Hra o trůny - Série 6 (série)

Fantasy / Drama / Dobrodružný

USA / Velká Británie, 2016, 9 h 20 min

Předloha:

George R.R. Martin (kniha)

Ramin Djawadi

Peter Dinklage, Alfie Allen, Hafþór Júlíus Björnsson, Keisha Castle-Hughes, Gwendoline Christie, Emilia Clarke, Nikolaj Coster-Waldau, Ben Crompton, Liam Cunningham, Natalie Dormer, Brian Fortune, Iain Glen, Lena Headey, Jessica Henwick, Conleth Hill, Michiel Huisman, Rosabell Laurenti Sellers, Faye Marsay, Michael McElhatton, Brenock O'Connor, Deobia Oparei, Daniel Portman, Jonathan Pryce, Iwan Rheon, Toby Sebastian, Alexander Siddig, Freddie Stroma, Owen Teale, Sophie Turner, Carice van Houten, Indira Varma, Hannah Waddingham, Maisie Williams, Patrick Malahide, Joseph Naufahu, Charlotte Hope, Kit Harington, Michael Condron, Chuku Modu, Staz Nair, Fola Evans-Akingbola, Rubi Ali, Dean-Charles Chapman, Max von Sydow, Isaac Hempstead-Wright, Andrei Claude, Desmond Edwards, Ellie Kendrick, Nathalie Emmanuel, Gemma Whelan, Nell Tiger Free, Kristofer Hivju, Tom Wlaschiha, Pilou Asbæk, Jacob Anderson, Kristian Nairn, Ian Whyte, Elizabeth Webster, Sam Coleman, John Bradley, Hannah Murray, Diana Rigg, Anton Lesser, Julian Glover, Natalia Tena, Roger Ashton-Griffiths, Ian Gelder, Art Parkinson, Meena Rayann, Luke Roberts, Lino Facioli, Aidan Gillen, Yousef 'Joe' Sweid, Essie Davis, Richard E. Grant, Robert Aramayo, Dean S. Jagger, Finn Jones, Rupert Vansittart, Enzo Cilenti, George Georgiou, Eddie Jackson, Tamer Hassan, Hannah John-Kamen, Kevin Eldon, Ania Bukstein, Robert Render, Annette Tierney, Rob Callender, Kae Alexander, Vladimír Furdík, James Faulkner, Eugene Simon, Samantha Spiro, David Bradley, Tobias Menzies, Joseph Mawle, Tim Plester, David Rintoul, Rebecca Benson, Clive Russell, Rory McCann, Ian McShane, Jóhannes Haukur Jóhannesson, Tim McInnerny, Murray McArthur, Daniel Tuite, Margaret Jackman, Paul Kaye, Richard Dormer, Melanie Liburd, Brahm Gallagher, Mark Quigley, Michael Feast, Ricky Champ, Ian Davies, Paul Rattray, Aisling Franciosi, Frank Hvam, Josephine Gillan, Sabrina Bartlett, Bella Ramsey, Fergus Leathem, Eline Powell, Tom Varey, Darrell D'Silva, Michael Nevin, Andrew Bryan

George R.R. Martin si na svém kanape již notnou řádku let blaženě nechává zdát o jaru a v otázce Game of Thrones tak nyní definitivě přenechal HBO možnost prvního tahu. Jakožto divák detailně znalý knižní předlohy jsem tímto sledem událostí více než nadšen, jelikož seriálový svět Písně ledu a ohně nyní dostává zcela nový rozměr. Každá epizoda se totiž od tohoto okamžiku stává vykročením do absolutně úchvatného neznáma.(26.4.2016)

O trochu lepší než minulá série, ale stále je to spíš takové klopýtání mezi průměrem a lehkým nadprůměrem s pár opravdu famózními momenty. Celkem se mi líbilo, že tvůrci začínali pomalu dějové linky směřovat k nějakému konci, namísto otevírání nových. To mělo za následek zbavování se příběhově veskrze zbytečných postav. Jen snad škoda, že tentokrát si smrt našla i pár mých oblíbenců, kterých po těch čistkách od čtvrté řady už zbylo docela málo. Každopádně si i tak myslím, že se s první "neknižní" sérii pánově Benioff a Weiss popasovali celkem uspokojivě. Velké plus mají u mě hlavně za linku s Branem, která byla jednoznačně to nejlepší, co série nabídla. Nejoblíbenější díl 6x05 - The Door(3.7.2016)

Rozluka kniznej predlohy od serialoveho spracovania vo mne hlboko zakorenila silne pochybnosti o pokracovani tohto megaprojektu. Prve epizody vsak vsetky cierne myslienky rozohnali, aby ma tie posledne dve, prikovali do sedacky tak pevne, ako sa to uz velmi dlho ziadnemu audiovizualnemu dielu nepodarilo.(13.7.2016)

Očekávání, že se po dlouhé pauze dozvím jak je na tom ten "kluk s vránou" byla vyslyšena a díky slušné porci "šarvátek ve velkém" bylo na co koukat. Také díky tomu jak postavy řídnou a přeskupují se (vznikají aliance) nám ubyl počet dějových linek a díky tomu se konečně v ději může orientovat i prostý konzumní divák, který neusíná s knihou o Trůnech pod hlavou. Tedy ne, že by se vše podávalo naservírované (to jako fakt čekají, že budu vědět kdo je Lyanna nebo Robert? u šesté řady servírovaní 1x za rok?), ale obrat k lepšímu je znát.(28.7.2016)

Co do vizualu a akcnosti boli posledne dve epizody asi najlepsie z celej serie. Inak je to kazdym dalsim dielom trapnejsie a hlupejsie a najlepsie to ukazuje Aryina story linka. V jednom diele ultra zabijak, v dalsom debil naivka, aby nasledne zahanbila svojim kumstom vsetkych beztvarych aj s ich najbeztvarovatejsim Bohom. A ta nuda v prostrednych epizodach. Ale nie vsetko bolo len zle. Pri Hodorovi som pozeral s otvorenym ustami. Som zvedavy na Branovu ulohu v buducich dieloch. Teda okrem nejakeho podivneho historika leziaceho spiaceho. To ma privadza k myslienke ako sa tesim na knihu a ako bude, 7. seriu pozerat viac menej uz len zo zvyku.(28.6.2017)

• - Spoiler: Jonův (Kit Harington) zlovlk Duch má být dle dějové návaznosti stále s Jonem, ale v celé sérii se neobjeví ani jednou. Bryan Cogman, producent Hry o trůny, na svém profilu na sociální síti Twitter napsal, že ve druhé epizodě měla být scéna mezi Jonem a Duchem, ale byla vystřižená. (maxXxic)

• - Bojová scéna v této epizodě byla inspirována bitvou v Kann, kde byli Římané obklíčeni Hannibalem a zmasakrováni. Zmíněný střet se odehrál v roce 216 př. n. l. Dále posloužila jako inspirace Americká občanská válka, která probíhala v letech 1861 až 1865. Režisér Miguel Sapochnik přiznal, že původní inspirací měla být bitva u Azincourtu (1415), která patří k nejvýraznějším střetům Stoleté války, ale nakonec se ukázalo, že by to bylo příliš finančně náročné. (patrik1177)

• - Keď Jon Snow nasadá na svojho koňa, je vidieť, ako sa jeho meč zavlní. To znamená, že z valyrijskej ocele asi nebude. (Clansman1970)