Šéf místní policie Martin Brody společně s policistou Hendricksenem na pláži objeví hlavu a část ženského trupu. Lékař je přesvědčen, že žena byla napadena žralokem. Brody si uvědomuje nebezpečí a chce nechat zavřít pláže, což se ovšem nelíbí starostovi. Městečko, zcela závislé na krátké turistické sezóně, si podle něj nemůže dovolit takový luxus. O pár dní později se další obětí stane šestiletý chlapec. Přestože starosta stále odmítá vydat zákaz koupání, zpráva pomalu prosakuje na veřejnost. Do pátrání se zapojí nejen policie a ichtyolog Matt Hooper, ale také desítky amatérských lovců, kteří se do městečka sjeli pod vidinou odměny, kterou za dopadení žraloka nabídla matka zabitého chlapce. Teprve když je přímo před očima stovek turistů v mělké zátoce napaden další muž, je starosta přinucen přiznat vážnost situace a pod nátlakem Brodyho najmout profesionálního lovce Quinta. Společně s ním se na moře vydává i Hooper a přes svůj strach z moře i Brody. Když se jim konečně podaří žraloka přilákat, jsou šokováni jeho velikostí? (TV Nova)

Ravi

Zcela jedinečný film, který děsí suchozemské krysy víc, než by si dokázaly přiznat. Skvěle zahrané a mistrně zrežírované žraločí šílenství s vynikající hudbou. Scény jako: vezli jsme bombu nebo sudy pod vodou, jsou dodnes nepřekonané. Dramatické drnkání na nervy diváka, které vyvolává nepříjemné otázky o něčem, na co můžeme narazit u moře, je tak vlezlé, že přijde až k Vám do obýváku. 100% = 5/5 ()

J-o-k-e-r

Jasná ukázka začátků jednoho z nejuznávanějších režisérů současnosti. Čelisti jsou jednoznačně nejlepším filmem s lidožravým predátorem jaký byl kdy natočen. Spousta snímků se mu pokouší vyrovnat, ale vše jsou jen slabé odvary. Jako čtenář Benchleyho bestselleru i tady musím uznat, že film na mě zapůsobil daleko více. 100% přesvědčivá ústřední trojice (R. Scheider, R. Shaw i R. Dreyfuss), a hlavně geniální hudba dodává tomuto filmu nesmírně děsivou atmosféru...pro mě jeden z nejlepších filmů vůbec a nějak si nedokážu vysvětlit, proč Jaws neokupují alespoň TOP300... ()

Taio

To stupňujúce napätie bolo fakt suprové a o tom, že sme videli z pohľadu žraloka ani nevravim. Hudba tomu samozrejme dodala polku toho napätia. Takto pekne nám Spielberg začal. ()

vyfuk

Pokud mi Steve chtěl konečně ukázat nějaký svůj fakt dobrý film (ostatní taky byli dobrý, ale mohli být lepší), tak se mu to nyní povedlo. Vypadá to, že tento film viděl skoro každý, ale mně dalo obrovskou práci, než jsem ho našel. Nicméně, podívat se na něj bylo něco úplně jiného. Napětí tam je. Leknete se jen párkrát, ale stojí to zato. Asi jediný film o žralokovi, který se povedl. Nevím jak si myslel Steven, co z toho vznikne - byl to bluckbuster. A rozhodně do dnešní doby legendární. Kam se hrabou anakondy, žraloci, piraně nebo vraždící velryby a kosatky... Spielbergovi Jaws se povedli nadevše a je to nejlepší natural horror všech dob!!! O sedm let později: Je skoro k nevíře, že trvalo sedm let se k tomuto podruhé vrátit. Ve výsledku se zastřenými myšlenkami, protože co si vlastně po oněch letech pamatuji? Málo. Film jednoduše skvěle zapracoval na atmosféře a skvělé posloupnosti příběhu. Jednoduše se nenudíte, stále máte, co sledovat a některé konflikty mají i nádhernou logiku a vše dává smysl. Film starý už více než 40 let je ve výsledku relativně stále jako nový, v některých zajímavých situacích skoro až nadčasový a příjemně děsivý. Jedno z nejlepších, co Steve mohl nabídnout. ()

TheRoller

"I love sharks." Precízne vybudovaná atmosféra, žiadne chodenie okolo horúcej kaše, doslova od prvej minúty sa ide priamo na vec. To sú charakteristické znaky legendárneho filmu legendárneho režiséra. Vďaka bohu (v tomto prípade je to Spielberg), že drvivá väčšina záberov strachu je zobrazená z pohľadu prvej osoby, pretože Spielberg rovnako ako každý velikán a génius predbehol svoju dobu a vtedajšia technika mu jednoducho nestačila. V tých pár záberoch sa tá umelosť a až nepekná mechanizácia "Bruce-a" dá prežiť, takže to na celkovom dojme veľmi neuberá. Naopak pasáže z pohľadu "ja - rozprávač", v tomto prípade skôr "ja-pozorovateľ" v kombinácii s charakteristickou Williamsovou hudbou, naznačujúc akciu, sú neprekonateľné a ak sa k tomu pridajú herecké výkony hlavnej trojice, ide o nezabudnuteľný zážitok. Od momentu, kedy to naberie hemingwayovský štýl á la Starec a more, atmosféra ešte viac zhustne a hudba ešte viac pridá, to šľape ako dobre naolejovaný navijak. Thriller to bol síce ukážkový, ale chcel som sa báť viac. 80% ()

Autogram

Kúpanie detí v mori môže byť veľmi nepríjemná scéna, prímorský turistický ruch z tohto filmu asi nemal veľkú radosť. Prvá časť filmu je súbojom rozumu a komercie, druhá, lepšia už súbojom žraloka a človeka. Takto má vyzerať thriller, ktorý si síce robí srandu z morského života, ale aspoň žralok vyzerá výborne na tú nedigitálnu dobu, keď film vznikol. –––– Je nádherný den, pláže jsou otevřené a lidi si užívaj pohodu. ()

Jaro.Krafcik

Čeluste.. dobre natočené. 70 roky kinematografie a takto parádne aj po hudobnej stránke. Spielberg jednoducho vie natočiť dobrý film. Jedná veľká chyba filmu že ma to proste nevystrašilo. Žralok sa snažil. Možno ak by to bolo v kine a v 3D tak by ma pohlo od sedačky, ale takto ani raz. Ale inak klenot čo sa týka filmovej scény. 4* ()

zigíš

Fascinující, že Spielbergovi bylo u natáčení 29 (!) let. To sebevědomí a jistota s kterou inscenuje každou -i tu ne zrovna dramatickou- scénu a vede parádní partu lovců (Scheider, Shaw, Dreyfuss). Scény na vodě jsou vůbec dech beroucí i po více než těch čtyřiceti letech. Prostě, nestárnoucí klasika. ()

pfa

Mistrovsky geniální film s výbornou hudbou a promyšlenou atmosférou o nebezpečném žraloku, v podání Stevena Spielberga. [9/1O] (Jaws, USA, horror) ()

P1tr

Nervydrásající záležitost s nezapomenutelným hudebním motivem. Takhle se dělá napínavý film, ve kterém po většinu stopáže nevidíte co vás požírá. V tom tkví krása čelistí. ()

Mackin

Dokonale se doplňující trojice Scheider-Shaw-Dreyfuss v legendárním a dodnes nepřekonaném thrilleru Stevena Spielberga o vraždícím žralokovi. Na výsledném dojmu má tentokrát opravdu obrovskou zásluhu i hudba Johna Williamse. ()

Aqualung

Aniž bych psal komentář, tak jsem nandal tomuhle opusu pana Spielberga plný počet.Myslím, že jsem to nepřestřelil.Ale je vhodné komentář napsat.Sice pozdě, ale přece.V té době, tedy v r.78, kdy se tohle dílo objevilo v našich kinech, tak byla nasazena laťka v oblasti u nás naprosto panenské.Lidé byli konfrontováni s horrorem, který neměl paralelu a nebylo lze tedy s ničím srovnávat,.Obecné reakce protagonistů v různých situacích je diferencují jednak podle sociálního postavení, jednak podle funkcí, a jednak podle etických vlastností.Bestie je staví nakonec do jedné řady.Ta řada je ke konci filmu po čertech krátká,Snad dvoučlenná.Nablblý starosta, hledající stupidní argumety k odůvodnění svých hloupých počinů vedených pseudoveřejným zájmem,westmanská hrdost stupidního primitiva Quinta jeho samotného přivede do čelistí a lidsky sympatický Brodie, který nakonec zůstává,čistě po americku, se zubatým problémem úplně sám.A vyřeší ho.A vědec,oceánolog, nějak proklouzne, a sice jak z boje, tak do dalšího života.Mezi tím a vlastně všude krásně gradovaná fabule s parádně zvládnutými akčními scénami.Slušný film. ()

Styxos

Tomu filmu je 37 let a pořád z něj vyzařuje neuvěřitelná mladost a dravost, kterou mu můžou závidět dnešní sračkoidní bijáky. Ano, tohle byly ještě časy, kdy byl Hollywood tou krásnou továrnou na sny. ()

voleman

Vynikající thriller plný děsivé atmosféry a ve své době asi i celkem slušný horor. Je zde skvěle zvládnutá Spielbergova režie s čímž je spojená i legendární Williamsova hudba, která opravdu skvěle dotvoří ono napětí. Musím říct, že i dnes jsem se při scéně s lidskou hlavou celkem lekl takže film funguje dobře i po více jak 35 letech a to se zvlášt v tomhle žánru musí opravdu ocenit. I triky si určitě zaslouží velikánskou pochvalu. Dnes je vidět, že se skutečně jedná o revoluční snímek, protože jako první přišel s mnoha věcmi, které jsou v pozdější a i dnešní době velmi hojně využívané. Spielberg prostě umí a tenhle jeden z jeho prvních filmů je toho jasným důkazem. 95% ()

Jello Biafra

Dnes už notoricky známy film o jednom hladovom žralokovi, ktorý terorizuje poberžie malého mestečka. Od dokonalej technickej stránky cez hudbu a hercov je tento film prehliadkou superlativov, ktoré aj po dlhých rokoch jasne ukazujú, že Jaws sú dokonalo natočený film. A bez úspechu tohto filmu by Steven Spielberg nikdy nebol tým čím je. ()

fiLLthe3DD

Jedna hvězda za nápad... Nebýt Čelistí, nevzniklo by tolik levných, nicméně zábavnách béček (Piraňa 1 a 2, Aligátor, Anakonda 1 a 2), ale toto fakt ne... Postavy jsou nezajímavé a herci nesympatičtí, ty držky jsem fakt nedával (díky bohu za pozdější obsazování modelek a modelů do rolí vědců apod. v žánrově příbuzných hororech), celé se to navíc bere přehnaně vážně a víc napětí jsem zažil i u černobílých hororů... Kdyby "Jaws" nebyly v červených číslech, klidně je ohodnotím průměrem ale hodnocení 84% je opravdu hodně na takový brak... Mnozí tento snímek berou jako skvost, já jej vidím jako sračku, nebavilo mě to, sledování bylo opravdu dlouhé... Williamsova hudba je rovněž dosti otravná... Celá tahle žraločí série stojí za starou bačkoru - absence žraloka je omluvitelná vzhledem k době vzniku filmu - ale to samé platí i u těch béček, kde to navíc filmaři alespoň vynahradí krvavými orgiemi, ale tohle ne... PS. Škoda že žralok nesežral hlavního hrdinu :( ()

Zemřel kameraman Michael Chapman

Zemřel kameraman Michael Chapman

22.09.2020

Čelisti se 23. ledna vrátí na velké plátno

Čelisti se 23. ledna vrátí na velké plátno

16.01.2019

Kultovní Čelisti se 23. ledna vrátí na jediný den na velké filmové plátno. Díky projektu Symphonic Cinema se uskuteční projekce tohoto oscarového filmu Stevena Spielberga za doprovodu živé hudby… (více)

ČNSO zahraje hudbu z filmů Stevena Spielberga

ČNSO zahraje hudbu z filmů Stevena Spielberga

10.03.2018

Český národní symfonický orchestr 3. dubna v pražském Obecním domě zahraje hudbu z filmu Indiana Jones a dobyvatelé ztracené archy. Koncertem s filmovou projekcí začíná mezinárodní projekt Symphonic… (více)

SOUNDTRACK Poděbrady - 27. srpna

SOUNDTRACK Poděbrady - 27. srpna