V čísle 9 (TV seriál)

Inside No. 9

Komedie

Velká Británie, 2014 - 2018, 11 h 46 min (Minutáž: 18x30 min)

Steve Pemberton, Reece Shearsmith, Gemma Arterton, Anna Chancellor, Adam Deacon, Tamsin Greig, Conleth Hill, Katherine Parkinson, Anne Reid, Sophie Thompson, Marc Wootton, Julian Rhind-Tutt, Luke Pasqualino, Ophelia Lovibond, Timothy West, Ben Willbond, Tim Key, Oona Chaplin, Denis Lawson, Kayvan Novak, Joyce Veheary, Lucy Hutchinson, David Bedella, Rosie Cavaliero, Julia Davis, Lyndsey Marshal, Helen McCrory, Julie Hesmondhalgh, Jessica Ellerby, Sean Buckley, Di Botcher, Trevor Cooper, Vicky Hall, Lorraine Ashbourne, Jim Howick, Cariad Llyod, Jessica Raine, Rula Lenska, Derek Jacobi, Dan Starkey, Aimee-Ffion Edwards, Tony Way, Alice Lowe, Naz Osmanoglu, Philip Glenister, Jason Watkins, Sarah Hadland, Tamzin Outhwaite, Javone Prince, Roger Sloman, Jessica Gunning, Jack Whitehall, Paul Copley, Tom Riley, Sheridan Smith, Paul Kaye, Sinead Matthews, Ruth Sheen, David Warner, Nikki Amuka-Bird, Jane Horrocks, Claire Skinner, Sophie McShera, Alison Steadman, Alexandra Roach, Richard Cordery, Michele Dotrice, Bruce Mackinnon, Mathew Baynton, Keeley Hawes, Cavan Clerkin, Chris Wilson, Kevin Eldon, Tanya Franks, Rory Kinnear, Hattie Morahan, Bill Paterson, Marcia Warren, Sian Gibson, Monica Dolan, Nick Moran, David Calder, Emilia Fox, Nicola Walker, Kenneth Cranham, Noel Clarke, Zoë Wanamaker, Fenella Woolgar, Phoebe Sparrow, Nigel Planer, Weruche Opia, Helen Monks

Adam Tandy

Alan Levy

Zvuk:

Keith Nixon

Scénografie:

Tom Sayer

Velice originální, velice různorodý. Povětšinou mistrně vrstvený i pointovaný, v několika výjimečných případech až zarážejícím způsobem nevzrušivý. Druhá epizoda druhý série je absolutnim skvostem, uplně mě smetla. Hodnocení jednotlivých dílů: Sardines 95 %; A Quiet Night In 85 %; Tom & Gerri 90 %; Last Gasp 60 %; The Understudy 70 %; The Harrowing 65 % ||| La Couchette 80 %; The 12 Days of Christine 100 % (a jedno BLOODY HELL extra).(10.7.2014)

Dvojka Pemberton/Shearsmith se prakticky přes noc stala v britské televizi autorským úkazem. Už tak často nekonvenční ostrovní tvorba totiž vznikem Inside No. 9 dosáhla další mety. Hned úvodní Sardinky svou vyváženou kombinací humoru, dramatu a rafinovanosti dokázaly, že má temná komedie v jejich rukou skvěle nakročeno. A vskutku, přestože některé z doposud vzniklých dvanáctI epizod se zákonitě zaryjí do paměti hlouběji, série nestihla ani na chvíli slevit na tempu. A nic na tom nemění ani fakt, že jsou všechny do jedné vystaveny prakticky totožně - díky rozličným prostředím, postavám i náladám jednotlivých medailonků dokážou všechny tyto téměř hitchcockovské příběhy od začátku do konce pohltit. Jen jeden z nich vybočuje, naštěstí pozitivně. Závěrečný twist The 12 Days of Christine triumfnul všechny předchozí i následující, a oba autoři si s ní možná trochu začali řezat větev pod vlastníma nohama, očekávání před každou epizodou jsou totiž po tomto dokonalém kousku až příliš vysoká.(23.5.2015)

Čekal jsem typický sitcom, resp. britcom, ale to, co jsem dostal, byla záležitost tak černá, že byla mnohdy spíš děsivá než vtipná. Kvalita se liší díl od dílu, nicméně se této jednohubce nedá upřít originalita a solidní výběr herců (pánové z The League of Gentlemen), popř. sexy hereček (Gemma Arterton, oh my...). Za mě ***.(14.1.2015)

To, co Pemberton se Shearsmithem dokáží vytvořit na poli jedné půlhodiny je občas neskutečné. Tolik nápadů, překvapivých zvratů a sympatických postav by mohl závidět kde jaký mnohem "ambicióznější spektákl". Pravda, ne vždy to vyjde úplně dokonale, ale i tak každý díl obsahuje nějaký ten moment, kvůli kterému stojí za to vidět. Oblíbené díly: 1x03 - Tom & Gerri, 2x02 - The 12 Days of Christine, 3x01 - The Devil of Christmas, 3x05 - Diddle Diddle Dumpling, 4x01 - Zanzibar, 4x02 - Bernie Clifton's Dressing Room(9.2.2018)

Viděl jsem zatím jen první sérii, tedy šest skvělých půlhodinových povídek. Každá byla jiná, ale všechny byly neuvěřitelně nápadité. K srdci mi asi nejvíce přirostla druhá epizoda, úžasná zlodějská groteska, ale jde to opravdu těžko poměřovat. Obzvlášť se mi líbí, jak jsou tvůrci mazaní, jak například ve třetí epizodě dobře vědí, že divák ví nebo alespoň tuší, a přesto (nebo právě proto) se rozhodnou ho něčím překvapit a vyvést z míry... A povede se jim to. Jen tak dál!____Druhá řada laťku udržela přesně v té výšce, ve které byla, tedy velmi, velmi, velmi nahoře. Výborný byl už první díl v lůžkovém voze, ale obzvlášť rád bych vypíchl ten druhý, dokonale krásný.____A ani po třetí řadě nemám důvod snižovat hodnocení. Originalita pánů Pembertona a Shearsmithe asi nezná mezí, mají jedinečný talent spojovat humor a napětí a překvapovat. Epizoda s účtem v restauraci byla z téhle řady asi nejlepší.(30.5.2017)