Lovci pokladů: Kniha tajemství

Lovci pokladov: Kniha tajomstiev

Honba za pokladom: Kniha tajomstiev

Dobrodružný / Akční / Mysteriózní / Thriller

USA, 2007, 119 min

První díl byl jednoduchý, ale zároveň dynamický, zábavný a měl určité meze. První pokračování je jednoduché, dynamické, zábavné, ale jsou to takové hry bez hranic. Nicolas Cage řeší rébusy a šifry bez zbytečných zádrhelů, svižně a jeho neocortex si umí dát do souvislosti všechno se vším. Navíc je tu příliš očividných náhod a nelogičností. Jenomže! Turteltaub dává lidem to, co chtějí vidět. A tak hlavní hrdinové šnorchlují po Oválné pracovně a Buckinghamském paláci nebo se vrtají v hlavách zakladatelů Ameriky vytesaných do Mount Rushmore - (atraktivní část). Diane Kruger hledá naušnicí pomocí zaujímání sexy poloh, londýnské uličky provětrá automobilová honička a Cage předvede několik teatrálních výstupů - (zábavná část). Obě části se ve filmu střídají převážnou část stopáže, takže o nějaké nudě nemůže být řeč. Peníze se sypou a Turtletaub začíná chytat Saw syndrom. A pokud to bude stále výdělečnější, tak před takovým dvanáctým dílem s názvem Lovci pokladů: Počítadlo prdů se bude muset třást i Titanic... 130 miliónů dolarů(rozpočet)/457,5 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)/97,5 miliónů dolarů(čistý zisk z kinoprojekcí)(8.3.2008)

Druhý díl Lovců pokladů není horší než první. To je důležité říct hned na začátek a jemně dodat, že neznám příjemnější odpočinkový film. Tam, kde Indiana Jones chce být nutně vtipný nebo legendární, mávne Nicholas Cage rukou a jede se dál. Problém je jinde a to ve faktu, že druhý díl Lovců pokladů v podstatě nemá pravého záporáka, což mi chybělo. Je to škoda, protože i když se nevyznám v historii USA tak jak bych si přál, stále film a celá honička potřebuje větší hybnou sílu pro děj než je "obžalování" z dědečkovy velezrady. Jinak je to zábava jak se patří, na které je poznat každý dolar a některé scény jsou tak velké (např. závěr), že už vás jiné filmy nebudou tolik "překvapovat" a "oslňovat". Snad do třetice to bude propojení kladů obou dílů a půjdu s hodnocením výše.(24.7.2008)

Keď neni Indy, tak aspoň na tomto si ulietavam. Nejakú logickosť a hlbší zmysel som sa v tomto, a ani v predchádzajúcom dieli hľadať nesnažil a tak som si túto hádankovú dobrodružnú jazdu poriadne užil. A mám taký dojem, že keby natočili trojhodinový dokument o riešení rubikovej kocky, asi by som opäť slintal. Keby som to bral vážne, asi to na začiatku vypnem, pretože tá náhodnosť s očistením mena svojej rodiny a podobné žvásty mohli mnohím liezť na nervy, ale mať toto kreslenú podobu, asi by sa nad tým nikto nezamýšľal a vychutnával si rôzne skryté zmysly, rébusy, hádanky, symboly a piktogramy. A že by mohla podľa dobrých tržieb vzniknúť aj tretia časť? No sem s ňou! 80%.(4.8.2008)

Scénář: Marianne Wibberley, Cormac Wibberley .. O nic horší (ba ani lepší) rodinná podívaná ze stejné "Disney" škatulky jako předešlý National Treasure. Nenáročné, lehce a rychle stravitelné, tak aby se pobavilo/neurazilo dětské ani dospělejší publikum. Hlavně nezačněte přemýšlet nad souvislostmi ve scénáři. 50%.(1.5.2008)

Proč si nezajít na oddychovou podívanou, těžící z INDIANA JONESE (který zase vycházel ze seriálovyćh, comicsových a brakových podívaných či počteních), v den, kdy vyšla geniální upoutávka na INDIANA JONES AND THE KINGDOM OF THE CRYSTAL SKULL (byl jsem třikrát)?_____ LOVCI POKLADŮ: KNIHA TAJEMSTVÍ jsou mi sympatičtí tím, že se nejedná o hloupý mid-cult, který by se tvářil, kterak je chytrý, jako je tomu u ŠIFRY MISTRA LEONARDA, ale Turteltaub neumí střihat akční scény a snímat ty dialogové, dělá mu problém pracovat s triky, dávkovat emoce a vést herce. Pryští z toho sterilita, v níž se vydaří jen jedna hláška z pěti a která má výpravu někde na úrovni "filmových" MACGYVERŮ. _____Potěší Bruckheimerův otisk (nemyslel jsem, že to kdy napíšu), odkazování na ikonické scény z filmů Michaela Baye pobaví. Do průměru se film dostává díky Helen Mirrenové a Johnu Voightovi, na jejichž společné dobrodružství bych se jednou opravdu rád podíval a v jejich případě se dobrodružné vyprávění posunulo dál, ale.... ono to má 124 minut a slouží to k vytvoření umělé historie Spojených států a utvoření heterosexuálního vztahu, mezi kterým ani nefunguje chemie a divák jim to nevěří._____ Neurážející oddychovka, v níž Cage dokazuje, že má přece jenom ještě cit alespoň pro komediální načasování... A jdu si asi postopadesáté pustit zase ten teaser na nového INDYHO.(14.2.2008)

• - Jon Turteltaub byl rád, že se film natáčel i ve Francii, mohl tak oprášit své jazykové znalosti. (Pumiiix)

• - Scéna, kde hrdinové lijí vodu na kameny, aby se dostali k pokladu, byla natočena na jezeře Sylvan Lake v Jižní Dakotě. Ve stejném státě a jen několik desítek mil od tohoto místa se objevuje i národní památník Mount Rushmore, který se ve filmu rovněž objevuje. (Narcis)

• - Kopie filmu byly doručeny do kin pod fiktivním názvem Cinnamon. (c.tucker)