Northangerské opatství

(TV film)
  • Velká Británie Northanger Abbey (více)

Adaptace románu Jane Austenové vypráví příběh dívky Catherine Morlandové (Felicity Jones) s bujnou fantazií a zálibou v romantických a hororových knihách, která žije se svou početnou rodinou na poklidném a trochu nudném anglickém venkově. Zlom v jejím životě nastane, když ji rodinní přátelé vyzvou, aby je jako jejich společnice doprovázela do města Bath. Zde je Catherine uvedena poprvé do společnosti a setkává se se sympatickým Henrym Tilneym (JJ Feild) a jeho sestrou Eleanor, jejichž otec ji pozve na rodinné sídlo, opatství Northanger. Strašidelné a pochmurné sídlo opředené, jak se Catherine domnívá, hroznými tajemstvími, způsobí, že její představivost začne pracovat na plné obrátky a způsobí jí nemalé potíže - ale jiného druhu, než se domnívala...

Tato adaptace pochází z produkce společnosti ITV, která v rámci tzv. austenovské sezóny natočila i Mansfieldské panství a Annu Elliotovou (Persuasion). Většina diváků považuje právě toto ztvárnění knihy Opatství Northanger za nejzdařilejší ze všech tří filmů. Pod scénářem se podepsal Andrew Davies, autor scénáře k úspěšné televizní minisérii Pýcha a předsudek z roku 1995. (maku1304)

Amaranta

S některými postavami Jane Austenové mám stejný problém v knize i ve filmu. Jsou velmi neprůhledně zpracované, až jednoduché. A je poté překvapením, když se z nich stane naprosto záporná figura. Stejné charakterové vlastnosti jsou totiž aplikovány na protikladné hrdiny a u každého mají jiné vyznění. U knihy to ovšem tolik nevadí, protože se charakter vyvíjí pomaleji a čtenář je zpracováván a naváděn, ve filmu jsou bohužel velké skoky neopodstatněné. ()

Elisson

Rovnako ako nie je Northangerské opátstvo najlepšia Austenovej kniha, nie je ani tento film najlepší z adaptácií jej kníh. Ale je to pekný film, nič ma na ňom vyslovene nedorazilo, ani český dabing, ktorý mi prišiel akoby ho robili narýchlo. Určite sa to oplatí pozrieť. Príbeh stojí za to a herci sú minimálne zlatí :-) ()

lida93

Miluju toto téma a tuto autorku. Proto musím hodnotit film jen kladně:0).Doporučuji všem něžným duším a milovníkům romantiky :0). ()

jessic

Příjemná adaptace jednoho ze slabších románu J. Austen. Felicity Jones je v roli naivní Catherine vynikající, její romantické, hororové sny jsou svým nadhledem roztomilé a pan Henry Tilney je dostatečně charismatický. Vzhledem k tomu, že román mě moc nebavil, absolutní spokojenost s filmem. ()

Scaevola

Zoufale neoriginální a neobjevné, naivní a ploché, bez zjevného vývoje charakterů a vlastně i příběhu... a přesto okouzlující, zábavné a podmanivé. ()

gizi

Byl jsem příjemně překvapen - ve filmu se pořád něco děje, člověk se nenudí, a i když výprava a produkce jistě není velkolepá, vůbec to tomu nevadí. 75%. ()

Petra46

Pěkná, naivní, přesto velmi hodná mladá dívka, která je posedlá děsivými romány a vzrušují ji hororové představy. Nemám možnost srovnání s knihou, ale zdálo se mi to velice netradiční vzhledem k ostatním románům Jane Austenové (respektive filmům, s knižními podobami jejich děl nejsem natolik obeznámena). V tomto románu autorka ukázala svou poněkud 'temnější' stránku a mě se to kupodivu vcelku líbilo! Film byl přiměřeně romantický a 'strašidelný' (možná slovo lehce napínavý je zde více na místě), dějová linie u Austenové nijak nečekaná, přesto ucházející, obsazení vesměs dobré. Vrcholné dílo to není, ale až se budete nudit a mít náladu na tento žánr, tak doporučuji. (Mimochodem i přes to, jak se všechny kladné postavy tváří nezištně a zastávají názor, že na penězích nezáleží, mohli by si zachovat alespoň malinko racionality a na chvíli sestoupit ze svého obláčku na zem, protože už mě to docela vytáčí, z té jejich věčné lásky se totiž moc nenají.) ()

A.lis

Catherine byla skvělá. Naprosto dokonale odpovídala představě, kterou jsem si po přečtení knihy udělala - naivní sympatická dívka, která má příliš mnoho fantazie. Naštěstí byla vyléčena, čemuž vděčila tak trochu náhodě, tak trochu špatným přátelům, tak trochu chamtivosti jednoho bohatství chtivého džentlmena, tak trochu šarmu Tilneyho a především té své princeznovsky miloučké povaze. Ta špetka modernosti předloze vůbec neublížila. ()

Henriette

Měla jsem takový ten zátah na filmy dle předloh Jane Austen, a Northangerské opatství není z nejhorších. Natočeno pěkně a svižně, s humorem. Doporučuji všem na deštivé odpoledne. ()

Eseter

Ironický tón a parodie z románu se velmi slušně povedlo převést do televizní podoby. Všechny fantazie a sny Catherine mě hrozně baví, vždycky se jim směju. Líbí se mi i další přidané scény a jiné invence, prostě velmi zdařilá adaptace vynikajícího literárního díla. Výběr hlavní dvojice je stěžejní a naprosto perfektní, Felicity i JJ jako by vypadli z knihy! Nakonec z toho bude můj vůbec nejoblíbenější JA film. ()

Alasdaira

Román ani film nemá velké ambice, což nevadí. Je to prostě roztomilý příběh z počátku 19. století, docela vtipná, jemně ironická sonda do života vyšších vrstev v Anglii. Jsem vděčná za přesné zobrazení reálií - šaty, vybavení, způsob života, tanec, literatura... A také trochu psychologie, vývoj hlavní hrdinky od naivní holčičky z venkova, která doplácí na zvědavost a důvěřivost, po mladou dámu. --- Krásné záběry kolonády Bathu, i když v The Persuasion lepší a promyšlenější. --- Nenáročný film pro unavené a vyčerpané před usnutím. ()

Octavia

Hlavní hrdinka zde je vážně nenapravitelný fantasmagor a gotické romány by jí měli zakázat pod pohrůžkou smrti, protože pod jejich vlivem stále očekává životu nebezpečná dobrodružství s tajemstvími, únosy a vraždami na každém kroku ( což se jí v druhé polovině filmu vymstí a naštěstí vyhodí všechny romány z okna, tedy do ohně). Ale hlavní hrdina je naopak skvělý gentleman se smyslem pro humor, oldfashioned charisma a měkkým srdcem, že si ho snad ta holka ani nezaslouží (a navíc se vyzná v mušelínu - oh, what an ideal man, don’t you think?). Opět skvěle vyvedené kostýmy, kulisy ( to se musí točit filmy jedna radost v tak krásné krajině jako je Anglie s hrady a rozkošnými historickými staveními na každém kroku). Pokud uvažujete nad četbou gotické literatury doporučuji jako odstrašující příklad, jak to s vámi poté může dopadnout:-) - i když já na druhou stranu nad jejich četbou po tomto filmu naopak uvažuji - to musí být vážně zajímavé čtení, když je hlavní hrdinka furt unášena, ohrožována na životě, hrozí jí zneuctění, věznění a nevím co ještě - že to ta ženská všechno vydrží. ( Especially si musím přečít Udolfo :-) PS: V té době to asi bylo vážně těžké, když jste se nemohli s nikým bavit dokud jste nebyli řádně představeni. V situaci kdy přijdete do nového města, kde vás nikdo nezná, je to vážně na pytel, ještě že existují ceremoniáři. ()

Zombice

Musím se přiznat že jsem od tohoto filmu čekala víc. Příběh je v celku nudný a předvídatelný. Film se snaží o tajuplnou náladu (což se ovšem vůbec nepodařilo) ale mezitím zajistil velmi neseriózní atmosféru. Hlavní hrdinka Catherine je pouhé dítě s velkou představivostí a touze o dobrodružství. Není vůbec kvalifikovaná být hrdinkou Jane Austenové se svou chabou povahou. Co mě též zklamalo bylo že mezi hlavními postavami to začalo jiskřit až skoro na konci filmu. A co se vlastně stalo na konci? Catherine a pan Tilney se vezmou, to ano, ale byli vyděděni? Musím si přečíst předlohu abych na to přišla, protože film tento důležitý aspekt přehlídl. Snad jediné plus tohoto filmu je J.J. Feild, který svou roli ztvárnil skvěle. ()

Jirkacek

Northangerské opatství se dostalo na TV obrazovku u nás doma zejména kvůli herečce Felicity Jones, která si zde střihla hlavní roli dívky Catherine Morlandové s bujnou fantazií a zálibou v romantických a hororových knihách. Druhým důvodem bylo prostředí, v němž se celý příběh odehrával, neboť anglický venkov máme doma rádi a třetím důvodem bylo 19.století. Toto časové období patří až do roku 1938 mezi mé nejoblíbenější, miluji ty krásné kočáry na ulicích bez aut, zdobené koňskými voňavými koblížky, džentlmeny v kloboucích, dámy v dlouhých šatech a hlavně žádný shon, mobily a počítače. A tak jsme si doma Northangerské opatství pustili a čekali co se stane. Sympatická Catherine opustila nudný anglický venkov, když využila nabídku bohatého bezdětného páru a odjela s nimi do města Bath, kde se poprvé dostala do společnosti dam a zejména mužů. Hned napoprvé se seznámila se slušným mladíkem Henrym Tilneym a jeho sestrou Eleanor a spřátelila se s nimi. Začal se vyvíjet vztah mezi mladičkou nezkušenou dívkou a Henrym, který se jí ujal a zasvěcoval jí do pravidel společnosti. Ne vždy však bylo všechno ideální a nastaly různé problémy. Catherine navíc měl dosti živé sny díky své fantazii, které ale podle mého názoru spíše celý děj rušily. Tím spíše, že nedošlo k jejich naplnění - ani co se týče těch strašidelných, ani těch erotických v duchu staré doby. Nedočkali jsme se nějakého vzrušení ani když byla pozvána otcem Henryho a Eleanor na jejich rodinné sídlo, které vypadalo opravdu strašidelně. Byla to prostě pouze romantika ze starých časů od začátku do konce, nic víc. Musím ovšem pochválit krásné kostýmy či zobrazení starých uliček a krásný hrad. Northangerské opatství ode mne za průměrnou podívanou získalo tři Northangerské hvězdy ***. ()

realdream

Dost smíšené pocity, Izabel jsem chtela vystrelit mozek z hlavy, aby byl konečně klid, jejiho bratra bych nejradeji uzemnila lopatou a z generala jsem měla neustále špatný pocit. Místy dost nudné a najednou když to začínalo být zajímavé, tak konec. ()

Sejkorka

Adaptace románu Jane Austenové vypráví příběh dívky Catherine Morlandové (Felicity Jones) s bujnou fantazií a zálibou v romantických a hororových knihách. Miloučká Felicity Jones a její prohnaná přítelkyně Carey Mulligan byly promne tahákem a určitě nezklamaly. Ostatní však nezaujali a film beru jako doplnění biblio/filmografie Jane Austen. Je znát , že se jedná o TV film s průměrnou výpravou a režií. ()