30 případů majora Zemana (TV seriál)

• Československo

Tridsať prípadov majora Zemana

Krimi / Drama / Dobrodružný / Akční

Československo, 1974 - 1979, 36 h 26 min (Minutáž: 30x55-90 min)

Vladimír Brabec, Rudolf Jelínek, Miloš Willig, František Němec, Ladislav Mrkvička, Vladimír Ráž, Josef Větrovec, Emil Horváth ml., Renáta Doleželová, Pavla Maršálková, Radoslav Brzobohatý, Jiří Holý, Regina Rázlová, Alena Vránová, František Hanus, Zdeněk Dítě, Luděk Munzar, Petr Haničinec, Josef Langmiler, Jiří Adamíra, František Husák, Ilja Prachař, Miroslav Masopust, Stanislav Fišer, Alena Kreuzmannová, Carmen Mayerová, Bohuslav Čáp, Václav Lohniský, Karel Augusta, Stella Zázvorková, Vladimír Stach, Petr Oliva, František Filipovský, Arnošt Faltýnek, Jan Faltýnek, Mirko Musil, Bedřich Prokoš, Josef Bek, Svatopluk Beneš, Karel Urbánek, Josef Kemr, Václav Kotva, Jiří Kodet, Jaroslav Mareš, Oldřich Vízner, Jiří Zahajský, Nina Popelíková, Míla Myslíková, Otto Lackovič, Josef Čáp, Radovan Lukavský, Luba Skořepová, Květa Fialová, Ota Sklenčka, Marcela Martínková, Eva Klepáčová, Marta Vančurová, Jiří Vala, Blanka Bohdanová, Jana Dítětová, Jaroslav Moučka, Alena Karešová, Jana Gýrová, Elo Romančík, Sylva Turbová, Štefan Kvietik, Viera Strnisková, Jan Teplý st., Jiří Kostka, Petr Kostka, Libuše Švormová, David Schneider, Světla Amortová, Vlasta Vlasáková, Petr Štěpánek, Miloš Nedbal, Jan Přeučil, Václav Švorc, Miroslav Zounar, Petr Skála, Libuše Geprtová, Josef Kubíček, Robert Vrchota, Valerie Kaplanová, Jiřina Petrovická, Helga Čočková, Václav Postránecký, Hana Maciuchová, Jiří Lír, Jiří Lábus, Oldřich Kaiser, Jaroslav Drbohlav, Oldřich Vlach, Hana Pastejříková, Iva Janžurová, Václav Voska, Jaroslav Cmíral, Josef Beyvl, Josef Somr, Ivanka Devátá, Jiří Hálek, Jaromír Crha, Vladimír Salač, Jiří Bruder, Jindřich Narenta, Václav Sloup, Vilém Besser, Jan Kanyza, Martin Růžek, Vladimír Krška, Jana Paulová, Karel Hlušička, Gustav Heverle, Josef Koza, Oldřich Lukeš, Otto Ševčík, Soběslav Sejk, Miroslav Nohýnek, Jitka Zelenohorská, Irena Kačírková, Miloš Kopecký, Milan Klásek, Ludmila Roubíková, Josef Vinklář, Jan Tříska, Jiří Krampol, Bohumil Šmída, Otakar Brousek st., Otakar Brousek ml., Josef Hlinomaz, Roman Hemala, Jiří Němeček, František Vicena, Jan Pohan, Ladislav Trojan, Antonín Hardt, Adolf Filip, Eduard Cupák, Gabriela Vránová, Jiří Klem, Jiří Pleskot, Raoul Schránil, Eva Trejtnarová-Hudečková, Eduard Dubský, Jiří Adamec, Nelly Gaierová, Libuše Havelková, Jaromír Spal, Otto Budín, Božena Böhmová, Ľudovít Greššo, Milena Dvorská, Jan Skopeček, Svatopluk Skládal, Josef Chvalina, Bořivoj Navrátil, Petr Svojtka, Miriam Kantorková, Dagmar Veškrnová-Havlová, Bohumil Švarc st., Svatopluk Matyáš, Josef Bláha, Ladislav Křiváček, Consuela Morávková, Zdeněk Řehoř, Andrea Čunderlíková, Jiřina Steimarová, Milan Sandhaus, Jaroslav Kepka, Antonín Molčík, Miroslav Moravec, Jana Andresíková, Vladimír Bičík, Oldřich Velen, Libuše Štědrá, Čestmír Řanda st., Karel Houska, Darja Hajská, Dalimil Klapka, Martin Štěpánek, Marie Logojdová, Nataša Kucová, Jarmila Smejkalová, Stella Májová, Alois Švehlík, Stanislava Bartošová, Vlastimil Čaněk, Bohumil Koška, Jaroslav Rozsíval, Tomáš Sedláček, Pavel Robin, Zdeněk Srstka, Karel Engel, Otakar Rademacher, Jaroslav Tomsa, Václav Kaňkovský, Jiří Smutný, Petr Kopřiva, Karel Fridrich, Lenka Machoninová, Vladimír Navrátil, František Jákl, Jiří Klenot, Petr Kment, Josef Kalena, Jindřiška Gabriela Preissová, Josef Zíma, Milan Kindl, Stanislav Litera, Anna Vaňková, Karel Peyr, Hana Hegerová, Simona Stašová, Ilona Jirotková, Jiřina Bílá, Jan Laibl, Vladimír Linka, Jaroslav Kašpar, Ladislav Krečmer, Jarmila Navrátilová, Evelyna Steimarová, Miloš Hlavica, Zdena Burdová, Kateřina Frýbová, Miroslav Jíra, Karolina Slunéčková, Radúz Chmelík, Rudolf Anders, Karin Düwel, Irene Fischer, Petr Smažík, Miloš Vávra, Bohumil Smutný, Rudolf Kalina, Daniela Kolářová, Magda Dolejšová, Zdeněk Forejt, Rudolf Kamínek, Vladimír Pospíšil, Václav Procházka, Dagmar Pušová, Jana Robenková, David Čapek, Petr Gajdoš, Zdeněk Kutil, Jana Šumanová, Jiří Plachý ml., Ela Šárková, Jaroslav Jiřík, Alžbeta Mjartanová, Jaroslav Tvrdík, Otto Kinský, Karel Bělohradský, Willi Schrade, Ralph Boettner, Gerd Michael Henneberg, Hans Klering, Václav Mareš, Blažena Slavíčková, Zdeněk Mucha, Vlasta Jelínková, Miriam Chytilová, Vladimír Klemens, Karel Dellapina, Jana Viščaková, Věra Laňková, Jiří Růžička st., Josef Střecha, Václav Neužil st., Petr Skarke, Miloš Vavruška, Zdeněk Blažek, Josef Kudílek, Vlastimila Vlková, Milan Stehlík, Alois Müller, Marie Marešová, Luděk Kopřiva, Karel Effa, Václav Trégl, Věra Tichánková, Richard Záhorský, Jana Janěková, Lena Birková, Věra Kalendová, Jaroslav Heyduk, Jan Cmíral st., Běla Jurdová, Jiří Vitvar, Josef Němeček, Václav Bouška, Pavel Jiras, Marie Landová, Zdeněk Skalický, Eva Vlachová, Rudolfo Jiménez, Cerezo Salazar, Maritza Peréz, Ruth Dubois, Miroslav Rous, Blanka Křížová, Ladislav Kazda, Petr Svárovský, Jiří Sequens ml., Jiří Kvasnička, Oldřich Janovský, František Horák, Daniel Rous, Libor Žídek, Miloslav Šindler, Zlata Adamovská, Kateřina Chárová, Filip Renč, Milan Friedl, Eva Sitteová, Vilém Kratochvíl, Gabriela Preissová, Gitte Viereck, Hugo Kaminský, Josef Abrhám, Vladimír Menšík, Blažena Holišová, Hana Talpová, Jaroslava Obermaierová, Ivana Andrlová, Ivo Niederle, Karel Chromík, Jan Víšek, Oldřich Musil, Karolína Kubalová, Milada Vnuková, Ferdinand Krůta, Zdeněk Braunschläger, Jiří Cimický, Petr Jákl st., Alex Jandouš, Vítězslav Jirsák, Jindřich Hrdý, Jiří Kalenský, Luďa Marešová, Vilemína Nejedlová-Skokanová, Petr Hanus, Ladislav Lahoda, Jan Sedláček, Josef Vondráček, Milan Friedl (vyp.)

Protože se mi už asi nepodaří Honzíka procpat do Expendables 3, vyznám mu nehynoucí lásku alespoň zde. Tento český rambič ztopořil nejednoho eléva Veřejné bezpečnosti, nalil mu do žil víru, odhodlání a touhu chránit socialistickou vlast až na věky, nikdy jinak a v bratrské součinnosti s Rusákem, Bulgarem či Kubou. Seriál samotný nemožno považovat za odpad. Natočeno na místní poměry i dobu vzniku fešně, hudbu dodnes považuji za špičkovou. A právě solidní kvalita díla pomáhala - a věřím tomu, že se jí to daří doteď - vymývat palice inteligenčně slabší části populace. Tedy většině. Neboť, pokud se vrhneme do komparace, když srovnáme kupříkladu Jendu, jak šetří nedostatek inzulinu na předvánočním trhu, a Onura, který tlačí do Šeherezády tisíc a jednu moč, máme o preferencích jasno. A hle, kolik oligofreniků tu tatarskou sračku adorovalo.... Dobrá. Především oligofreniček. A ukecaly starého, aby je tam vzal na dovču. Teď mají doma přičmoudlá, křivonohá děcka.(22.7.2013)

• Spinosaurus

1. díl – Smrt u jezera (1945) - poměrně zdařilý díl, který je zaměřený proti národním socialistům, prvorepublikovým policistům a organizaci UNRRA. Když si ale odmyslíme tuhle propagandu, čeká nás poměrně kvalitní díl. 2. díl – Vyznavači ohně (1946) - tenhle díl se mi hodně líbil. Soudruzi si tentokrát vzali na mušku sudetské němce a výsledný efekt je docela zdařilý. Jen od Sequense bych očekával trochu lépe natočenou závěrečnou přestřelku. 3. díl – Loupež sladkého „I“ (1947) - trochu nudný díl. Viděno jedním očkem. 4. díl – Rubínové kříže (1947) - můj oblíbený díl. Patří k tomu nejlepšímu, co můžeme v Zemanovi vidět. Také tady máme zlé mnichy. 5. díl – Hon na lišku (1948) - sakra jak já fandil tomu Bláhovi a jeho přátelům. Zeman se navíc v kritické situaci zachová jako zrádce republiky a to mu neodpustím. Tenhle díl se řadí mezi ty, které je třeba brát s nadhledem, ale rozhodně neurazí. 6. díl – Bestie (1949) - konečně pořádná detektivka, opravdu jsem nečekal, kdo je hlavní padouch. Jen by mě ještě zajímalo, jaká byla skutečnost. 7. díl – Mědirytina (1950) - silně nezáživný díl. 8. díl – Strach (1951) - lži, zrůdnost, sračky, demagogie, hnůj a blitky. Takhle bych shrnul závěrečné emoce. Tenhle díl není detektivka, není to ani horor ani akčňák. Tohle je nechtěná parodie spojená s velkolepou zrůdností. Sorry ale takovym způsobem, jakým se chovali ti tři, se nechovají ani chovanci Jedličkova ústavu. A aby bylo dílo demagogie dokonalé, jako kontrast vůči vraždám je postaven porod Zemanovy ženy. Fuj! 9. díl – Loď do Hamburku (1952) - agent Bláha se vrací a mě nezbývá než držet mu palce do dalších dílů. 10. díl – Vrah se skrývá v poli (1953) - "Jménem národního demokratického odboje........ke zdi!!!!" Tohle je skoro legendární díl. Legendární svou blbostí podobně jako Strach. Zeman se dostává do pohraniční vesničky, kde na něj ze všech stran syčí nasraní zemědělci, v hospodách chlastají bývalí kulaci a faráři mají své statky po nacistech. Do toho všeho je tu jeden diverzant, kterého vyučil sám velký imperialistický žid (to je smrtelná kombinace :-D). Opět se nejedná o detektivku, ale pouze propagandu. A vyhrňme si rukávy......... 11. díl – Křížová cesta (1954) Na můj vkus až příliš dlouhý díl, ale budiž. Dokud je na plátně agent Bláha, tak neodtrhnu oči od obrazovky. Pro mě je prostě Bláha hlavním hrdinou seriálu a všichni co jdou proti němu jsou padouši. Jen škoda, že se mu mise nezdařila. Co se týče propagandy, tak kromě okrádání církve zde máme fanatickou matku představenou :-D 12. díl – Kleště (1955) Děj se stále více zamotává a to je jen dobře. Nevím proč, ale mě se ty díly s Bláhou líbí nejen kvůli hlavnímu aktérovi, ale i kvůli zamotanosti příběhu, i když o detektivce nemůže být řeč. 13. díl – Romance o nenápadné paní (1956) Tento díl je údajně podle skutečné události. Každopádně mě ale nebavil. 14. díl – Konec velké šance (1957) Zde končí dobrodružství agenta Bláhy a zároveň je zde první zmíňka o plánovaném svržení totalitního režimu. Jsem napjatý jak kšandy. 15. díl – Kvadratura ženy (1958) Tenhle poctivý apolitický díl řadím k tomu nejlepšímu. Moderní kriminálky by si měli z tohohle filmu vzít příklad. Liška mě zde svou hudbou téměř uhranul. 16. díl – Dáma s erbem (1959) Nudný díl. Nemám co říct. 17. díl – Prokleté dědictví (1960) Tenhle díl jsem neviděl a podle obsahu ani nelituju. 18. díl – Bílé linky (1961) A pozor. Hlavní dějová linie dospěla do druhé fáze - k panu Hacklovi. Film sám o sobě není špatný a některé hlášky Josefa Beka zkultovněly, ale komunistické vidění západního Berlína mi zážitek z filmu kazí. 19. díl – Třetí housle (1962) Celý tenhle díl jsem jaksi nepochopil. 20. díl – Modrá světla (1963) Skvělá zápletka, geniální padouši a pozor! - omračující hudba Zdeňka Lišky 21. díl – Pán ze Salcburku (1964) Neviděl. 22. díl – Tatranské pastorále (1965) Neviděl. 23. díl – Šťastný a veselý (1966) Neviděl.(14.2.2011)

• HAL

Viděn pouze díl Studna. Zábavné. Ovšem pokud tento je ze všech nejlepší, tak je to pořád hodně hluboká mizérie i po stránce kvalitativní, i navrch tomu že po stránce ideologické jde o prolhaný hnůj a trestuhodnou propagandu. Srovnatelné s projevy Fidela Castra - dlouhé, nudné, a vzbuzující ve mně hluboký odpor a nenávist vůči všem lidem za toto zodpovědným.(14.2.2013)

Velmi kontroverzní dílo Československé televize natočené na zakázku tehdejšího totalitního režimu. Z filmařského hlediska to rozhodně není žádný brak. Naopak - seriál je dnes již kultovním a nestal se jím jen tak. Tohle DÍLO MÁ SVOU NEZPOCHYBNITELNOU HODNOTU. Dějová linie některých epizod je velice působivá, objeví se herecká elita tehdejší doby (v čele s vynikajícím Vladimírem Brabcem) a většinou se jedná o zdařilé kriminálky s často až hororovou atmosférou (takovou, kterou neoplývá žádný jiný seriál či film co znám). Samostatnou kapitolou je hudba Zdeňka Lišky, který pro každou epizodu zkomponoval vlastní, originální hudební motiv. I když některé dialogy nebo situace vyvolávají na tváři úsměv, plné hodnocení - i trochu z nostalgie - si major Zeman zaslouží.(4.4.2016)

• igi B.

Dnes jsem se po nějakých dobrých sedmadvaceti letech ÚMYSLNĚ podíval na Třicet případů majora Zemana - díl 25. Štvanice. Na jediný tento díl - podruhé znovu a navěky naposled. To je ale PRASEČINA! Woody zde řekl ve svém komentáři vlastně vše. Co dodat. Ano, strana a vláda...blablabla... V téhle zemi "umělci" málokdy měli problémy s kolaborací s mocí. Heil Hitler! Čest práci soudruzi! Kultura za sto... ČEST VÝJIMKÁM! Když ale tak vidím ty dnešní fizkulturní nicky lezoucí za tučné výkupné do prdelí dnešním politsráčům... Debilům (debil - viz. slovník cizích slov), co jsou schopni této propagandistické a vylhané zrůdnosti věnovat pět hvězd - lze jen popřát slastnou koupel v studni. A slušné lidi prosím o omluvu za ta hrubá slova. - - - P.S. Není dávno tajemstvím, že vstali noví estébáci... Dnes ve spojení s novými elitami a organizovaným zločinem. Tak se dobře bavte, pitomečci... - - - P.P.S. To si tedy někdo máknul, vypsat zde všechny (?) ty naše >úmělce< prostonárodní, co si omočili v téhle sračce. Škoda ztrácet nad tím více čas. Pisskulturu bolšenickou pochcat!(7.11.2005)

• - Diel "Bestie" (1949) je natočený podľa skutočného príbehu sériového vraha Huberta Pilčíka. K procesu s falošným prevádzačom, ktorý v rokoch 1948 až 1951 zabíjal a okrádal ľudí túžiacich po živote v slobodnom svete, však nikdy nedošlo. Dňa 9. septembra 1951 sa v cele uškrtil dvoma vreckovkami. Pilčíkova hlava potom bola z neznámych dôvodov oddelená od trupu a uložená v plzenskom Ústave súdneho lekárstva, kde je dodnes. Po Pilčíkovej smrti sa objavila informácia, že bol tajným spolupracovníkom Štátnej bezpečnosti v rámci akcie Kameň. Jej cieľom bolo odhalenie ľudí pokúšajúcich sa o ilegálny prechod hraníc. (Raccoon.city)

• - V prvním díle je Zemanovi 20 let, v době natáčení bylo Vladimíru Brabcovi 40 let. (M.B)

• - Režisér Jiří Sequens dostal počas natáčania ocenenie titul národný umelec a niektorí členovia štábu a herci dostali po skončení natáčania celého seriálu medaile SNB a odmeny v podobe finančnej čiastky alebo dvojtýždenného rekreačného pobytu v zariadeniach FMV. (Raccoon.city)