Třicet případů majora Zemana

• Československo Tridsať prípadov majora Zemana (více)
Československo, (1974–1979), 36 h 26 min (Minutáž: 52–91 min)

Předloha:

Oldřich Železný (povídka)

Série(3) / Epizody(30)

Recenze uživatele manonfire k tomuto seriálu (31)

Třicet případů majora Zemana (1974)

První desítka dílú z poválečné doby jednoznačně přečnívá ty následující, které jsou buď poznamenány politikou, či nevýrazností témat(většinou se drží tyto nešvary při sobě), kdy se u epizod stává nejzajímavějším počinem hravé popichování Zemana a Stejskala, či rozverně laděné(a skvěle zahrané) lidové postavy podvodníčků, kapsářů a pěkně po socialisticku ztracených existencí (Bek, Skořepová, Filipovský, Kepka...), kteří si často vypěstovali k Honzovi Zemanů a jeho dobračiskovému mentorování až láskyplný vztah. Bohužel čím dál metastázující politický podtext seriál nejen zdiskreditoval, ale hlavně obsahově znehodnotil. Zaznamenal jsem zde několik zajímavě formulovaných soudů, které brojily proti upřednostnění řemeslné zručnosti nad celkový dopad manipulace diváka. Osobně s tím nesouhlasím, zvláště jako divák v roce 2010. Necítím tak úplně právo vžívat se jako někteří jiní do pozice politického vězně, a ustanovovat toto neoddiskutovatelné negativum seriálu zásadním vetem pro jakékoliv jiné hodnocení, nežli odpadové. Ony totiž skoro stejně zřejmé jsou i plusy tohoto projektu. Co naplat, jakmile zazní charakteristická znělka seriálu, nemohu se jako spousta ostatních ubránit nostalgii a až s fanouškovskou chutí si vychutnávám herce, atmosféru a zejména Vladimíra Brabce, který je pro mě jedním z nejelegantnějších herců ....kdy zvláště ovládání jeho neopakovatelně zabarveného hlasu je naprosto mistrovské a i když se časem jeho "spravedlivě rozhořčené výstupy" poněkud opakují, stále svým charismatem zůstává nejvýznamnějším bodem seriálu. Navíc s trochou humoru si člověk dokáže vychutnat i nenápadné(ve skutečnosti ale doslova demonstrativní) narážky propagandistické. A to jak v dílech, kdy byly jen okolností okatě naroubovanou na kriminalistické vyšetřování, tak i v dalších, kdy byly nosnou konstrukcí a příběh jako takový byl jen nájemnou kulisou. To je charakteristické třeba pro Babické případy ve VSVP a Štvanici, které mě doslova unášely do světa skvěle procítěné totální lži, způsobem jakým si dovolily zneužívat dávné reality a převracet role skutečných viníků v jejich kárce. Hlavně mám od malička v hlavě pana Haničince s panem Hlušičkou a jejich společnou "lázeňskou“ scénu v Rubínových křížích. Také vím, že světlo na blatech nám vždycky nemusí svítit zrovna ke světlé budoucnosti. Hodně zapamatovatelný byl i Vilém Besser ať už v ruce třímal harmoniku, nebo volant autobusu plný "pacientů" ve Vyznavačích ohně. Nenápadný, introvertní tatínek pana Crhy, jenž měl šedesát kilo i se sekyrou, nám svým extrovertním činem taky dokázal roztáhnout dětské zorničky. Jen bláhový by se točil byť jen na vteřinu zády k agentu Bláhovi a školenému hřbetu jeho dlaně......Koneckonců ani další Bláha, (tentokrát Josef) nám jako Leopold Fanta k srdíčku nejspíš nepřirostl a i když se našinec ondy často přímo toužil dostat k moři, určitě ne způsobem, kterým tam Leo poslal Ivo Holana. A dalo by se pokračovat . Takže co říci závěrem..... Ano vím o zlu, jenž sebou seriál přinášel, ovšem jak jej záporně zhodnotit, když ho mám prostě rád. Potom by to byla čistě rozumová póza, podobně falešná jako některé zmíněné aspekty tohoto "monstrdíla" 1. díl – Smrt u jezera (1945) 70-80% +atmosféra krimi 2. díl – Vyznavači ohně (1946) 70-80% +atmosféra krimi 3. díl – Loupež sladkého „I“ (1947) 60% 4. díl – Rubínové kříže (1947) 90% +atmosféra krimi 5. díl – Hon na lišku (1948) 30% 6. díl – Bestie (1949) 80% +atmosféra krimi 7. díl – Mědirytina (1950) 60%+milé komediální scény (Zemanovo plaché dvoření je skvost) 8. díl – Strach (1951) 50% 9. díl – Loď do Hamburku (1952) 40% 10. díl – Vrah se skrývá v poli (1953) 60% +zajímavá propaganda 11. díl – Křížová cesta (1954) 50-60% 12. díl – Kleště (1955) 30% 13. díl – Romance o nenápadné paní (1956) 40% 14. díl – Konec velké šance (1957) 50-60% 15. díl – Kvadratura ženy (1958) 70-80% +atmosféra krimi 16. díl – Dáma s erbem (1959) 40% 17. díl – Prokleté dědictví (1960) 30% 18. díl – Bílé linky (1961) 40% 19. díl – Třetí housle (1962) 20% 20. díl – Modrá světla (1963) 50% 21. díl – Pán ze Salcburku (1964) 70% 22. díl – Tatranské pastorále (1965) 50% 23. díl – Šťastný a veselý (1966) 30% 24. díl – Klauni (1967) 20% 25. díl – Štvanice (1968) 60%+zajímavá propaganda 26. díl – Studna (1969) 80% kombinace atmosféry+naivity+zajímavá propaganda 27. díl – Rukojmí v Bella Vista (1970) 60% 28. díl – Poselství z neznámé země (1971) 40% 29. díl – Mimikry (1972) 30% 30. díl – Růže pro Zemana (1973) 30% Průměrné hodnocení mi vyšlo na 50% Celkově jsem ale nucen akcentovat ty nejlepší momenty. Koneckonců, nikdo Vás nenutí sledovat všech třicet příběhů. Takže za 80% () (méně) (více)

Smrt u jezera (1974) (S01E01)

Zemanovo první vyšetřování a poslední amatérské je velmi solidním úvodem do seriálu. Scéna v setmělém fotoateliéru naznačila Sequensovy schopnosti nastolit v rámci ČS kinematografie dosud nezvyklou atmosféru. 80% ()

Vyznavači ohně (1974) (S01E02)

Díl patřící do top 5 seriálu, kdy jsou některé scény laděné vyloženě hororově a to velmi povedeným stylem (Noční "majáles" bláznů, Oběšenec, Psí kotce) Munzarův vznešený fanatik přesnej a z Bessera šel respekt, s lopatou i bez ní. 90% ()

Loupež sladkého "I" (1974) (S01E03)

Zde opět zajímavá atmosféra tvořená kamerou, scenériemi i hudbou. Na druhou stranu bez vraždy to přeci jen vyšumí do průměru. Martin Růžek jako sarkastický Mudr ideál, Krškův cukrovkář jakbysmet. 60% ()

Rubínové kříže (1975) (S01E04)

Pro mě nejlepší díl ze všech třiceti. Už první setkání "Lipinského" s Mauerem končící Brabcovým amokem je boží. Willy Kleiber aspiruje na nejlepší vedlejší postavu seriálu. Hlavně mě však jako malého vystrašila společná "lázeňská" scéna pánů Haničince a Hlušičky. První jmenovaný si během škrcení střihl menší mimický orgasmus.Kdo by to do Toníka Karase řekl. 100% ()

Hon na lišku (1975) (S01E05)

Zásadní vstup politiky do celého projektu. Bláha byl možná stěžejní a hlavní protivník božského Jendy, většina dílů s ním mě ovšem příliš nebavila. Nikoliv vinou Brzobohatého. Značila vždy špionský odklon od řadových kriminalistických příběhů, bohužel. 40% ()

Bestie (1975) (S01E06)

Další top 5 počin. Reálná předloha dílu je těžká úchylárna, Pilčík byl fakt jinčí. Tak daleko jít filmaři nemohli, přesto se jim podařila jedna z nejtemnějších atmošek. Světlo na šumavských blatech skutečně nesvítilo ke světlé budoucnosti. Tam by pes Baskervillský strachy ani nepáchl. 90% ()

Mědirytina (1975) (S01E07)

Zase, bez mrtvoly jde o hovno. Díl je nicméně vcelku zábavný díky Jendovo plachému dvoření se, jakož i proklínané Světle Amortové. 60% ()

Strach (1975) (S01E08)

Udělat z Mašínů bandu teploušů a z jejich velitele pak totáního pacienta homo-latence zkrátka příliš zkresluje celkový dojem.50% ()

Loď do Hamburku (1975) (S01E09)

Bláha returns, špionážní nuda začíná. 40% ()

Vrah se skrývá v poli (1975) (S01E10)

Propagandisticky nejprolhanější díl. Nespravedlnost z něj přímo čiší. Pokud se nad věc povznesete, vcelku drsnej eastern. Besser zase parádní. 70% ()

Křížová cesta (1976) (S02E01)

Podobně jako u Loupeže sladkého I, hudba a prostory budují působivou atmosféru, s příběhem už je to o dost slabší. 60% ()

Kleště (1976) (S02E02)

Divnej díl, zplácanej ze všeho možného včetně Cupáka s Kemrem. Překvapil jen nemilosrdnej konec nadržené Inky, co prohlídla ty Bláhovi šminky. 40% ()

Romance o nenápadné paní (1976) (S02E03)

Nemůžete natočit Bestii nebo Kvadraturu ženy a pak čekat stejnou diváckou odezvu u dílu, kterej se točí kolem zpronevěry vlakovejch jízdenek.To se páni tvůrci proberte. 20% ()

Konec velké šance (1976) (S02E04)

The final countdown končící penetrací padouchovi hýždě. Dobro zvítězilo za cenu nejvyšší. 60% ()

Kvadratura ženy (1976) (S02E05)

Top 5. Kriminalisticky jednoznačně nejlepší a nejdrsnější díl. Špičková detektivka a poslední zářez za plnej počet. Salačova hláška: "Á vida Trosky! No, to byl tenkrát vejšlap!" :) mě baví dodnes. 90% ()

Dáma s erbem (1976) (S02E06)

Zajímavej začátek následné nudy. Třetí hvězda je za to, že Dáma s erbem nabídla Brabcovi asi nejvíce komediálních scén (Holicí pěna, Bondovský svůdník z výtahu, Sarkasmus vůči dopadeným zločincům, Vysvětlování termínu staropanenství) Samozřejmě, že je pan herec zvládl na jedničku. 60% ()

Prokleté dědictví (1976) (S02E07)

Opět podivná slátanina končící závalem dolu. Co myslíte, rozdejchá to Jenda? Určitě líp, než Bořek. 30% ()

Bílé linky (1976) (S02E08)

Další špionská prázdnota o ničem. Aspoň, že jim Honza Hradec ukázal, jak se perou kluci z Kateřinský hory. 30% ()

Třetí housle (1976) (S02E09)

Nejblbější díl. Seriál nepotřeboval odlehčit, naopak přitvrdit dalším temným příběhem. Namísto toho přišla tahle operetní veselice. Aspoň, že kolemjdoucí lid měl své pátrací eso v oblibě, tak mu za svatebním kočárem nenuceně zabaletil a kytkama ho zaházel. 10% ()

Zemřel herec Ladislav Mrkvička

Zemřel herec Ladislav Mrkvička