Zloba - Královna černé magie

• slovenský

Vládkyňa zla

Fantasy / Dobrodružný / Akční / Romantický / Rodinný

USA / Velká Británie, 2014, 97 min

Angelina Jolie nepatří k herečkám, které bych měl dvakrát v lásce, takže jsem přistupoval ke Zlobě s jistou rezervovaností. A výsledek? Výsledek mě nadchnul. Mám rád variace notoricky známých příběhů, pohádek obzvláště, a tato patří k těm nejlepším. Všechny dějové, vztahové i vizuální prvky původní pohádky jsou zachovány, často do nejmenších detailů, přesto jsou všechny zcela převráceny a znegovány, a to aniž by v jediném okamžiku ztratily smysl nebo logiku, naopak některé prvky původní pohádky konečně nějaký smysl dostaly. Navíc touto negací příběh ožil, získal hloubku a emoce, které původní pohádka postrádá. Všechny akce i reakce jsou logické a pochopitelné a konečně do sebe všechny střípky původního příběhu dokonale zapadly. Potlesk na otevřené scéně si zaslouží samotná postava Zloby. Nejednoznačná, kolísající mezi zlem a dobrem, plná nenávisti i laskavosti, se vztekem ve tváři a současně laskavým srdcem, které nedokáže ani ta nejpodlejší zrada zcela udusit. A k tomu vymazlená triková výbava a kouzelný fantasy svět evokující Scottovu Legendu. A Angelina? Pro mě překvapivě, ve své roli výborná.(22.6.2014)

• PetrPan

Nedostatečně informován o původu zboží jsem očekával temnou a ponurou verzi známé pohádky. Až v průběhu dění mi došlo, že jsem asi někde něco přehlédl. Podezření tedy ve mně počalo týt už od počátku, roztomiloučká prepubescentka pre-Angelina Zloba zamilovavší se do nevzhledného lidského chlapce byla dostatečným varováním. Řekl jsem si ale, že temnota přijde až později, hned jak pre-Angelině uschnou poupata a stane se z ní Angelina*. Místo toho však přišel odvar z Pána prstenů okořeněný infantilní ( a český překlad není dětský ani pro děti) zápletkou, která mi silně smrděla Disneym a ejhle on ten zápach byl původní. Zrada, přezrada, běda, přeběda , přetrpěl jsem však až do samotného konce a mohl bych Vám celé tohle velmi originální přepracování známé pohádky povyprávět, nejsem však tak dobrý vypravěč jako Disneyho klucí, omezím se tedy jen na stručný ale snad v kontextu výše zmíněného i výstižný vzkaz: Jděte už s tím Pánem Prstenů do prdele ! *Angelina Jolie podstoupila mastektomii.(27.10.2014)

Byla jsem zvědavá, protože se mi líbí příběhy, které "vysvětlují" proč se záporáci chovají tak jak se chovají a které ukazují, že vlastně nikdo se jako zlý nenarodil, vždycky ho k tomu něco dohnalo. Ač Angelinu Jolie opravdu nemusím, tak uznávám, že vypadá přesně jako kreslená Maleficent a asi těžko by se našel někdo lepší pro její stvárnění. Sečteno a podtrženo, dost se mi to líbilo. Dobře se na to dívalo. 4*(12.9.2014)

• Sarkastic

„Vidíte? Příběh není takový, jak vám vyprávěli.“ Jestli něco opravdu nepotřebuju, tak to, aby (mi) Disney prznil klasické pohádky. Ale pěkně popořádku. Od filmu jsem nečekal absolutně nic a přemýšlel nad tím, jak moc asi budu u sledování předělávky trpět. No, teď už vím, že dost. Uchopení Šípkové Růženky mi přišlo dost nešťastné, ale příběh sám o sobě zase tak špatný nebyl. Nicméně začátek mě moc nebral, vývoj hlavní ženské hrdinky mě nechával docela chladným (Zloba? To má být jméno pro malou, hodnou vílu?), stejně tak všechny ty kýčovité, animované rádoby roztomilosti (které tak nemám rád). Film mě začal pořádně zajímat až ve chvíli, kdy se začal rozvíjet Zlobin vztah k Auroře (další kiks se jménem). Musím uznat, že mě to postupné a nedobrovolné okouzlování nejdřív malou, poté větší dívkou dost bavilo. A to až do momentu, kdy se Aurora rozhodla odjet na zámek. Závěrečná bitva mě znovu uvrhla do apatie, která mi vydržela až do konce. A pokud jsem měl konzervativní výhrady k tomu, proč nedodala ten „detail“ s polibkem třetí sudička, navíc když byla přerušena, nenapadlo mě, jaká to bude vlastně prkotina v porovnání s onou pointou ohledně probuzení Aurory…WTF? Nechci vyloženě spoilerovat, takže si odpustím konkrétnější podobu poznámky o nových pořádcích (a totálním zničení jedné pohádkové tradice), nicméně tak debilní scénu jsem v pohádce ještě nikdy neviděl. Až mám chuť si jít okamžitě pustit Jak se budí princezny, abych se té hořké pachuti nějak účinně zbavil. Za tu výše zmíněnou, zhruba půl hodiny trvající část, která mě bavila, a nepopiratelně „nabušenou“ technickou a vizuální stránku filmu, dávám 2* (snad bych s přivřením oka a určitým sebezapřením přihodil i tu třetí, ale brání mi v tom TA dementní scéna, ze které stále vidím rudě).(29.1.2015)

Na Zlobu jsem se těšil delší dobu. I přítelkyně mi říkala, že by ji moc ráda viděla v kině. To pro mě bylo důkazem toho, že se na ní do kina prostě jít musí a tak se také učinilo. Výsledek pak dopadl velice dobře. Sice se jedná od digitální nádheru, ale vše je tak poctivé a krásné, že se jí to dá bez problémů opustit. Taková Angelina Jolie snad nemohla být ani lepší. Její postava nádherně mění nálady a já jsem si ty její pocity užíval tak, jako snad nikdy předtím. Stejně tak jsem si ale užíval i samotné prostředí, se kterým si Amíci vysloveně vyhráli. Jedná se totiž o naprosto úžasný fantasy svět, kde hnedka máte přehled, kdo ke komu patří a jak by zřejmě vypadala samotná mapa, když byste se jí rozhodli kreslit. Tenhle film takový totiž prostě je. V jednoduchosti hledá sílu a stejně tak jsem si to užíval i já sám. Kéž by takových pohádek bylo víc. Vůbec bych se nezlobil.(10.6.2014)

• - Jeětě před svou náhlou smrtí v roce 2012 dostal nabídku k produkci Richard D. Zanuck. (Dr Lizal)

• - Ve filmu si měl zahrát i skotský herec Peter Capaldi, jeho scéna však byla vystřižena. (uprchlik)

• - Film byl promítán 30. května 2014 v den 55. výročí klasické pohádky Šípkové Růženky (1959) od Walta Dysneye. (rafix)