Vřískot 4

Vreskot 4

• Austrálie

Horor / Mysteriózní

USA, 2011, 111 min

Je to zábavné i počtvrté, ačkoliv nejsem přímo extra příznivcem celé této crazy série. Craven hraje na pořád stejné noty. Technicky mu to jde dobře, umí si ze sebe udělat srandu a to celé prokládá dobrými odkazy na tunu filmů snažící se kdoví co všechno, jen ne bavit. Stále stejná herecká kapacita nijak neohromí, takže jsme v podstatě tam, kde jsme byli před X lety. Solidní porce zábavy ryze na jedno podívaní. Skutečně se mi nepodařilo najít hlubší smysl, ani žádný jiný důvod vidět tento film znovu.(20.12.2011)

Fuck Bruce Willis! Zatímco u prvního dílu jsem měl jasno a dal jsem plný počet bez zaváhání, u druhého dílu jsem chvíli uvažoval, ale kvůli konci jsem dal pět hvězd. U třetího dílu už to nešlo a musel jsem dát "jen" čtyři hvězdy no a u tohoto nejnovějšího dílu jsem přes hodinu přemýšlel mezi čtyřmi a pěti hvězdami. Protože Scream 4 má o čem vyprávět a dokazuje, že pokračovaní (i po 11 letech) nemusí být nutně jen blbost, která chce vytřískat ze zbylých fanoušků nějaké ty peníze navíc. Přičtěte k tomu fakt, že je zde dost krásná "mladá krev" (Hayden a Emma) a prakticky všichni přeživší se vrátili taky. A kvůli těm fórům (filmovým i nefilmovým, např. o manželství Courtney a Davida) kvůli té mladé krvi, kvůli faktu, že jsem se téměř pořád opravdu bavil (i když ke konci bylo celkem náročné rozpoznat, co je parodie na horory a jejich klišé a co už jen nezvládnutý scénář) musím přitlačit a těch 90 % tomuto zatím poslednímu dílu jedné uvřískané série dám.(1.8.2011)

„Zabudla si na základné pravidlo remakov. Nevy*ebávaj s originálom.“ Tak dlho sa na štvorku chystali, až nikoho, okrem ich samých, nezaujímala. Čo je strašne smutné. Nakoniec ale výsledok nie je až taký nezáživný, ako som sa obával. Len to proste celé pôsobí dojmom, že to prestalo v priebehu nakrúcania zaujímať aj samotných tvorcov. Od niečoho, čo vzniklo takmer na 20. výročie od premiéry jednotky (čo je fakt pekné číslo, akurát človeka trocha mrazí z toho, ako ten čas uteká - akoby len teraz som bol na dvojke v kine), som rozhodne čakal oveľa viac. Dvojnásobne po tom, čo sa k štvorke vrátili všetci zakladajúci tvorcovia od Cravena a Williamsona, až po hercov. Výsledkom je bohužiaľ iba snaživý a pekný priemer s priemerným scenárom, priemernými postavami, priemernou réžiou a priemernými dialógmi/hláškami („Hovor tomu alternatívny koniec, suka.“). Štvorka ma bavila o čosi viac, ako trojka a potešil ma návrat do milovaného i nenávideného Woodsboro. Ale staré postavy ma už nebavili a nové boli jedným slovom príšerné. Pokus o netradičné zvraty si cením, ale nie je to žiadny zázrak. Na strane druhej, ak vezmeme do úvahy, čo s ďalšími a ďalšími pokračovaniami kultových jednotiek robili napríklad série Hellraiser alebo Howling, je sága Vreskot učinením zázrakom. Viac v mojej recenzii na Recenzie.org.(2.5.2011)

DVD/// Obsazení 10/10 Děj 8/10 Atmosféra 9/10 Efekty 10/10/// +je to pokračování nikoliv remake, jsou tu původní postavy, má to hodně propracovaný scénář, kvalitní děj, napětí, není nouze o překvapení, je tu spousta mích oblíbených herců (Hayden Panettiere, Kristen Bell, Anna Paquin, Emma Roberts) a hodně známých tváří (Anthony Anderson, Mary McDonnell, Rory Culkin), vyhovuje i délka -nutno si přiznat, že hlavní trojice nekope první ligu, hodně se opakuje postup z prvního dílu, netvrdím, že to je ale vyloženě špatně a dost možná to byl úmysl tvůrců/// Na čtvrtém Vřískotu není moc co kritizovat. Jako horor funguje výborně, dějově není tak odfláknutý jako některé jiné remaky (Pátek třináctého). Má pořádný spád, působivé vraždy, nechybí pořádné napětí a občasné lekačky či jiná překvapení (filmový úvod a titulky na způsob film ve filmu). Jen mě zaráží způsob jak dokázal Ghostface být na dvou místech najednou? Trošku postrádá i fyzickou logiku to kdo se skrývá pod maskou (rozuměj výška a váha a tedy jeho síla). To už jsou ale jen taková bodnutí nožem, která mě rozhodně vnitřnosti nerozhází./// Celkem 89%///(12.11.2011)

Nevyhledávám horory, neboť mne v lepším případě nudí a v tom horším případě nutí k cynickému smíchu. Vřískoty si však ujít nenechávám, protože se neberou příliš vážně a výjimkou není ani tato čtvrtá lekce hororové teorie. Co na tom, že totožnost bubáka tentokrát není až tak těžké uhádnout, hlavně když je to poměrně zábavné a bubákova vychytralá sebedestrukce je vyloženě povedená.(28.2.2013)

• - Postava Anthonyho Andersona sa volá Perkins. Anthony Perkins bol herec, ktorý sa preslávil úlohou Normana Batesa vo filme Psycho (1960). (Brooks)

• - Původně se s čtvrtým dílem příliš nepočítalo, ale když se začalo mluvit o novém Vřískotu, padaly návrhy na restart. Naléhání fanoušků trilogie na přímé pokračování však nakonec všechny strany přesvědčilo. (darek kartac)

• - Kevin Williamson vydal první návrh scénáře v únoru 2010. (SidneyP)