Vypravěčem událostí z roku 922 je arabský cestovatel Ahmed Ibn Fadlán, setkávající se ve střední Asii s bájnými Vikingy. Proti své vůli se stane jedním ze třinácti bojovníků, kteří se musí na dalekém severu utkat s tajemnými nepřáteli, sužujícími zemi krále Hrothgara. Děsiví netvoři Wendolové jsou ve skutečnosti kanibalové v medvědích kůžích, kteří útočí pod příkrovem mlhy a kteří nikoho nešetří. Vzdělaný Ahmed jen zvolna nachází vztah k drsným, neurvalým a věčně popíjejícím Vikingům. Záhy však objevuje jejich kladné vlastnosti a postupně se s nimi sbližuje. Díky nim vyspívá i on v neohroženého bojovníka. V krutém boji, kdy mají Vikingové první ztráty, se od jednoho místního starce dozvědí, že mohou zvítězit, jen když zabijí dobře ukrytou "matku" a jejich vojevůdce. (TV Nova)

Shakers

Čo sa týka tohto žánru, tak Vikingovia sú jeden z mojich obľúbených filmov. Príbeh je zaujímavý už od začiatku, herecké obsadenie tiež, no čo ma najviac prekvapilo je ta atmosféra, ktorá je miestami fakt až na hororovej hranici. Akčná stránka super, humor tiež nechýba, výprava a kostýmy, všetko funguje na výbornú a sedí ako Goldsmithová hudba. No minutáž je skutočne krátka na takýto film, chýba zopár scén a vysvetlení a je veľká škoda, že McTiernan tento film kvôli Crichtovi nedokončil. Napriek tomu s prižmúreným okom dávam plnú paľbu. Obľúbený soundtrack: The Warriors. 90 - 5* ()

Jacinda

rozhodovala jsem se mezi třemi a čtyřmi hvězdami, ale nakonec měl tenhle film tu kapku navíc, která ho do čtyřky řadí. příjemní herci a hlavně Kulich, kterého jsem do té doby neznala. a pak že prorazil jen roden :-D ()

Big Bear

Film je točen podle knihy Michaela Crichtona - Pojídači mrtvých a rozhodně jsem se u něj tak nebavil jako u knihy. Přiznávám, že Banderas arabského vzdělance, který si ze zažitých příhod píše pro sebe a pro svého kalifa denník zahrál na jedničku. To že arabaští cestovatelé a vyslanci se dostali do skutečně vzdálených a podivných končin od Arábie není žádný blábol. Jsou toho důkazem právě různé denníky, cestopisy i popisy oněch podivných zemí v knihách a kronikách arabských učenců... První boje po boku Normanů celkem ušly. Vše táhne napětí a strach z tmy, ve které jsou - oni. Pak už mně to ale bavilo čím dál méně. Konec mi přišel (stejně jako kniha) rychle ukončený. Inu - jako dobrodružný filmík na nějaké odpoledne či podvečer proč ne. Víc od toho ale nečekejte. Standard, který rychle odezní. * * * ()

forsberg

Historická nevěrohodnost? Rychlokurz vikingštiny? Souboje ve tmě, takže prdlačku vidíte? A víte co? Mně je to šumák. Jak už jsem psala jinde, já totiž miluju chlapy v sukních a jejich hojný výskyt ve Vikinzích převáží všechny možné i nemožné nedokonalosti. ()

Paldini

Podivná fantasy slátanina, která vůbec nefunguje jako film, ale jen jako série několika soubojů. Vypadá to, že film byl původně asi zamýšlen jako televizní seriál, neboť jinak si neumím vysvětlit takovou levnou televizní produkci, která byla z celého filmu cítit. Souboje, na kterých celý film stojí jsou natočeny neskutečně fušérsky. Buď není nic vidět, protože je černočerná tma nebo je jako v poslední bitvě světlo a potom se režie vyžívá ve zpomalených záběrech, což nechápu, protože ještě více je tím zdůrazněna nemohoucnost některých zúčastněných. Ještě bych dodal, že český distribuční název Vikingové je dost zavádějící a více by se hodil jen čistý překlad originálního názvu, tedy Třináctý válečník. ()

Boogeyman

Začnu klasickým klišé - kniha je mnohem lepší. Na filmu je opravdu znát, že jeho vznik nebyl zrovna hladký. Očividně vysoký rozpočet vykoukne na diváka jen občas, jindy se topíme v laciné inscenaci. Banderas se do role hodí, stejně tak jako většina seveřanů, špína a zima opravdu lezou až za nehty a občas aby se jeden fakt bál. Ale mnoho hloupých nedotažeností a hloupostí sráží na průměrné tři hvězdy....Těšil jsem se na to, jak se ve filmu zhostí Fadlánova porozumění řeči seveřanů, no dostal jsem teda pořádnou facku!:-) ()

sheen

Hodně se me líbila tato Vikingská řezba, jen kdyby to bylo tak ještě o půl hodinku delší a jednotlivý členové výpravy neumírali tak rychle abychom se s něma mohli aspon trošku seznámit. ()

salahadin

Daleký sever, ostré hory, hluboké lesy, u pobřeží kotví vikingské lodě a mlha patří ke kraji jako déšť k Anglii. Příběh se nápadně podobá eposu o Beowulfovi. A k tomu hraje fenomenální Jerry! Hlouposti ve filmu: (1) Tataři!!! Hehe, výborný vtip, v této době a v této oblasti se s nimi fakt nemáme šanci setkat, žili tu spíš jiní kočovníci (Pečeněhové apod.). (2) reálie jsou pro vikingy dost mimo, určitě ve výzbroji neměli gladiátorské helmy, či španělskou zbroj z 15. století. No tvůrci asi při natáčení nesnídali, tak do filmu naprali všechno, co viděli v encyklopedii zbraní od Larousse. A tak podobně (nepravděpodobné věštění z kostí, vůdcové byli pohřbíváni spíše pod velké mohyly v lodích, ibn Fahdlán byl poslán na sever společně s několika tisíci lidmi atd.). Ale víte vy co? Mně je to fuk. Naopak souboj cti a stavba opevnění - oboje na jedničku. Já vím, že je strašně vidět, že film točili dva režiséři a že Crichton byl kri...chton, ale postupem času ten film vzbuzuje spíše milosrdný přístup. A bijec Vláďa Kulich se konečně předvedl... a ta hudba, ta hudba, láska na první tón...... ()

666teen

Ten kdo oblíkal chudáky vikingy, by zasloužil mečem naplocho. Takovej výlet šatníkem celýho středověku tu ještě nebyl....A to nemluvím o chromém ději. ()

Satan

Všechno dobré, ani ty vyloženě "kecací" pasáže mě v obzvláště historicko-dobrodružných snímcích nevadily. Ale sakra něco mi tu nesedí. Velkofilm a hodinu a půl ? Ano, skvělé scénky, bojové i jsem se někdy zasmál. Chtělo to podle mě více těch komerčních a bechderoucích scének typu 1000 lodí na oceánu, velké bojiště atd. Celkově ale tento snímek neodsuzuji, i když pravda, moc do nebes ho také nevyzdvihuji. ()

Peytl

Tenhle film že je propadák?? Bandaska výbornej, Omar super a není to jen z patriotismu, ale Vláďa Kulich :) je opravdu král Vikingů. Pokaždý mi běhá mráz po zádech, když se v závěru naposledy zvedne a po vítězný bitvě usedne na ten kamennej trůn, silnej okamžik!!! Sakra, možná je to zastydlá puberta, ale vždycky chci bejt jeden z těch třinácti borců, taková ta chlapská romantika. V tom případě mám kolem sebe dostatek adolescentů na to, abychom tu Medvědí svini dostali...i s nožem a na psovi jak Ahmed. Úžasnej film, z nějakýho záhadnýho důvodu podceňovanej, atmosféra, tajemno, hrdinství, čest...ten film má všechno!!! Koukněte se povinně všichni znova ! ()

Vavča

Silně ahistorické (kde by se vzali Tataři v Evropě počátku 10. století, když Avaři byli zničeni, po Mongolech ani stopa, to Maďaři tehdy řádili ve stepích). Zbroje šílený mix vysokého i pozdního středověku z dob reconquisty, jedna přilba z gladiátorských zápasů, uff. Historici a odborníci museli po této stránce trpět. Rád bych si sehnal knihu, abych mohl posoudit úroveň znalosti, autora. Jenže přes všechny tyhle výtky mě ten film stále i po letech baví (nedávno viděno poprvé v originálu), jasně můžeme se bavit i tom, že střih mohl být udělán lépe, temnota některých záběrů neměla vůbec být atd. Přesto všechno má film atmosféru, baví, skvělý Banderas v hlavní roli, Jerry Goldmisth dodal monumentální a kulervoucí OST. Příběh zajímavý, souboje dobré, je to napínavé, občas vtipné. Stejně by mě hrozně zajímalo, jak vypadala nesestříhaná verze do které nezasahoval Crichton. Vzhledem k tomu, že je už 11 let mrtvý mohl by někdo verzi vyhrabat z trezoru a vydat na DVD. ()

kingik

Redfordovi už jsem říkal, aby přestal režírovat, tobě McTiernane rovnou vzkazuji vypadni a přestaň obtěžovat svou těžkopádnou režií, která vždycky stála za houby. Tobě bych nedal režírovat ani Ošklivku Katku, VKVéčka.a Televizní noviny na Nově. To se nestydíš za to, co jsi stvořil za shit?! Taky se dost divím, že tě po tomto fiasku ještě někdo nechá režírovat. To vše ještě obohaceno o špatného Banderase. Jednu hvězdičku dávám za to, že v rukou jiného režiséra by to byl super film. 20% ()

Legas

Takhle nějak to dopadne, když nějakej pisálek (Crichton) kecá zkušenému rejžovi (McTiernan) do práce. Hloupoučký (a divně se vyvíjející) děj nezachránil ani 114 milionový rozpočet. V podstatě se není na co koukat. Akorát scéna z jeskyně je velice povedená. ()

Jordan

So severskou mytológiou to má síce málo spoločné, ale ja to beriem skôr ako fikciu, fantasy film ľahko inšpirovaný severskými legendami. A vôbec to nie je až také zlé, ako som po tunajších komentároch o pokazení Crichtonom a podobných veciach čakal. Samozrejme, že je to miestami chaotické, akčné scény sú neprehľadné, mnoho motívov zaniká a po stránke scenáristickej a budovania príbehu to občas zadrhne, ale má to atmosféru, má to pár dobrých scénok, sympatických hercov a príjemnú výpravu. V rámci povinného domáceho oddychu sa na to dalo pozerať bez nároku na hlbšie posolstvo alebo niečo viac, ako len relaxačnú zábavu v šate akčného fantasy. ()

Anderton

No nakoniec sa to dalo vydržať, hlavne kvoli povesti filmu som čakal úplnú hrôzu. Keď vikingovia smrkali do spoločnej nádoby na umývanie (keď si dobre spomínam), musel som na chvíľu prepnúť. Omar Sharif myslím povedal, že dvadsať rokov nenakrútil dobrý film a Vikingovia na tom rozhodne nič nezmenili. Začiatok McTiernanovho konca. Keď Vikingovia, tak jedine tí z 50tych rokov s Kirkom Douglasom a Tonym Curtisom. ()

Kothy

Dobrá vikingská řezačka. Antonio Banderas jim na svém psu pěkně sekunduje. Nakonec je pěkně zmasí. Hraje tam i jeden český herec. ;) "Arabe, vem si svého psa." ()

AllShallFall

Krásný, povedený film. Poutavý děj. Akce nechyběla. Antonio Banderas se na roli Ahmeda hodil. Tomu filmu můžu vytknout snad je pouze debilní dabing. Nechápu co je to Vahala? Snad Valhalla. ale když na tímhle nedostatkem přimhouřím oči. Tak kvalita filmu byla na správné úrovni. Věřím, že kdyby McTiernan získal větší rozpočet a dal do toho více (však víme co umí: Predátor, Smrtonosná past I a III) tak by z toho vznikl další trhák. ()

Šerif Kurt Russell versus kanibalové

Šerif Kurt Russell versus kanibalové

04.11.2012

Z Nespoutaného Djanga, kde měl hrát DiCapriova sadistického poskoka, se na poslední chvíli vyvlekl, ale na Divoký západ přece jen vyrazí. Zahraje si totiž šerifa v údajně extrémně brutálním… (více)

Zemřel autor Jurského parku

Zemřel autor Jurského parku

05.11.2008

Ryan Phillippe jako vikinský válečník?

Ryan Phillippe jako vikinský válečník?

11.09.2007

Návrat akčního machra

Návrat akčního machra

27.05.2007

Kdysi byl považován za jednoho z nejlepších akčních režisérů. Filmy jako Predátor či Smrtonosná past ho vynesly do pozice žánrové špičky. Pak přišly propadáky jako Vikingové, Rollerball a Zelené… (více)