Indiana Jones a Poslední křížová výprava

• USA Indiana Jones and the Last Crusade (více)

Píše se rok 1938 a Indiana Jones působí jako učitel archeologie na univerzitě. Jednoho dne se setká s podnikatelem a milovníkem umění, Walterem Donovanem, který mu oznámí, že při hledání Svatého grálu se ztratil jeho otec. Indiana Jones se ihned vydává na místo posledního působení otce, do Benátek. Tady se setkává s německou doktorkou Elsou, která ho přivede do místní knihovny, kde se otec Indiany ztratil. Indiana zde velmi brzy najde hrobku rytíře z první křížové výpravy (knihovna je ve skutečnosti starým kostelem) a v ní další stopu, která má hledače přivést k místu, kde je kdesi v poušti schován Svatý grál. To už však Indianu a Elsu pronásledují neznámí útočníci. Indiana se jich zbaví a od posledního z nich se dozví, že se jedná o strážce Svatého grálu. Další informaci, kterou od strážce grálu Indiana získá, je místo, kde je nacisty držen archeologův otec. Indiana se s Elsou vypraví do Rakouska ho osvobodit. Otce najde na starém hradě, ale zde se ukáže, že Elsa je ve skutečnosti ve službě nacistů a že jí jde o notes, který Indiana dostal poštou od svého otce. V notesu se totiž skrývají důležité poznámky, které mají pomoci při získání Svatého grálu. Indiana o notes nechtěně přijde, když mu ho zabaví nacistický důstojník. Nacistům právě o tento notes celou dobu šlo. Zdá se, že Indiana a jeho otec prohráli a že jim hrozí už jen smrt za strany nacistů. To však není pravda. Indiana se svým otcem z hradu, kde jsou nacisty drženi, dokážou utéct. Ihned se vypraví do Berlína, kde vyhledají Elsu (dostala notes od důstojníka) a notes jí opět vezmou. Následně z Berlína uprchnou pomocí vzducholodě, letadla a auta, když se přitom musejí zbavit svých pronásledovatelů. Indiana a jeho otec pokračují na Střední východ, aby zde za pomoci svého přítele Marcuse grál našli. V patách jim však postupuje i nacistická výprava vedená německým plukovníkem, Walterem Donovanem a Elsou... (TV Prima)

danny_21

Jednoznačně nejlepsí díl celé série, který naprosto dokonale obohatil Sean Connery. Křížová výprava má skvělé tempo, které si drží od začátku do konce, je plné vtipných hlášek a humorných scén mezi ústřední dvojicí, Kam se hrabou všechny Lary, Flynnové a Mumie na Spielbergovy scénáristické nápady a režijní umění - 90 % ()

Withree

Jeden z nejlepších dobrodružných filmů vznikl v době, kdy byl na vrcholu svých režijních sil Spielberg, kdy Lucas měl pořád dobré a smysluplné no-sci-fi nápady, a kdy se z Harrisona Forda stala pravá herecká megastar. Navíc okořeněná o Seana Conneryho, který všechny své scény očividně užíval. ()

Pathrose

Po slabší dvojce potřeboval Steven Indyho nějak oživit. A to se mu povedlo díky Seanu Connerymu a nacistům. Skvělý snímek, který uzavírá trilogii o Indym, jež se řadí k tomu nejlepšímu co od Stevena máme. ()

Kingjiri

Mám uplně stejnej dojem jako z jedničky - tzn. skvělej Ford, poctivá filmařina a akční příběh. Velký plus za obsazení Conneryho a využití potenciálu vztahu "otec a syn" téměř na maximum. Do pátý hvězdy mi však pořád něco schází, Indy se pro mě kultem nejspíš nikdy nestane, čtyři silnější hvězdy. ()

Likan7

Poslední křížová výprava je s přehledem nejlepší Indi. Překvapivě jím je ale především díky práci s postavami. Chemie mezi Fordem a Connerym funguje a jejich scény a eskapády jsou nejlepší a nejvtipnější scény z celé ságy, stejně tak jejich rozhovory. Vtip mi tady obecně sedl mnohem více, než v předešlých dílech. Jako oddych na sobotní dopoledne se třetí Indy skvěle hodí a svou lehkovážností sbírá body jak na běžícím pásu! Takhle si představuji dobrodružství! ()

Demonic189

Jednoznačne najkvalitnejší Indy a zároveň i najlepší dobrodružný film všetkých čas, ktorý má jednoducho všetko. Fantastická akcia, herecké koncerty, je to napínavé, zaujímavé, nenudiace so skvelou muzikou a geniálnymi vtipmi, na ktorých sa smejem aj o polnoci. ()

boni

Dobrodružné filmy mám strašně rád, leč bohužel to je kategorie, kde napříč filmovým spektrem asi nejvíce schází kvalita a ono v podstatě i kvantita, respektive počet opravdu výborných dobrodružných filmů je zásadně nedostačující. Indiana Jones je asi jediný film svého druhu, který je právem považován za naprostý kult, jenž neztrácí nic ze svého kouzla. Právě Poslední křížovou výpravu považuji za vrchol celé série, kde je jak nejlepší příběh, tak nejlepší herecké obsazení. Mistrně namixovaná směs vtipu, akce a neopakovatelné atmosféry filmů s Indym v hlavní roli. Navíc více než důstojné uzavření původní trilogie, u které mělo také zůstat, neboť Království křišťálové lebky je už jen velmi pokulhávající epilog, kde už jde jen o nějaké to vytřískání dolárků ze slavného jména. Uvidíme, jak dopadne plánovaná pětka, jestli bude, jestli nebude, teď jde o to, co by bylo lepší. Protože mám strach, aby se jen nadále nešpinila tato legendární série. ()

Sweat55

Asi nejlepší Spielbergův a Fordův film. Adrenalinem naplněný film až k prasknutí, ve kterém se konečně cestuje na spoustu zajímavých lokací, akcí se vůbec nešetří a příběhově se Indyho svět v podstatě dost rozšiřuje. Vztah mezi Fordem a Connerym je geniální, Indiana Jones versus tank je perfektní akční podívaná (stejně jako zbytek filmu) a finální scéna společně s výborným soundrackem od krále Williamse pohladí na duši. ()

Inozuka

Bezkonkurenčně nejlepší Indiana Jones... náckové, nerudný fotřík, záhady, křižáci a krásná Indygirl. Tohle valí jako o život a má neskutečné koule a vtip. Čirá esence dobrodružného filmu, kde lze odpustit všechny ty historické a logické faux paux ... ()

gemi

Začátek mírně rozpačitý, ale jak na scénu vleze tatík, začne sranda. Navíc ta úžasná výprava! Jo, tohle je klasika. ()

Luxocculta

Tak na tohle už se dá dívat! Možná trochu dlouhé, ale celkově především zábavné a napínavé. Ford s Connerym dohromady fungovali výborně. Hodně příjemná akční oddychovka. ()

Nocturno culto

Vůbec nerozumím tomu že mi tahle klasika tak dlouho unikala. Náramně jsem se pobavil, souhra s Connerym byla fantastická. Nemělo to hluchých míst, od začátku do konce. ()

Jonatána

Indy je můj oblíbenec a zaručená záležitost na zlepšení nálady. A tohle je můj nejoblíbenější Indiana! Sean Connery je boží a vlastně všechno funguje naprosto skvěle. Upr. 21.7. 2023 Včera jsem se opět kochala pány otcem a synem Jonesovými a kdybych mohla přidat šestou hvězdičku, je tady. Vzájemná chemie funguje dokonale, za mě jednoznačně nejlepší díl celé série. ()

rublik05

Do třetice všeho dobrého, v případě Indiana Jonese to platí o to víc, že se zároveň jedná o nejpovedenější díl celé série, kterému se podařilo skloubit to nejlepší z jeho dvou předchůdců, tím pádem nabízí opravdu nevšední dobrodružnou podívanou plnou skvěle natočené akce, odzbrojujícího humoru a trefných hlášek. Filmu nejvíc prospěla přítomnost Seana Conneryho, jehož postava se s Harrisonem Fordem skvěle doplňuje a společně tak vytvářejí vynikající dvojici otec-syn, oba mají charisma na rozdávání a chemie mezi nimi je až neuvěřitelná. Příběh mě moc bavil, má plno zajímavých momentů, vražedné tempo a také minimum hluchých míst. Scénář je zkrátka prvotřídně napsaný, po filmařské stránce rovněž prvotřídně odvedená práce. Plný počet si Poslední křížová výprava právem zaslouží. 10/10. ()

Nix

Pro mne je tohle nejlepší díl. Tady chemie otce a syna je neskutečná, tolik legendárních momentů a hlášek a nacistů. Tohle chcete, tohle zůstane nepřekonaný v tomhle žánru. ()

Hellknight12

Za mňa rozhodne najlepšia časť. S. Spielberg celú sériu posunul o dosť veľký kus dopredu. H. Ford zase skvelý. S. Conery aka Indiánov otec to dal parádne. Táto dvojica za mňa spravila omnoho viac a lepšie humor ako v predchádzajúcom filme. Charaktery postáv sú napísané skvelé. Táto časť je najdlhšia a má 127 min. Celkové hodnotenie za mňa je 95%. Tých 5% sťahujem za dĺžku. Mohlo to mať aj 150 min. ()

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

18.09.2021

Zemřel Sean Connery

Zemřel Sean Connery

31.10.2020

„Náckové! Jak já je nesnáším!“

„Náckové! Jak já je nesnáším!“

06.07.2008

To je samozřejmě Indyho hláška z Poslední křížové výpravy, ale klidně může být i heslem tří protagonistů thrilleru Johna Maddena The Dept. Ten bude předělávkou izraelského filmu Ha-hov (který měl… (více)

Princ Gyllenhaal a další herecké posily

Princ Gyllenhaal a další herecké posily

22.05.2008

V den premiéry nového Indyho bychom vás asi měli děsit Lucasovým prohlášením o možné páté části, ve které by byl hlavním hrdinou Mutt alias Shia LaBeouf a Indy Ford by byl pouze jeho parťákem podobně… (více)