Mandalorian

• USA The Mandalorian (více)
USA, (2019–2023), 16 h 29 min (Minutáž: 31–59 min)

Tvůrci:

Jon Favreau

Série(3) / Epizody(24)

sskrblik

První projekt od studia Disney ze světa Hvězdných Válek co vůbec za něco stojí. Je sice fakt, že jednotlivé epizody nejsou kvalitou konzistentní, nicméně jako celek spolehlivě fungují. Ano, našly by se úvahy nad tím čí oním počínáním a zda dávají logický smysl a není toho málo. Například hrozná epizoda se výcvikem "sedlaků" . Každopádně souhlasím s přívlastkem westernového pojeti v hávu SW. Hlavní hrdina se postupně zlepšuje a neustále mě zajímalo kdo je schován pod maskou. Obrazově a zvukově na velmi slušné úrovni a možná díky krátkým a výstižným epizodám to bylo fajn sledovat do konce první řady. Konečně se X diváků dočkalo seriózní podívané z tohoto filmového vesmíru. Třeba jednou Hollywood, potažmo Disney všechnu sve filmu zremakuje a své chyby napraví a třeba se dočkáme lepších zítřků a zbavíme se te odporné pachuti v podobě XII, XIII a IX a SOLA. Možná jsem ale příliš naivní. ()

Brain-D

Po prvních dílech jsem měl chuť seriál ani nedodívat, ale každý díl se to zlepšovalo, až poslední to vygradoval do stropu a kvality těch nejlepších Star Wars dílů. Každý díl má v sobě něco jiného, ale jako jeden příběh to funguje a do Star Wars světa skvěle zapadá. Chvílemi jsem to přikládal jako velmi podobný princip, jakým je vystavěn nový zaklínač s Henry Cavillem, kde mi látka byla o něco bližší. ()

Natabar

Příjemně koukatelné, kde je hlavní hvězdou malý "Yoda" a kde si poněkud paradoxně postupně získává sympatie diváka i hl. postava. Jen mě trochu mrzela 2. série za a) otravně se opakující schéma "někam přijedu za někým, kdo mi může pomoct posunout se dál; ten to podmíní pomocí s tím či oním; bojová akce; výborně, teď jeď tam a tam";  b) vykrádačku Duny, Pána prstenů, Kill Bill... ()

Killda

První díly jsou ve své jednoduchosti tím nejlepší, co Disney od Epizody 7 na poli Star Wars přinesl. Jenže potom vše sklouzne do průměru, ve kterém nic moc nedává smysl, nemá to emoce ani kvalitní vyprávění a příběh přešlapuje na místě a nikam nevede. Divákům však stačí, že je to někdy vizuálně hezké, místy to má feeling starých Star Wars a je tam ten oholenej Gremlin. Další sérii vidět nepotřebuji. ()

zigíš

Ano, rozhodně ´dospělejší´ pokud teda, původní myšlenka Star Wars je ´pohádka pro mimina´. Podobný přístup, točit příběh ze světa Hvězdných Válek temněji a špinavěji mi přišel bizarní už u Rogue One, tady je ten koncept doveden ad absurdum. Charakter, z řádu co přicmrndával obřímu šnekovi, NIKDY nesundává helmu, takřka nemluví, má táhnout celou řadu o osmi dílech (naštěstí trvají jen půl hoďku) a malý zelený čičmunda, mentálně na úrovni teletubies (pohazuje kuličku ze šaltpáky, pojídá žábu, batolí se, vyplivne žábu) zažívají všeljaká dobrodružství. Vizuál z devadesátek, lokace nudné (pouštní planeta, zmrzlá planeta, lesní planeta a jiná pouštní planeta) nebo přímo na hlavu (pod městem teče lávová řeka, ale klid, krásy stoky nám rychle utečou na člunu, s droidím převozníkem). Nevadí, máme tu baby yodu a s ním můžou generace malých lidských čičmundů vyrůstat. Za dvacet let možná promluví ..a za dalších dvacet, začne mluvit pozpátku. EDIT (19.12.20) druhá řada mnohem lepší té první, injekce štědřejšího budgetu je cítit. Větší hloubku má kdejaká epizoda Sesame street, ale co té Disney bandě nemůžu upřít jsou ikonické nástupy -Ashoka ok, jako takový předkrm- ovšem Luke je jiné kafčo (!) pochopitelně zvyšuji hodnocení. ()

dragon94

V seriálu je hodně cítit, že jeho příběh byl původně zamýšlen jen pro dvě série. Ta třetí šla kvalitou rapidně dolů. Ze seriálu v ní zmizela veškerá logika, zhoršila se choreografie soubojů, chybí v ní rozmanitost prostředí, Mando hraje jen druhé housle a skrček je tam nelogicky a na sílu našroubován jen aby se dál dali prodávat jeho plyšáci. První dvě série jsou ale fajn zábavnou dobrodružnou jízdou, kterou si jistě všichni fanoušci Star Wars užijí. A naštěstí pro ně druhá série velmi dobře uzavírá celkový děj seriálu.  1. Série 4*__ 2. Série 4*__ 3. Série 1,5* ()

vyfuk

1. série: Mezitím co Disney si jel tu svoji korporátní pohádku, někdo tady opravdu pracoval. Je sice otázka jestli zde opět nešlo o účel peněz a náhodou z toho nevzniklo něco dobrého. Ale to se asi jen tak nedozvíme. Máme zde výsledek. A ten je skvělý. Je vidět, že Star Wars umí fungovat i bez světelných mečů. Máme příběh Mandaloriana. S tím, že je v rámci souvislosti a logiky zpracován na jedničku. Vlastní linka, vlastní ovlivnění, vlastní svět. Série uprostřed lehce stagnuje v nějaké pomalosti, ale je to tak malá záležitost, že se to ani nedá nějak shodit v rámci celku. Zajímavé je, že pokud mluvíme o tom, kdo z nájemných zabijáků letos dostal lepší seriál, tak Mandalorian jednoznačně vyhrál nad Zaklínačem. 2. série: Asi se nedá mluvit o tom, že by se laťka posouvala. Ale minimálně se drží. S tendencemi směrem vzhůru. Je asi jasné, kam tvůrci směřují ve svých hlavách a je to i vidět. Epizodický seriál, který vlastně drží celistvý a napínavý příběh, který dokáže upoutat i překvapit vlastně ukazuje to, co mohl být Zaklínač, kdyby ho někdo úplně neposkvrnil. Toto je úkaz, že stále lze čerpat ze světa Star Wars velmi epicky a originálně. Po tom všem asi není, co dodat. Bude záležet jakým směrem bude se ubírat budoucnost, která je nyní v celku nejistá. 3. série: Zřejmě finální část lepšího moderního SW výtvoru. Zde už trochu pokulháváme. Vidět to je na tom, že jsem to dokoukal stěží po půl roce. Hezká tečka, ale v něčem nakonec nečekaně zbytečná. ()

cpt.Lynch

Western a Star Wars jdou perfektně dohromady. Nejlepší co jsem ze světa SW viděl minimálně od III dílu. Minimalistická atmosféra mi taky sedí, podobné jako pocit z úplně prvního dílu (IV). Někdy mi scénář přišel, že cílí na publikum pod 14 let… škoda. 4,5* ()

Herzeleid

Příjemná oddechovka, super vizuál, ale jsem jediný, kdo postrádá nějaký drive? // S druhou sérií jsem už shovívavější a díly mě baví o dost více. Mnohem víc jsem se sžil s postavami a Baby Yoda je peckovej :-D ()

J-o-k-e-r

Pecka spin off! Bavilo mě to více než celá nová trilogie původních Star wars. Fakt se na to dobře kouká, i když ten příběh se tolik dopředu nežene. Formou mi to hodně připomnělo starší Firefly - westernovka z vesmíru, kdy díly sice chronologicky navazovaly, ale soustředily se vždy na něco jinýho. Malý Yoda byl skvělej. “That is the way!” ()

LizianShaw

Nevím čím začít. Tento seriál je důkazem, že když jsou peníze, může to vyrazně ovlivnit kvalitu seriálu. Co by si bez pořádných peněz nemohl Mando dovolit? Zejména úžasné kulisy vytvářející prostředí pouště či džungle, drahý oblek, který mi po upgradech připadá stylově i mechanicky bezchybný, Pedro Pascal, který ačkoliv není pokaždé v obleku, i tak je pro Din Djarina zrozený, režiséři jako Taika Waititi či Jon Favreau, make-up a tvorba vzhledu mimozemšťanů (Baby Yoda) - mohl bych pokračovat dále, ale myslím, že lze pochopit pointu. Co mě také překvapilo je tón a žánr seriálu. Od myšáka bych čekal tunu akce a nesčetné množství hlášek. Místo toho dostaneme ponurou kovbojku, která možná není temná, ale i přesto je seriózní, a má Star Wars vibe. Možná to všechny naštve, ale tohle je pro mě nejlepší SW dílo, tzn. lepší než Empire Strikes Back a cokoliv z filmů (fight me). Je tu vůbec nějaký minus? Nejspíše ne, byl jsem smutný, že každý díl má pouze 30 minut, ale když se na to koukám zpětně, tak bych upřednostnil 30 minut skvělé zábavy, než natahovaných a pomalých 50 minut. ()

spikey1

Vždycky jsme potřebovali Clinta Eastwooda ve vesmíru jak skrze rty cedí hlášky o rozsahu holé věty a z jedné ruky vystřeluje kotvičku jako Batman a druhou praží mimozemšťany plamenometem schovaným v chrániči předloktí. Jednu hvězdu držím v ruce a přemýšlím jestli si za tu "poctu" všem westernům, které převypravuje v jednotlívých dílech tu hvězdu navíc zaslouží a nebo naopak to je to proč jí nemá dostat. ()

Darth_AK

Býval dobrým Mandalorianem, ale spáchal ten nejtěžší zločin, když zachránil nový Disney merch z náručí smrti. Snažili se ho zabít, ale místo něj skončil s dírou v čele droid, kterého nesnášel. Pronásledován uhání po galaxii. Lovec který loví lovce. Din Djarin. Nemluvník... Mandalorian vstupoval na "televizní" obrazovky s velkým hypem, který zjevně velké množství lidí ukolíbal do závěru že před nimi stojí nejlepší SW projekt od Revenge of the Sith. Jinak není úplně pochopitelné, jak dosáhl seriál tohoto přecenění (momentálně 87%, o několik levelů lepší The Clone Wars si stojí na 75% tuším). Kolem Manda kolují jisté "fámy", jinak se to označit nedá. Pojmy jako "návrat ke kořenům seriálů" "opravdová pocta Star Wars" "Staré dobré SW jak je známe" "Ohromující příběh" jsou jen několika bizarními ukázkami zvrácených názorů SW komunity. Ale hezky popořadě. 1. série = 3* - Mando odpaluje stylově, úvodní díl je možná nejlepší z celé série. Nikde se nezdržuje, svět je nám představen, dostaneme tak nějak ukázku toho co nás čeká. Aby se následně celá série šla už druhým dílem zakopat. Quest - když dostaneš vajíčko k jídlu, dostaneš zpátky součástky k lodi co jsme ti ukradli je typickým příkladem Mandova scénáře kde se točí vše v kruhu. Většinou na začátku Mandovi někdo způsobí problém, který Mando musí vykoupit protislužbou, a tím se zabije celý díl + cute Baby Yoda vsuvky. Pár dílů se dá tak přežít, je to celkem fajn, život je jak velkej flááááám.. Nechal jsem se trochu unést - po celou dobu série nepřijde zlepšení, a když se po 5 stagnujících dílech přiletí na scénu podívat hlavní záporná postava, pronese vlastně jenom pár vágních replik a Mando jí pak nakope prdel. OHOHO, hrozivý záporák. 2. série - zde se většina fanoušků shodne, že 2. série je výrazně lepší. Ne, není. Koncept nudných dílů o ničem z první série tvůrci nahradili konceptem "nudné díly + díly kde přivedeme postavu z jiných medií a okolo ní obtočíme celý díl". Tak vznikl zvláštní mix dílů kdy se Mando třeba jen celých 35 minut bije s pavouky a převáží vajíčka, aby následně potkal Ashoku, v podstatě už legendární SW postavu, a ta ho požádala o pomoc, načež se na něj stejně vykašle. Ale hlavně že tam byla, že jo, komunita má zase o čem mluvit! Bože. Vrcholem Mandaloriana je tak díl 2x07, který se nesnaží (Boba je přežitelný) tahat do sebe žádné známé postavy, quest v něm působí důležitě a nabízí i morální rozhřešení a scénu, přičemž fan service v něm nepůsobí účelově (což ve zbytku seriálu působé, nenechte si namluvit opak zdejšími komentáři). Tenhle díl je na 5*. V posledním díle této série si tvůrci sami podkopou nohy ustanovením super badass záporáků, aby je následně složil charakter který přišel právě jen kvůli fan servicu :). Takže kdepak nějáké zlepšení. Za co jsou celkové 3*? Tak jednu má seriál za svůj styl, přeci jenom je to pokus o novou "this is the way" cestu, jakkoliv nudná je. Soundtrack je občas zajímavý, za to je druhá hvězda. Třetí je za herecké výkony a těch pár nadprůměrných epizod. This is not the way, but I have spoken. () (méně) (více)

Trisis

Strašne hlúpe a časom stále nudnejšie. Postavy by ani dokopy nespravili IQ test nad sto. Scenár písalo asi malé dieťa. Moc sa to tu nestáva, no strašne prepálené hodnotenie. A pre mňa väčšia záhada, ako sa pokúšal byť záhadný "scenár." Radšej si pozrite Andora. ()

Maynard.

Pecka. Jakožto fanoušek Star Wars sem si tenhle 8 dílný seroš patřičně užil. Pěkně to uteklo už jen proto, že každej díl nemá víc jak 40 minut, takže to pěkně odsejpá. Co se týče děje, tak je to spíš takovej road trip, hlavní hrdina hodně cestuje a v každým díle prožije né uplně navazující dobrodrůžo. Ale to není vůbec na škodu. Co se mi jednoznačně líbí nejvíc, tak je malej mistr Joda :o), ten je fakt k sežrání. Von to jako není on, ale je ze stejnýho druhu a fakt kouzelnej, i když toho zatím uplně moc nepředvedl. Celý je to krásně načuchlý SW a jak řekl Valenťák (kterej mi tenhle seroš doporučil) - má to takový ty koule :o). Pro fanoušky SW téměř povinná záležitost... ()

Melios

Niečo ,čo pôvodne začalo ako bezduchý seriál zo star Wars univerza ,ktorý si neužijú ani deti ,na ktoré sa teraz Disney zameriava pri tvorbe nových epizód sa pretvorilo na niečo celkom iné. Na niečo ,čo by som nazval ako druhé Rogue One. Iné Star Wars! A to som práve chcel. Nechcel som detinské opletačky z rodu Skywalkerov ,kde ma budú napchávať filozofiou o fungovaní a nefungovaní Force ( ,ktorej LORE si ešte tak 4-krát behom filmu zmenia ) a konvertovať nových Jedi-ov. Chcel som vážnu dobrodružnú drámu ,kde nič nie je isté. A to som dostal. Po všetkých stránkach podarený seriál ,kde nie sú všetky postavy čiernobiele a z hlavného protagonistu sála krutoprísny rešpekt , i keď ho ani poriadne nepoznáte či už vizuálne ,alebo jeho minulosť. Ak neviete kde so Star Wars začať lepšie ako s týmto sa začať nedá. A ak vám vadí priveľa nezmyselnej akcie potom nezúfajte, tu každá akcia má svoj zmysel a keď si odmyslím ,že je to Star Wars tak je akcia aj celkom realistická. Učebnicový príklad toho ,že počítačové efekty nie sú všetko. Plus si k tomu pripočítajte skvelé MEMES ako Magic Hand Thing alebo I have Spoken a máte modernú Star Wars legendu. Preto seriálu Mandalorian: A Star Wars Story ( ten názov som si vymyslel) udeľujem po všetkých stránkach zaslúžených 84% a po novom aj známku: A+ ( Prečo mám pocit ,že čoho sa Jon Favreau dotkne premení na kult? )... ()

kenkaku

Série se odehrává pár let po Epizodě VI = má ten správny vzhled a atmosféru jako původní SW (jsou použity i staré dobré masky a loutky - ne jen trapné CGI). Nechybí naprosto nic. Navíc skvěle napsané. A to je něco co zvedá laťku u specifické kategorie diváků. Mé kategorie. ()

upson

Unikátní space-western s vlastní vizí. Vlastně se jedná o velmi efektivní počin, který mě definitivně donutil k absolutní fascinaci nad světem George Lucase. 110% ()

Disney o rok odsouvá hranou Moanu

Disney o rok odsouvá hranou Moanu