Vypravěčem událostí z roku 922 je arabský cestovatel Ahmed Ibn Fadlán, setkávající se ve střední Asii s bájnými Vikingy. Proti své vůli se stane jedním ze třinácti bojovníků, kteří se musí na dalekém severu utkat s tajemnými nepřáteli, sužujícími zemi krále Hrothgara. Děsiví netvoři Wendolové jsou ve skutečnosti kanibalové v medvědích kůžích, kteří útočí pod příkrovem mlhy a kteří nikoho nešetří. Vzdělaný Ahmed jen zvolna nachází vztah k drsným, neurvalým a věčně popíjejícím Vikingům. Záhy však objevuje jejich kladné vlastnosti a postupně se s nimi sbližuje. Díky nim vyspívá i on v neohroženého bojovníka. V krutém boji, kdy mají Vikingové první ztráty, se od jednoho místního starce dozvědí, že mohou zvítězit, jen když zabijí dobře ukrytou "matku" a jejich vojevůdce. (TV Nova)

monolog

Nevím jak vám, ale mně se to líbilo. Nevím, čí je zásluha, že McTiernan opustil svoje dítě, ale ani nevím, jestli to tomu prospělo nebo nikoliv, protože nevím, jaký úpravy udělal Crichton a jaký by ještě případně udělal McTiernan. Takže mluvit o tom, že kdyby to dotočil McT, tak by to byl supr biják je hloupost. Vlastně by mě zajímalo, v čem je to horší třeba než Gladiátor? Gladiátor mi přišel ještě mnohem víc nereálnej, ale pravda, jsou tam mnohem velkolepější triky. Příběh mě nijak svou idiocií nebušil do hlavy, prostě proto, že až tak idiotskej prostě není. Tohle není historickej dokument, ale dobrodružnej epos (a to má jiný nároky, v Excaliburu se taky nikdo nepozastavuje nad tím, že rytíři ze čtvrtého století mají ocelová brnění). Zábavný to je, dobrou atmosféru to má, narozdíl od většiny ostatních diváků jsem pochopil, že se Banderas ten jazyk nenaučil za jeden večer, ale za víc, který byly všechny sestříhaný vedle sebe (nezapomeňte, jednu chvíli mu tam tekla po obličeji dešťová voda a v druhou byl suchej). Pravda, mohl to být velkolepější velkofilm, ale mně tento střídmější styl nijak nevadí. Trója měla megatriky a je to takovej blábol, že mu ještě dlouho nebude rovno. ()

Faidra

S zděšením srovnatelným s tím, které pocítí neozbrojený jedinec při pohledu na wendola řítícího se jeho směrem, jsem zjistila, že jsem při hodnocení ťukla vedle a dala Vikingům tři hvězdičky. Zasloužila bych od Buliwyfa naplocho mečem přes hlavu, ale jako by se stalo (soudě dle následků). Tímto to napravuji a veřejně hulákám do světa, že se mi to líbilo! Smažte mě, škvařte mě, mučte mě, bijte me, zabte mě, nasaďte mi španělskou botu, nakazte mě francouzskou nemocí a pusťte na mě německé myši, ale neodvolám to. Protože najděte mi nadupanou a svižnou historickou (no dobře, historickou odvolávám, ale to je to jediné) fantasy s herci, kteří vypadají, jako by se oháněli mečem pod zamračenou oblohou odjakživa, hláškují jako o život, krev se mísí s bahnem a dešťovou vodou v nedigitálních řežích, bojuje se i žije s neúprosným fatalismem prosyceným neméně hlubokou vírou a odhodláním položit život nejen proto, že je to třeba, ale proto, že tak se to patří, a celé se to odehrává na chladném severu. Jsem si jistá, že nenajdete. Já pro změnu uznám, že logických kiksů tam je nemálo a jazykový rychlokurs je jedním z nich, ale dobrý film se podle mě pozná i podle toho, že nad chybami mávneme rukou a uvědomíme si, že filmy mají kromě jiného i bavit a dát zapomenout na okolní svět. Na což jsem s Vikingy zapomněla rychle a ráda. ()

Skejpr

Mě se to docela líbilo.. Pominu-li trošku za ušio přitaženou zkratku týkající se jazykové bariéry (Banderas sedne k ohni a když od něho vstane, umí Vikingsky), dostalo se mi velmi zručně natočemé akční "historické" dobrodružství, s velmi dobrým Banderasem, několika úchvatnými scénami a zajímavou hudbou a celkem zajímavým dějem, obsahujícím několik naproto rozkošných scének(exhibice koně, Banderasova neschopnost manévrovat s těžkým mečem a jeho následná úprava).. jsem spokojen.. ()

BadoXXII

Myslíš na to, čo príde, a v duchu si predstavuješ strašné veci, od akých by stuhla každému krv v žilách. Nemysli na budúcnosť a nech Ťa poteší vedomie, že nikto nežije večne. Knihu Netvori z Hmiel Michaela Crichtona som čítal a film je jej až prekvapivo verný. Rozdielov je minimum. Možno to je zásadný problém, prečo je film tak zatracovaný. Predloha nepatrí medzi najlepšie Crichtonove diela a dovolil by som si tvrdiť, že je priemerná. Film ma však bavil a aj keď nepatrí medzi najlepšie historické filmy, rozhodne patrí medzi tie lepšie dobrodružné. Bitky sú natočené dobre, atmosféra je citeľná a hudba skvelá. Ja si to hocikedy pozriem vždy rád. Chvála Bohovi, lebo vo svojej múdrosti ustanovil smrť na koniec života, a nie na jeho začiatok.70% ()

Shit

Kurva co to má znamenat? který vymašťený retardi to tady hodnotěj? Podle mě je to hodně sklušná podívaná a až na pár nesrovnalostí, který tam byly hlavně pro urychlení filmu, což je dobře, protože by asi nebylo moc zajímavý, kdyby se Antonio Banderas učil dvě hodiny tan jejich jazyk, ale uznávám, že to bylo trošku nezvládnutý, jsem se skvěle bavil a ve spojení s dobrou hudbou byly i bojový scény, který taky někdy nebyly úplně košér, dobrý a v celku i napínavý. A taky si nemyslim, že by banderas byl nějak nevýraznej nebo že by hrál špatně, podle mě to byl jeden z jeho nejlepších filmů ()

Dadel

Docela bych chtěl vidět tenhle film před brutálními zásahy producentů. Ten film nedává vůbec žádný smysl. Kdybyste náhodně zpřeházeli jednotlivé scény, výsledek by nebyl příliš odlišný. ()

Djoker

Při natáčení Vikingů se evidentně střetlo několik tvůrčích vizí a logicky tak vznikl paskvil, který střídá světlé momenty s tragikomickými. Vůbec však není jasné, o čem to původně mělo být. Crichtonova předloha zřejmě nebude takové terno. Tajemní nepřátelé jsou jen primitivové. Seveřany vede český rodák Kulich. Do toho tam celou dobu Banderas žvatlá něco španglicky a hraje si na Araba. ()

flanker.27

Ač zatracovaná, přece pro mě jedna z těch lepších Crichtonových adaptací a to včetně velkého mistra Spielberga and his Jurrasic Boys. Film s pěknou výpravou (i když bych třeba ke zbroji některých Vikingů měl nemalé výhrady) a lokacemi, slušnou porcí naturalismu a excelentní atmosférou odpovídající "temnému" ranému středověku. Plus vynikající Goldsmithova hudba. Rozhodně lepší, než rádoby oduševnělé nabubřelosti typu Statečné srdce, Gladiátor nebo Království nebeské. "Viděl jsi draka zblízka? - Jsou to jezdci na koních. - Hm, draka bych radši." Co se týká sporu Crichton x McTiernan, otázka je, zda to Crichton spíš nezachránil. Mc Tiernan toho nenatočil zas tolik kvalitního (vpodstatě jeden mírně nadprůměrný sf akčňák a to až ve své druhé polovině a pravda jednu nedoceněnou akční parodii), abych jeho slovo bral jako nějakou autoritu. ()

choze

V kině by to asi byla trochu nuda, v televizi se to ale docela dá. Rozhodně tu bylo zaděláno na mnohem víc, příběh je jakýsi plytký a bez gradace a dynamiky, akce málo a nic moc, nicméně to má atmosféru (i když zdaleka ne tak temnou, jakou to mohlo mít), pár dobrých nápadů a scén (asi jako všem se mi líbila Banderasova adaptace mezi vikingy) a vydařil se i casting. Nakolik je celková průměrnost snímku vinou McTiernana či Crichtona je otázka, ale faktem je, že McTiernanovy následující snímky už byly hotové sračky. Navíc všechny Crichtonovské adaptace co jsem zatím viděl (kromě Jurského parku) - KONGO, VYCHÁZEJÍCÍ SLUNCE, KOULE, TIMELINE) - byly stejně na půl cesty jako VIKINGOVÉ. ()

Gilmour93

Přirovnal bych to k plastickému chirurgovi, který udělá obstojný nový nos (předloha Eaters of the Dead), aby ho pak pacientovi v okamžiku, kdy vyjde z kliniky na ulici, úderem pěstí zlomil (dotočné Crichtona). Pominu-li detaily dráždící mě u historických filmů v podobě kontur rtů a pěstěných nehtů severských žen, či Banderasovu tvář neustále vypadající jako by před minutou dotočil reklamu pro Gillette, nelze si nevšimnout, že Vikingové absolutně nedrží pohromadě jako celek a krom "Stavitelské pře" nenabídnou jediný zapamatování hodný moment, což přičítám právě vměšování se do práce McTiernana, chabé výpravě a částečně i nechtěné komičnosti Antonia. Ohledně rychlokursu vikingštiny se musím zastat autorů. Čekali jste snad, že se polovina filmu bude věnovat probírání gramatiky, normanských nepravidelných sloves či poslechu mluveného slova z kazetového přehrávače? Ibn byl vzdělaný muž a barbarský jazyk očividně neměl velkou slovní zásobu (zabít, kůň, prasožrout, Valhalla). Vždyť ti kucí ani neuměli psát.. ()

Hal_Moore

Antonio Banderas v historickém výpravném snímku? Ano. I takové anomálie se čas od času objeví. Ale nutno podoknout, že Banderasovi role sedla náramně. Arab, který zavítá mezi Vikingy se kterými následně pojede na vandr.. to tu ještě nebylo. Atmosféra vytváří v místnosti chladno a šero, jakoby každou chvíli měla na dveře zaklepat sama ohnivá saň. Až na triky, díky kterým strhávám jednu hvězdu dolů se mi vše líbilo. Potěšila i role Vladimíra Kulicha, který Banderase hravě přehrál :D Vikingové se nemůžou rovnat spektáklům jako Statečné Srdce, Gladiátor či Rob Roy. Ale i tak stojí za to je shlédnout. Nic tím nezkazíte. Kéž by všechny výpravné historické "velkofilmy" dopadly alespoň takto. Snad se to zlepší. Uvidíme... ()

Lynn

Byl by to celkem zajímavý dobrodružný snímek, kdyby Američané (zase!) zcela neignorovali historická fakta či je nepřekrucovali a nestavěli na hlavu. Už jen z tohoto důvodu si nelze film pořádně užít. Ale akční scény a Antonio Banderas to občas solidně zachraňují. ()

Brouk

Himbajs šúviks, řekl by někdo od kresleného příběho J.Foglara :-) ... Atraktivní téma, nadprůměrná hudba, dokonce i Banderas mě přesvědčil, že není napomádovaný seladon a tajtrdlík a miláček bulváru, režisér, co sem tam umí (má své chvilky), solidní předloha a podpořená Crichtonem a hle: film propadl do komerčního i uměleckého podprůměru, kde se stala chyba? Levoboček Tiernanův? I to je možné, vidím na podceněnění jak cílové skupiny tak tématu, jasné detailové nedotažení... život a doba vikingů je mimořádně atraktivní téma, tenhkle film beru průkopnicky, i když mě osobně (jen mě) vcelku zklamal, čekal jsem víc díky reklamě, v žádném případě tenhle film i přes mírně negativní hodnocení nezatracuji, škoda balastních věcí a věřím, že další film ala Vikingové bude lahůdka.... přeji si to a držím palce ()

genetique

Je síce pravda, že s týmto scenárom by sa toho asi dalo veľa narobiť, ale ako to mohli takto zvrzať, to nechápem. Banderas sa mi ako bojovník zo stredoveku páčil skoro tak ako Crowe, no to je spolu s hudbou asi tak všetko. Nulové napätie, logickosť v nájazdoch na pevnosť, či pri dobíjaní jaskyni tiež žiadna, otrasné dialógy, čomu odpovedajú aj tržby. 60%. ()

Eliott

Dost dobrý starý film jaký už se dnes netočí. Bohužel však bylo tempo často dost pomalé a bitvy natočeny rozmazaně. Finální bitva také nebyla ideální, ale film určitě neurazí a o něco lepší 3 hěvzdy si zaslouží. 70% ()

Ainy

Tento film mě přikoval k sedadlu ... Nejvíce mě na něm upoutaly: fantasy děj a napětí... Krásné přírodní scenérie a příjemně zvolená filmová hudba vytvořily pro mne velice příjemný divácký zážitek :-) aneb líp než Peytl bych to nenapsala, vystihl to zcela přesně i za mě ;-) ()

Le_Chuck

Spájať arabov s vikingmi ? Heh ! Vychrtlý Banderas vyzerá medzi tými blonďatými svalovcami ako päsť na oko a nezachráni to ani ta vševysvetlujúca omáčka. Rezignovať sa odporúča. Našťastie je tu akcia a kto má rád historiské mlátičky na ostrie noža, či sekery bude rád. Len v tom nehľadajte preboha Gladiátora. ()

Šerif Kurt Russell versus kanibalové

Šerif Kurt Russell versus kanibalové

04.11.2012

Z Nespoutaného Djanga, kde měl hrát DiCapriova sadistického poskoka, se na poslední chvíli vyvlekl, ale na Divoký západ přece jen vyrazí. Zahraje si totiž šerifa v údajně extrémně brutálním… (více)

Zemřel autor Jurského parku

Zemřel autor Jurského parku

05.11.2008

Ryan Phillippe jako vikinský válečník?

Ryan Phillippe jako vikinský válečník?

11.09.2007

Návrat akčního machra

Návrat akčního machra

27.05.2007

Kdysi byl považován za jednoho z nejlepších akčních režisérů. Filmy jako Predátor či Smrtonosná past ho vynesly do pozice žánrové špičky. Pak přišly propadáky jako Vikingové, Rollerball a Zelené… (více)