Zjizvená tvář

USA, 1983, 170 min (Alternativní 163 min)

Režie:

Brian De Palma

Předloha:

Armitage Trail (kniha)

Scénář:

Oliver Stone, Howard Hawks (původní scénář) (více)

Kamera:

John A. Alonzo

Al Pacino, Steven Bauer, Michelle Pfeiffer, Mary Elizabeth Mastrantonio, Robert Loggia, Miriam Colon, F. Murray Abraham, Paul Shenar, Harris Yulin (více)

Na mrtvolách svých konkurentů chtěl vybudovat americký sen... Klasické drama Howarda Hawkse Zjizvená tvář (1932), inspirované osudem proslulého chicagského gangstera Ala Caponea, se po více než padesáti letech dočkalo nového zpracování. Scenárista Oliver Stone a režisér Brian De Palma ovšem děj posunuli do současnosti, italského zločince nahradili kubánským emigrantem a pašování alkoholu distribucí drog. V létě roku 1980 emigrovalo z kubánského přístavu Mariel se souhlasem Fidela Castra 125 000 lidí. Zhruba pětina z nich měla kriminální záznam, neboť Castro se potřeboval zbavit „nežádoucích" osob. Asi polovina utečenců se usídlila v Miami a jeho okolí. Tato událost tvoří prolog nové verze Zjizvené tváře. Jeden z emigrantů Tony Montana (Al Pacino) se velmi rychle adaptuje v nových podmínkách svobodného světa. Se svým přítelem Mannym (Steven Bauer, jediný rodilý Kubánec mezi hlavními herci) vykonávají příležitostné práce v místním podsvětí a při jedné předávce drog skončí v jejich rukou ukradené peníze, za něž Montana vybuduje vlastní drogové impérium. S mocí a bohatstvím ovšem roste i jeho ego a především paranoia, že jej o jeho výdobytky připraví někdo stejným způsobem, jako to udělal on... Režisér De Palma svůj snímek natočil efektním, rozmáchlým stylem, v němž se opřel o téměř maniakální výkon Ala Pacina. Spíš než u původní Zjizvené tváře hledal inspiraci u Coppolova Kmotra, což je zřejmé už z Pacinova obsazení. Mezi dalšími herci zaujmou tehdy ještě málo známé Michelle Pfeifferová (Montanova žena Elvira) a Mary Elizabeth Mastrantoniová (Montanova sestra Gina). (Česká televize)

JirkaLexa

Výtečný film popisující život Al Caponea. Filmové zpracování je rozhodně kolosální, avšak obsah mě zklamal. Doufal jsem, že Capone byl mafián, ale z tohoto filmu se mi spíše zdá, že šlo o dealera koxu, což nejspíš i byl. Spokojoval jsem si ho nejspíš mylně s největším mafiánem. Hodnotím to ale velmi kladně, jelikož jsem se dozvěděl vše o Caponeovi - vzestup, vrhol a pád a film také celkově shrnul jeho příběh. Na stáří filmů jsou kamera, přestřelky, krvácení a podobně věci dost realistické, což mě potěšilo. No a výkon Al Pacina snad nepotřebuje komentář... 90% ()

Rannveig

Zklamání - po letech opěvování tohoto snímku ze všech stran jsem se k němu konečně dostal. Kromě toho že sledujeme vzestup jednoho sobeckého parchanta ve světě, o kterém se nedozvíme vůbec nic nového (gangsteři se chovají jako hovada, aby vytahali nechutné peníze z těžce pracující společnosti). Hlavní postava dokonce postrádá alespoň nějaký ten charakterový rys, se kterým by se běžný divák mohl ztotožnit, třeba čest, nějaký kodex, něco, cokoli! - Ale na své si příjdou jen obdivovatelé surového jednání, podvádění, neohleduplnosti a dost trapné ubohosti primitivů. Škoda že se tvůrci raději nedrželi původního umístění ve třicátých letech, byl by tam alespoň styl... ()

MickeyStuma

Příběh kubánského uprchlíka, který to dopracoval až na drogového barona. Al Pacino v další z mnoha nejlepších rolí. A vznikla docela těžká gangsterská dnes už klasika, která svou reálností až šokuje. Závěrečná scéna, kdy hlavní postava huláká z balkónu jak mu kulky nemůžou ublížit, se stala srdcovou a nezapomenutelnou záležitostí. Velmi kvalitní snímek, který trochu bohužel zestárnul, ale stále patří k tomu nejlepšímu, co tu kdy vzniklo. ()

sgt.paper

Brutální drama, které nenápadně vypadá jako óda na Al Pacina. Film, plný koksu, násilí a nadávek. Nemáme tu nějaký super složitý příběh, ale Alův herecký výkon to víc než vyrovnává. Určitě kult, který stojí za puštění. ()

Doomedx

No jo, nejsem stara skola, Scarface jsem se vyhýbal hrozne dlouho a hned od prvni minuty se moje pocity nedaji popsat jinak nez: "Vice City nostalgie". I pres nektere usmevne momenty, hlavne ty koncove; film utece jako voda a ani minutu se clovek nenudi. 9/10 ()

Shredo

Na hranici medzi 3 a 4*, naozaj. Po filmárskej stránke neskutočné kvalitne spracované mafiánske prostredie plné dobrých detailov, čo lahodí oku, na druhej strane to berie na duchovnej stránke, čo sa týka sympatii, emocií a venovaniu postáv to bolo dosť suché, čo spôsobilo, že som si film neužil tak, akoby som si mohol užit. ()

GOREGASM

Al Pacino na jednom z mnoha vrcholů své kariéry a Brian DePalma v top formě jakbysmet. Scarface si za již více než třicet let vydobyl zcela oprávněně kultovní status a to nejen díky dvěma zmíněným mistrům svého oboru, ale také díky tomu, že velkoryse vypráví jeden z mnoha splněných "amerických snů", který právě zmíněný americký ideál velmi hrubě nahlodává. Scarface stojí hrdě vedle klasik mafiánského žánru a to jak staršího (The Godfather), tak mladšího (The Goodfellas, Casino) data natočení. Nenabízí sice tak komplexní pohled, zaměřuje se mnohem intenzivněji na hlavní postavu Tonyho Montany, tím intenzivněji ale dovolí divákovi se do hlavy tomuhle kubánskému zmetkovi dostat. Drsné a brutální (jak já miluju osmdesátky), stejně jako absolutně pohlcující a v každém detailu vymazlené veledílo.100% ()

P.J.2

Cesta z ulic az na krale heroinoveho imperia jeste nebyla lahodnejsi. Dalsi z mnoha klasik svetove kinematografie a zaroven dalsi z mnoha skvelych zarezu Al Pacinovy kariery. ()

fablefavorit

Skutečný tatarák mezi gangsterkami. Syrovějc to asi už fakt nejde. Al Pacino tu společně se svým falešným akcentem, zjizvenou hubou a doslova hmatatelným vztekem rozjíždí neuvěřitelný masakr a já nyní přemýšlím, zda-li si během natáčení opravdu něco nešlehnul, poněvadž v některých momentech je jeho pohled vyloženě démonický. A to je tak vše, co mne ke Scarface napadá, protože to je v podstatě vše, čím film je: pekelnou one man show. ()

Kulda24

Sólovka Al Pacina, který si zahrál jednoho z největších gangsterů všech dob Tonyho Montanu (vzor Al Capone). Oliver Stone, Brian De Palma a Al Pacino stačily společně k tomu, aby těch 170 minut uběhlo rychle a celou dobu si to drželo skvělé tempo. Jako u Kmotra II si na začátku film neodpustil nějaké historické poznatky směrem k Fidelovi Castrovi, ale hned poté se vrhl do pravého floridského koloběhu drog. Osmdesátkový kabátek tomu opravdu sluší a výpravně jsem si to užíval, jelikož mám tyto roky nejraději. Klasický americký sen, který se zvrhne a z postavy, které je vám líto se vyklube někdo, koho nakonec budete nesnášet. Touha po moci a po penězích vyvrcholí v památnou scénu se kterou končí celý příběh a navždy si jí budu pamatovat, jelikož byla a bude používaná ve hrách či dalších filmech jako ikonický odkaz. 90% ()

Besyn

Kultovní záležitost.Al Pacino jako brutální gangster Tony Montana je naprosto úchvatný.Asi nejlepší film od De Palmy,co jsem viděl. ()

tequilla

Extrémně brutální, vulgární a zatraceně výborná gangsterka. Al Pacino je opravdu jako Tony Montana. Kubánský přízvuk umí tak skvěle, že jsem si myslel, že je to opravdu kubánec. Po prvním shlédnutí mě snímek tak zaujal, že jsem si oblíbil ty jeho hlášky. " Chi Chi get the yeyo, come on Sosa you want to fuck with me! you fucking with the best, look at her a junkie, hey move the fucking car, say hello to my little friend!". ()

Barak

Al Pacino (Tony Montana) je ve své roli přímo perfektní. Od začátku do konce se tváří jako největší borec, od začátku má ambice, je tvrdý, neúprosný, jde si za svým, jde z něj strach a přitom je to sympaťák. Z "obyčejného" vraha se stává drogový boss. Dvouapůlhodinová detailní cesta bezvýznamného muže, která vede až na vrchol. Co dalšího nás čeká.... jak už jsem řekl, tak je to především excelentní Al Pacino, který.. ne, že by hláškoval, ale spíše vždycky někoho "setře" (ještě jsem zapomněl říct, že i když to byl nehorázný parchant, přesto jsem si ho oblíbil, fandil mu a doslova hltal každé jeho slovo), výborná kamera - pomalu obíhající kolem -, nesčetně krát uslyšíte slovo "fuck", naprosto precizní přestřelka na konci a ty ty necelé tři hodiny vám hodně rychle utečou - na to, abyste si zašli na záchod, vám zkrátka nezbude čas.... (Btw, teď už vím, kde se inspirovali autoři hry "Grand Theft Auto (GTA): Vice City") ()

candy_daze

Tohle bych mohla nazvat svojí srdeční záležitostí. Tony Montana je rozhodně nejlepší Pacinova role. Pokud dostal Oskara za Vůni ženy, za tohle ho měl dostat tuplem. I přes dlouhou stopáž jsem se bavila celou dobu. Toho parchanta Tonyho jsem si dokonce oblíbila. Scarface rozhodně stojí za zhlédnutí a kdyby to nebyl váš žánr, tak už jen proto, že je to kult. Je jen na vás, jestli ho dokážete docenit ()

Zemřel herec Mark Margolis

29.12.2022

Remake Zjizvené tváře našel režiséra

Remake Zjizvené tváře našel režiséra

15.05.2020

O remake Zjizvené tváře se v průběhu let snažilo několik tvůrců, těmi posledními jsou zatím scenáristé a režiséři bratři Coenovi. Ti teď napsali nový scénář, jehož děj by se měl odehrávat v dnešním… (více)

De Palma se vrací za kameru

De Palma se vrací za kameru