Šéf místní policie Martin Brody společně s policistou Hendricksenem na pláži objeví hlavu a část ženského trupu. Lékař je přesvědčen, že žena byla napadena žralokem. Brody si uvědomuje nebezpečí a chce nechat zavřít pláže, což se ovšem nelíbí starostovi. Městečko, zcela závislé na krátké turistické sezóně, si podle něj nemůže dovolit takový luxus. O pár dní později se další obětí stane šestiletý chlapec. Přestože starosta stále odmítá vydat zákaz koupání, zpráva pomalu prosakuje na veřejnost. Do pátrání se zapojí nejen policie a ichtyolog Matt Hooper, ale také desítky amatérských lovců, kteří se do městečka sjeli pod vidinou odměny, kterou za dopadení žraloka nabídla matka zabitého chlapce. Teprve když je přímo před očima stovek turistů v mělké zátoce napaden další muž, je starosta přinucen přiznat vážnost situace a pod nátlakem Brodyho najmout profesionálního lovce Quinta. Společně s ním se na moře vydává i Hooper a přes svůj strach z moře i Brody. Když se jim konečně podaří žraloka přilákat, jsou šokováni jeho velikostí? (TV Nova)

Grafito

Klasika nejklasičtější.. dokonalost sama.. pro mě nejlepší Spielbergův (jím samotným dodnes nepřekonaný) film.. škoda všech těch zcela nepodařených pokračování.. ()

Velemír

Následující historka budiž důkazem Spielbergovy mistrnné horrorové práce v útrobách tohoto legendárního snímku: když jsem si nedávno koupil Čelisti na DVD, vložil jsem disk do mechaniky a jen tak profrčel několik scén, abych se přesvědčil o formálních aspektech edice - Přitom jsem se víceméně náhodně dostal ke klasické noční scéně pod Gardnerovým člunem... Viděl jsem ten film už snad milionkrát a přesně vím, co se v záběru přihodí, dývko jsem navíc projížděl uprostřed rušného slunečného dne kolem oběda a kvapným přepínáním scén jsem se připravil o důležitý faktor zainteresovanosti v ději, přesto jsem si pár vteřin počkal na klíčový okamžik - už jen pro tu radost ze staré známosti - a ejhle!!!... Přes všechnu obeznámenost, vynechání gradujícího naladění a dokonce absenci důležitého zvuku i Williamsovy hudby, jsem prožil uprostřed onoho slunného, čistě praktického a zcela bezpečného dne takový úlek, díky němuž na tomto místě před Spielbergovou (a potažmo též střihaččinou = Verna "Mother Cutter" Fields) hodinářsky jemnou prací s nečekaným načasováním (mimo jiné!) hluboce smekám!!! ()

pend

Po shlédnutí tohoto filmu odmítám jezdit k moři. Jinak naprostá klasika - práce s kamerou, hudební motiv, napětí - bez chybičky. Co oceňuji nejvíc, je, jak Spielberg dokázal naprosto průměrnou novelu zpracovat ve vynikající film, naprosto přesně vystihl, co lze zamést pod stůl - celou prostřední část knihy o sblížení Brodyovy ženy s Hooperem. ()

dawe787

Tak tento film jsem viděl poprvé asi v 8 letech a ještě s polským dabingem, protože tehdy celé mé rodné městečko si přeplo na polskou televizi a byly prázdné i hospody. Bál jsem se i v tom křesle v paneláku a do moře by mě nikdo půl roku nedostal. Tímto filmem ukázal Spielberg co v něm je a co můžem od něj čekat, ať už půjde o jakýkoliv žánr. ()

RedHot

Spielberg je mlaďoučký a ukazuje zoubky. Nenechte se zmýlit, on umí kousnout, i když to tentokrát moc nebolí. ()

Mallyyy

První a nejlepší díl, kde ještě není tak umělý a velký žralok. Spielbergův první film, který jsem viděl. ()

jasanka

Ne, že bych od Čelistí čekala něco světoborného, ale přece jen - očekávala jsem aspoň průměrnou podívanou. Té jsem svědkem bohužel nebyla. Takhle 1* za pěknou přírodu v první polovině a druhá * za celkem slušnou (uznávám) krvavou scénu v druhé polovině. ()

ellegrey

Film je to dobrý, líbil se mi již od prvního shlédnutí, zkrátka taková "dobrá Spielbergovská klasika". Velmi dobré herecké obsazení s vynikajícím Robertem Shawem. Přestože v dnešní době některé efekty někdy působí až vtipným dojmem, na tehdejší dobu se jedná o opravdu ojedinělé dílo a maketa legendárního a obávaného lidožravého monstra umí na plátně zapůsobit dodnes. Jen co je škoda, že možná právě Čelisti jsou jednou z příčin neustálého strachu a vyražďování žraloků, kteří nejspíš nemají nic jiného na práci než čekat ve vodě na nějakého smrtelníka, který se chystá na poslední "kolečko" kondičního plavání. ()

ladno

Majster Spielberg opäť neuťal mimo. Zaujímavý príbeh, výborní herci, skvelé efekty (na rok 1975 by som povedal, že extrémne dobré), v skratke ďalší dobrý film. Veľmi kladne hodnotím aj budovanie napätia vo filme, za ktoré tentokrát vďačíme predovšetkým Johnovi Williamsovi a jeho dvojtónovej symfónii. Jednoducho výborné dielo výborného režiséra, ktorý už v tej dobe týmto filmom predznamenal svoju slávnu kariéru. 90% ()

Petrus1

Myslím, že tohle dílo vyděsilo ve své době snad každého včetně mě, když sem byla ještě dítě. Akorát sem si myslela, že je tenhle snímek o deset let mladší...takže mi zřejmě naháněl strach až tak po patnácti až dvaceti lety po svém vzniku...a myslím, že mít zase deset, dvanáct, bude mě děsit znova. Tomuto se prostě říká nestárnoucí klasika. I když ekohorory nemám ráda, tohle je úplně jiná liga. Asi to bude tím, že to natočil Steven, kterej si s tím umí vyhrát. Působí to pořád hodně realisticky a ne jako dnešní ekohorory o přerostlých papundeklových příšerách, které už nepůsobí strašně hrůzně, ale strašně trapně. A proto, i když to dělám u většiny filmů, se u tohoto odmítám dívat na pokračování.. A psát o tom, o čem to bylo, je naprostý nesmysl, protože to ví každej - snad jen to, že historky, které vykládal Quint, byly víc znepokojující než samotný žralok. A nakonec mi vlastně té veliké rybišky bylo tak trochu líto :-) A nezapomenutelný hudební doprovod je třešinka na dobrém žraločím dortíku. Jeden ze 101 hororů, které musíte vidět, než umřete "Slavný "žraločí" motiv (autorem hudby je John Williams) zazní pouze tehdy, když se žralok skutečně objeví. V jedné scéně kdosi bestii "zahlédne" a lidé propadnou šílenství; jenže pak se ukáže, že šlo o dětskou lumpárnu s nevinnou hračkou. Pozorný divák ovšem ví, že žralok nemůže zaútočit, neboť nedošlo na zmíněný hudební motiv...Čelisti znamenají důležitý mezník v dějinách kinematografie: uctívá je celá generace cinefilů, která v kině poprvé zakusila pocit, co to znamená sdílet strach." Také Jeden z 1001 filmů, které musíte vidět, než umřete "Spielbergova hitchcocková řemeslná zručnost zafungovala a tento zručně napsaný a čistě zrežírovaný příběh vzbuzuje hrůzu nejvíc ze všech filmů, které byly z prostředí oceánu natočené." Souhlas. :-) ()

zahadum

Stačí málo .... hudba....jedna poškodená filmová kulisa a na svete je zlomové filmové dielo. Strach nikdy nebol zobrazený tak dokonale blízko a pritom vzdialený pod morskou hladinou. ()

Everyone

Neviděl jsem v roce 1975 (ani nemohl). Zhlédl jsem asi o 20 let později a podle toho také hodnotím. Myslím, že v současné konkurenci, toto na pět nebude a u čtyřech hvězd jsem si připadal, že jsem nadhodnocoval. Historická hodnota - pokrok v žánru - je evidentní. ()

Aurus

Velmi povedený horor o žralokovi a jeho zastavení. Hudba,herecké výkony a kamera jsou hodně dobré a postavy si zamilujete. Příběh 10/10,Hudba 10/10, Postavy 8/10 a kamera 10/10. Film má 85% zaslouženě. Moje hodnocení 85%. ()

peetrejr

Úžasný kultový film v réžii Stevena Spielberga. Fakt som si to užil aj napriek pomerne nudnému začiatku. Páči sa mi, že žralok nie je Megalodon ale proste "klasický" prerastený žralok. A lovenie žraloka bolo veľmi napínavo urobené a dokonca ma aj raz myklo. Herecké obsadenie a celkové výkony sú veľmi dobré, ale len čo sa týka troch lovcov. Ostatné postavy mi tam pridali tak trošku navyše. Stále ma udivuje fakt, 48 rokov a stále dokáže diváka zaujať. A k tomu ešte teenagera. Je to niečo ako evergreen. A ja mám rád staré filmy, ktoré aj v dnešnej dobe dokážu konkurovať novým filmom. ()

Kochanski

Ano, chvilkama (maličkýma) jsem se i bála... ale je to asi film typický pro svou dobu, v které já ovšem nežiju! Proto jen za 3*!! ()

Zemřel kameraman Michael Chapman

Zemřel kameraman Michael Chapman

22.09.2020

Čelisti se 23. ledna vrátí na velké plátno

Čelisti se 23. ledna vrátí na velké plátno

16.01.2019

Kultovní Čelisti se 23. ledna vrátí na jediný den na velké filmové plátno. Díky projektu Symphonic Cinema se uskuteční projekce tohoto oscarového filmu Stevena Spielberga za doprovodu živé hudby… (více)

ČNSO zahraje hudbu z filmů Stevena Spielberga

ČNSO zahraje hudbu z filmů Stevena Spielberga

10.03.2018

Český národní symfonický orchestr 3. dubna v pražském Obecním domě zahraje hudbu z filmu Indiana Jones a dobyvatelé ztracené archy. Koncertem s filmovou projekcí začíná mezinárodní projekt Symphonic… (více)

SOUNDTRACK Poděbrady - 27. srpna

SOUNDTRACK Poděbrady - 27. srpna