Třicet případů majora Zemana

• Československo Tridsať prípadov majora Zemana (více)
Československo, (1974–1979), 36 h 26 min (Minutáž: 52–91 min)

Předloha:

Oldřich Železný (povídka)

Série(3) / Epizody(30)

manonfire

První desítka dílú z poválečné doby jednoznačně přečnívá ty následující, které jsou buď poznamenány politikou, či nevýrazností témat(většinou se drží tyto nešvary při sobě), kdy se u epizod stává nejzajímavějším počinem hravé popichování Zemana a Stejskala, či rozverně laděné(a skvěle zahrané) lidové postavy podvodníčků, kapsářů a pěkně po socialisticku ztracených existencí (Bek, Skořepová, Filipovský, Kepka...), kteří si často vypěstovali k Honzovi Zemanů a jeho dobračiskovému mentorování až láskyplný vztah. Bohužel čím dál metastázující politický podtext seriál nejen zdiskreditoval, ale hlavně obsahově znehodnotil. Zaznamenal jsem zde několik zajímavě formulovaných soudů, které brojily proti upřednostnění řemeslné zručnosti nad celkový dopad manipulace diváka. Osobně s tím nesouhlasím, zvláště jako divák v roce 2010. Necítím tak úplně právo vžívat se jako někteří jiní do pozice politického vězně, a ustanovovat toto neoddiskutovatelné negativum seriálu zásadním vetem pro jakékoliv jiné hodnocení, nežli odpadové. Ony totiž skoro stejně zřejmé jsou i plusy tohoto projektu. Co naplat, jakmile zazní charakteristická znělka seriálu, nemohu se jako spousta ostatních ubránit nostalgii a až s fanouškovskou chutí si vychutnávám herce, atmosféru a zejména Vladimíra Brabce, který je pro mě jedním z nejelegantnějších herců ....kdy zvláště ovládání jeho neopakovatelně zabarveného hlasu je naprosto mistrovské a i když se časem jeho "spravedlivě rozhořčené výstupy" poněkud opakují, stále svým charismatem zůstává nejvýznamnějším bodem seriálu. Navíc s trochou humoru si člověk dokáže vychutnat i nenápadné(ve skutečnosti ale doslova demonstrativní) narážky propagandistické. A to jak v dílech, kdy byly jen okolností okatě naroubovanou na kriminalistické vyšetřování, tak i v dalších, kdy byly nosnou konstrukcí a příběh jako takový byl jen nájemnou kulisou. To je charakteristické třeba pro Babické případy ve VSVP a Štvanici, které mě doslova unášely do světa skvěle procítěné totální lži, způsobem jakým si dovolily zneužívat dávné reality a převracet role skutečných viníků v jejich kárce. Hlavně mám od malička v hlavě pana Haničince s panem Hlušičkou a jejich společnou "lázeňskou“ scénu v Rubínových křížích. Také vím, že světlo na blatech nám vždycky nemusí svítit zrovna ke světlé budoucnosti. Hodně zapamatovatelný byl i Vilém Besser ať už v ruce třímal harmoniku, nebo volant autobusu plný "pacientů" ve Vyznavačích ohně. Nenápadný, introvertní tatínek pana Crhy, jenž měl šedesát kilo i se sekyrou, nám svým extrovertním činem taky dokázal roztáhnout dětské zorničky. Jen bláhový by se točil byť jen na vteřinu zády k agentu Bláhovi a školenému hřbetu jeho dlaně......Koneckonců ani další Bláha, (tentokrát Josef) nám jako Leopold Fanta k srdíčku nejspíš nepřirostl a i když se našinec ondy často přímo toužil dostat k moři, určitě ne způsobem, kterým tam Leo poslal Ivo Holana. A dalo by se pokračovat . Takže co říci závěrem..... Ano vím o zlu, jenž sebou seriál přinášel, ovšem jak jej záporně zhodnotit, když ho mám prostě rád. Potom by to byla čistě rozumová póza, podobně falešná jako některé zmíněné aspekty tohoto "monstrdíla" 1. díl – Smrt u jezera (1945) 70-80% +atmosféra krimi 2. díl – Vyznavači ohně (1946) 70-80% +atmosféra krimi 3. díl – Loupež sladkého „I“ (1947) 60% 4. díl – Rubínové kříže (1947) 90% +atmosféra krimi 5. díl – Hon na lišku (1948) 30% 6. díl – Bestie (1949) 80% +atmosféra krimi 7. díl – Mědirytina (1950) 60%+milé komediální scény (Zemanovo plaché dvoření je skvost) 8. díl – Strach (1951) 50% 9. díl – Loď do Hamburku (1952) 40% 10. díl – Vrah se skrývá v poli (1953) 60% +zajímavá propaganda 11. díl – Křížová cesta (1954) 50-60% 12. díl – Kleště (1955) 30% 13. díl – Romance o nenápadné paní (1956) 40% 14. díl – Konec velké šance (1957) 50-60% 15. díl – Kvadratura ženy (1958) 70-80% +atmosféra krimi 16. díl – Dáma s erbem (1959) 40% 17. díl – Prokleté dědictví (1960) 30% 18. díl – Bílé linky (1961) 40% 19. díl – Třetí housle (1962) 20% 20. díl – Modrá světla (1963) 50% 21. díl – Pán ze Salcburku (1964) 70% 22. díl – Tatranské pastorále (1965) 50% 23. díl – Šťastný a veselý (1966) 30% 24. díl – Klauni (1967) 20% 25. díl – Štvanice (1968) 60%+zajímavá propaganda 26. díl – Studna (1969) 80% kombinace atmosféry+naivity+zajímavá propaganda 27. díl – Rukojmí v Bella Vista (1970) 60% 28. díl – Poselství z neznámé země (1971) 40% 29. díl – Mimikry (1972) 30% 30. díl – Růže pro Zemana (1973) 30% Průměrné hodnocení mi vyšlo na 50% Celkově jsem ale nucen akcentovat ty nejlepší momenty. Koneckonců, nikdo Vás nenutí sledovat všech třicet příběhů. Takže za 80% () (méně) (více)

Philoun1

Hodnotit nebudu protože sem viděl pouze Studnu takže tak trochu okomentuju pouze tento díl za který bych dal 4* , lehce hororový nádech filmu se mi líbíl a apokaliptická scéna s otcem byla vážně dobrá. ()

jenik71

Seriál natočený pod vlivem komunistické propagandy. Když ale pominete tento fakt, stále se jedná o poměrně kvalitně zpracované kriminální příběhy, většinou založené na skutečných událostech. V paměti má jistě každý příběhy Studna, Bestie, Vrah se skrývá v poli či Kvadratura ženy. Kvalitní herecké obsazení a zřejmě životní role Vladimíra Brabce. Pro diváky to bude navždy major Zeman a této nálepky se již nikdy nezbaví. ()

JančiBači

Top diely:Vyznavači Ohne,Bestie a Studna. Studa je najlepsi diel z celeho serialu. Doteraz mam husiu kozu,ked si spomeniem na tento diel....Musel sem to udelat..... Pre mna je Studna j jeden z najvacsich hororovych zazitkov a popritom je to serial.To sa malokedy podari. ()

zsn

Kriminálka Miami po diktátorském Česku. Nedokázala bych si v té době (ať už jde o režim, design, módu) žít a jsem zvědavá, jaký pohled budu mít na filmy své éry za dvacítku let, ať už jde rovněž o design, rekvizity, módu, ale i morálku dané doby, propagovanou na kameru, a hlavně humor, jemuž jsem u Čechů nikdy nepřišla na "rozum". Výše hodnocení za díl "Bič Boží" s Lábusem alá padlým "Lennonem" a za sympatického herce Brabce s ochranitelským úsměvem. ()

Čtec odpad!

Odpad! jako hodnocení prakticky nepoužívám. Vytvořit jakékoliv dílo je těžší, než si netvořící lidé myslí. A skoro všechno má nějakou hodnotu vyjádřitelnou hvězdičkami. Časté používání hodnocení odpad! považuji za pozérství... Ale přesto dělám jednu výjimku - odpad! dávám věcem vysloveně škodlivým, nikoli v nepodstatných prkotinách, ale v obecném společenském dopadu... A Zeman škodlivý je, od samého záměru a prvopočátku. Jakkoliv se snaží většinu času maskovat, že není. Zeman je přesně stejný odpudivý bazilišek, jako režim, který jej stvořil. ()

Aqualung odpad!

Až dnes jsem zjistil, že jsem tenhle seriál jaksi opomněl. Snad mi k nápravě pomohla svým pošťouchnutím smrt pana Brabce před pár dny. K osobě zmíněného se nebudu šířeji vyjadřovat. Byl to vynikající herec. Ovšem sám seriál stojí za podrobnější rozbor. Proč vůbec vznikl? Jistě na "příkazoobjednávku" Jak také jinak? Měl cosi pootočit a změnit tak, aby to tak nekřičelo, či nebolelo. Šlo o popření. Šlo o zmatení. Šlo o....,o všechno, co je mimo pravdu, aby se to "pravdou" stalo. Tedy goebbelsovský axiom. Stále opakovaná lež se stává pravdou. Díl po dílu si autor bral reálné příběhy a potřebným způsobem míchal pravdu se lží a balil to do nasládlého staniolu, který ale naštěstí pořád jako kovový plech chutnal. Lidé se na to také v dosti velkém počtu koukali. Mne nevyjímaje, když to šlo v premiérách. Moc na výběr jsme při dvou tv kanálech neměli.Herci byli vybráni velmi dobře. A bolševik čekal, že se změní náhled lidí na práci silových složek státního aparátu.....A podařilo se mu to? Kdo ví? Ale ať tak, či onak dnes se na tenhle seriál dívám jako na dobrý pokus zrůdného systému pokřivit lidem hodnocení jedné děsivé etapy vývoje naší společnosti. Je "roztomilé", že seriál má svůj fan klub.......Ale soudní lidé, a já věřím, že je jich drtivá většina, koukají na tohle "dílo" seriozně. ()

Opsha

Je poměrně těžké hodnotit to jako celek,zatímco některé díly jsou nudné sr*** násobené sr*** na druhou (Hon na lišku, Mědirytina,Kleště), jiné mi naopak nedaly čas dívat se na hodnky(Vyznavači ohně, Rubínové kříže,Strach,Konec velké šance) P.S. Studna mi tak zázračná nepřišla- prostě lehce nadprůměrný díl. ()

solskjaer

Opravdu nechápu tak nízké hodnocení, vždyť právě ta agitka a ponurá historie dělá z tohoto seriálu ten pravý požitek. Mě vyloženě baví koukat na ty bezduché řeči o síle socialismu a o moci komunismu. Je to zábavné, vždyť je to za náma tak proč se tomu nezasmát? Mimochodem Studně bych dal 5 hvězd i v daném roce. ()

sheilla odpad!

Tohle snad nema cenu ani jakkoli komentovat. Jenom se divim, ze to v TV jeste nekdo muze pustit. I kdyz jako dite jsem u dilu Studna trnula hruzou, ale NEVER MORE. ()

ondrech

Kamera: Josef Hanuš, Václav Hanuš, Michal Kulič ..... tohle je sila... jakože po technické stránce... uznávám, že s fakty je to trochu pohnuté, ale což. a prima měla geniální upoutávky... ()

Rousse

Stačí si pustit jediný díl - Mimikry - a jde nádherně vidět, jak byla tehdejší doba uplně mimo. Nějaké kuňkání žab bylo nazýváno hudbou, která ohrožuje mravnost českosloveské socialistické mládeže - no tak to je vážně síla. Vždycky když tohle vidím, tak si hodně nahlas oddychnu a jsem ráda, že tahle doba je už dááááávno za námi a v životě už se nevrátí - ani ona ani její děsná propaganda prostřednictvím zmanipulovaných filmů nebo seriálů. Proto dávám 3 hvězdy a nestydím se za to, protože u téhle shitárny se vždycky spolehlivě zasměju blbosti, nadutosti a nestydatosti těch k****v komunistických. ()

made1

Tento seriál by se měl, stejně jako film Věčný Žid, vysílat s vysvětlujícím komentářem na začátku. ()

Dromed

Komunistický maras co si budem povídat. Za zmínku stojí jen dva díly, a to Mimikry, což je krásná parodie na Black Sabbath a spol. Teď otázka, jestli si komunisti opravdu mysleli, že takhle zní Hardrock, nebo tam schválně dali jen jakousi pseudohudbu aby lidi nezjiztili, že Hardrock je fakt super. A tím dalším dílem je Studna, což je jakýsi totalitní prathriller. ()

Zemřel herec Ladislav Mrkvička

Zemřel herec Ladislav Mrkvička