Indiana Jones a Chrám zkázy

• USA Indiana Jones and the Temple of Doom (více)

Indiana Jones se svým dětským společníkem Quanem prchají před čínským zločineckým gangem v doprovodu americké zpěvačky ze Šanghaje. K útěku použijí omylem letadlo, které patří právě šéfovi gangu, což se Indianovi a jeho společníkům nevyplatí. Piloti ze stroje vyskočí na padácích, když předtím vypustili z letadla všechno palivo. Hrozí katastrofa v podobě nárazu stroje do okolních hor. Indiana si však poradí. Společně se svými průvodci vyskočí z letadla v gumovém nafukovacím člunu, který je nejenom úspěšně dopraví na zem, ale díky tomu, že dopadne do řeky, je dopraví i do Indie. Indiana by nejraději pokračoval do Dillí a pak domů do Ameriky. Místní vesničané ho však požádají o pomoc v podobě záchrany vesnice. Vyznavači zla z nedalekého paláce ukradli totiž vesnici její kouzelný kámen, který vesničanům poskytoval ochranu a úrodu. Indiana se se svými průvodci do chrámu vypraví a zde brzy zjistí, že se ocitl přímo v hlavním sídle sekty Thuggů. Ti zde nejenom uctívají bohyni smrti Kálí, ale také zde v jakémsi tajném dole hledají poslední kouzelný kámen, který má dát jejich bohyni moc ovládnout celý svět. Indiana se zprvu snaží najít jak kámen nešťastné vesnice, tak zachránit dětské otroky, které Thuggové nutí v dolech rozbíjet kameny a hledat poslední kouzelný kámen. Velmi brzy jsou však Indiana i jeho průvodci Thuggy zajati a ti se z nich snaží udělat oběti své krvelačné bohyni... (TV Prima)

Gilmour93

„Bali Mangthi Kali Ma. Shakthi Degi Kali Ma. Kali ma... Kali ma... Kali ma, shakthi deh!“ Temple of Doom se v ledasčem liší od ostatních dílů série, ať už třeba muzikálovým úvodem, absencí nacistických / komunistických padouchů (Mola Ram byl evidentně jen kryptofašista, co umí chytnout za srdce), či nehmotným objednatelem Indyho archeologických služeb (Šiva). Spielberg mohl občas odložit ten špalík Kulatého Kraťase na plynu své dětinskosti (maharadžova voodoo figurka s kloboukem, snowrafting), ale to by pak už nebyl on. O třídu lepší než Království lebky z Crystalexu Nový Bor.. ()

Hal_Moore

Opravdu miluju filmy s Indiana Jonesem, tenhle nevyjímaje. Je tu mnoho dobrodružství a vtipu. Těším se na čtvrtý díl i když trochu s obavami. ()

genetique

Indyho dobrodružstvo pokračuje síce trošku slabšou, no aj tak nezabudnuteľnou časťou. Do cesty sa doktorovi Jonesovi totiž zamotá mladá, uvrešťaná a preafektovaná ženská s malým až trapne nebojácnym chlapcom, čo dosť uberá na atraktivite, pretože mnohé scény vyznejú nedotiahnute a naivne. Ale inak super nápad, znova krásne kulisy a priestory. 80%. ()

3DD!3

Ze všech Indiana Jonesů mám CHRÁM ZKÁZY rád nejméně. Těžko říct jestli je to změna prostředí, absence nacistů nebo horší příběh. Pořád jde ale v konkurenci dobrodružných snímků o těžký nadstandart. Vynikající vtipné scény (večeře v paláci) jsou střídány úchvatnými akčními sekvencemi, kterým dominuje honička v důlních vozících. Když tak nad tím přemýšlím jsou to spíš 4,5 než 4*, ale myslím, že Indy mi to protentokrát odpustí :-). ()

berg.12

"Nejbondovštější" Indy. A to nejen kvůli parádní úvodní sekvenci či "Chobotničkovským" lokacím, ten posun v akčnosti a sebevědomí je zřetelný. Ale spolu s výrazně temnější atmosférou to byl důvod, proč jsem tenhle díl nemíval tolik rád. Humanistický motiv záchrany dětí mi navíc k zdravě egoistickému archeologovi příliš nesedl, o módní dětské figurce nemluvě. Ten film má ale úžasný spád, dynamiku, fantastické scény, parádní humor a ve vztahu s "Indy-Girl" to ze všech dílů jiskří asi nejvíc. ()

Spiker01

Původní trilogie Indiana Jonese tvořila filmový základ mého dětství. Je sice pravda, že dvojku jsem už tehdy považoval za nejslabší (snad kvůli té potemnělé atmosféře), ovšem stále se jedná o vynikající dílo, které jsem zkouknul nesčetněkrát...85% ()

sud

Po létech jsem se k této trilogii vrátil a přišel jsem k názoru, že si i "Chrám zkázy" zaslouží plné hodnocení. Celá trilogie je totiž vysokou školou dobrodružného filmu - žánru, který dneska už snad nikdo ani neumí udělat. A ačkoli se jedná o nejslabší článek, rozdíl je poměrně zanedbatelný. 90%. ()

Falko

Zo vsetkych casti bola odjakziva prave tato cast moja najoblubenejsia. Je viac rodinna, komedialna, dobrodruzna, ako prva cast. Nikdy nezabudnem na nebezpecnu jazdu vo vagonoch, na skriekanie Kate Capshaw v dzungli pri nebezpecnych zvieratach a mnoho dalsich scen. Zatial si nepamätam na tretiu cast Poslednu krizovu vypravu, ktoru som videl strasne davno, ale uz sa nemozem dockat, kym si ju zase pripomeniem. _________ Harrison Ford - (Indiana Jones) +++ Kate Capshaw - (Wilhelmina ´Willie´ Scott) +++ Jonathan Ke Quan - (Wan Li) +++ Amrish Puri - (Mola Ram) +++ Dan Aykroyd - (Earl Weber) +++ Frank Marshall - (Turista na letisku) +++ George Lucas - (Misionár) +++ Steven Spielberg - (Turista na letisku) +++ Produkcia: Kathleen Kennedy, George Lucas, Frank Marshall +++ ()

castor

Měkký klobouk, kožená bunda i bič jsou zpět. Ford s šarmem souseda odnaproti se vrací, a ač první dobrodružství rozjel tenhle archeolog ve velkém stylu, o úsečné sarkasmy a velmi dobře natočenou akci nepřijdeme ani nyní. Kupříkladu honička na důlních vozících patří mezi hvězdný okamžik druhého indianovského dobrodružství. Stejně vymazlená je i scéna na visutém mostě vysoko nad hladovými aligátory. Přesto mi tohle druhé temné dobrodružství, ve kterém se představuje Spielbergova manželka Kate Capshaw, sedí z původní trilogie určitě nejméně. Můžou za to mimo jiné i slabší kulisy a bohužel i příběh, celková uječenost i přetlak hlušších míst. ()

ClintEastwood

Poslyšte, paní, říkejte mu doktore Jonesi! První pokračování legendárních Dobyvatelů, kterým Steven Spielberg započal dobrodružnou sérii, jenž nemá dodnes v rámci žánru konkurenci. V kvalitě je rozdíl nepatrný, i tady je spousta napínavých a zábavných scén, které by byly pro ostatní filmy gradujícím vrcholem. Skvělá je hned ta úvodní, v baru Obi Wan, kde se strhne jedovatá přestřelka a CHRÁM ZKÁZY tak může naplno odstartovat. Působivé jsou i sekvence s opičími mozky, na lanovém mostě, skvěle natočená a akční je scéna v dolech a hlavně - ta hororová v titulním chrámu, kde Indy na chvíli přijde o rozum. Dojemný je pak závěr s návratem dětí. No prostě - vynikající film a nestárnoucí zábava v trošku temnějším hávu. ()

MM_Ramone

Indiana Jones je borec, najakčnejší profesor archeológie, sympaťák, neodolateľný macho, tvrdý chlapík... Hollywoodske trio Lucas - Ford - Spielberg stvorili mimoriadne charizmatického hrdinu. Milióny divákov na celom svete pozná osudy doktora Jonesa. Sú to rýchle, bombastické dobrodružné filmové jazdy. Druhé pokračovanie série, s názvom "Indiana Jones a Chrám skazy", je dôstojným následovníkom výbornej prvej časti. Trocha ma tam otravoval ten krpatý Aziat; trocha mi tam chýbali fašouni, ktorým by Indy nakopal zadok a ani uvrešťaná Kate Capshaw ma nijak neočarila. No i tak to považujem za vynikúci film. **** ()

Dan9K

Dle mého názoru nejlepší Indy. Neoslovil mě pouze dokonalou honičkou na kolejích, ale pro mě nejpřitažlivějším prostředím a vtipy, které se mi zde líbily ze všech tří dílů nejvíc. To, že vás to nenudí ani vteřinu je samozřejmostí a devízou každého Indiana Jonese a v Chrámu zkázy to platí dvojnásob. Navíc velevýborná Williamsova rondová skladba Parade of the Slave Children. A co se týče nejlepší scény jednoznačně KAALIIMAA!!! ()

Niktorius

Druhý Indy je pořád zábavný a poutavý. Jenže je též až příliš přitažený za vlasy a mnoho je nedomyšleno. Škoda. ()

troufalka

Něco mi uniklo? Nemělo tam být náhodou parodie či komedie? Já ty akční dobrodružné, kde se mydlí všichni navzájem, prostě nemusím. Třeba někdy jindy v jiném rozpoložení ... ()

Wacoslav1

Jsou tady dvě mrtvoly úplně nahý!!! To je mám přijít oblíknout ty huso??? Pokud porovnám všechny díly série vychází mi tento jako nejslabší, ale to neznamená, že bych ho neměl rád. Jenom proti precizně a do detailu vybroušený jedničce je tu víc šílenosti a místy je to fakt přehnaný. Taky tvůrci malinko přitvrdili v ratingu a film je drsnější a krvavější. To všechno dává druhému dobrodružství Indyho zvláštní říz. Každopádně finále je opět epic, byť lehce překombinovaný a nemá to takovou atmosféru jako Dobyvatelé ztracené archy. Každopádně kdyby u každé filmové série vypadal nejslabší díl takto, byla by to pohádka.85% ()

Davies182

Tento díl sice není nejlepší z celé (zatím) čtyřdílné série o neohroženém archeologovi, ale i tak je zde kvantum nadprůměrně zábavných scének, které ani po letech nezradí. Taky jste jako malí měli bobky ze scény tajemného rituálu v podzemí hotelu? ()

Reiniš

Už od dvanácti let je Chrám zkázy můj nejoblíbenější dobrodružný film. Dobyvatelé i Poslední křížová výprava jsou fajn a taktéž 5* filmy, ale Indiho dobrodružství z Indie je prostě moje srdcovka. Je to asi nejdrsnější díl série (scéna se srdcem, uřezané prsty, děti pracující v dolech, opičí mozečky...) ale podle mě zároveň i nejvtipnější (to hlavně díky výstupům Kate Capshaw). A zatímco z ostatních dílů si vybavím jednu dvě scény, tady jich mám několik. I když několik scén balancuje na hranici únosnosti, tak je Temple of Doom tím nejlepším co lze v žánru vidět a podle mě se ,,samozřejmě" jedná o nejlepší díl této skvělé dobrodružné ságy (navzdory všeobecnému mínění...). ()

Xmilden

Temnota a zase temnota. Druhý díl je někdy zbytečně peskován, přitom není určitě o nic horší než Dobyvatelé. Tvůrci se nebáli ještě většího napětí a tak pro některé scénky jako například klesající strop nebo souboj na pásovém dopravníku jsou zapotřebí opravdu silné nervy. Zajímavostí určitě je, že zatímco v prvním díle jsme si při zvýšené pozornosti mohli všimnout hieroglifu na kterém jsou vyobrazeni C -3PO a R2-D2, tady je na začátku filmu klub Obi Wan. 90% ()

Divočák

Jednoznačně nejlepší díl celé (zatím) trilogie. Oproti ostatním dvěma disponuje o dost rychlejším tempem a taky mnohem exotičtějším prostředím, což podle všeho nemusí sednout každému. Tak nízké hodnocení mě ale i tak překvapuje. ()

Seznamte se: paní Jonesová!

Seznamte se: paní Jonesová!

18.03.2007

Pro obdivovatele sofistikované krásy a výjimečného hereckého talentu Cate Blanchett je tu senzační zpráva: držitelka Oscara za Letce právě podepsala smlouvu na účinkování ve čtvrtém Indiana Jonesovi!… (více)