujú.(29.10.2004)

 • pfa
  *****

  [10/1O] The Texas Chain Saw Massacre:trailer(8.5.2007)

 • zbysik
  **

  Remake a Počátek sou mnohem lepší.(20.2.2008)

 • Ferinka
  ***

  Jeden z mála hororů, které jsem viděla, tudíž nemám moc s čím porovnávat. Občas jsem se lekla, no ale kvůli strachu nemám potřebu koukat po večerech na televizi.(20.8.2010)

 • venom14
  ****

  Dříve jsem viděl TMMP ten novější,ale tenhle je jasně lepší.Je to na svou dobu něco nového.A atmosféra je fakt brutální.Ale co se mi vážně líbilo,byla část jak rodina večeřela,nevím jestli to v remaku vůbec bylo,ale tady to bylo fakt povedené.(24.12.2010)

 • KoRner
  ***

  Slasher bez nejakého hlbšieho zmyslu a tak to vyzerá aj s postavami. Keď 50 kilová dievčina sa vydá hľadať do lesa aj so svojim imobilným bratom kamarátov, rezignoval som. Ale aj tak sa čudujem, že sa z nej nestala podobná ikona ako Jamie Lee Curtis, pretože jej vreskot bol tak realistický, že som pre istotu stíšil hlasitosť aby mi nedošli anonymné udania od susedov ;-)(5.12.2011)

 • Sdoom
  ***

  Poctivý splatter horor, ve kterém je ovšem trochu zbytečně dlouhá expozice. No a stáří snímku prostě chtě nechtě nejde přehlédnout. Postavy jsou docela otravné, a tak ani tolik nezamrzí, jak dopadnou. (HDrip, orig.)(15.10.2013)

 • Deyw

  Ty vole tohle je strasny...ten tlustoch na kresle by mel dostat oskara za nejstrasnejsi vykon v historii..ty jeho vyrazy ty vole ja chciju..a ta krava co jecela celej film taky..nejlepsi scena jak ji mlati smetakem a ona u toho rve jak u mnohonasobnych orgasmu...a nebo kdyz utika aby se schovala a celej utek rve jak sirena aby borec vedel kde je :D vsude ctu jak se dneska chovaj postavy ve slasherech debilne a podobny kokotiny..a tady chodej borci porad ke dverim a vzdy je lupne prez hlavu :D na borce jede kamion a on stoji a da si ruce pred drzku nez aby uskocil.. je to strasnej brak ty vole..dneska nekoukatelny strasny..vubec nechapu to hodnoceni vole mozna na tu dobu to bylo neco unikatniho a dobryho ale na to ja seru..celisti sou taky stary jak moje mama a sou nekde jinde..tohle je strasnej vykal..ted docenuji verzi z roku 2003.. nebudu to hodnoti musel bych dat odpad a to neudelam jen kvuli kultovniho statusu filmu..(26.9.2017)

 • Han22
  ****

  Nové verze považuji za docela podprůměrné horory a tak jsem byl zvědavej na tohle. Úpřimě - na začátku to bylo na odpad. Nuda jak blázen, pětice nikterak sympatických lidí, v čele s vozíčkářem, kterému jsem smrt přál od začátku, padesát minut se prakticky nic neděje, většina postav je zabitých během pár sekund. Pak ale začíná šílený boj o život jedné holky, který vrcholí naprosto brutálním a neskutečným finálem, na který jsem se málem nevydržel koukat (a to už mám v hororech hodně nasledováno). Ale přes to je v podstatě úplně obyčejný slasher, jakých jsou stovky, v porovnání s takovým Jasonem nebo Mikem Myersem chybí Leatherfacovi styl, bodycount taky nic moc, takže celkově průměr. Chápu, že to asi mělo být něco více než obyčejný slasher, ale pro mě nebylo. EDIT: Po druhém shlédnutí musím s odstupem času hvězdičku přidat. Moje výtky platí, nicméně ve srovnání s běžnou hororovou produkcí roku 74 je to neskutečný masakr a to finále... kladivo, holka na porážku, šílený jekot a nervydrásající útěk... Horor roku 1974.(29.1.2009)

 • Ilhan
  ****

  Když jsem se před nějakým časem dověděl, že tento fim byl v nějaké žebřičku vyhlášen jako nejlepší horor všech dob, tak jsem byl velice zvědav. Po první polovině fimu jsem však jen nevěřícně kroutil hlavou. Avšak poslední čtvrthodina byla přesně taková, jak jí skvěle popisuje uživatel Lima ve svém komentáři, zachraňuje celý film a nasazuje vysokou laťku co se děsuplnosti týče. Jako celek však zejména kvůli velice vlažné první polovině nedosahuje nejvyšších met. Možná nejlepší hororová čtvrthodinka, avšak nejlepší hororový film určitě ne.(9.8.2009)

 • Sten-li
  ****

  Surově syrový...(18.7.2010)

 • Itar
  ***

  Finální dvacetiminutovka získává filmu dvě hvězdy, jedna potom za skvělou hudbu. Rodinná večeře patří k TĚM scénám.(14.8.2012)

 • Mikino00
  ****

  Normálně tento typ hororů je mi k smíchu, ale tady si nikdo na nic nehraje a už od scény se stopař začíná mít film velmi napínavou nejistou atmosféru. Setkání s vrahem je potom natolik šokující stylem provedení domu a věcí kolem toho, že jsem jen zíral. Moc jsem to nepochopil s dědou, to ale není podstatné, důležitým zůstává fakt, že i dnes je film šokující a svou atmosféru hravě předčí veškerou hororovou produkci posledních let a to opravdu nemám rád horory.(6.12.2012)

 • jurasino
  *****

  Dámy a pánové, jedná se o jeden z nejlepších horrorů v dějinách a zároven je to nejlepší hixploitation. Tento snímek je ve všech ohledech naprosto dokonalý, není tu jediná věc která by se dala vytknout. Pokud jste to ještě neviděli tak to okamžitě stahujte protože tohleto je základ, který patří do učebnic dějepisu. Vzor pro všechny dnešní horrory, netřeba nic víc dodávat, prostě se na to podívejte..(10.12.2012)

 • Michuck
  ***

  Hodně jsem se těšil, až uvidím tuhle kultovní záležitost, na kterou spousta lidí všemožně odkazuje a která stojí u základů všech horror movies. Má to sice zvláštní šmrnc, kterej se v novejch hororech téměř neobjevuje. Dusivou atmosféru a brutálně dobrý scény, jako třeba "večeře s dědou", ale je to přesně tak strašně tupý, jednoduchý a přímočarý, jak se dá od hororu čekat, 70 %.(18.4.2014)

 • Ollie235
  **

  Jedním slovem nuda. Začátek v dodávce mě nijak nenadchl a totéž bohužel platilo o celém filmu. Jednotlivé postavy byly zvláštní a jejich osud mi byl po celou dobu naprosto ukradený. Kvůli absenci strachu a napětí (možná vyjma závěru) mě to navíc opravdu nebavilo. Vidět to v sedmdesátkách, asi hodnotím jinak, dneska každopádně za 2*.(23.2.2015)

 • LBsmoke
  *****

  mno rozhodně jeden z nejlepších hororových zážitků..ne ze strachu či střev, ale z mrazivé(nezobrazené)brutality .. atmosférické nejsurovější peklo! které si užíváte od začátku do konce.. krásný rodiný portrét jatkářské generace- u stolu s dědou a kýblem -to jsou scény které nikdy nezapomenu.(30.1.2010)

 • Zero_Signal
  *****

  Jeden z najlepších hororov svetovej kinematografie. 5 sakra zaslúžených hviezdičiek.(19.2.2011)

 • abacabb
  *****

  Exploitation základ, 70s asi opravdu nebyly žádnej med...(13.3.2012)

 • AdamesWWE
  ***

  [6/10] Texaský masaker motorovou pílou je síce klasika medzi horormi, ale klenotom medzi nimi by som ho nenazval. Síce má drsný príbeh, ktorý je veľmi zaujímavo podaný, šialený vrah a skvelé vedľajšie úlohy, ale chýba tomu lepšie tempo. Je to miestami až príliš pomalé, ale nevravím že nezaujímavé. Naopak, stojí to na hustej atmosfére a hlavne ku koncu je tá atmosféra až takmer depresívna. A k správnemu hororu tu bolo málo krvavých scén, čo je výrazné mínus. Ale zato vrah, atmosféra, postavy a aj prostredie sú výborné aspekty, vdaka ktorým mnohí považujú tento film za jeden z najlepších hororov, ale ja nie. No určite je to zaujímavý a dobrý horor.(29.3.2013)

 • t.mon
  *****

  Drsné, klasické, divné a... ZATRACENĚ ÚŽASNEJ NÁŘEZ! Máme zde sice slabší a celkem dlouho trvající rozjezd (Stopaře nepočítaje), ale dál se nám odpoutává hodina úzkosti se zvuky šílence a motorové pily. Wow! Brutalita není vidět. Super! Rozhodně jeden z nejkultovnějších a nejlepších starých hororů. P.S: komentář uživatelky kleopatra geniální!(29.8.2013)

 • Emzet
  *****

  Tobe Hooper dostal nápad na Texas Chain Saw Massacre při panickém záchvatu v supermarketu, kdy ho napadlo proklestit si cestu davy lidí pomocí motorové pily, která byla v nejbližším regálu (koukám, že nejsem sám). A ten film na to skutečně vypadá - takovou atmosféru ani možná ne strachu, ale úzkosti jsem nikdy zachycenou na plátno neviděl a nejspíš už ani neuvidím. TCHSM je prvotřídní filmařina, perfektně vygradovaná, která vás vtáhne, ať chcete nebo ne - obzvlášť pokud se do zhlédnutí musíte nutit, protože "ten název zní stupidně". Pro mě překvapení roku a spolu s Věcí a Vetřelcem absolutní horrorová špička. Poslední třetina je naprosto nepopsatelná, jediná fráze přichází na mysl - "ztělesnění špatného tripu".(22.9.2014)

 • waits
  ****

  Podivně a ujetě se Masakr rozjíždí a od poloviny jede naplno. V 70.letech muselo o naprosto nářezovou návštěvu oblastního biografu, ale film má šmrnc i po desítkách let, snad jen honičky už dnes nevylekají ani předpubertálního diváka. Industriální hudba, osobité nájezdy kamerou (záběry přes trávu, pin-up oční bulvy, detaily obličejů), jednoduché, ale úderné dialogy přesně na hraně směšnosti, tenhle film vás nudit nebude. Po několik nechutných záběrech v očekávání nechutných věcí začne jisté osobě padat opakovaně nářadí jako v grotesce, jinde zas jiná osoba podivně zmizí bez většího vysvětlování, ošklivost a nehostinnost interiérů je odpudivým způsobem přitažlivá. Lehce zestárnuvší kousek, ale stojí za hřích.(7.11.2015)

 • lykan9
  *****

  Další hororová klasik, u které je rozdíl v tom, že tuto jsem viděl poprvé až nyní. Do toho ještě nejsem zase tak velkým fandou gore hororů. Přesto i když už takhle staré horory tak nepůsobí, obzvlášť když k nim nemáte vztah už z minulosti, tak jsem byl nadšený. Hlavně proto, že opravdu, jak je napsáno v popisu výše, cítil jsem při sledování opravdovou úzkost, a to hlavně ve finále filmu. Po právu je Texaský masakr považován za jeden z klenotů hororu.(5.3.2018)

 • cmenda
  **

  Nevím co se na tom komu kdy tak líbilo , je to jen levně natočenej horor krerej ani nijak neupoutá pozornost a jen těží z nazvu samozřejmě hlavně pokračování ale už tohle bylo ubohý.(22.5.2019)

 • Eraserhead
  ****

  Velmi realisticky ztvárněné oběti snažící se dostat ze spárů vraha. Psychicky vyčerpávající film. I přes naprostou absenci krvavých scén (v jiných filmech mi jejich sledování nečiní nejmenší potíže) jsem měl při tomto filmu dost nepříjemný pocit.(17.10.2003)

 • zdenur
  ****

  Jako pořádný masakr mi to sice nepřišlo, ale i tak je tohle určitě povinnost pro každého fanouška žánru. Každá scéna s motorovou pilou se mi doslova vyřezala do paměti. Uzemnila mě naprosto dokonalá kamera, a to si takových věcí moc nevšímám.(21.2.2009)

 • ottis
  ****

  Myslím,že tohle by měli vidět všichni kdo mají rádi horory.Ani po tolika letech snímek neztratil nic ze svého kouzla a jednoduše mě znechutil.Chvílema to na mě působilo jako dokument a i bez nějakých brutalně krvavých scén to musí dostat každého diváka.Jedním slovem prostě masakr.(8.7.2009)

 • RomanHyde
  ***

  Jsou filmy, které nestárnou a pak ty, které ano. Texaský masakr z roku 1974 je ten druhý případ. Filmu nelze upřít originální temnou atmosféru, kterou navodí hnedle úvodní vydařené titulky a povedená muzika (respektive zvuky, které se táhnou celým snímkem a rozhodně se k danému tématu hodí). Vůbec ztvárnění filmu je na svou dobu bez chyby a má i určitý přesah, který mohl další generace tvůrců hororů inspirovat. Ovšem to je tak vše. Jednání postav a vůbec scénáristický vývoj celého "masakru" je dosti přitažený za vlasy a poplatný své době. Jistě v osmdesátých letech mohl způsobit citlivějším lidem nehezký zážitek, ovšem pohledem dnešního díváka, který je do jisté míry již velmi otrlý a né tak naivní, mohou některé scény působit méně uvěřitelně až legračně. Proto hodnotím tento snímek průměrem. Zároveň až tak neodsuzuji, jako většina uživatelů, remake z roku 2003. Ten se stejným tématem pracoval dle mého názoru citlivě a vzal si z původního filmu to co se povedlo, tzn. zajímavou vizuální stránku, a scénáristicky upravil jednání a vývoj postav k obrazu dnešní doby. Rozhodně se raději znovu podívám na remake než na původní film.(24.2.2010)

 • Martin_W
  ****

  Nevím jak jinak začít, než jen WOW.. Něco tak úchylného a tak "Psycho" jsem ještě neviděl. První polovina filmu celkem nudí a hlavně ten tlouštík na vozíčku začíná být otravný. Druhá polovina to, ale jak napraví! Už jenom při první oběti mi naskočila husí kůže, když zavřel Leatherface vrata od své skrýše. (SPOILER>>) Další nezapomenutelnou částí je velká, asi 10 minutová honička a jako poslední, co dělá z filmu naprostou úchylárnu je bezpochyby scéna v domě s celou rodinou a následný pokus o zabití hlavní hrdinky vrásčitým otčímem. (konec SPOILERU <<) A samozřejmě konec je taky jedna z nejlepších scén. // Už dlouho jsem neměl tak divný pocit po shlédnutí hororu. Možná u Blair Witch Project, ale stejně. Každý filmový fanda by měl vidět. Remeake oproti tomuhle stojí za velkou bačkoru. 92%(5.4.2011)

 • aLPaC
  *****

  Vynikající film. Určitě vyvolal spoustu diskuzí. Každopádně výborná atmosféra, žádné dlouhé otálení. Závěr mi zůstane v paměti navždy. Jeden z nejlepších slasherů.. Jediné co nechápu je, jak mohl Tobe Hooper natočit takto skvělý horor a poté už jen samé kraviny (když neberu Poltergeist ve kterém měl beztak hlavní slovo Spielberg).(18.8.2011)

 • J*A*M*A*L
  *****

  Násilí, špína, krev, beznaděj, vražda, mučení, žádné výčitky svědomí, masakr. Nejlepší a asi také nejkultovnější horor minulého století. Kdybych si měl vybrat mezi mým nejoblíbenějším horrorem z minulého století vyberu si toto a ještě Kubrickovo Shining. Přesto však tento velmi originální slasher je daleko lepší než Kubrickovo Shining (aspoň pro mě), které ještě k tomu bylo podle předlohy Stephena Kinga (tím samozřejmě Shining nechci nijak urážet). Tobe Hooper se po tomto slasheru stává bůh a otec světoznámého a dosti špinavého a násilnického horroru, který nezná hranice. Je škoda, že jsem prvně viděl remaky, ovšem oproti tomuto originálu to nemá cenu srovnávat. Přesto, že ve všech dílech z této krvavé a drastické série bylo to samé a nebyly žádné změny, tak u tohoto snímku mi srdce tlouklo jako o závod po celou dobu filmu. Ono vlastně toto geniální Hooperovo dílo nebylo tak krvavé, ale byla jiná doba a oproti novým dílům se toto v okolí brutality asi také nedá srovnávat. Vskutku geniální dílo bez jakéhokoliv slitování. Hodina a půl čistého a krvavého horroru, který rozhodně stojí za to vidět. PS: Ten začáteční proslov mě fakt dostal. 100%..... viděno 2x(8.9.2012)

 • andio
  *****

  Atmosféra se filmu The Texas Chain Saw Massacre rozhodně nedá odepřít. Patří mezi zakladatele žánru a v podstatě definuje moderní slashery. Tudíž horrorová klasika, která by se neměla opomíjet a každý filmový fajnšmekr by měl tento film mít na první příčkách seznamu "must see".. Ovšem pár věcí bych dokázal vytknout, a to, že se film příliš pomalu rozhoupává a naopak příliš pomalu ukončuje, takže ta hodina a půl ani tolik dějem naplněná není. Finální verdikt 9/10.(22.11.2012)

 • Corpsegrinder
  *****

  Úchylná klasika který kraluje jednoznačně Leatherface už od první scény kde si trochu zabubnuje palicí na dobytek o hlavu jednoho frajera. Večeře s dědou je super.(4.4.2013)

 • ASSBURGER
  ****

  Vraždy,kanibalizmus,strach....Texaský masaker motorovou pilou bol jedným s tých malá dobrých hororov.Prvá časť je stále o niečo lepšia ako tie ostatné,no asi preto že je prvá a ľudia nečakali čo ich pri pozeraní čaká. A musím povedať že z môjho hľadiska bol tento film aj celkom dobrý na horor. Ale ved v tom filme bolo proste niečo čo vás vtrhlo do toho deja nie ako pri tých nových častiach tam už ste vedeli čo sa stane áno presne to isté. Stále tie isté vraždy do okola len vraždy krv.....Ale podla dejovej časti to bolo dobré nie perfektné ale dobré. Týmto filmom za začala dlhá séria Texaského masakru motorovou pilou ktorá pokračuje aj do teraz ešte som chcel povedať že o rok by pravde podobne mala vijsť daľšia časť z názvom Leatherface (kožená tvar) ty čo videli všetky časti vedia o čom hovorím. Ale celkom som sa po prvý krát ked som to chcel vidieť tak som sa tešil.A poviem vám malo večší efekt ako tie dnešné horory v ktorých z každého rohu vyletí nejaká píčovina ktorej cieľom je vystrašiť vás k smrti. Ale po väčšine prípadov to aj zaberie. Práve preto je Texaský masaker jedným z tých filmov ktoré aj zmysel dávajú a niekedy vás aj dojmú. Preto som dal štyri nie päť ale štyri film bol ako dobrý ale zase päť si podla mňa nezaslúžil.(17.3.2015)

 • Sawk
  ***

  Čekáte-li mentála běhajícího po Texasu s motorovkou a likvidování všech, které uvidí, pletete se, což se mi stalo také. Jde totiž o velice krutý a násilný snímek, který zachází až do těch nejtklivějších detailů zvuků trápících se lidí. Klidně bych tento exploitační, skutečně nechutný horor nazval i nejlepším... Jenže jednání postav v určitých chvílích není moc na místě. Všichni chodí do domu, ve kterém visí cáry kůže, lidské kůže! Poté máme vozíčkáře jezdícího v temných polích Texasu se svou kamarádkou a později hlavní hrdinkou. Když už je i vozíčkář na kusy rozsekán motorovou pilou, začíná být veselo! Následně, co hrdinka doběhne k benzínové pumpě pro pomoc, budete odměněni naprosto převratným a úchylným koncem. Celá masochystická rodinka, včetně starého dědy večeří s onou, naší hlavní hrdinkou a později ji přenechají na porážku starému dědovi. Ona se však nedá, vyskočí z okna, stopne si auto a ujíždí do nemocnice, nebo někam, kde by ji ošetřili. Tento horor je opravdu úžasným krvákem, který se může celkem v klidu vytahovat ještě dnes, mezi našimi, novodobými horory. {70%}(22.3.2015)

 • Paldiny
  ****

  Inokedy mi zmyslov zbavené histerky vadia, tu som sa nad tým ani na sekundu nepozastavil. Práve realistickým poňatím a surovosťou sa film dostane pod kožu a až do záverečných minút nepustí. Zabudnite na akýchkoľvek systematických rezníkov, tu predstavuje zlo nepredvídateľný sadistický stroj aký vás nepotrebuje nudiť svojou pohnutou minulosťou či aktuálnou zvrátenosťou. Jeho podstata stojí na niečom, čo si má každý vysvetliť po svojom. Ak sa k tomu pridá desivá hudba a rev motorovej píly je vymaľované. Netreba sa tak nechať odradiť béčkovým názvom, túto rodinku na pohľadanie už len tak ľahko nestretnete a ak áno, potom už nestretnete nikoho.(14.6.2015)

 • Rocket
  ****

  Velmi sugestivne stvarnenie teroru ako obrazne (ked zacinate pri niektorych scenach doslova chytat krce v kresle) tak i zvukovo (hudba? Nie...splet neidentifikovatelnych zvukov len podfarbujuca ten vsadepritomny strach) Mnohokrat sa pristihnete pri situacii ked sa snazite sam seba predsvedcit o tom ze to predsa len film, vsetko su to herci, okolo su kamery a stab, ale hned nato si uvedomite, ze je to predsa nakrutene podla skutocnej udalosti a to pekelne zamrazi na chrbte! PS: Take it easy!(9.2.2009)

 • Werde
  *****

  Vidět to před skoro čtyřiceti lety, nevyjedu na venkov ani za zlatý prase, no a ještě tak někomu lízt do baráku..(26.1.2010)

 • Boomstick
  *****

  Tento film je jeden z najintenzivnejsich zazitkov ake clovek moze na platne zazit.Nazov je trochu zavadzajuci,zas o taky masaker sa nekona,ale film vdaka svojmu frenetickemu strihu a hlavne uzasnej zvukovej stranky vytvara neskutocne znepokojivy zazitok.(27.3.2010)

 • Filmárik
  ***

  Plne si uvedomujem že v dobe svojho vzniku musel tento film spôsobiť obrovské haló medzi filmami aj divákmi a hoci žiadny neskorší pokus o jeho oživenie nedopadol lepšie tak som aj tak čakal viac. Vrchol filmu bola pre mňa nočná naháňačka v lese inak celý film pôsobil dosť nepresvedčivo aj na tú dobu. Carpenterov Halloween z podobnej doby vzniku na mňa jednoducho spravil väčší dojem bez ohľadu na rozpočeť.(30.6.2010)

 • Juliane
  ****

  Znepokojivé.(2.3.2011)

 • Nebešťan
  ****

  Och.(10.7.2012)

 • Matli
  ****

  Originál je prostě originál, o tom žádná. Slušně svižné a bez zbytečných keců. V porovnání s jinýma hororovýma začátkama této doby je to hodně dobře natočené. Určitě to nenudí na rozdíl od příšerný dvojky. 73%(13.11.2015)

 • bonifac
  *

  blbost...celej film jen utíkají a křičí...navíc mě na to balil jeden týpek...no...on se bál..já se smála!(7.2.2007)

 • Ulrich
  ***

  Ne takova pecka, jaka jsem cekal, ale pusobi to rozhodne syroveji a lepe nez remake, ktery je ve sve podstate dost umirnena verze pro mtv generaci s jednou dobrou scenou (sebevrazda). Tady to jsou nefalsovana 70ta leta, takze vsechno pusobi hodne depresivne uz samo o sobe, natoz kdyz se tam deji veci, co se zde deji. Zaver je mozna na muj vkus az moc prestreleny, ale minimalne scena s kladivem se mi rozhodne vryla do pameti. Spise davam ctyri hvezdy s handycapem (proste nemam rad filmy, kde jsou zaporaci sektari, nebo nejaka degenerovana rodinka :)).(10.11.2008)

 • sandis
  *****

  Tento klenot z plodných 70. let lze skutečně s novodobým remakem srovnávat jen těžko. Geniálně přímočaré. Kvalitka... Přímo se nabízí srovnání s Úsvitem mrtvých a jeho novodobým remakem a bohužel musím říct, že novodobé remaky ztracenou atmosféru a jakýsi "spirit" nejsou schopné ani nejdražšími efekty nikterak nahradit. 9/10(13.3.2009)

 • TERRORDROME
  *

  Na toto som sa vcelku tešil, ale ostal som sklamaný. Nie je to o nič zábavnejšie než nedávny remake. Ani tu sa v podstate nič nedeje, sľubovaný masaker sa nedostavý, o nejakú brutalitu človek nezavadí, väčšinou je to o pobehovaní a vrieskaní. Uznávam že je to klasika ale to je všetko. Pobavil ma jedine uschnutý dedo o ktorom som nevedel či je mŕtvy alebo živý, miestnosť plná kostí je pôsobivá, tak ako vykopaná mŕtvola naaranžovaná na cintoríne v štýle strašiaka do kukurice. No a legendárny Leatherface tu pobehuje a máva tou pílou aby všetci videli že on má a vy nie. Nebavilo ma to, nebolo to ani brutálne ani desivé ani nič. za tým si stojím(20.6.2010)

 • Petrus1
  *****

  Začíná to docela hezky: pěkně naaranžovaná, z hrobu vykopaná mrtvolka. Pak následuje takový malý poučení, abyste nikdy nebrali stopaře, protože nemůžete vědět, jakýho šílence si do auta naložíte. No, jde vlastně o bandu hipíků, kteří se snaží najít dům, ve kterém dva z nich strávili dětství. A to neměli dělat, protože sousední dům neobývají zrovna ti nejmilejší lidé. Ale já se jim teda nedivím. Co s mládeží, která vám vleze bez pozvání do domu? Pozvat je na večeři. :-) A Franklin, kterej nejen, že je na vozíku, ale ještě se chová, jak romazlenej fracek si stejně nic jinýho ani nezasloužil! Kamera i obraz - typické pro 70.léta a navíc některé záběry vypadají docela autenticky. Škoda jen, že taková krásná práce s motovkou nedostala možnost vyniknout v detailnějších záběrech. Ale honička po lese a její zvuk byl záležitostí nad míru luxusní. Ale nekonečné vřískání té holčiny mi docela lezlo na nervy. :-) Je asi nepopiratelnou pravdou, že skoro každá rodina má ve skříni nějakého kostlivce, ale tady ta docela pošahaná rodina jich má hned několik a ani je neschovává zrovna ve skříni. ;-) Ale docela mě zarazil konec. Čekala sem něco jinýho. Aspoň nějaký vysvětlení, dopadení, vyšetřování a vono nic. Ale taky dobře. Tak jak to dopadlo - to nebylo vůbec špatný. Na obalu divka stálo necenzurovaná verze a mě by docela zajímalo, co by na tom vlasně chtěli cenzurovat? Mě to připadlo docela mírný. :-) I když na rok 1974 to asi muselo být celkem maso. Tak dobře, nejen na ten rok, ale i dnes to působí velice dobře. A já se zase bavila. „Rád dosvědčím společenský význam tohoto filmu u jakéhokoli soudu.“ Stephen King. Jeden ze 101 hororů, které musíte vidět, než umřete "Film je satirou tradičních rodinných hodnot a odráží deziluzi Američanů po Vietnamské válce, aféře Watergate a ropné krizi v roce 1973. S bujarostí skoro karnevalovou staví vedle sebe momenty ničivé síly a nejodpornějšího děsu." Také Jeden z 1001 filmů, které musíte vidět, než umřete. "Uvedení Texaského masakru motorovou pilou - snímku klíčového pro další vývoj hororvého žánru, stejně jako komerčně nesmírně úspěšného podniku - probudilo mnohé spory a následné zákazy, a to zejména ve Velké Británii, kde se právě rozbíhala kampaň proti brutalitě a obscénnostem ve videofilmech. Hooperův snímek je esencí vizuálního násilí jedné éry. Byl uveden v Cannes, kopii drží ve svých sbírkách Muzeum moderního umění v New Yorku a kritičku Carol Cloverovou inspiroval ke slavnému knižnímu přemítání (Men, Women and Chain Saws; 1992). Kritik Rex Reed prohlásil tento intenzivní snímek s neúnavným rytmem a kvazidokumentárním stylem za jeden z nejděsivějších filmů, jaké kdy byly natočeny. Prestižní Londýnský filmový festival šel dokonce tak daleko, že film nazval "nejlepším snímkem roku 1974""."(9.8.2010)

 • bolan
  ***

  Chápu, že od hororu z roku 1974 nemůžu očekávat to, čím nás krmí moderní produkce, ale před pár dny jsem viděl THE KILLING (1956), což je natočeno o 20 let dříve a ten film neměl jedinou chybu. Takže v okamžiku kdy koukám na starý film, mě absolutně nezajímá zub času, který se něm podepsal a jak kultovní je. I v roce 1974 vznikaly skutečně dobré filmy. Tím samozřejmě nechci říct, že The Texas . . . je sračka, ale s odstupem času už mi jednoduše nebere jako dříve. Na druhou stranu musím uznat, že posledních 20min. je skutečně intenzivních, ale to je pozdě. Pardón.(25.8.2010)

 • Akana
  ****

  Jedinečná ukázka toho, jak s málem dosáhnout maxima. Zatímco třeba u Noci oživlých mrtvol u mě respekt ke klasice ustupuje před shovívavými úsměvy, tohle je legenda naprosto zasloužená. Oceňuju skvělou gradaci díky níž závěrečné minuty dostávají až apokalyptický rozměr, promyšlenou práci s obrazem, jeho kompozicí a nasvícením a přínosná je i určitá sedmdesátková artovost (hudba omezující se na doplňování ruchů, rychlé střihy na detail oka). Skupina mladých lidí likvidovaná pošahanou rodinkou je skoro anonymní, není tu žádná snaha nastínit stručně jejich charaktery a vztahy a to jen podporuje odosobněnou, krutou a drásavou "jateční" atmosféru. Drtivá většina současných hororů, a to i těch povedenějších, je konfekce naplňující s větší či menší nápaditostí dávno známé formulky. Texaský masakr pravidla žánru stanovoval a to způsobem, z něhož dodnes mrazí. 90%(5.12.2010)

 • J. T. Kirk
  ****

  Klasika! No musím říct, že je to v mnoha ohledech lepší, než Texaský masakr z roku 2003. Hlavní slabinou tohoto filmu je dabing, při kterém nejdou slyšet některé docela důležité zvukové efekty. Samozdřejmě efekty jsou na úrovni roku vzniku, ale i přez to jsou stále dobré. Hlavně vzhled dědka a babky je dost zajímavý. Hitchhiker byl pořádný magor, tak to má být. Je fakt, že některé scény byly až k smíchu. Určitě je to lepší, než Pátek třináctého.(8.5.2011)

 • JankaJBLK
  *****

  Výýýborné, nemalo to žiadnu chybu, brutálne a síce nechutné ale to k hororu neodmysliteľné patrí:) Plus k tomu, že to bolo inšpirované skutočnou udalosťou...zimomriavky mi naskakujú pri pomyslení čoho sme my ľudia schopní....(5.4.2016)

 • Raziel_cz
  ****

  Texaský masakr motorovou pilou. Nic víc, nic míň. Scenáristické dno jako hnací motor dekadentní filmařiny, která není ani tak zábavná, jako rovnou zvrácená. Je to kruté, znepokojivé, typicky sedmdesátkově syrové a těžko se na to dívá, ale zároveň je to tak napínavé, že se nedokážete odtrhnout. A všechno prosím – vzdor obecnému povědomí – bez jakkoliv explicitního násilí. Žánrový milník.(30.10.2016)

 • Hapretor
  *

  Cože ?! Děláte si srandu ! Hrůza to je, ale dívat se na to. Jedna hvězda za hlasivky ústřední postavy. Takhle řvát to není jen tak ...(12.9.2017)

 • shulooo
  *****

  "I just can't take no pleasure in killing." Dokonalý horor.(23.10.2008)

 • Johny M.
  ***

  Na to, jakej je to kult a osobně jsem na to slyšel velkou chválu, poměrně sklamání. Na ten dlouhej a ubohej rozjezd dost rychlej konec a ani nijak zvlášť brutální. OK, tehdy to asi bylo něco, ale popravdě, radši si pustim masakr od Nispela nebo Liebesmana. Ale i tak, ta perverzní rodinka mě prostě dostává: 3,5*(2.1.2010)

 • LabySo69
  ****

  Parádní psychárna bez zbytečných "na poslední chvíli" scén. Je z toho dostatečně cejtit ta reálnost a strach, který zažili ti "hrdinové". Rozhodně lepší, než remake.(15.3.2011)

 • foundation
  *****

  Špinavé, násilné, autentické, výborné. Neviem či som bol iba špeciálne naladený na takýto kúsok ale sadol mi ako uliaty. Remeselne takmer perfektne odvedená práca, Hooper si poradil prakticky so všetkým na jednotku, jediné čo by som trochu vytkol je že mu to trochu sekalo v tých čisto akčných sekvenciách ( napr. naháňačka v noci na poli ) kde to chcelo malinko lepšiu organizáciu. Film má ale až priveľa plusových bodov aby ho niečo také v tomto prípade degradovalo. Po veľmi, veľmi dlhej dobe som totiž pozeral niečo u čoho som mal miestami pocity, ktoré by mal každý správny horror v divákovi vyvolať. Znepokojenie, rozrušenie, napätie, a v jednej či dvoch scénach dokonca niečo podobné strachu. Žiadne tupé postupné ,,vyvraždovanie,,. Žiadne zbytočné klišé dialógy. Žiadne cool vraždy a kopu krvi. Iba 80 minút vysoko nadpriemernej auteničnosti. Záver v tej žiare vychádzajúceho slnka nemal chybu. Objektívne to tentokrát naozaj ohodnotiť neviem pretože Texas Chainsaw Massacre mi padol do rúk práve vtedy keď som to potreboval. Chladnou hlavou dávam 85 percent a supersilné 4. Hodnotenie ale v najbližších dňoch pôjde skoro určite na maximum. UPDATE : I tak sa stalo. 90 percent. 5 hviezd.(10.4.2011)

 • Sign
  ****

  Kdyby jsem byl přívrženes opravdu takhle odporných filmů s tak odpornou atmosférou, tak dám pět, ale ale takovéhle horory se mi nelíbí a násilí v téhle míře a podobě nevyhledávám a ani nemám rád, ALE ty čtyři si to ode mne zaslouží už jenom jak se to panu Hooperovi podařilo natočit a právě kvůli té skvělě odporné atmosféry a syrového děsu...(24.4.2012)

 • vlado90
  *****

  Pre mna osobne to bol zazitok na ktory nezabudnem, ma to neskutocnu atmosferu a ide s toho fakt strach.(16.6.2012)

 • S.Robie
  ***

  No, zážitky z tohoto filmu jsou rozporuplné... Je fakt, že dnešní hororový-krvákový-dleskutečněudálostivý žánr je už někde jinde jak obsahem, tak pojetím, ale něco to do sebe mělo. Pocit bezmoci, když se všichni ocitli ve spárech vyšinuté rodiny, kdy nebylo kam utéci a kde se dovolat pomoci, mě uchvátil a z atmosféry přímo sálal. Vidět tuto verzi jako první a neslyšet o tomto příběhu dřív, byly by to rozhodně vystrašené a silně znepokojené 4 hvězdy. S takovou 3.(23.11.2014)

 • PATJA
  *

  Tento film byl nechutnou ukázkou toho, jak se správný horror nemá dělat. Je mi jasné, že většina těch provařených klišé se stala tím, čím je, až následujícími snímky, nicméně to debilnost stiuací typu "počkej tady, já se jdu zatím podívat..." neomlouvá. To, co taková scéna v divákovi vzbudí totiž není strach - ani omylem, dámy a pánové - to je pouze vrcholně nepříjemný pocit, kdy si člověk říká "No to snad ne!!! Co seš to za kreténa?? To nevidíš, že tě tam ten magor sejme?" Vzpomínáte ještě na film Četník a mimozemšťané? Tam většina komediálních scén operovala s tím, že vy jste něco věděli a filmové postavy jednaly tak, že jste se mohli zbláznit, protože vy jste věděli to, co ony ne. Ale bylo to vtipné? Nikoliv. Stejně tak tady to není strašidelné. Jako klad bych viděl vizuální stránku, která je docela působivá, nicméně mnoho z toho dělají prostě jen záběry na lidské kostry a zohavená těla, což je tak trochu pomocníček tam, kde filmařská invence nestačí. Nejvíc mě na tomto snímku deprimoval "útěk" hrdinky před magorem s pilou. Vážení, toto byla parodie na útěk - vysvětlete mi, proč někdo, kdo je naplněn adrenalinem až po okraj, utíká jako po obrně a dokonce se v několika momentech docela zastaví, protože si snad myslí, že už utekla - jistě, motorová pila, řvoucí za uchem, přece není vůbec slyšet. Což mi připomíná, že ten řezník měl patrně místo očí baterky, protože viděl utíkající oběť na desítky a desítky metrů v naprosté tmě (slyšet ji nemohl, v rukou mu řvala motorová pila, kterou bylo zapotřebí neustále tůrovat). Děj byl tak předvídatelný, že jsem jednotlivé zlomové body hlásil s dvouminutovým předstihem. Zajímalo by mě, jaká sračka musí být ten remake, když má menší hodnocení a přitom tohle je už snad skoro filmové dno. Brrrr.(12.2.2006)

 • marshall
  ****

  I v pravé poledne se mi orosila záda hrůzou! Ačkoliv to bude znít jako protimluv, tak je už neoddiskutovatelnou pravdou, že nové a moderní horory, které tak moc těží z technického pokroku a veskrze si zakládají pouze na digitálních efektech, jednoduše postrádají tu pravou tísnivou atmosféru. Stejně tak mají svoje nepopiratelné kouzlo napůl skryté rádoby drastické scény, které nevydají zrakům diváka víc, než je třeba a ponechávají tak volnou ruku divákově představivosti, která může mnohdy zapůsobit silněji a intenzivněji než sebelepší trik. Vezmu-li za příklad konkrétně tento více než tři desítky let starý film, tak mi navždy zůstane na paměti, jakou bezmoc asi zažil chlapík upoutaný na křeslo, když se na něm motorovkou vyřádil vrah s maskou, to vše se obešlo takřka bez jediné spotřebované kapky umělé krve! Od syrovosti k odtažitosti, totˇ směr kterým se ubírá dnešní hororová produkce, proto je dobré někdy přeladit na jinou notu.(14.9.2008)

 • Gardenboy
  ***

  Uvrieskané a nudné. Carpenterov Halloween je o dve triedy lepší.(17.10.2009)

 • jay.lee
  *****

  Když se kácí les, létají třísky:-)(11.11.2009)

 • IronRocky
  *****

  Velmi povedený horor, který mi přišel dosti realistický a chvílemi je dost drsnej. Film má dobrou atmosféru a je slušně natočen a doprovázen strašidelnou a chvílemi nepříjemnou hudbou. Ve filmu jsou dobrý lekací scény u kterých jsem se docela hodně lekl. Prostě kultovní horor a jeden z nejlepších.(28.2.2010)

 • lenzi
  ***

  V podstate sklamanie. Výbornú atmosféru a kameru kazia príšerné herecké výkony a nesympatické a nelogicky sa chovajúce hlavné postavy.(13.5.2010)

 • Al44...
  ***

  Na svou dobu velmi drsný film, který se s divákem opravdu nemazlí. Děj je sice velmi jednoduchý a postavy (oběti) se bohužel chovají přihlouple a nelogicky - toto ale přebíjí samotné zobrazení jednotlivých vražd. Vše je natočeno naturalisticky a chladně - vrah jakoby nerozlišoval mezi porážením dobytka na jatkách a vražděním lidí. Velmi zajímavá, různorodá a hlavně šílená rodinka má hold zvrhlé choutky. Velmi mě iritoval ten vozíčkář, toho měli vyhodit z jedoucí dodávky již na začátku filmu - úplně zbytečná postava.(27.7.2010)

 • Fat'Fatal
  ***

  Není to špatný film, navíc po přečtení několika komentářů mám pocit, jako bych viděl nějaký jiný film. Mám mnohem radši horor, jako měl být tenhle - temný, ne přehnaně brutální, stavějící na pochmurné atmosféře a přesně takový měl být první masakr motorovou pilou. Byl a nebyl. Povedlo se na půl, konec mě teda moc neoslnil a spíš mi to přišlo jako dokument než horor stavějící na reálných základech. Pořád ale lepší než remake! // Viděl jsem v originálním znění s titulky.(21.8.2011)

 • Jan.Mlynar
  *

  Nuda k uzoufání.. furt jsem se těšil, až tu blondýnu konečně podříznou, zaříznou, vyříznou, klidně vystřelí na měsíc, hlavně aby už byl konec...(9.6.2012)

 • Kadas97
  ****

  Každopádne lepšie ako remake z roku 2003. Atmoška bola jak sa patrí, len ten Leatherface mi nejako nesedel lebo mal účes jak domácí hospodyňka. Dokopy som z vrážd nič nevidel, ale mohol som si predstavovať a to k tomuto filmu sedelo oveľa viac. Možno keby si to pozriem ešte raz tak dám viac, ale takto 7 z 10.(18.4.2013)

 • Voorhees
  ***

  Hrůza a strach a šílená surovost. Film nešetřící nikoho, ovšem tak super mi fakt nepřišel. nemůžu se furt zbavit pocitu autentičnosti, což mě děsí, ale zároveň mi na filmu něco vadí a to herci. Ve slasheru by měli být postavy sympatické a né takové, že jen čekám kdy dostanou motorovkou. A ta ukřičená na konci taky mohla vzít za svý :D . 60%(5.1.2014)

 • GudMen
  ****

  Z mnoha kvalit původního Masakru jmenujme například dementní a totálně vylízaný skript tolik typický pro hororová díla té doby, který snad musel Hooper napsat rtěnkou na kus hajzlpapíru v nějaké kadiboudě zfekalizované k nevysrání, nebo bravurní završení plné rozjařeného tance a smíchu, to chceš.(30.5.2014)

 • Silviaxx
  ***

  Klasika neklasika, nebudem sa tváriť, že som z toho unesená. Nemá zmysel hodnotiť efekty, množstvo krvi, vraždy alebo tieto záležitosti pretože je nutné zohľadniť fakt, že film vznikol v roku 1974 a som si istá, že na tú dobu je to jeden z klenotov. Ak by som mala byť objektívna tak tomu dám vysoké hodnotenie, ale keďže pri hodnotení filmov je človek subjektívny, tak to miestami bola pre mňa pekelná nuda. Jednoznačne fandím autorovi, ktorý vymyslel postavu Leather face, pretože je to v mojom srdci jedna z naj fiktívnych postáv v rámci hororu. Miestami som dokonca mala pocit, že tento originál bol v určitých smeroch, resp. scénach úchylnejší ako jeho remake - za to klobúk dolu. Toto sú asi dva hlavné aspekty, ktoré výrazne ovplyvňujú moje hodnotenie v pozitívnom duchu. To, čo pokulhávalo (a to veľmi) bolo príšerne nelogické chovanie postáv, miernosť hlavnej zápornej postavy a dosť hluchých miest (príliš vlečúci sa začiatok, nekonečná naháňačka blondíny po lese..), toto sú však záležitosti, ktoré mohli byť zmáknuté už aj v roku 74.(29.6.2014)

 • sqeerukl
  ***

  Texaský masakr koštětem po hlavě.(22.10.2014)

 • LordGrayDog
  *****

  Neskutočná atmosféra.(23.6.2017)

 • Frantisek.Fu
  ***

  55%(30.10.2018)

 • celticek
  **

  V rámci žánru určitě jedna z klasik (teprve druhý horor natočený barevně). Je to naturalistické, žádné lekačky, přidává tomu samozřejmě to, že je čerpáno ze skutečných událostí - Ed Gein aka Leatherface. Některé scény zbytečně zdlouhavé, ale u některých jsem se vysmál (přivázaná ruka k opěradlu lavičky, pokus dědy o zabití vězněné ženy). Už jsem viděl horší věci. Zkusím i remake s krásnou Biel.(1.1.2019)

 • Likan7
  **

  Respektuju důležitost filmu, a to nejen v rámci hororového žánru, ale filmu obecně. Věřím, že v té době z něj byli všichni totálně hotový a vyděšený. Faktem ale je, že jsem se většinou nudil. Beru, že je "chybou" se na film dívat 36 let po premiéře, ale pokud si vezmu, že legendární Vetřelec vznikl jen 5 let po Masakru, nemůžu prostě jinak. Tady byl hororový žánr v plenkách a dal vzniknout jedné z nejikoničtějších vyvražďovaček, ale tohle je prostě slabý. I když scéna "dědo bouchni" byla fajn.(8.6.2019)

 • xladojx
  ***

  Hoooodně pomalý rozjezd a vynikající finále...(9.3.2008)

 • Grissom
  *****

  Veľmi som bol zvedavý na originál nakoľko som najprv videl remake. Musím povedať že atmosféra originálu je určite lepšia ako remaku, ktorú vytvárajú hlavne vynikájúce zvuky a hudba... ak sa to dá nazvať hudbou...skôr len zvuky:-D super režia a kamera!!!Povinnosť vidieť pre milovníkov horroru:-)(30.12.2008)

 • Galliano
  *****

  Jeden z najlepších, ak nie najlepší zo svojho žánru. Tobe Hooper natočil v 1974 horor, ktorý aj dnes vyvoláva odpor, humus a zvrátenost v jednom. Posledných 20 minút snímku je doslova a dopísmena šialených.(9.3.2009)

 • Dr.Loomis
  *****

  Tak tomuhle říkam Texaský masakr.Kam se hrabe nějaký remake z roku 2003,tohle je prostě horor se vším všudy. I když Kožená tvář vykydlí všechny lidi asi tak za 10 minut a pak si s poslední hrdinkou hraje na kočku a myš,je to fakt supr film.Za mě 90%(21.2.2010)

 • hero_bk
  ***

  Vůbec jsem nevěděl, že nová verze texaského masakru je remake, o to víc mě překvapilo, když jsem na tuhle verzi narazil na stánku. Musím říct, že remake se povedl rozhodně víc, lépe si hraje s napětím, jde rychleji na věc, je postaven na jednodušším ději a možná i logičtějším ději. Sice k tomuhle přivírám oči, protože je to přece jenom první film svého druhu, ještě prakticky bez efektů, ale za víc než 3 to nebude. BTW: Děda byl brutální :-)(28.6.2010)

 • dacek
  *****

  Chtěl jsem dát jenom 4, ale plnému hodnocení se tady neubraním. Realistické pojetí, kde chybí natahované pronásledování většiny obětí (napětí vůbec v první hodině chybí), zvyšuje u diváka dojem, že takhle se to mohlo stát. O to je potom napínavějších a nechutnějších posledních dvacet minut. Navíc dnešní hororové herečky se mají od tehdejších co učit, pač tenkrát si dokázaly před kamerou opravdu vyřvat plíce.(24.4.2011)

 • vozralec
  ****

  Masakr. Hodně dobré.(6.11.2011)

 • Ramona.66
  ****

  Nooo tak jsem se konečně vrhla na starou verzi Texasu a musím říct, že jsem docela na vážkách. Dřív jsem viděla ty novější díly a tak jsem čekala nějakej šílenej brutusek. Ale trošičku mě to zklamalo. Pila byla v akci jenom párkrát a když už tam byla, tak tam nešlo skoro nic vidět. Taky mě docela překvapilo, jak z toho řezníka udělali kašpara. Přišlo mě dost blbý, jak ho shazoval ten jeho fotr, nebo když vypadal jak zmalovaná děvka... No, ale když to tak vezmu, je to klasika, je to starej horor, atmosféru to mělo perfektní, pošahaná rodinka se taky povedla - včetně dědy (toho bych nechtěla potkat), pila si tam nakonec taky zavrčela tak dám ty 4*(9.3.2013)

 • Argondia
  ***

  Více mě děsilo novější zpracování, ale v téhle původní verzi je odporněji a detailněji vylíčena atmosféra domu. V novém masakru mě mrazilo hlavně ve sklepě, tady je to síla už při vstupu do první místnosti, ale samotné pitevně chybí to správné, hororové feng shui. Moc světla, pár háků, 2 mrazící boxy, stůl a chrochtající, zavalitý kudrnáč. Rodinka maniaků v úspornějším složení jsou větší psychopati. Nejnechutnější byl určitě mumiovitý, krvelačný děda a kudlankovitě se pohybující, postižený bratříček, to byl vážně ukázkový retard. Při scéně, kdy děda pořád dokola upouštěl kladivo, jsem se ale musela smát a nějak se mi vytratila hororová atmosféra. Leatherface mi navíc silně připomínal Richarda Genzera, hlavně v té závěrečné scéně. Strach mi nenahánělo ani jeho chování. Oběti praští, někam je zahodí, dál se s tím moc nemaže a radši běhá maratony s pilou kolem baráku. Těch záběrů na vytřeštěné oči a hysterického řevu je tam na mě až příliš. Remake vede.(17.3.2013)

 • Patches1984
  *****

  Jednoduché, přímočaré, jak už to u základních kamenů žánru bývá. A na soudobých reakcích je vidět, jak se posouvá vnímání násílí napříč společností. To, co v polovině sedmdesátých let vyvolávalo kontroverzi, by mezi současnými akčními a horovými filmy plnými krve vypadalo jako večerníček pro trochu odrostlejší děti. 10/10(20.5.2013)

 • Marty7CZ
  ***

  Čoveče, já nikdy (ač fakt milovník hororů) tenhle styl nemusel... ale klasika to je, bezesporu!!!(18.7.2014)

 • AmonGoeth
  ***

  Sice jsem se rozhodně nenudil, ale tenhle snímek mě nejspíš konečně přesvědčil, že hororům nikdy na chut nepřijdu.(13.8.2014)

 • Pitryx
  *

  Já tedy dost nechápu, co se zde z toho dělají při hodnocení za orgie. Půl hodiny se nic neděje, pak je jedna zdlouhavá honička, v závěru baba ječí, aniž se jí kdo dotkne… Ano, je to teprve druhý režisérův film a točilo se to skoro zadarmo se studenty, beru, snaha tu je. Já neříkám, že je to špatný film, ale dát tomu více než dávám je pro mne nemožné. A mimochodem, před dvaceti lety dal bych odpad, jen by to hvízdlo. Vždyť i těch efektů a gore je dosti poskrovnu, tak co.(10.8.2015)

 • bohhous22
  ****

  Syrový.......very RAW...Docela to semnou hejbalo,teda.Myslím,že kdyby to bylo jen krapet hollywoodský,tak.....Ale kdyby byly v řiti ryby neutrácel bych za vepřový...Je to originál tak jak to je.(4.12.2015)

 • CharlieSs
  ***

  3 hvězdičky sem dám, zejména protože je to originální verze úžasnýho filmu, ale na rovinu přiznávám, že se mi tolik ani nelíbila. Přišlo mi to celý jako směsice náhodných zvuků.. Pila, řev, pila, řev, pila, řev... Pořádně mě z toho bolí uši, ale zážitek nic moc. Třetí hvězdičku přidal taky konec, ten byl dobrej.(28.12.2017)

 • maruna0007
  ****

  Hororova klasika. První půlhodina je trošku nuda, ale poté se na scéně představí Leatherface a začíná masakr. Během několika minut zabije 3 postavy, což bylo šokující že je tak rychle zabil. Ma to napětí, krev a pořádného zabijáka, tohle všechno je důležité u slasheru. Nejlepší scéna byla za mě ta, kdy Leatherface naháněl Sally. Nejlepší smrt byla dle mého ta, kdy Leatherface pověsil jednu holku( neznám její jméno) na ty háky. Závěr mě ale trošku zklamal. Solidní 4 hvězdy.(2.11.2018)

 • Gekon
  *****

  Neuvěřitelně brutální přímočarý horor. Kutlovní film tohoto žánru, remake byl také dobrý, ale originál zůstává nepřekonatelný.(16.11.2005)

 • pepino
  ****

  Oproti americkému remaku naprosto fascinující, svou atmosférou a stylem natočení blížící se až k polodokumentu.... Žádné zbytečnosti a samoučelné scény, prostě syrovost a věrnost největší. Samozřejmě bez krve o není, to musí být snad každému jasné...(4.10.2006)

 • dobbin
  *****

  Zatím ****, možná po druhém zhlédnutí půjde počet nahoru. Není to film, který bych si cenil pro herecké výkony, výpravu nebo precizní scénář. Je to pravděpodobně mizanscéna a rámování, co tu hraje první housle. Často slýchám, že nejvíce se bojíme toho, co nevidíme. Tady je to naruby a já se bojím toho, co vidím. To je zajímavé, klobouk dolů, pane režisére.(29.10.2006)

 • Luki.V
  *****

  Až mne děsí jak tenhle film za těch třicet let zestárnul. Vynikající režie a syrovost spojená s nervujícím kraválem bohužel nezachrání film od řady dnes už nechtěně směšných momentů (ano myslím ty NECHTĚNÉ) každopádně film má stále ten náboj jaký měl již před lety jen tomu v porovnání s remakem a jeho prequelem už v moderní době něco chybí.(2.4.2007)

 • ali-n
  *****

  Priznávam, páčil sa mi Nispelov remake a z toho dôvodu som na originál dlho nesiahol. Chyba! Myslím, že len pár hororov sa dá označiť za míľniky .. a toto je jeden z nich. V krátkosti chcem vyzdvihnúť len umnú, predvídavú, so symbolmi a podobenstvami pracujúcu kameru, ktorá má maximálne uchvátila. Krv vyteká len v cícerkoch, no na krvi a vnútornostiach tento film nestojí. Vysoko na piedestály ho drží vykreslenie šialenstva a "radosti" z násilia v surovej a nespútanej podobe. MOJE NAJ - dve scény = keď sa Leatherface prvýkrát mihne na scéne a „Grandpa is the best one!"(16.4.2010)

 • zly.dvojce
  *****

  Celkem mi spadla držka vzhledem k tomu, že jsem prvně viděl remaky.(2.8.2010)

 • ratpile
  ****

  Znepokojivé, beznadějné, atmosférické, přímočaré exploitation. V rámci žánru prakticky bezchybné, snad až na nezáživnou první polovinu. Naproti tomu, finální šok je pak daleko vyšší. Odporný film, který nechci vidět znovu. Nemám ho rád, ale žánrová kvalita se mu upřít nedá. p.s. Perfektní práce s kamerou!(31.8.2010)

 • Sutiman
  *****

  Jednoznačný víťaz v rámci večera klasických hororov ( okrem Masakru ešte Poltergeist a The Omen). A u mňa aj v rámci hororov celkovo na popredných priečkach.(4.1.2012)

 • habertek
  ***

  Nevím...možná je to tím, že jsem remake viděl jako první, ale líbil se mi víc jak originál. Hlavně proto, že mě v něm neiritovala žádná postava, kdežto tady se objevily hned dvě! První byl invalidní chlápek...jeho kňourání, výlevy a vůbec otravnost a další byla postava Sally. Ta herečka snad aspoň týden po natáčení ještě nemohla mluvit jak měla vyřvané hlasivky. Řvala neustále jako by ji na nože brali a přitom byla ,,jen" svázaná na židli...Ale jinak atmosféra byla navozená dobře, postavy jakš takš....65%(6.5.2012)

 • Havala
  ****

  Původní "praotec" série Texas chainsaw... je hodně podařený a temný horor, syrové scénky jsou fakt lahůdka ikdyž jim chybí někdo trošku detailů ale celkově se člověk cítí docela deprimovaně. Oproti jiným hororům Texas chainsaw není moc založen na skutečném příběhu. Původní postava vrah Ed Gein skutečně tedy existoval dokonce nosil i masku z lidské kůže, ale nepoužíval údajně motorovou pilu. Identifikovány byly údajně jen dvě oběti a byly zastřeleny pistolí. Novodobá verze z r. 2003 je také docela dobrá oproti jejímu hodnocení, originál je ale originál.(29.9.2012)

 • Miagy
  ****

  Slušný horor aj na dnešnú dobu s takmer 40 ročnými efektami ! PLUS: slušná atmosféra, dobré efekty, kvalitné výkony, dostatok hnusnej hororovej atmosféry, MINUS: urevaná pištiaca slečna, šprintujúca pomedzi kríky naháňaná 100 kilovým zamaskovaným killerom s reťazovou pílou - táto scéna bola hlúpa, naivná, smiešna až parodická. Inak dávam filmu 4. PS - netuším ale, prečo sa v hororoch ľudia častokrát správaju tak zvláštne ( sadnem si chrbtom k potenciálne mrtvému, proti vrahovi zoberie lyžičku namiesto revolveru atď..) aj tento film mal dostatok vážne nepochopiteľných okamihov...(23.11.2012)

 • rob_troy
  *****

  Tak skvělá a nefalšovaná napínavá horrorová atmosféra se poctivě držela snad jen před devadesátými lety a dřív. Když člověk dostane Remake, vzejde z toho často těžká faleš bez nádechu toho pravýho strachu a emocí. Skvěle jsem se bavil a hrůzná denní atmosféra byla naprosto senzační. Člověk se pak víc bojí přes denní dějovou část, což je příjemnější než ohraný noci a schovávačky pod stolem. Dokonalá temná hudba a skvělé záběry. Nefalšovaný texaský masakr. A přiznám se, že jsem se občas usmál, nebo dokonce zasmál.(12.2.2013)

 • Kozy9
  **

  Priam komicky nadhodnotený snímok, ktorého legendárnosť bola dosiahnutá asi iba dobrými komerčnými postupmi, pretože na dobu, v ktorej tento počin vznikol bolo filmové umenie o pár stupňov vyššie. Film zakladá na reálnej udalosti, ktorú samozrejme dofarbuje i keď, a to musím oceniť, autori sa pokúsili zachovať aspoň miernu autentickosť a to vo forme (nanešťastie) zdĺhavého začiatku a (naopak príjemnejších no na horor nemiestnych) malebných scenérií štátu Texas. Prvý znak, ktorý vo vás bude evokovať siahnuť po nižšom hodnotení je fakt, že herci a herecké výkony vo filme sú na úrovni nereálneho amatérskeho vystúpenia. Postavy nie sú dostatočne opísané a charakterizované, ich logika je proti srsti a iracionálne myšlienkové postupy vás nútia počas filmu polemizovať na hlúposťou hlavných protagonistov. Film sa rozbieha až po neuveriteľných 40 minútach a to práve čo očakávate sa vám dostane v obmedzenom množstve až v posledných 7 minútach, čo by vám až tak nevadilo, ak by sa to celé neskončilo predčasne bez akejkoľvek odpovede či vysvetlenia. Niečo tak chorobne neuzavreté a otvorené som azda vo svojom živote ani nevidel. Autori sa neunúvali ani čiastočne vysvetliť veci ako: Kto sú títo ľudia, prečo cestujú, ako je možné že sa tak ľahko dajú chytiť, ako je možné, že nikto si nevšimol nič podozrivé keďže dom hlavných sadistov je pri hlavnej ceste, ako je možné že postavy sú také hlúpe, prečo je dom Leatherfacea tak extravagantne vyzdobený, kto sú tí, čo s ním spolupracujú a mnoho ďalších... Ako sami vidíte, vy vlastne neviete čo tým chcel autor povedať. A ak by sme sa mali orientovať a hodnotiť samotné prvky hororu, tak naháňačka po lese je slabá, povrchná a nudná a neskutočne nereálna, väčšina vrážd prebehne rýchlo bez akéhokoľvek gradovania deja, málo krvi, málo nápadov, nulová zábava. Jediné čo naozaj môže vyzdvihnúť sú v skutku profesionálne spravené kulisy a rekvizity spolu s celkovo farbami hrajúcimi sa zábermi a to je smutne málo na dielo "takýchto veľkých" rozmerov. 35%(1.3.2013)

 • MrMir
  ****

  Brrr, takovou rodinnou večeri snad nikdy nezažiju! Neskutečná atmosféra, vynikající zvuková stopa (namísto hudby pouze zvuk motorové pily v několikaminutové naháněčce :) Prostě i po těch letech má tento film své kouzlo.(23.5.2013)

 • kacir
  ***

  Je rok 2015, čiže som práve dopozeral 40 ročný film. Vidieť ho v tej dobe, keď bol aktuálny, asi by som sral krv, ale teraz.. Veľa hororov, ktoré boli natočené v súčastnosti sa naozaj ani nechytá na tento, ale.. Nemôžem si pomôcť, už som asi zvyknutý na niečo iné a moja laťka je dosť vysoko a tento texas na ňu nedočiahol.. Nemám rád keď sa vo filme hodnú chvíľu nič iné nedeje ako to, že vozíčkar pičuje na všetko okolo seba a na ženskú nech zaberie s tlačením do kopca a potom, to bolo ešte horšie, ženská hodinu vrieska, hovädá sa hodinu debilne škeria, záber hodinu chaoticky preskakuje z jej úst, očí, hlavy na hovädá..ten koniec mi pokazil celý dojem z filmu, až natoľko, že som to musel kus pretočiť a dať o dve hviezdičky menej. Ale neľutujem ten strávený čas..(21.2.2015)

 • JardoLe
  ***

  No ja si neviem pomoct,ale mne sa to jednoducho nepacilo,zdalo sa mi,ze pozeram nejaku biednu komediu a nie horor,je to nezazivne,ziadne napatie,brutalita,atmosfera nulova,pri porovnani s inymi verziami Texaskeho masakru je toto slabsi odvar a ta krava tak kricala,ked behala hore dole,ze mi to liezlo strasne na nervy,ale,ze je to prvotina,tak dam tri hviezdicky za snahu...:-)(5.12.2017)

 • Olafsson
  ***

  No, mě to z dnešní perspektivy přišlo spíš jako komedie. Nic strašidelného tam není, jen tam pořád nějaká hysterka kvičí jak na lesy.. Kdyby ty dvě fajnový kočičky aspoň ukázaly čim je příroda obdařila tak jsem měl motivaci to dokoukat bez toho aniž bych neustále odbíhal nebo u toho dělal něco jinýho.(25.5.2018)

 • DzejjPii
  **

  Ačkoliv se jedná o kultovku, která přinesla mnohé do žánru slasherů a samozřejme taky skvělou postavu Leatherface, musím říci, že pro mě byla poměrně velkým zklamáním. A když čtu některé komentáře, tak si říkám, jestli jsme neviděli nějaký úplně jiný film. V době vzniku se sice muselo jednat o pořádný nářez, ale v dnešní době působí většina scének spíše směšně, i když pár působivých scén se ve filmu přesto najde. Nicméně, i přítelkyně, která se u hororů většinou lekne doslova všeho, tu u některých scének brečela smíchy. První část filmu je natočená poměrně dobře, ale poté, co ve filmu začala honička v lese, byl celý film spíše útokem na uši, s neustále běžící motorovkou a vřískající ženskou. V této části jsem zcela výjimečně začal fandil záporákům, aby tu ječící krávu už konečně rozřezali a ona držela konečně hubu. Scéna s večeří byla extrémně divná. Snaha o to, aby jí zabil děda, který sotva žije a neudrží kladivo, si přímo říkala o to, aby jim ta ženská utekla a závěr s náklaďákem a pickupem je dost nelogický. I když se jedná o klasiku žánru, tak se mi zdá, že je poměrně dost nadhodnocená, ale na to si člověk na této databázi zvykne.(4.3.2019)

 • Docentus
  ***

  Poněkud mytizovaný horor, který mě zklamal. Po nadšených reakcích jsem očekával něco opravdu "kultovního", no dočkal jsem se nezávazné konverzačky v první polovině poněkud uměle vystresované stopařem-úchylem, druhá polovina už dostala obrátky, ale až na úchvatnou scénu pronásledování holky v noci v lese nic světoborného. Mám pocit, že Tobe Hooper chtěl natočit dobrý horor o hustě medializované události, což se mu podařilo. Kvalitní horor, nic kultovního však nečekejte...(15.2.2005)

 • JasonV
  *****

  Pred týmto filmom som netušil, že niekto dokáže vrieskať 15 minút v kuse :)(28.9.2007)

 • monty.cl
  *****

  Tohle je prostě nářez...90%(19.2.2010)

 • m.xFuck
  ****

  "Ano je to strašné, zvrhlé, perverzní, ale také neotřelé. Nezapomenutelný film... "(7.4.2010)

 • Mustaffa
  ****

  Masakr! Film můžu rozdělit na tři třetiny. První třetina: Pomalu gradující atmosféra, kdy víte, že to přijde, ale ono pořád ne a místo toho vás nechá film šponovat až vás vyšponuje jak krátký šráky do maxima a pak přijde na scénu Mr. motorová pila se svým mazlíčkem. Druhá třetina: Ta se dá shrnout několika slovy. Řev, křik, běh, párkrát kladivem do hlavy, řev, panika, pila, beznaděj, útěk, pila, křik, smetákem do hlavy a tradá už je jedna z hlavních hrdinek u večeře. Jo a mezitím se při tom všem běháním a křičením stačila seznámit v rychlosti (ono moc času není na zdvořilosti, když vás honí retard s pilou) s půvabnou rodinkou. Třetí třetina: To je psycho jaké jsem snad nikdy ještě neviděl, těžko popisovat, to musíte vidět sami. Remake se může jít zahrabat i s gore scénami k smíchu, tohle je nefalšovaný psychomasakr.(24.10.2010)

 • Dr.robotnik
  *****

  Atmosféra je tu taká hustá, že by sa dala krájať motorovou pílou. Cele to pôsobí veľmi surovo, aj keď brutalita v porovnaní s dnešnými slashermy, nie je prehnane „detailná“. Ani po rokoch to nestratilo nič na svojom čare.(24.3.2011)

 • Doc46
  *****

  Takova normalni rodinka no....Neuveritelne atmosferickej horor. Kultovni majstrstik.(26.3.2011)

 • kolosus
  *****

  Psychotické, dokonalé, po stránke atmosféry silne vycibrené hororove dielo. Old school ako sa patrí. Tobe Hooper týmto čiste jasne zarezal hlboko pod kožu každému, kto si potrpí na kvalitné hororové umenie.(6.4.2012)

 • Mockingjay
  ****

  Pochybujem, že toto niekomu čo i len trochu nahnalo strach, ale za to je to poriadne vtipné!! Tie naháňačky sú jednoducho unikátne. A nesmiem opomenúť aj dávku maniakizmu!!(18.10.2012)

 • mgerlich
  ****

  4* dávám spíš z úcty a zásadnímu významu tohohle díla na budoucí žánrové příspěvky. Uznávám kánon a ikonická místa, nicméně je to chvílema hodně humorné a nejsem si jist zda to bylo záměrem, pokud ano - moje chyba.(30.10.2012)

 • Adam84
  ****

  Film ktorý sa s ničím nesere, žiadne dlhé naháňačky, zúčastnení padajú jeden po druhom ako na jatkách, čo mimochodom nieje vôbec prirovnanie mimo tému. Oproti remaku (2003) možno menej krvavé ale neporovnateľne surovšie. Film ktorému to násilie naozaj uveríte.(4.2.2013)

 • mark9th
  *****

  Hodnotim takto vysoko nielen preto, ze sa jedna o kultovu zalezitost' ci o vynimocne dielo v hororovom zanri. Je to kvoli tomu usmevu na tvari, ktory sa mi objavi vzdy ked vidim herecke vykony v tychto starych klasikach. Teraz nehovorim o pohrdani ani zosmiesnovani. Je to nostalgia z toho aky vazny a zodpovedny bol postoj k pojmu ''herec''. Jednoducho sa pozriete a vidite, ze tym ludom nechybala vasen ani zapal pre toto umenie. A je jedno o aky zaner islo. O to viac, ze pri tomto kusku to plati doslovne. Pri Texaskom masakri sa spaja humor so strachom, absurdita s realnym a film s ludmi. 100%(28.2.2013)

 • blahblah12
  **

  Hodnocení herečky: řev za 1, skákání z oken za 2, utíkání za 4 a logika za 5. Té krávě asi nedošlo, že řev jí v záchraně nepomůže. Nechápu jak jsem se na to vůbec mohla dodívat do konce. 2* dávám za začátek a za příběh, který vytvořili pro natočení mnohem lepší verze.(15.6.2013)

 • cigicigi
  odpad!

  Nuda od zaciatku az do konca.(15.3.2014)

 • Turby
  ****

  Je to opravdový prapočátek a stařičký dědula v žánru, takže je nutno to brát s rezervou, ale na svou dobu to bylo něco opravdu výjimečného a děsivého. Mě to místy připadalo opravdu vtipné a zvlášť stupidní hlavní hrdinové opravdu pobaví. V první řadě stojí komický chlapík na vozíčku, který vás svými grimasy donutí až brečet smíchy.(15.6.2014)

 • Pimpy
  ***

  V dnešní době nic neříkající horror. Pokud sem se měl bát, měl sem být zhnusen, tak to se nepovedlo. Většina scén na mě působila komediálně, až groteskně. Nebyl sem sám, půlka kina se řechtala taky. V celém filmu stojí za zmínku první vražda kladivem. Ale bejt v 21. století posranej strachem a klepat se hrůzou při zaběru na tipka jak máchá motorovkou jako že někoho rozřezává. Z té gore scény není vidět ani slyšet absolutně vůbec nic, žádná krev ani zvuky řezání do masa, mi prostě hlava nebere. Tolik vychvalovaná, samozřejmě strašně mega brutální, večeře 'pokažená' groteskním výstupem dědy. Následoval přehrávaný pištící útěk. Nervy drásající byl, ale jenom protože mě ten neustálý jekot strašně sral. Konec filmu byl víceméně taky groteska, taková situační komedie, jak se na místo masakru postupně sjíždí řidiči a jeden z nich se nechá honit po silnici sem a tam. V době vzniku bych se nepochybně zesral strachem, ale dnes? Tři hvězdy za slušnou komedii.(6.7.2014)

 • Metal.God
  ****

  Všude vyskytující se lebky a jiné satanistické symboly stačí k vytvoření dostatečné atmosféry, kterou ještě vylepší šílenství a jatka. Už od vyhození stopaře z auta je film hodně děsivý. Po první vraždě to je extrémně děsivé. Postava šíleného stopaře, který je výborně zahrán, je snad to nejděsivější ve filmu. Leatherface je docela děsivá postava, ale čekal jsem od ní něco víc.(12.10.2014)

 • Coliseum
  ***

  Strašně uřvaná holka. Na druhou stranu, v době večeře buranský rodinky sem se jí až tak nedivil...(8.12.2015)

 • Sammy.Boy
  ***

  Pořád slyším ten její šílený řev!(1.4.2017)

 • ardno5
  **

  Neuvěřitelná nuda. Tupé a hluché záběry, které NENAHÁNÍ strach.. Možní v té době to spoustu lidí vyděsilo, ale v dnešní době pro mě nekoukatelné a nechápu některé názory lidí co dávají 5*, ale každý máme jiný vkus. Ale jedno se musí nechat, na tak krátký film vytvořit tak nudný film je umění. Připadalo mi, že jsem zabil 3 cenné hodiny a když se pak podívám na délku filmu, tak jsem si oddechl. Naštěstí mi to vzalo jen hodinku a půl života.. Už to snad nikdy neuvidím. Remake je pro mě lepší volba, kterou jsem viděl asi 3x. Dávám 40%(1.12.2017)

 • MistrMcFalk
  ****

  Dobrá vyvražďovačka se zajímavou hudební vložkou a skvělým prostředím.(1.6.2018)

 • Madax
  *****

  Oh, dá se něco říct k absolutní PERLE, k prvnímu a zároveň nejlepšímu představiteli slasherskch vyvražďovaček, aniž by se opakovalo tisíckrát jinde řečené, totiž že je to nepřekonatelný hororový požitek, zhmotnělá dokonalost a modla všech hororových labužníků, klasika klasik, které její remake nesahá ani po krví zbrocené kotníky. Zápletka je sice prostoduchá, ale na to kálí pes. Leatherface a jeho rodinka děsí i dnes, stejně jako scéna slavnostní večeře nebo záběry na výzdobu kanibalského doupěte. Jo, Tobe, tys bejval dobrej, fakt hodně dobrej...(15.2.2008)

 • brasek
  ****

  Je to originálny film... preto o hviezdičku navyše, inak je úžasné ako sa desili ľudia v 70. rokoch, kedže tento film mal úspech. Z celkového pohľadu je to bezmyšlienkovité a ukričané. Určite remake z 2003 je o level vyššia kvalita.(9.12.2009)

 • Ellway
  odpad!

  V roce 1974 to asi musela být bomba a nikomu neberu jestli se mu to líbí i v roce 2010, ale já od toho čekala daleko víc, pro mě remake předčil originál a díky za něj.(4.1.2010)

 • jack_scott
  odpad!

  Tento film nemůže být brán vážně ani omylem. Je spíše jak od Eda Wooda, a i na něj je to příliš špatné.... jeden z nejhorších filmů všech dob. Totální odpad!(14.3.2010)

 • Shelby14
  ***

  od tohoto filmu jsem čekal opravdu hodně, ale musím říct, že jsem mírně zklamán. je tam spousta dobrých nápadů, ten strach je tam taky cítit, i bez brutálních scén vás mrazí po zádech, ale tak nějak se nemůžu zbavit dojmu, že to nedrží pohromadě. i když finále s rodinnou večeří je hustá úchylárna.(28.5.2010)

 • sunjata
  *****

  Na každý pád neskonale lepší film než remake. Tyto morbidní snímky nejsou sice zrovna to co bych hltal, nicméně film má určitě svoje pluska - psychedelická atmosféra, žádná dějově hluchá místa a spousta opravdu vypiplaných scén. Např. sebedestruktivní, pošahaný stopař; dědeček, co už, chudák, neudrží kladivo, aby mohl pořádně bouchnout; závěrečná taneční scéna s motorovkou na silnici. V rámci žánru "vyvražďovaček" nejspíše vrcholné dílko. Nechápu ovšem, kdo by si z tohodle mohl udělat oblíbený žánr.(10.7.2010)

 • Skretule
  ****

  Na svou dobu nečekaně drsné, mrazivé a působivé. Jeden z mála hororů, který mě posadil doslova na zadek v dobrém slova smyslu. Scéna u stolu v domě je vyryta krvavým písmem v hororové encyklopedii.(13.9.2010)

 • Exanimus
  ****

  Na tento film jsem se opravdu těšil, protože jsem viděl jako první americký remake z roku 2003...Nemůžu říct že sem byl zklamán, ale popravdě čekal jsem něco víc. Ano je to kult, ale 10 minutové nahánění v křoví mi ňák nedokázalo bavit. I přes nějaké ty chybky jsou zde silné scény, které člověk jen tak opravdu nezapomene, například scénka s dědou a kladivem..Nakonci se mi hodně líbil zvrat který, jsem nečekal. Úchylná rodinka nachystala partě lidí překvápko které opravdu nečekali.(23.2.2011)

 • PetrJulian
  *****

  Takto vypadá správný horor. Je to o to děsivější, že to bylo podle skutečné události. Už dlouho jsem nějakému hlavnímu hrdinovi nefandil tak jako v tomto filmu. V žánru hororu jeden z top filmů.(2.3.2011)

 • Petr59
  ****

  Některým lidem se to líbilo, možná i více, než novější zpracování texaského masakru z posledních let. Mě se tento horor ale tedy moc nelíbil. Za prvé bylo poznat, že už to je skoro 40 let staré, takže se to hodně odrazilo i na kvalitě filmu. Možná na tu dobu, se jednalo i výkon v tehdejších amerických hororech (i když Psycho z 60 roku je o hodně lepší, než tohle). Ale i samotný děj filmu nebyl chvalný. To, že brutalita nebyla příliš velká mě tolik nevadilo. Spíše velmi zvláštní děj a podoba filmu. I zvrácená rodina, byla v takovém divném rozlošení, prostě i samotný dům byl takový divný.(27.3.2011)

 • Roucky
  *****

  Důkaz o tom, že lze natočit horor bez zbytečné spousty přehnaných nechutností a detailů usekaných hlav, nohou a rukou a přesto nahánějící hrůzu. Poslední půl hodina byla nejvíce působivá a jediný, co se mi vydralo z pusy bylo: "FAKT KRUŤÁRNA"... Tenhle Leatherface mi se svojí košilí a kravatou utkví v paměti asi napořád. Pro mě asi nejlepší film svého žánru.(21.7.2011)

 • Maiken Algren
  *****

  Veľké prekvapenie. Človek čaká znova starý nudný naťahovací kvázi-budovanie-strašnej-atmosféry horor, a z ničoho nič sa vyrúti toto. Prvotriedny film od ktorého by sa doteraz mohla veľká väčšina tvorcov iba učiť. Masaker.(16.11.2011)

 • elanista1
  ****

  Vazne lutujem, ze som to zapol, uz nikdy to nechcem vidiet. Nie, zeby to bolo take zle, ale nerobi mi to dobre, nie je to pre slabsie povahy, aj ked tu dokopy vidno krv 10 sekund. Najmorbidnejsi film, aky som kedy videl. Prial som si aby uz bol koniec, ale nie preto ze bol nezazivny, ale by som si mohol konecne vydychnut. Postavy su likvidovane este skorej ako si ich stihnete prezriet a navyse tu priamo nevidno vrazdenie, a to je to, co ma najviac desilo. Dnes budem mat dlhu noc(26.6.2012)

 • Todd_Hewitt
  odpad!

  Chcete mi říct, že tohle je zakázanej film? Kterej byl mnohokrát cenzurovanej, zakázanej skoro na celym světe? Sakra...A kdy tam byla třeba jako krev? Možná tak jednou dvakrát. /0%/(19.10.2012)

 • hony23
  ****

  Ve své době byl zřejmě Texaský masakr špičkou mezi filmy nahánějícími děs a hrůzu. Oproti remaku z roku 2003 má v sobě určitou hororovou atmosféru, naopak milovníci brutálních scén zůstanou poněkud neukojeni. Jde tu o klasickou vyvražďovačku party teenagerů rodinkou sadistických mongoloidů. Film jako horor neurazí a protože Texaský masakr z roku 2003 dostal 3 hvězdičky, tady musím dát o jednu navíc - několikrát jsem se totiž opravdu leknul :-)(28.4.2013)

 • LCH
  ****

  Klasika, ale nepřišla mi nijak zvlášť brutální...takže nechápu, proč má takovej rating. No, ale to je celkem jedno. Dávám (70%), takže to je na 4 hvězdy. Raději mám zpracování z roku 2003.(5.7.2013)

 • bmx6
  *****

  Abych se přiznal tak na horory moc nekoukám,protože se mi často stává,že je nezvládám,ale i tak neodolám a na nějaké mrknu.Jenže tenhle jsem absolutně nezvládal a za tu hrůzu co jsem prožil můžu říct,že TEXASKÝ MASAKR MOTOROVOU PILOU spolu s Carpenterovo HALLOWEENEM je tím nejlepším hororem.(18.7.2013)

 • srolyma
  ***

  Při vší úctě ke klasice i s přihlédnutím k roku vzniku této matky všech gore hororů musím přiznat, že jsem nebyl nijak nadšený. Texaské masakrování motorovou pilou bylo v podstatě jen naznačeno a tak tím nejbrutálnějším záběrem bylo říznutí do dlaně kudlou. Ale věřím, že v roce 1974 to mohl být vskutku šokující film. Dnes už neobstojí...(5.11.2013)

 • Rach
  ****

  Ultrapsychózní film-dědeček, synové.. celá rodina. A naprosto odrovnávající závěr, který jsem rozhodně nečekala.(30.12.2013)

 • linger
  ****

  ako prvy som zhliadla remake s jordanou brewster, ktory bol nadmieru krvavy, takze som nevedela, co mam cakat - asi som uz podkuta modernou kinematografiou, takze vrazedne sceny mi prisli ako dost jemne podane. o to viac ocenujem obraz spiny, brutality a zvratenosti, ktorou film oplyval - zaporaci nie su typy, ktore vo mne vyvolavaju hnev a chut ich zmasakrovat, lebo by som sa bala priblizit na kilometer k tomu ich domcu. kratka stopaz usla ako nic a pripada mi, ze film obstal v skuske casu. trocha ma zmiatla postava "dedecka", vlastne to, ci sakra zije alebo nie. nakoniec mi doslo, ze vyzera presne ako clovek, ktory cely zivot jedol ludske maso.(29.1.2014)

 • Arielka
  *****

  Film natočený partou nadšenců v nesnesitelném horku, v bohem opuštěným místě. Večeře se shnilými zvířaty, řvoucí motorovka, všichni vaši přátelé jsou pryč a vy jste v tom nejděsivějším snu sami; jenže pak zjistíte že je to skutečnost.(24.2.2014)

 • eMeMko
  *****

  Jak se říká, originál je jen jeden. Ze všech filmů, které se točí okolo motorové pily a šílené rodiny z Texasu, je snímek z roku 1974 naprostým favoritem. To, co se ostatní díly snaží dohánět krví a detailními záběry na odřezávání končetin, je zde vyjádřeno naprostými zvrácenostmi, nad kterými zůstává rozum stát. Vše je podbarveno šíleně odpornou hudbou, perfektním střihem a hlavně zajímavou kamerou. Dlouho se mi nestalo, aby mi u filmu bylo špatně, ale tento snímek to dokázal. Stačí si přečíst zajímavosti z natáčení a bude Vám jasné, jak to myslím. Závěrečné hodnocení: Plný počet, a to přesto, že tuto zvrácenost již nikdy nechci vidět.(22.9.2014)

 • Wardan
  ****

  Filmová symfonie na téma násilí, špína, hnus a šílenství a absolutní prototyp žánru hixploitation. Exrémně příjemně nepříjemný zážitek.(23.10.2014)

 • FOndra
  *

  Tenhle originál mě skutečně nebavil ... A je mi jedno jak syrové a drsné to na tu dobu bylo. Slabota !(9.11.2014)

 • Matamoroz
  *****

  Tak tohle je mazec. S remakem z roku 2003 se nedá srovnat. Daleko realističtější a tím pádem děsivější. Nemám nijak v oblibě exploitation humusoidní filmy, ale tady nešlo o samoúčelné nechutnosti. Ve své kategorii top výtvor.(28.1.2015)

 • kotrlak
  *

  Jako reklama na pily Husquarna to neni spatny!(23.7.2016)

 • Wulz
  ****

  Super...konec hodně zvrácený!!(24.7.2017)

 • Clark_Kent
  *****

  Ten blboun v kožený masce, uměl nahnat strachu. Měl jsem staženej zadek jěště asi dva dny po zkouknutí.(25.1.2018)

 • rEooo
  *****

  Dávno som nevidel psychiatriu podobneho žanru. Ďakujem(4.2.2018)

 • Scraffy
  *****

  Jedna z najväčších klasík! Hlavný záporák - Leatherface je neskutočný a celkovo jeho spôsob zabíjania je bezchybný. Príbeh samotný je tiež celkom slušný a po celý film sa nenudíte. Obsadenie je skvelé a napätie maximálne. Tobe Hooper dokázal aj s malým rozpočtom urobiť divy. U mňa jednoznačne plný počet.(27.3.2018)

 • Grázl83
  *

  Proč je tento film kultovní chápu tak, že je to zakladatel nového žánru. Nicméně film sám o sobě je hrozna patlanina s absencí jakéhokoliv scenáristického umu. Prvni polovina filmu nuda, herecké výkony příšerné, horší by se hledali marně. Hodnocení srazí také úděsný český dubbing. Tobe je velmi slabý režisér, což potvrdil zde i v dalších filmech co natočil. Odpad nedávám pouze ze slušnosti k legendě(15.9.2018)

 • Cukro
  *

  par hercom by som za herecke vykony ustedril trest smrti(2.11.2018)

 • donnovann
  *****

  Vždy jsem znal pouze remake z roku 2003, který jsem považoval za celkem nadprůměrný horor. O to víc nechápu jak jsem mohl opomínat tolik let originální snímek, jeden z prvních zástupců žánru "slasher" a musím uznat, že tohle jsem nečekal. 83 minut čisté hororové filmařiny, která má všechno. Hned první setkání s "leatherface" bylo neskutečný a já si to postupem času užíval víc a víc, závěr filmu už je tak autentický a deprimující, že nemůžu hodnotit jinak. Zcela určitě jeden z nejlepších hororů jaký jsem viděl, které už v dnešní době nikdo nenatočí.(17.12.2018)

 • jandastlouky
  ****

  Kvůli táhlému začátku nechci dávat plný počet hvězd, ale i tak jsem nadšená. Od momentu, kdy Leatherface poprvé vykoukne zpoza svých obrněných dveří, do doby, než si za západu slunce zatancuje se svojí pilou, jsem nevydechla. Takhle se má dělat horor. Žádné primitivní lekačky nebo hektolitry krve, ale tíživá, horká a špinavá atmosféra parného léta, dvoumetrový maniak v masce z lidské kůže s motorovou pilou v rukou, co je vám v patách, a jeho šáhlá kanibalistická rodinka.(19.12.2018)

 • horor2
  *****

  Majstrštyk od Tobeho Hoopera, který je dnes totálním kulťasem. Místy je to slušné psycho. Závěrečná scéna je boží. Dobře vymyšlené a parádně zahrané. Gunnar Hansen jako legendární Leatherface.(20.4.2019)

 • Vzorin
  ****

  Na svou dobu teda docela narez!(9.3.2005)

 • Phillippus
  *

  Po vrelých odporúčaniach a obrovskom očakávaní... obrovské sklamanie! Až po scénu s vyhodením stopára som si myslel, že to je dobrý film a najviac som sa tešil na onen "šokujúci" záver. Bohužiaľ, imitácia kostnice a nadšený smiech absolútne dementných buranov pri stole s údeninami (nech sú aj z desiatich ľudí), mi neprišiel ani trochu šokujúci a neprirodzený vreskot, ktorý sa začal pri nezobrazenom porcovaní vozíčkára a neskončil do konca filmu, ma skôr rušil ako desil. Ak k tomu pridám zbytočný desaťminutový chainsaw run, počas ktorého som si odskočil na záchod, vyjde mi naozaj neutešený záver. Suma sumarum: nuda, nesplnené očakávania, amatérsky koniec, pre mňa 1 hviezdička za scénu na úplnom začiatku, kedy som sa zľakol.(17.8.2008)

 • Rugero
  *****

  Tak tohle je absolutní řežba!!!! Kuli tomuhle filmu jsem přehodnotil názor na režiséra Tobe Hopera (doposud jsem měl čest s jeho filmy jako:Krokodýl,Děs prádelně,či Kult HRŮZY) ale to Texas Chain Saw Massacre mě fakt uplně překvapil a složil na lopakty.Tenhle snímek nešetří skutečne nikoho.Scéna kdy vyjde dívka s kamarádem na invalidním vozíku na procházku kolem,kde právě čeká schovaný Leatherface a místo toho aby naháněl krásnou dívku( jak je to vzikem v novodobých (pro někoho) hororech tipu Vřískot atd.. ) zpracuje pilou ubožáka na kolečkovém křesle... takových příkladů bych mohl uvádět plno.. Každému nadšenci do podobních filmů doporučuji...... je to BOMBA(25.12.2008)

 • dbt
  **

  První půlka ještě docela slibná, druhá už jen absurdní a idiotská.(2.8.2009)

 • sibskyn
  *****

  Je zajímavé, že ve filmu který se jmenuje Texaský masakr motorovou pilou není skoro žádná krev ani gore, ale takhle jsem se u hororu nikdy nebál jako tady. Jeden z nejlepších hororů, co byl kdy natočen.(28.1.2010)

 • montel
  **

  Skupina přátel se vydává autem na venkov, kde kdysi vyrůstali. Na místě se setkají s podivným stopařem, který jednoho z nich pořeže. Když se jdou poté podívat na svůj bývalý dům zjistí, že kousek od nich žije podivná rodina, která je postupně všechny napadne. Jeden z nich má podivnou masku a motorovou pilu...Původní a také první masakr motorovou pilou režiséra Toba Hoopera, který posunul hororový žánr zase o kus dopředu. Je to klasika, která kdysi vystrašila milióny diváků, ale dnes už to asi žádný velký objev není. Pořádná akce až v druhé půlce filmu. Atmosféra sice skvělá ale ta vřískající holka už mi lezla na nervy a já už jen čekal, kdy ji konečně rozříznou. 40%(24.2.2010)

 • akva.tinta
  ****

  jeden normalny by si asi myslel, ze ked nanho pojdu s motorovou pilou tak najprv uteka az potom jačí... ale nie ved naco dolezitejsie je obzerat sa a hystericit. tak ci tak dalo sa na to dost dobre pozerat, pekna kamera a nic nebolo preplacane litrami krvi a nechutnostami. p.s. ludia preboha nelezte do cudzich domov na americkom juhu- skutocne sa to nevyplaca ;)(18.7.2010)

 • Vital
  ****

  Dalo by se říct,že to není ničím vyjímečné,ale hudba dělá svoje a nájezdy kamery a úšklebky padouchů jsou skutečně výborně zahranné,také se mi líbí,že zabíjení není nijak sistematický a ani přehnané(22.12.2010)

 • Even.Deeper
  *****

  Nejdesivejsi film, ktery jsem kdy videl. I pres to, ze je temer 40 let stary, na filmu samotnem to neni poznat a mnohe sceny jsou natoceny i na dnesni pomery velmi moderne - napr. mnozstvi close-ups (treba na oci) pusobi i dnes sveze. K tomu musim pridat neuveritelne hutny soundtrack, uz vim, odkud se zakladatele temneho ambientu (napr. Lustmord) ucili... Je to cisty des, opravdovy teror... po skonceni filmu jsem byl jeste nejakou dobu znacne otresen a jasne jsem naznacil spolubydlovi, at se nepokousi o nejake lekaci vtipky (jako napodobovani vrceni motorove pily), protoze by me asi kleplo... Neuveritelne. P.S. Hodnotim restaurovanou verzi.(29.1.2011)

 • BMWM3
  **

  Bohužel mi to místy připadá jako nějaká nepovedená komedie a taky nevím proč se to jmenuje Texaský masakr MOTOROVOU PILOU,když tam MOTOROVOU PILOU přijde k úrazu jen ten vozíčkař.Nezlobte se na mě,ale Nispelova verze je mnohem lepší.(25.4.2011)

 • alfadur
  ***

  Počas celého filmu som mal pocit dobrého hororu až pokiaľ nedošlo na poslednú ospevovanú dvadsať minútovku z ktorej som pocit neskutočne lacných kulís a celá atmosféra z filmu bola preč...(24.8.2011)

 • JK.89
  ***

  Remake je podle mě lepší,ale i tak je to prostě klasika.(19.11.2011)

 • J. K. Lister
  ***

  Je to už pár let, co jsem chtěl vidět původní Texaský masakr motorovou pilou a nijak výrazně se od dalších jeho remaků nezměnil. Pravdou je, že stejně jako film Čelisti, tak i tento film se v polovině 70. let staly hitem, stejně jako italské horory zač. 80 např: Sežrána zaživa. Ale jak to u většinu podobných filmů bývá, jsou na jedno brdo a člověka to začne nudit. Chce to něco originálnějšího.(4.8.2012)

 • Otan
  ***

  Ne ,ani tento horůrek mi strach nenahnal,čekal jsem víc,možná se i víc natěšil a pak to tak dopadá.Jsou tam scény ,které mě spíš rozčilují,než abych se bál (honička v lese,poslední minuty...),už se na to koukat nebudu.62%(20.12.2012)

 • Hrobař
  ***

  Kult, nekult dost z materiálu je spíš neuvěřitelné než uvěřitelné. Syrovost je cítit dost, ale nepřijde mi že by šlo o velký zázrak nebo něco nového. I když je fakt, že tenhle film s tím nejspíš přišel. Nicméně postavy utíkající na poloviční výkon, magor neustále tůrující motorovku, debilní pobíhání křoviskama a zabití všech tří předchozích členů v jedný místnosti prakticky stejně .... to není zrovna pecka. Ani toho vozejčkáře nepozmrdili dostatečně ... achjo ... víc jsem se u filmu smál a bouchal do čela než bavil ... zklamání(17.3.2013)

 • Ounak
  ****

  Naturalistický, brutální, krvavý, upřímný film. Pamatuji si jak jsme se jako malí scházeli u kamaráda doma a koukali na tento "zakázaný snímek" a všichni jsem šli potom večer domů přes park a všude jsme slyšely motorové pily. Jako starší jsem si potom film užíval mnohem víc, jelikož jsem neměl při nejlepších scénář ruce před očima. Špička.(12.4.2013)

 • paax
  ****

  Viděl jsem různé verze, ale tahle původní je skvělá. Žádné jaképak copak, klep, bum, prásk... hotovo. Hodně solidní je závěrečná scéna mučení. Jen tak uvažuji, kam zmizel řidič dodávky. Zdá se mi, že někam utekl a pak už o něm nebyla zmínka.(6.5.2013)

 • Mukade
  **

  na tú dobu to mohol byť aký taký hit, ale v súčasnosti je to bieda. Miestami to bola skôr komédia ako horor (najmä ten s tou koženou maskou bol smiešny :))(22.10.2013)

 • mlock
  **

  Tak to jsem teda od tohoto "kultovního" filmu čekal podstatně více. Co to tu píšete, že je lepší než remake? S ním se to nedá vůbec srovnat, tak zanechte předsudků. Postavy působí směšně, chovají se dementně (i ti, co nemají být), proč tam cpali toho vozíčkáře, celkově je to strašná slabota, atmosféra žádná, děj jednoduchý. S přihlédnutím na dobu vzniku to vyženu na 2*.(29.12.2013)

 • abrat
  *****

  Najlepší Hooperov film, ku ktorému sa sa svojimi ďalšími filmami ani nepriblížil. Drsný film, kde sa ukazuje naturalistické násilie. Divná rodina a naháňačka poslednej obete stoja za to. Určite lepší film, ako Texaský masaker z 2003.(4.6.2014)

 • AdamDudas
  ****

  Audio: 50% Vizuál: 80% Scenár: 90% Drsné, eskalujúce, dynamické, surové... nádherné. Celkové hodnotenie The Texas Chain Saw Massacre-u : 85%(3.8.2015)

 • Foogas
  *****

  Nepříjemná a vtahující podívaná, není-liž pravda? To zlo je vskutku hmatatelné!(24.10.2015)

 • Karolek
  ***

  Ty vogo, zrůdná to rodinka. Jsou prostě rodinky, kam byste mě na návštěvu nedostali.(7.8.2016)

 • James87
  odpad!

  Tahle uječená kravina má být lepší než-li remake z roku 2003? Tak to ani náhodou!(25.10.2016)

 • Chadzi
  ***

  Ta uřvaná herečka mi totálně pila krev, ale totálně.(27.8.2017)

 • Cybersilvest
  ****

  Surové, násilné, konvenčním způsobem šílené a zajímavě zahrané. Bez příkras asi jen za 2*, ale za odvahu a absenci těch nejlacinějších atributů přidávám 1*, a za hezkou a poctivě hysterickou Marilyn Burns přidávám a zaokrouhluji na slabé 4*.(29.11.2017)

 • Mikahu
  ***

  65% | 7/10(15.1.2019)

 • NinaWil
  *

  Proboha co to mělo být?! Celý film byl nudný od začátku až do konce. Jediný leatherface byl nějak zajímavý. Od chvíle kdy začala honička se Sally jsem si přála, aby už jí konečně zabil, abych už nemusela poslouchat to její děsně hrané histerické ječení a sledovat ten její komický běh kdy rozhazovala rukama div si nevyhodila klouby v ramenu. Dost mě také mrzelo, že se nijak nerozvedl příběh té mentální rodiny. A i přes to, že se hlavní hrdinka (která tam stejně moc textu neměla) zachránila, nepřestala ječet ani na konci.. Zkrátka zklamání na plné čáře. Čekala jsem, že když má takové hodnocení na csfd a když je Leatherface tak proslulý zabiják, že to bude aspoň průměrný film. Ale už po 30ti minutách jsem si přála aby byl konec.(31.3.2019)

 • dessan
  *****

  Klasika :). Treba brať do úvahy, že prvý TCM z roku 1974 je úplne iný, ako súčasné remake-y. Naozaj násilný film, ktorý síce nezobrazuje mučenie, rozkúskovávanie obetí, ani potoky krvi, ale zato veľmi detailne ukazuje utrpenie a zúfalstvo obetí, ...alebo skôr len jednej z nich, násilie v tej naj naturalistickejšej podobe. Posledná scéna - večera s rodinkou bola už naozaj na hranici únosnosti (dedko upír tam naozaj byť nemusel :))) ) . Na sláve TCM pridala aj inšpirácia skutočnou udalosťou - vrahom Edom Geinom, ktorý vykrádal hroby a z tiel vyrábal rôzne ,,dekorácie,,. Toto presne je aj v tomto filme, ale napríklad v remake-och to úplne absentuje, ako aj v novších dieloch nie sú ani žiadne zvrhlosti ako ,,nábytok,, z kostí a podobne..., preto sa vždy vravelo, že TCM z roku 1974 má ešte k skutočným udalostiam relatívne najbližšie.(22.4.2009)

 • Dinik
  *****

  Naprostá klasika, povinnost pro každého fanouška filmového hororu.(14.8.2009)

 • mistrpropr
  *****

  hustší, drsnější a psychopatičtější scény jako jsou v posledních cca 20 jsem ještě asi u žádnýho hororu neviděl a jde to i bez ulítanejch končetin a vyhřezlejch vnitřností.rozhodně to zkouknout!!(18.8.2010)

 • u.mojitko
  ****

  Tak v tomto filmu čerpali metaloví gore šílenci inspiraci.(25.9.2010)

 • John88
  *****

  Malo to všetko čo horror ma mat.aj ked hlavnu myšlienku som nenašiel a potom som ju už ani nechcel hladat stačil mi leatherface,píla a bol som spokojný.film odporučam po dobrom nedelnajšom obede :)(2.11.2010)

 • Pattrick
  ***

  Tohle muselo lidi bavit v 70. letech, ale osobně myslíte si, že je zajímavé sledovat x minut hlavní herečku jak pobíhá v křáku, pár metrů za ní Leatherface a ne a ne ji dohonit.. Alespoň atmosféra 70. let na mne dýchla, začátek solidní psycho jízda. Osobně jsem od filmu očekával zajímavější podívanou, hutnější atmosféru, více bezmoci..(19.5.2011)

 • DJ Laky
  *****

  Texaský masakr motorovou pilou se mi hodně líbil. Dokonce se mi to líbil víc než ta předělávka. Tobe Hooper umí. Ale okorat jeho poslední filmy nejsou moc podařený. Ta rodina na mě působila přesvědčivě a herecké výkony docela dobrý. Dávám za film 90%.(27.10.2011)

 • Ospalek
  **

  Začátek filmu je celkem nudný... Ten dům ve mě vzbuzoval hrůzu, v takovym prostředí bych nestrávil ani minutu. Film je pro mě až moc zatěžující a nemám vůbec chuť se na něj znovu koukat. Je to v podstatě trapárna kde je hlavní postavou magor s cizím ksichtem co udělá karikaturu s každýho člověka (i invalidy), který ho chce "navštívit". Film se mi ani tak nezalíbil jako moderní ztvárnění. Výběr postav (vožíčkář, hipík, dvě holky a kluk) byl dost divný. Od samého začátku jsem věděl, že ten stopař má něco s společnýho s leatherface. Nemohu film doporučit, radši ho nechte ve skříni.(6.11.2011)

 • Braindead_77
  *****

  Skupina, skupinka lidí se vypraví na výlet do Texasu, ale cestou narazí na dům. Nicnetušící skupinka přátel bohužel vůbec netuší, že na světě žijí také lidé, které nemá nikdo rád, udržují si svojí cestu, nemají to v hlavě úplně v pořádku a tak se rozhodnou, že budou ubližovat lidem. Říká se jim "psychopati". V domě to vypadá opravdu hrůzostrašně. Následně se odehrává naprosto "bez milosrdný" masakr, kterému lidi říkají opravdu dramatickým a hrůzostrašným názvem, který na začátku filmu říká naprosto klidný a starý pán. Říkají mu - "Texaský masakr motorovou pilou". Ovšem přežije pouze jedna velice mladá dívka, nepochybně blondýna, která byla úplně stejně nevinná, jako její přátelé. Vraždící rodinka úplně na hlavu. A nejlepší na tom je, že jim chutná masíčko hovězí, kuřecí i ... >Dokážete si představit něco horšího nebo hrůzostrašnějšího, opravdu skvělí námět, který se kupodivu odehrál podle skutečných událostí. Ten nejděsivější, nejdokonalejší a nejvyspělejší horo jaký znám. Co se týče hereckých výkonů (následně i českého dabingu), a také myšlenky, nebyl jsem moc potěšen, ale co bych vlastně mohl chtít od hororu, jehož účel je nahnat lidem hrůzu. Jestli je to tak, což já si myslím že ano, bylo by naprosto zbytečné ohlížet se na věci kolem, když nás může zajímat pouze jedna opravdu podstatná věc. Scéna hostiny v domě je jedna z nejmrazivějších scén filmové kinematografie. Na rozdíl od dvou naprosto ubohých remake jsem si připadal, že jsem se opravdu dostal s postavami do děje a prožíval jsem vše s nimi. Obzvlášť musím vychválit jednotlivé a naprosto do detailu vypracované scény (některé byli na druhou stranu zase příliš dlouhé). Důležité podle mě také je uvědomit si jednotlivé charaktery postav které jsou ve filmu pojaté také výborně. Hlavní znaky. Např. Kožená tvář běhá za lidmi pomalu a neohrabaně - kdyby běžela rychle jako v remake, ztrácí to ten dojem. Těhle znaků je ve filmu tolik že bych je ani nestačil spočítat. Další geniální věc je hudba - žádná zde není. Kdyby mi někdo řekl, že existuje horor, kde není hudba, tak bych si pokládal otázku, jestli nejsou tvůrci padlí na hlavu. Představte si Psycho nebo Osvícení bez hudby. Ovšem v tomto případě mi to vůbec nevadilo. Naopak to dodávalo filmu výbornou atmosféru. Také musím kupodivu říct, že na mě zapůsobil účinek světla a tmy. Film by mohl jakkoli barevný, ale účinek a dojem filmu by to vůbec neměnilo. Mohl bych se na to koukat od rána do večera, a nikdy by mě to nepřestalo nudit, což je jedna z velikých výhod filmu. Jinak délka je přijatelná. Jen škoda že film není tak známý, u lidí by v dnešní době asi neobstál. Už samotné děsivé zvuky dodávají filmu hororovou atmosféru, aniž by divák něco mohl vidět. Krása. Tobe Hooper se nemá za své násilí vůbec co stydět. Také důkaz toho, že se nemusíme bát pouze v noci. 98%(3.4.2012)

 • ciapok

  myslim si ze tu panuje vseobecne taký rešpekt pred klasikou, bezohľadu na to, či je to zlé. Toto dielko sice je legendou medzi legendami, ale strasne nemotorná patina, groteskné spravanie postáv.... no, ok, treba mať úctu asi ako k prvému parnému stroju, ak sa nám páči Aston Martin, sťa by jeho predkovi. Ja mám rád filmy staršie ako ja, mnohé doteraz hrdo konkurujú filmom s 10x vacsim rozpočtom. Ale tento film je smiešny a velmi pozérsky.(17.7.2012)

 • MDavid
  ****

  Americká hororová klasika, která přesahuje remake filmy z let 2003 a 2006. O strach nebudete mít nouzi. Připravte se na více než hodinu děsu.(17.12.2012)

 • kollera
  *****

  O my dear... tak toto je naozaj kult. Tá bizarne-retardovaná atmosféra tohto filmu by sa dala priam krájať. Texaský masaker stojí ako monumetálny pilier v záplave brutal horrorov kinematografie a dodnes slúži ako nevyčerpateľný zdroj inšpirácie pri tvorbe filmov podobného razenia.(20.12.2012)

 • nOwAsToRm
  *****

  Zde není o čem diskutovat.(16.1.2013)

 • MovieFanatic
  *

  V prvom rade som dosť prekvapený z hodnotenia filmu, to ako naozaj tu niekto dal 5 z 5. Ja osobne som z tejto verzie z 1974 dosť sklamaný. Dejovo maximálne nezáživné, film má len 83 min, ale nenormálne som sa pri ňom nudil a modlil som sa nech to už skončí, ale v prvom rade som dúfal, že sa to niekto zlomí a budem z toho nadšený. Bohužiaľ nestalo sa, celý film si držal jednu líniu od začiatku až do konca. Pre mňa to nemalo žiadnu atmosféru. Naozaj som čakal že to budem pozerať s otvorenými ústami, ale jedine kedy som otvoril ústa, bolo keď som zíval, čo bolo asi každých 10 min. Správanie a reakcie postáv boli absurdné a to asi aj celý film zabilo. Ja dávam teda 1 z 5 za samotný nápad o maniakovi z motorovou pílou. Naozaj ma šokovalo to vysoké hodnotenie, ale možné je aj to, že som nepochopil zámer režiséra.(27.7.2013)

 • balstar007
  *****

  Samá hrůza a děs a velmi silné napětí to je prostě moje. Pěkný a působiví horor. Nedoporučuji shlédnou slabším povahám. Ještě do dnes my běhá mráz po zádech. Dávám 80%.(11.11.2013)

 • baronGrga
  ***

  Prvních padesát minut odehrávajících se po většinu času pod žhavým texaským sluncem, kde sem tam zabékne kráva, líně se pohne stéblo trávy, větrná čerpadla sekají rozvlněný vzduch a z útrob bílých domků se line zvuk harmoniky, jsou nabité přesně tou správnou atmosférou jižanského venkova, do které v tu správnou chvíli vstoupí podivný jižanský chlápek s břitvou a hezkými vzpomínkami na léta strávená na jatkách. Perfektní, místy i děsivé. Jakmile ale pila zarachotí za poslední snadnou kořistí a film se přehoupne do své poslední třetiny, začíná úplně jiné představení, kde jednoznačně převládá podivnost a úspěšná snaha o navození nepříjemných dojmů, o které se stará děda s kladivem, bráchové psychopati a ryčící hrdinka, jejíž projev evokuje co jiného než jateční rekviem. Ačkoli mě tohle nové směřování filmu nijak nepotěšilo, musím uznat, že to funguje tak, jak to zafungovat mělo. Přesto se nedokážu přinutit ke čtyřem hvězdám, na to to prostě bylo až příliš úchylné. 65%(29.11.2013)

 • Vrzalik
  ****

  Tento film je správným příkladem, jak má dobře provedený horor vypadat. Žádné hektolitry krve od začátku až do konce, jak to bývá zvykem v dnešní hororové produkci, ale mistrně vygradovaná hrůza, kterou podporuje skvělá kamera a zvuky. Určitého klišé se autorům vyvarovat nepovedlo, mám na mysli klasickou šablonu parta mladých lidí vs velký hnusák, ale to mi u tohoto žánru tolik nevadí. On je to v podstatě zakladatel tohoto žánru:-). Hororová lahůdka! Pokud jste neviděli, mrkněte a nebudete litovat! Ještě teď mi běhá mráz po zádech.(17.1.2014)

 • Jurcekk
  *****

  Ešte aj dnes je to pecka.(24.3.2014)

 • StaryMech
  ****

  Po všech stránkách, ale zejména co do napětí a výtvarnosti prvotřídní ukázka autorského slasheru (zhruba v polovině se nadobro vyklube černá komedie) strčí do kapsy většinu pozdější produkce včetně leckterého kousku uznaného Mistra Daria Argenta. Kultovní zboží a klasika zároveň.(29.8.2014)

 • SidVicious
  *****

  Rozhodně mistrovské dílo které vždy rád znovu shlédnu.Řekl bych že v tom roce kdy to natočily to musela být nová extremní brutalita a motorová pila namísto nože,mačety nebo sekery taky znamená pokrok a rozvíjení maskovaných vrahů ve filmu a tento snad první slasher určitě pomohl k revoluci hororů jakými byli v sedmdesátých letech třeba halloween nebo the hill have eyes.(1.11.2015)

 • DavidAAAA
  *

  Komicky nadhodnocený film. Naprostá nuda asi tak 80% filmu, něco jako strach a napětí jsem pocítil jednou. První půlka o ničem a druhá je vlastně jen čekáním na to, kdy už konečně ta bloncka přestane ječet. Typický béčko za málo peněz, s tragickými herci, ubohým scénářem. Plné těch nejstupidnějších hororových klišé jaké znám. Tak špatné, že jsem se musel moc přemlouvat, abych to vůbec dokoukal(24.9.2016)

 • Toombar
  ****

  Být v době na tomto v kině asi bych se pos**al.Režisér spoléhá na to že diváka šokujr brutalita násilí a gore v asi té nejznámnější podobě.Chtěl bych říct že tohle je něco jako teenagerský hroro ale není je to jen skvělý nízkorozpočtový horor u kterého stojjí vlasy hrůzou.Nebo aspoň dříve stát museli. 8/10 KLASIKA HORORVÉHO ŽÁNRU A KAŽDÝ NADŠENEC BY MĚL VIDĚT(30.1.2017)

 • Nedos.
  **

  Prumer? Moc ne. Spis nuda. Nebyt posledni tretiny ktera konecne zacne mrazit v zadi, nedalo by se tomu ani rikat horor, spis rozvlekly zacatek kriminálky.(2.5.2017)

 • david.gyholi
  **

  Po přečtení některých recenzí a komentářů jsem se na film dost těšil. Bohužel musím říct, že jsem se celou dobu, prakticky od začátku až do konce nudil. Nebylo to úplně zlé, ale opravdu žádné terno. Nejvíce mi překáželo, že člověk se ani na začátku, ani v průběhu filmu nedozví, co jsou vlastně jednotlivé postavy zač. Kam jedou, odkud se znají apod. Člověk se tak s nimi nemůže vůbec ztotožnit. Navíc i způsob, jakým se v podstatě všechny postavy dostaly do domu vrahů byl podle mě primitivní. Primitivnější by mi už přišlo jen to, že by se v dálce rozsvítilo světlo a každý by se na něj šel postupně po jednom podívat a vrah by postupně všechny zabil. Jediné, co mohu opravdu uznat, některé scény působily velmi naturalisticky a autenticky, mnoho jich ale bylo přehraných. Nejpovedenější je podle mě až samotná závěrečná scéna.(13.8.2017)

 • oskiii
  *****

  TOP(9.9.2017)

 • SAINTS
  ****

  Nič pre veganov a slabšie povahy.(2.12.2017)

 • Fiffty
  ***

  Miestami to bolo naozaj dobré, ale v určitých častiach mi pár vecí kazilo zážitok. Príliš dlhé a myslím, že zbytočné naháňanie po kríkoch a taktiež miestami mi krik jedinej preživšej naozaj vadil a trochu kazil atmosféru.(1.1.2018)

 • Korra
  ****

  Jak už psali jiní, oceňuju, že film je sice násilný, ale bez laciných nechutností. Na účinku to neubírá, spíš naopak. Některé scény - jako třeba krmení dědečka - jsou úžasně groteskní. A jak už psal Arthur Conan Doyle, groteskní je přestupeň hrůzostrašného. Marylin Burns se stala mou oblíbenou final girl.(13.1.2018)

 • baron156
  ****

  Chtěl jsem se bát a bál jsem se.(21.1.2018)

 • Vaisak
  ****

  Jednu hvězdičku strhám za dědu jinak dobrý film:-).(30.1.2019)

 • G04T
  ****

  Snad se nenajde člověk, nebo minimálně fanoušek hororů, který neslyšel o tomto snímku. Film, který odstartoval subžánr Slasher horor, tak to je přesně Texaský masakr motorovou pilou režírovaný Hooperem. První polovina vás bude nejspíš nudit ale pak nastane zlom, ve kterém začíná už pořádné rodeo!(6.2.2019)

 • uprchlik
  *****

  Z nějakého důvodu jsem se Texaskému masakru vyhýbala jako čert kříži. A pak, po jakémsi vnitřním souboji jsem se rozhodla, že to teda zkusím. Symbolika mezi samotným dějem a jatky, které vidíme v několika prvních minutách je skoro až nechutná. Slowburn, říkáte si až do chvíle, než se zčistajasna zjeví Leatherface a přetáhne toho teenagera palicí po hlavě. Kouzlo filmu je v tom, že působí až děsivě realisticky, zbytečně nenatahuje a když se něco začne dít, děje se to až do konce. Čirý naturalismus, uvěřitelné zoufalství a spousta scén, které vám zůstanou ležet v žaludku, pokud vám tedy v žaludku něco zbylo. Závěrečná scéna je kinematografický klenot, nenucená a děsivě skutečná.(10.3.2019)

 • C.A.T.
  *****

  Na to jak je tento film starý je to neskutečná jízda. Valná většina starých filmů s takovou tématikou působí veskrze vtipně. tady jsem se nesmála ani chvilku. Strčí do kapsy ledajaký novější podobně laděný snímek.(22.3.2019)

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace