Pôvabná Dorothy Galeová, prezývaná jednoducho DG (Zooey Deschanel), je čašníčkou v malom meste, ktorá si zo dňa na deň viac a viac uvedomuje, že na život na kansaskej farme sa absolútne nehodí – a ktorú stále častejšie trápia nevysvetliteľné sny a vízie o krásnej žene s levanduľovými očami (Anna Galvin), ktorá ju varuje, že sa blíži akási búrka! Nanešťastie sa tieto vízie naplnia vo chvíli, keď čarodejnica Azkadellia (Kathleen Robertson), tyranská vládkyňa tajomnej krajiny známej pod menom O.Z., vyšle svojich vojakov cez akúsi „cestovnú búrku“ nájsť a zabiť DG. Dievčine sa cez túto búrku podarí ujsť doslova v poslednej chvíli, vďaka čomu sa ocitne uprostred O.Z., kde sa spriatelí s niekoľkými tamojšími naozaj zvláštnymi obyvateľmi - s prihlúplym Glitchom (Alan Cumming), ktorého zlá Azkadellia pripravila o polovicu mozgu; s chladným Wyattom Cainom (Neal McDonough), niekdajším mužom zákona, ktorého uväznili v železnom obleku za trest, že sa vzoprel Azkadellii; a s drsným médiom Rawom (Raoul Trujillo), ktorého ľud Azkadellia zotročila. (oficiální text distributora)

Malarkey

Tin Man je epická fantasy pohádka, kterých v dnešní době je zatraceně málo. do třech 90ti minut dokáže nasnímat tak veliký děj, že vzpomenout si na něco podobného mi dělá problém. Nevidí se to každý den, a filmů s touto tématikou je příšerně málo a to jsem k tomu všemu nepřičetl sympatické herce a herečky včetně Zooey Deschanel, která svojí neobvyklou postavu dokázala zahrát hodně příjemně a dětsky, že mi vlastně nepříjde, že celý ten příběh je určený spíše pro děti, i když díky ní, právě nejen pro děti, a to se mi na tom hodně líbí. V Kronice rodu Spiderwicků hraje hlavní roli Freddie Highmore, v té době 16ti letý, a tak na tom všem ten film padá, ale tady to vlastně vypadá dospěle, ale užijí si to i děti, protože to celé je tak neuvěřitelně příjemné a objemné, že se na to dá koukat klidně znova a znova. Ještě, že v Americe ten Sci-Fi Channel existuje, díky němu občas vzniknou takové skvosty jako je právě Tin Man nebo nedávno mnou viděná Andromeda Strain. Jsem zvědavý s čím nás ještě dokáží překvapit. Tohle se zaručeně povedlo na jedničku. ()

Aiax

Jedna hvězdička za Zooey Deschanel (ne že by se v téhle konkrétní roli nějak zvlášť vytáhla, ale je to zkrátka děsný kus) a jedna za McDonougha, Cuminga a Dreyfusse dohromady. Zbytek minisérie plný špatných dialogů, průměrných herců, podfinancovaných triků a příšerné Robertsonové, za víc než jednu hvězdičku nestál. Potenciál přitom byl poměrně nadějný a nudou jsem se neukousal, ale nevábný odér béčkovosti zkrátka nešlo nebrat na vědomí. Mimochodem už jsem říkal, že Zooey Deschanel je božská? ()

swamp

Rozhodně dobře koukatelná fantasy pohádka rozdělená do tří dílů. Zaujme především Zooey Deschanel, na kterou se dobře dívá, ale ruku na srdce, ten výkon není zrovna nejlepší (ale dost možná to bude těmi dialogy, které jsou místy sice supr, ale v jistých okamžicích se to poslouchá těžce). Naprosto výborný je pak Alan Cumming, který postavu Glitche dovedl opravdu k dokonalosti. Hlavní zápornou postavu ztvárnila Kathleen Robertson, kterou zase všichni známe z Beverly Hills, 90210. :D Na její prsa se sic dívá dobře, ale vzhledem k tomu, že se nejedná o porno, čekal bych i nějaký pokus o herectví - a ten se nekoná. Jinak prostředí O.Z. je pěkné, ale dynamické digitální efekty už nikoliv. Především rotující panenky (a dětská říkánka k nim) jsou otravné až na půdu. A když už jsem u těch negativ, tak představitelka malé DG je nejvíc nesympatické dítě posledních deseti let. Teď to vypadá, že se na to nedá dívat, ale opak je pravdou. Všechna ta negativa vyvažuje poměrně hezké dobrodružství. :) ()

predators

Další dobrodružná trilogie, která si jde ovšem svou vlastní cestou a nekopíruje své předchůdce všude, kde se dá. Bohužel se zdá, jakoby tím byly všechna témata vyčerpána a na Tin Mana zbylo pouze pár nápadů v podobě zajímavých postav a ucházející zápletky. Naopak nelze nepřehlédnout seriálový nádech celkového zpracování. Otázkou je, jestli bych to chtěl vidět znovu... 65% ()

berg.12

Fantasy parafráze dostatečně šílená na to, aby zůstala dostatečně zábavnou. Jen pro zajímavost, pokračování země Oz rozvíjí nejen japonský anime seriál "Ozu no mahôtsukai" z r. 1986 (přepracovaný v kanadském provedení na čtyři celovečerní filmy) ale bylo i zfilmováno v r. 1985 jako "Return to Oz", což je místy snad ještě bizarnější podívaná. ()

• Postava Ahamo-The Seeker zde vysvětluje, že pochází z Nebrasky. Jméno Amaho hláskované zezadu je Ohama, největší město v Nebrasce. V filmu z roku 1939 přišel Čarodej do země Oz právě z Nebrasky. (TomikZlesa)
  • Melodie, kterou zpívají Two Princess, pochází z tradiční alžbětinské písně Rose Red. (TomikZlesa)
  • Minisérie zlámala všechny rekordy ve sledovanosti televizní stanice Sci-Fi Channel. (Hal_Moore)

Návrat do Země-Nezemě

Návrat do Země-Nezemě

06.09.2010

Britský scenárista a režisér Nick Willing je uznávaným televizním veteránem. U nás jsme od něj viděli minisérie Alenka v říši divů či Iásón a Argonauti, mnohem vstřícněji ale byly přijaty jeho… (více)