Halloween

• Česko Předvečer svátku Všech svatých (více)

V roce 1963 o Halloweenské noci ubodal šestiletý Michael svou patnáctiletou sestru Judith. Po patnácti letech v ústavech se mu podaří právě v předvečer všech svatých utéct. Nikdo neví a nikdo ani nechce vědět, co se stane 31. října 1978, kromě doktora Loomise, Michaelova psychiatra. Ten si je jistý, že se Michael vrací zpátky do Haddongield, ale když to zjistí zbytek města, je už pro mnoho lidí pozdě. (Pannonia Ent.)

Anderton

Nie je lepšie prostredie pre vyčínanie psychopatického vraha ako pokľudné americké predmestie s množstvom pekných, mladých teenagerov. S týmto zistením prišiel Carpenter v roku 1978, pokiaľ by o tom niekto ešte nevedel a tak mylne nechápal Halloween ako jednu z mnohých, v súčasnosti tak obľúbených teen vyvražďovačiek. Pretože Carpenter bol prvý. Jeho vrah je nezničiteľný a nezabúdajte, že ak ste promiskuitný, neprežijete! ()

Frajer42

Ukázka toho, jak jde kinematografie mílovými kroky kupředu. Kdybych snímek viděl kolem doby vzniku, tak mu jistě nemám co vytknout a byl bych z něj totálně nadšen. Dnes už však přes veškeré vydařené hororové aspekty působí pouze úsměvně. Samotný Michael Myers je docela máslíčko. Za celý film zabít pouze 4 lidi a 2 psy. To není čin hodný jeho slávě. Carpenter nepochybně umí. Jeho hudba a cit pro napětí je senzační. Natočil zkrátka tak dobrý horor, jak jen to bylo v jeho době možné. Tvůrci současných hororů neudělají chybu, když se nechají tímto filmem inspirovat. Bohužel, normálním divákům už nemá moc co říct a čím okouzlit. Slabý čajíček, takže slabá hvězdička. ()

stilgar1

Horší než The Thing? Tyto dva snímky je těžké srovnávat. Přesto mám pocit, že zatímco Věc je pouze více než povedený remake filmu Howarda Hawkse a v žánru sci-fi mírně zaostává za největšími klasikami, film Halloween stojí v žánru hororu v popředí a jen málokterý film ho překoná. Atmosféra je neskutečně působivá, a to i přesto, že se na hudebním doprovodu nepodílel božský Morricone (postaral se o ni sám Carpenter). ()

Kothy

Konečně jsem dostal k této hororové klasice. Carpenter tu předvedl kus práce. Skvěle pracuje s napětím a chytře využívá hudbu. Ta znělka je legendární. Tímto filmem se jistě další slashery inspirovaly. Michael je neskutečný magor a Jamie Lee Curtis je tu jako final girl dost dobrá. Líbila se mi i práce s kamerou ze začátku, když Michael vstupuje na scénu. Děj asi netřeba představovat. je to klasická vyvražďovačka. Moc teda nevím, jak to mohli natáhnout na 12 filmů. 2ka není špatná. "Venku je strašák!" ()

Fingon

(Hodnocení změněno z *****). Tak nevím, jestli jsem za těch - nějakých sedm - let stal natolik otrlým, že mě Halloween narozdíl od prvního zhlédutí strašně nudil, nebo jen proto, že na mně horory vždycky působily velmi málo... zkrátka už to není, co to bývalo. Michael Myers si zdrhne a jde vraždit všechny sexuálně aktivní teenagery, psy a hezké panny, na které narazí... zmetek jeden. (PS, jak se zdá, tak jsem kdysi viděl rozšířenou verzi a nyní původní) ()

swamp

Vynikající hororová klasika, která dokáže spravit chuť po některých současných hororových blivajzech. Carpenter je mistr řemesla (nebo alespoň byl) a Jamie Lee Curtis se zde stává nepsanou "královnou hororových vyvražďovaček". Režisér staví atmosféru na výborné hudbě a faktu, že Michael Myers ve své masce je zkrátka šukézní vrah, který nikdy neběhá a sílu má za dva. :) Plné hodnocení nedávám jen proto, že ti američtí studentíci dokáží být takoví hloupí - nevím, zda je to tím koncem sedmdesátých let, kdy byl Halloween natočen, ale na tom nezáleží, chovají se ve filmu jak třináctileté děti.. ()

Willy Kufalt

Dost primitivní béčkový horor s velkým kladem v podobě dobře vybudované temné atmosféry... ovšem jen ve vybraných scénách, které pro změnu střídají neutrální pasáže, jež vybudovanou atmosférou pravidelně naplno zazdívají. Tak nějak jsem si potvrdil, že podobné příběhy plné hrůz a lekaček v osudový den nebo v rámci osudového rituálu nejsou pro mě. Co zůstává obdivuhodné, je určitě všestrannost tvůrce Johna Carpentera, který si vedle režie a autorského scénáře k filmu sám napsal také hudbu! Jako skladatel mě v rámci tohoto filmu (díky působivému hudebnímu motivu) zaujal určitě více, než jako filmový tvůrce. 35% (Horror Challenge Tour) ()

Joker Punx

První díl s legendárním Michaelem Myersem. Poprvé jsem to viděl jako malej na VHS nebo možná z Novy, teď si nejsem jistej. I když tenhle slasher nemám zrovna moc v oblibě, přesto má první díl výbornou hororovou atmosféru toho svátku a ta hudba ve filmu je kurva skvělá, výbornej soundtrack. Skvěle doplňuje scény s Michaelem. Jamie Lee Curtis v roli Laurie je dobrá. Líbila se mi mladá Pamela Jayne Soles v roli Lyndy - Známá hlavně z filmů Carrie a Rock 'n' Roll High School. Herec Donald Pleasence mi nikdy nebyl moc sympatickej ale role doktora Loomise se k němu dobře hodila, taky asi jeho nejznámější v jeho kariéře. Herec Tony Moran co ztvárnil prvního Michaela Myerse byl taky dobrej i když v tomhle filmu ještě nejsou žádný gore efekty, tak se mi tenhle díl poprvé hodně líbil, taky dobrá nostalgie. Z těch nejznámějších slasher zabijáků mám Michaela Myerse nejmíň v oblibě, mám radši Jasona a Freddyho. ()

Bachy

A je to tu znovu. Klasika hororového žánru. Obrovský kult. Jednoduchý úderný název. Dokonalá muzika a spousta scén, kde si říkám:"Vidím dějepis hororu." To myslím v tom nejlepším smyslu. Mike Myers stárne, Halloween také, ale jak na jednu stranu trpí některé scény, tak kultovitost snad ještě roste. Hellraiser mě nic neřekl. Věc/Tvor - nebýt gore efektů, jde o možná jeden z nejlepších snímků vůbec, pár věcí mi nesedělo i na Exorcistovi, ale přesto se k oběma klaním s nesmírnou úctou. Stejně tak tomu bude i u Helloweenu. Ano, Myers přežije všechno, ano kolikrát jsem se pousmál, kde jsem neměl, ale ten jeho příchod - nádhera. Kamera - nádhera! A hlavní muzikální téma! Dokonalé! A ten konec! Ano, čekatelný, ale tam prostě pasoval. Silné 4 hvězdy. Rád shlédnu i druhý díl. ()

eLeR

Hudba bola výborná, celý čas presne kopírovala to, čo sa dialo na obrazovke. Michaelovo nečakané zjavovanie ma naozaj bavilo, a aj ten jeho kľud bol obdivuhodný. Celkovo to bolo síce dosť naťahované, ale koniec bol napínavý. ()

Claw

Kultovní klasika, která v podstatě založila nový žánr horroru - slasher. Carpenter zřejmě úmyslně nevsadil na vlnu brutality a věděl proč... Vsadil raději na strach, všudypřítomné obavy z neznámého, podivného, vyšinutého a nebezpečného... Michael Myers se stal kultovní horrorovou postavou a osobně ho mám ze všech postav nejraději... Je skutečnější, realističtější a chladnější než Freddy s Jasonem... První díl je perfektně zvládnutý po filmové stránce, úžasná kamera, perfektní atmosféra, dokonalý hudební motiv... Výborné a povedené dílo, které díky střízlivosti v oblasti gore scén nezapadlo na seznam "video nasty" a tím nemohlo být opomenuto... a stalo se kultem a vzorem pro desítky a desítky dalších slasherů... Jejichž kvalita z dnešního hlediska je již velmi problematická… První "Halloween" byl úžasný, ale na mnoho let doslova pohřbil horrorový žánr, který se začal ubírat tímto směrem v nepříliš kvalitních pokračováních a napodobeninách (další díly Halloweenu, Pátky 13tého, Noční můry, Vřískoty atd.), kde se čistá hrůza a syrovost 70. let naprosto vytratila v parodii sebe sama... /90% + FILM ROKU/ ()

klerik

Nestarnúca klasika. Chlapík v bielej maske sa stal kultom a dodnes naháňa zimimriavky. Najlepšia časť série... ()

Tommy987

Geniálne. Čakal som, že po takmer 30 rokoch existencie tento film (podobne ako napríklad Nightmare on Elm Street) už čo-to určite stratil na pôsobivosti, ale šeredne som sa mýlil. Majstrovská Carpenterova réžia a unikátny hudobný doprovod (takisto Carpenterova práca) činia z tejto matičky slasherov filmový zážitok, na ktorý sa nezabúda. 10 / 10 ()

Chrustyn

Jedna z hororových klasik. A i když mě film docela zklamal měli by se podle něj učit všichni novodobý režiséři rádobystrašidelných vyvražďovaček. Carpenter si skvěle pohrává s hudbou a kamerou ale něco mi ve filmu chybělo. Alespoň mám definitivně potvrzeno, že "Věc" je opravdu nejlepší Carpenterův film. ()

iamek

Boužel mé očekávaní bylo obrovské a proto mě Halloween neoslovil tak jak jsem čekal. Boužel jsem se nebál a nebyl ani vteřinu v napětí. ()

SeBig

Na můj vkus moc zdlouhavý. Vrah furt čeká, čeká a čeká. Mezitim divák jako já ztrácí ve filmu tu správnou chut kterou by měl u hororu ze sedmdesátých let mít. Co se týče Johna Carpentera a jeho skvělému soundtracku.. nemám výčitky. Ale u Remaku jsem si užival příběhu víc. ()

Práva na sérii Halloween jsou na prodej

16.09.2017

John Carpenter bude produkovat nový Halloween

John Carpenter bude produkovat nový Halloween

25.05.2016

Halloween Johna Carpentera je naprostá hororová klasika, jíž nedokázalo zastínit žádné ze sedmi pokračování. Hlavní série skončila v červenci 2002, o 5 let později ale došlo na remake v režii Roba… (více)