Mělčiny

• USA The Shallows (více)

JASON_X

The Shallows je především pastva pro oči. A teď vůbec nemyslím kvůli nějaké surfařské barbíně, ale kvůli těm fantastickým záběrům z vody i ze vzduchu; hlavně u těch úžasných surfařských jsem často nevěděl, kde končí realita a začíná počítačová animace. No vlastně jsem to nevěděl pořádně ani u těch žraločích - je přece klidně možné, že se ve filmu opravdu nechal nějaký nemajetný José nebo Ángelo efektně zakousnout žralokem, aby pak zbytek jeho početné rodiny dostal pár stovek doláčů, no ne? A hodně se mi líbil i režijní styl, který mi neustále připomínal Boyleovo 127 Hours, se kterým je film i tak trochu vzdáleně příbuzný. Takže vizuál na jasných pět. A ten děj... no, geniality Sharknada 3 sice nedosahuje, ale v rámci žánru "nenáročná béčková oddechovka" taktéž naprostá a vrcholná spokojenost, dokonce i krotkého racka jsem si nakonec oblíbil, ačkoliv zpočátku mi tam moc neštymoval. A to s tím rackem, to je právě ono - i když je ve filmu dost všelijakého stupidismu, polopatismu, patosu, a uzavírá ho odpudivě happyendový epilog, je to všechno podáno natolik lehkou, netradiční, moderně přitažlivou formou, že mi to ani trochu nevadilo, ba naopak jsem si to naprosto báječně užíval. Zatím můj nejoblíbenější Collet-Serra, >90%. Nejpůsobivější scéna - no jasně že ta s medúzami. ()

mm13

Bolo tam všetko! Okrem žraloka a sexi hrdinky aj delfíny, veľryba, pŕhlivé medúzy a korále, skoro aj búrka prišla a k tomu ešte jeden typický predstaviteľ pobrežných vôd - čajka. Čo iné ale scenáristovi ostávalo, keď chcel napísať príbeh o jednej surfistke ohrozovanej jedným žralokom, ktorý by nenudil a bavil predovšetkým mladé publikum? A myslím, že mu to vyšlo, pretože som sa bavil aj ja. Hlavne teda vďaka tomu, že sa tu nikto nesnažil predstierať skutočné udalosti či iné serióznejšie filmárske ambície. Skrátka popcorn. Odsýpajúci, bez hluchých miesť a v rámci filmu s uveriteľným správaním žraloka (no nemala mu tam, a ešte k tomu zranenému, liezť!)... teda, až na jeho posledné ťaženie, to už som sa rozosmial. Ale vlastne tak trochu aj úľavou, takže nebudem nič predstierať ani ja, áno, namotali si ma slušne a ja tie slušné tri pokojne vypálim. ()

Beastmaster4

Precizní práce v daném žánru. Není tomu nic co vytknout, pokud od toho nečekáte nějakou filmovou pecku. Je to místy napínavé, dobře natočené a není tam zas tolik nesmyslů :-D ()

Morholt

Blake Lively je nehorázná kost a moc dobře to ví, takže na začátku servíruje jednu vysokotepovou pózu za druhou. No a pak připlave žralok a tak trochu to zkazí, protože Blake se začne plazit po kameni a už neni tak moc sexy. Navíc se jedná o parybu-psychologa, takže je jasný, že den a noc čeká jen na to, až Blake strčí prstík do vody, aby mohl vystartovat z kutlochu kdesi za korálem. A to mě zase tolik nebere, protože něco podobnýho už tu bylo nesčetněkrát a ještě nesčetněkrát bude a Shallows se nijak nevymyká. Konec sice rozesmál (ačkoliv to asi neměl) a pobavil, ale nějak nechápu, proč zrovna tenhle film má takovou odezvu. Za mě průměr. 50% ()

Lucasion

Mělčiny měly velké ambice. Pokořit všechny špatné filmy o žralocích. A že jich je! Upřímně se jim to skoro povedlo. Prostředí pláže je skutečně ráj a sledovat Nancy (Blake Lively) jak surfaří je taky ráj. Jakožto fanoušek surfování jsem si prvních dvacet minut užíval plnými doušky. Krásné prostředí, skvělý soundtrack a herečce to sluší na každém záběru. Pak se nečekaně objevuje mořský zabiják a já jen čekám, kdy si dá toho racka jako jednohubku. Jako one-man show to není špatný, protože Blake je sympatická a před kamerou přirozená. Jen moc nevidím smysl v tom, nechat jí trpět v každé druhé scéně. Žralok jako takový vypadá dobře i když je to cgi někdy až moc okatý. Dějově je to rozvrženo dobře na celou hodinu a půl. Vizáž Blake je navíc přirozená vlivu času. Finále je pak vyhrocené a napínavé. Shallows jsou určitě lepší než letošní 47 Meters Down, které sice za každou cenu originální, leč předviděné. Takže příjemné překvapení a lehký nadprůměr. (75 %) ()

Handle

Velmi, velmi slabé čtyři hvězdy, ale když jsem tak přemýšlel, co bych vlastně od podobného filmu chtěl více, moc odpovědí mě nenapadlo. Po traileru jsem nečekal prakticky nic (jen mega přehnanost), takže mě snímek fakt mile překvapil - dokázal si vybudovat celkem slušnou atmosféru, byl napínavý, nepříjemný a celkem dost svižný. Filmařsky nadprůměr (fajn Blake, režie, střih, hudba). Největší mínus je debilní finále, ačkoli zpětně si říkám, že tam bylo lehce blbých momentů asi i víc. Samozřejmě je to jednohubka na jedno použití, ke které není důvod se někdy znovu vracet, nicméně jsem se bavil a v rámci žánru se mi to líbilo. ()

ScarPoul

Krásna Lively, nádherná pláž a Collet-Serra s veľmi osviežujúcou istotou tlačí na pílu vo svižnom survival móde. Pán Čajka zúfalstvo zľahčuje inak sa jedná o pomerne slušný film. Napätie sa síce krájať nedá - to už som viacej rozdýchaval Zemeckisovho Muža na lane, ale aspoň to nie je hlúpučko primitívne, hoci zase nad vecou to tiež nie je. Ale ako letná oddychovka, kde je žralok naozaj pomstychtivý asshole je to dostačujúce. Na malom priestore film odsýpa a môže potešiť niektorými chuťovými scénami - finále ma veľmi potešilo. Ale inak je to priemer. Žáner to bohužiaľ neobohacuje, ale našťastie mu ani nerobí hanbu. ()

Lacike

Od konceptu 1 nasraty zralok vs. 1 zenska cely film blbnu na mori som vela neocakaval, ale aj tak som sklamany. Zo zaciatku sa to tvari velmi seriozne a s pribudajucimi minutami tvorcovia vymyslaju jednu sialenost za druhou. Napinave to nie je. Jednak preto, lebo je tu len jedna postava, ktora môze chcipnut maximalne vo finale a zaroven mi to proste nepripadalo prilis napinavo zrezirovane. Takze nakoniec som cely cas citil len zvedavost s akou volovinou tvorcovia este pridu a ako hrdinka picne toho zraloka. Spôsob aky si vybrali ma rozosmial. Takze vysledkom je napriek kratkej stopazi dost casto nuda s par vtipnymi scenami a kvalitnou technickou strankou. 4/10. ()

malylada

Logika a příliš nesmyslů na hranici scifi film sráží. Na horor příliš vlažné tempo, budování atmosféry mizerné a oběti jsou do děje zasazeny násilně, zbytečně. Jediné pozitivum je herečka, která je opravdu sexy a scény se žralokem se povedly ve většině případů. Je to docela škoda, hodně jsem se těšil, ale výsledek za očekáváním. Skoro totožný The Reef je úplně někde jinde......5/10 ()

maseer2

napínavá podívaná, která se sice místy snaží být po audiovizuální stránce až přehnaně moc stylová, ale jinak funguje spolehlivě.. bohužel ale chybí něco, čím by se tahle žraločí jednohubka dokázala zarýt více pod kůži, takže za mě jen silné 3*, byť těsně.. jo a Blake Lively je samozřejmě kus.. ()

JohnCZ

Super prostředí, pěkná kamera a práce s barvami. Na Blake Lively se parádně kouká, nehledě na to, že podává fajn herecký výkon. Zároveň je to ale naprosto nenápaditá, skoro bych až řekl sterilní survival záležitost, která se snaží tvářit víceméně realisticky a pak se odstřelí naprosto přepáleným a asi i trochu (kvůli nedobrému CGI) nechtěně směšným závěrem. ()

corpsy

Bolo krásne dívať sa na spomalené zábery na vlny obíjajúce sa nielen o špičkové telo Blake Lively, ale aj o ten ostatný zvyšok ( útesy, pláž ). Kamera je v tomto prípade až príliš dokonalá. Problém je ale v tom, že sa v tom objektíve nedeje nič tak napínavé, ako by si divák prial. Záverečné akčné minúty sú dobrým, ale dosť neskorým zadosťučinením za ostatný nudný dej. Nechcel som po premiérových zlých kritikách veriť, že ide naozaj o nedotiahnutý film. Teraz tomu verím. ()

salisbury

Žraločí delikatesní jednohubka v podobě svůdné Blake Lively si na Mělčinách užila plno hrůzostrašné zábavy při hraní s hřbetní ploutví ozubeného mořského patvorečka. Film to není vyloženě špatný, pokud nebudete brát v potaz to, co je možné a co nikoliv. Občas jsem byl trošku na pochybách, zda Supermanka je toho všeho v rámci normální ženskosti schopna, ale díky tomu, že film není nikterak dlouhý a uběhl rychleji než Bolt svojí stovku, tak nemohu říct, že bych si to v rámci těchto okolností neužil. ()

ConanVJ

Pěkný film se žralokem, pěknou surfařkou a jedním rackem. Samozřejmě že je zde i něco jako příběh, parádní a místy napínavá atmosféra a nádherné exteriéry. Já se u filmu bavil a dávám 85% :) ()

curunir

,,SEM GRINGOS PRÍLIŠ NECHODIA." ,,ÁNO? SMOLA." ,,VĎAKA BOHU." __ ,,Smrtiaci príliv", ktorý by sa mal po správnosti volať ,,Plytčiny" ma zaujal už hneď ako som tu prvý raz videl jeho trailer. Vcelku rád uvítam takýto minimalizmus narušený akurát (digitálnym) zobrazením žraloka a jeho čoraz agresívnejších útokov, čím sa postupom času úplne strháva (možná) nálepka ,,based on true story", no ktorú by sprvoti mnoho divákov naletelo, pokiaľ by neprepukli šikovne budovanú fikciu scenára. Napriek tomu, že rozumiem zámeru o narastajúce dramatické vyznenie, práve táto skutočnosť odtrhnutia od reálnosti ubližuje filmu zo všetkého najviac. Jednotlivé úseky filmu príjemne oživujú napr. spoločnosť čajky (videl som v nej náčrt atribútov spoločných s Wilsonom), veľmi originálne spracovaná smrť opilca, prípadne úvod s kamerou a zlomeným surfom, ktorý príbeh síce načrtne, ale nedopovie ho. A napokon je devízou filmu jeho 80 minút čistého času, čo určite viacerých, vrátane mňa, navnadí k tomu, aby si ho niekedy v budúcnu znovu pozreli. Čisto odpočinková záležitosť.(6862. hodnotenie, 518. komentár k filmu) ()

ledzepfan

No, to byla zase jednou kulervoucí břečka... Dost jsem se na to těšil protože to slibovalo hodně solidní survival nářez, který by mohl překonat mého žraločího favorita The Reef(2010). No, nestalo se. Absurdně za uši přitažená slátanina s antropomorfizovaným zubatcem tak zlým, nenasytným a inteligentním, že jsem čekal kdy začne z plovoucího odpadu tvořit psané zprávy na hladině. Přitom to nezačínalo úplně marně. Cca do surfování na velrybě to bylo ještě jakš takš sympatické (pominu-li, že filmaři nebyli schopni sehnat ani ty delfíny a tak to není jen žralok který má nevěrohodný CGI look). Do sraček to ale začalo jít poměrně rýchle a intenzivně.. Už fakt, že naše sympatická surfařka přežila nečekaný útok desetimetrového žraloa (schpného během okamžiku slupnout dospělého chlapa, do velryby vykousnout díru, že by si v ní dospělý člověk mohl udělat pohodlné hnízdo, a později dokonce žvýkat a trhat masivní železo) jen s jedním nepříjemným kousanečkem (který jí nějak zvlášť nebránil v dalším fungování) může divákovi naznačit, že tohle bude spadat spíše do žánrů sci- fi, fantasy, pohádka (čemuž mocně napomáhá i kamarád racek, jak vysřižený z disneypixarovských filmečků). Nesmyslné tlačení na akční pilu pak žene děj do stále přiblblejších situácí a přes plamenné ohňostroje, útočící medůzy, rozborku železných konstrukcí se to celé vybičuje až k totálně absurdnímu finiši při kterém už to půlka kina nevydržela a prostě vyprskla smíchem.. Přitom, kdyby filmaři interpretovali tu základní synopsi jen v mantinelech syrového a naturalistického survivalu při kterém se lidská vůle a vynalézavost střetává s nekompromisností divoké přírody, mohl se z toho vyloupnout filmový klenot... ()

hous.enka

The Shallows nejsou vůbec špatné a zřejmě za to může zejména Blake Lively, na kterou se pěkně kouká, ale myslím, že se z toho dalo vytřískat víc. Například ona je vystudovaná medička a její schopnosti se omezej na práci s náušnicemi a vyléčení racka? Opravdu? Akce na bóji byly asi nejlepší, konec ale přišel rychle. ()

schizmo

Od dob Čelistí byly všechny filmy o žralocích více či méně zbytečné. Až doposud. Mělčiny přicházejí s úplně novým, a nebál bych se říct jedinečným, pojetím survival hororu, který zdaleka nestaví na krutopřísném predátorovi a všudypřítomné hrůze z něj, ale tak nějak na celkovém dojmu, který na mě osobně zapůsobil velice pozitivně. Především lokace jsou jedním slovem nádherné, důmyslnost kamery a záběrů, celkové hraní si s každým detailem prostě zanechává velký dojem a krásná holka na prkně tomu dává nebývalý šmrnc. Že zbytek filmu bude zápasit o život, to je věc druhá. Narovinu přiznávám, že jsem byl přinejmenším schovívavý, protože chyb co se etologie mořských živočichů a celkově mořského biotopu týče, je tu celá řada. Stále ale vyhrává ten pocit, že vám tvůrci servírují klasické téma v neotřelém podání a v tom pozitiva jednoznačně převažují. Na své si přijdou i milovníci gore, takže film vlastně přináší vše, co takový kus vůbec může nabídnout. Zabavná nebéčková podívaná! ()