Zloba - Královna černé magie

• slovenský

Vládkyňa zla

Fantasy / Dobrodružný / Akční / Romantický / Rodinný

USA / Velká Británie, 2014, 97 min

Popravdě jsem čekala jen další film, který parazituje na trendu "prozkoumávat" origin padouchů, ale Maleficent je mnohem víc než jen Disneyovská kasička na prachy. Začnu tím horším - tenhle film se není o zlé královně černé magie, dává si setsakra pozor, aby cokoli, co Maleficent provede bylo náležitě ospravedlněno. Maleficent prostě na začátku příběhu tím nejhnusnějším způsobem zradí muž, do kterého byla zamilovaná - lhal jí, zdrogoval jí, uřízl jí křídla (aby se díky nim dostal k moci), vzal si jinou a udělal si s ní dítě. To by k smrti naštvalo každého. Takže nějaké padoušství nečekejte. Přesto Angelina dává své postavě tolik charismatu a zajímavosti, že ji prostě hltáte očima. Zajímavým prvkem filmu je (ne úplně nenápadný) feminismus. Muži jsou tu na druhé koleji, jeden je zrádce, další velice vtipný pomocník a poslední je mladičké princátko. Prim tu hraje Maleficent a Aurora (Růženka) a jejich vztah kmotra-matka/dcera. A není to trapné, hloupé, ani nudné. Navíc je tohle všechno zabalené v půvabném a kouzelném balení s mašličkou. 80 %(13.8.2014)

Do zhruba takové dvacáté minuty jsem si tenhle film v pohodě užíval. Bylo to nové, neokoukané, ale jak přišla na scénu Angelina, jako by to začalo jít celé z kopce. Rozhodně to nebyla její vina, ale přišlo mi, že tvůrci zašli ve snaze o nějakou inovaci až příliš moc daleko, k čemuž přispěl i pro mě herecky naprosto tragický hlavní, mužská hrdina, který mi po celou dobu trvání přišel úplně mimo mísu. Triky i masky byly rozhodně fajn, ale to na ty čtyři dneska rozhodně nestačilo. Možná s lepším, nebo propracovanějším scénářem. To bych se nebál dát mnohem víc.(2.9.2014)

Snaha o aktualizaci dobových pohádek je mi mnohem sympatičtější, než nedávna praxe přenášení pohádkových příběhů či legend do pseudoreálného hávu. Tvůrcům se podařilo zejména zapracovat na klasických postavách, které – ač stále zůstávají jednoduše načrtnuté – nelze považovat za pouhé představitele dobra a zla. Hlavní dějová linie je všem známá a jasně čitelná. Nedochází v ní k žádným dramatickým změnám, ale právě díky postavám, které se dopouštějí přešlapů a jednají na základě momentálních emocí, se mění celkový náboj a vyznění příběhu. Trošku zamrzí jednoúčelová postava Brentona Thwaitese, která je do příběhu prapodivně naroubována a mizí stejně rychle jako se objevila.(17.10.2014)

Tak trochu jinak vyprávěná pohádka, kterak se Šípková Růženka do prstíku píchla. S předlohou, ze které vychází toto dílko, jsme všichni dobře seznámeni, tedy přikročím rovnou k hodnocení a pitvání se ve střevech. Dlouho jsem rozmýšlel, jestli dát čtyři nebo pět hvězd. Vizuálně úžasné, herecký výkon Angeliny Jolie je přímo strhující a musím říci, že naprosto zahlušila zbytek hereckého osazenstva. Tady musím podotknout, že celkové obsazení bylo velice nešťastné a možná by se producentům vyplatilo obsadit ještě pár podobně silných herců, protože nerovnováha výkonů je tu do očí bijící. Vcelku svěží začátek filmu slibuje velkolepou podívanou s celkem zajímavým příběhem. Pak se nám však na scénu vykulí Růžena a vše nám jaksi padne do medu. Ač táhlé a unavené, nebyl s tím takový problém. Zcela nejzamotanější byl pro mne závěr, který mi snad ani nepřišel pohádkový, ač vše dobře dopadlo. Inu, pln rozporuplných pocitů se nakonec přikláním k nižšímu hodnocení. Angelina byla úžasná, ne-li dokonalá, ale zbytek chtěl ještě malinko vylepšit. Určitě z toho šlo vytěžit víc. 85%(2.7.2014)

„Keď vinou zrady a smútku srdce zatvrdne a naplní sa pomstou, príde niekto, kto ho opäť roztopí a vyčarí úsmev na tvári. To najkrajšie je však, že je to niekto, od ktorého by sa to dalo čakať najmenej.“ Po dlhej dobe čarokrásna fantasy rozprávka a konečne po dlhom čase niečo z tohto žánru, čo si budem môcť pozrieť aj s mojimi deťmi (tak, že pochopia aj dej). V tomto smere snímok po všetkých stránkach predčil všetky moje očakávania. Sú tu lietajúce roztomilé víly, prapodivné milučké tvory a hlavne omamne nádherná, okrídlená a rohatá Angelina, ktorej táto postava veľmi pristala a zo všetkých jej filmov sa mi tu páčila najviac. Snáď ani nepoznám iný snímok, kde by spomalené zábery (lietajúca Angelina) vyvolali tak hlboký estetický efekt. Vizuálna stránka je skrátka niečo nádherné. Príbeh je ľahučký, oddychový, evokujúci predstavu starej známej rozprávočky o Šípkovej Rúženke. Nechýbajú v ňom silné miesta ani miesta humorné, všetko dohromady tvorí dielo, ktorého pointa na záver pohladí na duši. Odporúčam hlavne rodičom s deťmi, keď prší a nedá sa ísť von, nie je nič lepšie ako táto fantasy nádhera.(20.8.2014)