Vřískot 4

Vreskot 4

• Austrálie

Horor / Mysteriózní

USA, 2011, 111 min

"What´s your favorite scary movie?" "Shut the fuck up!!!" Vyše hodiny v podstate nudná, skrz-naskrz priemerná vreskotovka s nezaujímavými postavami a pramálo využitým "postmoderným" potenciálom. Vtipné to veľmi nie je, o napätí nemôže byť ani reči, ba ani to gore (mimoriadne šťavnaté, aj na črevá dôjde) vôbec nebolí. Lenže potom Wes a hlavne Kevin prehodia výhybku a vytasia fantastické finále s VEĽMI prekvapujúcim odhalením vraha a intenzívnym masakrom. Keby bol celý film na takej úrovni ako posledná polhodina, bolo by to za plný počet ako legendárna a už asi navždy nedostihnuteľná jednotka. 7/10(27.4.2011)

Je to zábavné i počtvrté, ačkoliv nejsem přímo extra příznivcem celé této crazy série. Craven hraje na pořád stejné noty. Technicky mu to jde dobře, umí si ze sebe udělat srandu a to celé prokládá dobrými odkazy na tunu filmů snažící se kdoví co všechno, jen ne bavit. Stále stejná herecká kapacita nijak neohromí, takže jsme v podstatě tam, kde jsme byli před X lety. Solidní porce zábavy ryze na jedno podívaní. Skutečně se mi nepodařilo najít hlubší smysl, ani žádný jiný důvod vidět tento film znovu.(20.12.2011)

Po ubohém slasheru My Soul To Take jsem Wesovi už prostě nevěřil, že se mu povede důstojný návrat ke slavné vřískající trilogii. Jenže zázraky se asi vážně dějí, Craven to totiž dokázal! Vývoj charakterů tria hlavních hrdinů se za posledních deset let moc nikam neposunul, ale co si budem nalhávat, o to tu ve skutečnosti ani nejde. Jelikož jsme v novém tisíciletí, pravidla všech vyvražďovaček se silně změnila. Nový Vřískot reaguje snad na všechny zásadní události, co se za posledních deset v tomhle žánru objevily. Hrdinové tu rozebírají torture-porn seriál Saw, komentují trapnost remaků a dokonce si sami uvědomují, že jsou v hororovém filmu a chovají se podle toho. Craven opět spojil síly se scénáristou Williamsonem a jde to sakra znát. Jde vidět, že kluci mají svůj žánr v malíčku. Rádi si hrajou, nebojí se experimentovat, a na diváka si přichystali několik překvapení, kterými nejen ortodoxnímu fanouškovi vykouzlí blahodárný úsměv na tváři. Přidalo se na brutalitě, efektivitě (tou trojka hodně strádala) a najít skutečného vraha je opět oříšek, protože podezřelí jsou úplně všichni. Škoda jen, že neměli tvůrci koule na to, ukončit film o něco dřív, čímž by odrovnali naprosto všechny diváky. Přesto velká spokojenost hodná 75 procentům.(15.4.2011)

Nikoli revoluce, ale evoluce. Duo Craven / Williamson se vrací v plné síle a servírují dost možná druhý nejlepší díl série. Ohromné množství odkazů a chytrých žánrových odboček, sympatické mladé maso, bezpočet vypointovaných dialogů, skvěle rozehraná (a dokonale logická!) hra na vraha a k tomu dravá režie, kterou sedmdesátiletý Craven ukazuje záda všem mladým snaživým klipařům. Vřískot 4 je nejlepší ukázkou toho, jak vypadá perfektní žánrový film, pokud mu scénář napíše znalec, který jim žije. Pro neznalé lehký nadprůměr, pro zkušené na hranici filmového orgasmu.(13.4.2011)

Rozpočet $40miliónovTržby USA $38,180,928Tržby Celosvetovo $97,037,610Tržby za predaj Blu-ray v USA $1,967,033 //počet predaných kusov 62,258Tržby za predaj DVD v USA $4,316,923 //počet predaných kusov 285,475║ až neúnosná miera klišé to potápa, a tak som sa tešil, Wes Craven už je fakt mimo hry, sklamanie, najslabšia časť /videl v kine: 50%/ (videl na festivale Comics Salon 2011)(21.9.2011)

• - Všechny scény se natáčely v Northville v Michiganu od 28. června do 22. září 2010 a od 30. ledna do 2. února 2011. (SidneyP)

• - Z filmu byla odstraněna scéna, kdy se hlavní představitelé baví u fontány o tom, kdo je vrah. Přesně tak jak to dělali hlavní hrdinové v prvním díle Vřískotu (1996). (Worry77)

• - Věděli jste, že čtvrté pokračování filmu Vřískot mělo v USA premiéru 11. dubna 2011, tedy na den přesně po 15 letech, kdy začalo natáčení první dílu? (DruidKarel)