Příliš bujná fantazie dvanáctileté "budoucí spisovatelky" Briony Tallisové odstartuje tragický příběh, který nenapravitelně změní osudy tří lidí. Vinou vlastní nezralosti a série nedorozumění nařkne mladého zahradníka Robbieho Turnera (James McAvoy) ze znásilnění nezletilé sestřenice. Nadaný chlapec, který původně mířil na lékařskou fakultu, končí ve vězení. Toto obvinění ale ničí život i její sestře Cecilii (Keira Knightley), která Robbieho bezhlavě milovala. Když si záhy už o něco starší Briony (Romola Garai) uvědomí, co napáchala, je už pozdě. Cecilia zavrhla celou rodinu v čele s ní a odstěhovala se do Londýna, kde se živí jako zdravotní sestra. Robbie výměnou za zkrácení trestu narukoval do armády a ve Francii se snaží zastavit postupující Němce. Briony na cestě za vykoupením nastoupí do ošetřovatelského kursu a díky utrpení, které kolem sebe dennodenně vidí, konečně dospívá. S tím souvisí i rozhodnutí postavit se svým dvěma obětem tváří v tvář a respektovat jakýkoli trest. Možná se tím očistí, možná to ale na vykoupení nebude stačit. Možná to ani nestihne, protože Londýn se připravuje na masivní bombardování. Možná všechny tři čeká úplně jiný konec. (Bontonfilm)

slunicko2

Opulentní hostina s meltou a suchary. 1) Navzdory skvělému tématu, fajn hercům i špičkově natočené masové scéně vojáků čekajících na transport do Británie (pět minut) jsem se trochu nudil. Film mě zanechal chladným, což vzhledem k tématu asi není v pořádku. 2) Zaujali mě 13letá Saoirse Ronanová (budoucí spisovatelka Briony třináctiletá) svým herectvím a samozřejmě i 28letý James McAvoy (hlavní postava). ()

Sigurd

Joe Wright je neobyčejný režisér. Pro svůj debut si vybere knihu, která by představovala oříšek i pro zkušeného harcovníka. A hle, i jeho další snímek vychází z knižní předlohy. Velice náročné, jak jinak. V souvislosti s Pýchou a předsudkem se často vyzdvihovala její vizuální výjimečnost. Avšak to co, Wright rozpoutal v Pokání nemá obdoby. Vizuální orgie, kterých se nenabažíte ani po dvou hodinách. Dokonalá filmová kompozice zvuku a obrazu opravdu předčila všechna má náročná očekávání. Představy ze stránek knihy vzaly za své. Wright nabídl nové, lepší. Krásný romantický příběh představil věren čtenáři bez příkras, ale zároveň již neohroženě svým typickým rukopisem. Sladká nevinnost parného a fatálně osudového léta. Navazuje krutá realističnost spojeneckého ústupu a končíme v chladném prostředí pokání. Každičká scéna, kterýkoliv jednotlivý záběr a tají se dech. A tolik citovaná scéna u Dunkurqe. Ta vám ho nekompromisně vyrazí. Herecké obsazení se ukázalo jako dobrá volba, především vynikající James McAvoy si svým výkonem sebevědomě říká o velkou roli. Knihou jsem byl spokojen, ale až film mě naprosto uchvátil. Jakékoliv jiné než absolutní hodnocení by proto bylo urážkou. ()

swed

Každý rok vzniknou maximálně 2-3 filmy, které jsou v porovnání s ostatními v něčem výjimečné a automaticky je tak převyšují. "Pokání" je jedním z nich. Nejenom, že je natočeno s takovou dokonalostí a filmařským umem, ale má navíc i citovou sílu. Kombinuje v sobě mozek i srdce. Není to film s lineárně plynoucím dějem, je plný časových skoků. Občas se děj vrátí jen o pár minut, jindy zase skočí dopředu dokonce o pár let. Právě tahle cesta časem působí originálně a je na "Pokání" tím nejlepším. Celý film je vlastně o tom, co má v názvu, o snaze napravit to, co jedna z postav - možná z nedostatku zralosti, možná ale z plným vědomím, to nikdo zcela jasně nemůže posoudit - učinila. Je to vina, které se za celý život nemůže zbavit. Přitom to letní odpoledne vypadalo tak obyčejně… slunce hřálo, čas líně plynul… 10/10 ()

PogoJoe

Pro mě obrovské zklamání! Většinou nudný, protáhlý film, na který se mi nelíbilo dívat. Dlouhé a nepříliš záživné seznamování s hlavními hrdiny, potom velký třesk v podobě neodpustitelného činu malé třináctileté dívky a záchvěv naděje, že teď to konečně "začne", teď se to "rozjede". Jenomže přijde pětiletý skok v čase a sice nákladné, ale opět nezáživně dlouhé obrazy z války. A opět kupa nudy. Závěrečné rozuzlení si mě získalo. Sice nic veselého, ale na druhou stranu je to reálné a docela i originální. Ale nestačí to na to, abych o film měl zájem i někdy v budoucnu. Mě se to jednoduše nelíbilo a to o to víc, že vzhledem k mnoha příznivým ohlasům a režisérově předchozímu báječně skvělému filmu jsem od Pokání očekával hodně. Ach jo. Pane režisére, snad si příště vyberete lepší látku ke zpracování, protože filmařsky to není zlé, jen děj dlouho vaří z ničeho. | Režie: ****, Scénář: **, Herci: ****, Hudba: ****, Kamera: *****, Výprava/Efekty: *****. ()

vanadium

Absolutně nudný film bez obsahu. Začátek se mi líbil, ale pak už jen nuda a nuda. Nedodíval jsem se do konce. Vůbec mě to nechytlo. Vizuálně moc pěkné, ťukání psacího stroje nápadité. Ale k čemu to, když je to celé úplně o ničem. ()

Duotone28

Skoda...ze tato drama mi az tak nesadla...pocinajuc na kvality Joe Wrighta...Nevim,herecke vykony ako super...Keira Knightley bola z mojej strany totalne na vrchole celych 130min...len vsetko toto stroskotavalo na príbehu...ktory mi vobec nesadol, mal vela hluchych miest a dost casto sa stracal...Urcite by som si ho vedel predstavit inak...Myslel som ze aspon posledna pol hodinka ma presvedci z neisteho miesta, na ktorom som stal dost dlho a ktore sa nachadzalo medzi tretim a stvrtym poschodim...ale nestalo sa tak. Takto len tri,nazdar ()

FilmFan24

Nenapadá mě slov na tento filmový skvost, jehož převážná část se odehraje během jednoho letního odpoledne. Všechno zavinila jedna dětská lež třináctileté Briony (Saoirse Ronan), která měla nedozírné následky pro její starší sestru (Keira Knightley) a syna služebné Robbieho (James McAvoy)...Mistrná režie, cit pro detail, vynikající herecké výkony podmalované úchvatnými záběry a hlavně Oscarem oceněným netuctovým hudebním doprovem Daria Marianelliho mě ještě dlouho nenechají klidným po shlédnutí jednoho z nejlepších romantických filmů, jaké kdy byly natočené. ()

Lucjen

Jedno z najlepších, vo svojom žánre určite najlepšie rozuzlenie a ukončenie filmu, aké som videla. Väčšina snímku mi prišla uťahaná a mierne nudná, maximálne za odreté 4*. No keď už bola Knightley a McAvoy spolu, začínala som byť spokojná. A potom príde koniec, SPOILER: ktorý to všetko vyvráti a mňa úplne rozseká.:SPOILER. Takmer som prestala dýchať. Proste jedno veľké WOW a ukončenie by si zaslúžilo hviezdičiek aj viac. ()

Hamaradža

Dalo by sa vytknúť, že láska hlavných hrdinov bola natočená príliš skratkovite, ale v Atonement ide predsa o niečo úplne iné."Final act of kindness." ()

gegina31

Uvažovala jsem o třech hvězdách. Děj byl takovej roztahanej, chvílemi né moc záživnej. Navíc jsem čekala, že se víc zastaví u toho obvinění a najednou bum a posun dopředu, pak zase zpátky... Ale konec mě celkem překvapil. Jako romantická duše bych byla vděčná za větší happy end, ale tohle bylo alespoň zajímavý. A taky jsem ještě neviděla Saoirse Ronan takhle mlaďounkou. Jinak Keira Knightley se mi začíná líbit čím dál míň. V Pirátech a Lásce nebeské jsem z ní byla naprosto nadšená, ale zjistila jsem, že tahle herečka má jen jediný výraz v tváři. Otevřenou pusu s trouchu pokrčeným nosem. ()

JohnMiller

Na film som natrafil náhodou v TV. Najprv som to sledoval skôr takým poloočkom a bavil sa viac so ženou, no postupne ako sa príbeh dostával ďalej a odkrýval zaujímavý dej, sme to nakoniec sledovali dvaja s plným sústredením. Príbeh má tendenciu vťahovať divákov do seba samých a pritom im pokladať otázku ako by oni dokázali žiť sami so sebou keby spravili podobnú nezmyselnú hlúposť ako hlavná postava v tejto snímke a tým zničil niekoľko životov. Kvalitné herecké obsadenie a hudba robí z tohto nenápadného "potmehútskeho" filmu veľmi kvalitný audiovizuálny počin. ()

grogodil

Nádherné exteriéry, nádherná kamera, skvelý príbeh a strhujúci a naozaj dojímavý záver... a plochodrážnicu Kieru, ktorá bola jediný dôvod, prečo som sa doteraz zdráhal tento film vidieť, som prekusol a strávil na počudovanie pomerne rýchlo.... ()

Dont

Velmi kvalitně zpracovaná a dojímavá romance odehrávající se na pozadí druhé světové války. Výprava, režie i kamera jsou bezchybné, zachycení předválečné Anglie bylo vskutku na jedničku. Keira Knightley zahrála více než solidně, ale byl to James McAvoy, kdo jednoznačně kraloval hereckým výkonům. Na pět mi ale něco scházelo, možná se tempo ve druhé půlce až příliš rozmělnilo, možná nebyl úplně správně vyřešen ten konec, je to tak za čtyři a půl. ()

Aleee89

Těšila jsem se na zhlédnutí tohoto filmu. Těšila jsem se moc snad i díky příznivým kritikám. Neříkám, že nejsou na místě, ale dle mého kapku přehánějí. Ano, film je to krásný, ale má svá ale. Začnu chválou. Příběh, ten je bezesporu jedinečný, ale to počítám k zásluhám spisovatele Iana McEwana a ne filmu. Tady by se dalo hovořit spíše o dobrém (vynikajícím) převedení na plátno, což se ne vždy podaří. Herci jsou taky vybráni s vkusem. Keiru sice moc nemusím a dívat se na její tělo samou kost je někdy utrpením, ale tady jsem ji přežila. Více mě ale zaujala postava Briony (mladá, dospělá i stará) a taky James McAvoy jako Robbie. V něm můžeme spatřovat obrovský potenciál. Nejvíce se mi líbil konec, ten mě dostal a bylo to asi to nejlepší, co celý film nabídnul (mám na mysli výpověď staré Briony). Co se mi naopak nelíbilo, byly scény z války, které film zbytečně natahovaly a tříštily slibně se rozjíždějící motivy vztahu Cee a Robbieho a Cee a Briony. Film byl taky docela dlouhý a ne vždy všechno odsýpalo úplně hladce a bylo tu pár okamžiků, kdy jsem se dívala na hodinky a čekala na něco, co mě opět vytrhne ze zívání. Čekala jsem silnější film, dočkala jsem se jsem se sice dost dobrého filmu (na zpracování knihy tedy určitě), ale čekala jsem prostě více a taky jsou tu věci, které mi vadí, proto nemohu hodnotit výše. ()

kajas

Tak jo, zase jednou půjdu proti proudu a na rovinu říkám, že jsem byla velice zklamaná. Emocionálně mě příběh naprosto minul (milostný vztah dvou hlavních hrdinů byl popsán příliš zkratkovitě), ztrácela jsem se v časových skocích, válečné scény mě nikterak nevzrušují. Závěr mi ovšem docela vyrazil dech, takže díky němu a čarokrásné hudbě uděluji lehce nadprůměrné hodnocení. To ale nic nemění na skutečnosti, že Wrightovou fanynkou se vážně nestanu. ()

radektejkal

Romantický film šitý na míru diváka? Ale jakého! To si nechám na konec jako Briony Tallisová (a pak to úplně změním, abych nikoho neurazil a všem dopřál zaloužený filmový zážitek). Nicméně, přece mi tento film něco dal (dvakrát měř a jednou řež): musím víc popřemýšlet, jaký film si pustím, než si potom stěživat tímto pokleslým způsobem. A tedy ten konec dle Briony Tallisové: přiznávám, že jsem občas použil rychloposuv... Však i Douglas, který dal také dva body, píše: "Jakmile si vyberete film, měli byste již mít přibližnou představu, jak v textu v logické posloupnosti zdůvodníte a ospravedlníte samotný jeho výběr..." ()

Skip

V dětství nadělá člověk spoustu chyb. Většinou jsou ale zapomenuty nebo na ně zůstane více méně úsměvná a někdy bolestivá vzpomínka. Čas od času se ale přihodí, že dětská chyba fatálním způsobem ovlivní lidi v okolí a to je pak průšvih. A o tom tento velmi dobře natočený a zahraný film je. Hlavní hrdinka filmu zjišťuje, že nejtěžší je odpustit sama sobě, dostat odpuštění od někoho jiného je totiž příliš snadné. ()

Saoirse míří do Ameriky

Saoirse míří do Ameriky