Šéf místní policie Martin Brody společně s policistou Hendricksenem na pláži objeví hlavu a část ženského trupu. Lékař je přesvědčen, že žena byla napadena žralokem. Brody si uvědomuje nebezpečí a chce nechat zavřít pláže, což se ovšem nelíbí starostovi. Městečko, zcela závislé na krátké turistické sezóně, si podle něj nemůže dovolit takový luxus. O pár dní později se další obětí stane šestiletý chlapec. Přestože starosta stále odmítá vydat zákaz koupání, zpráva pomalu prosakuje na veřejnost. Do pátrání se zapojí nejen policie a ichtyolog Matt Hooper, ale také desítky amatérských lovců, kteří se do městečka sjeli pod vidinou odměny, kterou za dopadení žraloka nabídla matka zabitého chlapce. Teprve když je přímo před očima stovek turistů v mělké zátoce napaden další muž, je starosta přinucen přiznat vážnost situace a pod nátlakem Brodyho najmout profesionálního lovce Quinta. Společně s ním se na moře vydává i Hooper a přes svůj strach z moře i Brody. Když se jim konečně podaří žraloka přilákat, jsou šokováni jeho velikostí? (TV Nova)

PabloFuentes

Film jsem viděl až před nedávném a je pravdou, že mu trochu přidávám, protože je to prostě klasika a na tehdejší možností to celé funguje velice dobře i dnes. Jediné, co mě zde asi vyrušovalo, byla v některých momentech veselá dobrodružná hudba, která se prostě k dramatu žraloka, který má děsit a budit hrůzu příliš nehodila. Jinak super. ()

Ryuuhei

Vrátil jsem se v čase do dob, kdy ještě žraloci neměli tři hlavy, nebyli součástí tornád a ani neovládali svět. Zároveň jsem překonal jakési trauma, které jsem v souvislosti s tímto snímkem od dětství měl a konečně se na tuto "legendu" podíval. A Spielberg to dokázal - dokázal z neviděného vytřískat snímek, který navozuje napětí z neznáma. A i když se na to potřetí asi už raději nepodívám, rozhodně beru v potaz všechny pozitivní stránky. Že musí být film o honu na žraloka nudný a nezáživný? To si kurňa kousni, že tomu tak není! 75% ()

Lachtaan

Sice naprosto chápu, že Čelisti byly kdysi nevídaným natural horrorem století, z pohledu dnešního diváka bych se musel hodně přemlouvat, abych film shledával nepřekonatelným jako spousta mnohem starších zdejších kolegů, kteří jeden ze Spielbergových prvních počinů viděli ještě v době nulové konkurence. V žraločí sféře se lepšího jedince zajisté nikdy nedočkáme, co se ovšem týče dobrodružného thrilleru nebo gradujícího napětí, které zde všichni tak oslavují, sáhnul bych raději do jiného šuplíku. ()

BROKEN_

Přiznám se, že jsem celý film viděl až v současnosti. Vždycky jsem viděl pár minutek z filmu, a hotovo. Konečně jsem se, ale k tomuhle filmu dostal. A jsem ohromen, jak skvěle zvládnutý tenhle snímek je. Steven Spielberg i na začátku své kariéry ukázal, jakým Velkým režisérem je. Po technické stránce je film na vysoké úrovni, a hrozně se mi líbili, ty plynulé scény, které kamera zabírala na jeden záběr, tohle se mi vždycky líbí, a je to lepí než používat častěji střih. Herecké výkony jsou perfektní, takřka dokonalé, a především Roy Sheider, Richard Dreyfuss, a Robert Shaw jsou tahouni tohohle snímku. Žralok je úžasně zpracovaný, a i v dnešní době to vypadá velmi dobře. Ale ta nejlepší a ta nejikoničtější věc na tomhle filmu, je bezesporu soundtrack legendárního Johna Williamse! Opravdu mazec! Co musím ještě zmínit, tak to jsou ty mrazivé scény, hlavně scéna, kdy jsou lidé ve vodě, a najednou začne panika kvůli tomu, že je tam žralok. Následně se ukáže, že to není žralok, ale děti si udělali srandu, a o pár sekund vidíme, že se skutečný žralok plavý na děti, kteří si šli hrát na jiné místo. Přiznám se, to jak vidíme jenom ploutev žraloka a nic víc, mi stačilo k tomu, abych měl husinu. Každopádně to není jediná scéna, kde jsem měl husinu, jsou tam i další scény, ale tohle jsem musel zmínit, jelikož mi přišla vskutku brilantní. Film Čelisti je dokonalým filmem, který jsem si hned při prvním zhlédnutí zamiloval. PARÁDA. Kdo neviděl, měl by hned napravit. P.S. Za nejlepší scénu filmu považuji scénu, kdy Quint vypráví příběh o tom, jak 1100 lidí včetně jeho, bylo obklopeno mnoha žraloky. Skvělá scéna, kterou jsem si musel pustit hned znova. LEGENDÁRNÍ FILM! ()

Mrkvič

Pomalu to bude již padesát!!! let a pořád se nikomu nepodařilo natočit lepší film o žralocích. Sice na té obří maketě je znát, že je umělá, ale i tak působí bombasticky. Obří, drsná, krutá. Když to srovnám s počítačovými výtvory posledních dvou dekád, je to prostě hmatatelnější bubák. Do toho skvělé obsazení celé hlavní trojice. Prostě pecka. ()

kurcatovium

Dobrý film. Ve své době (mnoho let před mým narozením) to musel být už jen díky vizuálním efektům naprostý skvost. Dnes ho k takovým filmům řadí atmosféra, atmosféra a ještě jednou atmosféra, která se ve spoustě nových filmů kamsi vytratila... ()

elle

Je dost dobře možné, že film ubližuje pověsti žraloků. No ale nedá se nic dělat, je to ale strhující lež. ()

anli

Prvni Spielberguv velky film a prvni jeho velky hit.Ukazal vsem,jak se toci filmy pro vsechny a definoval tim pojem blockbuster.Timhle filmem vstupuje mezi svetovou elitu.Nektere sceny jsou a zustanou legendarni.Skvely scenar,perfektni srih,genialni hudba Johna Williamse a bezchybna rezie.Ano,takhle ma vypadat horor-boj cloveka s prirodou.Jasnych a bezchybnych 100%. ()

majxik

Kdo řiká že se vyzná v hororech a nevzpomene si na čelisti je lhář, nejedná se možná o nejděsivější kousek v kinematografii, ale rozhodně se jedná o horor na kterém je znát Spielberg. ()

Ivuse

Pravděpodobně první film od Spielberga, který jsem viděla, zároveň asi můj první "horor" :-D, už si ani nepamatuju kolik mi bylo. A proto pro mě asi zůstane nejlepším thrillerem :-) (od té doby jsem thrillery zařadila mezi svůj oblíbený filmový žánr). ()

Pavlínka9

Ukázka toho, jak natočit film, ve kterém přestože neuvidíte celého "hlavního hrdinu", je to právě o to lepší :) Ten strach, který je navozen v tomto filmu, z toho, co vlastně nevidíte, ale víte, že tam někde je, je lepší, než kdybyste viděli něco nechutně krvavého a až nepřirozeného. John Williams je mistr ve svém oboru a tímto filmem si zaručil velmi dobrou kritiku a jeho hudbu z tohoto filmu si pamatuji stejně silně jako nejlepší scénu, kdy se čekalo na "úlovek" v závěru filmu :) A ten se nakonec dostavil tak, že na něj, kdo to viděl, do smrti nezapomene :) ()

lennyd

Ostrovní městečko Amity se chystá na další letní sezónu - plnou návštěvníků, a tedy plnou tržeb. Jenže šéf místní policie Brody (Roy Scheider) má předtuchu, že to letos nebude tak snadné. Okolo blízkých pláží totiž brousí velký bílý žralok, který si nenechá jen tak ujít hostinu, která se pro něj (nevědomky) chystá. Když se pokusí Brody varovat místní autority, ty, ve vidině ztráty zisku, jeho varování nenaslouchají. A tak musí Brody, vědecký pracovník Hooper (Richard Dreyfuss) a místní lovce žraloků (Roberrt Shaw) vzít vše do vlastních rukou ... Je to možné, že jsem tento film viděl poprvé až letos (2014) ? Samozřejmě jsem o této legendě věděl, ale nikdy nebyla nějak příležitost, a tak jsem se nyní rozhodl tuto chybu napravit, a musím říct, že jsem dobře udělal. Současní filmaři by se měli zamyslet, co dělají špatně, když se současnou technikou a milióny dolarů se nedokáží vyrovnat filmu, který za pár šupů a bez složitých vizuálních triků dokázal natočit Steven Spielberg už v roce 1975. Od prvních minut do posledních minut jsem byl napjatej jak guma od trenek, a ve scéně s náhle se objevící se hlavou jsem se málem pos... Palec nahoru mistře Spielbergu.. ()

noriaki

S trochou snahy by se Čelisti daly chápat jako kritika bezohledného kapitalismu. Podnikatelská honorace Amity, v čele s jeho starostou - jedinou veskrze zápornou postavou filmu, se snaží co může aby zamaskovala první úmrtí a nepřišla o turisty a tučné zisky. A tak sežraných vesele přibývá, dokud se situace nestane neudržitelnou a zájem obyčejných lidí nepřeváží nad těmi mocnými. Je proto paradox, že se v Hollywoodu stal Spielbergův trhák synonymem komerce. V roce 1972 přišel Paramount s Kmotrem a udělal z něj nejvýdělečnější film všech dob. O rok později ho překonal Vymítač ďábla od Warner Bros. a o další dva roky později titul uzmul Universal Pictures s Čelistmi. Tyto tři filmy měly mnoho společného. Vycházely z tehdejších bestsellerů, šlo o drahé (rozpočet Čelistí nabobtnal o 300%, u Exorcisty skoro o dvou a půl násobek), ale zato realisticky vypadající dramata, jejich režiséři dostali - nebo si vymohli absolutní volnost a studia mohutně investovala do propagace. Slavných 700 000 dolarů utracených za televizní reklamu je jen nejviditelnějším projevem této strategie. Částka byla na tehdejší dobu šílená, ale úspěch byl ještě šílenější. Čelisti se staly fenoménem, který ostatní filmy doslova převálcoval. Model nového Hollywoodu, v němž režisér za uměřený rozpočet natočil svůj snímek, studio ho nasadilo do kin a tam koloval pár let než si našel dost diváku aby se zaplatil, se definitivně přežil. Studia vycítila možnost velkých zisků a malé filmy, i kdyby si na sebe postupně vydělaly, nedokázaly získat dost peněz a ještě k tomu rychle. Krátce řečeno, jeden megahit byl výdělečnější, než deset kvalitních a úspěšných artových filmů. Vzpoura uznávaných režisérů k ničemu nevedla. Mike Nichols šel od neúspěchu k neúspěchu, Bogdanovichova kariéra narazila do zdi a Robert Altman střídal průměr s komerčním propadákem. Oscarovou porotu ten rok okouzlil Přelet nad Kukaččím hnízdem, ale ani to studia nepřesvědčilo. Návštěvníci kin ostatně svými peněženkami hlasovali úplně jinak. ()

anglanek

Jako malej jsem bydlel ve ctvrti komediantu,artistu a stankaru plus par prirodne opalenejch kluku a i jeden Laponec tam byl... a taky to tak vypadalo na mem prospechu a znamce z chovani ve skole,ale muzu zarucene rict,ze jsem byl jedinej na zakladce co jeho rodice měli doma vido VHS Diky tomu kde jsem vyrustal tak zacala moje era u TV ... celisti ,patek 13 a duch lesa byly moje první filmy..............proc to pisu? protože prave jeden ten artista privezl ze Svedska to video a ja se diky tomu vyklubal za par desitek let na CSFD ()

LeG!oN

Takhle děsivý filmy mám rád, jde z nich opravdu strach. Tyhle první čelisti se nedaj už nikdy překonat, a to z toho důvodu že ten mechanickej žralok vypadá daleko děsivěji než ty dnešní počítačový. ()

dANo

Horor, ktorý patrí medzi klasiku vo svojom žánri a množstvo ďalších filmov je iba kópiou tohto napínavého príbehu o strachu z obrovského žraloka... ()

yeniczek

Čelisti jsem viděl poprvé na malé černobílé televizi a i tak jsem se z toho málem podělal strachy. Pak se rodiče chytali za hlavu, když jsem na dovolené dělal scény, že nepůjdu do moře:) Jeden z nej hororů (no dobře teď už to moc horor není, ale stejně) pro mě. ()

Zemřel kameraman Michael Chapman

Zemřel kameraman Michael Chapman

22.09.2020

Čelisti se 23. ledna vrátí na velké plátno

Čelisti se 23. ledna vrátí na velké plátno

16.01.2019

Kultovní Čelisti se 23. ledna vrátí na jediný den na velké filmové plátno. Díky projektu Symphonic Cinema se uskuteční projekce tohoto oscarového filmu Stevena Spielberga za doprovodu živé hudby… (více)

ČNSO zahraje hudbu z filmů Stevena Spielberga

ČNSO zahraje hudbu z filmů Stevena Spielberga

10.03.2018

Český národní symfonický orchestr 3. dubna v pražském Obecním domě zahraje hudbu z filmu Indiana Jones a dobyvatelé ztracené archy. Koncertem s filmovou projekcí začíná mezinárodní projekt Symphonic… (více)

SOUNDTRACK Poděbrady - 27. srpna

SOUNDTRACK Poděbrady - 27. srpna