Halloween

• Česko Předvečer svátku Všech svatých (více)

V roce 1963 o Halloweenské noci ubodal šestiletý Michael svou patnáctiletou sestru Judith. Po patnácti letech v ústavech se mu podaří právě v předvečer všech svatých utéct. Nikdo neví a nikdo ani nechce vědět, co se stane 31. října 1978, kromě doktora Loomise, Michaelova psychiatra. Ten si je jistý, že se Michael vrací zpátky do Haddongield, ale když to zjistí zbytek města, je už pro mnoho lidí pozdě. (Pannonia Ent.)

salahadin

Halloween, aneb za málo peněz hodně muziky. Carpenter pokládá koleje, na kterých budou dalších několik dlouhých let všechny podobné horory jezdit. Takže nám představuje všechny ty hloupé a nesmyslné charaktery a situace: nesmrtelný zabiják (no nee, několik ran nožem, několik výstřelů, kdepak, nic nepomůže...vraha zabijí jen další a další filmová pokračování), bezbranná dívka, která se však zvláštním způsobem ubrání vraždícímu maniakovi, atd. atd. Na druhou stranu atmosféra brnkala na nervy, zvuk dechu odrážejícího se od masky byl strašidelný a klidu nepřidala ani Carpenterova hudba (která ale na samostatný poslech nemá šanci). Jeden z nejvýdělečnějších filmů, svým způsobem průlom, ale jinak průměrný snímek plný nelogičností a násilně poslepovaného děje. Dal bych vyšší hodnocení, ale nesnáším nesmrtelné zabijáky (trochu logiky na úkor magičnosti by neškodilo)... ()

Disk

Viděno v kině na velkém plátně. Strach už z toho moc nejde (věk nezastavíš), ale Carpenterův film pořád může směle učit dnešní tvůrce, jak se správně buduje napětí. Atmosféra by se dala krájet, Donald Pleasance a Jamie Lee Curtis předvádějí životní výkony a z Carpenterova hudebního motivu pořád mrazí. Michaelův POV v prvních pěti minutách je samozřejmě geniální. Na remake v podání Roba Zombieho se v nejbližší době určitě nechci koukat. ()

Cappuccino

Veľké množstvo divákov chváli hororové klasiky len z úcty k ich povesti a z dôvodu akéhosi položenia základov pre ďalšie filmy tohto pekelne strašidelného žánru. Avšak skladanie klobúku pred Halloweenom je maximálne opodstatnená reakcia. V dobe (1970-1980), keď vás v kinosále vystrašili aj letiace havrany musel byť Mike Myers skutočným postrachom aj pre tých najodvážnejších jedincov. Je to už síce tridsaťdva rokov, no ja sám som si jednoducho nemohol pomôcť pri pauzovaní určitých častí, práve kvôli stále stúpajúcej atmosfére a prudkému buchotu môjho bojazlivého srdiečka. Neustále len čakám, čakám a čakám, v ktorom rohu sa opäť objaví vrahova maska. P.S. Spoiler: Prijmite všetky možné ospravedlnenia, ale za tú nesmrteľnosť prišla silná potreba na strhnutie jednej hviezdy. ()

Chlupis

Ukázka té nejprofesionálnější řemeslné práce v daném žánru. Napětí je geniálně a pečlivě gradováno, jednotlivé scény pak precizně zaranžovány. Vytknout není co. ()

S.Quentin QUALE

Úvodní Halloween nemá to, čímž se následně a zpětně popisuje celá série. Úvodní Carpenterův Halloween je hlavně kvalitním nastartováním příběhu, který mám problém pojmenovat slasherem. On totiž seznamuje s hlavními aktéry, plyne pomalu a má na své jméno nízký počet mordů. Povrchnímu individuu tohle jistojistě pokurví den, když von se tak těšil na slasher nejslasherovatější, no je třeba vědět, jak se věci mají. Každému takovému, kdo by si náhodou myslel, že je tento díl nejakým revoluční spektáklem v subžánru slasher doporučuju, aby projekci spojil s dílem druhým, který na první bezprostředně navazuje a spolu dohromady mnohem lépe obstávají v označení slasher. Já mám velice rád i tento úvodní díl, protože Carpenter mě fascinuje svou pomalou kamerou se záběry na části lidského těla, které vzbuzují velkou dávku neurčitosti, a k výbornou vlastnoruční hudbou. Oproti marastu, který přijde, není radno úvodní Halloween podceňovat. Klasika! ()

vteco

Jeden z nejlepších hororů, co kdy vznikl. Scénář je na tento žánr na velmi dobré úrovni, taktéž herecké výkony a celkové pojetí příběhu. Co ovšem tento film opravdu vyzdvihuje do výšin kinematografie je ta skvělá a nezaměnitelná atmosféra, kterou umocňuje výtečná kamera s mrazivými záběry. Postupná práce s postavami ještě více vtáhne do děje a zaryje se pod kůži. A na co nemůžu zapomenout je také legendární hudební podklad. /90%/ (Kino) ()

misterz

V čase vzniku to bola nepochybne pecka. V súčasnosti síce pre mňa to prvotné nadšenie z filmu trocha opadlo, avšak vďaka výborným hercom a stabilnému napätiu je to ešte stále solídny nadpriemer. 75/100 Videné v rámci Horror Challenge Tour. ()

sullafelix

nulová horrorová atmosféra .... impotencia filmového štábu un block ... zaujímavý hudobný motív je asi jediné pozitívum tohto experimentu na strach...quasiatribúty horroru zastúpené asi ako vo vydarenejších častiach Derricka.... ()

Vančura

Nemyslím si nutně, že je první Halloween přeceňovaný, ale osobně mi jeho příběh přišel tak nesnesitelně prostoduchý, až to prostě bolí. Týpek uteče z ústavu a vraždí náhodně vybrané lidi, a to je prostě celé! Myslím, že hlavně kvůli tomu jsem se u toho dost nudil, byť jinak tomu filmu nelze upřít spoustu (formálních) kvalit, jako je dokonalý soundtrack (Halloween mě po hudební a obrazové stránce nadchnul podobně jako o 9 let mladší Vládce temnot) či perfektní kamera (některé záběry - nikoli však už scény - skutečně JSOU strašidelné). A přišlo mi, že zasazení děje do 31. října, kdy se slaví Halloween (který dal filmu i název), zde nemá vlastně žádné opodstatění, a ten film by se klidně mohl odehrávat jakýkoli jiný den v roce, a nic by se na něm nemuselo měnit (pokud si člověk odmyslí těch pár dýní za oknem). Musel jsem si paradoxně pustit až dvojku, která některé události z jedničky dovysvětluje, abych tento film více docenil, ale ten dojem strašné nudy z toho stupidního děje stejně přetrvává. Na můj vkus (a na dnešní dobu) je ten film navíc i málo krvavý a chybí mu občas rychlejší spád, a teprve dvojka tyto dva deficity dokonale napravila - i proto mi z toho pomyslného srovnání vychází jako lepší film. ()

Goldbeater

Klasika hororových klasik. Skvělý film Johna Carpentera s nesmrtelným ikonickým vrahem, jeho odhodlaným pronásledovatelem a scream queen Jamie Lee Curtis, na kterou má zabiják spadeno. Halloween je mnohými citovaný, avšak nepředčený snímek se skvělou atmosférou, legendárním hudebním motivem a zkrátka vším, co ho dělá perlou žánru. ()

mzss1

(60%) Rozhodně se jedná o starou klasiku, o filmový počin, který se nedá nijak víc kritizovat. Na tu dobu to byla určitě pecka. Vidět to kdysi dávno, tak jsem z toho možná víc nadšen. Má to docela dobrou atmosféru, postavy a nezapomenutelný hudební motiv. Není to teda moc drsné, ani krvavé, ale to nevadí. Tempo je docela slušné, sem tam se něco děje. Víc se to rozjede v cca 3/3 filmu, pár vražd tu máme. Závěr je takový moc urychlený, chtělo by to přidat víc dramatičtějších a zapamatovatelných scén, ale co už. Rovné 3* a lehký nadprůměr z toho vyvodím, aspoň tak to můžu ocenit. ()

kingik

Přivedl na svět zlosyna Michaela Myerse, definoval subžánr slasher a na konci sedmdesátých let dal pokleslému žánru injekci, jejíž účinky měly dlouhodobý vliv i na jeho následovníky. Řeč je o králi béčkových filmů, Johnu Carpenterovi, který dokázal setrvat v těchto vodách prakticky po celou dobu, aniž by výrazně usiloval z nich vyplout. Z jeho "Halloweenu" byli všichni u vytržení, když se ne scéně zjevil s nemluvným zabijákem v titulní roli. Okamžitě to Carpentera katapultovalo do předních řad zájmu, ačkoliv z dnešního pohledu je to horor veskrze nadhodnocený a ve srovnání s dnešním početným zástupem slasherů, už notně unavený flák. Z mého pohledu se to jeho pojetí nedá brát vážně. Stále je tam cítit určitý nadhled i přehled, ale kde je dnes rok vzniku. V podstatě jednoduché a originálně přímočaré předkládání varianty pro daný žánr zvládá Carpenter dobře, ale sourozenecký souboj je přece jen rozvleklý. Celý film hraje více než na brutalitu a drastické scény na atmosférické psycho, které je navršeno působivým a stejně psychoidním hudebním motivem, jehož je sám režisér autorem. Někomu tohle může stačit, ale přece jen jsme v hororu a atmosféru může mít i sportovní utkání, a taky na to nepěji ódy. Pro Carpentera mluví především fakt, že se na tomhle filmu udělal. Do té doby měl za sebou opravdu ryzí béčkoviny, které postupně, až na jeden film z tohoto období, upadly v zapomnění. A dalším velkým plusem je objevení talentované Jamie Lee Curtis, která s touhle sérií bývá spojována dodnes. Kdo si potrpí na kvalitní zabijácké hovado, jakým Michael Myers je, bude spokojený. Nemá žádné nervy, a to se možná promítlo i na mně. U filmu jsem je neměl pocuchané, jak jsem předpokládal, občas film působil ve své snaze vyděsit poměrně úsměvně. A s Michaelem jsem se pak ještě shledal několikrát, a s každým dílem brutalitka rostla. Z mého pohledu rozhodně legenda, se kterou se dalo ještě o něco více si vyhrát. Ale nerad bych, aby mně pan Myers pak zazvonil u dveří, že jsem jeho filmu dal nižší hodnocení, než si zasloužil. Michaele, klídek, zhluboka dýchej a máš to tam. Pokud jsi chtěl plný počet, tak by tvůj film musel mít ještě větší grády. 60% ()

dr.horrible

Tak som po tých rokoch názor nezmenil. Súhlasím, že je to výborný (a nesmierne dôležitý) slasher a ten hudobný motív je geniálny, ale keby som si mal vybrať miesto kam sa bojím ísť najviacej; vybrať si medzi Haddonfieldom, Elm Street a jazerom Crystal Lake, moja voľba by bola jasná. Chlapci, strýko Freddy by z Vás narobil špagety :3 ()

Legas

Tahdy určitě napínavé, později klasika, ale dnes po sérii Vřískotů či dokonce Kruhu už jen nostalgie. Ale proč si nezavzpomínat na báječnou Jamie Lee Curtis a spol. ()

InJo

Ikonická slasher klasika, která mě ale nikdy úplně nepohltila. Sice má po celou dobu skvělou temnou atmosféru (díky kameře a hlavně proslulé specifické hudbě), ale na můj vkus málo vynikajících scén a celkem obyčejné mordy (které jsou navíc téměř bez krve a brutality, tj. pro daný subžánr velmi typických prvků). Pro mě je (stále) nejlepším Carpenterovým filmem o čtyři roky mladší Věc (na jejíž původní verzi z 50. let se postavy dívají v televizi!). 80 % ()

Webb

Carpenterův hororový celovečerní debut, ze kterého se právem stala klasika. Tady jde vidět ta řemeslná režijní práce podtrhnutá výbornou kamerou. Parádní klavírní hudba, která se pro Halloween stala už charakteristická dotvářela atmosféru. Společně s napětím se tu však dostala pouze do nadprůměrných výšin. Jako slasher možná jeden z nejlepších ve svém žánru, mezi nejlepšími horory by své místo těžko hledal. [7/10] (Compass, Falcon) (Metrocolor /// Produkce: Debra Hill, Kool Lusby /// Scénář: John Carpenter, Debra Hill /// Kamera: Dean Cundey /// Hudba: John Carpenter) [1001 FILMŮ, KTERÉ MUSÍTE VIDĚT, NEŽ UMŘETE] ()

Jordan

priekopník žánru slasher ešte nie je béčkový (cecky, krv, nástroje) ako jeho mladší brat jason, vezie sa na vlne hororov sedemdesiatych rokov v amerike, ktoré stavali na solídnych základoch minimalistického, no prepracovaného scenára a precízne budovanej atmosféry. skvelá hudba a veľmi realistické herecké výkony len posilňujú desivosť toho, čo sa deje. malé veľdielo hororového žánru. pritom tu nechýba humor, ale nie béčkový, ale správne životaschopný/zo života derivovaný. ()

LION-MR.T

Carpenter dokázal předvést reálné prostředí. Holky co si povídaj o klucích,hezké domy lemovaných stromů,děti pobihajících kolem. A do toho dokázal skvěle přivést nereálné prvky,neznámý muž celý den pozoruje hlavní hrdinku,vrah večer obchází kolem domů,vůborný úhel kamery,skvělá dobře střefující Carpenterova hudba. ()

Práva na sérii Halloween jsou na prodej

16.09.2017

John Carpenter bude produkovat nový Halloween

John Carpenter bude produkovat nový Halloween

25.05.2016

Halloween Johna Carpentera je naprostá hororová klasika, jíž nedokázalo zastínit žádné ze sedmi pokračování. Hlavní série skončila v červenci 2002, o 5 let později ale došlo na remake v režii Roba… (více)