Spartakus (TV seriál)

Spartacus

Akční / Drama / Dobrodružný / Historický

USA, 2010–2013

Joseph LoDuca

Andy Whitfield, Liam McIntyre, Lucy Lawless, John Hannah, Viva Bianca, Manu Bennett, Craig Parker, Lesley-Ann Brandt, Erin Cummings, Peter Mensah, Jai Courtney, Anna Hutchison, Nick E. Tarabay, Antonio Te Maioha, Dustin Clare, Katrina Law, David Austin, Siaosi Fonua, Stephen Dunlevy, Craig Walsh Wrightson, Eka Darville, Raicho Vasilev, Daniel Feuerriegel, Ande Cunningham, Janine Burchett, Brooke Williams, John Bach, Lliam Powell, Mark Mitchinson, Campbell Cooley, Karlos Drinkwater, Matthew Chamberlain, Tim Foley, Tania Nolan, Mia Pistorius, Brooke Harmon, Matt Gillanders, Jon Brazier, John Way, Tim Cronin, Matthew Saville, Cynthia Addai-Robinson, Reuben de Jong, Kyle Rowling, Marcus Johnson, Dylan Hopkins, Bonnie Sveen, Hanna Mangan Lawrence, Michael Hurst, Ellen Hollman, Alain Chanoine, Simon Merrells, Christian Antidormi, Pana Hema Taylor, Gwendoline Taylor, Jenna Lind, Tom Hobbs, Todd Lasance, Cohen Holloway, Peter McCauley, Jared Turner, Richard Norton, Paul Glover, Luna Rioumina, Conan Stevens, Catherine Boniface, Lauren Shaw, Ditch Davey, Joseph Naufahu, Andrew Stehlin, Mark Ferguson, Aaron Jakubenko, Vince Colosimo, Brett Tucker, Jeffrey Thomas, Peter Feeney, Marisa Ramirez, Jason Hood, Stephen Papps, Barry Duffield, Colin Moy, Anthony Ray Parker, Stephen Lovatt, Joel Tobeck, Andrew Grainger, Greg Ward, Chris Petrovski, Kevin J. Wilson, Levi Holley
  • Peytl

Seriál pro chlapy???? No ty vole, to se tlemim svým buzerantským chechůtkem. Možná zdejší "chlapi" viděli víc než já, myslím teda ze seriálu, o dalších věcech silně pochybuju, ale ta trapnost, božínku, ta trapnost... krev a zpomalená. No, to mně poser holý záda, nemluvě o velmi kvalitních kulisách a dokonalému příběhu. Já jakožto nechlap ( dle zdejší davové psychózy) dokážu pouze ocenit super slipáče a slaďounký pláštíky, ty jsou fakt k sežrání. Jdu si teď na hajzl překontrolovat koule, protože jestli je určité kontinuum mezi řvaním nadšením nad touhle stupidní bliťárnou a chlapstvím, podotýkám, postbubertálním mužstvím, adolescentní názory mě nezajímají, pak si buď už nikdy gule nedám doprava a nebo bude mít brzo naše krásná vlast problém s reprodukcí. Pro chlapy... ! se budu tlemit fakt ještě dlouho...takže za pobavení názory a hodnocením-hvězda. Sorráček, hvězdička a utíkánkuju na Gájprájd.(7.2.2012)

Na historii je třeba zapomenout; o Spartakovi se toho koneckonců ví tak strašně málo, že by to stačilo sotva na televizní čtyřicítku. Tohle je třeba brát jako pohádku, stejně drsnou jako klasické pohádky bývají, ovšem výslovnější. Skoro by tomu slušel lépe název Krev a porno. Ovšem filmařsky je to dokonalé - od scénáře přes herce, triky k režii to nemá chybu.(24.3.2013)

Spartacus: Blood and Sand: 1.sezóna ▐ Tržby za predaj DVD v USA $9,255,850 //počet predaných kusov 287,720 ║ __Keď zmiešate filmy 300 a Gladiátor, tak vznikne verné kopírovanie týchto skvostných snímkov v tomto mini seriály. Len na škodu je, že tu to je až v neskutočne televíznom háve, bez kúska originality, lebo všetko čo nám je ponúknuté sme videli v spomínaných filmoch a ešte podané v dosť neschopnej réžii, dej do stratena, zaujmú len spomalené súboje nič viac, zatiaľ, hodnotenie po prvej časti, čakal som viac. /30%/ ....každou ďalšou častou to rapídne klesá v odbitej nesúrodosti a hraní sa na moc drsný a surový seriál, kde fakt len tie ostré dialógy plné tých najrozmanitejších slov a okázalej otvorenosti nestačia. _1.diel: /40%/_ _2.diel: /25%/_ _3.diel: /20%/_ ...takže neskutočné sklamania pre mňa(2.6.2010)

KOMENTÁŘ OBSAHUJE DROBNÉ SPOILERY KE VŠEM SÉRIÍM! ___ Nečekaně šťavnatá pecka plná brutality, krve (byť pouze digitální), slušné (převážně arénové) akce (zpočátku hodně ve stylu Snyderovy 300, což některým divákům asi nesedne), dekadence (velká míra nahoty, sexu a vulgarity v dialozích), intrik, zajímavých postav (mimo Spartaka stojí ještě za zmínku například jeho charizmatický konkurent Crixus, nevyzpytatelný a podlý kariérista Batiatus, či respekt vzbuzující trenér gladiátorů Doctore) a stále se zlepšujícího děje. Excelentní seriálová droga, jejíž scénáristé i režiséři jakoby si s každým dalším dílem byli jistější v podání své vize (ubývá komiksových cákanců krve a dalších pozlátek ve prospěch kulervoucího příběhu), díky čemuž jsou emoce čím dál tím silnější, stejně jako divákova závislost a nedočkavost po následujících epizodách (slastné finále navnadí na druhou sérii úplně nehorázně). Zkrátka starověk krutý, prohnilý, amorální a především zábavný jako snad nikdy předtím! Oproti "ŘÍMU" je to možná tak trochu béčko, ale mě osobně počáteční osudy thráckého otroka a gladiátora, který se rozhodl ukázat zkaženým Římanům, zač je toho useknutý loket, bavily a uchvacovaly neporovnatelně víc... S01: 100 % ___ Problém druhé sezóny není ani tak v (nezbytném) přeobsazení titulní postavy (McIntyre je možná ještě charismatičtější než byl Andy Whitfield), jako spíš v neucelenosti hlavního příběhu - rozpadá se tak na několik menších, z nichž skutečné grády mají jen dva (velkolepá záchranná a vyvražďovací akce v pátém dílu a závěrečné dvě epizody, v nichž probíhají zpravidla strhující střety s Glaberovou armádou). A jistá potíž je i se samotným Spartakem, který jakoby zde přestal být ústředním tahounem a stal se jen jednou z mnoha postav - a bohužel jednou z těch méně zajímavých. Kvůli tomu se trochu ze seriálu vytrácí primární podstata Spartakova příběhu... Akční scény jsou víceméně na stejné úrovni jako v předchozích dvou sériích (KREV A PÍSEK a BOHOVÉ ARÉNY, btw POMSTA dějově navazuje i na tento prequel!), a opět platí, že zpomalovačky jsou využívány až příliš často... Zábavu v neakčních scénách opět zajišťují především intriky mezi záporáky (Ashur je opět nebývale slizký, vývoj vztahů mezi Glaberem, Ilythií a Lucretií je dopředu jen těžko čitelný) a různorodé konflikty mezi vzbouřenými otroky (Oenomaus/Gannicus, Crixus/Agron atd.). S02: 80 % ___ Závěrečná řada je naštěstí skoro stejně skvělá jako první. Má podobně dobrý tah na bránu, je v ní minimum zbytečných podzápletek a postav a ze Spartaka je znovu ten pravý ikonický borec, který budí patřičný respekt a je před svými pronásledovateli takřka neustále o krok napřed. Největší devízou VÁLKY ZATRACENÝCH je dle mého ale výborně napsané (příjemně komplexní a nejednoznačné), zahrané a zejména využité trio nových záporáků. Hodně mě bavil smysluplně se vyostřující vztah frajírkovitého Caesara s Tiberiem, Crassovým snaživým, ale nepříliš schopným (a později i nepěkně zákeřným) synem. No a samotný Crassus je horký kandidát na nejlepšího padoucha celého seriálu. Jednak velmi dobrý bojovník (viz hned první díl sezóny), a ještě lepší válečný stratég (navíc ve srovnání s Batiatem, Glaberem či Ashurem je to i o dost méně zákeřná svině). V podání bezchybného Simona Merrellse je Crassus skutečně charismatický "big boss" a je tak Spartakovi naprosto ideálním soupeřem (jejich společné scény, kterých je ovšem bohužel jen pár, mají obrovský emocionální náboj). Z jednotlivých dílů nejvíce vynikají asi poslední tři. V nich jde (vzhledem k blížícímu se konci) už hodně do tuhého - probíhají v nich velké bitvy (alespoň na televizní poměry), umírají stěžejní postavy atd. No a finální epizodu osobně řadím mezi to nejsilnější, co mi televizní tvorba kdy nabídla - jeden velký nářez, ať už jde o velkolepou a napínavou akci, nebo o emoce. SPARTAKUS zkrátka skončil v nejlepším. Díky za to! S03: 90 %(2.10.2010)

I když tento seriál asi s historií mnoho společného nemá, zpracované je to pěkně. Celé je to dělané ve stylu 300. Krev tam stříká opravdu hezky. Spartakus se z řadového otroka vypracuje na šampiona arény. A pak po svrhnutí svého pána zahájí krvavou revoluci. Škoda, že Andy Whitfield vydržel jen jednu sérii... Liam McIntyre ale není špatná náhrada. I když není tak namakaný. Každopádně vás příběh určitě strhne a budete Spartakovi fandit v jeho soubojích a bitvách. Je tam samozřejmě víc sympatických postav. Například Crixus nebo Ganiccus. Kromě krve je tam taky dost sexu. :) Tak už to skončilo a bohužel podle očekávání... "Kill them all!"(12.2.2013)

• - V seriálu koupí Batiatus šest otroků za 100 denárů. V té době se pohybovala cena za otroka v rozmezí 960 až 4000 denáry. Tyto vysoké částky činily otroky velice nedostupným zbožím, které se muselo kupovat pouze s velkou rozvahou. (L3G1ON4R)

• - Historici se nemohou shodnout, zda byl Spartacus skutečně Thrákem. Tyto rozpory vychází nejen z nedostatku důkazů, ale též z faktu, že jedním z mnoha stylů ve kterých byli gladiátoři cvičeni byl označován jako Thraex (plural Thraeces), což bylo jméno odvozené od faktu, že tito gladiátoři byli vyzbrojeni v Thráckém stylu. Tento fakt mohl nejspíše stojí za tím, že byl označován za Thráka byť jím ve skutečnosti vůbec nemusel být. (Chufu)

• - Spoiler: Ve skutečnosti Onomeus přežil bitvu s Glaberem (Craig Parker) a stal se jedním z velitelů Spartakovi (Liam McIntyre) armády rebelů. (Chipsonator)