Třicet případů majora Zemana

• Československo Tridsať prípadov majora Zemana (více)
Československo, (1974–1979), 36 h 26 min (Minutáž: 52–91 min)

Předloha:

Oldřich Železný (povídka)

Série(3) / Epizody(30)

JPMT

Morálně i obsahově je to ještě horší než odpad. Ale dávám tomu 2 hvězdičky a to z jednoho důvodu. Je snadné se tomu smát a pohoršovat dnešníma očima, když už většinou víme, jak to bylo doopravdy a jak vše s tím naším komunismem dopadlo. Ale v časech, kdy se to začínalo vysílat byla moc silná a propaganda ze všech stran lidem vymývala mozky. Ale bylo i dost lidí, kteří věděli nebo aspoň tušili, jak vše opravdu bylo. A paradoxně to mě (i mnoho dalších) k těm politickým tématům přivedlo. I když trochu jinak, než si soudruzi přáli. To překrucování a manipulace s fakty byla tak nechutná, že jsem všemi dostupnými kanály pátral, jak se věci skutečně udály. A bylo pak snadné ničemu nevěřit a střídavě se smát a rozhořčovat nad tou stupiditou.. ()

NikoKovac odpad!

Další z řady oslavných děl na komunismus. A další z těch, které i přesto budou částí národa oslavovány. Proboha, lidi, kdy se probudíte? Ano, u filmu jde o to, aby byl dobře natočený a zahraný, ale když je to film/seriál s tak odporným obsahem, tak je to prostě odpad. Zajímavý komentář: Lima. ()

Inhoofer

Kdo něco v herectví dokázal, hrál v tomhle legendárním seriálu. Zemana mám náhodou rád. A neberte to tak vážně soudruzi :-D ()

Treue

Po přečtení mnoha komentářů k tomuto seriálu si myslím, že film stojí mezi mlýnskými kameny. A to na jedné straně politickou situací, ve kterém se tento seriál pohybuje a přirozenou kriminálkou. Mnoho lidí tento seriál znehodnocuje jen proto, že je spojovaný s komunisty, což je pravda. Ale myslím si, že by to nemělo zasahovat do hodnocení tohoto seriálu. ()

DirtyHarry44

Seriál jako špatné svědomí národa. Každý o něm ví, ale nikdo na něj nevzpomíná rád. Ideologický klystýr, překrucování minulosti i reality, popírání faktů ... Už první díl - devadesátikilový, růžolící, zdravě vypadající Honza Zeman vracející se z koncentráku, přes cukrovkáře zobrazené hůř než narkomani (Loupež sladkého I), rozlousknutí případu Otýlie Vranské (Kvadratura ženy), o Babicích a osmmašedesátém nemluvě ... Soudruhům se povedl tak kontraproduktivní "majstrštyk", že i - relativně - pravdivý díl o únosu letounu ČSA a vraždě kapitána Mičici (Mimikry) bral národ jako humoresku. Na druhou stranu, z čistě filmařského úhlu, pár postav (Brzobohatý, Munzar, Haničinec) bylo zahraných velmi dobře, hudba - a to nejenom ta úvodní - je dobrá, střih a kamera možná i lehce nadprůměrné. Ale to je také vše, zbytek bohužel deklasuje na pouhou jednu star. ()

Vaso

Přesto, že se tento seriál bez politického podtextu neobejde, tak mi to vadí snad jen v pár z posledních deseti dílů. Jinak (s ohledem na dobu vzniku) celkem slušně akční seriál. A ať si každý udělá svůj názor. ;-) ()

Paolo123 odpad!

Ať si kdo chce co chce říká, je to naprostá katastrofa a ideoškvár jako když střelí.Myslím, že tak maximálně mohou být spokojeni herci či potomci těch herců, kteří hráli záporné role.Nic víc. Lež, lež, lež. ale taky docela legrace. Dneska se tomu maximálně směju, ale zároveň běží člověku mráz po zádech, že třeba v 50.letech, kdy se některé díly odehrávají, trpěly statisíce vězňů v bolševických koncentrácích. Jediné zadostiučinění v dílech o Plánici (ale i ten je děsivě zkreslený a vylhaný) a v závěru při střelbě do zad ,,hrdinnému" mjr. Hradcovi. Mimochodem, to měl jako tehdejší divák věřit, že všichni stárnou, jen mjr.Hradec ne a téměř v padesáti jde na kromobyčejně nebezpečnou zahraniční misi ? Nebo nesmyslné spojení únosu letadla (proč se tady asi únoscům ve skutečném příběhu nelíbilo, že soudruzi...?) a osudu skupiny Plastic People . A neříkejte nikdo, že to tak není...Zkreslení a obhajoba krutostí 50.let, rozkulačení české vesnice a likvidace české sedláka, to je taky v pohodě ? Umělecká kvalita taky nic moc.Scénáře mizerné, vše další řemeslné a už v době svého vzniku neuvěřitelné ( viz. ,,nestárnoucí" Hradec, psychické profily klaďasů a záporáků, ,,nezbytná" čeština u zahraničních dílů, idylické rodinné prostředí čackého majora Z. a další srandovní věci.).Fakt nevím, proč se o tom další a další generace ještě baví.I když je zase dobrý vidět, kam až může umělec klesnout a čemu všemu se propůjčí a zaprodá. Zdaleka nemyslím pouze V.Brabce, jakkoli samozřejmě i on mohl říci ďáblu ne. Nebyl v tom sám...Kdykoli vidím třeba F.Němce, vždy si vybavím jeho slizkého estébáka Žitného...A pokračovat by se dalo do nekonečna... ()

math_y

Trochu rozporuplný seriál, kdybych měl hodnotit pouze ty "dobré" díly (Bestie, Mědirytina, Studna aj.), dostal by 5 hvězd jako nic. Bohužel, a platí to zejména pro druhou polovinu seriálu, Zeman se stal příšerně politickou propagandou, je hrůza, co dokáží mozkovýplachové kecy s tak skvělou detektivkou udělat. Bohužel, hodnotí se celek, tj 3 hvězdy, ale spousta dílů opravdu stojí za víc. ()

menzel

Mne sa to páčilo , žil som v tej dobe a nesťažoval som si na dobu ako podaktorý ktorý v tom obdobý neboli ani na pláne ale všetko vedia vid. Lima. Niekto tu žasne čo číta. porovnáva to s Goebbelsovou propagačnou tvorbou a pritom presne takej istá propagačnej súčasnej tvorba podľahol. Nič nie je len čierne a biele. každá doba má svoje klady aj zápory. A ad 2 tu sa hodnotí hlavne kvalita filmu a nie obsah. Potom môžme hodnotiť aj Tarantinove filmi za odpad lebo tam propagujú brutálne násilie, a čo tak talianské makabrozné horory 70. a 80.rokov. ()

Wolf28

Po 25 leté vládě těchto kleptro fašistů co se zastávaj fašistů na majdaně to není dívatelné naše zem už je rozkradena hodnoty pravdoláskařů jsou splněny eu a součastnému systému dávám maximálně 30 let a znova se vše otočí ani jedna diktatura není správná a tato tuplem ne ()

jjemi

Postřeh jednoho zkušeného člověka: Zeman byl parodií na Jamese Bonda v malém-českém a socialistickém provedení. Postupně byl neschopnější jako policista a jako člověk čím dál tím trapnější. Byla to malá skrytá švejkovina. Řemeslně byl seriál velmi dobrý a dal práci mnoha dobrým hercům. A jinak - všichni se dívali a fandili a dnes na seriál i Vladimíra Brabce plivou. Plivali by i na Brzobohatého, který měl původně Zemana hrát? Určitě! Že Brabec roli vzal bych tak neodsuzovala, na začátku se role Zemana nemusela jevit tak hrozná. ()

tommyvercett

Vysoké hodnocení mám proto, že ty lepší díly převýšili ty slabé. Pro mně nejoblíbenější kriminální seriál u nás. Vladimír Brabec je jako "major Zeman" velice sympatický i přesto že je to komunista. ()

StarFsh

Komunistická óda na ŠtB. Vzhľadom na pár dobrých dielov dávam s prižmúreným okom 2*. Inak je to poväčšinou na odpad. ()

Zemřel herec Ladislav Mrkvička

Zemřel herec Ladislav Mrkvička