Gangsterské drama Kmotr, natočené podle stejnojmenného bestselleru Maria Puza, patří mezi přelomová díla tzv. Nového Hollywoodu, a to jak komerčně, tak umělecky. Příběh newyorské mafiánské rodiny Corleonů, jíž tvrdou rukou šéfuje starý don Vito (Marlon Brando), se odehrává v letech 1945 - 55 a zaznamenává prudký rozmach organizovaného zločinu po skončení druhé světové války. V epických, rozmáchlých obrazech před divákem ožívají osudy italsko-americké rodiny, jež svůj blahobyt založila na hazardu, prostituci, vydírání a zastrašování. Tehdy mladý režisér Francis Ford Coppola, který byl poněkud překvapivě pověřen společností Paramount realizací jednoho z jejích stěžejních projektů (své nepochybně sehrálo i jeho italsko-americké zázemí), musel redukovat některé motivy rozsáhlé předlohy, ovšem podařilo se mu věrně zachovat jejího ducha - přesný popis fungování zločinecké organizace, zachycení její hierarchie, začlenění do tehdejšího společenského vývoje i často kritizované zdůrazňování rodinné soudržnosti. Pevnou dramatickou stavbu scénáře (na němž Coppola spolupracoval s autorem předlohy) podpořilo i režijní ztvárnění, jež čerpalo především z klasických vypravěčských praktik hollywoodských děl 30. let (např. Jih proti Severu), okořeněných soudobým příklonem k realismu, zejména v zobrazování násilí a sexu. Snímek získal tři Oscary - za nejlepší film, scénář podle předlohy a mužský herecký výkon v hlavní roli (Marlon Brando, který svou cenu odmítl převzít). Pro úspěch filmu, který se stal diváckým hitem nejen ve Spojených státech, ale i ve zbytku světa (kromě např. tehdejšího Československa, kde se kvůli údajné glorifikaci zločinu a násilí nesměl promítat, ač Puzova kniha v českém překladu vyšla), bylo klíčové herecké obsazení hlavních úloh dona Vita Corleona a jeho nejmladšího syna Michaela. Vedení Paramountu nesouhlasilo s Marlonem Brandem, na němž mu vedle jeho dobře známé pověsti "obtížného a nespolehlivého herce, jehož poslední filmy byly propadáky", vadilo hlavně to, že je na roli mafiánského patriarchy příliš mladý (v době příprav filmu mu bylo 47 let), a ještě větší odpor dávalo najevo vůči Al Pacinovi, jenž se jim zdál málo známý, příliš obyčejný a především malý. Coppola s oběma herci natočil testy, jež nakonec šéfy Paramountu přesvědčily. Se stejnou pečlivostí režisér obsadil i další role, nejstaršího Corleonova syna, prchlivého Sonnyho (James Caan), jeho slabošského bratra Freda (John Cazale) a conseglieriho Toma Hagena (Robert Duvall). Úlohy Corleonových "vojáků" a dalších gangsterů ztělesnili vesměs málo známí představitelé, kteří dokonale typově odpovídali svým postavám (např. Richard Castellano jako Clemenza nebo Al Lettieri jako Sollozzo). V kreaci Michaelovy neitalské dívky Kay Adamsové zaujala budoucí múza Woodyho Allena Diane Keatonová a Corleonovu týranou dceru Connii ztělesnila pozdější Stalloneova partnerka z Rockyho, Coppolova mladší sestra Talia Shireová. Téměř tříhodinový snímek (který uvádíme, stejně jako další díly trilogie, ve dvou částech) vrcholí slavnou scénou křtu Michaelova synovce (představovaného Coppolovou dcerou Sofií), prostříhaného krvavým vyřizováním účtů s ostatními mafiánskými rodinami, jež znamenalo upevnění moci Corleonova klanu, ale také definitivní převzetí "rodinné firmy" zprvu zdráhavým Michaelem, který se stává důstojným nástupcem zemřelého otce. (Česká televize)

Armin82

Zatracená práce,tak tohle je teda něco...když pominu takový menší nedostatky jako,že 50ti letej chlap ustojí 5 kulek z bezprostřední blízkosti nebo,že tam skoro celej film běhá Al Pacino s monoklem,tak musim s čistým svědomím říct,že jsem dlouho neviděl tak nadupanej film, jako je Kmotr :) Dokonalý příběh mafiánské rodiny v jejíž čele stojí dokonalý Marlon Brando a dokonalý Al Pacino...scénář 100%,obsazení 100%,napětí a drama 100%,příběh a zpracování 100%,herecké výkony 100% ---->celkový dojem z filmu?Platina mezi kusy železa!! Výborná práce Francisi Forde Copollo! ()

balcazar

Geniálny Marlon Brando! Geniálny! Nikto by nezahral úlohu "kmotra" tak dobre, ako to dokázal on. Mňa to bavilo, scéna s konskou hlavou v posteli ma pobavila a zároveň som sa z nej takmer povracal:) Nemám prečo dávať horšie hodnotenie ako 5 hviezd. ()

Dariuska

Prostě klasika, nebojím se říct legenda. Od tohohle filmu se odvíjely všechny ostatní o mafii :) Přesně takhle si představuji opravdové "gangstery". A ten soundtrack se dobře poslouchá. ()

Matt007

Geniální mistrovské dílo, které dokazuje, že i film se může vyrovnat dokonale napsané knize. U tohohle filmu je opravdu zbytečné se rozepisovat, protože kdo viděl tak ví jaký je to klenot. ()

Brinkley

Předlohu jsem nečetla, mafiánská tématika mě příliš nezajímá, citovat repliky z Kmotra patrně taky nikdy nebudu, ale i tak... jde o nadčasové, režijně i herecky brilantní dílo, které mě posadilo na zadek od prvního okamžiku až do závěrečných titulků. Jo, a navíc zbožňuju Pacina. ()

diodoros

"Dám mu ponuku, ktorú nemôže odmietnuť." Oprávnene jeden z najslávnejších filmov v dejinách, ktorému kraľuje Marlon Brando ako Don Vitto Corleone a rozbieha sa Al Pacino (ktorý to naplno "rozbalí" v druhom dieli, ktorý nie je o nič horší). Legendárna mafiánska sága o osudoch, strastiach a rizikách tohto spôsobu života, stopujúca vojny gangov, všadeprítomnú korupciu a často nevyhnutné krvavé "konečné riešenie" všetkých problémov podfarbená skvelou hudbou a najmä držiaca pokope výbornou Coppolovou réžiou. ()

Boris.

Pan Coppola mi udělal nabídku, která se nedala odmítnout. Přenesl mě i s gaučem na tříhodinovej výlet do New Yorku do padesátých let a představil mi mafiánskou rodinu Corleonů. Já sem mu za to naoplátku musel dát plnej počet bodů. Musim ale říct, že to byla velice dobrá nabídka a určitě jsem neprohloupil. ()

danny_21

Brilantní Puzovo počteníčko dokázal Coppola převést obstojně, díky tomu, že se knihy věrně drží a hlavně, že si sehnal Branda s Pacinem, kteří s přehledem kralují a jak Kmotr tak jeho syn jsou prototypem mafiána jak má být, protože být Taliánem neznamená jenom mít rád Pasta, Pasta :-) Přesto, že jde o přelomový film, nemůžu dát plnou palbu, protože to ve střížně měli dost zkrátit, některé pasáže se táhly nudou, která pokračuje v dalších dílech a vyvrcholí v Apocalypse, v Kmotrovi ještě zvítěžil obsah nad formou - 75 % ()

Oonika

Tu jednu hvězdičku pro mě bohužel ubírá délka filmu a množství postav, chvíli jsem se dost ztrácela a chvíli dost nudila... Ale jsem zvědavá na další díly. ()

filipes.lu

Ano, budu za za debilního vyvrhela, kterej nepozná filmový umění a snaží se upoutat. A mě je to jedno, ať si každej o mým hodnocení myslí, co chce. Upřímně, dvě hvězdy jsem dal za herecký výkony, který jsou nad úroveň klasického filmu, ale tím to končí. Za můj odmítavý postoj může všudyvšeho především zvolený téma. Ne, tohle mě nikdy nebavilo a nikdy nebude. Dívat se půl hodiny na to, jak někdo slaví svatbu a mezitím, jak obyčejní smrtelníci podlézaj "zlýmu/hodnýmu" tátovi není nic pro mě, i když bych měl být rád skoro až za dokumentaristickou přesnost těchto praktik. Ani mě nebavila zřejmá proměna Al Kapučína z neviňátka do podoby svýho otce. Jedinej, kdo mě tam opravdu bavil a komu jsem věřil i drdol na hlavě byla kmotrova manželka, která byla ovšem dohromady na třech záběrech a to je z tříhodinovýho filmu žalostně málo. Radost mi udělala i Kapučínova nová sicilská rajda, u který jsem opravdu nečekal, že z ní bude po nástupu do auta fajn puzzle o spoustě kousků. Upřímně, film jsem shlédnul jenom proto, abych věděl o co všem jde a proč jsou z toho tak hotový. Chápu proč. Ale na mě to nefunguje. To radši film: KMOTŘENKA o tom, jak se pečou muffiny. Jsem barbar...jsem odpornej a blbej barbar! ()

DuranCZ

Naprosto úchvatně zpracovaný film. Výborné herecké výkony. Pro Branda a Al Pacina to byla role přímo šitá na míru. Příběh se striktně drží knižní předlohy což občas může někomu připadat těžkopádné, ale pokud máte volné 3 hodiny tak rozhodně stojí za shlédnutí. Film je nezapomenutelný svojí ponurou atmosférou sicilské mafie a hudbou, která je dnes už bohužel dost profláklá. ()

Pathrose

Co více dodávat k tomuto do detailu vyladěnému skvostu, který nám připravili páni Coppola a Puzo? Zprvu asi to, že lepší filmovou adaptaci na jakoukoliv knižní předlohu zřejmě nikdo nenatočí. Kniha je, podle mého názoru, něco dokonalého. Film však splňuje všechny nároky s elegancí a lehkostí. Asi nevadí, když řeknu, že knihu mám radši, ale Coppolův Kmotr je mistrovské dílo. Tříhodinové filmové orgie, které vám nabídnou vše. Marlon Brando a Al Pacino jsou famózní. Jedním slovem famózní. ()

007.

I když mám takové filmy rád, tak z tohoto jsem mírně zklamán. Za necelé 3 hodiny tam byly jen povedený závěr a nejlepší scéna byla, když Al Pacino odprásknul dva chlapíky v restauraci, tam se dala atmosféra napětí krájet. Jinak film jako takový vyvolává pojem, že se začne něco pořádného dít, ale většinou nic. Ze slabosti k tomuto žánru 80% ()

10Domik10

S hodnotením tohto filmu som si dával na čas, dlho som sa nevedel rozhodnúť ale teraz sa mi dôkladne uložil v hlave a vyhodnotil som všetky aspekty filmu. Brilantne napísaný a nevídaný scenár približuje mafiánske prostredie asi najdôverihodnejším štýlom takéhoto žánru. Al Pacino tu dával vyniknúť svojmu "remeslu" a skvelý Marlon Brando si získal od každého obrovské uznanie. Je však možné, že niekto má radšej ten nadnesenejší spôsob podania ako vidíme napr. v Goodfellas. Ja to mám tak 50 na 50. ()

bono22vox

Mezi gangterskými filmy to nejlepší z tohoto řemesla a možná vůbec mezi všemi žánry... Kdo četl knihu, ví, že převézt něco tak úžasného a tak komplikovaného, je opravdové řemeslo... Nezbývá než pokorně smeknout před Coppolou, posadit ho na trůn a doufat, že ho jen tak nikdo nesesadí... Trilogie, která se stala LEGENDOU. Film, kterému konkuruje jen hrstka jiných... ()

Ryšty

Všichni mi o tom básnili a vyprávěli až jsem od toho čekal asi nadlidský výkon. Tři hodiny je přece jen dost a šel jsem s tím do toho, že se budu bavit od začátku do konce. Bohužel se našlo pár hluchých míst. Ale nakonec jsem se bavil dobře. Hudba je vynikající a k filmu dokonale sedí. ()

Moiraine

Tenhle film není pro mě. Na můj vkus se to moc táhlo a celkem jsem se nudila. V jeden okamžik jsem se dokonce v ději totálně ztratila. Ale zase na druhou stranu, kdyby to bylo natočeno jinak, tak by to nějak nebylo ono. Co se mi hodně líbilo, byla hudba (třeba to i bylo tím, že je notoricky známá:)) Na pokračování už se asi nepodívám, ale knížka by mě možná i lákala. ()

Sykon

Musím říct, že od základního kamene moderních filmů o mafiánech jsem čekal trochu víc, byť přesně nedokážu pojmenovat co. Holt jsem se stal obětí přespříliš vysokých očekávání. Ale ačkoliv se má očekávání nenaplnila, zklamán jsem nebyl. Marlon Brando i Al Pacino byli skvělí, hudba stylová a realita mafiánského světa uvěřitelná. Doufám že se časem dostanu ke knížce, kde doufám že by některé vedlejší postavy, které mě zajímaly (Luca Brassi, Sonny) mohly dostat trochu víc prostoru. ()

Zverca

Na tento film som sa veľmi tešila. Kniha je jedna z mojich najobľúbenejších. Stelesnenie Putzovho krstného otca v Brandonovom podaní bolo podľa mojich predstáv.Taktiež hudba vystihla atmosféru dokonale, ako som si to predstavovala. Avšak ostatné nemôžem ohodnotiť na plný počet. Film mi prišiel len ako doplnok ku knihe, mnoho skvelých knižných momentov nezachytil a aj čaro príbehu sa pre mňa trochu stratilo. Ak ste však nevideli ani nečítali krstného otca, rozhodne začnite s knihou. Napriek tomu ide o film, ktorý stojí za to, no je v mnohých smeroch podľa mňa preceňovaný. ()

Paramount chystá remake Trestné lavice

07.07.2022

Miles Teller míří mezi mafiány

Miles Teller míří mezi mafiány

30.05.2021

Herec Miles Teller oficiálně nahrazuje odchodivšího Armieho Hammera v chystané minisérii The Offer na streamovací službě Paramount+. Ztvární postavu producenta Ala Ruddyho, který pomáhal režisérovi… (více)