Další díl kultovní hororové série osmdesátých let. Rozsekali ho mačetou na malé kousky. Jason Voorhees, legendární hororová postava, tedy definitivně zaklepal svou pracovní obuví se kterou si již třikrát vyšlápl na procházku spojenou s brutální zabíjačkou. Zemřel však doopravdy??? V okolí Křišťálového jezera totiž opět začíná obcházet brutální zabiják s hokejovou maskou, která nemilosrdně likviduje vše co se mu postaví do cesty. Tentokrát si vzal na paškál rehabilitační ústav pro problematickou mládež. Chlapci a děvčata se zde snaží relaxovat, aby se mohli vrátit do normálního světa. Zabiják s maskou jim v relaxaci rád pomůže. Ozbrojen vším co mu přijde pod ruku jim mlčenlivě ukáže cestu do normálního hrobu. Takovou terapii svět psychologie pro mladistvé ještě nezažil. (Magic Box)

Paldini

Stále nechápu, co je na sérii Pátku 13. tak výjimečného, že se dočkala 9. dílů, jednoho sci-fi a jednoho crossoveru. Ani pátý díl mě nepřesvědčil. ()

Nin

V pátém dílu je oproti předchozímu dílu méně erotiky, jen se tam občas objeví nějaká ta prsa, aby se neřeklo. Jinak se jedná o poměrně standardní slasher - ale v tom negativnějším smyslu slova. Krásný holky, nabušení kluci, pár podivínů, kteří nezapadají... ale všichni jsou úplně, úplně pitomí a chovají se naprosto nelogicky. V tomto "Novém počátku" se najde několik brutálnějších scén, ale většinou jde jenom o rychlou vraždu, po níž se rychle vracíme k podivnému ději. Tentokrát se ocitáme v jakémsi moderním, liberálním ústavu pro problémovou mládež, který je spíš jen takovou větší chalupou, v níž vše funguje na rodinné bázi. No, "funguje" je trochu silné slovo, protože od začátku se tam dějí šílenosti, které hlavní vedoucí ústavu okázale ignoruje. Je na něho naštvaná místní vidlácká rodinka, a to docela oprávněně. Vidlácká mamka a její synek jsou každopádně naprostou parodií a chovají se, jako by vypadli z nějaké grotesky, což tu není ani vtipný ani zajímavý. Pěkným nápadem je, že hlavním hrdinou je klučina ze 4. dílu, ze kterého se nyní stal zadumaný svalovec. Velice průměrný slasher zachraňuje posledních 20 minut, ve kterých jde o solidní horor. (5/10) ()

Cappuccino

Z prvých siedmich častí, ktoré som zatiaľ videl, ide o regulárne najhorší Piatok trinásteho. Nudné postavy, nulové napätie, chabé vraždy a úplne neschopné dialógy. ()

S.Quentin QUALE

Zde přichází série ze stádia zbytečnosti do stádia přiblblosti. Jason Voorhees nikdy nebude mým oblíbencem. Otázkou je, jestli s čím dál víc plesnivějšího a červama prolezlejšího xichtu se zastaralou maskou a mačetou jde vůbec něco víc vytřískat, když už natočili 9x to stejný, a ani to desáté, omlazané scifi nestálo za nic. Je opravdu smutné, když ho po deseti pokusech musel pumpnout až Freddy, což považuju za lepší biják než všechny samostatné P13. Vrchol série podle mýho přichází se třetím dílem. ()

sullafelix

druhy najslabsi piatok 13.....tesne po sedmičke ...tieto 2 pokracovania len skazili dobre meno celej serie...radsej na nich zabudnut ..... ()

2-Xtreme

Určite lepší diel než predchádzajúca štvorka a celkovo u mňa to patrí k tým lepším dielom. Dej už nebol až taký jednotvárny a ľahký... vraždy boli originálnejšie a bolo vidieť nahých ženských. To mi stačí k 4*. Dokonca chválim celý pointu filmu, nečakal som, že aj taký b-éčkový film ako je Piatok môže vyrukovať s niečím takýmto :) ()

Goldbeater

Bože, ušetři mě té hrůzy. Na to, že to má být A New Beginning, je to spíš jako ospalý konec. Všichni umírají, jako by to měli v popisu práce. Trochu života do toho umírání, ne? Ani to pravé napichování není nikdy vidět, mistr speciálních efektů si očividně dal volno. Navíc děj je snadno předvídatelný a nepřináší vůbec nic nového. To ovšem neplatí pro úplný závěr. Ten je sice novinka, ale takovou hovadinu nakonec jsem vážně nečekal. A snad se ani nemusím zmiňovat o tom, že hlavní hrdina je mentál a jeho představitel neumí hrát. Navíc nevím jak ostatní, ale já si ve vraždění postižených dětí fakt nelibuju. Tohle je zatím nejhorší Pátek, který jsem viděl, a doufám, že šestka napraví reputaci. ()

mzss1

(48%) Pátý PÁTEK TŘINÁCTÉHO je docela slabota, ale o malý ždibec lepší jak předchozí, čtvrtý díl. Velkým plusem jsou tu dobře napsané postavy, kterým jsem rozhodně fandil, včetně psychopatického Tommyho, kterému jsem věřil snad každou vteřinu. Jenže to je asi tak úplně vše co bych mohl pochválit. Pojetím je to takové nadlehčené, takže jsem nevěděl, jestli se mám v některých pasážích smát nebo se cítit trapně. Vražd bylo docela dost ale do ½ mě vůbec nebavily. Technicky byly natočeny o fous lépe než ve čtyřce. Finále je už možná trochu víc, napínavější, ale to je asi tak všechno. Úplné finále mi přijde naprosto debilní až zbytečné. To, že !!!!!SPOILER!!!! Jason v tomto snímku není Jason, mě až tak moc nerozhodilo, jen zvolení onoho vraha mi moc smysl nedávalo – i mě to nijak nešokovalo. A scéna, kdy Tommy popadne masku a asi se chystá zabít v nemocničním pokoji tu holku, mi přišla úplně pitomá. !!!!!KONEC SPOILERU!!!! Dal bych aspoň slabší 3*, ale za ty nesmysly okolo toho dát nemůžu. Takže slabý průměr. ()

kingik

Páté dějství Pátku třináctého by se neztratilo ani v konkurenci dnešních hororů/slasherů. Psala se osmdesátá léta minulého století a proslulý zabiják s maskou hokejového brankáře Jason Vorhees se svými krvavými trampotami nesměl páchnout za socialistické hranice. Rozkaz zněl jasně: ten maniak od amerických imperialistů se nesmí dostat k bulvám československých občanů, neboť jejich uvědomělá morálka je řízena Ženou za pultem, pije se Dobrá voda a Chlapci a chlapi zanedlouho nastoupí svoji povinnou vojenskou službu. Tak nám z té krásně ideály zalévané zahrádky nedělejte krvavý chlív západních rozměrů! Leckterý zlobivý pohraničník však přece jen do naší malé vlasti nějakou tu nelegální videokazetu nekvalitní kopie z hororové série nakonec propašoval. Zesnulý Danny Steinmann udělal v pátém dějství razantní tvůrčí krok a rozhodl se společně se svými spolutvůrci, že pokoří určitá tabuizovaná témata. A hlavně za sebou nechá na startu konkurenčního zabijáka Mika Myerse (Halloween), jehož upadající série definitivně pomůže Vorheesovi vítězit na plné čáře. Pětka nese podtitul Nový začátek a legendárního zabijáka bylo nutné vzkřísit (k životu). Tentokrát má nabroušenou mačetu na osazenstvo výchovného tábora pro mládež, kde problematická mládež (a vychovatelé) nemá pražádnou jistotu, že se dožije závěrečných titulek. Závěr vyrukuje s decentně otevřeným pokračováním, nechybí ani vysvětlení, co stálo za všemi těmi vraždami, kterých je solidní porce, a kdo byl jejich vykonavatelem. Padne tabu, kdy retardovaný motocyklista, jehož prostořeká matka mu jasně dává najevo jeho postavení ve společnosti, dostane fyzickou nakládačku, je k vidění troje odhalené poprsí, vraždy jsou nekompromisní, nestereotypní, jejich provedení ale není vždy nejdetailnější. Postav není zrovna málo, jejich životnost je pochopitelně značně limitována. Za hlavní postavy se dají označit tři - fešná blond vychovatelka (Melanie Kinnaman), černoušek (Shavar Ross), který má v táboře svého dědu, a mladík (John Shepherd), co se se zabijákem už konfrontoval v době svých polucí. Pětka má vše, co k slasherům patří - především hodně mrtvých, nejasnou identitu zabijáka, spád událostí a v neposlední řadě také svěží režijní přístup zamezující hrozící stagnaci série. 10/10 ()

dr.horrible

SPOILER! V tejto časti nevraždí Jason. Koniec SPOILERu. A to by nevadilo. Teda vadilo, ale prekusnúť sa to dá, byť piaty Piatok originálny alebo zábavný. A on takmer je. Vrážd je naozaj dosť, okrem toho sa konečne zmenilo prostredie, a nápad zasadiť dej do cvokhauzu pre mladých je super. Psychické poruchy ponúkajú nové neokukané charaktery a mať svojprávneho scenáristu, dalo sa z toho vyťažiť vážne dosť. A v tom je ten problém. Scenárista tohoto filmu nevie o duševných poruchách zhola nič, tak ako režisér nevie nič o napätí (jeho Savage Streets zbožňujem, no tiež v nich nejde zrovna o remeselné kvality) a riešiť diery v logike, na to nemám čas ani odvahu. Ďalší problém je v samotných vraždách. Vraha neni vidieť skoro až dokonca a akonáhle niekoho zabije, vidíme iba vystrašenú obeť a následne jej naaranžovanú mŕtvolu. Gore nula bodov. Cez to všetko sa viacmenej stále je načo pozerať a tie nápady, nech sú zle natočené, stále celkom fungujú (minimálne scéna zavraždenia toho tlstého chlapca má pekne úchylnú atmosférku). Problém je teda v remeselnej stránke a v hercoch. V tejto sérii (žánri?) nikdy nehrali herci nejak svetoborní (sorry Kevin Bacon), ale táto časť už prekročila pomyslenú hranicu kedy film prestáva byť zle zvládnutý a stáva sa smiešnym. A to je škoda, pretože A New Beginning nie je úplne zlý slasher. PS: Ten malý černoško mal zomrieť ako prvý. ()

hladass

Hrozná blbost u které jsem se neskutečně nudil... A kde je Jason??? Takový začátek si nechám klidně znova ujít... ()

LION-MR.T

Tak tohle je ten pravý Pátek 13.ého. Půlka vražd je originální-řemen ,světlice,tyč v plechový kadibudce,spousta postav na vyvraždění. Na paté pokračování série filmu u,kterého se dějová zápletka opakuje je vyjímečné to,že vraždí jiný pošuk. To trochu vybočuje z předchózích a následujících dílů. ()

Anderton

Tvorcovia "nového začiatku" série museli ísť na to inak, pričom nutne museli sklamať určitú časť fanúšikov. Viac menej každý hneď chápe, že Jason je mŕtvy, takže vraha sa snaží vydedukovať z prítomných postáv. No a je chvályhodné, že pointa nie je tak prvoplánová, ako by sa na prvý pohľad zdalo. Inak ale nič nové pod slnkom, vysoký bodycount, krátke vraždy, masku vidíme v podstate až v záverečných minútach a trochu slabšia atmosféra ako doposiaľ. Pre mňa určite slabšie ako štvorka. 50% ()

Frajer42

Tak 5 dílů musel člověk čekat na lehce orginální zápletku a vyústění. Ta orginalita trvá však pouze ke konci, kde film začíná být opět sériový. SPOILER...Ta maska je snad kouzelná a nezáleží na tom, kdo ji má zrovna na hlavě. Osoba ji nesoucí je takřka nesmrtelná.... KONEC SPOILERU Konce filmu jsou však obrovskou Achylovou patou a ten idiot v té masce, vždycky ztratí obrovský respekt, který si postupně svoji suverenitou celý film buduje. Jo a už mě taky začíná řádně srát, že přežijí jen ti neslabší. Obvykle to bývají ženy a děti. Dávám * *, film si kráčí ve vyšlapaných béčkových šlápějích a o průseru tady nemůže být ani řeč. ()

AGAMENON

Jason se již dávno zařadil po bok takových kultovních postav, jakými bezi sporu jsou Michael Myers, Fredy Krueger či James Bond, s tím má více společného, než by se na první pohled zdálo, neboť právě tento, již v pořadí pátý díl, bude mít v Jasonove krvavé sérii stejné postavení, jako u Jamesa film Nikdy neříkej nikdy, je totiž jiný, dokonce i porušuje stanovené pravidla hry a to málo kdo odpouští, věrní diváci tedy určitě ne. Je vždycky zajímavé, s jakým fíglem tůrci přijdou, aby mohli Jasona opětovně vzkřísit z hrobu, tady v podstatě žádné není, i když to není uplně pravda, jen je trochu jiné, než by si běžný divák představil a závěrečné rozuzlení, ke které celý film směřuje, se dalo očekávat, byť se nás tvůrci snaží trochu zmást. Hodně lidí to určitě nasralo, já byl na rozpacích, ale neodstřelím film jen kvůli tomu, pokud bych se na to podíval nezaujatě, byla to dobrá, krvavá vyvražďovačka, s moji oblíbenou postavou v hlavní roli, jen je trochu jiná, než jak ji známe a milujeme. Herce bych rozhodně nenechal hrát Aischylovi tragédie (či cokoliv jiného) a ta místy až moc na pilu tlačící Manfredini hudba, ubírá filmu na lesku, ale berte to tak, přece něco musím zkritizovat. ()

PetrPan

Při pohledu na jméno režiséra je mi jasné, proč je pátý Pátek takový, jaký je. Danny Steinmann má totiž na svém kontě Divoké ulice! Brakovou perličku osmdesátých let. A na podobné vlně se veze i jeho příběh z univerza maniaka s hokejovou maskou. Kozy tady, kozy tam, všude kam se podívám. Ano, ženských vnad si užijeme do sytosti, stejně jako tentokrát velmi různorodých vražedných útoků. Jejich zpracování už sice nemá takovou kvalitu, jako když se o ně staral Tom Savini, ale vše vynahrazuje jejich počet a různorodost. Braková pokleslost prosakuje celým filmem, takže chápu, že tady už bude milovník dobrého filmu vyloženě trpět, já si v tom stereotypu a pitomosti s nadhledem našel zase něco nového. Bavil jsem se, kochal vnady a deštěm. Déšť je totiž pro celou sérii prakticky signifikantnější než sám Jason, koneckonců ten tu zrovna chybí. Jakmile začne lít, můžeme si být jistí, že jde do tuhého. Vydařená krajně odpočinková kydlovačka. Edit komentáře a hodnocení po neuvěřitelných 13 letech (původní komentář vyhozen do koše, původní hodnocení nezměněno) ()

Joker Punx

Pátek třináctého 5 s názvem Nový začátek. Tento díl jsem viděl zase od tátovýho kamaráda na kazetě, ale viděl jsem ho myslím až po šestém díle. Pamatuju jak jsme s tátou byli u jeho kamaráda a já prohrabával v jeho videokazetách a narazil jsem na tenhle díl, měl to nahraný z Novy. Nový začátek ale úplně k hovnu, hned napíšu proč - Gore scény udělali úplně trapně a neni tu pravej Jason ale nějakej magor co ho jenom napodobuje a nosí jeho hokejovou masku. Jo začátek má dobrou atmosféru a ukáže se tam opět Corey Feldman jako Tommy a Jason jak vyleze z hrobu, ale byl to jenom jeho sen. Tommy se probudí už jako dospělej a hraje ho John Shepherd. No a pak film stojí za hovno, falešnej Jason a ten konec byl úplně debilní, když se pak podíváte na začátek šestky, pochopíte proč. No jsem aspoň rád že jsem tam viděl herce z mýho oblíbenýho béčka Návrat oživlých mrtvol, objevil se tam Mark Venturini, je tam jen na začátku a byl to psychouš :D A pak Miguel A. Núńez Jr. Ten tam hraje víc. Film je i ze stejnýho roku. Taky tam byla kunda se slušnejma ceckama, jinak tenhle díl je fakt slabota. Režisér Danny Steinmann natočil nejhorší díl ze série. Pro někoho je nejhorší devátej a desátej díl, pro mě je nejhorší tohle, zbytečnej díl o Jasonovi. ()

iamek

A kde je Jason ? Boužel díl kde si někdo na Jasona jen hraje. Atmosféra opět žádná a pátek třináctého jen nudí. A to mě čeká ještě 5 dílů. Bože chraň mě. ()

SeBig

A opět vyvraždovačka tentokrát SPOILER: Né s Jasonem bohužel ale nějakým šaškem co si na něj hraje to mě na konci docela zklamalo a zaroven by mě to i překvapilo ale bohužel jsem si přečetl komentař se spoilerem sice mě to nasralo ale co.. KONEC SPOILERU. Holky taky nic moc takže jsem si erotické scény tak neužíval ale zase na druhou stranu vraždy dobrý. ()

korbitch22 odpad!

Juchů,Jason je mtrvej,pojedem do buranova,kde necháme násilnické delikventy bez dozoru,pěkně po hromadě i s lehce retardovanými a narušenými delikventy.Dáme jim k dispozici vše od motorovky,nožů až po sekery a uvidíme co se stane.Jupí jeden do nevydržel a luxusně použil sekeru na obří hromadu kudrnatého sádla.Co teď?Hele už vim hodíme tam partu vydláků,kteří budou svojí příšerností rozptylovat diváka,aby měl hlavu v ještě větších sračkách,počkej pak tam je vlastně klučík Tommy Jarvis,ze kterého se za 3 roky stal 25letý blonďatý fešák,když mu bylo před 3lety deset.Hele a nevim?je vrah nebo ne?hele taky nevim protože tam je najednou nějakej malej černoch,co se baví se starším černochem,kterej asi evidentně bydlí v dodávce a chodí srát do plecový budky,počkej a co tam dělá,hele nevi a kde sme teď,hele někde ve stodole,počkej tak kdo nás honí...né to je určitě Tommy,určitě mu křuplo v kouli,né počkej,Tommy je támhle pozor!Tommy!Sakra tak kdo tady celou dobu vraždí ty strašný dementy?Ty vole zdravotní bratr co byl otcem toho kudrnatýho pytle hoven ze začátku v sekerou v zádech.......uffff.Fascinuje mě jaké filmy dokázali vydělat 30 miliónů dolarů a kam až dokáží klesnout zdejší filmový fajšmekří se svými 5*.....jeden z nejmentálnějších filmů,co jsem kdy protrpěl.Škoda že Feldman natáčel jiný film,mohlo to mít naději. ()