Vřískot 4

Vreskot 4

• Austrálie

Horor / Mysteriózní

USA, 2011, 111 min

Těšení bylo veliké... a jestli mi z toho udělají novou trilogii, tak budu rozhodně spokojená. Ještě mi to tak úplně neslehlo, ale to přijde. Úvodní nápad skvělý, kočky jako Shenae Grimes, Anna Paquin a Kristen Bell velice potěšily. Ať žije Stabthon, zejména návaznost mezi filmy Stab 6 a 7 :))) Bohužel, velice postrádám kouzlo vztahu mezi Gale a Deweyem, vývoj jejich manželství v posledních deseti letech by si zasloužil minimálně dílčí rekapitulaci. Stejně tak prostřídání mediálních rolí Gale a Sidney (hodil by se i odkaz na Coxové účinkování v Dirtu, seriálu, který sleduje totožné téma jako Scream 4 a částečně jako Hellraiser 8). Ale podobná propast vznikla už mezi Dvojkou a Trojkou, takže na tohle zaškobrtnutí snad brzy zapomenu. Ale byla bych radši, kdyby taky nechyběl důraz na technologické zaostání v kontrastu dospělých a středoškoláků na maloměstě, vzhledem k tomu, jak velké je to téma pro celý film. Eventuálně bych přivítala hrátky mezi nápadnou podobností Heather Graham, která hrála Casey v prvním Stabu, a Marley Shelton, ale to už bych chtěla zřejmě příliš mnoho. A vůbec bych uvítala více k samotné kolekci Stabů, když už tu Jedničku dělal Rodriguez, což se ještě v roce 1997 nevědělo ;) Z nové mládeže pak skvěle zaválela Hayden Panettiere a dočkala se vlastní narážky na seriál Heroes (a naštěstí tak zcela potlačila emaře Rory Culkina). Takže vlastně to nejhorší mají na svědomí již tradičně české zdementňující titulky, které nepočítají s tím, že Vřískoty jsou filmy pro pokročilé diváky. O jejich gramatice ani nemluvě.(15.4.2011)

Popravde receno, cekal jsem to daleko horsi. Serie Scream me vubec nebere a Craven uz je dneska mimo, ale timhle docela prijemne prekvapil. Jasne, film se tvari strasne chytre a originalne, ale je to v podstate zase jen dalsi kopie predchozich dilu, kde jsou nektery sceny jak sjety pres kopirak, nicmene zachranujou to vrazdy. Ty sice nejsou buhvijak vymakany, ale jsou docela drsny, krvavy a hlavne je jich vic nez dostatek, ze by to vystacilo na nekolik filmu a vetsina postav, at sebevetsi sympataci, tu bez milosti chcipne. Co se tyce hercu, docela sympaticka sestava, i kdyz Arquette vypada jak vymlety hovado a Cox mi lezla tak silne na nervy, ze byla vicemene jedina, ktery jsem pral smrt. Co se tyce zaverecny pointy, vcelku stupidni, ale budiz, nic nasiraciho. Celkove tak docela povedena vyvrazdovacka, vymykajici se poctem mrtvol, ale jinak nic zasadniho, abych mel potrebu vrazit vyssi hodnoceni.(10.8.2011)

Opravdu si nemůžu pomoci, ale Craven mě dostal! Takovou jízdu jsem nečekal. První díl byl dobrej, další dva nestály za nic. Tenhle ale převálcoval všechny. Má to spád, je to chladné, moc se nevtipkuje, je to docela i drsné, je to napínavé a je to chytré. Smotný závěr hraničící lehce s exploitačními prvky (sebedestrukce apod.) a finální souboj se zabijákem byl naprosto super. Do té doby bych tomu dal 4, ale za to finále to zvedám na plný počet. Nejsem rozhodně nadšenec této série, spíš jen "znalec", možná právě proto mě to tak dostalo. Opravdu parádní hororová zábava (...ano konečně se to dá považovat za horor-thriller!!).(1.5.2011)

Scary Movie 4? Ne ne, naštěstí přeci jen i něco výraznějšího... vychytralý scénář Kevina Williamsona potěší hlavně tím, že neustálé zasazování do kontextu a poznámky k dnešní situaci v žánru nakonec naplno implementuje do příběhu a prodá v rámci výborného finále. To je opravdu chutné, relativně logické a šlape na cynickou jedničku. Přiznávám ale, že k závěrečné třetině jsem se prozívával, protože variování a podvracení klišé (na druhou nebo i natřetí...) se už hodně ohrálo a stabilní trojka postav je k zbláznění nudná a okoukaná (Neve Campbell už třetí Vřískot za sebou nemá absolutně co hrát). A ani mordy nejsou moc vynalézavé nebo napínavé. Z takhle důvtipné látky šlo vymáčknout ještě víc. Zamrzí navíc "alternativní konec", který zničí náběh na zajímavá další pokračování - druhou trilogii, pojatou z opačné strany vražedné barikády, bych si dal líbit.(13.4.2011)

"What´s your favorite scary movie?" "Shut the fuck up!!!" Vyše hodiny v podstate nudná, skrz-naskrz priemerná vreskotovka s nezaujímavými postavami a pramálo využitým "postmoderným" potenciálom. Vtipné to veľmi nie je, o napätí nemôže byť ani reči, ba ani to gore (mimoriadne šťavnaté, aj na črevá dôjde) vôbec nebolí. Lenže potom Wes a hlavne Kevin prehodia výhybku a vytasia fantastické finále s VEĽMI prekvapujúcim odhalením vraha a intenzívnym masakrom. Keby bol celý film na takej úrovni ako posledná polhodina, bolo by to za plný počet ako legendárna a už asi navždy nedostihnuteľná jednotka. 7/10(27.4.2011)

• - Courteney Cox údajně před natáčením Wese Cravena požádala, aby její postavu Gale zabili. Režisér odmítl. (StrYke)

• - Jill a Kirby koukají těsně před telefonátem Ghostface na Soumrak mrtvých. (StrYke)

• - Spoiler: Počet mrtvých ve filmu: 15. (SidneyP)