Aféra

• USA The Affair
Drama / Psychologický
USA, (2014–2019), 52 h 36 min (Minutáž: 52–90 min)

Ruth Wilson, Dominic West, Joshua Jackson, Maura Tierney, Leya Catlett, Carolina Ravassa, Julia Goldani Telles, Rebecca Rittenhouse, Stephen Kunken (více)

Série(5) / Epizody(53)

Seriál AFÉRA zkoumá citové a psychologické důsledky mimomanželského vztahu Noaha Sollowaye a Alison Lockhartové, kteří se potkají v letovisku Montauk na Long Islandu. Noah je newyorský učitel a absolvent Williams College, který jednu knihu vydal a s obtížemi se snaží napsat další. Je šťastně ženatý a má čtyři děti, ale nenávidí svou závislost na bohatém tchánovi. Alison je mladá servírka, která se po náhlé smrti dítěte snaží dát znovu dohromady svůj život i manželství. Provokativní drama se odvíjí zvlášť z Noahova a Alisonina úhlu pohledu a k vyprávění příběhu používá subjektivně ovlivněné vzpomínky obou postav. (HBO Europe)

yvona

Absolutně banální, milionkrát viděná záležitost, která snad někoho potěší jen tím, že jde o cizí neštěstí. a tři čtvrtiny seriálu se jen souloží. ()

koniklecka

Je to neotřelý způsob vyprávění, hlavně v první sérii. Pak se do toho připletou další postavy a někdy i realita (není to pohled nějaké postavy) a tak je to trochu chaos. Ale třetí řada? Ta už mě vyloženě s...e. Jen se to vleče a každý to dělá s každým. To přece není možné, aby lidi byli takhle zvrácený, ne? Ta profesorka s manželem, co by mohl být její děda tomu taky nasadila korunu. Je naprosto asexuální a ta linie s ní a Noahem je prostě nudaaa. Alison už bych jednu střihla. Nevím, jestli to dokoukám. ()

Gedes

Opravdu zajímavě natočené, zprvu jsem měla pocit, že mě to bude hodně nudit - zdvojování děje - pohledem jiných osob, ale nakonec se mi to strašně líbilo.. Jiné úhly pohledu na skutečnost, podle toho, kdo ji zrovna prožíval. Je to hodně ukecaný seriál, ale holt na těch dialozích to stojí. První dvě řady jsou úplně jiné než ty následující a jsou opravdu top, trojka je hodně špatná a čtyřka se zase vrací na vrchol. Co se týká samotného děje, tak je zvláštní o tom všem přemýšlet, ... všechny charaktery postav... jejich postoje... , prostě kdo má rád šťourání v mezilidských vztazích, psychologie lidí, tak si na své rozhodně přijde! ()

grosek

První dvě řady utíkají velmi rychle, mají svoje zvrácené tempo plné lží a tajemství. Třetí řada je rozhodně nejslabší, doteď nechápu smysl dějové linky s profesorkou. A taky zvláštní bludy Noaha mi nejsou jasné. Chci říct, je mi jasné, jak k nim přišel, ale to, jak se jich zbavil, není v seriálu vysvětleno ani uzavřeno. Ovšem čtvrtá série je pecka! Spolehlivě strčila všechny přecházející série do kapsy, a navíc byla obohacena skvěle zvoleným soundtrackem. Jednoznačně nejoblíbenější postavou je Cole, který se z mrzutého uzavřeného samotáře postupně stal trochu méně mrzutým chlapem, který přiznává svoje mindráky a bojuje za to, co ho činí šťastným. Snad bude poslední 5. série stejně skvělá, jako ta čtvrtá. ()

iNKa 1104

Formát seriálu dovoluje rozvíjení postav a to tvůrci Aféry beze zbytku využili. Nejenže s každou sérií charaktery zrají jako víno - po svém a dle jejich naturelu - ale každý z nich projde i svou vlastní jedinečnou cestou dlážděnou bolestí, strastmi a těžkostmi. Vzestupy i pády. Zkouškami, které po vertikálním řezu do hloubky duše přinesou horizont pochopení, následného (i sebe!) přijetí a naděje. Každý, kdo kdy prošel podobnými zkouškami, je možná málokdy skutečně umí vzít na milost, ale nemůže ani popřít, kolik v sobě díky nim vykřeše diamantů. A to třeba na místech, kde se dříve usazoval uhlík. / Aplaus za propracovanost scénáře, pevnost režijních otěží, hereckou inteligenci a soustředěné výkony, díky nimž ožily nádherné, životné a nešablonovité postavy, které jednou za čas rádi zase navštívíte a v každé z nich třeba objevíte i kousek sama sebe. Zní to všechno možná jako klišé, ale ono není vůbec samozřejmé, aby vám každá za čtyř hlavních postav imponovala něčím jiným a jindy vás pro jinou věc zase neskutečně štvala. To není jen tak, umět to takhle natočit. A nastavit zrcadlo několika světům, viděným jinou perspektivou. ()

markotter

První dvě série docela ujdou. V první se vše táhne jako smrad, ale člověk zůstává v očekávání něčeho většího (což nepřichází, ale není to zas tak velké zklamání). Ve 2. sérii přibývá zajímavých obratů a rozuzlení, člověk do konce neví, jak to dopadne a většinou je to napínavé a dokáže to udržet u obrazovky. Jako sonda do několika amerických rodin dobré. Třetí série je zbytečná, nudná a snaží se vytřískat, co to de z úspěchu předchozích dvou. Asi bych víc ocenil jednu sérii jako kompilaci prvních dvou. To by úplně stačilo. Mě. Bohužel ne těm nenažrancům ze Showtime. ()

Skatemurai

Tak todle je bomba. Napětí se drželo do 4. dílu 1. série, kde se tempo poněkud zpomalilo, tak uvidíme, jak to bude dál. Každopádně neotřelý způsob vyprávění potvrzuje, že potenciál filmu jako umění či popisu psyché je stále plně nevyužitý a stále nás má čím překvapit. Damn, 9. díl byla pěkná nálož! Tolik herectví a zvratů v jednom dile sem dlouho neviděl ()

J.e.r.e.c

Tématika milostných vztahů je jednou z nejoblíbenějších film-seriálových látek vůbec a narážíme na ní stejně často, jako Miloš Zeman po nocích do zdi. Přitom se ale jen málokdy stává, alespoň pokud mluvím o snímcích novějšího data, že můžeme sledovat romanci v její čisté podobě; tu je kombinovaná s komedií, támhle se sci-fi, onde s řezáním klitorisů. Výjimečnost The Affair tkví v tom, že tady na milostném kosočtverci (dva trojúhelníky se společnou základnou) leží váha celého příběhu. No dobře, řekněme tak 95%, protože autoři si přeci jen vypomohli linií policejního vyšetřování, která ovšem působí jako nepatřičný (a víceméně zbytečný) přílepek. Bohužel, právě kriminální motiv ovládne finále poslední epizody a má na svědomí její více než otevřené vyvrcholení. Konec The Affair je zkrátka nefér! Pokud se vrátím ke vztahům, tak ty jsou samozřejmě nefér zrovna tak. Ale zapomeňte na ukazování prstem, tady není nikdo podrazák, ani ukázková svině, přesto se celé ty léta budované konstrukce hroutí jako hrady z písku pod náporem přílivu. V lásce se totiž nehraje na zásluhy, nejde o to, kdo se chová rozumně a spolehlivě, neexistují žádné jistoty, pevný bod ve vesmíru, o který se dá vždy opřít, náruč, do které se můžete schovat, když je nejhůř... nakonec je člověk jen a jen sám. A může se jít klouzat nebo ponořit zpátky do oceánu, jak se zpívá v hodně zvláštní seriálové znělce. Asi proto na mě tahle aférka přes nepopiratelný romantický náboj a značné množství sexuálních scén (možná to zní divně, ale až nepříjemně realistických) působila jako instantní depresivum. Jistě to není náhoda, pokud se zamyslím v té úplně nejobecnější rovině, tak mě vážně nenapadá žádný „inteligentní“ seriál nebo i film o vztazích/lásce/rodině, jehož hrdinové by byli (alespoň většinu času, sakra!) šťastní a spokojení. Přitroublé slzupudné romanťárny s předplacenými happyendy v to nepočítám. Bojí se snad autoři vytvořit něco happy, protože mají strach, že selanka by nikoho nezajímala? A nebo je to tím, že za všemi těmito příběhy stojí frustrovaní lidé s hořkými životními zkušenostmi, svými i ze svého okolí? Ví čert, ale jisté je jedno – spokojené vztahy nikdo netočí. Co dál... jo, herci. Výborní, jak jinak! West je coby ztracený klučina a sexy chlapík současně vynikající a Ruth Wilson přesně tak záhadná/nečitelná/zranitelná, že vám bude divně pokaždé, když vejde do záběru. Ono vůbec, zmiňovat kvalitu hereckého ansámblu je u těchto precizních amerických produkcí nošením Plzáků do manželských poraden. Takže, jestli chcete vidět, jak se za letní prázdniny sesype život jedné spokojené rodiny, nech sa páči. Jenom opatrně, ať to na vás taky nesedne... P.S. Pro fanoušky The Wire bude jistě zábavné sledovat konfrontace starých známých McNultyho s Rawlsem. 80 % ()

Felisr

Vysoké hodnocení tohoto seriálu přičítám nejspíš otevřeným sexuálním scénám. Za mě teda všeobecně málo zajímavé, neotřele působí jen oddělený pohled dvou hlavních postav. Jinak nuda, fest nesympatičtí herci a dětičky, které by potřebovaly minimálně pádnější ruku... Nedokoukala jsem. ()

iz67

Upřímně řečeno mi většina první série nepřišla ničím zajímavá. Poměrně standartní téma nevěry, jen trochu opepreno životní situaci obou aktérů. Dost nastavovana kaše. Nápad s dvojím pohledem na věc spíš vyprávění rozmelnuje než aby byl opravdu využit. A jako tresinka na dortu ani jeden šedivý vlas na vrascite tváří Dominica Westa! ()

martinkaziki

Hlavní postavy mě většinu času svým chováním spíš iritují. Rozhodně nejsem fanynkou Noaha, naopak nechápu, jaké charisma se mu tam přisuzuje. Nicméně je seriál velmi zajímavě a hlavně napínavě natočený a první dvě série hodnotím velmi kladně. ()

MarsVl

Musim rict, ze 1 rada byla fajn, 2 uz zacala upadat ale porad bavila, 3 ovsem hodne zklamala a mel jsem problem vubec dil dokoukat az jsem prestal uplne, bohuzel. ()

DonBraso

1.série. Celý film padá na dvou hercích a jejich psychologickému rozpětí,které 10 dílů jedou jako hodinky.Je to vskutku reálná sonda do života dvou aktérů,který se potkají a nemůžou bez sebe být.Jedna věc je kriminální vložka,která hraje ještě větší roli než oba herci,ale je stále hodně v pozadí,což mě trochu i štve,když má takový dosah a vlastně vliv na celý seriál.Jelikož jsem rád,za každou roličku od Westa,který zde zas předvádí naprosto dokonalou hereckou manéž,tak s Ruth jim to až neskutečně ladí a chemie je cítit míle daleko.Bohužel každý díl není zrovna tak zajímavý jako ten další,je to řekl bych tak půl na půl.Některý sází čistě na sex,kterého je někdy už trochu moc.Dějové dvě linky jsou fajn zpestření a hlavně u pilotu či druhého dílu je naprosto fantazie to sledovat,jak která postava smýšlí či jak to vypadá z každé strany mince.Ale v zápětí přijde díl,který nepohne ani minutu a stojí na místě.Závěrečný rozuzlení je hodně blbý,určitě už tou krimi zvědavostí jednoho policajta,který si jednou řekne,tak konečně sebou pohnu a ukážu prstem.Jsem zvědavý na druhou sérii,jenom se bojím,aby to nebylo pořád stejný a tvůrci od super nápadu přijdou taky se super zaujetím.Je to krásně natočený,nikam se netlačí na pilu,ale přijde mi to stále jako bez případu než s případem. ()

Elisson

Ani neviem prečo som sa do tohto seriálu pustila. Asi trochu kvôli téme, trochu kvôli hercom. Už prvý diel ma však natoľko dostal, že som nemala dosť, kým som nedopozerala všetkých desať. Úžasné herecké výkony, úžasný psychologický rozbor všetkých postáv, či už dvoch neverných alebo ich partnerov. Jedinečné to je i v tom, že príbeh je prerozprávaný z pohľadov dvoch hlavných postáv, očividne to chlapi a ženy dokážu prežívať odlišne...ale niečo ich spája.Keby nebolo toho blbého 10-teho dielu a toho, že chcú točiť ďalšiu sériu, u ktorej je predpoklad, že to pokazia...a až príliš explicitných sexuálnych scén, ktoré sa nás snažia na americký spôsob presvedčiť o tom, čo je zmysel života... dala by som 100 percent. Seriál má naozaj potenciál. Bohužiaľ kanál Showtime to s istými vecami prehnal........Tak a po roku k druhej sérii: zmenila som hodnotenie z 5 na 4, lebo neprestajný prúd vulgarizmov z úst každej jednej postavy a to, že jednostaj tam spí skoro každý s každým ma doslova vytáča. Neviem prečo tam robia z Američanov najvulgárnejší národ na zemi (alebo žeby naozaj bol ? :-D). Každopádne postavy sú v druhej sérii ešte oveľa komplikovanejšie, len už tak trochu hrozí, že to skĺzne do telenovely... ()

Honzad007

Depkařská tíživost, která velmi intenzivně proudí ze střetu naprosto odlišných světů dvou osamělých duší, které, byť v manželství, stále hledají samy sebe. S přibývajícím počtem dílů roste psychologické napětí, kterÉ je ještě podtrženo odlišnou perspektivou Alison a Noaha, nicméně trvá poměrně dlouho, než lze tento twist označit za povedené a účelný. Takřka dokonalá vykreslenost postav zmapovaná životními hereckými výkony. Snad jen škoda zbytečné kriminální zápletky, jejíž smysl mi zatím zůstává skryt. Druhá série ale možná nabídne uspokojivé vysvětlení. Naprosto zasloužený globus pro Ruth Wilson, potlesk pro zbývající herecký ansámbl, hudbu i těžko předvídatelný průběh, jenž i přes velmi civilní a uvěřitelné téma nenechává diváka spát. ()

VLADEK

Pokud to měla být studie vztahu paměti a reality mileneckého vztahu, tak se to nepovedlo. Konstrukce s příběhem vyšetřováním vraždy by mohla být zajímavá, ale pak mi vysvětlete motivaci vyprávění dvou životních příběhů, když nám naše hlavní postavy ukončí své rozhovory s policií myslím v 5 díle?! To si pak prostě jen tak z ničeho nic někde vzpomínají? Komu to vyprávějí a s jakým motivem? Nebo je jeden z nich blázen a všechno je jinak? Scénáristka si tu prostě s námi hraje a vytváří si zadní vrátka, aby od toho mohla případně v další sérii utéct s tím, že jde o děj v nějaké knize. Je to takové podivně vylhané. Ano Ruth Wilson je báječná, fyzicky jde jako žena až na dřeň, kdy nám ukáže všechny "nedostatky" svého těla. Za jiných okolností by se dalo souhlasit s tím - jak tady napsal DaVid´82 - že je nepochopitelné její obarvení vlasů a dialekt, ale ona tady nemá být za femme fatale. Vždyť je to obyčejná "vesnická" ženská. 1. řada - 70% ()

lomikarus

Dost nevyrovnaná záležitost. Některé epizody jsou pěkně napínavé a zábavné, jiné, zejména ty uprostřed, působí jenom jako unuděná vata. Chtělo by to zkrátit, 6 dílů by bylo akorát. ()

KaterinaN

První díly byly vynikající. Postupem času se jen natahovalo už natažené. Kdyby měla série o dva nebo tři díly míň, tak by se docílilo stejného/lepšího dojmu. Asi to tam nepatří a vím, že příběh je především o milostném románku dvou záletníků, ale nebylo by od věci přidat perspektivu ze strany manželky, kterou naprosto výborně ztvárnila Maura Tierney. Určitě se v ní hodně žen poznalo, bohužel… ()

Koruna našla prince Charlese

Koruna našla prince Charlese

21.10.2020

Tak se to obsazení začíná hezky rýsovat. Po dříve oznámených Lesley Manville jako princezně Margaret, Jonathanu Pryceovi jako princi Filipovi, Elizabeth Debicki jako princezně Dianě a Imeldě Staunton… (více)