Vřískot 4

Vreskot 4

• Austrálie

Horor / Mysteriózní

USA, 2011, 111 min

Těšení bylo veliké... a jestli mi z toho udělají novou trilogii, tak budu rozhodně spokojená. Ještě mi to tak úplně neslehlo, ale to přijde. Úvodní nápad skvělý, kočky jako Shenae Grimes, Anna Paquin a Kristen Bell velice potěšily. Ať žije Stabthon, zejména návaznost mezi filmy Stab 6 a 7 :))) Bohužel, velice postrádám kouzlo vztahu mezi Gale a Deweyem, vývoj jejich manželství v posledních deseti letech by si zasloužil minimálně dílčí rekapitulaci. Stejně tak prostřídání mediálních rolí Gale a Sidney (hodil by se i odkaz na Coxové účinkování v Dirtu, seriálu, který sleduje totožné téma jako Scream 4 a částečně jako Hellraiser 8). Ale podobná propast vznikla už mezi Dvojkou a Trojkou, takže na tohle zaškobrtnutí snad brzy zapomenu. Ale byla bych radši, kdyby taky nechyběl důraz na technologické zaostání v kontrastu dospělých a středoškoláků na maloměstě, vzhledem k tomu, jak velké je to téma pro celý film. Eventuálně bych přivítala hrátky mezi nápadnou podobností Heather Graham, která hrála Casey v prvním Stabu, a Marley Shelton, ale to už bych chtěla zřejmě příliš mnoho. A vůbec bych uvítala více k samotné kolekci Stabů, když už tu Jedničku dělal Rodriguez, což se ještě v roce 1997 nevědělo ;) Z nové mládeže pak skvěle zaválela Hayden Panettiere a dočkala se vlastní narážky na seriál Heroes (a naštěstí tak zcela potlačila emaře Rory Culkina). Takže vlastně to nejhorší mají na svědomí již tradičně české zdementňující titulky, které nepočítají s tím, že Vřískoty jsou filmy pro pokročilé diváky. O jejich gramatice ani nemluvě.(15.4.2011)

Čtvrtý díl téměř stejně kvalitní jako první? Ano, i v žánru horor 21. století, kde jsou povětšinou čtvrté díly tragické sračky bez jakéhokoliv náznaku aspon malé inteligence, se to může povést. A tady se to povedlo náramně. Wes Craven se vytasil s perfektním příběhem, plném odkazů, zábavných dialogů kolem samotné podstaty a složení jakéhokoliv hororu a jejich následném překroucení a boření. Herci jsou sympatičtí, krev teče proudem, mrtvol přibývá a nakonec přichází i perfektní několikanásobná pointa. Popravdě, vraha jsem jenom matně tušil, takže překvapení to bylo parádní (ti, co viděli, ví). Jsem taky rád, že jsem naštěstí nevlezl před shlédnutím do diskuze, protože její úroveň klesla s příchodem pár jedinců hluboko do doby ledové a nějaká Sydney by jim měla říct, jak se má chovat k originálu. No, to jen takové povzdechnutí a snaha na to někoho upozornit. Zpátky k filmu: Craven nám teda spolu se scénaristou Williamsonem přináší na dnešní poměry velmi inteligentní horor, který se ani trochu nebere vážně a přináší prvotřídní vyvražďovačku téměř bez zakolísání. Nebýt té nudnější poloviny, bylo by to za 5. Ale GhostFace nikdy nebyl v takové formě. Who is this?(16.9.2011)

Rozpočet $40miliónovTržby USA $38,180,928Tržby Celosvetovo $97,037,610Tržby za predaj Blu-ray v USA $1,967,033 //počet predaných kusov 62,258Tržby za predaj DVD v USA $4,316,923 //počet predaných kusov 285,475║ až neúnosná miera klišé to potápa, a tak som sa tešil, Wes Craven už je fakt mimo hry, sklamanie, najslabšia časť /videl v kine: 50%/ (videl na festivale Comics Salon 2011)(21.9.2011)

,,HALÓ, KDO JE TAM?“…,,POSLEDNÍ ČLOVĚK, KTERÝHO UVIDÍŠ NAŽIVU“..... /// Nejsou tady mimozemšťani, zombíci, ani duchové asijských holčiček. Jen hloupý blondsky s velkýma kozama. A mají zábavnou roli! (,,Na člověku s nožem, který zapichuje lidi je něco opravdového“.) TO SE FAKT MŮŽE STÁT. Duch teen hororů žije. A je zábavnej! Líbí se mi tempo i styl. Nostalgická atmosféra je přebíjena novými ,,zážitky“ a Woodsboro se vylidňuje. Vřískot (4) nechce ani tak strašit jako bavit. Holky (i kluci) si stupidně chodí pro smrt, protože tak je to správné (tak to má byt). JAK TI DRŽEJ STEHY? Jako ve filmu. Dobrá práce. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Nevím podle jakých pravidel přežívají policajti ve filmech. 2.) Zjistím, jestli se dá zastavit krvácení z bodné rány do čela. 3.) Rád řeším hororový kvízy. 4.) Toužím po tom stát se hrdinou. 5.) Thx za titulky ,,petkaKOV“. /// PŘÍBĚH **** HUMOR ** AKCE * NAPĚTÍ *(20.7.2011)

Když točíte hororovou čtyřku a nenapadne vás něco fakt dobrýho (tento případ), zbývá vám zachránit to lacinými béčkovými triky - víc maso, víc kozy. Craven nepřidal ani jedno a vylezl mu z toho totální průměr plný opotřebovaných a nijakých charakterů, který mi ve své oslavované unylosti silně připomněl NEW NIGHTMARE. Ale ještě musím přiznat, že jsem se na SCREAM 4 vlastně ani netěšil, což by se mi u Myerse, Kruegera (Englundova) nebo Voorheese prostě nestalo. Vrah samotný je problém.(14.4.2011)

• - Spoiler: Jde o první díl ze série, v němž není v závěrečných minutách filmu podříznuto něčí hrdlo. (SidneyP)

• - Ve scéně, kde se studenti ve škole baví o filmech, můžeme zahlédnout plakát k filmu Zelená míle (1999). (Drtic)

• - Původně se s čtvrtým dílem příliš nepočítalo, ale když se začalo mluvit o novém Vřískotu, padaly návrhy na restart. Naléhání fanoušků trilogie na přímé pokračování však nakonec všechny strany přesvědčilo. (darek kartac)