Třicet případů majora Zemana

• Československo Tridsať prípadov majora Zemana (více)
Československo, (1974–1979), 36 h 26 min (Minutáž: 52–91 min)

Předloha:

Oldřich Železný (povídka)

Série(3) / Epizody(30)

_-0-_ odpad!

Soudruh Jiří Sequens st. by se jistě dobře uživil i za protektorátu. Umění propagandy a manipulace dotažené k dokonalosti - hodné odkazu Paula Josepha Goebelse. Hodnocení jedním slovem: NECHUTNÉ. ()

curfew77

Díl 1.- Smrt u jezera (1945): Úsměvný kontrast toho, jak znázorňuje četnickou pátračku socialistický (Zeman) a kapitalistický (Četnické humoresky) seriál. Kromě toho stojí za pozornost scény ve fotokomoře a vůbec zápletka s fotografií a jejím výřezem. 60 % * Díl 2. - Vyznavači ohně (1946): Poprvé se názorně ukazuje to, v čem je asi největší řemeslná síla seriálu: lehce hororová atmosféra, byť dnes působí místy úsměvně. Přesný Luděk Munzar, zoufale přehrává Stanislav Fišer. 80 %. * Díl 3. - Loupež sladkého "I" (1947): Průměrný díl s výjimkou mimořádně vymazlené mladičké Jany Paulové. Postava doktora v podání Martina Růžka (leccos strpí, ale nakonec prohlédne, učiní pokání a celou partu napráší) není zrovna k uvěření. Poprvé na scéně budoucí major Hradec v podaní Rudolfa Jelínka, který jediný v křečovitosti předčil titulního hrdinu seriálu. 50 %. * Díl 4. - Rubínové kříže (1947): Hon na Banderovce se moc nepovedl, a nezachránil ho ani Petr Haničinec, který naopak při škrcení kasaře Willyho vypadá spíš jako parodie na devianta. Tajemný klášterní řád Jiřího Adamíry působí spíš jako společenství homosexuálních poloimbecilů, což asi tvůrci nezamýšleli. Anebo možná ano. 40 %. * Díl 5. - Hon na lišku (1948): První z politicky citlivých dílů, poprvé ústřední arcipadouch agent Bláha alias Radoslav Brzobohatý. Skvělý Ilja Prachař v roli továrníka Čadka. Z hlediska atmosféry zajímavá podívaná, ovšem krkolomný závěr, v němž se nechají Čadek a spol zamknout v kůlničce jako ovce... Taky sám režim se tu nechtěně dost odkopal, scéna, ve které Zeman podpoří milicionáře před fabrikou, místo aby jakž takž ctil zákony... 80 %. * Díl 9. - Loď do Hamburku (1952): Lotr Bláha podruhé na scéně, tentokrát ho pašuje remorkérem po Labi Jiří Krampol pod nedůsledným dohledem majora Hradce. Už to jednou zaznělo, ale Jelínek je obsazen mylně a jeho agent je příšerný. Názorně je to vidět právě tady, kde i jindy prkenně bodrý Zeman/Brabec rázem vypadá nebývale drsně. K popukání je přeci jen už poněkud postarší Květa Fialová v roli paničky koketující s námořníky. Co se týče děje, malinko přitažené za vlasy: za pašeráka jede neprověřený náhradník a "druhá strana" ho hned pošle s agentem chodcem? 60 %. * Díl 10. - Vrah se skrývá v poli (1953): Variace na dodnes neobjasněné vraždy v Babicích a jeden z dílů, které se složitě hodnotí. Budu asi provokovat, ale desátý díl Zemana se mi vždycky líbil: jako drama z moravské vesnice ve stylu Je třeba zabít Sekala (nebo, morbidněji, Všech dobrých rodáků). Nechci se dotknout nikoho, kdo v kauze přišel o své blízké, ta doba byla děsivá, ale Sequens tu děsivost věrně odráží, byť možná mimoděk. Dost filmařských podivností (namátkou prazvláštně naaranžovaná zkrvavená zeď, před kterou leží mrtví funkcionáři, pokrytá řadou nepřirozeně pokřivených map a nástěnek). Socialistický "western" prosáklý hmatatelnou atmosférou děsu. Tehdy děsu ze současnosti, dnes děsu z minulosti... a každý holt po svém. 80 %. * Díl 11. - Křížová cesta (1954): Poněkud utahaný díl, v němž stojí za pozornost Jiří Vala coby úplatný varhaník, mladičká Marta Vančurová, které to v roli jeptišky opravdu sluší, a postava klášterní sestry v podání Aleny Kreuzmannové. Agent Bláha se ukrývá právě v klášteře a působí tentokrát neškodně až frustrovaně. Jinak se vyšetřuje smrt faráře, kterého hraje... ano, týž Luděk Munzar, který ve druhém dílu pašoval bývalé esesáky zpět do Německa. Ne všechny teze, jenž v seriálu zazní o společné nenávisti církvi a emigrantů k režimu, jsou úplným blábolem, přesto zápletka působí dost naivně. K tomu příšerné varhanní koncerty, přesto lepší seriálový průměr, 60 %. * Díl 15. - Kvadratura ženy (1958): Nejčastější argument lidí tvrdících, že některé Zemanovy díly nemají s politikou nic společného. Kvadratura ženy se i ze 70. let, kdy u nás v žánru vznikala zajímavá díla, vymyká syrovou atmosférou a mimořádně přesvědčivým Vladimírem Salačem v roli bestiálního úředníčka. I Brabec se tentokrát s "nitrem majorovy duše" popral docela s úspěchem, až na to rozhořčené nakopnutí plechovky u řeky... :) Ale vážně, depresivní atmosféře pomohl dobrý scénář, režie i vedlejší role Libuše Havelková. Politika veškerá žádná. 90 % * Díl 22. - Tatranské pastorále (1965): Jako česká detektivka natočená na Slovensku. Slušné napětí, relativně nečekané rozuzlení, zajímavé výkony Kvietika i Teplého. 80 %. * Díl 23. - Šťastný a veselý (1966): Tady baví a děsí zároveň snad jen záběry rozestavěného sídliště, po němž lidé pobíhají přes prkna. Scénář k neuvěření pitomý, herecké výkony většinou taktéž. 30 %. * Díl 25. - Štvanice (1968): Ne, sovětské tanky tady opravdu nenajdete a soudce otvírající rehabilitační procesy z padesátých let se chová paradoxně úplně jako Urválek, přesto je to fascinující díl. Atmosféra strachu z politiky, z doby, která může během pár měsíců úplně pohltit lidské životy, je zachycena fantasticky, bez ohledu na to, že z historického hlediska je zasazena naprosto zcestně. Dle mého soudu jeden z nejlepších zemanovských dílů, byť zároveň nejvylhanější. 90 %. Díl 30. - Růže pro Zemana (1973): Nevýrazná špionážní pseudozápletka, navíc Iva Janžurová nevypadá ani jako Francouzka, ani jako femme fatale. Jako závěr monstrseriálu Zemanova ražení rozhodně slabota. 50 %. () (méně) (více)

Stejšn

Velmi často neskutečně odfláknuté, co se týká dobových reálií (zvláště vozidel) a neméně často velmi mizerně zahrané (čeští herci v té době neuměli např. zahrát umírání???). Obsah nehodnotím, na to ať si každý udělá názor sám. ()

Ivoman

Ať si kdo chce co chce říká, jako kriminální seriál z roku 1974 je to koukatelný i po tolika letech. Pokud do filmů a seriálů začnete tahat politiku, tak se nemůžete dívat na nic. Filmy mezi rokem 1939 - 1945 mají česko německý titulky. To se jako kvůli tomu nemám na tyto filmy dívat, protože byli natočený v době okupace a jsou v nich němci hodní ? Prdlajz ! Dívám se na co chci a přeberu si to podle sebe.__________Po cca 5ti letech od mé první recenze jsem tento seriál pasoval z dosavadních mnou udělených 3 hvězdiček na plných 5 hvězdiček !!!! Možná by si Woody mohl myslet, že je to jemu na truc, ale bohudík není. Tento seriál totiž postupem času začíná nabývat na kvalitě !!! A to nemluvím o uživateli Lima, který mě asi nezahrne do své závěti. Bohužel pro něj. On se na filmy a seriály asi dívá tak, že se dotýká přímo jeho osoby a nebo jeho rodiny. Takhle by se asi každý druhý člověk odstřelil dobrovolně po 2-3 návštěvě jakéhokoliv filmu. Limo a jemu podobní, proboha, proberte se a dívejte se na film jako na film a neberte všechno doopravdy! To jsou strašný komentáře ... To je furt, lidi zapomněli jaký to bylo hrozný (pro mě ne), lidi nechtěli vidět co se děje (nééé, všichni byli úplně slepí a blbý jen vy jste byli letadla a borci) a takový další blbý kecy. Kurňa ! ()

xxlch

Někdo zatracuje,někdo chválí a další má ,možná oprávněný nenávistný názor.Asi každé z hodnocení má v něčem trochu pravdy.Kdo nezažil televizní prmiéru a nežil v té době jako dospělák,asi nesoudí objektivně.Sledovanost byla úžasně vysoká a každý odvysílaný díl,býval rozebírán do všelijakých podrobností.Jedni koukali na seriál jako na detektivku,která byla jakoby pokračováním "hříšných lidí města..",jiní jako na úspěchy tehdejšího režimu.Ale sledovali VŠICHNI! Po letech byl uváděn v televizi, jako ukázka propagandy tehdejší doby, no a opět sledoval kde kdo. Když se seriál objevil na DVD za paďocha,bylo pro nejednoho človíčka překvapením,kolik se prodalo disků.Pokud jej někdo sleduje,jen jako obyčejnou kriminálku z dob normalizace,je vše v pohodě a určitě ohodnotí některé dobré zápletky(Kvadratůra ženy,Studna ap.)Pokud je to za "odpad", sledoval každý pouze tu část,kerá byla propagandou.Bohužel,já a lidé mojí generace,jsme se narodily do větší části doby, o které tento seriál vypráví a nemám pocit že bych byla odpadem.Tento servr, se má zabývat hodnocením a dojmem na daný film,seriál a podobně,takže, nechte být propagandu a hlubokého se zamýšlení nad dobou normalizace a koukejte na tohle dílo jako na celkem pitomou kriminálku, prostě na příběhy které se udály v "té době" a určitě tam něco ke koukání najdete.Kdo ví,jaká bude doba za dalších 50 let a jak budou naši vnuci koukat na věci,které vznikají v dnešní době a taktéž (obrazně řečeno) vymývají lidem mozky (třeba telenovely). ()

amyth odpad!

Velmi nebezpečné a lidsky odprorné. Po letech jsem se donutil to zhlédnout a opravdu jsem se zhrozil. Ať se na mě nikdo nezlobí, ale hlavní propagonisté měli být profesně postaveni ke zdi. Ty trapné besedy k tomu z dílny největší hlásné trouby nesvobody a komunismu ČT - to už je vyloženě výsměch těm kdo tuto hrůznou dobu zažili ..... ()

mikhail

Vyložene vynikajúce diely "Studňa" zrážajú dobovo poplatné časti napríklad z kritických rokov 1948 až 1955. ()

Mykhaluu

Asi nejsem ještě zralý na hodnocení nečeho, co jsem spolu s ostatní masou hltal každou šťasnou neděli, kdy zazněly trumpety znělky, a co se z pohledu dějin změnilo v mediální manipulaci jako kráva... ()

takytabornik

Můj velmi oblíbený seriál již od mládí. Tenkrát jsem však nevěděl, že ti hodní jsou zlí a zlí jsou vlastně hodní. No, nenechám se nikým zviklat, komunisty volit nebudu a dávám za jedna,....vlastně za pět ()

HChinaski

Kultovní seriál komunistického hnutí v Československu. Díly nepolitické a vcelku kvalitní, se střídají s těmi směšnými politickými. Bláha Radka Brzobohatého je jedním z nejdokonalejších filmových záporáků ( pro mě klaďasů) historie naší televizní tvorby. Seriál napěchovaný perverzí komunistických scénáristů. Fascinuje mě jako dokument o překrucování historie ve prospěch vládnoucí síly. Celá řada skvělých hereckých výkonů. Honza Zeman je prostě klasika.http://www.youtube.com/watch?v=oVN6x_ey1z0&feature=related ()

B.Jay odpad!

Dlouho jsem přemýšlel jak zhodnotit tento "výtvor". Z politického a lidského hlediska je to totální odpad a hnus. Ale na druhou stranu alespoň u pár dílů je vidět kus poctivé filmařiny a ta by si zasloužila lepší hodnocení. Bohužel nejsem schopen tyto faktory od sebe oddělit, a proto je mé hodnocení takové jaké je. ()

Dinsberg

Jelikož si umím představit, jaký smysl a účel seriál měl ve své době, snažím se od něj odhlédnout a hodnotit opravdu jen filmařinu. Na to konto mohu říct, že se jedná o sérii někdy více někdy méně podařených detektivek, založených na skutečných událostech socialistického Československa (míněny detektivní zápletky). Mnoho diváků si nejvíce pamatuje díl Studna a to jen díky fenomenálnímu výkonu Jaromíra Crhy, který se svou epizodní rolí nesmazatelně zapsal do povědomí lidí. Mohlo by být zajímavé natočit jakousi analogii dnešních deliktů bez politického zabarvení. Výsledek by stál za to. ()

Furry_Sheep

Podívala jsem se na to ze zvědavosti. Ne, ani bláznivej Brůna, ani feťák Lábus to nezachrání. A to mám jinak české kriminálky poměrně ráda. ()

Paesant odpad!

Půl hvězdy za hájický masakr otcovou sekerkou a náznaky hororovýho žánru a tajuplna "„v tej opuštěnej Brunovic zahradě"...zb(l)ytek asi nemá smysl komentovat. ()

lolaloka

Soudit tvůrce nehodlám. Některé díly překvapivě dobře zpracované.Hudba vynikající. Zbytek nic moc, propaganda z toho číší, to víme všichni...kéž by se vydalo tolik energie do honu na tehdejší lidské zrůdy jako do snahy negovat všechny umělce té doby, bylo by na světě zase trochu lehčeji...pravdou je, že se mi seriál dost špatně hodnotí... ()

transbeskyd

Asi by tahle sériová propaganda měla skončit v propadlišti dějin nebo spíš působit jako ostudné memento doby, ale protože by neměly některé stanice asi co vysílat, tak nám tyhle "skvosty" stále oživují.. Dávám dvě za Studnu a Bič boží a půl k tomu za hudbu geniálního Zdeňka Lišky, která za to nemůže. ()

Zemřel herec Ladislav Mrkvička

Zemřel herec Ladislav Mrkvička