• castor

Jestlipak to má Nicolas Cage zapotřebí..? Každopádně stále tu vládne opatrovnická ruka bruckheimerovská, kolem je to cítit (polo)oscarovými veterány a myšlenkami na alternativní učebnici historie. Jenže vtipu je pramálo, režie sterilní, atmosféra nevýrazná, děj neřeším a akce je pro dospělého diváka jednoduše NENÁPADITÁ!! Člověk musí zákonitě vyjít ze sálu, dát si „nutričně bohatého“ hamburgera, ta „chuť“ ho musí pohltit a už neví, o čem ten film byl. Často slýcháváme – „pokud se Vám líbila jednička, se dvojkou budete zrovna tak spokojeni..“ Mně se nelíbilo jedno ani druhé, na triko si to určitě nevezmu a do polstrovaných sedaček vás směrovat nebudu!!(1.2.2009)

Proč si nezajít na oddychovou podívanou, těžící z INDIANA JONESE (který zase vycházel ze seriálovyćh, comicsových a brakových podívaných či počteních), v den, kdy vyšla geniální upoutávka na INDIANA JONES AND THE KINGDOM OF THE CRYSTAL SKULL (byl jsem třikrát)?_____ LOVCI POKLADŮ: KNIHA TAJEMSTVÍ jsou mi sympatičtí tím, že se nejedná o hloupý mid-cult, který by se tvářil, kterak je chytrý, jako je tomu u ŠIFRY MISTRA LEONARDA, ale Turteltaub neumí střihat akční scény a snímat ty dialogové, dělá mu problém pracovat s triky, dávkovat emoce a vést herce. Pryští z toho sterilita, v níž se vydaří jen jedna hláška z pěti a která má výpravu někde na úrovni "filmových" MACGYVERŮ. _____Potěší Bruckheimerův otisk (nemyslel jsem, že to kdy napíšu), odkazování na ikonické scény z filmů Michaela Baye pobaví. Do průměru se film dostává díky Helen Mirrenové a Johnu Voightovi, na jejichž společné dobrodružství bych se jednou opravdu rád podíval a v jejich případě se dobrodružné vyprávění posunulo dál, ale.... ono to má 124 minut a slouží to k vytvoření umělé historie Spojených států a utvoření heterosexuálního vztahu, mezi kterým ani nefunguje chemie a divák jim to nevěří._____ Neurážející oddychovka, v níž Cage dokazuje, že má přece jenom ještě cit alespoň pro komediální načasování... A jdu si asi postopadesáté pustit zase ten teaser na nového INDYHO.(14.2.2008)

Na úvod musím poznamenat, že nikdo z mých předků nezavraždil dne 4. 8. 1306 v Olomouci českého krále Václava III. a mám na to doma ve sklepě zavřených pět dosud žijících svědků. Ben Gates si však svědky neschovával a tak zase musel najít ten největší, nejvýznamnější a kdoví ještě jaký poklad, aby očistil jméno své rodiny. Kupodivu se mi to jevilo zábavnější než první díl, dvojité partnerské narážky měly šťávu, za indiciemi jsem se mohl mrknout trochu po světě, pokochal jsem se únosem amerického prezidenta a hláškující Bartha mne vyloženě bavil. Proti tomuto způsobu hledání pokladu nemám vážnějších výhrad. Tedy pomineme-li historii a soustředíme se na pohádku.(13.5.2013)

První díl byl jednoduchý, ale zároveň dynamický, zábavný a měl určité meze. První pokračování je jednoduché, dynamické, zábavné, ale jsou to takové hry bez hranic. Nicolas Cage řeší rébusy a šifry bez zbytečných zádrhelů, svižně a jeho neocortex si umí dát do souvislosti všechno se vším. Navíc je tu příliš očividných náhod a nelogičností. Jenomže! Turteltaub dává lidem to, co chtějí vidět. A tak hlavní hrdinové šnorchlují po Oválné pracovně a Buckinghamském paláci nebo se vrtají v hlavách zakladatelů Ameriky vytesaných do Mount Rushmore - (atraktivní část). Diane Kruger hledá naušnicí pomocí zaujímání sexy poloh, londýnské uličky provětrá automobilová honička a Cage předvede několik teatrálních výstupů - (zábavná část). Obě části se ve filmu střídají převážnou část stopáže, takže o nějaké nudě nemůže být řeč. Peníze se sypou a Turtletaub začíná chytat Saw syndrom. A pokud to bude stále výdělečnější, tak před takovým dvanáctým dílem s názvem Lovci pokladů: Počítadlo prdů se bude muset třást i Titanic... 130 miliónů dolarů(rozpočet)/457,5 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)/97,5 miliónů dolarů(čistý zisk z kinoprojekcí)(8.3.2008)

Nevím proč, ale na Nicolase získávám čím dál častější osypky ... fakt ho nemusím a i přesto jsem byla líná si dnes k večernímu čaji s medem a citrónem pustit něco jiného. Možná proto, že tento večer potřebuji vypnout a nad ničím moc nepřemýšlet a tajuplné honičky, historie propletená snůškou fantasmagorií potřebných k tomu, aby se našel bájný poklad Olméků a očistila se rodinná čest, byla lepší než kdejaká jiná akční střílečka. A taky ... tyhle blbosti jsou prostě někdy fajn. Jen si říkám kdo tady píše ty bludy do popisů k filmům ... žánr "dobrodružný, akční" opravdu stačí. Thriller to není ani omylem a mysteriózní už teprve ne.(26.1.2014)

• - Jon Turteltaub byl rád, že se film natáčel i ve Francii, mohl tak oprášit své jazykové znalosti. (Pumiiix)

• - Vrah Abrahama Lincolna a šéf spiklenců John Wilkes Booth byl dopaden dva týdny po atentátu na šestnáctého prezidenta USA. (IDžOR)

• - Pod Mount Rushmore se ve filmu ukrývá zlatý poklad Olméků. Ti ovšem žili na území Mexika, tedy přes 3000 kilometrů daleko. (IDžOR)