Těžká váha

Druhá šanca

Drama / Sportovní / Životopisný / Historický

USA, 2005, 144 min

• Adrian

Sterilný akademizmus vypreparovaný od skutočných citov. Formálne čisté remeslo (až na strih v súbojoch - tak zle spravenú montáž som už dlho nevidel), ovšem bez štipky réžijnej invencie. Osobne mi vôbec nevadí, že ten film nie je o boxe (čo ostatne zdôrazňuje v jednom dialógu aj postava Paula Giamattiho). Žiaľ, imho nie je ani o v súčasnej Amerike neustále propagovanom návrate k oslave tradičných hodnôt - súdržnosť rodiny, viera v samého seba, vôľa neustúpiť, atď... . Tento film je iba veľkým a chladným kalkulom, vydieračsky hnaným hladom za pozlátkami ocenení, samozrejme zubami-nechtami snažiaci sa tváriť ako dielo reflektujúce vyššie nastolené sociálne otázky. 50%(14.9.2005)

Já toho Russela Crowa tak nemám ráda, ale on je tak dobrý herec, do toho výborná Renée Zellweger a Paul Giamatti, dobře zpracovaná stará Amerika za hospodářské krize a jeden přestárlý boxer, který to kvůli rodině dotáhl hodně vysoko. Mně se na to dívalo moc dobře, i když uznávám, kalkul na Oscary to určitě byl.(7.1.2007)

Další z filmů, který zavádí do boxerského ringu, v němž není nouze o napětí, krev, zranění, odvahu, nervy, motivaci či taktiku. Mimo něj se odehrává velmi zdařilý příběh, který napsal sám život. Tento snímek dává možnost utvořit si obrázek o krušné době, kdy hospodářská krize zkouší, co která rodina bude schopna vydržet. James J. Braddock se práce nebojí, ovšem nejlépe se mu maká v ringu, což je mi sympatické. Ve srovnání s Rockym je Těžká váha více napínavá, pokud jde o závěrečný boj, avšak Italský hřebec si získal moji přízeň ve větší míře a na delší dobu. Braddockovi soupeři nemají (narozdíl od protivníků Rockyho) žádné charisma, což je trochu škoda. Celkové hodnocení - 4* - je podle mého velmi slušné.(4.11.2009)

Opravdu mě mile překvapil, i když trošku delší film, vůbec se nebudete nudit, při každém zápase držíte Braddockovi pěsti jako kdyby to byl člen vaší rodiny. Při každé jeho obdržené ráně na chvilku stuhnete a prosíte ať ty žebra ještě vydrží a ať už dá soupeři ránu aby lehnul. Opravdu poslední tři filmy o boxu byly naprosto super, děkuju (( ::(30.3.2006)

Jak to tak vypadá, James J. Braddock byl skutečně geroj k pohledání a cítím k němu obdiv. Ron Howard se jeho příběhu chopil a natočil o tomto velkém malém muži poměrně realistickou, ale přesto především rodinnou podívanou, ve které si Russel Crowe zabušil pro změnu do boxovacího pytle a z flašky upíjel pro změnu vodu. Výraznější výkon podala jak Renée Zellwegerová, tak Paul Giamatti a Thomas Newman taky složil cosi co už tu bylo a co se neschová do kategorie autorský rukopis. Ano, přihodil jednu osvěžující irskou chvilku při tréninku, ale to je na víc jak dvě hodiny filmu při věhlasu jeho jména trochu málo. Stejně tak Russel Crowe mě dostal jen v jedné jediné scéně, takže mi nezbývá než celou věc shrnout slovy nepříliš nadšenými. Ron Howard natočil další svoji typickou výpověď o lidském duchu, ale tentokrát už mě neoblbnul. 70%(5.1.2007)

• - Pro natáčení byla použita speciální kamera umístěna v pneumatice a krytá plexisklem. Docílilo se tak realistických záběrů, protože boxeři se svými údery nemuseli šetřit. (HellFire)

• - Skutečný Jimmy Braddock vážil při narození přes 7 kg a byl jedním z pěti kluků a dvou děvčat. (HellFire)

• - Braddockův černošský asistent byl Joe Jeanette – jeden z nejnadějněších uchazečů o titul mistra světa v těžké váze na začátku devadesátých let. Nedostal však šanci kvůli svému původu. Joe vlastnil tělocvičnu, kterou Braddock často navštěvoval. (HellFire)