Lovci pokladů: Kniha tajemství

Lovci pokladov: Kniha tajomstiev

Honba za pokladom: Kniha tajomstiev

Dobrodružný / Akční / Mysteriózní / Thriller

USA, 2007, 119 min

Scénář: Marianne Wibberley, Cormac Wibberley .. O nic horší (ba ani lepší) rodinná podívaná ze stejné "Disney" škatulky jako předešlý National Treasure. Nenáročné, lehce a rychle stravitelné, tak aby se pobavilo/neurazilo dětské ani dospělejší publikum. Hlavně nezačněte přemýšlet nad souvislostmi ve scénáři. 50%.(1.5.2008)

• Lima

I když je to ukecaný, jak Fidel Castro na sjezdu, dost rychle to odsýpá, takže člověk nemá ani čas přemýšlet na těmi tunami historických a scenáristických zhovadilostí a vlastně o ně ani nejde. Je to stejně pitomé a jen o trochu zábavnější, než kterýkoliv díl seriálu „Lovci pokladů“. Akorát s tím rozdílem, že Tia Carreru vystřídali herci těžkého kalibru a Jerry Bruckeheimer se zase praštil přes kapsu. Při bleskových konstrukcích Nica Cagea („Slova „rezolutní“ a pak „dvojčata“……aha, takže to musí být akronym pro britskou loď ´Resolute´, ztracenou roku 1800…“) by i Sherlock Holmes blednul závistí, pokud by si při nich neklepal na čelo.(13.5.2008)

Keď neni Indy, tak aspoň na tomto si ulietavam. Nejakú logickosť a hlbší zmysel som sa v tomto, a ani v predchádzajúcom dieli hľadať nesnažil a tak som si túto hádankovú dobrodružnú jazdu poriadne užil. A mám taký dojem, že keby natočili trojhodinový dokument o riešení rubikovej kocky, asi by som opäť slintal. Keby som to bral vážne, asi to na začiatku vypnem, pretože tá náhodnosť s očistením mena svojej rodiny a podobné žvásty mohli mnohím liezť na nervy, ale mať toto kreslenú podobu, asi by sa nad tým nikto nezamýšľal a vychutnával si rôzne skryté zmysly, rébusy, hádanky, symboly a piktogramy. A že by mohla podľa dobrých tržieb vzniknúť aj tretia časť? No sem s ňou! 80%.(4.8.2008)

Nemůžu si pomoct, ale tohle mě pořád hrozně baví. Turteltaubova družina v čele se zářícím Cagem zařazuje oproti už tak dost solidní jedničce vyšší rychlost, žene se za dalším pokladem a tentokrát i spravedlností a i přes občasné zaváhání slečny logiky se to všechno děje v tak zabijáckém tempu, že jsem nestačil dýchat. Chci věřit, že i přes několikeré odklady to Gatesovic dotáhnou i do třetího dílu.(24.5.2008)

Takže z režiséra Jona Turteltauba sa stáva riadny rutinér bez snahy napredovať a natočiť konečne niečo zmyslu plnejšie. Pokračovanie v celku podarených aj keď len priemerných Lovcov pokladov sa vydalo cestou nešťastnou a len šablónovo kopíruje to čo sme videli a zažili v prvom príbehu, bez čo i len náznaku menšej invencie a dokonca nám už v deji dvojky je načrtnuté že môžeme očakávať minimálne ďalšie pokračovanie. To čo nám trailer ponúkne ohľadom akčnej stránky je v podstate len to čo tam zhliadneme, takže okrem automobilovej naháňačky ulicamy Londýna tam po tejto stránke nič viac pútavejšie a oku lahodiace nie je, skôr sa tu zameria na dialógy miestamy zaujímavé, keď sa nad niečím záhadným hurtá ale zas nijak preborné, škoda je aj dosť predvídavého deja a moc jednoduchého vnikanie na miesta ako je Biely dom či poľahky únos Amerického prezidenta, čo začalo postupne vyznievať ako nevydarená sebaparodia. _Herecké obsadenie ostalo zachované, plus pribudli nové tváre "posily" ako Helen Mirren, Bruce Greenwood či Ed Harris ale v tomto ohľade nebolo žiadne zúročenie a hlavne škoda bolo chvíľku zápornej a potom zas kladnej postavy Eda Harrisa, kde pôsobí časom až tuctovo prehrávajúci, vo svojej úlohe sa ku koncu stráca tak že už nevieme čo vlastne jeho postava zastupuje či stvárňuje. Nicolas Cage je opäť bratom Roberta Langdona a doslova na začiatku ako by remakuje scénku z Da Vinciho Kódu a okrem čoraz viac klesajúceho hereckého prejavu už aj výzorovo nevypadá nejak pútavo, nuž akosi nám rýchlo v poslednej dobe starne. Nuž Jerry Bruckheimer by si mal konečne nájsť poriadne talentovaného koňa, ktorý mu utiahne tie produkované báchorky na nejakej úrovni, ktorá sa bude dať zniesť. ║Rozpočet $130miliónovTržby USA $219,964,115Tržby Celosvetovo $457,364,600Tržby za predaj DVD v USA $93,199,281 //počet predaných kusov 5,877,786║ hlavne že to zarába /videl v kine: 40%/(2.2.2008)

• - Dokument, který Riley zahlédne v Knize, je pitevní zpráva Marilyn Monroe. (Karlos80)

• - Protože díky prvnímu dílu herci své postavy důvěrně znali, dostali do rukou ještě nedokončený scénář, aby mohli příspět svými nápady a postřehy. (xjane)

• - Natáčení probíhalo v Paříži, Londýně a Washingtonu. (M.B)