Spartakus (TV seriál)

Spartacus

Akční / Drama / Dobrodružný / Historický

USA, 2010 - 2013, 33x60 min

Joseph LoDuca

Andy Whitfield, Liam McIntyre, Lucy Lawless, John Hannah, Viva Bianca, Manu Bennett, Craig Parker, Lesley-Ann Brandt, Erin Cummings, Peter Mensah, Jai Courtney, Anna Hutchison, Nick E. Tarabay, Antonio Te Maioha, Dustin Clare, Katrina Law, David Austin, Siaosi Fonua, Stephen Dunlevy, Craig Walsh Wrightson, Eka Darville, Raicho Vasilev, Daniel Feuerriegel, Ande Cunningham, Janine Burchett, Brooke Williams, John Bach, Lliam Powell, Mark Mitchinson, Campbell Cooley, Karlos Drinkwater, Matthew Chamberlain, Tim Foley, Tania Nolan, Mia Pistorius, Brooke Harmon, Matt Gillanders, Jon Brazier, John Way, Tim Cronin, Matthew Saville, Cynthia Addai-Robinson, Reuben de Jong, Kyle Rowling, Marcus Johnson, Dylan Hopkins, Bonnie Sveen, Hanna Mangan Lawrence, Michael Hurst, Ellen Hollman, Alain Chanoine, Simon Merrells, Christian Antidormi, Pana Hema Taylor, Gwendoline Taylor, Jenna Lind, Tom Hobbs, Todd Lasance, Cohen Holloway, Peter McCauley, Jared Turner, Richard Norton, Paul Glover, Luna Rioumina, Conan Stevens, Catherine Boniface, Lauren Shaw, Ditch Davey, Joseph Naufahu, Andrew Stehlin, Mark Ferguson, Aaron Jakubenko, Vince Colosimo, Brett Tucker, Jeffrey Thomas, Peter Feeney, Marisa Ramirez, Jason Hood, Stephen Papps, Barry Duffield, Colin Moy, Anthony Ray Parker, Stephen Lovatt, Joel Tobeck, Andrew Grainger

Na historii je třeba zapomenout; o Spartakovi se toho koneckonců ví tak strašně málo, že by to stačilo sotva na televizní čtyřicítku. Tohle je třeba brát jako pohádku, stejně drsnou jako klasické pohádky bývají, ovšem výslovnější. Skoro by tomu slušel lépe název Krev a porno. Ovšem filmařsky je to dokonalé - od scénáře přes herce, triky k režii to nemá chybu.(24.3.2013)

"Your lives are your own. Forge your own path, or join with us, and together we shall see Rome tremble." Drsné a krvavé s množstvom explicitných scén, zároveň však chytré s množstvom nečakaných zvratov a kvalitných dejových línií. A napriek tomu, že je to v prvom rade len televízna zábava, ktorá sa na nič viac nehrá, ostávajú tvorcovia v ramci možností dostatočne verní aj známej histórii. Škoda len, že mnoho divákov kvôli naturálnejšiemu poňatiu nevidí respektíve nechce vidieť.(1.2.2013)

Třináct hodin zhlédnuto za jediný den, do děje jsem byl vtažen. Snaha vnést do historického seriálu novou vlnu současného trendu byla tentokrát z mé strany zúročena podstatně více než bývá jindy u mě skoro zvykem. Díky velice schopným vůdčím rukám jsem viděl hnus Capui prolezlý červy všemožných intrik do posledního písku v kamenných základech. Rakovina si nevybírá a tak byl bohužel tento potenciál utnut dříve, než mohl být Spartakův příběh kompletní. Season 1 [8/10](29.10.2011)

III. sezóna: dobojováno a velká spokojenost. Hlavně poslední tři epizody to táhnou nahoru přes překvapivě silné emoce. Záběrečná megarubačka bezvadná třešnička na dortu. V nejlepším asi skončit, ale klidně bych si nějaký spin-off s otroky nebo Římany dal. 9/10. II. sezóna: první čtyři epizody se to plácá od ničeho k ničemu a nebýt skvělých záporáků jako Glaber, Ilythia a Ašůr, asi bych se na to i vykašlal. Přece jen, rozdmýšky a milostné trable gladiátorů netáhnou zdaleka tak jako intriky. Nota bene, když nováček Liam McIntyre hraje tu nejhůř napsanou postavu, která jakoby neměla žádný plán. Naštěstí přijde epizoda pátá, která je vynikajícím vypointováním většiny rozjetých motivů a na dobovou televizní záležitost má slušné triky. V epizodách šest a sedm zase spadne řemen, ale od osmičky do konce je to čím dál lepší... a posledních 10 minut z desítky je prostě WOW. Škoda, že se s tím nevytasili dřív. Vengeance by byla bezvadná minisérie a la Bohové arény. Každopádně nelituju (příjemně mě překvapuje to neustálé variování "kdo s kým a kdo proti komu") a těším se za rok na další nášup. 8/10 ///// I. sezóna: Zatím jsem viděl teprve 5. díl, ale nepamatuju se, kdy mě nějaký seriál takhle bavil. Maso, které scenáristicky zatím není úplně "well done" (vlastně nechápu Spartakovo jednání, vedlejší postavy mají kolikrát zajímavější backstory a motivace), ale fungující rozvržení postav, bezva timing detailů, jednoduchá ale funkční stylizace, a konec konců i dráždivá pokleslost a brutalita, mi zatím nedovolí jít níž. 9/10 - Po 10. díle zvyšuji na rovných 10/10. Ubylo sice soubojů v aréně (beztak se už žádný nevyrovnal vyřízení Theokola z 5. dílu), ale přibylo intrik, které to v pohodě utáhnou dál. A mimo jiné vyrostl i Spartakus, konečně je tím, kdo v pohodě utáhne i druhou sezónu. // Ve finále: poslední epizoda mnohla být trochu ostřejší (subjektivně mě na konci nejvíc dostala slow motion scéna "Spartacus před Glaberem" z předposledního dílu), ale stejně i tak vysoký televizní nadstandard.(28.9.2010)

Masakrální a vystylizovaná oddechovka ve třetí a čtvrté části nejen kvůli zvýšené kadenci tupých deklamací ztrácela dech, ale od pětky jsem každý víkend netrpělivě čekal na české titulky, jelikož mě zajímalo, jak to bude dál. Dá se říct, že směrem ke konci docházelo k redukci povrchního pozlátka ve prospěch děje (intriky!). Anebo si už člověk na ty všudypřítomné zpomalovačky, digitální cákance hemoglobinu, odhalené kozy a zadky prostě jen zvykl... Čert to vem. Seriál mě bavil a jeho finiš přinejmenším uspokojil. Druhé sérce se rozhodně bránit nebudu.(24.2.2010)

• - Když byl Spartakus rebelem, Glaber již o funkci praetora neuvažoval, protože jím už byl. (L3G1ON4R)

• - Spoiler: Ve skutečnosti Onomeus přežil bitvu s Glaberem (Craig Parker) a stal se jedním z velitelů Spartakovi (Liam McIntyre) armády rebelů. (Chipsonator)

• - Sexuální scéna mezi Spartakusem (Liam McIntyre) a Ilithyi (Viva Bianca) se točila 12 hodin. (Chipsonator)