Na Západ

USA, 2005, 9 h (Minutáž: 90 min)

Hudba:

Geoff Zanelli

Matthew Settle, Josh Brolin, Gary Busey, Will Patton, Skeet Ulrich, John Terry, Gordon Tootoosis, Simon Baker, Rachael Leigh Cook, Tyler Christopher (více)

Epizody(6)

Roku 2005 se na obrazovkách amerických televizí objevila šestidílná minisérie Into the West (Na Západ), na které se jako vedoucí výroby (producent) podílel slavný Steven Spielberg. Epizody seriálu jsou dlouhé zhruba 90 minut a velmi věrně mapují historii amerického západu v letech 1820-1890. Na pozadí příběhu dvou hlavních hrdinů- jižanského koláře Jacoba Wheelera a lakotského šamana Milovaný Bizony, se velmi důvěrně seznámíme s reáliemi té doby i hlavními historickými postavami. Znalci mohou ocenit dobové oděvy, prostředí a nesmírně citlivě zpracované téma lakotských obřadů, kde se vystřídala plejáda snad všech nejlepších indiánských herců v rolích legendárních náčelníků té doby. (tuwanakha)

Fanucci

Zatím velice příjemné překvapení. Pro člověka, který v dětství hltal všechno možné o divokém západě a indiánech je tento seriál skvělá podívaná. V půlce zatím 4. ()

laik_60

Doterajšia moja skúsenosť mi hovorí, že do čoho vopchá prsty Spielberg tak to väčšinou stojí za to. Aj v tomto seriály bol, aj keď nie režisérom, tak producentom A naozaj seriál stojí za to. Množstvo príbehov dvoch generácií rodín indiánskej i belošskej zachytáva takmer celé XIX. storočie z obľúbenej témy "objavovanie a dobývanie amerického Západu a jeho osídľovanie" . Príbehy belochov a ich rodín sa striedajú so smutnými, dramatickými až tragickými príbehmi domorodého obyvateľstva - indiánov. ()

dr.fish

Děj seriálu "uhání jako splašená herka", těžko se orientovat ve všech souvislostech. Často jsem sahal po mapě a dějepisném atlase. Tempo je drtivé, emoce taky, lehkost a preciznost obdivuhodná. Všechna hollywoodská klišé jsou zde, nevadí a kupodivu fungují. Během sledování jsem si několirát říkal, že není vůbec těžké natočit dobrý film, každý okamžik má totiž svou sílu. Druhá půle je už jen tragedií národa, myslím nikoho nenechá chladným. Jsem rád, že Češi nemají na svědomí genocidu tohoto ražení. Nechtěl bych se učit v dějepise, že "naši pradědečkové vyvraždili indiány".... 90 % ()

zorro

Možná že jsem čekal trošku něco jiného. Možná mě trochu štvalo, to jak plynou roky rychle a původní hrdina stárne a nahrazují ho jeho děti, ale to nemění nic na tom, že jsem byl naprosto okouzlen. Výborně zpracovaný seriál o začátcích západu až téměř dokonce. Plus naprosto chytlavá hudba. 90% ()

sator

Přes všechna pro a proti určitě 100 %.Už jen za moudrost Lakotů.................. Máme shánět pušky abychom mohli čelit bílým ? Co tím získáte,když ztratíte sebe sama ?.................. Bílý muž říká mnoho slov ,která nemají žádný smysl,......řek bych, že jiná už ani neříká....... Seriálu ublížil nízko-rozpočtový dabing, kdy jeden herec mluví mnoho postav, a divák se podle mě ztrácí v tom, kdo je kdo.Postav je příliš mnoho..... Poslední 3 díly (odehrávající se už jenom v rezervací indiánů) jsou tak depresivní a nihilistické, že to budu vydýchávat pár týdnů,hlavně pro stud za bílého člověka a rozvrácení jedné úžasné kultury,byl bych mnohem raději,kdyby se jednalo o fikci... ()

Tomatáš

Předně bych ocenil nádhernou výpravu celé série...Je potřeba si stále uvědomovat, co se v amerických dějinách stalo a co jsou dnešní "američané" vlastně zač..z jakých myšlenkových a hodnotových tradic vycházejí...Oni se totiž zas tolik nezměnili, což je dost špatná zpráva pro zbytek světa.. ()

zdenny

Velmi krásný seriál o kolonizaci Severní Ameriky v 19. století, který si na nic nehraje. Příběhy jsou podávány někdy až velice drsně. Ale tak to prostě bylo. Divák je vtažen do děje a je nucen téměř na vlastní kůži cítit, jak bylo toto období amerických dějin drsné a krvavé. Tento seriál je velice kvalitní po všech stránkách - herci počínaje, exteriéry konče. Seriál bych rozhodně doporučil mládeži ze vzdělávacích důvodů. ()

fabecc1222

Komplexně pojatý příběh 19. století v USA, kde klíčovým jsou jednotlivé významné historické milníky, které jsou znázorňovány, a nikoliv postavy, které jsou víceméně jen do počtu, a slouží jako takový most mezi jednotlivými díly. První díly nabízejí opravdu cestu "Na Západ", obohacenou o záběry krásné krajiny. V druhé půlce už jsme "Na Západě" a řeší se hlavně Indiánská otázka. ()

Gurtha

Rodina Wheeler-Lakota je Forsyty divokého západu, v hodině a půl zahltí natolik koncentrovaným životem Ameriky 19. století, že to téměř paralyzuje. Ač se místy vyznačuje až surovou realitou a je protkán reálnými osobami a událostmi, nejde o hraný dokument, ale především o příběh plný zázraků a náhodných setkání. Nejsilnější je přitom první polovina série, kdy bílí ještě bojují s matkou přírodou i se sebou samými, zatímco pozdější děj se mění jen v tušené vybíjení stále bezmocnějších indiánů - i to je však zobrazeno se ctí. K tomu se přidává mladší generace, která mi tolik nepřirostla k srdci, a touha scénáristů ukázat co nejvíce „dějin“ jen štěpí děj. I tak ale smekám a děkuji za uvedení do bolestných leč fascinujících dějin prérijních indiánů, které jsou u nás zcela opomíjené. Random facts: indiáni jako celek se stali občany USA roku 1924. ()

Philoun1

Krásný seriál mapující události téměř celého 19.století, tedy století s nejvíce nepokoji, s nejvíce útisku indiánů bělochy a nejvíce masovám vyvraž'dováním rudých. Seriál vám přiroste k srdci nejen postavami, ale i hudbou a dokonalým vykreslením atmosféry divokého západu. Nevím jestli všechny události byli pravdivé(některé samozřejmě ano jako třeba porážka Custera u Little big hornu a vůbec celé utlačování indiánů), ale v tomto skvělém podání na tom zas tak nezáleží. Spielberg je prostě záruka. Nejvíce se mi líbili asi první dva díly a potom určitě závěr. ()

KoRner

Je to niečo ako výlet na divoký Západ, pri ktorom sledujeme kroky mladého dobrodruha, ktorý je dosť nevýrazný, ale asi to bol zámer, aby sa s nim dalo lepšie stotožniť. Napriek všetkým nečakaným úmrtiam mi tam chýba trochu surovosti, je to skôr dobrodružný film pre najmenších. V prvej časti dodávajú filmu potrebnú charizmu Brolin a Patton, mystická časť s indiánmi ma veľmi nebavila. Druhá časť o karavane je síce veľmi napínavá, ale zdalo sa mi, že to zlé, čo ich mohlo postihnúť bolo akosi veľa. Akoby spojili viaceré príbehy. Ten koniec bol však výborný. ()

Bingos

V postavách generačního seriálu "Synové a dcery Jakuba Koláře" se můžete snadno ztratit, ale už těžko byste mu upírali nádhernou poetiku divokého západu a hlavně nezměrnou výpovědní hodnotu. A v konečném důsledku... o to jde, ne? ()

Mikino00

Jako milovník westernů, jsem se těšil jako malé dítě, o to větší zklamání přišlo. Neuvěřitelně nudné, rozvleklé, dějově stojící na místě. Hlavní představitel je neskutečné dřevo, které mi hrozně lezlo na nervy. Jsou tam sice události té doby, ale je to zaobaleno do příběhu jako z nějaké telenovely. Jedna hvězdička za kostýmy, prostředí, krajinu a triky. ()

Klajnik

Seriál pojednává o tom, jak byl dobýván západ a jak bylo zacházeno s původními obyvateli, z čehož mi v posledním díle bylo dost smutno. Přesto nechci dávat seriálu mnoho zásluh za to, že se mu něco podařilo zprostředkovat. On to totiž není počin příliš kvalitní... Vzhledem k tomu, že scénář není dost hutný a strhující, bych spíše než devíti hodinový seriál ocenil tří hodinový film. Lidé, co píší, že je to příběhově slabší, než by být mělo, a velmi utahané, mají docela recht. Sám jsem pak měl problém s některými dalšími kazy: Občas se postavy zachovaly stupidně a já si to nedokázal vysvětlit jinak, než že ve scénáři bylo napsáno, že se má něco stát, ale filmaři to nebyly schopni nějak uvěřitelně zfilmovat/zhotovit. Výsledkem byly scény, které mě jaksi vytrhávaly z dění. Od televizního formátu z roku 2005 bych asi neměl čekat příliš, ale seriál mi často přišel dost nevzhledný. Je ale fakt, že jsem na něj pečlivě nekoukal (jak říkám - nebyl strhující, ale dlouhý), takže jsem během toho dělal jiné věci a třeba mi nějaké krásné záběry unikly a rovněž jsem ho nesehnal ve Full HD kvalitě. Vzhledem k tomu, co obsahově pojímá, mi ale nepřišel dost rozmáchlý. Naopak mi často připadal prostorově stísněný nebo vyloženě nevzhledný (digitální bizoni). ()

KOZEL84

''Milován dinosaurem'' přináší zkázu indiánského národa a tradic v šesti dílech.Hrozně smutná podívaná.Hlavně že sou na sebe ''Američani'' tak hrdí. ()

gonga

Snad bude tento seriál někomu připadat nesnesitelně patetický, postavy černobílé, ale co na tom, když je to tak neskutečně jímavé a hluboké. Během sledování mnou otřásaly mnohé pocity od dojetí po spravedlivé rozhořčení, ale nad vším převážil obrovský respekt k původním osadníkům, kteří si podmanili nádhernou zemi, k těmto statečným a nezlomným lidem, na jejichž kostech dnešní Amerika vyrostla. ()

Narciska

Seriál nám zprostředkovává historii dobývání a vznikání dnešního USA na konfliktu mezi původními a současnými obyvateli. Způsob podání mě nenadchl a ještě jsem se ztrácela v postavách. Výsledné sdělení vyznívá jako pohádka, mnohokrát opakovaná, o hrdinných indiánech hledajících cestu ve světě, který pro ně neodvratně přestává existovat. ()

loki5

Tohle mi dlouho chybělo. Nezkreslený pohled na historii amerického "národa" na divokém západě. Bez příkras a idealizací. Seriál, který chytne a nepustí. Musím vyzdvihnout především první díl a nápad s indiány, kteří se mezi sebou baví svým jazykem jemuž divák nerozumí. Co nechápu je, proč byl takhle dobrý seriál strčen na novu cinemu kdesi v nočních hodinách a bez jakýchkoliv upoutávek (na kobru 11 a ztracené jich bylo 5 za den - no asi to není ten správný blockbuster :-)) 95% ()

Steven Spielberg chystá svůj první western

Steven Spielberg chystá svůj první western

08.12.2021

Legendární režisér Steven Spielberg (Čelisti, Dobyvatelé ztracené archy, Zachraňte vojína Ryana) oznámil, že jeho dalším snímkem bude příspěvek do westernového žánru. 74letý filmař si letos splnil… (více)