Indiana Jones a Poslední křížová výprava

• Česko Indiana Jones a poslední křižácké tažení (neoficiální název) (více)

Píše se rok 1938 a Indiana Jones působí jako učitel archeologie na univerzitě. Jednoho dne se setká s podnikatelem a milovníkem umění, Walterem Donovanem, který mu oznámí, že při hledání Svatého grálu se ztratil jeho otec. Indiana Jones se ihned vydává na místo posledního působení otce, do Benátek. Tady se setkává s německou doktorkou Elsou, která ho přivede do místní knihovny, kde se otec Indiany ztratil. Indiana zde velmi brzy najde hrobku rytíře z první křížové výpravy (knihovna je ve skutečnosti starým kostelem) a v ní další stopu, která má hledače přivést k místu, kde je kdesi v poušti schován Svatý grál. To už však Indianu a Elsu pronásledují neznámí útočníci. Indiana se jich zbaví a od posledního z nich se dozví, že se jedná o strážce Svatého grálu. Další informaci, kterou od strážce grálu Indiana získá, je místo, kde je nacisty držen archeologův otec. Indiana se s Elsou vypraví do Rakouska ho osvobodit. Otce najde na starém hradě, ale zde se ukáže, že Elsa je ve skutečnosti ve službě nacistů a že jí jde o notes, který Indiana dostal poštou od svého otce. V notesu se totiž skrývají důležité poznámky, které mají pomoci při získání Svatého grálu. Indiana o notes nechtěně přijde, když mu ho zabaví nacistický důstojník. Nacistům právě o tento notes celou dobu šlo. Zdá se, že Indiana a jeho otec prohráli a že jim hrozí už jen smrt za strany nacistů. To však není pravda. Indiana se svým otcem z hradu, kde jsou nacisty drženi, dokážou utéct. Ihned se vypraví do Berlína, kde vyhledají Elsu (dostala notes od důstojníka) a notes jí opět vezmou. Následně z Berlína uprchnou pomocí vzducholodě, letadla a auta, když se přitom musejí zbavit svých pronásledovatelů. Indiana a jeho otec pokračují na Střední východ, aby zde za pomoci svého přítele Marcuse grál našli. V patách jim však postupuje i nacistická výprava vedená německým plukovníkem, Walterem Donovanem a Elsou... (TV Prima)

BoPo

Najlepší film zo série. Zhmotnenie slovného spojenia dobrodružný film. Ideálna zápletka. Túžba po nesmrteľnosti je naozaj silný hnací motor a neodolateľné lákadlo. Najdôležitejšia voľba, teda kto bude hrať Indyho otca, dopadla na výbornú. Sean Connery dokázal byť tým správnym dielom mozaiky a ich vzájomná chémia s Juniorom bola plná pošťuchovania, a nesileného humoru. Ak by ste v živote mali vidieť len jeden dobrodružný film, tak tu máte veľmi horúceho kandidáta. ()

GeusX

Můj nejoblíbenější filmový hrdina, který svým vtipem a šarmem nezklamal v žádném z dílů série. "Poslední křížová výprava" je pro mne ten nejzábavnější ze (zatím) čtyřdílné série 100% ()

Tommassi3

"Neříkej mi Juniore !!" ;) Trojka s poněkud nevyrovnaným tempem, zato však dokonalou, neustále se špičkující, otcosynovskou dvojkou hereckých legend Ford, Connery - Právě zde je rozhodně také třeba ocenit nesmírně inteligentní a progresivní práci scénáristy Jeffreyho Boama, který podobně famózními a funkčními dialogy vyšperkoval třeba sequely Smrtonosné zbraně !! - která činí z Poslední křížové výpravy, která však tou poslední nezůstala, jednoznačně ten vůbec nejlepší dobrodružný snímek, jaký kdy vůbec vznikl.. Božský Stevie Spielberg si zde užívá svůj pobyt na naprostém vrcholu ještě jako především nesmírně hravý režisér s naprosto nevyčerpatelnou invencí.. ()

BrooksW.Here

Réžia Stevena Spielberga, hudba Johna Williamsa a herecké výkony Harrisona Forda so Seanom Connerym spolu vytvorili azda najlepší dobrodružný film, aký som v živote videl. Dobrodružstvo na nás čaká v tomto filme takmer na každom kroku, cesta za vytúženou odmenou nie je vôbec jednoduchá, no ako vždy, Indianovi sa to musí podariť :) Každý, kto si myslí, že filmy s Indianom Jonesom nie sú dobré môže ísť viete kam, pretože takýto dobrodružný filmový zážitok sa už viackrát nezopakuje :) ()

Silence

"Sedmdesát procent archeologie připadá na četbu a studium odborné literatury," káže Dr. Jones svým studentům, aby se vzápětí vypařil oknem před jejich všetečnými otázkami. A společně s nimi nechává za sebou i rozpačitý druhý díl. Poslední křížová výprava totiž funguje neuvěřitelně dokonale. Přestože její stopáž přesahuje délku předchozích kousků, není čas na hluchá a nudná místa. Osvěžující a perfektně využitá interakce otce a syna je bezpochyby strůjcem poloviny úspěchu a silně podpírá druhé pokračování Indyho dobrodružství při zdolávání nejvyššího patra stupně vítězů zápolení jednotlivých dílů trilogie. Přimícháme-li navíc civilnost a vyváženost (Pokud tak můžeme cokoliv v tomto žánru nazývat :), jenž tak citelně chyběly Chrámu zkázy, a Spielbergovu precizní a svižnou režii, dostáváme pravděpodobně nejzábavnější dobrodružný snímek v historii kinematografie. P.S.: A dávejte si pozor na to, co povídáte ze spaní. ()

Mononoke.

Z tohoto snímku jsem dost rozpačitá. Poslední křížová výprava má v top 200 21.místo, všem se to tady tak líbí a dávají 5 hvězdiček, ale mě to nic moc neřiká. Prostě to není můj styl humoru. Poprvé jsem to viděla až ve 20 letech, což je možná problém - nemám k tomuhle dobrodružnym archeologovi s bičem vypěstovanej vztah z dětství a když mě přítel přemluvil, ať se na to podíváme (jemu se to samozřejmě děsně líbí!) tak jsem chvíli váhala. Vysoké hodnocení zde mě ale přesvědčilo. Jaké ale bylo mé zklamání! Tohle jsem prostě nečekala... Hlavně v první půlce - už když je tam jako malej skaut, tak ty náhodičky, když utíká před padouchama? Co to má bejt? Nebo třeba když najde v podzemí pod Benátkama (sic!!!) ropu, málem jsem to vypnula. A zápletka - hledání svatého grálu, existuje větší klišé? Samozřejmě jsem se neubránila srovnávání s příběhy Lary Croft (kterou taky nemusim) nebo Šifrou mistra Leonarda (což je hroznej odpad). No ale po čase se to docela rozjelo - scéna na hradě plnym nácků to začala a pak už let vzucholodí a docela vtipné akce - v letadle, na motorce, v tanku... Celkově to neni špatné, ale prostě můj druh humoru to není, jedna z mála věcí, co to zachraňuje je souhra Harrisona Forda (kterého moc nemusim) a skvělého Seana Conneryho (kterého mám ráda:) - jejich scény mají šmrnc. Takže lepší 3 ***, ale možná až to po čase zhlédnu podruhé, tak to hodnocení zvednu. ()

Terva

Film začíná v Utahu roku 1912, tedy v době, kdy byl Indiana ještě teenager. Zjistíme proč se bojí hadů, jak se dostal k biči, kde si přivodil tu známou jizvu na bradě a kde vzal ten nezaměnitelný a nepostradatelný klobouk. Pak se nám děj přesune o 27 let dopředu. Konkrétně k Portugalskému pobřeží roku 1939. Koronátův kříž má stále stejného majitele a je potřeba tento příběh dořešit..... Ale pak začne opravdová křížová výprava za grálem, který umožní dar věčného mládí, pro toho, kdo se z něj napije. Už také víme, že otcem Indiana Jonese ( Harrison Ford ) je Henry Jones ( Sean Connery ). A ten se ztratil právě při hledání svatého grálu a to někde v Benátkách. Cesta tedy vede z New Yorku, přes Benátky, kde potkáme společnici Indiana Jonese pro tento příběh, a to Elsu ( Alison Doody ), dále pak pokračujeme do Rakouska, hledat otce a dále do Berlína, kde se setkáme se samotným Adolfen Hitlerem a cestu zakončíme na jih od Alexandrety někde v údolí Půlměsíce. Škála dopravních prostředků je opět skoro nekonečná. Letadla, osobní auta, lodě, koně, velbloudi, motorky a dokonce se projedeme i tankem. Úžasné dobrodružství které se vyrovná prvnímu příběhu, co do dobrodružnosti, vtipu i akci. Ve filmu si opět zahraje John Rhys - Davies a to zase Sallaha. Hudbu už snad ani nebudu připomínat...to je už všem jasné a známé. ()

Hismael

Zjistil jsem, že Indiana Jonese je možné si naplno užít, jen když ho budu od začátku brát jako nesmrtelnou postavu, což znamená, že třetí díl používá stále stejný koncept. Indi se dokáže dostat z každého problému, následně se objevuje v centru dění a jako se dřív nedalo zbavit spíš Indiho, teď se nedá zbavit jeho soupeřů. Nejlepší verze tohoto všeho je právě zde, kde má Indi zároveň i nejhezčí milenku. ()

JohnCZ

Z celé trilogie (vlastně už tetralogie) asi nejlepší díl. Nejvelkolepější, nejvíc rodinný, nejakčnější a nejvýpravnější. Harrison Ford válí jako vždy a ještě dostává k ruce Seana Conneryho, který mu skvěle sekunduje a panuje mezi nimi skvělá chemie. Nechybí hromada vtipných gagů, luxusní atmosféra nacistické Evropy spojená s dobrodružnou atmosférou křížových výprav. ()

Blofeld

K excelujícímu Fordovi se přidal Connery, takže výsledek je ještě lepší než jednička. Dokonalý mix vtipné akce, akčních vtipů a skvělých hlášek a situací - "Neměl letenku", "...a neříkej mi Juniore!", "Božské Benátky"... A výčet je asi tak setinový - K tomu skvělý závěr a úžasné béčkové triky.... ()

corpsy

Vzrušujúce dobrodružstvo, aké môže zažiť iba sám Indiana Jones. Síce najmenej divoký zo série, ale to neznamená, že všetko nepracuje ako má. Obsadiť Seana Conneryho do úlohy Indyho otca bol asi jeden z najgeniálnejších castingovych ťahov v histórii filmu. Skvelá akcia, komiksová kamera, humor...Dokonalý dôkaz popcornovej zábavy a jeden z mojich najobľúbenejších filmov. ()

Marek1991

Najlepší diel série, konečne zredukovali podivnosti na minimum a film ozvláštnili, aby pôsobil ako poriadna dobrodružná jazda. Tie podivnosti a hlúposti si nájdite sami, už ich nemienim vypisovať ako pri predchádzajúcich filmoch z tejto série, ale čudoval som sa najmä pri scéne s tankom, pri privolávaní koňa a automobilov, no najmä reči o nesmrteľnosti a chránení kalicha smrteľnými nebezpečenstvami mi prišli celé nekresťanské. Ktovie ako ten skutočný kalich dopadol a prečo je okolo neho taký rozruch, no s tými zázrakmi a nadprirodzenými javmi to niekedy ozaj preháňajú. Opäť pre onanistov mal film krásnu blondínu, no tentokrát tu nebude šťastný koniec. Opäť ukázali, že klobúk mu spadnúť vie, aby možno rypli do detailistov, no škoda, že séria neskončila týmto filmom, z ktorého si ako najvýraznejší moment opäť beriem hudbu, ktorá pre tieto dobrodružstvá je priam kultová, je nádherná. Celkovo je to niečo zaujímavé, americká filmová archeológia nuda nie je. ()

Falcor

Jaký otec, takový syn.... hlavička charismatického Forda vykukuje z tatínkovi kapsy a drží se zuby nehty, aby při divoké jízdě někde nevypadl (i když ten tank..)... kdo by pak nepraktického taťuldu věčně zachraňoval? absolutní klasika minimálně na úrovni Indyho jedničky ()

liquido26

"Jsem jako falešný pěťák, pořád v oběhu." :-) Budu asi opakovat to, co už tu bylo několikrát řečeno, ale Poslední křížová výprava je ze všech Jonesů nejlepší, nabitá hláškama a akcí až k prasknutí. ()

El Pistolero

Dlouho jsem si chtěl některého „Indyho“ zařadit do TOP 10, ale činím tak až nyní, kdy jsem si všechny díly opět oživil v paměti. A který z „Indiana Jonesů“ že je ten nejindianajonesovatější? Tenhle asi ne. Jsou to „Dobyvatelé ztracené archy“. To ale nic nemění na tom, že „Poslední křížová výprava“ je nejzábavnější, nejvtipnější a nejsvižnější. Sean Connery hláškuje jako o život, Indy nešetří svůj bič ani pěsti, akce střídá akci. Nejlepší dobrodružný film všech dob. ()

Ajinka126

MasterPeace!! Překousla jsem i trapné situace, kdy je Indy nesmrtelný a čas ani fyzikální zákony pro něj tak nějak neplatí a fakt jsem si to užila. Vůbec bych neřekla, že je ten film starý jako já. Je velmi nadčasový. Živě si ho umím představit v této podobě točeného i dnes. ()

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

18.09.2021

Zemřel Sean Connery

Zemřel Sean Connery

31.10.2020

„Náckové! Jak já je nesnáším!“

„Náckové! Jak já je nesnáším!“

06.07.2008

To je samozřejmě Indyho hláška z Poslední křížové výpravy, ale klidně může být i heslem tří protagonistů thrilleru Johna Maddena The Dept. Ten bude předělávkou izraelského filmu Ha-hov (který měl… (více)

Princ Gyllenhaal a další herecké posily

Princ Gyllenhaal a další herecké posily

22.05.2008

V den premiéry nového Indyho bychom vás asi měli děsit Lucasovým prohlášením o možné páté části, ve které by byl hlavním hrdinou Mutt alias Shia LaBeouf a Indy Ford by byl pouze jeho parťákem podobně… (více)