Texaský masakr motorovou pilou

The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chainsaw Massacre

Horor / Thriller

USA, 1974, 83 min

To budem asi jeden z mála, čo sa pri tom nehorázne nudil, že po celý čas my to pripadlo vo svojej jednoduchosti maximálne nezáživne, moc dejovo plytké, napätie sa tiež ťažko hľadá, scénky v tme sú len scénky v tme kde skoro nič nevidieť, takže pri tom si možno treba len podriemať a po tomto vzhliadnutí si začínam doceňovať Nispelov Texaský masaker z 2003. "Jednoduché strohé až zbytočne priamočiare točenie, bez náznaku tvorenia aspoň základného konštrukčného deja." Na film som sa moc tešil a strašne moc ma sklamal. ║Rozpočet $83,532Tržby USA $30,859,000Tržby Celosvetovo $-(13.4.2008)

Vrchol žánru, laskomina pro fajnšmekry. Ultra naturalistucké filmové umění bez jediného tvůrčího zaváhání, které vás psychologicky i fyzicky rozloží a nedá spát. První polovina nonstop napínavé, ukrutně dusné a uvěřitelné zobrazení nejnižších lidských pudů a morálního zapadákova, druhá půlka neuvěřitelně nepříjemná reflexe dříve naťuknutých a gradovaných hrůz. Geniálně nasnímané i ozvučené. Film, bez něhož by slovo horor vydatně ztrácelo na významu..(21.5.2019)

Nikdy jsem tomuto exploitation hororu nepřišel na chut. Pro mě je to slabota. Víc keců než se to k něčemu dopracuje. Když jsem si ho nedávno pustil zděsil jsem se hlavně toho, jak na tom zapracoval zub času. Jak to má pomalý rozjezd, a když se to rozjede, tak taky žádná sláva. Krev prakticky žádná a to je řeč o exploitation subžánru, který na něčem takovém staví. Tady asi ani na umělou krev nebyly prostředky a tak se celou dobu o slovo hlásí skoro až nuda. Napodruhé tento horor u mě prošel hlavně tím, že se snaží o syrové ztvárnění a Tobe Hooper se ukázal v dobrém, ale nikoliv však nějak perfektním režijním světle. Na tu dobu docela hezké holky, ale dneska už to nemá čím šokovat. 50%(11.2.2011)

Nekompromisní horor s dokonalou atmosférou strachu, který nepotřebuje hektolitry krve a tuny vnitřností, aby vás vyděsil... Pusťte si tento kousek sami v noci na slušné aparatuře a garantuju vám, že většina z vás bude posraná až na záda...(3.11.2008)

Hnusný film... ale naprosto úžasně natočený.(12.3.2007)

Tenhle texaský masakr není vůbec žádnou peckou. Pochválit můžu ještě větší šílenost hlavního padoucha s pilou a ostatních herců v záporné roli. Film je brutální, ale příběh, spracování a tak mě nějak nenadchlo. Film ubíhal pomalu, což na krátkou stopáž filmu je průšvih. Jinač to šlo a je to klasika no. U mě ale jen 52% = ***(20.11.2012)

Škoda toho pomalého rozjazdu, okrem krátkej mini dusnej atmosféry v spojitosti s čudáckym stopárom, ktorý všetkých v dodávke poriadne nastrašil a znechutil, sa tu vlastne nestalo nič, čo by stálo za zmienku a čo by dostálo kvalít tejto hororovej hádam už aj legendy. Snáď okrem vzniku nesympatií k postave invalidného vozíčkara. Druhá polovica je však už iná káva. Oproti remakom a pokračovaniam síce menej krvavé, zato však dusnota s napätím by sa tu dali krájať, veľmi nepríjemné, veľmi hmatateľné, veľmi uveriteľné. Naozaj podarená rodinka, ktorej celý život v niekoľkých generáciách po sebe sa točí iba okolo zabíjačky, žiaľ hlavne tej ľudskej. To všetko spolu sa divákovi postará o pár nezabudnuteľných chvíľ, momentov búšiaceho srdca a o držanie palcov hlavnej hrdinke. 75/100(31.10.2015)

Texaský masaker som videl prvý krát, zhruba sedem rokov dozadu a moc sa mi nepáčil. Ani už neviem prečo. Dnes, približne o štvrtej ráno som dostal chuť na niečo drastického, tak som oprášil staré DVD, skúsil ho znovu a uznávam: Je to veľmi veľmi nepríjemná, drsná, odporná depka - vrchol svojho subžánru. Prototyp snímku, len pre silné nervy. Takú hnusnú, špinavú atmosféru nemá žiadny film(16.6.2013)

Bratránka to moc nebavilo, já si to ale užil naplno. Podivné kreatury, sexy holky a čistokrevná přímočará řežba. Mňamka. :)(6.4.2010)

Horor, kterému uvěříte... Svým způsobem strohá, ale přesto velmi působivá a děsivá studie zvrhlosti a hrůzy, jaká se jen tak nevidí. Poslední čtvrtina je ve své prezentaci lidské zrůdnosti a úchylnosti vskutku fascinující a v posledních minutách i prvotřídně vystupňovaná. Čistokrevná lahůdka, kterou nazývat "teenagerovskou vyvražďovačkou“ je skoro urážka... 90 %(22.5.2006)

Pre fajnšmekrov žánru lahôdka, ktorá pripúta pevne do sedačky a nepustí až do poslednej sekundy. Svojím spôsobom jednoduché a primitívne, zároveň však aj veľmi vydarené a efektné.(5.5.2008)

Nechutne naturalistické násilie a ku koncu neskutočne vygradované. Čo viac si človek môže od hororu priať.(13.8.2005)

• Rocky62

Musím uznat, že jsem se chvílemi i bál. Na horory moc nejsem, tenhle je ovšem po atmosférické stránce zdařilý, ale do pořádného hororu mu toho ještě hodně chybí. Chyběl mi propracovanější děj, chování postav je místy ulítlé a už z názvu filmu jsem očekával i nějakou tu brutální scénu, dočkal jsem se však řezání větví motorovou pilou, měl jsem dát asi přednost lesnickému dokumentu.(10.1.2011)

Skvělý horor o týpcích kteří se pravděpodobně nudí a tak si pro legraci zabíjejí. Čekal jsem pořadné jatka, litry krve, uřezané končetiny nebo hlavy. Ale opak byl pravdou. Dočkat se můžeme atmosférického hororu, kde téměř neukapne jediná kapka krve a přitom je film zábavný.(7.11.2008)

• Snorlax

Kdyby to mělo alespoň dva řádky scénáře, mno tak alespoň jeden, dobrá tedy klidně žádný, ale kdyby to nebylo tak otřesně primitivní, tak by se snad na to dalo dívat. Já se chci u hororu bát, ne se smát na celé kolo. Ne, ne a stokrát ne. Když krev stříká proudem jen proto, aby krev stříkala proudem, a nikdo v široširém okolí vlastně vůbec neví, proč, tak se nemohu smířit s tím, že toto má být film. Klidně mě kamenujte, ale tenhle film je prostoduchý a nezábavný.(20.9.2011)

Hodnotit tento film v rámci žánru je jediná cesta, která vznik takové úchylárny může ospravedlnit. Osobně tomuto typu filmů vážně neholduji a konkrétně tento mi přijde skoro až zvrácený, nechutný a vrcholně zlý. Mluvit v souvislosti s tímto filmem o jeho "fanoušcích" či "kultu" mi přijde téměř bizarní, než aby se to schovalo za okřídlené "sto lidí, sto chutí", ale s tím holt nic nenadělám. Skutečnost, že jsem osobně zhlédnutí tohoto neblahého snímku prožil jako soukromé divácké peklo, nutně neznamená, že jiní v tomtéž nenajdou nemalé uspokojení, byť to podle mě hraničí s jistou cynickou zvráceností. Podobné pocity jsem naposledy prožíval snad jen u Záhady Blair Witch - způsob, jakým tyto filmy gradují, osobně shledávám téměř nesnesitelně drásavý, a vlastně se divím, že na to vůbec vydržím koukat. A v skrytu duše i pošetile doufám, že se tím nějaký chorý mozek nebude jednou inspirovat - nemůžu si pomoci, ale existence podobných filmů podle mě zavání otevřenou Pandořinou skříňkou.(14.4.2013)

No, začiatok je nudný ako hrom. PIATOK 13 je oveľa hlúpejší, ale dokázal baviť od začiatku. Keď sa však TCM rozbehne, je jasné, prečo sa stal klasikou. Nekompromisnosť mordov, neprestávajúci vresk, zábery na očné buľvy... Trochu mi vadilo malé zainteresovanie vedľajších (zlých) postáv, ale nakladačka je to poriadna... síce značne nedotiahnutá, ale vie presvedčiť...(18.4.2008)

Povinnost pro fandu hororů konečně splněna a shlédl jsem pravý Texaský masakr. Exploze násilí a skvělá hororová atmosféra, Hooperův originál je minimalistický v krvi, maximalistický v brutalitě. Plný počet nedám kvůli trochu komickému konci, který mi moc nesedl.(26.10.2011)

Je pozoruhodné, jak hustou atmosféru dokázal Tobe Hooper vytvořit v tomhle velmi levném filmu. Díky tomu, že nebyly peníze na triky, se jatka odehrávají mimo záběr, ale to neznamená, že by byl film málo děsivý. Tvůrci od začátku vytvářejí chorobnou atmosféru (mimo jiné velmi nechutná výprava), která určitě turistickému ruchu v odlehlých koutech Texasu neprospěla. Viděl jsem už pár novějších verzí téhož, ale žádná kvalit originálu ani z daleka nedosahuje.(27.2.2010)

• heyda

Samozřejmě jsem viděl dřív remake a zajímalo mě, jaký byl vlastně tento původní snímek. Jestli uměl alespoň trochu vybudovat nepříjemnou atmosféru nebo něčím překvapit. Bohužel jsem byl překvapený jen v tom špatném slova smyslu. První polovinu jsem se nudil a nechápavě kroutil hlavou nad stupidním scénářem i chováním postav, jenže to bylo nic, pak přišla druhá polovina a to jsem začal být nepříjemně podrážděný až vytočený tím jekotem té blondýny. To byla hodně velká zátěž na moje nervy. Něco jako strach nebo napětí? Tady? Ale kdepak. V porovnání s remakem prohrává TMMP 1974 na všech frontách (jak filmových, tak hororových). A když vidím zdejší hodnocení? Nedám nakonec ani jednu hvězdičku, kterou si objektivně tento horor za celkem zdařený konec zaslouží. Takže sorry, ale odpad!(18.1.2011)

Překvapení. Na klasické bázi hloupého béčkového horůrku s typicky nemožně jednajícími postavami tvořícími ústřední partičku obětí nabízí TMMP nejednu scénu krásné obrazové poetiky (např. vstup do domu), celkovou dějovou kompozici orientovanou na centrum tvořené domem, skvěle provedený závěr a mimořádně silnou scénu se stopařem - je přímo hmatatelně cítit, že stačí jeden magor s kudličkou a čtyři lidi jsou najednou obludně bezmocní. Nejlepší komentář: fleker.(30.10.2015)