• Okara

Charisma přímo prýští z obrazovky, jedna brilantní scéna za druhou, silný příběh v bezchybném zpracování, ale pro mě zkrátka kouzlo první části zmizelo. Od třetiny jsem se začal nudit, nezajímalo mě, jak osudy Corleonovy rodiny skončí a jen jsem čekal na konec (přiznám se, část jsem i přetáčel). Stopáž je pro mě zkrátka přehnaná a scénář se dal zkrátit, takhle šel bohužel děj mimo mě.(30.7.2012)

Kmotr 2 je moje první plnohodnotné setkání s touto kultovní filmovou ságou. Nelze než napsat, že film v mých očích dostál své pověsti. Coppola si poradil opravdu s bravurou a originalitou. Divák by od takového mafiánského snímku očekával krvavé žně, ale režisér nechává působit zcela odlišné stránky mafiánského života. Většinu filmu tvoří dialogy, které sice nejdou zrovna k jádru věci a přesto působí mnohem více, než vyvražďování. Skvělé také je, že film je poslepován z útržků jednotlivých událostí a často se vrací do dávné minulosti, aniž by to však působilo jakkoliv rušivě. Naopak to film obohacuje. No a nakonec nelze nepět chválu na obsazení. De Niro, Al Pacino i Duvall jsou prostě fenomenální.(22.5.2007)

„Vždy som mal o teba starosť, Fredo.“ Jeden z minima filmov v histórii kinematografie, ktorý je prequelom a sequelom zároveň. Úchvatný, 200-minútový gangsterský epos. Kým Michael (Al Pacino) starne a sleduje zradu (manželka Diane Keaton) i vernosť (plešivejúci consigliori Tom Hagen Roberta Duvalla) a preberá otcove gestá, mimiku a hlas, v minulosti sledujeme vzostup jeho otca (Robert De Niro v podstate hrajúci Marlona Branda – táto „rovina z minulosti“ je podrobne popísaná v Puzovej knihe, ale čo sa filmov týka, dostala sa až do dvojky). KRSTNÝ OTEC II, ktorý prišiel dva roky po jednotke, býva často pokladaný za jedno z najlepších pokračovaní (aj keď Randy Meeks si o tom myslel svoje) a aj jeho strhujúco režíroval F.F. Coppola, ktorý dostal od štúdia (na rozdiel od v dosť komplikovaných podmienkach vznikajúcej jednotky) voľné ruky. Vytvoril vďaka tomu surové, mrazivé a na 11 Oscarov nominované klasické (veľ?)dielo o ponukách, aké sa neodmietajú. Škoda, že Brando sa odmietol vrátiť do záverečnej scény; zasa raz na rozbroje medzi hercom a štúdiom doplatili nevinní diváci. Ale tak už to v živote chodí.(24.3.2009)

Neskutečné. Ty tři a půl hodiny utečou jako nic, když člověk může sledovat takový skvost! Kde jenom začít... Tak hlavně Al Pacino je tu tak dokonalý, že slovo dokonalost vedle něj bledne. Co ten dokáže zahrát jedním pohledem, jedním pohybem, jedním krátkým výrazem, to se opravdu nevidí. Kreace ostatních ale nijak nezapadají. Například fenomenální Tom Hagen Roberta Duvalla, utrápená Diane Keaton, perfektní frajer Robert de Niro, který se dokonce naučil mluvit stejně jako MB, využitější a výraznější Talia Shire a mě osobně nejvíc zaujal John Cazale a jeho problematický Fredo, se kterým i přes nedostatky musíte soucítit. Výborně propracovaná a zvládnutá psychologie postav, díky čemuž postavám věříte a vžijete se do nich. Síle příběhu napomáhá hlavně skvělý tah kombinovat dění přítomnosti v čele s Pacinem a minulosti v čele s Nirem. Režie a režisérské nápady doslova a do písmene dokonalé a hudba nepřekvapivě nádherná. Minimálně stejně dobré, jako první Kmotr a nejlepší role Al Pacina a zřejmě mnoha ostatních zúčastněných. A ta konečná scéna mi skoro vehnala slzy do očí. Čistých 5*(21.9.2011)

Jednička měla několik vrcholů, dvojka jen jeden. Chyba se tedy našla a tentokrát nejsem sužován tím pocitem dokonalosti... Michael žije v otcově odkazu a zažívá útrapy při řízení Corleonovského impéria. Spolu s tím sledujeme i příběh mladého Vita, který roku 1901, ještě jako malý kluk, uprchl ze Sicílie a doplul na newyorský Ellis Island. Pořád je to velká story, jenom o něco slabší. Charaktery mě už také tolik nezaujaly, nicméně ten Pacinův si (bráno už od minula) prošel zajímavým vývojem a skončil v nezávidění hodné situaci. Monstrum či nikoli? [HD](8.10.2010)

• - Lee Strasberg súhlasil s postavou Hymana Rotha na žiadosť Al Pacina. Najprv ale odmietol. Až po 45 minútovom stretnutí s otcom Francisa Forda Coppolu, Carminom Coppolom, súhlasil. (Stefan_M)

• - Film byl v roce 2008 zařazen Americkou filmovou institucí v žebříčku nejlepších gangsterkých filmů na 3. místo. (TheDude)

• - Spoiler: Ve filmu je celkem 16 úmrtí. (don corleone)