První republika

• angličtina The Manor House (více)
Drama / Rodinný / Historický
Česko, (2014–2018), 43 h 46 min (Minutáž: 52–61 min)

Hudba:

David Solař

Ján Koleník, Markéta Plánková, Jiří Vyorálek, Jan Vlasák, Veronika Arichteva, Radek Holub, Viktor Dvořák, Robert Urban, Tomáš Töpfer, Zdena Studenková (více)

Série(3) / Epizody(49)

Sága mapující atmosféru první republiky od r. 1918 do r. 1945... V centru dění jsou pestré osudy rozvětvené rodiny Valentových, která zbohatla na válečných zakázkách a stěhuje se z venkova do Prahy, do Podolí. V této části Prahy jsou zatím jen louky, pár starých továrních komínů a poválečná chudoba. Podnikaví Valentovi však Podolí změní. Ovšem ne sami a ne lehce. V jejich rodině panuje rivalita mezi bratry. Je zde tajemství, které s sebou nese pátrání po staré předválečné vraždě, a postavy prožívají také své osudové lásky. Seriál by měl být příběhem první (a také druhé) republiky, který sice vypráví očima rodiny z vyšších vrstev, tedy třídy, která nejvíce formovala tvář naší republiky a nastavila politické a společenské standardy, ke kterým se dodnes odkazuje, avšak spektrum hlavních i vedlejších postav je velmi pestré. Seriál tak pokryje různé vrstvy společnosti, od elit až po dělnickou a rolnickou třídu. Osudy hrdinů se také budou prolínat s událostmi tehdejší doby a připomenou divákům některé významné momenty naší historie. (Česká televize)

triatlet

Červená FLASHBACK knihovna FLASHBACK FLASHBACK trocha výpravy FLASHBACK a zapomněli jsme na FLASHBACK, tak aspoň vzpomínka nějakého pamětníka (hospodského?) FLASHBACK Nejčastěji uváděná číslovka: 8 (let). Občas mezi FLASHBACKY i náznak vtipu: "Mamí, my už si nechceme hrát na defraudanty a policajty." Zlom ve 4. díle: místo flashbacků duchové :-))) ()

Zazie

Telenovela s detektivní zápletkou a duchařskými prvky. Příběh by to nebyl špatný, kdyby nebyl tak strašně rozvleklý. Ale nejvíc mě irituje název: proč zrovna První republika? O vlastní první republice se nedozvíme ani zblo. Čekala jsem, že aspoň někdo z hrdinů bude veřejně činný, ale ne, všichni se zabývají jen svými problémy, z nichž ten největší dokonce sahá ještě do doby Rakouska-Uherska. Takový příběh by se mohl odehrávat klidně někdy jindy někde jinde. Přesto, pokud se natočí pokračování, ráda se na další osudy hrdinů podívám. ()

honajz

Zatím nemá cenu hodnotit, ale z prvního dílu se dá leccos odpozorovat. Je chvályhodné, že ČT se pokusila natočit seriál na evropské úrovni, se slušnou kamerou, filtry, triky, výbuchy a střelbou na jedné straně, a intrikami na panství ...ehm... konče. Ale hodně herců hraje docela prkenně, a to překvapivě i těch starších a zkušenějších, režie je na úrovni Vyprávěj, a scénář velmi těžkopádný a nesrozumitelný. Měl jsem možnost sledovat první díl s manželkou a tchyní, což bývá u podobných typů seriálů nejlepší lakmusový papírek. Celou dobu přemýšlely, kdo je kdo, kdo ke komu patří, čí rodiče měli odjet, a proč by neodjeli, kdyby si vzala toho druhého - prostě ten dramatický prvek není podán divákovi jasně a srozumitelně. Nutnost si sám dešifrovat vztahy znamená spíše neschopnost scenáristů jít s divákem. Hodně dialogů je podobně strojených, nepřirozených, a všechny působí, že si je lidé neříkají z logiky věci, ale aby se jako pimprle na divadle představily: já jsem vnitřně silná žena, která miluje své rodiče a jiného muže, já jsem statečný muž, já jsem kašpárek... Drama vzniká, když dokážete sestavit příběh s jasnou zápletkou a logicky v ní postupovat dál. Tady to působí spíše hodně zmateně. Holky se po skončení na sebe podívaly stylem, jako co to bylo? Chápeš to? Ne. ---- EDIT: Tak po dalších dílech je to stále blbé. Ono to dokonce ani neví, čím to chce být. Romantikou, detektivkou, duchařinou, nebo čím? Je to vše, ale celkově nic. Nejhorší pak je fakt, že to vůbec nemá s historií nic společného. Jakákoliv nevěra byla za první republiky významným přečinem, aférou. Firmy nemívaly anglická jména. Zkrátka to je spíše moderní vztahový seriál, jakých je spousta, jen navlečený do historických kulis a kostýmů, aby to bylo zajímavější. Ale tenkrát žili jinak. Tenkrát věci, které dnes bereme jako samozřejmé, oni jako samozřejmé nebrali. Zvláště co se vztahů a sexu týče. Prostě je to vymyšlený blábol bez nápadu, bez invence, bez jasného vedení příběhu a postav, prostě taková českotelevizní Ulice, s historizujícími prvky, kde se může stát kdykoliv cokoliv. Jakýkoliv dík Četnických humoresek nebo Dobrodružství kriminalistiky tohle poráží na hlavu. ()

claudel

První republiku hodnotím velmi pozitivně, ale samozřejmě jako značná část zdejších uživatelů k ní mám i některé výhrady. Nejprve pozitiva. Vystižení dobové atmosféry, kostýmy, výprava, to vše je na jedničku s hvězdičkou. Herecké výkony bez pořadí Koleník, Holub, Vlasák, Vyorálek, Nová, Kříž vynikající. Scénář - detektivní linie velmi povedená, duchařská linie solidní. Já jsem si detektivní linii sám bohužel pokazil nechtěně, jelikož jsem předem znal nedopatřením vraha. I přesto bylo zajímavé sledovat vyšetřování a hlavně dumat nad motivem a okolnostmi vraždy. Teď negativa. Milostná zápletka, ta je jako vystřižená z červené knihovny, telenovely nebo nejposlednějšího braku. Nevím, jestli by to za První republiky takhle mezi jednotlivými hrdiny mohlo dopadnout. Otravné postavy, které mě velmi iritovaly - Studenková, Dvořák, Medvecká. Některé akční sekvence. Celkový dojem převažuje ovšem kladný a těším se na druhou sérii. V současné produkci českých televizí je První republika stále krásně nad průměrem. ()

Gwaihir

Bohužel, místo vyprávění, jež by líčilo osudy lidí, ať už bohatých, anebo naopak chudých, jsme se prakticky dočkali "pouze" detektivního příběhu, i když ne špatného, na pozadí hlavních událostí a náznaků atmosféry první poloviny meziválečného období. Doba samotná však naneštětí zůstala úplně stranou dění a její ovzduší bylo do převážné míry nahrazeno notnou dávkou tajemna spojenou s hledáním strůjce zločinu, která je však na druhou stranu místy poměrně zdařilá. 55 % ()

Tommassi3

Velice slabé, ovšem oproti Vyprávěj lze rozhodně i přes tu naivní a těžkopádnou režii zaznamenat velký tvůrčí posun, s přivřeným očkem snad i jakýsi progres.. V důsledku spíš jen pseudohistorická telenovela, jejímž jediným funkčním prvkem se stává jednoznačně ta detektivní linie, která dokáže udržet diváka u televize.. Překvapivě slušně vypadají kupodivu i akční sekvence ze závěru téhle seriálové sebevraždy s dialogy tak šroubovanými a stylistisky absurdními, obludné hybridy dobové mluvy a moderní obecné češtiny, až se chce jednomu plakat.. ()

argenson

Seriál by měl umět hned v prvním díle zaujmout. Což se tady nějak nepovedlo. Spousta postav, několik dějových linií, nesnadná orientace, snaha o slušnou výpravu, ale nějak to puzzle do sebe nezapadá. A se všema výhradama k Dietlovi, jemu ty zoubky ve všech kolečkách vždycky zapadaly. S láskou k Janě Štěpánkové ale dám šanci ještě dalším dílům. ()

Agatha

Po pilotním dílu se zdálo, že nám Kavčí Hory budou servírovat další kvalitně uležený vagón seriálové močůvky, ale po pár dílech uznávám, že koukatelné to je. Více se mi k tomu ani moc vyjadřovat nechce. Shrnout by se to ale dalo takto: místy dobré, místy blbé... Dodatek (2.5.2014) Neustále a donekoneča natahovaný děj kolem vraždy začíná být více než nudný a totálně mě irituje použítí současné hantýrky a domácích zvyklostí, které by před 100 vzbudily skandál. ()

Tryskomyš

Tak tady mi opravdu body nestačí. Super podívaná. Romantika, krimi, historie. Vše v jednom. Bravo. A navíc tady hraje herečka od nás z města. Markéta Plánková. Nicméně moje nejoblíbenější postava je Magdalena - Veronika Nová. Mně se především líbil ten děj. Bylo to ohromně napínavé. Ty historické události jsem brala jen jako podružné. I když byly také zajímavé. Druhá série je trošku slabší, ale pořád je to ještě dobrý seriál. Je to stále zajímavé, trochu tajemné, s rodinou se to vyvíjí nepředvídatelně. Stále dávám 95 %. ()

roswelll

Seriál jsem sledoval jedním dechem, poklona všem, kdo se seriálu účastnili a panu Solaři za velice příjemnou a stylovou hudbu ()

NinonL odpad!

Ne, už té slátanině šanci nedám. Kdo psal, proboha, malým dětem ty složité dialogy? Vždyť ty intelektuálské bláboly sotva vysloví. Na tohle se koukat zkrátka nedá. ()

MartinezZ

Eh. No, vlastně... Eh. ~~~ Jednak nevím, čím to, zda kamerou, filtrem...?, ale nedýchá na mě žádné období 1. republiky. Ano, jsou tam historické kostýmy, povozy, vila, děj... ale stále mi to přijde nějaké divně moderní, Furt to vypadá tak nějak... neautenticky, těžko to popsat. i takové Četnické humoresky mi přijdou tak o úroveň jinde. Celé je to takové nějak divně strojené. A do toho ve flashbacích herci, kterým moc nevěřím, bez urážky,. jejich "tatínku, maminko, dceruško". Obávám se obávám, že tohle thák nebude. Škoda. Dojmy po prvním dílu. ~~~ Dovětek po 11. dílu: Tak tímhle dílem končím. Nesnáším natahování velmi jednoduchých dějů vykrystalizovávanými slaboduchými zvraty. Hraním si na dramata s krimi pozadím, kdy skoro všichni vědí, že rodiče jsou mrtví, ale bůhvíproč všem stále tvrdí, že jsou v Americe včetně vlastní rodiny, kdy zrovna tahle dějová drobnost by mohla ušetřit hned několik dílů, fakt doslova pitomá romance a teď ještě prděním do toho bratra zabitého šmelináře. No sorry, ale jestli tady chtěli českotelevizáři navázat na oblibu prvorepublikových Četníků s ve stejnou dobu zasazenými a jen žánrově posunutými rodinnými pseudoosudy, tak narazili. Nejen, že je to nudné a zvraty jsou k smíchu ("Ty vole, tak mu to řekni, jde o hovno a nebude to na dalších deset dílů!"), ale i vizuálně to působí nějak - lacině a moderně. Když se dívám na herce v kostýmech, prostě v nich vidím dnešní moderní lidi v dobových kostýmech ve starých budovách a z muzeí vypůjčenými vozy. Nevím, jestli za to může může nějak modernější a rozdílná technologie než u Četníků, ale tohle působí hrozně moc televizně. Ano, muselo to stát peníze a věřím, že se hodně lidí hodně snažilo, ale ten výsledek je jakýsi unylý. ()

Lukrecie

Jeden z nejlepších českých seriálů poslední doby vůbec a zde pochopitelně nemístně podhodnocený :( ten kdo je schopný tomuto dát odpad, toho je mi upřímně líto.... zajímavý komentář mira007. Ještě si neodpustím poznámku, že průměrné hodnocení na ivysílání je 4,5* a celkové nikdy neklesne pod 4*, tak to mi tedy řekněte, kdepak bude asi chyba.....???? ()

elizabeth_ba

Zhlédnuty dva díly. Po třech sestrách Antona Pavloviče (Čechova) a na panství Downton tady máme tři bratry z Čech (nyní konkrétně na Praze 4 Podolí), z nichž dva jsou velmi koukatelní a jeden z nich (těch dvou) se právě vrací z legií...(bohužel, zatím je tohle asi největším kladem). No a protože museli ozrcadlit i ten zbytek (z panství Downton), tak se tady nezamlouvá třem sestrám jeden hezkej dědic panství, ale dva bratři stojí o jednu pěknou továrnickou dcerku (to bylo na začátku, nyní už jsme po válce o cosi dál). No, jak píše kolega flanker.27 dám tomu šanci, aspoň uvidím, jestli se to bude ubírat, kam si myslím. Z tohodle ale se dvěma služkama a s partou běžných obyvatel Podolí nikdo Panství Downton udělat nemůže, ale snad z toho nebude ani Ordinace v růžové zahradě v historických kulisách... Změna komentáře po 11/22: Myslela jsem, že srovnání s Dallasem mě napadlo jako první... No ono mě to možná jako první napadlo, ale než jsem to stačila napsat, tak už s tím vyrukovali jiní... ;-) A obávám se, že to ještě Dallasu křivdím... Na ten jsem se dodívat nedokázala, na tohle se asi těch 22 dílů podívat dokážu (pak přehodnotím své hvězdičky), ale jedno vím už teď: Když jsem včera dopoledne sledovala poslední díl F. L. Věka, tak mě napadlo, že ten seriál (myslím samozřejmě F.L. Věka ne tuhle romanci s honosným názvem PR) by měli naprosto povinně (a klidně i po víně) dnešní tvůrci všichni vidět, aby věděli, jak to má vypadat a jaký je seriál, když je točen o době, o níž být točen má, a přesto je aktuální v době jakékoliv. Editace č. 2; pro šťastné neviděvše, může obsahovat spoilery Ponechám tomu ty původně udělené tři hvězdičky, i když za příběh samotný je to jednoznačný odpad! Při sledování posledního dílu jsem se vyloženě modlila, aby někdo při tom honu zastřelil Vladimíra (byť je jeho představitel velmi pohledný a i docela sympatický) neboť takhle blbě napsanýho kladnýho hrdinu jsem dosud neviděla a snad poprve jsem v nějakém filmu či seriálu fandila těm, které autoři (původní význam tohoto slova je původci, a tady se to myslím i docela hodí) zamýšleli jako záporáky, tedy Jaroslavovi a Benonimu a vůbec bych se nedivila, kdyby se druhou sérií panové Vyorálek a Kříž nechtěli mít už vůbec nic společného, jelikož pouze oni místy tento slaboduchý příběh pozdvihovali do únosných sfér... No tak, zápory jsem vyjmenovala, je to především příběh samotný, buď hloupé nebo nezajímavé dialogy, nelogičnosti, detektivka, která odporuje všem pravidlům žánru i zdravému rozumu, láska, která vůbec není osudová (to si ti lidi, do pytle, nemohli přečíst Quo vadis, Annu Kareninu, Jih proti Severu nebo některý z románů Jane Austinové, či podívat na Cassablancu??), ale spíše ostudová (jak napsala trefně ve svých verších paní n na stránkách čt) a to, že to má z první republiky jen název. Myslím, že spousta herců (Skopal, Medvecká, Vlasák a už jmenovaní Kříž a Vyorálek vůbec neměli tušení, čemu že tady své jméno propůjčili, neboť bylo všeobecně známo, že scénář původci tvoří za pochodu. Myslím, že do tagů by někdo mohl dopsat heslo pi...,ehm, tedy pitomost...A teď zkusím klady: vzhled mladších bratrů Valentových (ač, jak už jsem uvedla mé sympatie posléze patřily spíše tomu nejstaršímu), velmi pěkná výtvarná stánka seriálu (no prostě, když člověk nechal mozek přede dveřma, tak se na to hezky koukalo) a ty dvě malé slečny Irenka a Eliška (byť už to vypadalo, že původci určili, že zdravý rozum zůstal jediné Irence, i Eliška ho v závěru znovu našla) A myslím, že z toho v budoucnu udělám příspěvek do Deníčku, i když si nejsem jista, že si jej seriál zaslouží... () (méně) (více)

UncleG

Přiznávám, že jsem první republiku nevydržel déle než čtvrt hodiny. Obsazení mimo, účesy mimo, kostýmy mimo, mluva a celkové chování postav NAPROSTO MIMO. Napadlo někdy někoho z tvůrčího tandemu přečíst si třeba pár knížek z období první republiky? Zjistit, jak se tehdy mluvilo, co patřilo k běžným vyjadřovacím prostředkům a normálním zvyklostem? Evidentně ne. První republika totiž působí jako současná telenovela omylem zasazená do jakéhosi pseudohistorického bezčasí prodchuntého sentimentem starých dobrých časů - laciné, falešné, předstírající, zkrátka a dobře kýč. ()

PKD

Tohle nemá s První Republikou zhola nic společného. SF canc patřící právem do říše zapomění. 2 za odvahu s něčím takovým vůbec příjíti. Co taky čekati od chlapa, který se jmenuje jako mimozemšťan ze Star Wars??? ()

Orlau32

Na tento seriál jsem se strašně těšila. Snad proto, že jsem se v této době narodila a tudíž hodně pamatuji. Jako dítě jsem kolem sebe vnímala to dobré a hezké, ale kupodivu nebyla jsem slepá ke svému okolí, kde byla i chudoba. Mnohokrát jsem kladla otci otázku proč nemá Irenka stejně hezkou panenku jako já, ale ušitou se starých punčoch. Tatínek mi odpověděl : "Když ti to vadí, dej jí svou panenku ." Jednou jsem to udělala a nikdy nezapomenu na oči Irenky ( její tatínek byl švec). ! Večer přišla maminka Irenky panenku vrátit. "Jen si panenku nechte, když tak rozhodla má dcera, věděla jistě proč. Jsem na ni pyšný." řekl můj otec. Mám velké sociální cítění, které mám zřejmě v genech po svém jedinečném tatínkovi. A tak od seriálu očekávám trochu více než "zaplantanou" detektivku. P.S, zaplantaný = slezský výraz pro zamotaný. ()

Siegmund

Tento seriál mě velmi zklamal. Přišlo mi nesmyslně dlouhé čekat 22 dílů na to, abych se dozvěděl, kdo je vrah. Také mi nesedlo obsazení Pavla Kříže do záporné role. Od tak výpravného seriálu jsem čekal mnohem víc děje. Ján Koleník zasluhuje pochvalu za perfektní češtinu! ()

topi odpad!

Další splácanina pod hlavičkou České televize. Otřesná telenovela, která mě První republiku nepřipomíná ani náhodou. Viděno první dva díly a na další nemám sebemenší chuť se dívat. Trapné dialogy, slabé scény a klasické téma červené knihovny - dva bratři a jedna žena. A o tom bude celý seriál? Pěkně děkuji, pluju na to a nemíním s touhle srágorou dále ztrácet čas. ()