Texaský masakr motorovou pilou

• USA Texas Chainsaw Massacre

Pokračování hororu, ve kterém skupina influencerů zamíří do Texasu vdechnout život městu duchů, ale narazí na Leatherface, proslulého vraha s maskou z lidské kůže. (Netflix)

Skeksis

Skupinka dementných "influencerov" (to slovo mi nerobí dobre na žalúdok) - ľudia nasledujú kadejakých retardov, ale týchto fakt neviem, kto by nasledoval, príde koženému hromotĺkovi s pílou ako darček pekne zabalený v autobuse. Predvídateľné dementné správanie tejto poľutovaniahodnej skupinky a kožený ksicht, ktorému nikdy nedôjde, že si môže dať make-up namiesto cudzieho ksichtu, mne nepriniesla nič nové. Ale dalo sa to pozerať bez toho, aby som mala silnejšie nutkanie to vypnúť. ()

JohnSmith

Brutální a hodně drsný horor, možná na mě až moc. Nicméně nešlo než fandit Leatherfacovi, protože všechny ostatní postavy se chovají jak dementi. ()

Lukyn007

Ambice natočit podobně dobrý kousek jakým byl Halloween, čili pokračování po iks letech ignorující různé sequely a restarty, se nezdařila. Stupidní chování postav, nelogické scény, nesympatičtí hrdinové a naprosto, ale opravdu naprosto debilní konec řadí nový Texaský masakr mezi adepty na nejhorší film roku 2022. ()

Jaro.Krafcik

Mierne sklamanie, netflix tak trochu zhovadil texaského masakra motorovou pílkou. Úvod trochu pripomínal slávny Halloween. Ale čo prišlo potom ani nekomentujem. Konkrétne od tej scénky v autobuse. Stratilo sa napätie. Určite slabšie ako predošlé filmy. Aj keď leatherface z roku 2017 to určite prekonalo. Wtf momentov je viac než dosť. Nesympaticke postavy a čudná maska vraha tiež na kvalite nepridá. 3* ()

KASUGI odpad!

Už mě fakt sere motorová pila v amerických filmech, která se startuje bez sitiče a řeže všechno jako laserová pilka ze seriálu Návštěvníci. Maso neškube, netrhá, řetěz se neztupí o kov, nezasekne, nespadne. Fakt už je fyzicky bolestivé to sledovat. Netflix místo aby se poučil z chyb starých béčkových hororů, tak naopak přileje olej do ohně debility a klišé. Vidět v roce 2022 horor, kde finální doražení záporáka je spodní hák pilou (WTF?!!!) a záporák opět obživne... Jedna věc je udržovat nějaká zdravá žánrová klišé, ale toto už je opravdu těžká zpátečnická debilita. ()

Anet21

⚪Hmm, takže zas to bude nadlho.⚪Dobre, ja chápem, že slashery sú hlavne o archetypoch hlúpych postáv, ale toto čo sa deje tu je už vyslovene festival nelogických rozhodnutí a vysmievanie sa inteligentnému divákovi do ksichtu. Rovnako neviem, odkedy je ,,Kožkár" :D nesmrteľná postava ako Myers, že ju nezabijú ani guľky, ani jeho píla, ani nič. Tiež neviem, ktorému mudrlantovi napadlo urobiť z tejto značky vyslovenú paródiu, ale to už potom žánrovo mohol vtiahnuť aj do komédie a vyšlo by to narovnako.⚪ Ale aj viem, veď 99% toho, čo Neflix vyprodukuje musí byť hlavne catchy, cheese a zaujať mladých, že? A to sa nejakou psychologizáciou a budovaním atmosféry pre všetky tie ADHD deti nedá, však?⚪Všetky postavy sú teda len obete, nemajúce žiadny charakter, žiadny význam v deji a žiadnu vzájomnú dynamiku, čiže sa ani nie je o koho báť, aj tá všetkými spomínaná scéna v autobuse je vlastne len paródia na podobné krvavé scény, lebo reálne, kto (okrem malého dieťaťa a ľudí, čo neznášajú horory) cítil pri tej scéne strach či napätie? Hektolitre umelej krvi striekajú odvšadiaľ, chlap reže pílou ľudí tak, akoby boli zo želé, vrcholom je scéna, kedy na tzv. Seagalovský spôsob zlomí bez použitia sily zápästie policajta, to je vyslovene tak fušerácky urobené, že to pôsobí, ako keď zlomíte špáradlo, a vtedy vám dopne, že je to fraška. Záver radšej bez komentára, asi tak inovatívne a zaujímavé ako čítať zmluvné podmienky.⚪Celé tá nadväznosť a ,,akože vracanie sa ku koreňom" úplne prvého dielu je jednak retardované tak ako aj pri nových Halloweenoch (lebo to by musel mať Kožkár asi 80 rokov, že?), a jednak úplne zbytočné. V záujme zachovania si dobrého pocitu sa budem tváriť, že tento film nezvnikol a neposral tak hlúpou smrťou ,,viemekoho" výborný prvý diel z '74.⚪ Inak, keď už som u toho. Prvý diel, hlavne scénu v jedálni, kedy každý cez každého vzdychá a reve a celá tá mešuge rodina na čele so zošuvereným dedkom sa tam teší na novú večeru/korisť považujem za jednu z najhnusnejších psychologických scén v hororoch vôbec, pritom tam je nejakej krvi minimum, ale atmosféra teroru je tak nechutná a predstava, že sa tam ocitnete vy tak skľučujúca, že je vám ako divákovi z toho ťažko.⚪ Nehovoriac o výborne nesnímaných exteriéroch, kde všetko kričí, že je vonku dusno, sparno, teplo k nevydržaniu, no proste hic. A toto sa podarilo nakrútiť pred 48 rokmi.⚪A dnes, keď by to s novými technikami malo ísť urobiť ešte 100x lepšie, Netflix produkuje ďalší predžutý flusanec pre mileniálov a nejakú generáciu Ž, ktorá neudrží pozornosť a zaujíma ju len tiktok a instagram streamy a zároveň chce ťažiť z nejakej nostalgie starších divákov, no chutiť to nebude ani jednej skupine.⚪ Veď jediná aká-taká reflexia tohto filmu je scéna, kedy namiesto toho, aby ľudia utekali, si všetci natáčajú Kožkára na instagram, a potom, namiesto toho, aby sa partia 30 ľudí vrhla na jedného vraha a spacifikovala ho v mene ,,v jednote je sila," sa nechajú všetci po jednom zabiť. A tak im treba. Lebo verím, že takto mentálne poddimenzovaní sa dnes už úplne bežne pohybujú medzi nami a hovoria si influenceri, tiktokeri a podobne.⚪Ja som ale znechutená. Nie z hororových prvkov, ale z režiséra a scenáristu. A radšej si zapnem originál. Beztak je to po Nočnej more asi môj najobľúbenejší ,,starý" horor-slasher. A na toto dielko sa budem snažiť veľmi rýchlo zabudnúť...⚪ () (méně) (více)

blackkocour

Snad ty nejlepší Texaské orgie černým připiňákem po dvaceti letech vůbec.. 83 minut nekorektního mrdání kladivem a motorovkou, (kterou ten valach ještě odmotá drátěnkou) a padesát let od vykořisťovaného Texasu, kterou ovládl ten duhový pruh sananistického kultu mladých vymávačů mozků, nosících barevné paruky, a přeoperovaných čuráků a kund na hlavu. #My se zla nebojíme!! Děkujeme ti, ty štědrá duše! Hošan nám vypověděl medvědí službu. Myslím si, že toho hubatého negra jsme si mohli vychutnat o něco lépe, přeci jen, mastnoty se špatně a dlouze čistí. (Tohle je tak černý, že to předčí i zlejdu Kocoura). Kožozmrd opět válel, a my jen můžeme jenom hádat, jaké dobrodružství zažije příště. A když se tu tak často zmiňuje i nezapomenutelná kuchyně našeho Kožoksichta, tam se už ukuchtili větší orgasmické večery, než u Jamieho Olivera. Po dlouhé době jsem se nemusel stydět načapání při koukání na Kurvfix, aspoň to ty geje a polobuzny, nebo čtvrtbuzny, sesadí z robertka, teda ze židle. P.S.: Existuje na internetu nějaká hodinová verze zajedlé motorovky na dobré a sladké spaní? ()

coscarelli

Fede sa motorovkou oháňať vie, ukázal v Lese. TentoX dohodil kamaráta, otvoril peňaženku, spomenul si, ale ostal prítomný. "Požičal si" Onú postavu, pozbieral bledé tváre na (krvavo-červený) odpis, a nechal ich (niekedy nepríjemne) spoznať sa. Vymenil počasie, prisypal piesku a ostal vernoverný názvu. Takže doslova. Na čo viac? Sejpalo to skoro až do uzávierky, kde už začal naťahovať a Tým vyzmizíkoval jednu hviezdičku. Nie, ja sa neotáčam, preto tak. ()

sedm.1

Mé opravdu maximálně obrovské nadšení z filmu, který po vážně dlouhé době nabízí luxusně nekompromisní a lahůdkově brutální gore podívanou, krotí jen jedna jediná věc, jenž je ovšem pro můj výsledný dojem docela zásadní, a to neskutečná nesympatičnost obětí Leatherface, jelikož samozřejmě tyto podívané sice stojí na ústředním záporákovi, ale abych mu od začátku fandil ve stylu, že by měl všechny ostatní postavy zabít co nejdříve a co nejbrutálněji jen proto, že mě od prvních vteřin neuvěřitelně serou, to je vyloženě špatně, nehledě na to, že i jejich chování a prezentování se vybízí tak akorát k několika pohlavkům pořádně nabroušenou sekerou, a v neposlední řadě k tomu všemu pak přispívá i šílený casting tak otravných ksichtů, že za tohle by měla být zodpovědná osoba krutě potrestána. Pak bych snad mohl ještě zmínit vážně až přehnanou ,,nesmrtelnost,, určitých obětí, které jsou rozřezané, rozsekané a stejně ještě zásadním způsobem zasahují do děje, takže i v tomto ohledu měli mít tvůrci asi daleko větší soudnost. Jinak ale mé gore chtivé srdéčko plesá a užívá si každý úžasně zpracovaný mord, kterých navíc není vůbec málo, prostě po dlouhé době se do širší distribuce dostal film, který se nebojí pořádně přitvrdit v zobrazení násilí a snad to bude mít úspěch a probudí to i další tvůrce a produkce, které se toho nebudou bát. Krom perfektního gore nabízí nový Texaský masakr ještě i výbornou atmosféru, kterou bych si tedy upřímně dokázal představit ještě i mnohem temnější a syrovější, ale i v tomto provedení mě více než uspokojila. A tyto dvě věci, tedy brutální gore a působivá atmosféra, mi v podstatě naprosto stačí k tomu, abych byl z tohoto filmu nadšený, a opakuji, nebýt těch nesmírně iritujících postav a jejich představitelů, jdu bez rozmýšlení na 5*, takto ale musím bohužel strašně nerad tu jednu * ubrat, což ovšem rozhodně neznamená, že mě tento film nenadchl. Naopak, prosím, víc takovýchto nářezů! ()

netahlo odpad!

Uz me nebavi filmy, u kterych si nejpozdeji po deseti vterinach po seznameni s hlavnimi "hrdiny" prejete, aby chcipli pokud mozno co nejkrutejsim zpusobem. Zvlast kdyz na vas hned v prvni scene nastoupi vsechny mozne rasy a patrne i pohlavi, kdyz vezmu v potaz ty dve sestry. ()

Arkanoid

1973. Najnovšie pokračovanie legendárnej série začína rozprávanie dobovými fotografiami a drsnými hlasom dokumentovať smrť mŕtveho pásavca a piatich teenegerov. Sally z originálu sa stala šerifkou. Bohužiaľ 2023 bez čara a drsnosti 70. rokov amerického Texasu. Mladá influencerka v texaskom obchode sa pýta stupídne veci. Jej 2 kamošky a kamoš černoch odsudzujú Texasana so zbraňou počúvajúceho death metal, len tak pre nič za nič. Vážne sympatické postavy. Sme v 5. minúte a ja sa neviem dočkať, kedy sa do nich Leatherface pustí. Žiadne napätie tu kvôli ich nesympatickosti potom necítiť, resp. veľmi ťažko. Tým, že sa ukazujú ešte aj posty influencorov, sa zráža film pod priemer. Nechceš predsa ujsť od postov ku filmom len preto, aby si sa vo filme pozeral na posty, pravda? Prehliadka auta šerifom a jeho zástupcom vôbec nie je taká nepríjemná a drsná, ako v sérii bývala. Texasan - Richter je práve ich dodávateľ stavebných služieb na mesto, ktoré chcú prerobiť, čo sa dozvedia po príchode do mesta. Tam černocha vytočí vlajka Konfederácie. Ako impulzívny človek ju ide hneď strhnúť do predtým nepreskúmanej budovy. Tam konečne máme správnu, plíživú, pomalú kameru nazerajúcu na možno ohrozenú postavu z diaľky, akú je fajn mať v hororoch. Dom je práve obývaný, ale nejde ešte o horor. Ide o sirotinec s jeho starou riaditeľkou, v ktorom je fotka s mohutným mladíkom bez tváre. O koho ide, fanúšikovia série určite ľahko uhádnu. Objaví sa, ktovie prečo, v hornom poschodí, keď vieme, že prebýval v tých najspodnejších a dokonca bez leatherface. V 19. minúte tu už konečne máme brutalitu – a to zabitie kosťou ruky. Problém je s atmosférou. Stále je krásny, slnenčný deň, ktorý nepasuje ku akejkoľvek preliatej krvi. Dodávka sa rúti slnečnicovým poľom a vedenie môže prebrať len influencerka, ale od nej sa to veľmi ani neočakáva. Introvertná kamoška influencerov príde uraziť Richtera, maskulínny vzor, ktorého nájde v autodielni s odloženým samopalom, ktorý jej on vybije a podá. Za jej nevyrovnanosťou je streľba na strednej škole, ktorú len ona z mnohých obetí prežila. Dráma jej opätovného zaradenia sa do života však nebude témou tohto filmu, tak sa to tento charakterový podkres dal aj odpustiť. Richter má v dieľni namaľovanú vlajku Texasu. Influencerka v havarovanom aute samozrejme nehrá mŕtvu, aj keď si to o nej Leatherface myslí, ale vydáva zbytočné zvuky. Nabudúce chcem horor, kde si človek, čo rád hovorí, ako má rád život, strelí sám, dobrovoľne do nohy, aby to konečne spĺňalo logiku niektorých hororov a nemal som zbytočné očakávania ohľadom pudu sebazáchovy postáv. Po presunutí sa od dodávky sa počasie záhadne mení, máme tu búrkové mračná. Sally z originálu sa vracia až vtedy, keď už je jasné, že ide o Leatherfacea. Nie však herečka, ktorá už je v dobe natáčania mŕtva, ale postava. Je to však celkom zbytočné, keďže vôbec nepôsobí drsne a päťdesiat rokov robí z nej aj z Leatherfacea sedemdesiatnikov, ktorí sú len zázrakom veľmi čiperní. Pri opätovnom návrate do sirotinca poteší pohľad na roztomilý, trošku väčší sekáčik na mäso, zaliaty žltou zapadajúceho slnka. Vŕzgajúce panvice zavesené na háčikoch nie sú vôbec dobrým znamením, keďže tu nejde o Paranormal Activity. Lietajúce dvere trochu sklamali. Celé zabitie mohlo byť totoiž snímané cez ne a bolo by to absolútne v poriadku, navyše mimoriadne efektívne. Richter poteší, v prípade ohrozenia života ide na vec. Keď v dnešnej dobe neočakávate chlapské postavy, práve toto je fajn. Je akcia je v rámci možností prepracovaná a napriek nevýhodám, veľmi gurážna. Scéna rezania pílou pod prízemie a tekaním pred ňou je veľmi napínavá, pokojne mohla byť aj dlhšia. Leatherface v autobuse je kameramanské kochanie sa kvalitným párty nasvietením a sediacim strihom. Černoška nejdúca ku hlavnému vchodu, aj keď má tú možnosť, ale radšej vyliezajúca oknom, je jeden z najväčších failov filmu, ktorý slúži len na iné prerezanie tela, než aké bolo doteraz zobrazené. Postava Sally v scéne s Leatherfaceom vyhráva cenu za najhlúpejšiu postavu možno na pár desiatok rokov. Scény po nej sú jedny z najhlúpejších happyendov a nevysvetlených vecí, čo možno v hororoch a celkovo vo filmoch vidieť. Ostáva trpké sklamanie nad veľmi výraznými logickými lapsusmi, bez ktorých mohol byť film slušným béčkom. Záver vyzerá veľmi feministicky, a dúfam, že sa ženy netúžia dostať sa ku úspechu len cez šťastné náhody a nevysvetliteľné okolnosti. Tie sú samozrejme ešte prevrátené a film tak vŕši na seba jeden nezmysel za druhým. () (méně) (více)

Kienast

Nový Texaský masakr je přesně takový, jak se prezentoval v trailerech. Krvavé béčko, kde musíte nechat mozek odpočinout. Slabé obsazení a béčkový scénář, ale zachraňují krvavé scény s Leatherfacem, které jsem si užil. A ruku na srdce v minulosti jsme viděli mnohem horší filmy s pánem s motorovkou. 5/10 ()

666Carnage

Náhodou je to svižná řežba a jemná chirurgická práce s motorovou pilou. Litry krve, končetiny a těla lítají vzduchem. 80 minut plnokrevného slasheru, co je sice hloupý ale zároveň zábavný a taky se tu od prvního zabití jede na plný plyn až do konce. 75 % ()

keoma26

Při scéně v autobusu ve mně úplně ožily vzpomínky na starý zlatý Braindead. V současný hororový produkci silnej nadprůměr. ()

sQelle

V žánru slasheru jsem viděl už spoustu filmů a moc dobře si uvědomuju, že to nikdy nebude tak skvělý film, ale když víc než sedmdesátilý chlap vraždí influencery v masce své opatrovnice z děcáku. Tak to už je prostě moc i na mě. Co mě na slasherech baví, je fakt, že si tam najdu někoho, u koho si myslím, že nezemře a nebo naopak fandím zaporákovi, protože je pro svou sérii naprosto ikonický. Jenže v tomhle filmu tak nějak tu smrt přeju úplně všem, i tomu automatu, co ovládá Teslu. ()

borec999

Snaha o znovu naštartovanie série a natočenie requelu ala Halloween (2018), je priam do oči bijúca, akurát že teraz to nevyšlo. A dôvodov je viac. Nezaujímavý a neinvenčný príbeh, nové o ničom postavy a ich nelogické rozhodnutia (scéna v ktorej môže jedna z postáv Leatherfacea v pokoji odstreliť brokovnicou ale namiesto toho ho v strede rozhovoru len tak nechá odísť je výborná) no a na záver tiež, že tá starena ktorá tu mala byť niečo ako Jamie Lee Curtis v Halloweene proste nie je Jamie Lee Curtis a vďaka svojej nemohúcnosti je na smiech. Ďalším mínusom je chýbajúci motív Leatherfacea. Rozumiem, prečo sa snaží odpraviť skupinu ústredných postáv zodpovedných za vyhannie a smrť jeho opatrovníčky, ale prečo napríklad vykosil 20 random ľudí v autobuse, tak to sa už nedozvieme. Na druhej strane, samotné vraždy (a zrovna táto v autobuse) sú jedinými pozitívami filmu, keďže krvou a brutalitou sa nešetrí, takže by som sa asi nemal sťažovať... Ako hlúpy a jednoduchý slasher stojaci len na krvavých vraždách sa nový TMMP raz vidieť dá. Ale inak neponúka nič navyše. A to určite i preto, že Leatherface skrátka nikdy nemal a ani tu nemá taký rešpekt ako Michael Myers alebo iní kultoví slasheroví zabijaci (aspoň teda u mňa). 40% ()

bari68

Je to gore, ako má byť, to sa musí nechať, ale toto je prvé a aj posledné plus, ktoré by som o tomto filme zmienil. Až na výnimky je to bez atmošky, herci sú nesympatický, figurky bez žiadnej známky nejakého vyžiarujúceho fluidum, či faktoru x. Aj cez nízku stopáž ma to miestami nudilo, a aj keď v tomto žánru je treba byť nad nejakými (ne)logickými situáciami nad vecou, tak skoro až takmerná ,,nesmrteľnosť,, hlavného padúcha ma dostávala do vývrtky.     P.S. Asi viditeľná inšpirácia v Halloweene a Myersovi. Tam to je ešte o level vyššie. ()

iXtr3m3

Výborné pokračovanie, ktoré sa na nič nehrá. Mali sme tu už počiatky, mali sme tu originy, mali sme tu pokračovania, každá časť sa snažilo o niečo naviac, táto to vopred vzdala. Na druhú stranu hĺbku nahradila doslova vražednou kombináciou jednak kratučkej stopáže a jednak priamočiarou dráhou ála zabi všetko, čo sa hýbe. Gore efektíky tu boli doslova luxusné, motorovka dostala zabrať a to doslova a keď si tento horor/triler zrovnám s napríklad aktuálnym Choose or Die, tak toto je doslova a do písmena iná liga, kde bolo vidieť jednostranne zameraný, ale evidentne viac ako len slušný rozpočet na efektíky, mordy všetkého druhu, fatality ako nemal ani Mortal Kombat, jednoducho síce bezmozgová (jednanie postáv si fakt pýtalo hromadné vyvraždenie) ale zato poctivá killer akcia a jednohubka v jednom. Ja som sa bavil a nechápem, čo komu v tom chýbalo. Mordy tu boli tak o dve triedy lepšie ako v oboch nových Halloweenoch dokopy a to tie filmy mám rád. Kto tu hľadal hĺbku, tak bol na omyle, pretože kedy toto malo hĺbku? Konanie vraha a jeho pohnútky sa už prepierali xkrát, takže tu sa šlo rovno na vec a rovno na to najlepšie, čo hlavný psychopat vie a to zabíjanie na všetky možné spôsoby a to krásne do detailov. Málokedy sa dá vidieť takto brutálny snímok, pretože je jasné, že v kinách by kvôli prístupnosti mal problémy, ale Netflix v tomto prípade bol najlepšou voľbou, bokom šli všetky LGBTQ sračky, zostala tak maximálne rasová korektnosť, s tým nemám problém v tomto podaní a fakt že mordy boli luxusné, vrátane toho, čo im predchádzalo. Vypnúť mozog, neriešiť debilitu postáv a baviť sa. ()

Hororové spin-off filmy na obzoru

Hororové spin-off filmy na obzoru