Když se Dalimilovi a Elišce narodí dceruška, která dostane jméno Růženka, je to sláva převeliká, protože rozhodně není obyčejná. Je to princezna Růžového království, v němž je Eliška královnou a Dalimil spravedlivým vládcem. Jediný, kdo nejásá, je královnina starší sestra Melánie, která se užírá závistí a vztekem ve zchátralé věži, protože je starší a podle tradice měla být královnou. Dalimil se však zamiloval do Elišky, a tak Melánie o vytouženou korunu přišla. Naplněná zlobou Růženku prokleje kletbou, podle níž se v den sedmnáctých narozenin píchne do prstu, usne navěky a s ní celé království. Král nechá princeznu střežit, snaží se odstranit všechny ostré předměty z dosahu, a když se její sedmnáctiny nebezpečně přiblíží, rozhodne se provdat ji a tak ji zbavit prokletí. Za ženicha jí vybere prince Jiřího z Půlnočního království, jenže Růženka se zamiluje do princova mladšího bratra Jaroslava. Ten sice namyšlenému, hloupému bratrovi vždy ustupuje, ale tentokrát se rozhodne, že ho vyhrát nenechá. Nečekaná nehoda mu sice prohraje sázku o princeznin polibek, chytrá Růženka však brzy odhalí, jak je to s hrdinskými kousky prince Jiřího, a ke zděšení rodičů si ho odmítne vzít. Nastává den narozenin, a když se kletba naplní, může ji zlomit jen jediný člověk. A tak se princ Jaroslav vydává přes zákaz rodičů do zakletého království, aby ji zachránil. (TV Nova)

chicotomas

Šípková Růženka s vtipným Menšíkem je pohádka, která mi dlouho unikala. Z nějakého důvodu mi přijde, že ji naše televize nedávají tak často. I když to má velmi jednoduchý děj, bavilo mě to a vlastně jsem si to i užil :) ()

Tumbik

Legendární pohádka. Vynikající herci, vynikající scénář, vynikající režie i perfektní hudba - všechno zpracováno a provedeno k dokonalosti. Takhle má vypadat pohádka kurňa! Vladimír Menšík je pro mě legenda, v tomto filmu roli sluhy zahrál jak jinak než bezchybně. Princ a princezna svoje role zahráli bravurně. Jedna z nejlepších československých pohádek, dnes už klasika. ()

Tezuka

Jedna z mých nejoblíbenějších pohádek. Moc se mi líbilo herecké obsazení, Marii Horákové to jako princezně velmi slušelo a Jan Hrušínský, i když pro někoho není úplně charizmatický, mi do své role taktéž náramně padl, protože si nemusí na nic hrát, takový skromný a tichý je i v realitě. Zápletka píchnutí o trn šípkové růže je tak světově proslulá, že je asi zbytečné to nějak komentovat, důležité je, kolik z toho film dokáže vytěžit. A právě zde se mi spletitá cesta za záchranou princezny v doprovodu věrného lokaje v podání Vladimíra Menšíka moc líbila. ()

Holly_Molly

Jak jinak si zpříjemnit vánoce v práci, než pohádkou...Prakticky žádná si neudržela svoje kouzlo (tahle neni výjimkou), jaký pro nás měli v dětství a i přes to jsou starý pohádky srdcovka! Kombinace temnější zápletky, krásný hudby, hezkejch lokací a herců v čele s hláškařem Matějem/Menšíkem je prostě něco co mam jednou za rok potřebu vidět. P.S.: Kompilace kdy celý království upadne do kómatu je výborná! :-D ()

soukyd33

Pohádka nabitá energií a emocemi od začátku až do konce. Zpěv: Hezké písničky. Herecké obsazení super. Herecké výkony velmi dobré. Skvělé hlášky. 🙂 "Samé kytky, kdyby tak někdo hodil jitrnici." 😄 Poznámka: Vladimír Menšík zde opravdu exceluje. 👍 "Ještě že nemusím dělat orla, já bych se snad ve vzduchu neudržel." 😄 Láska nakonec zvítězí nad zlem. Doporučuji. Hvězdiček 5 ()

babuška

tuhle pohádku mám moc rád, krausova nejhlepší role prince blba, menšíkův sluha co by všechno sežral a nespočet hlášek jo jo ()

quokam

Mladsi sestricka Trech orisku. Krasna Ruzenka, ktere kamera mnohdy vice nez lichoti, excelentni Mensik, majestatni Sovak, sekundujici Filipovsky, v malé roli i mi oblibenci Postranecky s Haskem. A Svermiva s Krausem si sve role vychutnavali dosytosti. Puvabnych 75 proc nesazazenych extremistickym feminismem. ()

Peky

Tato pohádka je jako bramborový salát, nikdy se jí nepřejím a nedokážu si bez ní představit Vánoce. Srdcovka s úžasnou hudbou Karla Svobody. ()

Bojislav

Geniálně provedená pohádka, na kterou se rád podívám pokaždé, když běží v TV. Vynikající herecké výkony. Další důkaz toho, že české pohádky jsou ty nejlepší. ()

Ludva

[2009-01-03] * Šípková Růženka * Hodný princ (Jan Hrušínský) není dvakrát sympatický. Občasný vtip v Menšíkově (a zpočátku i Sovákově) podání nudu nezažene. ()

ra0474401

Některé scény jsou přitažené za vlasy, ale Jan Kraus v roli neohroženého prince je úžasnej. Opět jeden z filmů, který se panu Vorlíčkovi povedl. ()

Mirešák

Tato pohádka mi připomíná svou atmosférou Tři oříšky pro Popelku (nemyslím, že to je jen režisérem) a velmi se liší například od dvou (dle ČSFD) nejlepších hraných českých pohádek. Popelka je však úspěšnější a snad i lepší. Většina parametrů je na stejné úrovni, ale dle mne Růžence škodí Menšík: V Popelce hraje příjemně vedlejší postavu, tady ale jeho vedlejší postava přebíjí hlavní postavu prince, kterému slouží. Další nevýhodou jsou navzájem podobné překážky na cestě ke spící Růžence (snad v každé lidové pohádce se situace opakují, ale v opravdu dobrých filmových pohádkách už ne). Jinak je ale tato pohádka na skvělé úrovni a nedovedu si ji představit zpracovanou lépe. ()

Honey007

Nápadité zpracování "klasické" Šípkové Růženky. Stará dobrá česká filmařská škola, skvělé herecké obsazení a spousta vtipu. Škoda, že dnes tohle už snad nikdo neumí. 100% (hlavně kvůli tomu, že je to srdcová záležitost, kdy se natáčelo v Telči :)) ()

Brambuuu

Jedna z mála pohádek, na kterou se každý rok těším..:-) Skvělé zpracování a nezapomenutelná Vladímír Menšík...netřeba dalšího komentáře...:-) ()