Gangsterské drama Kmotr, natočené podle stejnojmenného bestselleru Maria Puza, patří mezi přelomová díla tzv. Nového Hollywoodu, a to jak komerčně, tak umělecky. Příběh newyorské mafiánské rodiny Corleonů, jíž tvrdou rukou šéfuje starý don Vito (Marlon Brando), se odehrává v letech 1945 - 55 a zaznamenává prudký rozmach organizovaného zločinu po skončení druhé světové války. V epických, rozmáchlých obrazech před divákem ožívají osudy italsko-americké rodiny, jež svůj blahobyt založila na hazardu, prostituci, vydírání a zastrašování. Tehdy mladý režisér Francis Ford Coppola, který byl poněkud překvapivě pověřen společností Paramount realizací jednoho z jejích stěžejních projektů (své nepochybně sehrálo i jeho italsko-americké zázemí), musel redukovat některé motivy rozsáhlé předlohy, ovšem podařilo se mu věrně zachovat jejího ducha - přesný popis fungování zločinecké organizace, zachycení její hierarchie, začlenění do tehdejšího společenského vývoje i často kritizované zdůrazňování rodinné soudržnosti. Pevnou dramatickou stavbu scénáře (na němž Coppola spolupracoval s autorem předlohy) podpořilo i režijní ztvárnění, jež čerpalo především z klasických vypravěčských praktik hollywoodských děl 30. let (např. Jih proti Severu), okořeněných soudobým příklonem k realismu, zejména v zobrazování násilí a sexu. Snímek získal tři Oscary - za nejlepší film, scénář podle předlohy a mužský herecký výkon v hlavní roli (Marlon Brando, který svou cenu odmítl převzít). Pro úspěch filmu, který se stal diváckým hitem nejen ve Spojených státech, ale i ve zbytku světa (kromě např. tehdejšího Československa, kde se kvůli údajné glorifikaci zločinu a násilí nesměl promítat, ač Puzova kniha v českém překladu vyšla), bylo klíčové herecké obsazení hlavních úloh dona Vita Corleona a jeho nejmladšího syna Michaela. Vedení Paramountu nesouhlasilo s Marlonem Brandem, na němž mu vedle jeho dobře známé pověsti "obtížného a nespolehlivého herce, jehož poslední filmy byly propadáky", vadilo hlavně to, že je na roli mafiánského patriarchy příliš mladý (v době příprav filmu mu bylo 47 let), a ještě větší odpor dávalo najevo vůči Al Pacinovi, jenž se jim zdál málo známý, příliš obyčejný a především malý. Coppola s oběma herci natočil testy, jež nakonec šéfy Paramountu přesvědčily. Se stejnou pečlivostí režisér obsadil i další role, nejstaršího Corleonova syna, prchlivého Sonnyho (James Caan), jeho slabošského bratra Freda (John Cazale) a conseglieriho Toma Hagena (Robert Duvall). Úlohy Corleonových "vojáků" a dalších gangsterů ztělesnili vesměs málo známí představitelé, kteří dokonale typově odpovídali svým postavám (např. Richard Castellano jako Clemenza nebo Al Lettieri jako Sollozzo). V kreaci Michaelovy neitalské dívky Kay Adamsové zaujala budoucí múza Woodyho Allena Diane Keatonová a Corleonovu týranou dceru Connii ztělesnila pozdější Stalloneova partnerka z Rockyho, Coppolova mladší sestra Talia Shireová. Téměř tříhodinový snímek (který uvádíme, stejně jako další díly trilogie, ve dvou částech) vrcholí slavnou scénou křtu Michaelova synovce (představovaného Coppolovou dcerou Sofií), prostříhaného krvavým vyřizováním účtů s ostatními mafiánskými rodinami, jež znamenalo upevnění moci Corleonova klanu, ale také definitivní převzetí "rodinné firmy" zprvu zdráhavým Michaelem, který se stává důstojným nástupcem zemřelého otce. (Česká televize)

ppospisil

Nikdy jsem nevěřil, že někdo dokáže natočit film takhle skvěle podle knižní předlohy.Jeden z mých nejoblíbenějších filmů, kvůli filmařské preciznosti, která se projevuje i na délce filmu (ta je pro mě velice příjemná).Několik kultovních scén a zvratů.Povinných 5 hvězd. Lidé, kteří dali 3 hvězdy by si měli pořídit novou myš. ()

Candid

Kniha 5*, film 4*. Musím přiznat, že Brandův kmotrovský hlas, který tady hodně lidí vychvaluje, mi naopak přišel dost slabý. Ve scéně, kde se setkají všechny rodiny, aby dojednaly mír a Don představuje jednotlivé členy (on mimo záběr), jsem si nejdřív říkala, co to tam mluví (s prominutím) za retarda... ale jinak to bylo fajn. P.S. Pro mě zatím nejlepší adaptaci knihy, kterou jsem viděla, byl Pahorek, ale tam tomu asi nahrával nižší počet stran. ()

Nocturno culto

Dlouho se nestalo aby mě nějaký film takhle oslovil, celou dobu jsem byl napjatý a očekával se zatajeným dechem každou následující scénu..Začátek byl klasický " seznamovák" s postavami a situací avšak po smrti Dona Vita Corleona to nabralo takový spád, jaký se nevidí pokaždé, toto dílo vrchovatě naplnilo očekávání a potvrdilo superlativy které ho provázely..Marlon Brando perfektní, o tom žádná ale kdo mě utkví nadlouho v paměti, je Al Pacino, neskutečný výkon..!!! Božský zážitek... ()

Henry Morgan

Příběh Copolly, kterak ke slávě přišel, je skoro tak dojemný jako příběh hlavního hrdiny, proto se musím zeptat...není to snad důvod, proč jsou z toho všichni tak vyposraní? Ajo, pardon, ona je to vlastně legenda, kult a Mario Puzo. Hmm, nic, no, málem bych zapomněl, že tyto tři ikony se nehanobí! ()

gemi

Tři hodiny brutální nudy (občas doslova) jsem protrpěl stejně jako Marlon Brando, který tady hraje s oboustranným zánětem trojklaného nervu a charisma lobotomizovaného santusáka. Situaci se v závěru snaží zachránit Aleš Pačíno, který si to v průběhu filmu trestuhodně pohnojil těmi vůbec nejnudnějšími pasážemi, přesto však vytahuje celkovou známku na tři hvězdy. Ale těsně. A já chápu, proč jsem tento "skvost" doposud úspěšně míjel. Byl to instinkt. ()

ZnalecH

"To je z Kmotra.", "To zná každý, to bylo v Kmotrovi..." a kvůli tomuhle mimo jiné jsem si tento film pustil. Také mě upoutalo, že je to 7. nejlepší film a ty chvalozpěvy v komentářích. Ale bohužel musím říci, že jsem nebyl ohromen. Samozřejmě jsem tam viděl věci, které se v dnešních filmech už nevidí, ale asi jsem nepochopil to, co se na tom všem tak moc líbí. Snad to pochopím u dalších dílů. ()

simp23

Na Kmotra jsem si počkal, neuspěchal to, nechal jsem dozrát jak jeho, tak hlavně sebe. Až včera večer jsem usedl k obrazovce, pozhasínal světla a ponořil se do příběhu. Ještě před začátkem jsem se ptal sám sebe - 3 hodiny, nebude to moc dlouhé? Nebylo! Už úvodní scéna napověděla, že tohle bude opravdu jedinečné dílo s jedinečným Marlonem Brando. ()

Dzvandzi

Já si to jen užíval se svými kamarády,kteří seděli vedle mně a byli do atmosféry vtáhnutí stejně dobře jako já! Je to určitě jeden z nejlepších filmů všech dob.Pokud vám nevadí dlouhé filmy tak se určitě podívejte,nebudete litovat ;) ()

GTS_PUNK

"Kultový" mafiánsky príbeh pod režisérskou taktovkou Francisa Coppolu sa dodnes vraj považuje za jedno z najlepších diel, čo kedy svet kinematografie vytvoril. Dokonca tomu odpovedá aj hodnotenie tu na ČSFD. Ja by som však bol s týmto hodnotením o značný kus opatrnejší. Príbeh pojednáva o mafiánskej rodine Corleone a je situovaný do prostredia povojnového New Yorku, kedy si každý chcel odkrojiť nejakú časť pomyselného koláča a naprieč Spojenými štátmi zúril boj o moc. Inak tomu nebolo ani v tomto prípade, čo má možnosť vidieť aj divák. New York plný nie dvakrát sympatických Talianov bijúcich sa na každom fronte, to je hlavnou podstatou celého snímku. Zobrazené násilie je však vecou, ktorej je vo filme dopriateho najmenej času na obraze. Keď už na surovosť príde, rozhodne však stojí za to. Atmosféru ale dokáže tento film budovať veľmi dobre aj bez toho. Prepracované dialógy postáv a skrytý hlbší príbeh posúvajú dejovú líniu dopredu. Pozitívom filmu však nie je len jeho dej, ale takisto aj vynikajúca výprava do newyorských exteriérov a zakomponovanie doň dobových vozidiel. Na všetky tieto scény sa pozeralo viac než dobre. Vyzdvihnúť je takisto potrebné aj hviezdne herecké obsadenie, ktoré sa zišlo na plátne. Aj keď mi maskovaný Marlon Brando ako don rodiny neprišiel vôbec sympatický, je potrebné zdôrazniť to, že sa pravdepodobne jedná o jeho najlegendárnejšiu rolu. Prvý diel trilógie so sebou ale nenesie iba pozitíva a je potrebné sa zamerať aj na veci, ktoré znižujú kvalitu inak zaujímavého filmového počinu. Ako je spomínaný dej a dialógy v tomto prípade dobré, tak sú aj zlé - hlavne na začiatku divák musí dlho čakať, aby zistil ktorá postava je ktorá, a aby sa ako-tak zorientoval v deji. Táto skutočnosť sa koniec koncov ťahá celým filmom, ale neskôr sa týka už skôr len dialógov, ktoré sú miestami až veľmi prešpekulované. Ich pomerne veľké množstvo sa tým pádom musím odraziť aj na minutáži celého diela. Bez troch minút tri hodiny sú pomerne veľkou porciou aj pre filmových fajnšmekrov a je tak logické, že pozornosť a plný záujem o dej nemôže vydržať na sto percent až do konca. Práve záverečné a možno aj najdôležitejšie scény tak divák, ako to bolo v mojom prípade, môže už len "pretrpieť" a počkať si na záver. The Godfather je pre niekoho kultovým počinom pýšiacim sa tromi Oscarmi a stelesnením pravého mafiánskeho filmu. Určite to nemožno mať nikomu za zlé, film toho ponúka veľa dobrého - dej, výpravu, hercov a takisto legendárnu hudbu, ktorú som vyšiel zabudol spomenúť. Pre iných, a k nim patrím aj ja, je to však len tak trochu iný film o americkej talianskej mafii, na ktorý sa nedá povedať veľa zlého, ale takisto ani veľa dobrého. Je to taký ten priemerný film z tak trošku iného súdka, ktorý sa možno nevidí každý deň. Že by som sa však po jeho zhliadnutí stal nejakým fanúšikom, to sa povedať nedá. Nebudem klamať, keď poviem, že v niektorých momentoch bol skvelý, ale rovnako nebudem klamať, keď poviem, že mi nepríde ako dielo, ktoré by som osobne označil ako kultové. () (méně) (více)

Psycho.R

Velmi jsem váhal, jelikož mi přišlo, že jde o nevyvážený film, kde prvních 40 minut s Branďákem šlape jak holky z Perlovky, pak se dostavilo čtyřicetiminutové otupení a poté jsme se vyšvihli zpět nahoru. Takže proč ty 4*? Za Branda, za to, že mi Pacino ukázal jaký je skvělý herec, že dokáže během jednoho filmu takový uvěřitelný přerod osobnosti, za prima Sicílii a navíc jsem dostal nabídku, kterou nešlo odmítnout, takže míň jak 4 dát nešlo. ()

Sweat55

Kmotr je perfektní, ale než se vrhnu na to dobré, vypíšu pár věcí co se mi nelíbily....Tak to by bylo, teď to, co mě dostalo. Výborná režie mistra Francise Ford Coppola, který dokázal vytvořit vynikající atmosféru mafiánského prostředí. Skvělé herecké výkony snad všech zúčastněných. Marlon Brando, jeden z nejlepších herců, si to tady neskutečně dává. Al Pacinův Michael a jeho přerod z vojáčka a civilisty na mafiánského kmotra je geniální a skvěle zahrán. A ten soundtrack, ten parádní soundtrack. ()

boni

Mafiánský epos, který mě dokáže uchvátit pokaždé, když si jej pouštím. Dále to je film, který si v mém soukromém žebříčku drží několik nej. Podle mého názoru to je film, kde se setkáváme s nejlepšími hereckými výkony. Elekce herců je bezchybná. V obsazení se opravdu nedá najít slabina. Výkon Marlona Branda zde byl dechberoucí, ale musím říct, že mě nejvíce dostal Al Pacino. Asi jediný herec, který dokáže naprosto brilantně hrát jen očima. Nemusí hnout ani brvou, a přesto je jeho výkon absolutně dominantní. Ale nejen dva hlavní protagonisté se zde překonávají, třeba takový Robert Duvall hraje životní roli, koneckonců jeho absence výrazně škodí třetímu dílu. Také to je film, kde je pro mě nejvíce kultovních scén, protože asi nikdy jsem tak "nedýchal" s nějakým filmovým protagonistou, jako když šel Michael zabít Sollozza a McCluskeyho, a šátral za záchodovou mísou po pistoli. No, a do třetice to je film, který nejvíce ovlivnil směřování nějakého subžánru. Protože ať si to kdokoli připouštěl, či ne, tak se každý Kmotrem tak nějak inspiroval. Mafiánské filmy zbožňuji, ale mnohým z těch nejznámějších jsem nasolil "pouhé" čtyři hvězdy, protože prostě se nejde ubránit srovnání se svatou trojicí tohoto, a to Kmotrem, Tenkrát v Americe a Mafiány. Všechny tři díly Kmotra jsou samozřejmě na té nejvyšší úrovni, ale stejně u jedničky vidím výrazný výkonnostní náskok před zbylými dvěma díly. Po právu absolutní kult a nedivím se, když zrovna tenhle film někdo považuje za ten úplně nejlepší. Já mám sice ještě jiné favority, ale pozici v mé top 20 má neotřesitelnou. __ „Udělám mu nabídku, jakou nebude moci odmítnout.“ ()

holub109

Doslova legendární záležitost. Fantasticky napsané, luxusně zrežírované a zahrané. Tady si zkrátka není téměř na co stěžovat. Stopáž je sice delší, ale po celou dobu se něco děje, příběh výborně graduje a má dostatek šokujících a nečekaných scén. Zkrátka dost možná nejlepší gangsterský film všech dob, Francis Ford Coppola natočil mistrovské dílo a herci Al Pacino a Marlon Brando předvedli jeden z nejlepších výkonů své herecké kariéry. 100% ()

Sharpooter

Nikdy bych neřekl, že mě takhle může bavit 50 let starý film. Příběh byl skvělý, herecké výkony taky, avšak trochu mi vadilo zbytečné prodlužování některých scén (kvůli čemuž měl film 3 hodiny), občas jsem měl opravdu chvíle, kdy jsem se vyloženě nudil. Avšak chápu, čeho chtěli dosáhnout. Chtěli navodit atmosféru a napětí, což se jim vcelku povedlo, ale film byl někdy až na sílu prodlužován. Velmi se mi líbila hudba k filmu, která byla skvělá. Dále se mi velice líbilo prostředí sedmdesátých let, které už nikdy nikdo takhle dobře nenatočí a místa která byla pro film vybraná. Dále se mi líbilo, že dokázaly takto starý film zaostřit na dnešní kvalitu. Jedná se o snad nejlepší mafiánský film, který jsem kdy viděl a který už dnes nevznikne. 8,5/10 ()

Hellknight12

Včera pozretá celá trilógia . Na úvod chcem povedať, že chápem prečo je táto trilógia uznávaná ako klasika, začiatok gangsteriek alebo ak chcete mafianiek a dovolím si tvrdiť, že je to trilógia, ktorá zmenila filmový priemysel. Celá trilógia je pekne spracovaná. Či už režisérsky hudobne alebo herecky. Skvelý výber hercov. Príbehovo to je už o niečom inom. Kľudne ma ukameňujte ale mňa proste príbeh nudil a hlavne nezaujal. Asi som do toho išiel až z príliš veľkým očakávaním. Príbehovo ma to viac bavilo v Scarface síce zvyšné časti Scarface boli o niečo slabšie. Ak mám dať kompletné hodnotenie za mňa za celú trilógia tak je to 80%. Samostatne je to takto Kmotr 1 90% ()

Nix

Tohle je masterpiece, tady prostě není nic špatně, hodný strejda ze sousedství, to prostě bych mohl vidět každý den, asi lepší film o mafii nenajdete. Ale to nemusím říkat, přece to už každý viděl. A knihu jsem taky četl a prostě tohle zpracování je úctyhodné, dokonce mne snad baví víc, to je poprvé a naposledy, co tohle řeknu. ()

Paramount chystá remake Trestné lavice

07.07.2022

Miles Teller míří mezi mafiány

Miles Teller míří mezi mafiány

30.05.2021

Herec Miles Teller oficiálně nahrazuje odchodivšího Armieho Hammera v chystané minisérii The Offer na streamovací službě Paramount+. Ztvární postavu producenta Ala Ruddyho, který pomáhal režisérovi… (více)