Zjizvená tvář

USA, 1983, 170 min (Alternativní 163 min)

Režie:

Brian De Palma

Předloha:

Armitage Trail (kniha)

Scénář:

Oliver Stone, Howard Hawks (původní scénář) (více)

Kamera:

John A. Alonzo

Al Pacino, Steven Bauer, Michelle Pfeiffer, Mary Elizabeth Mastrantonio, Robert Loggia, Miriam Colon, F. Murray Abraham, Paul Shenar, Harris Yulin (více)

Na mrtvolách svých konkurentů chtěl vybudovat americký sen... Klasické drama Howarda Hawkse Zjizvená tvář (1932), inspirované osudem proslulého chicagského gangstera Ala Caponea, se po více než padesáti letech dočkalo nového zpracování. Scenárista Oliver Stone a režisér Brian De Palma ovšem děj posunuli do současnosti, italského zločince nahradili kubánským emigrantem a pašování alkoholu distribucí drog. V létě roku 1980 emigrovalo z kubánského přístavu Mariel se souhlasem Fidela Castra 125 000 lidí. Zhruba pětina z nich měla kriminální záznam, neboť Castro se potřeboval zbavit „nežádoucích" osob. Asi polovina utečenců se usídlila v Miami a jeho okolí. Tato událost tvoří prolog nové verze Zjizvené tváře. Jeden z emigrantů Tony Montana (Al Pacino) se velmi rychle adaptuje v nových podmínkách svobodného světa. Se svým přítelem Mannym (Steven Bauer, jediný rodilý Kubánec mezi hlavními herci) vykonávají příležitostné práce v místním podsvětí a při jedné předávce drog skončí v jejich rukou ukradené peníze, za něž Montana vybuduje vlastní drogové impérium. S mocí a bohatstvím ovšem roste i jeho ego a především paranoia, že jej o jeho výdobytky připraví někdo stejným způsobem, jako to udělal on... Režisér De Palma svůj snímek natočil efektním, rozmáchlým stylem, v němž se opřel o téměř maniakální výkon Ala Pacina. Spíš než u původní Zjizvené tváře hledal inspiraci u Coppolova Kmotra, což je zřejmé už z Pacinova obsazení. Mezi dalšími herci zaujmou tehdy ještě málo známé Michelle Pfeifferová (Montanova žena Elvira) a Mary Elizabeth Mastrantoniová (Montanova sestra Gina). (Česká televize)

Dancihal

Pro mě jeden z nejlepších mafiánských filmů. Al Pacino je můj nejoblíbenější herec a tady se m prostě vryli do paměti. Výborně zahrané...v originálním znění miluji jeho akcent..... :) Opravdu vychytanej filmek o tom jak dosáhnout svého snu...i když nelegálně teda :) Od pomocné sily v bistru až k drogovému bossovi... Konec byl nevyhnutelný. Ani on nebyl nedotknutelný. Ale uvědomujeme si proč to tak dopadlo??? Ať byl jakkoli krutý a vraždil tak měl zásady.... nezabil tu rodinu s dětma...... a to byl jeho konec... A přiznejme si to...komu by se nelíbilo mít jeho moc, prachy a vliv??? Drogy?? To už je na každém z nás... TONY MONTANA RULES!!!! Ŕadím tento snímek mezi mejch top 10 možná i na TOP 1 Super!!!! ()

JARDAHONDA

Film byl natočen podle stejnojmené krimi klasiky z roku 1932. Režisér Brian DePalma a producent Martin Bregman vytvořil příběh o krvavé kariéře kubánského uprchlíka, který si prostřílel cestu až na vrchol miamského kokainového impéria. Jedna z výtečně zahraných rolích nejkrutějšího gangstera všech dob, podává "herecký mág" Al Pacino.***** ()

eoj

Už jsem asi gangsterek viděl moc a to schéma "začátky - vzestup - pád" mne trochu nudí. Jinak fajn kus filmařiny, perfektní Pacino a těch 170 minut uteklo. Na Tonym jsem neviděl jedinou sympatickou vlastnost, což je asi dobře. Lepší tri hvězdy. ()

iassai

Doporučuju hned po tom zkouknout Scarface z roku 1932, ten rozdíl je komický (oba jsou skvělé trošku jinak) :) Film o cestě nesmlouvavého, sebevědomého člověka, který jede sám za sebe za každých okolností. Podle mě docela odráží dnešní dobu a stojí za zamyšlení. ()

olly32

Výborná gangsterka - brutálna, kreatívna a našlapaná celé tri hodiny. Príbeh o Kubáncovi, ktorý ide z dola hore, presne ako samotný Stone :) Prepracovaný scenár, výbroná réžia, kamera a herecké výkony. Nevadila mi ani dlhá stopáž. 100% ()

gizmo16

In this country, you gotta make the money first. Then when you get the money, you get the power. Then when you get the power, then you get the women. ()

lupik84

Dokonalý film o cestě gangstera. To jsem říkal do doby, než jsem viděl například Amerického gangstera. Nicméně pořád pět hvězd. Je to klasický snímek. Hudba v podání Giorgio Morodera je fantastická. Tento snímek patří do mého zlatého fondu. ()

chlodvik

Brutální sonda do zrození a života mafiána v pravém slova smyslu. Žádné romantické blbosti kolem, všechno je syrové, drsné a bezcitné. Gangsteři nejsou vůbec sympatičtí, ale tak to asi má být. Al Pacino je přesně takový zdrogovaný primitiv jakého si v roli šmejda, který se řízením osudu dostal na chvíli nahoru představuji, i s jeho záverečným ... osudem. 8/10 ()

fuskoric

Po dopozeraní som sa sám seba spýtal, aké sú dôvody aby som tomuto nedal plné hodnotenie. Žiadne slabiny som nenašiel... ()

Digi_cz

Scarface - Z roku 1932 od Howard Hawkse je průlomová. Díky teto černobíle filmařině se mohl Brian De Palma pustit ještě do lepší verze okořeněnou Oliverem Stounem (sám Oliver Stone byl na kokainu závislý). Hlavní antihrdina Al Pacino je prostě úžasný! Jeho podání před kamerou mě přesvědčilo natolik, že dodnes, když tento film vidím a nebo slyším soundtrack "She's On Fire", tak mě přepadne chvilka 80 let, kdy "bylo vše možné" a kroutím hlavou jak se tento film nedostal k AMPAS?! Samotný Al jednou někde prohlásil že to byla jeho nejlepší role jakou, kdy hrál. A já se sám sebe ptám. Jestli tu roli hrál a nebo vše dělal přirozeně..?? Tohle bylo na Oscara. ()

Steve661

Nejlepší gansterka všech dob!!! TO je to, co si o tomto filmu myslím! Miluju Kmotra, ale podle mě je Scarface lepší ve všech směrech. Drsnější, rychlejší, akčnější... Neuvěřitelný filmový zážitek. Ve filmu je prostě všechno. A můj oblíbenec Al Pacino nezklamal! Ba naopak,v této roli se mi líbil nejvíce. Slovy ani nelze vyjádřit, jak se mi tento film líbil. Na konci jsem i nějakou tu slzu uronil. ()

majki41

Tak ze za totok ze nedostal Alfred oscara tak ja uz neviem ....I'm Tony Montana, a political prisoner from Cuba And I want my fuckin' human rights, now! a prask po stole hotovo konecna masaker Alfredova najlepsia rola jednoznacne ()

Venum

LUXUS! Jedno slovo ktere rekne tolik 170 minut , ve kterych clovek najde vsechno. Penize , moc, zeny , rychly auta ,aroganci, a vsechny aspekty drogoveho magnata. Film jsem videl poradne a cely teprve minuly rok. Inspirovala me hra GTA Vice City , ktera byla zrcadlem tohoto filmu. Je neskutecny jak to De Palma vymyslel. Vsechny aspekty od tech nejvetsich az po ty nejmensi. Napriklad to ze ztratit pratele znamena ztratit vse. Byt arogantni znamena pad, to presne co se stalo Montanovi. Film jsem od minuleho roku videl tak 10x a stale me bavi , a pokazdy me dostava jak se film zvrtne po vzestupu k naslednemu padu. Druhou cast filmu nemam rad ( mysleno tak ze se mi na ni spatne diva z osobniho pocitu ne ze je udelana spatne) , nic nekona vecne , to pociti i Tony , film si pustim co nejdriv , zase a zase! 100% a nestydim se! ()

Duston_Movie

Spolu s filmom Mafiáni je tento film najväčšou antikampaňou na biznis s kokaínom. Zničený ostávam sedieť a hrá hudba tituliek. Tá hudba ma robí melancholickým a som smutný, za nešťastný osud Tonyho Montanu. Našťastie viem, ako neskončiť. Dúfam, že nikdy nezabudnem. ()

danodo

10/10 Moja najobľúbenejšia gangsterka z 80. rokov, ktorá ma zaujala predovšetkým dejom odohrávajúcim sa v zaujímavom (a nie až tak často používanom) prostredí slnečného Miami, hýriaceho mnohými farbami. V ňom sledujeme príbeh vzostupu a pádu Tonyho Montany, ktorý sa nezastaví pred ničím na svojej ceste k moci. Najväčším ťahákom celého filmu je práve postava Montany, v podaní Al Pacina, ktorý predviedol neskutočný herecký výkon a zobrazil jedného z najzaujímavejších záporných hrdinov v kinematografii, s ktorým by sa nikto nechcel zapliesť. Jeho maniakálny prejav zatieňuje hocikoho, kto sa s ním práve nachádza na obraze a ten kto mu skríži jeho plány len ťažko prežije. Za zmienku stojí tiež skvelá kamera a ako bonus mnohé krvavé scény. Navyše dej nie je príliš komplikovaný a aj keď sa tu nachádza dosť postáv, oproti Krstnému otcovi nemá až tak prepletené vzťahy. Jedinú vec, ktorú by som na filme ešte zlepšil je tak hudba - síce skvele sa hodiaca, ale povedal by som trochu zameniteľná, s iba pár zapamätateľnými momentmi. Inak sa jedná o skvelý a zábavný film, ktorý si vždy užívam. ()

Krastom

Dlouho jsem odkládal skouknutí tohoto filmu, protože je přes třicet let starý. Teď ale mohu říci, že jsem se úplně zbytečně obával zklamání a ztráty času, protože i přes své staří je to klenot mezi filmy. Al Pacino v roli Tonyho Montany mě naprosto ohromil svými charakterovými vlastnostmi a chápu proč někteří lidé se na tento snímek dívají stále dokola. Lidi, kteří si jedou hustle money by se na Scarface měli podivat povinně a to i přesto, že konec filmu nedopadl úplně nejlépe pro hlavního hrdinu. ()

mirasul

Strhující popis Adlerovy teorie osobnosti ve svých chorobných projevech. Děj neskutečně odsejpá, Al Pacino je frajer jak nikdo, naprosto bez emocí, jen se svým přesvědčením, že z něj bude Někdo. Tohle je taky americkej sen. ()

Zemřel herec Mark Margolis

29.12.2022

Remake Zjizvené tváře našel režiséra

Remake Zjizvené tváře našel režiséra

15.05.2020

O remake Zjizvené tváře se v průběhu let snažilo několik tvůrců, těmi posledními jsou zatím scenáristé a režiséři bratři Coenovi. Ti teď napsali nový scénář, jehož děj by se měl odehrávat v dnešním… (více)

De Palma se vrací za kameru

De Palma se vrací za kameru