Spartakus

• USA Spartacus (více)
USA, 1960, 184 min (Special Edition: 198 min, Televizní verze: 101+85 min)

Režie:

Stanley Kubrick

Předloha:

Howard Fast (kniha)

Kamera:

Russell Metty

Hudba:

Alex North

Kirk Douglas, Laurence Olivier, Jean Simmons, Charles Laughton, Peter Ustinov, John Gavin, Nina Foch, John Ireland, Herbert Lom, John Dall, Harold J. Stone (více)

Kirk Douglas, Laurence Olivier, Jean Simmons, Charles Laughton a Peter Ustinov v americkém velkofilmu o vzpouře otroků ve starém Římě, oceněném čtyřmi Oscary... Historický velkofilm vyprávějící o vzpouře římských otroků, vedené v letech 74–71 před naším letopočtem, byl natočen podle stejnojmenného románu amerického spisovatele Howarda Fasta. Sledujeme v něm osudy vzpurného otroka Spartaka, od jeho osvobození z libyjských dolů, kdy je prodán trenérovi gladiátorů Batiatovi, za něhož musí bojovat v římské aréně. Tady se zamiluje do otrokyně Varinie. Jednou se ale Spartakus proti svému pánovi vzbouří a s družinou dalších gladiátorů prochází městy, hledají svobodu. Jeho armáda je stále silnější a postupně se přesouvá až na jih Itálie, kde chce překročit moře a vrátit se domů. V samotném Římě se zatím povstání otroků stane rozhodujícím prvkem v politickém boji mezi senátory, kteří chtějí využít situace ke zvýšení vlastní moci. Vítězné boje Spartaka nad početnějšími vojsky Římanů musí jednoho dne zákonitě vystřídat porážka... (Česká televize)

J. T. Kirk

Zase Kubrick a Douglas. Jenom škoda, že se tu Kubrick pořádně "nerozjel".. Jen se mě zdál trošku delší a některé věci tam byly nudné a docela zbytečné, ale tohle věechno nám vynahradil v ostatních věcech. ()

Hapretor

No, myslel jsem, že to bude větší pecka. Vždyť to natočil, oh můj Bože, ten Kubrick! Možná mu do toho Anthony Mann moc kecal, a proto jeho um tady nevyšel naplno. Nevim, jestli to bylo žánrem, Kirkem, provedením, atmosférou - ta je hodně dobrá, ale jen do doby povstání - nebo tou dobou vzniku, prostě mě to nebavilo. Asi jsem již zhýčkán válečnými "velkofilmy" nynější doby. Kouknul jsem na toto pro srovnání se "Spartacus - Blood and Sand" a můžu říct, že mě Krev a písek bavil víc. S Kirkem je to samozřejmě historicky odpovědnější, a to se počítá. ()

Andronikos

Pre mňa strašné sklamanie. Historický paškvil plný anachronizmov (Aquitania ako provincia, Crassus consulom a dictatorom výmenou za láskavé prevzatie "vrchného velenia", Caesar ako stúpajúca hviezda - to všetko údajne r. 71 pr. Kr.; akýsi - od scenáristického stola vymyslený - Gracchus ako hlavný Crassov protivník; tón konverzácii či oslovovanie [aj keď je pravdou, že som film videl v českom dabingu]; Pompeius a Lucullus ako tí, ktorých vojská rozhodli záverečnú bitku - mal by to Gnaeus ale radosť!; podivné preteky medzi Crassom a Gracchom v intrigách a podplácaní foiníckych pirátov smerujúce k tomu, aby otroci nemohli, resp. mohli z Itálie odísť etc. etc.). Jeden jediný prečin proti historicite sa tu dá prepáčiť, pretože niečomu poslúžil, konkrétne tomu, aby bol film zaujímavejší a pôsobivejší. Mám na mysli Spartacovu smrť až na kríži a po gladiátorskom súboji s Antoninom (pre rímskeho otroka mimochodom nanajvýš nepravdepodobné meno). - Sklamaním pre mňa bola taktiež slabšia masovosť finálneho stretu otrokov a légii (myslím, že na oboch stranách by sme napočítali nanajvýš 3000 komparzistov, čo je ale bohužiaľ málo), ako aj to, že okrem konečnej bitky už žiadnu inú film v podstate nezachytil, ba aj stret na Vezuve odbavil bleskurýchlo - a takmer ako paródiu! - To, v čom sa film značnú časť svojej stopáže vyžíva, je vykresľovanie Spartacovho vzťahu/manželstva a zábery na entuziastických otrokov na ceste za slobodou, sprevádzaných ženami a deťmi. Uznávam, že to zrejme malo chvályhodný cieľ film, resp. portrét otrockého povstania poľudštiť, ale bohužiaľ sa tvorcovia nedržali hesla: Všetko s mierou! Pripomínalo mi to Vávrovu husitskú trilógiu. Pri nej sa však človek zhovievavo pousmeje a s ohľadom na jej ideové pozadie ju dokonca za to má rád. Pri Spartacovi naplnenom šablónovitými a na divácke city rádoby silne pôsobiacimi ľudovými masami na ceste za lepšou budúcnosťou som bohužiaľ iba trpel. - Nerobím to rád, ale musím poslať tento film do podpriemeru. A to ho od jednej hviezdičky ešte zachraňuje len zmienených posledných pár vyfabulovaných minút (pľuvanec na Crassovej tvári a Spartacus vs. Antoninus) a slušná výprava. Aby som nezabudol: za pozitívnu zmienku mi taktiež stoja cca 3 minuty, venované záberom na tvár Spartaca a černocha pred ich vzájomným gladiátorským súbojom pred Crassom: tváre tých, z ktorých jeden bude onedlho mŕtvy. - Zato napr. pri Crassovej replike: "(Náramok) je po perzskej kráľovnej" ma chytali mrákoty. Rím prišiel do neepizodického (a to ešte nie mierového) kontaktu s Iránom až takmer dvadsať rokov po Spartacovi a ten, kto na to nepekne doplatil, bol zhodou okolností istý Crassus... Alebo to mala byť zo strany scenáristov jemná ironická narážka práve na túto skutočnosť? Pochybujem. ()

Radek.SCH

Oj, k čemu zatraceně potřeboval Kubrick 3 hodiny, aby nám řekl něco, co by se dalo převyprávět klidně za polovinu doby? A povinná americká těžkouvěřitelnost (Spartakus se naprosto "nečekaně" potká s Variniou kdesi v lese; Crassus se zamiluje do Varinii (otrokyně) a "naprostou náhodou" ji uvidí na bitevním poli; náhodné "nechání si" Spartaka na konec), prostě historická křeč. - 60 % ()

Páně

Přestože mnou ponejvíce adorovaná díla Kubrick stvořil až v době pozdější, nechci a vlastně ani nemohu na tomto jeho velkolepém eposu shledat nějakých chyb. I při takovéto sáhodlouhé stopáži se Spartakus pyšní rutinérským mistrovstvím a poctivou prací v každé své minutě i každém svém detailu. Opravdu hodně je znát, jak moc chtěl dát Kubrick Spartakovi duši a lidský rozměr jeho poslání. A to se mu i přes některé málo uvěřitelně pojaté sociální aspekty jeho tažení koneckonců velice povedlo. Velkolepá finální bitevní scéna je i 52 let po svém vzniku mocnou podívanou, před kterou blednou mnohá moderní díla. Přichází Spartakus - člověk který měl sen. Až do hořkého konce. ()

MickeyStuma

Při vyslovení tohoto jména již není třeba co dodávat. Tak je známý a nestárne. To se však nedá říci o tomto fenomenálním filmu, neboť při dnešním pohledu zestárnul rapidně. Jeho velkolepost je však i tak úžasná a stále bere dech. Některé -ukecané- scény jsou už krapet nudící, ale to je jen zrychlenou dobou. Některé, jako například vzpoura otroků, mi zase přijdou takové nedotažené. I tak je Stanley Kubrick mistr svého řemesla a po právu se tento jeho snímek stal klenotem světové kinematografie. ()

BOURQUE

Veľkofilm so všetkým čo k tomu patrí. Vynikajúci K. Douglas a prekrásna J. Simmons. S. Kubrick opäť geniálny. Trošku však mi vadia menšie respektíve väčšie nevypracované scény (napr. záverečná veľký boj). PS. Vetu „I am Spartacus!“ si myslím, že nie je potrebné komentovať. Osobné hodnotenie: 86% (****) ()

Rathalos

Ja som Spartakus...Velkolepe historicke dielo s hviezdnym hereckym obsadenim na cele so sympatickym Kirkom Douglasom a nadhernou Jean Simmons,dokonaly film po kazdej stranke,v dnesnej dobe uz nikto nenatoci nieco tak uzasne ako toto,spolu s filmom Ben-Hur by som tieto dve veldiela zaradil medzi mega-najlepsie v tomto zanri v historii filmoveho platna,neprekonatelne a genialne...:-) ()

GOREGASM

Výpravná velkolepost poválečných sandálovek je tady na prvním místě a neméně velkorysá je i stopáž delší než tři hodiny. Vzestup římského otroka, Spartaka, vidíme v podrobných souvislostech, přesto jsem vnímal jako mnohem zajímavější ty vždy vděčné čachry, které se odehrávaly v Římě. Ne, že by Spartakův osud a jeho heroický vzestup nestál za pozornost, ale je vykreslen vcelku jednostranně a možná i proto méně zajímavě. Ale naštěstí je tady svatá říše římská, kde se intrikami nešetří a postupné přibližování se Spartakovy armády k Římu budí velká očekávání. Vyvrcholením Spartaka není válečná vřava, ale právě postupně gradující konflikt a závěrečná konfrontace Spartaka a Crassuse. Herecky mě mnohem více bavil Lawrence Olivier, než Kirk Douglas, který se do role hodil studiu, ale zajímalo by mně, co si o tom myslel Kubrick. A jsme u jádra problému tohoto historického eposu. Kubrickův rukopis v tom není cítit a myslím si, že tady se hrálo podle not studia, proto zde vidíme minimum do kontroverze směřovaných témat, a že jich zobrazovaná tématika nabízí... Na druhou stranu to Stanleymu umetlo cestičku k tvůrčí svobodě. Od Spartaka proto nečekejte myšlenkově dráždivý výlet do historie, ale "pouze" kvalitní řemeslo a kus filmové historie. 70,1% ()

Denny

Tahle velkolepá historická podívaná je samozřejmě trochu zidealizovaná, zvláště postava otroka Spartaka, ale film je to vynikající. ()

Merggie

Prečo tak veľa romantiky do filmu, ktorý to vôbec nepotreboval??? Veď lásku treba pridávať po poldecákoch, nie po pol litri. Kubrick sa radšej mohol napiť nejakej neškodnej minerálky a razom by to bolo za 5 hviezdičiek:-))) A plusy? Vynikajúci herci a historicky neprifarbované scény. Len škoda, že atmosféra trpela romantickým gýčom... ()

pouler

Kirk Douglas ve svém živlu. Můj favorit mezi režiséry Stanley K. ve svých mladších letech. Další ze "staré školy" Laurence Olivier nemůže podat špatný výkon. U takových filmů nevadí, že trvají 3 hodiny ale naopak je to dobře. Krásné historické téma a jedno z klasických děl zlaté éry Hollywoodu. Třes se lide římský, otroci se bouří... ()

Al44...

Ve své době pravděpodobně perfektní film, na dnešní dobu je to stále pěkný film, ovšem již značně "zastaralý". Velmi dlouhá stopáž obsahuje i značně nudné pasáže. Co mi ale nejvíce vadilo, byl ten fakt, že otroci jsou zde stavěni do role mučedníků a totálně kladných postav, kdežto Římané jsou na druhou stranu to největší zlo. I když si K. Douglas na tomto filmu udělal velké jméno, mě v té roli vůbec neseděl a působil na mě značně nehereckým dojmem. ()

Stíba

Monumentální freska se skvělou gradací u které nemáte ponětí o její délce a která oplývá jedinečnou velkolepou stylizací přesně tak jak to měly historické velkofilmy starého Holywoodu ve zvyku. ()

AxelWers

Pre mňa ako znalca rímskych dejín je tento film z historického pohľadu priemerným odvarom. Hoci v popise sa píše, že ide o životopisný film, vo filme sa nachádza viacero historických nezrovnalostí, a aj ako vojnový film je veľmi slabý (v podstate len jedna bitka). 3* ()

Biopler

Spartacus ma sklamal. Je to veľkofilm o hrdinovi, ktorého prerod je slabo vyrozprávaný a vypointovaný. Viac ma oslovovali scény rímskych občanov v senáte, ktoré dostávali vzhľadom na nálepku filmu "životopisný" celkom dosť priestoru. Múdrosť a vtip Charlesa Laughtona boli tým najlepším z celého filmu. A môže za to i predstaviteľ Spartaka, Kirk Douglas, ktorý plochou polohou herectva nedokázal vdýchnuť čaro hrdinu historickej postave. Výprava je veľmi dobrá, ale David Lean ma vždy viac nadchne. Staroveký Rím i s postavičkami veľmi fajn vykreslený. Sú to nemastné-neslané 3* a Kubrickov film, v ktorom cítiť najslabší rukopis. Výrobu snímky prebral po inom režisérovi v istom čase, načo ho nahovoril Douglas, ale to nemá byť výhovorka. ()

Razzor_82

"Smrt je jediná svoboda, kterou otroci znají.” Po mnoha desetiletí jde stále o úchvatně epické dílo. Herecky strhující proměna Kirka Douglase z otroka na gladiátora. Neskutečné sjednocení lidí bez práv a jejich síla vzepřít se proti impériu. Velkolepá výprava do starověkého Říma. Inteligentní příběh který mezi sebe staví lásku a smrt. O to krutější je pak konec.  8/10 ()

helraiser

Naprostá legenda a nejlepší zpracování Spartaka jaké zatím bylo natočeno. Na tohle se dá dívat pořád a zub času v tomto případě nehraje vůbec žádnou roli. ()

Solly

Jenom přemýšlím, jak by tento film byl natočen dnes ... samé pohledy do arény a velkolepé souboje gladiátorů (nejspíše ve stylu kung-fu), bitva síhá bitvu a římané jsou sadističtí šílenci, kteří chtějí jen krutou smrt gladiátorů. To celé se odehrává v efektně, na computerech, vytvořeném starém římě s dlouhými záběry na nepobořené koloseum .... tak asi by to dnes vypadalo. ALE PROČ!!! Očividně mistr nemusí použít nic z takovýchto "divácky zajímavých" prvků, aby se dal natočit strhující příběh, který Vás nenechá po celé tři hodiny vydechnout. Tak to je umění, a jaké umění! Určitě se jedná o jeden z nejlepších historických filmů všech dob. ()

Zemřel herec Kirk Douglas

Zemřel herec Kirk Douglas

06.02.2020

Ve 103 letech zemřel herec a ikona klasického Hollywoodu, Kirk Douglas. Herec byl třikrát nominovaný na Oscara za snímky Champion, Příběh tří lásek, nebo Žízeň po životě. Čestného Oscara přitom… (více)

Spielberg oživí Cortése

Spielberg oživí Cortése

29.03.2018

Steven Spielberg nám právě dodal sci-fi Ready Player One a v červenci 2020 se od něj dočkáme Indiana Jonese 5. Tím ale jeho dobrodružné vyžití nekončí, zároveň totiž hodlá produkovat seriál o Hernánu… (více)

Spielberg zpracuje Kubrickova Napoleona

Spielberg zpracuje Kubrickova Napoleona

07.03.2013

Měl to být další Kubrickův historický velkofilm po Spartakovi. Legendární perfekcionista začátkem šedesátých let po dlouhém studiu historických faktů napsal scénář k filmu o francouzském vojevůdci z… (více)