Vypravěčem událostí z roku 922 je arabský cestovatel Ahmed Ibn Fadlán, setkávající se ve střední Asii s bájnými Vikingy. Proti své vůli se stane jedním ze třinácti bojovníků, kteří se musí na dalekém severu utkat s tajemnými nepřáteli, sužujícími zemi krále Hrothgara. Děsiví netvoři Wendolové jsou ve skutečnosti kanibalové v medvědích kůžích, kteří útočí pod příkrovem mlhy a kteří nikoho nešetří. Vzdělaný Ahmed jen zvolna nachází vztah k drsným, neurvalým a věčně popíjejícím Vikingům. Záhy však objevuje jejich kladné vlastnosti a postupně se s nimi sbližuje. Díky nim vyspívá i on v neohroženého bojovníka. V krutém boji, kdy mají Vikingové první ztráty, se od jednoho místního starce dozvědí, že mohou zvítězit, jen když zabijí dobře ukrytou "matku" a jejich vojevůdce. (TV Nova)

Lavran

Historická nevěrohodnost a nevysvětlitelné jevy (náhlé porozumění řeči Seveřanů) se snoubí dohromady s perfektní atmosférou, suprovým hereckým obsazením a dokonalou, dokonalou, dokonalou hudbou zesnulého Jerryho Goldsmithe. Možná to není dost, ale já jsem v zásadě hodný a nenáročný. :) ()

akisha

Chtěla bych mít schopnosti hlavního hrdiny a naučit se cizí jazyk pouze odposloucháváním za několik večerů. Chápu, že jazyková bariéra musela být nějak překonána, ale šlo to jistě i víc uvěřitelnými způsoby. Nicméně mi Vikingové přišli takoví neslaní nemastní, vlastně mě ani nezajímalo, jestli vyhraje dobro nebo zlo a na počmáraných domorodcích není pranic děsivého nebo tajemného. I když se nakrásně obléknou do medvědích kůží. Alespoň, že tam hrál ten Kulich, který měl dost chlapáckého charizmatu, i když jeho jméno moc chlapácké nebylo (Bulvoj) a Banderas také nebyl špatný, jako arab vypadal celkem věrohodně. ()

castor

Krvavý výlet na chladný Sever léta páně 922 poznamenaný tvůrčími neshodami mezi autorem předlohy a producentem Michaelem Crichtonem a osvědčeným režisérem Johnem McTiernanem. Vážený arabský učenec Antonio Banderas je za svůj hřích (ano, žena v tom byla) poslán coby vyslanec své říše do nehostinného kraje a záhy se připlete mezi drsné muže a jejich plánování válečné výpravy. Do mystické třináctky zbývá ještě jeden bojovník a podle kmenové čarodějnice to musí být cizinec. Je evidentní, kdo jím bude. Mnohé momenty mají solidní atmosféru a zejména úchvatné exteriéry, většina děje je ovšem matná, akční momenty mdlé a vlastně to už celé začíná u Banderase, který je skrz naskrz průměrný a nezajímavý, vývoj postav je odfláknutý. A dříve mnohokrát zmiňované sestříhávání a dotáčení zřejmě zapříčinily, že mnohé linie postrádají logiku. Přitom to mohl být syrový historický flák s atraktivním námětem. Zdaleka není. ()

D.Moore

Nemůžu si pomoct... Banderas je v roli skvělý, akční scény jsou pěkné, napínavé a nápadité, Goldsmithova hudba božská. Vikingové mě děsili a bavili už coby malého a dnes mě baví pořád. Nadprůměr. ()

MM_Ramone

Keď mal tento americký snímok v roku 1999 premiéru, tak som nadšene utekal do kina. No vychádzal som z neho značne nespokojný. Podľa trailerov a masívnej mediálne propagácii som očakával bombastickú, ukrutnú vikingskú jazdu, drsný barbarský masaker. Kultúrne zbližovanie severských vikingov so zatúlaným arabským mohamedánom, ktorého stvárnil vtedy slávny Antonio Banderas, ma však totálne sklamalo. Po rokoch som si tento film pozrel znova a moje pocitu sú rovnaké. ** ()

Dan9K

Když jsem to viděl někdy v roce 2000, tak jsem měl za to, že jde o skvělý film a to mi v hlavě zůstala jen useknutá hlava. Tak jsem to sledoval po druhé o osm let později a to co stálo především za řeč, byla opět ta useknutá hlava a možná i ta moje skládající se ke spánku po první půlce. Hudba Jerryho Goldsmithe k tomuto filmu je veskrze obdivovaná, asi proto, že zní jako Honza Pokoj, ale poslech nezkráceného soundtracku, který jsem si neuváženě stáhl před několika lety, byl pravou zkouškou odolnosti, když se hlavní motiv objevil snad ve všech 32ti stopách a to jsem si ho oposlouchal už v té druhé. Sterilnější věc Jerry asi neudělal. To moje hodnocení je prostě tak od těch dvou do čtyř, podle nálady. Jo a taky bych se chtěl takhle pěkně naučit cizí jazyk, což o to, scéna to byla působivá, ale taky vtipná. ()

Wacoslav1

Škoda toho hloupýho a chaotickýho konce kde je víc než viditelný, že to Crichton vzal Mc Tiernanovi z rukou a dotvořil po svém. Jinak slušná syrová a uvěřitelně zahraná historická řežba.65% ()

gogo76

Dobrá téma, zlé spracovanie. Takto zjednodušene by sa dal popísať inak komplikovaný vznik filmu, ktorý je vlastne McTiernanov iba napoly, ak vôbec. Pre Vikingov mám slabosť rovnako ako pre historické filmy celkovo, ale od McTiernana sme všetci čakali viac. Film zbehne, nenudí, ale výsledok naozaj vyzerá ako zlepec a jediné nezabudnuteľné na ňom je nádherne monumentálna Goldsmithova hudba. 60%. ()

Amarcord_1

41% - Prazvláštní paskvil, který u mě doplatil na příliš velká očekávání. Kdysi dávno jsem byl na Vikinzích s přáteli v kině, a kromě pocitu nevyužitého potenciálu filmu si pamatuji už jen znechucení dámské časti naší výpravy z bojových scén (které nešetřily nesmyslnou drastičností), a pobavení pánské části z výkonu Banderase. Možná trochu neobjektivní kritika, ale víc mi toho z filmu v hlavě fakt nezůstalo. Aspoň, že TA HLAVA mi zůstala... ()

pepo

jednoznačne najslabší mctiernanov film(Rollerball som nevidel a neuvidím) so slušnými hercami,do polovice velmi dobrou atmosférou , kvalitne natočenými akčnými scénami a výbornou hudbou.Ale ako sa to potom sprasí to je fantázia.prvá polka 4* a druhá,no...2* ()

Xmilden

Kdysi mě Vikingové bavili mnohem více, dneska mě vadí souboje ve tmě, ve kterých není skoro nic vidět. Také se ukazuje, že Banderas kromě Desperada a Nájemných vrahů nic zas tak světoborného nenatočil. Škoda že film začne nudit ještě dříve než se něco začne dít. Za zmínku stojí snad jen ranní hygiena seveřanů a řešení pracovního sporu. Konec je zcela na hlavu, vždyť přesila nepřátel je obrovská. Navíc jsou na koních, takže je nereálné aby se jí naši bojovníci dokázali ubránit. 45% ()

Divočák

Nevím, co na tom všichni vidíte tak špatného. Obsazení výborné, masky a atmosféra taky. Jen ty bojové scény (zvláště ta závěrečná) mohly být o trochu dramatičtější. Já dávám lepší ***. ()

Phobia

Film se poměrně věrně drží Crichtonovy knižní předlohy, jen klade víc důrazu na akci. Což je v tomto případě asi dobře, protože knížka mně osobně přišla dost nudná a mizerně čtivá. Žádný zázrak, ale jednou se na to podívat dalo. 60% ()

Hrabka

Chvílemi je to hodně hustý nářez. Vikingové jsou drsní, prostředí prvotřídní, akce solidní. Příběh už sice pokulhává, ale i tak je to slušný film. Banderase moc nemusím a v tomto filmu nijak zvlášť neoslnil. 60% ()

Ampi

Sice se knížka jménuje Pojídači mrtvých a v originale je film nazván 13 bojovník, tak se u nás objevil pod názvem Vikingové, což zas tolik nevadí. Wendovolé by sice měli být neandrtálci, ale taky mi taky spíše připomínají nějaký prastarý kmen z doby bronzové, což taky nevadí. Herecké obsazení je slušné Antonio Banderas, Vladimír Kulich, Omar Sharif a dokonce dá se říct potomci Vikingů: Maria Bonnevie, Dennis Storhøi a Sven-Ole Thorsen, což není škodu, ale spíš naopak. Jerry Goldsmith složil zajimavou hudbu, což není vůbec na škodu. Škoda je, že k pěti hvězdičkam něco chybí. Něco málo, ale chybí. ()

Jamal

Co musíte vědět, když se vydáte za Vikingi, kteří jsou povolováni na záchrannou misi : jeden z nich nesmí být seveřan, takže zřejmě budete mít smůlu jako Ahmed íbn …. ( íbn znamená syn ) (( ::, a vydáte se zabít legendární tvory mezi medvědem a člověkem, kteří se objevují když padne mlha, kteří ukousávají lidem hlavy a kteří mohou vytvořit ohnivou saň, které se všichni tak bojí, protože pak to bude znamenat pro všechny konec. Toto všechno si prožijete a postavíte se všemu stejně jako Ahmed a snad se i naučíte odezírat ze rtů seveřanům, aby jste si s nimi alespoň trošku rozuměli. ()

paascha

Oh, it was a really shit:-/!!! Tohle řekla moje kámoška z GB, když viděla toto veledílo. Nezbývá, než souhlasit, really shit ()

Šerif Kurt Russell versus kanibalové

Šerif Kurt Russell versus kanibalové

04.11.2012

Z Nespoutaného Djanga, kde měl hrát DiCapriova sadistického poskoka, se na poslední chvíli vyvlekl, ale na Divoký západ přece jen vyrazí. Zahraje si totiž šerifa v údajně extrémně brutálním… (více)

Zemřel autor Jurského parku

Zemřel autor Jurského parku

05.11.2008

Ryan Phillippe jako vikinský válečník?

Ryan Phillippe jako vikinský válečník?

11.09.2007

Návrat akčního machra

Návrat akčního machra

27.05.2007

Kdysi byl považován za jednoho z nejlepších akčních režisérů. Filmy jako Predátor či Smrtonosná past ho vynesly do pozice žánrové špičky. Pak přišly propadáky jako Vikingové, Rollerball a Zelené… (více)