Indiana Jones a Poslední křížová výprava

• Česko Indiana Jones a poslední křižácké tažení (neoficiální název) (více)

Píše se rok 1938 a Indiana Jones působí jako učitel archeologie na univerzitě. Jednoho dne se setká s podnikatelem a milovníkem umění, Walterem Donovanem, který mu oznámí, že při hledání Svatého grálu se ztratil jeho otec. Indiana Jones se ihned vydává na místo posledního působení otce, do Benátek. Tady se setkává s německou doktorkou Elsou, která ho přivede do místní knihovny, kde se otec Indiany ztratil. Indiana zde velmi brzy najde hrobku rytíře z první křížové výpravy (knihovna je ve skutečnosti starým kostelem) a v ní další stopu, která má hledače přivést k místu, kde je kdesi v poušti schován Svatý grál. To už však Indianu a Elsu pronásledují neznámí útočníci. Indiana se jich zbaví a od posledního z nich se dozví, že se jedná o strážce Svatého grálu. Další informaci, kterou od strážce grálu Indiana získá, je místo, kde je nacisty držen archeologův otec. Indiana se s Elsou vypraví do Rakouska ho osvobodit. Otce najde na starém hradě, ale zde se ukáže, že Elsa je ve skutečnosti ve službě nacistů a že jí jde o notes, který Indiana dostal poštou od svého otce. V notesu se totiž skrývají důležité poznámky, které mají pomoci při získání Svatého grálu. Indiana o notes nechtěně přijde, když mu ho zabaví nacistický důstojník. Nacistům právě o tento notes celou dobu šlo. Zdá se, že Indiana a jeho otec prohráli a že jim hrozí už jen smrt za strany nacistů. To však není pravda. Indiana se svým otcem z hradu, kde jsou nacisty drženi, dokážou utéct. Ihned se vypraví do Berlína, kde vyhledají Elsu (dostala notes od důstojníka) a notes jí opět vezmou. Následně z Berlína uprchnou pomocí vzducholodě, letadla a auta, když se přitom musejí zbavit svých pronásledovatelů. Indiana a jeho otec pokračují na Střední východ, aby zde za pomoci svého přítele Marcuse grál našli. V patách jim však postupuje i nacistická výprava vedená německým plukovníkem, Walterem Donovanem a Elsou... (TV Prima)

honajz

Dokonalé spojení dobrodružného filmu, vtipu, nadhledu a klukovského nadšení s filmovým kumštem a hereckými výkony. ()

eraserhead666

Snad právě proto, že se tento díl z tehdy třídílné série snaží být nejlepší a jak píše Lateef, nechybí v něm opravdu nic (vzducholodě, letadla, Benátky, přestřelky, motorové čluny apod, tanky.), se mi líbí nejméně. Hodně je opravdu někdy příliš. Náhled do Indianova mládí a zapojení jeho otce do děje mě spíš iritovalo, než aby mě to bavilo. Connery mi v roli Indyho otce moc neseděl, stejně jako celá tato postava do koncepce filmů o Indiana Jonesovi. Abych to řekl přesněji, je to na mě až moc popcornový hollywood (což oba předešlé díly jsou taky, ale tohle už na mě bylo moc a je to mnohem vyprázdněnější, bezduché a nezáživné). ()

Othello

Lucasova a Spielbergova omluva za temnou taškařici Temple of Doom, která teda paradoxně svým "white savior" pojetím nejvíce odpovídala původní myšlence pojmout Indiana Jonese jako šestákové dobrodružství známé z 20. a 30. let. Jakkoli byly hlasy, že přidání dalšího rozměru k ústřední postavě připnutím jeho nepraktického otce přijde Indiana o určité tajemno, které jej obestírá, naopak tento tah pomohl zejména díky znatelně zestárlejšímu původnímu obsazení, kdy nové vrásky a unavenější oči prostě oněm dobrodruhům přidaly na lidském rozměru, nemluvě o tom, že po druhém díle člověk docela přivítá fakt, že sidekick není povolná mladá dívčina, mezi řvaním prahnoucí po Jonesovu zpoceném, zahnojeném těle. Jinak zase ty desítky rozličných sub-questů, světových míst na která se podíváme, ta hmatatelnost a bezstarostnost akce, překrásné rámování a nemilosrdné trýznění štábu ve snaze o natočení doposud neviděného, to je pořád tak krásná a zapomenutá filmová disciplína, na kterou si vymezuji speciální způsob sezení na pohovce, který je jen pro tuto trilogii. Čtvrtý díl nikdy neexistoval, možná si pamatujete, že jste ho třeba i viděli, ale ne, byl to jen zlý sen. Takhle je všechno v pořádku. ()

jonyyy

Abych řekl pravdu čekal jsem mnohem víc od takhle vysokého hodnocení a umistění v TOP 20. Film je velmi naivní a Indyho mohli nacisti zabít v každé druhé scéně, ale vždycky začli vytahovat samopal až kdyz Jones měl po ruce něco, čím zneškodní on je dřív. Nejlepší zažitek: Marcus je člověk, co se jednou stratil ve svém vlastním muzeu. ()

Xeelee

Ach! Rolls-Royce Phantom II. 4,3litrový šestiválec, 30 koňských sil, se Strombergovým odpařovacím karburátorem. Zrychlení z nuly na sto za 12,5 sekund. A dokonce v mé oblíbené barvě. – Klíčky jsou v zapalování, Vaše Výsosti. – Dostanete velbloudy, koně, ozbrojenou eskortu, hotovost, pouštní vozidla a tank. – Děkuji. Jo tak tohle chápu :-) Poslední ze tří bratrů mě dokonale dostal svým neočekávaným útokem a následným ústupem na stůl, ale stejně jako v předešlých dílech celý film táhne Junior. Nezapomenutelná je scéna z tanku, kdy Indy zastřelí tři nacisty najednou. Náckové. Nesnáším tyhle týpky. Obdivuji to, že si během záchrany světa ještě udělali čas na prohlídku Berlínských památek. Navíc, kdo se může pochlubit autogramem Adolfa Hitlera? Sice měli cestou do Berlína a zpátky trošku problémy, ale určitě to stálo za to. Neměl lístek. ()

ARI50

Není to zlé má to své světlé stránky a jsem rád že jsem to mohl vidět jenže když vás tenhle Indian nepřesvědčí ani na podruhé je to pak zlé. ()

becki_tu

Velkolepější, akčnější, o něco záživnější a rozhodně vtipnější než předhozí díly, takže se přidávám k názoru většiny, že třetí dobrodružná jízda s charizmatickým archeologem a jeho neméně sympatickým otcem je tou nejlepší (zatím) z (prozatím) třídílné kultovní série z hlav George Lucase a Stevena Spielberga. ()

Bauer

BOMBA! Není možné! Poslední křížová výprava překonává i Chrám Zkázy a určitě hravě překonává Dobyvatelé ztracené archy. Velmi se mi libíl začátek, kdy jsme sledovali mladého Indiana, jak už ho v mládí zajímali památky a kde přišel k tomu jeho klobouku. To že Harrison Ford je skvělý nemá cenu ani rozebírat. Jenže tentokrát k němu přibyl jeho otec v podání Seana Connery, který má neuvěřitelně vtipné hlášky a jeho výkon je výborný. A především konečně nějaká zajímavá věc v podobě Svatého gralu a navíc náckové, kde se oni objeví, tak ten film téměř vždy za něco stojí. Všechny tří díly jsem si zkoukl a je mi tak nějak smutno, protože jsem se královsky bavil. Teď mi zbývá už jen čekat s obavami na čtvrtý díl!!! ()

luka4615

Tento díl já osobně považuji za nejlepší počin celé tetralogie o Indianu Jonesovi. Spielberg zde aplikoval asi tu nejlepší kombinaci otec a syn. Tato dvojice v podání Seana Conneryho a Harrisona Forda je úderem na hlavičku, po celou dobu snímku mezi nimi funguje úžasná chemie, která dodává jejich příbuzenskému svazku na větší uvěřitelnosti. Snímek disponuje mnoha dnes již kultovními scénami (útěk z nacistického hradu, scéna se vzducholodí atd.), skvělým hereckým obsazením a skvěle napsaným příběhem, který nepřestává bavit ani po několikerém zhlédnutí. Režisér nás nenechává ani na chvilku odpočinout, "pere" do nás jednu skvělou scénu za druhou, přičemž jako tmel slouží perfektně napsané dialogy. Indiana Jones and the Last Crusade je pro mě definicí pojmu dobrodružný film. Troufám si tvrdit, že po premiéře už ostatním tvůrcům nezbývalo nic jiného, než jen opisovat. Protože v tomto skvělém zástupci moderní filmografie je snad všechno. Humor, akce, napětí a zase akce. „Nazis. I hate these guys.“ ()

Sawy

Určitě ten nejvtipnější film z celé série. A vlastně asi i ten nejlepší, což je ale otázka osobního vkusu, každý Indy je úplně jiný a každý divák si musí vybrat, který styl je mu nejbližší. Výprava je neuvěřitelná jízda plná hlášek, skvělých herců, neustálé akce a generačního špičkování. Zapojení Indyho otce byl skvělý tah a obsadit do té role Seana Conneryho bylo rovnou geniální. Ten člověk svým charismatem pozvedne každý film a když se v jednom filmu sejde s Harrisonem Fordem, je radost ty dva sledovat. Potěší spousta menších roliček známých herců, ze kterých bych rád vyzdvihnul Rivera Phoenixe. Ten kluk měl před sebou obří kariéru. Poslední křížová výprava je asi nejdokonalejší možná hollywoodská zábava. Nemá sice čistou dobrodružnou a exotickou atmosféru Dobyvatelů, ani temnotu Chrámu, ale zato má naprosto smrtící tempo a neuvěřitelně odsýpající příběh. Nikde nic nechybí ani nepřebývá, pořád se něco děje, každá minuta je nacpána něčím skvělým. Jízda od začátku až do konce. Prostě ideální zábava pro jakoukoliv chvíli, která nikdy nezklame a já si ji můžu dát kdykoliv. Nezapomenutelná klasika. 100 % ()

Lucasion

„Prosím vás, co znamená to Juniore? Pořád slyším Juniore. – To je jeho jméno. Henry Jones, Junior. – Já jsem Indy. – Náš pes se jmenoval Indy.“ Jak Junior ke svému jménu a klobouku přišel. Jak se objevila jizva na jeho bradě a proč má strach z hadů. Tak začíná třetí dobrodružství a Poslední křížová výprava. Indy (Harrison Ford) zas učí na univerzitě, vrací se jeho známí a hlavně i jeho rodina. Otcem Indiany nemůže být nikdo jiný, než muž, podle kterého tento archeolog vznikl. Henry (Sean Connery) se objevuje sice až za půlkou filmu, ale film jde už od začátku zábavou strmě nahoru. Benátky, jízda na člunech, zámeček v Rakousku, výlet do Berlína, letecké přistání a pátrání po Svatém grálu. Film je našlapaný akcí, putováním i humorem. „Nevěděl jsem, že umíš řídit letadlo. – Řídit ano. Přistávat… Ne.“ Dvojice Henryho Juniora a Henryho Seniora je prostě perfektní. Není to tím, že by si Indy neporadil ani do třetice sám. Charisma má stále na rozdávání. Jen na některé dobrodružství je potřeba více než jeden Jones. Hudba je stále skvostná a John Williams i do třetice tvoří dokonalý soundtrack. Pátrání po Svaté relikvii je zápas s peklem a Indymu se do cesty připletou i Nacisty. On však ty lotry nenávidí a často si to s nimi bude muset vyříkat pěkně postaru. Nechybí legendární scéna na kůň versus tank, jízda na motorkách, krysy pod knihovnou a nebo již zmiňovaný letecký souboj. Poslední křížová výprava je film, který patří mezi moji top desítku. Je to totiž film, který i po stopadesáté baví a dojme. Závěr je navíc velmi povedený a moment, kdy táta řekne synovi poprvé „Indiano.“, je prostě úžasný. Odjezd do západu slunce tak patří k mým oblíbeným místům v sérii. Indiana Jones je rozhodně moje nejoblíbenější filmová značka a i po dvaceti osmi letech je tento film naprostým klenotem celé filmografie. Jednoduše proto, že je opracovaný a vybroušený do dokonalého diamantu. „Indy, Henry pojeďte za mnou. Já znám cestu! – Zabloudil ve vlastním muzeu co? Až po tobě Juniore. – Ano, pane!“ (100 %) ()

hendrich6

Možná mám z tohoto dílu Indiany Jonese lepší pocit než z Dobyvatelů ztracené archy.I přesto,že jsou v žebříčku lépe postavený,tak se mi o trochu víc líbila Poslední křížová výprava.Sean Connery jako zmatený táta se k opět skvělému Harrisnu Fordovi celkem hodil.Byla to docela fajn dobrodružná podívaná - 80 % ()

Genero

Po trošinku slabší dvojce se Indy vrací v plné síle a k ruce má zestárlého a zahořklého Jamese Bonda. Tak zábavné duo aby ve Svatém lese pohledal. Připočítám věčně bloudícího Brodyho a máme tu jednu z nejlepších dobrodružných komedií. Nejvýpravnější díl série, kdy Indy dává náckům do huby v Itálii, v Rakousích, v Germánii i Arábii, na zemi, na vodě, ve vzduchu a setkává se tváří v tvář i se samotným Adolfem. A já předu blahem. Až se mě zubatá zeptá, jaké filmy chci do hrobu, určitě neopomenu zabalit do rubáše i tenhle. ()

ScarPoul

Ukončenie trilógie s najväčšou gráciou. Skvelá biblická téma a perfektne dávkovaný humor. Najväčšou devíziou tohto dielu považujem krásne prepojenie s Dobyvateľmi ale aj odkrytie histórie skrývajúcej sa za Indiana Jonesom( ako prišiel k jazve, ku strachu z hadov, alebo k menu Indiana). Lokácie tentoraz postrádajú exotiku, ale v akčných scénach je Spielberg zase raz istejší. Všetko je to natočené z nadhľadom a hoci sa nejedná o tak dramaticky poňaté finále ako by sa mohlo zdať posledný záber 4 jazdcov uháňajúcich k západu slnka zaváňa najkrajším druhom sentimentu. Prežili sme totiž nejedno dobrodružstvo s touto postavou a bez rozdielu na vek alebo vierovyznanie je to odchod par excellance. Kedysi môj najobľúbenejší diel. Z odstupom času krásna pripomienka toho ako sa ešte robili filmy. Scenár je oproti Dobyvateľom majstrovské dielo. ()

Lacike

Druhe pokracovanie sa vydarilo na jednotku a obsahuje konecne vsetko, co jeho predchodcom chybalo. Svizne tempo, skvely pribeh a mnozstvo spickovych akcnych scen, ktore aj po rokoch vyzeraju pôsobivo. A ako megabonus tu mame hned dvoch Jonesov, pritom toho druheho hra legendarny Bond. Pri tomto diely som konecne behom sledovania citil zimomriavky od nadsenia. Vau. Uz som sa bal po prvych dvoch dieloch, ktore ma po rokoch prilis nenadchli, ze tato seria uz ide mimo mna. Ale nie. To len prve dva prilis zostarli, ale trojka funguje stale na jednotku. Necudo, ze som ju mal vzdy najradsej. Okrem skvele zohratej dvojky Jonesov ma potesil aj navrat Sallaha a experta Marcusa Brodyho, ktory sa stratil aj vo vlastnom muzeu. Malickou slabinou je znova zenska postava, ale Alison Doody je aspon pekna a ma tu dobre sceny. Rozlucku na rakusky spôsob by som od nej hned bral. Dalej ma strasne potesil aj navrat nacistov a dokonca sa stavi aj velky Adolf. Sväty gral je jednoznacne najlepsi artefakt, ktory sa v serii objavil. Osobna linia medzi otcom a synom je perfektna a dozvieme sa aj ako prisiel Indy k fobii z hadov, k menu alebo odkial ma klobuk. No a nakoniec vyzdvihnem kopu skvelych akcnych scen z ktorych ma vynimocne bavil aj lietadlovy suboj, co bezne nemam rad. A scena s tankom je proste fantasticka. No a z trikov stale zasnem nad tym namalovanym mostikom na konci, ktory z urciteho uhla nie je vôbec vidno. Perfektny opticky trik. Takze vysledkom je spolu s prvymi dvoma Mumiami jeden z naj dobrodruznych filmov. 10/10. ()

HateBreeder

Fantasticke!!!! Tohle je ten nejlepsi priklad, ze se da dobre skloubit dobrodruzstvi, komedie, trocha sci-fi a akcni zanr. Pri sledovani tohoto Spielbergovsko-Lucasovskeho opusu se nebudete ani chvili nudit, ba si dokonce ani nevzpomenete na to si treba odskocit a vykonat potrebu. Film je od zacatku do konce skvely. Herecke vykony uchvatne, vzajemna chemie mezi Fordem a Connerym snad ani nemohla byt lepsi. Dechberouci kamerove zabery, atraktivni lokality k tomu nadherna hudba proste jednim slovem NADHERNE. A taky sou zde nackove, a nacek ve filmu znamena pulku uspechu :) Po trochu fadnim Chramu zkazy Spielberg znovu dokazal, ze pravidlo "kazde dalsi pokracovani je horsi a horsi" pro nej neplati. Toto je muj nejoblibenejsi indy a patri i k mym vubec nejoblibenejsim filmum. ()

PROROK14

Film bol dobrý, nenudil a hlavne som sa dobre pobavil. Bolo tu veľa komických scén na ktorých som sa dobre zasmial. Miestami mi maličko vadili tie veľmi nereálne scény ale ako dobrodružný a hlavne fantasy film je to dobré. Duo otec-syn sa postará o dobrú akciu a musím povedať že som bol spokojný. 80% ()

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

18.09.2021

Zemřel Sean Connery

Zemřel Sean Connery

31.10.2020

„Náckové! Jak já je nesnáším!“

„Náckové! Jak já je nesnáším!“

06.07.2008

To je samozřejmě Indyho hláška z Poslední křížové výpravy, ale klidně může být i heslem tří protagonistů thrilleru Johna Maddena The Dept. Ten bude předělávkou izraelského filmu Ha-hov (který měl… (více)

Princ Gyllenhaal a další herecké posily

Princ Gyllenhaal a další herecké posily

22.05.2008

V den premiéry nového Indyho bychom vás asi měli děsit Lucasovým prohlášením o možné páté části, ve které by byl hlavním hrdinou Mutt alias Shia LaBeouf a Indy Ford by byl pouze jeho parťákem podobně… (více)